BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS, DE G0MFERENT6E TE WASHINGTON. DE IERSGHE REGELING. GEi. BUITENL. BERICHTEN. it owe van kleine zendingen gebruiken. In de Tweede Kamer is over dit punt ■goon woord gerept. HET TEKORT BIJ DE SPOOR WEGEN. Naar aanleiding van het antwoord, dat door den Minister van Waterstaat gege ven is op de vragen van het Kamerlid Do Kanter inzake de exploitatie-uitkom sten van de spoorwegen, heeft het Oage- lijksoh Bestuur van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen zioh met een adres tot dien Minister gewend om er ut klem op aan te dringen, geen uit voering te geven aan de plannen, in dat antwoord vervat, n.l. verhooging der abonnementskaarten en afschaffing der werkmanekaarton. Door den eersten maatregel, zegt het adres, zouden vooral de handelsreizigers 1 getroffen worden, waardoor hun positie in niet onbelangrijke mate zou verslech teren, te meer daar voor zeer vele han delsreizigers het inkomen daalt. Het adres geeft in overweging een zoodanige rege ling te treffen, waardoor een afzonder lijke prijs wordt vastgesteld voor de abon nementen van hen, die ze noodig hebben in verband met de uitoefening van hun boroep en degenen, waarvoor zulks niet geldt. Tevens teekent het adres verzet aan tegen het voornemen om de werkmans- kaarten te vervangen in trajootabonne- menlen met één maand geldigheid, om dat daardoor de onkosten van duizenden arbeiders zeer belangrijk worden ver groot. Het adres werpt ten slotte de vraag op, of door een meer verstandige exploi tatie geen belangrijke besparing zou zijn te verkrijgen, waardoor bovengenoemde veranderingen overbodig zouden worden. BOND VAN R.K. KIESVEREENIGINGEN IN DEN RIJKSKIESKRING DORDRECHT Zaterdagmiddag zijn door den Bond van R.K. Kiesvereenigingen in den kies- ikriug Dorrdrecht, vergaderd te Rotterdam, in alfabetische volgorde, de volgende can- didaten voor het lidmaatschap der Twee de Kamer gesteld: 1. C. J. Kuiper, 2. Pa ter G. Vrijmoed O. F. M., 3. J. Bareudse, 4. H. J. Borghols, 5. Mr. Dr. J. van Best, 6. Mevr. BronsveldVitringa, 7. Dr. A. C. Hofman, 8. Ir. L. Feber, 9. Mevr. Brouns-v. Besouw, 10. Prof. Mr. J. A. Veraart. Over de candidatuur van Pater Vrij heid was van zijn orde-overheid heid nog geen beslissing gekomen, doch Z. D. H. de Bisschop van Haarlem had naar de Msb, meldt geen bezwaren tegen zijn candidaiuur. DE BEHANDELING VAN SCHIPBREU KELINGEN DOOR DEN CONSUL-GENE RAAL TE HAMBURG. Öp de vraag van Dr. Deckers, aangaande ide wijze, waarop de belangen van Neder- landsche schipbreukelingen zijn behartigd door den consul-generaal der Nederlanden te Hamburg heeft de heer Ruys de Bee- renbrouck, Minister van Buitenlandsche Zaken a. L geantwoord: Terstond nadat in de dagbladen berich ten waren verschenen omtrent een onheu- sche behandeling, welke de schipbreuke- lingen van den logger De Vijf Gebroeders van de zijde van den oonsul-generaal der Nederlanden te Hamburg zouden hebben ondervonden, is door mij een onderzoek ter zake ingesteld. i Dit onderzoek heeft opgeleverd, dat de consul-generaal ten deze 'hetgeen mogelijk 1 en gewenscht was heeft gedaan, om de schipbreukelingen te helpen. Het feit, dat als e«n gevolg van de daling van de Mark de prijzen der spoorwegbiljetten naar Ne derland, benoodigd voor het naar huis gaan der Nederlandsche zeelieden, plotseling vrij aanzienlijk waren, verhoogd, imaakte het den consul-generaal waar in middels, de banken te Hamburg waren ge sloten, onmogelijk, aan de zeelieden voor voeding en eventueel voor kleeding dat bedrag te verstrekken, dat hij hun aan vankelijk voot dat doel had toegedacht. AANVULLING PROGRAM ;R:K. STAATSPARTIJ DOOR DEN NED. R.K. MIDDENSTANDSBOND. Door den Ned. R.K. Middenstands bond ia volgens de „Ned. Hanze" be sloten onderstaande punten aan het be stuur der R.K. Staatspartij aan te bieden tot aanvulling van de Middenstandspara- graaf van het R.K. Staatsprogram. I. Verbetering en uitbreiding van den Middenstands-Rijksvoorlichtingsdienst op economisch (bedrijfsorganisatorisch), com- inercieel-adniinistratief en technisoh ge bied, alsmede bet leggen van een duur zaam en doeltreffend verband tusschen dezen dienst en den georganiseerden mid- 3ensïan3; eventueel Tiet geldelijk sTëwien van gelijksoortige diensten, door den ge organiseerden Middenstand in het leven geroepen. II. a Wettelijke regeling en beteugeling der huisindustrie in dier voege, dat de kleine zelfstandige ondernemer daardoor zoo weinig mogelijk wordt geschaad. b. Wettelijke maatregelen ter bestrij ding der concurrentie, welke loonarbeiders den patroon aandoen builen den wettelijk geoorloofden arbeidstijd. III. a. Verbod tot oprichting en: exploi tatie van nieuwe gemeentebedrijven of subsidineren van bepaalde ondernemingen, tenzij en voor zoover en zoolang de Kroon dit toestaat op gronden, ontleend, aan hetgeen 't gemeene welzijn der bur gers vordert. b. Verbod aan de gemeenten, om aan eventueel door haar geëxploiteerde bedrij ven 'voordeeliger voorwaarden te bieden, dan zij aan gelijksoortige particuliere on dernemingen verleenen. IV. a. Uitbreiding van het begrip „on eerlijke concurrentie", zooals. omschreven in het artikel 328bis W. van Strafrecht en verhooging van liet betreffende straf maximum. b. Beschermende maatregelen tegen vliegende winkels. V. Afschaffing der personeele belas ting op winkels en koffiehuizen. AL WEER VALSOHE BANK BILJETTEN. Don vorigen Zaterdagnamiddag, ver telt bet „Uir. Dagblad", traden twee personen, die ouder den invloed van sterken drank verkeerden, een groen- tenwinkeltje in de Jacobkerksteeg te Utrecht binnen. Een hunner kocht appels, en bood ter betaling aan een bankbiljet van f 60. De winkelierster vertrouwde de zaak niet bijster; ze hield het biljet tegen het licht, en begon toen te twij felen over het watermerk. Om nog meer zekerheid te hebben ging ze naar een kantoor aan de overzijde van de straat om het bankje daar te laten onderzos ken. Men kwam onmiddellijk tot de ont dekking, dat het biljet valsch was, waarom de winkelierster bet aan haar klanten terug gaf, die zich daarop ver wijderden. In overleg met het kantoorpersoneel is een kantoorbediende de twee mannen gevolgd, terwijl een andere de politie van het geval in kennis stelde. Aanvan kelijk was men het spoor bijster, doch al spoedig bleek, dat zij in hotel de l'Europe waren geweest, waar hun we gens hun beschonken toestand de toe gang werd geweigerd. Men toog ver der op onderzoek, en toen mocht het de recherche gelukken de twee mannen in een tapperij aan de Korte Viestraat aan te houden. Bij hun aanhouding werd op een hunner een valseh biljet gevon den, terwijl zij natuurlijk alle schuld ontkenden. Een der rechercheurs be merkte echter, dat een der aangehou denen een nieuwe pet droeg, en de oude pet in een nieuwen papieren zak bij zich had, welke zak afkomstig was van een hoedenwinkelier te Utrecht. Bij een ten zijnen huize ingesteld ander- zoek bleek, dat een der twee gearres teerden daar Zaterdagmiddag een pet had gekocht, en daarvoor een bankbiljet van f 60 in betaling had gegeven. Het bankje, dat nog in bezit van den winkelier was, bleek eveneens valsch te zijn. Later is nog een biljet op het Vreeburg gevon den door een jongetje, wiens moeder het bij de politie deponeerde. Ook is er nog een derde Bankbiljet opgespoord in oen tapperij, waar de twee valsche munters waren geweest. De commissaris van politie de heer Wijnmalen, door wien het onderzoek in deze zaak is geleid, is teen, vergezeld van eenige rechercheurs, naar Huizen ge gaan de woonplaats van de twee aange houdenen, om daar verschillende huis zoekingen te doen. Er werden daar ech ter geen valsche bankbiljetten gevonden, doch het bleek wel, dat de gearresteer den veel in Duitschland vertoefden. Uit het verder onderzoek is gebleken, dat de valsche bankbiljetten alle de eerie- letters O. N. dragen, maar verschillende nummers hebben. Zij zijn in Duitsch land vervaardigd, en de vervaardigers zijn bereids in verschillende plaatsen in Duitschland gearresteerd. Aangezien het vermoeden gewettigd is, dat de twee menschen, die door de Utrechtsehe poli tie zijn gearresteerd, behooren tot een Bende, Waarvan ïn' Duitschland reeds eenige leden achter slot en grendel zit ten, wordt het onderzoek in alle rich tingen voortgezet. De twee aangehoudenen zijn Vrijdag ter beschikking van de justitie gesteld. Ret Viervoudig Verband. Volgens telegrammen, Zaterdag uit Washington ontvangen, is dan eindelijk een resultaat Verkregen: er zal mits de parlementen der respectievelijke lan den toestemmen een Viervoudig Ver bond tusschen Amerika, Engeland, Ja pan en Erankrijk komen, waardoor het veel gewraakte Engelsch-Japanscho Ver drag komt te vervallen. De „Morning Post" verneemt d.d. Za terdag uit Washington, dat het denk beeld van een viervoudig verbond af komstig was van Tokoegawa, die Bal four opzocht en openhartig zeide, te be seffen dat bet Anglo-Japansche Verbond de Japansch-Amerikaansohe en Anglo- Amerikaansche betrekkingen vertroebel de. Japan, waardeerde het verbond zeer, maar het was in het belang van den vrede bereid, bet te eindigen, indien het kon vervangen worden door een drievou dige overeenkomst. Balfour keurde dit goed; beiden stemden er in overeen, dat de nieuwe regeling den vorm van een verdrag moest aannemen om bet te kun nen laten ratificeeren door den Senaat van de Unie, daar elke andere vorm on bevredigend zou zijn en vroeg of laat moeilijkheden zou geven. Balfour legde de zaak voor aan Hughes, die den vriendschappelijken geest, welke Brittan- nië en Japan dreef, waardeerde. Daar op toonden de Pransche gedelegeerden zich verontrust, wegens de buitenslui ting van Prankrijk. De grootste open hartigheid werd gedurende de onderhan delingen in acht genomen. Hughes ver klaarde aan Tokoegawa vrii uit dat het wiize politiek zou zjin, Prankrijk in de overeenkomst te betrekken, daar anders Prankrijk zich achteruit gezet kou too- nen, waarna de krachtige gevoelens vóór Prankrijk die in Amerika bestaan, een ratificatie zouden kunnen beletten. Daarop zette Tokoegawa zijn bezwaar te gen de toelating van Prankrijk op zij. De V. S. en liet UerbonFI. Senor Lodgo diende Zaterdag het ontwerp voor het voorgestelde verdrag tusschen de Vereenigde Staten, Enge land, Prankrijk en Japan in op de vol tallige vergadering der conferentie. De overeenkomst geldt voor een tijdvak van tien jaar. Na die tien jaar kan elk land met een opzeggingstermijn van 12 maan den zich aan het verdrag onttrekken. Frankrijk era het Verbond. Viviani heeft Vrijdagavond het ant woord van Briand ontvangen, waarbij detze de deelneming van Prankrijk aanvaardt aan de ovoreenkomst der vier mogend heden over den stillen Ooeaan. Hij bracht daaromtrent Zaterdag aan de con ferentie verslag uit. - Japan en China. Uit Washington wordt gemeld, dat er een overeenkomst is bereikt tusschen de Ghineesche en Japansche gedelegeerden over een teruggaaf aan CShina van alle openbare eigendommen in het pachtge- bied van Kiao-Tsjon. Op één punt moet de overeenkomst nog door de regeering te Tokio worden goedgekeurd. Japan zal het recht hebben om inrichtingen als scholen, tempels, begraafplaatsen e.d., die een uitsluitend Japansch karakter dragen, te behouden. Ohina stemt er in toe al het geld terug te geven, dat Japan gedurende de be zetting heeft uitgegeven voor de open bare eigendommen. De verdeeldheid in het lersche kamp. Do „Daffly News" verneemt uit Dublin: De Valera zal aftreden, indien de stem ming in de DaAl over de ratificatie van d'e Bnteoh-lerscihe overeenlkomisf tegen [hem uitvalt. Griffith zal dam de regeering vor men met Golliras ais taan-siefer van de schatkist. Hot antwoord op die troomreidle in tot hoogerhuis zal Woensdag ingediend ■wor- Tdlen ïfodt liüïf StorTdy, dJe fwe&nfïtrf uuoister >oor Ierland is geweest in de regoeringen van Gladstone en naiuwver- Boinden is met de oude hoane-rulc-bewe- gingien. Lord Dumraven, een bekend Zimd- Iersoli conservatief, zal bet adres van antwoord steunen, Voor bot eerst sedert (hij zijn president schap aanvaardde, wordit die Valera gekri tiseerd door de meerderheid der R.-K. 1 üorarchie, die hem steun onthoudt. De bisschop van Kiiiaioe dlie een hooge plaats inneemt in de Sinn-Foin beweging heeft o.a. gezegd: Doze vrede is oen gave Gods en den bitteren prijis ervoor betaald waard. Hot geloof in den vrede is nog onge schokt, maar men verwacht dat de scheu ring in het Iersohe kabinet wellicht hot effect zal hebben, dat de nationale ver- eeniging met Ndorcl-Oosl Ulster wordt uitgesteld. Naar verluidt heeft Craig hij zijin Ibezoeik aan Lloyd George ook aangedrongen op een onpartijdige grensoonrmissiie. Wat men in Engeland verwacht. De correspondenten in Ierland vain de Lonidensche bladen zijin bet erover eents, dlat indien rekening gehouden wordt met de verwachtingen en wenschen van de overgroote meerderheid van het Iersdhe wolik, die Dail Eireainn de overeenkomst Woensdag zal bekrachtigen. Sommige correspondenten verklaren on bewimpeld diat die wensah naar vrede zoo wijdverspreid is en dat hot traotaat zoo algemeen toegejuicht wordt, dat er geen werkelijk gevaar is voor oen verwerping vom het traotaat door hot Dail Eireann. Als goed gemanoeuvreerd wordit, zegit die Daily News, zal deze laatste crisis voor bijgaan zonder dat het traotaat schip breuk lijdt. De Westminster Gazette gelooft even eens dat er nauwelijks twijfel kan 'bestaan aan de aan/neming met een flinke meer derheid. De Daily Ghroiuicle zegt: Men verwacht diait -de gevolmachtigden die meerderheid vam de (Daiil mee zulten krijgen en die Daily Express rekent op een overweldigende meerderheid. Alle Maden betreuren echter die twee spalt diep, idüe de hoop verijdelt dat Zuid. IerLamid in dlit gewichtige tijdsgewricht ver- eentigd is. De factoren van dien toestand, zooafc deze zich thans voordoet, wonden in de pers nauwgezet overwogen. Opmerkelijk is dat die leiders van die groepen ondanks hun gesol lillen besloten zijn een uitbarsting van volkishartstochl te voorkomen. Zoowel De Valera als Griffith hebben verzekerd geen apenbare verkla ringen moer te zullen afleggen voor de Dail 'bijeenkomt. In de verklaring, dioor De Vailera open baar gemaakt, erkent hij merkwaardiger wijze, dalt die gedelegeerden naar Londen gevolmachtigden waren. Zijn verklaring luidt als volgt: „om misverstand te voor komen dient het publiek te beseffen: le dlait het verdragf door de gevalmaclïtigden onderteekend, door de Dail 'Eireanin moet worden bekrachtigd evenals dioor het En. gelsche parlement, om in werking ie kun nen treden; 2e. dat volgens den gebrudketijken weg het kabinet de verdjrag-overeenlkornst ais kabinetsbesluit zou kunnen invoeren. In dit geval kam deze weg echter niet worden bewandeld, har dn die latere Stadia van de onderhandelingen de inzich ten van de gevolmachtigden vam die vaal sommige kabinetsteden bleken af te wijken. Het voorstel voor ratificatie Kal nu in gediend worden doof Griffith als voorzit ter van de gedelegeerden. Een andere factor vam belang ais, welke houding het zoogenaamde Iersdhe repu- Wikeinisolie leger zal aannemen. De Daily Ghronicle zegt, diat dlit leger ma de jongste aanwervingen nu 209,000 mam lelt Naar verluidt staat Richard1 Muloa'by, de chef van den staf, aan den kant van de Valera. Aam d'en anderen 'kant hoeft Michael Goltims, idle geweien opper bevelhebber, een girooten aanhang en men mel'dlt, dat Sullivan, de adijudarat-gemeraal, die een machtigen invloed op het leger heeft, GoRinis steunt. Daarom acht men het mogelijk, dat er tweespalt in de gelederen vam het leger zal bomen. Het merkwaardigste feit in den heetem toestand op dit oogenblik is, dat voor het eerst sedert de Valera de leiding van Sinn Feön op zich genomen heeft, hij aain 'kri tiek vam 'de inaittonalislwche pers bloot staalt. Deze staat er ap, duit de hanidteebeniing vam de gevolmachtigden erkend zal wor den. Een trein beschoten. Een express-trein met vierhonderd vroe gere geiintenieerdien, is aan de stations Rwfff>ii'iïogr en Kan® ridge met sternen Ba. stookt. Er vielen ook scholen.'Een aauiLal memschen zijn gewond. HET BEZOEK VAN LOUCHEUR AAN LONDEN. Loucheur, teruggekeerd uit Londen, heeft tegen journalisten gezegd, dal hij met den kanselier van de schatkist over de overeenkomst van Wiesbaden, met Lloyd George over den econdaischen toe stand van de wereld gesproken heeft. Waarschijnlijk zal Loucheur Briand naar Londen vergezellen. Loucheur zeide verder nog, dat hij in Engeland de overtuiging had opgedaan, dat de zending van Stinnes er volkomen mislukt was. Doumer, de minister van financiën, heeft een onderhoud gehad met Briand en Loucheur. Na afloop daarvan heefl Bri and verklaard, dat hij zeker gevolg "zou geven aan de uiluoodiging van Lloyd George en naar Engeland zou gaan, zoo dra hij dit kon. De datum van zijn ver trek is nog niet vastgesteld, maar het zal spoedig plaats-hebben. Reuter verneemt uit betrouwbare bron, dat men het niet waarschijnlijk acht, dat de conferentie tusschen de Eugelsche, Fransche en Italiaansclve ministers van buitenlandsche zaken voor nieuwjaar zal plaats hebben, maar de besprekingen tus schen Lloyd George en Briand over al gemeen financieele kwesties zullen, naaT vastgesteld is, den 16en December op Che quers plaats vinden. Men verwacht, dal die besprekingen zullen duren lot kort voor Kerstmis, en aangezien de beste tijd voor het behandelen van de dringende vraagstukken in verband met de regeling van het naburige Oosten onmiddellijk daarna is, verwacht men, -dat een voltal lige bijeenkomst van den Pppersten Raad, met inbegrip van de Italiaansche en Bel gische vertegenwoordigers, om de kweslie van de Duitsche schadevergoeding te be spreken, bijna zeker in het begin van het nieuwe jaar zal plaats vinden. RIJKSKANSELIER WIRTH OVER DE KREDIET ACTIE. In de Zaterdag gehouden vergadering van den economischen rijksraad heeft Dr. Wirth, de rijkskanselier, o.a. gezegd; Ik dring aan op het dadelijk afdoen van het voorstel Hachenburg over de crediet- a-ctie van de DuitsChe induslrie. Als gij dit doet, geeft gij de -regeering voorloopig een werktuig in de hand om te loonen op welken grondslag een dergelijk krediet- vraagstuk mogelijkerwijze opgelost kan worden. Wij hebben herhaaldelijk binnen gesloten deuren, zoowel als in het open baar verklaard, dat het rijk. zijn verplich tingen alleen maar dan zal kunnen nako men, als het zich kredieten kan verschaf fen. Pogingen daartoe zijn langs offioieu- sen en officieelen weg ondernomen. Het zwaartepunt ligt hier of daar bij de geld schieters. Juist dit pogen om kredieten te verkrijgen en het ernstige streven der ge geering om te zorgen voor de betaling der termijnen van Januari en Februari heeft grootere politieke resultaten met zich ge bracht, dan wij te voren mochten ver wachten. Het kredietvraagstnk heeft geleid tot een gedachtenwisseling over het heele probleem der schadeloosstelling. De ge volgen van de betaling in geld hebben de economische en financLeele kringen der geheele wereld in beroering gebracht. Het economisch lot van Duitscihland is ver wikkeld met dat van heel Europa en zoo doende met dat der geheele wereld. Ten tijde, dat le Londen, thans ook in overleg met FFransche economen en politici, dit vraagstuk wordt besproken, is het wen- schelij'k, dat gij een blijk geeft van uw be reidwilligheid om mee Ie werken aan de credietactie. Dr. Rathenau zal binnen en kele dagen verslag kunnen uitbrengen van de indrukken, die 'hij te Londen heeft op gedaan. Ik geloof niet, dat thans het oogenblik gekomen is om nopens de on derhandelingen te Londen en de stappen, welke de regeering ten aanzien van de kredieten heeft ondernomen, hier inlich tingen 'te verschaffen. AARDBEVING IN JAPAN. Uit Washington wordt gemeld, dat daar aan de Japansche legatie bericht is ontvangen omtrent een aardbeving te Tokio. Het was de hevigste daar in 20 jaar waargenomen. Dooden zijn er niet; wel vele gekwetsten en groote schade aan huizen enz. Uit Tokio wordt via Washington - gemeld, d«t de voornaamste söhade, door de aardbeving te Tokio aangericht, hier in bestaat, dat de waterleiding is verbro ken, waardoor de watervoorziening is af gesneden. aa'rawê'ving -rooit pi&*fs \jp TtenS**, dagavond half tien. Een scheuring in het Fransche Aj, gemeene Verbond van den Arbeid schijnt zeker. Zij is ontstaan door de ongehoor zaamheid van de minderbeids-oxgamsar. ties, die, zonder het bestuur 'van het A' daarbL te kennen, op eigen lioutjinitiatief genomen hebben tot het bijeenroepen van een congres van alle hij het ■verbond aangesloten syndicaten. Het bestiiur',lheeft over deze uiting van tuchteloosheid .langdurig beraadslaagd en1 uitgcmaalcjS* (kutïe organisaties, die het congres bijeengeroepen hebben, in verzet zijn tegen liet geregelde organisme van het A. V. A. Het bestuur; heeft beslist, dat, als het congres doorgaat, de organisaties, die daartoe het initiatief genomen hebben, zich uit zicli zelf buiten het Aignr.een! Verbond van den Arbeid geplaatst heb ben. Het zijn er ongeveer twintig, arbeii dersbonden of federaties. De federatie der transport-arbeiders en die der mijnwerkers 'hebben hun syndica ten tegen deelneming aan het mindere heidscongres gewaarschuwd. Deze waarschuwingen schijnen op del leiders der extremisten, die bet congres tegen 22 dezer bijeengeroepen hebben, geen indruk te maken. Zij leggen de laat-j ste hand aan de voorbereiding van heS congres. De belangstelling voor Landru duurt nog voort. Zij zal nog wel voortduren totdatDe Parijsc'he bladen weten nu mede te deéten. dat Landru nog altijd! even onbewogen en zwijgzaam zijn dagen doorbrengt. Hij ligt heel veel in bed en zijn gezondheid schijnt inderdaad slecht te zijn. Uit gaat hij nooit; hij weigert da dagelijksche wandeling van de gevange nen op de binnenplaats der gevangenis te doen. Landru heeft dezer dagen nog eeni ge stukken uit het dossier van zijn zaak opgevraagd, maar hij leest er weinig in. Den meesten tijd ligt hij te bed, met ge sloten oogen, schijnbaar slapend. Tegen zijn bewakers blijft Landru uiterst be leefd; bezoek 'krijgt hij niet buiten dat van zijn verdediger en den gevangenis- dokter. Wel krijgt Landru brieven, een was er zélfs bi.i van viif-en-twintig dicht beschreven zijdjes. Een arbeidersvergadering te Keulen, belegd door de meerderheidssocialisten, heeft een motie aangenomen, die het bui tenland, met name Frankrijk en België, waarschuwt tegen inblazingen van het broepje separatisten in het Rijnland, dat zonder eenigen invloed is en nagenoeg geen aanhang in de. bevolking heefl. Do motie zegt verder dat de gedwongen vrij lating van Smeets een fout is, die ern stige gevolgen voor de betrekkingen tus schen Duitschland en Franikrij'k kan heb ben. Het Nobel-comité uit liet Storting heeft den vredesprijs voor 1921 voor de heltf toegekend aan Hialmar Branting, Zweedsch eerste minister, en voor de helft aan Chr. Lange, secretaris-generaal van de Interparlementaire Unie. De meerderheid van de staatscom missie voor landsverdediging in Noorwe gen acht ontwapening op dit oogenblik niet te rechtvaardigen. De (socialistische) minderheid stelt onverwijlde volkomen ontwapening voor. VoJgenS de jongste berichten zou hel Engelsohc comité voor hulp aan Jion- gertijdende kinderen (Save the Children Fund) bereid zijn 1000 Russische kinde ren te laten overbrengen. Het eerste con tingent van 250 is dezer dagen reeds ver trokken over Finland en Zweden. Volkscommissaris Larin schrijft in de Prawda over hetgeen Sovjet-Ruslandi tot nu toe heeft geproduceerd. De waarde van le geheele Russische opbrengst was gedurende het jaar 1920 vijfhonderd-vier- en-tachtig millioen roebels in goud. Gedu rende het eerste half jaar van 1921 be droeg deze opbrengst reeds 368 millioen roebels in goud en gedurende bet tweede halt jaar 420 gouden roebels. Larin heeft de overtuiging, dat de Rus sische industrie in 1927 op dezelfde hoogte zal slaan als voor den oorlog. Naar de Ungarische Rundschau melt is graaf Julius Andrassy, die zich sedert 5 weken in heohtenis bevindt, we gens deelneming aan het avontuur van Karei van Habsburg, thans ongesteld. Met toestemming van het openbaar mi nisterie heeft graaf Apponyi eenige dagen geleden de gearresteerde politici in hun gevangenissen bezocht. De Pester Lloyd vernemt, dat de Tsjecho-Slowaksche regeering het verzoek om vrijlating van den in de dagen van het avontuur van Karei gearresteerden prins Windischgraetz heeft ingewilligd, -zoodat deze zich binnenkort weer naar Hongarije zal kumw b,.«gevat ren aan een zorgvuldig onderzoek. Daartoe hield hij eenige geschriften, tegen de helle vlammen van het haardvuur. „Dit alles schreef hij gisteren", mompelde hij vo,or zich heen; „neon, neen, hier is werk van vandaag, dit was gisteren nog niet onder zijn ac- ten." Bij het licht van den kolengloed onldekte hij een met hiëroglyfen en verschillende fantastische figuren be dekt blad, dat blijkbaar 111 een uur van groote verstrooidheid en gerin gen werklust ontstaan was. „.«ijk, kijk, hij laat mij gelooven dat hij 't overdruk heeft, terwijl zijn gedach ten God weet waar rondzwerven en tenslotte zulk spelletje leveren, Wat zou dat beteekeneu? iiij is toch al tijd zoo ern ;tig, zoo volkomen meester over zijn wil? Wat moet dan dit kin derspel? Zou 't toch waar zijn, wat men van hem vertelt? Och, het is niet mogelijk niet mogelijk! Hij kan 't niet wagen! Hij kent mij te goed, om niet te weten, wat dan gebeurt. O, hemel, wees barmharlig; slechts deze eene niet, deze eene niet! Als 't echter toch...? Neen, ik wil hem geen onrecht aandoen, ik moet eerst een duidelijk bewijs hebben... Wee hem, als hij 't gewaagd heeft, misbruik te maken van mijn goedheid!... Mijn God, wat kan ik dan echter ten slotte werkelijk doen? Niets, niets! Deze slag zal mij dooden!" Een geruimen. poos lag hij in ge dachten verzonken; zijn lippen bewo gen zich, zijn vuisten balden zich drei- geud. dan. eleed weer een vreemd* ontroering over zijn slappe trekken. Zoo bleef hij langein lijd aan zichzelf overgelaten, tot een zacht kloppen aan de deur Item opschrikte. De kleine Mulattin Fanny trad binnen. „Wat wil je?" vroeg hij barsch. „Mevrouw zendt mij hierheen, mijn heer, om u te melden, dat de dokter zooeven is aangekomen; ik moet u vragen of hij zoo vrij mag zijn hier te komen?" „De dokter,"" herhaalde de zieke on willig; wat heb ik aan een arts? Kan hij dan nog wat voor mij doen?" „Wij hopen het, mijnheer 1 Met Gods hulp zal hij u gezond maken." „Neen, nooit! Geen mensch is in staat mij le helpen t Brandt mij hierbinnen, onblu.schbaar," murmelde hij heel zacht. Dan voegde hij er luid aan toe: „Laat den dokter toch maar komen!..," Op dienzelfden avond vond de eerste groote partij in het slot plaats; want mevrouw Stillworth was niet van plan zich de feestvreugde door haren men- schenschuwen en zieken gemaal te laten bederven. Drie dagen zou het feest duren, welks voorbereidingen nog niet geheel geëindigd waren. Mevrouw Stillworth genoot door de gedachte haar gastvrijheid beroemd te maken, den vollen glans van haar rijkdom te verspreiden en met het kostbare tafelgerief en de onschat bare oude, kunstrijke meubels te pronken. Als de secretaris den volgenden mor gen bij den zieken slotheer binnen trad, hurkte deze in zichzelf gekeerd in zijn leunstoel, onverschillig voor alles wat er om hem heen voorvieL „Hebt u wat gerust," vroeg Blunt deelnemend. „Gerust? Ik? O, neen, het was on mogelijk, men maakt te veel geraas I Waar is rust voor mij?" „Geraas? Wie durft lief wagien uwen kostbaren slaap te verstoren, in uwe nabijheid rumoer te maken?" „Ach, je begrijpt mij niet; het klonk vannacht weer zoo vreeselijk luid !Het was ontzettend! Ik geloof, dat ik krankzinnig zal worden!" „Maar wilt u me dan niet zeggen van wat ontzettends u spreekt?" ri,Zal ik? Kan ik je vertrouwen? O, spreek, Robert, meen je 't werke lijk goed met mij Ben je me werkelijk toegedaan? Ben je oprecht?" De jonge man legde verzekerend de hand op zijn borst, want de vraag kwam zoo onverwacht, dat hij van verrassing niets te antwoorden wist. Hij trad dicht op den ouden heer toe en zag hem onuitsprekelijk treu rig fti liet gelaat. Deze strekte beide handen naar hem uit „Is 't waar, Ro bert," begon hij weer. „Ik kan 't niet verdragen; liet zou mij dooden, als gij valsch zoudt zijn; ik kan nog niet eenmaal mijn moeilijk werk beginnen, ik ka Na een poos richtte hij zich hoog op, hief beide armen als smeekend ten hemel en riep: „Het kan niet zijn, het is geheel onmogelijk I Help mij, Robert, zeg me, dat je oprecht bent." Toen hield hij op; een onmacht verduisterde zijn zinnen, en hij zou op den grond gestort zijn, Als Blunt hem niet tijdig in zijn armen genomen en langzaam legen zijn trouwe horst ge steund had, tot de bezinning bij den slotheer terugkeerde. „Wees maar gerust," smeekte hij op zachten toon den Levenden grijs aard. „Ik bezweer u.. „Rust? Ik en rust? Hoor je niets? je hebt je leven gered, Robert, anders zou ik je nu geworgd hebben als een hond maar deze toon deze toon! Ja-, niets had je geholpen, ik had je geworgddaar al meer en meer, altijd sterker, altijd scheller! Houdt op, houdt op!" Huiverend verborg de door gewe tens-angsten gekwelde zieke zijn ge zicht in beide handen, terwijl Blunt hem op alle mogelijke manieren tot bedaren Irachlte te brengen. „Vreest toch niets, mijnheer; ik hoor in 't geheel niets. Wat maakt u dan zoo verschrikt?" „De klok, Robert, de klok!" Én zoo ontzettend was de uitdruk king in zijn verstarde trekken, dat de jonge man huiverend zich afwendde. Maar hij hex-won zijn afschuw, legde béide handen zacht op de schouders van zijn weldoener ea deed zijn best hem op te beuren, zooals een moeder haar ziek kindje troost Inderdaad werd de zieke rustiger en eindelijk vroeg hij met zwakke stem: „Maar, metwaar, Robert, jijjij tenminste bent oprecht? O, zeg 't mij tot troost: „Wat zal ik dan zeggen, mijnheer? Is 't dan mogelijk, dal ik u bedriegen kan?" „Jay je hebt gelijk; warom zou fa ook# In 't begin wou ik 't ook niet gelooven. maag ze zeiden 't mii zoo dikwijls tot.. Dat klonk niet als delirium; dat waren duidelijk, weloverwogen woor den, waaruit Blunt aanstonds begreep dat hij belasterd werd. „Wat zegt men van mij, mijnheer." vroeg hij met moeilijk verkregen rust. om den zwakken grijsaard niet le ver schrikken. „Laat 't maar.'.. Niets'.... Nie mand! Met deze woorden leunde de slot heer in zijn stoel terug en de leden vielen over de matte oogen. Zuchtend zette de secretaris zich op den tegenoverstaanden divan en volgde bezorgd iedere beweging van den beklagenswaardigen gebieder van Cozy Dell. TWAALFDE HOOFDSTUK. Het was de tijd van het middagmaal, toen tante Dina, de oude negerin, het slot biuneutrad en dau den welbeken den weg naar de bibliotheek nam. Niemand bemoeide zich om de oude. li-ouwe ziel, die, haar aandrang vol gend, den zieken slotheer wilde be zoeken wellicht voor de laatste maal op aarde. Zij vond hein alleeM en in niet bijzonder droeve stemming, zoodat hij 't gepraat der oude svel wilde beluisleren. Onbewust bevoj-der- de deze hierdoor de plannen van Me vrouw Stillworth, terwijl zij deu oudru heer 't bezoek verhaalde, dat Edith eu de secretaris haar onlangs gein-acht hadden. „Meester^ uw hart was geworden week en warm, Iiadt u. gezien die twee in mij hut." „Hoe zoo, j->iuu110a meen je dat? vroeg de zieke snel. „Beiden zijn zoo goed cn aardig, men moet ze liefhebben." „Dina, geloof je dai „Meester, wat zou Dina gelooven?" Hij hield zich in, zijn hart vreesde voor hetgeen hij loch innig verlangd» te welen. „Geloof je werkelijk, dat zij zich voor elkander interesseeren Hij deed zijn best om rustig te schijnen, toch bracht hij iedere lettergreep gebro ken uit. „Ja, mijnheer, Dina kan dat zeer zeker gelooven," was 't noodlottige an Iwooi'd- Stillworth omvatte krampachtig de leuningi van den naast hem slaanden stoel en hijgde: „Dina, als dat de waarheid is, zal 't mijn dood zijn!" n „Dat móge God verhoeden, meester,' ►riep de oude verschrikt, zonk voor zijn voeten op haar knieën, greep zijn afhangende hand en bedekte ze met kussen en tranen. „Dina had zoo niet gezegd, had zij geweten, dal het pijn zou doe- haar tieven ouden meester," jammerde zij. „Wees gerust, Dina, jij bent nitet A- eerste, die mij dit slechte nieuws brengt" „Wie dan, meester?" „Uwe meesteres waarschuwde mij reeds, maar ik wilde 11 niet gelooven „Waarom vreest gij, meester? ?Waar om mogen zij niet beminnen en go- lukkig zijn, deze kwee goede jonge menschen KWetrdt v*c-.'4*tJ).

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2