BUITENLAND. INGEZONDEN. U0Hï¥ERKEiR. KUMST EU KEESNIS. DE OilFEREMTSE TE WASHINGTON. De lersclie kwestie. PRTESTERCÖMITE. Vanuit Budapest gewerd ons het bericht dat binnen enkele dagen twee priesters op straat van uitputting neervielen en bin nen cenige uren overleden. Ook te Weenen is voor eenigen tijd te rug 'n 51-jarig priester tengevolge van on dervoeding gestorven. Was hij in staat geweest, zoo luidde het bericht, zich meer dere malen daags van melk of ander ver sterkend voedsel te voorzien, dan had de volijverige priester nog jaren lang voor het volk kunnen arbeiden. Dooh de in komsten van een Weensch priester laten niet toe, zich gecondenseerde melk, welke meer dan 120 kronen kost, aan te schaf fen. In ht bijzonder door het Weensch. Co mité aan het Hoilandsch Priestercomité aanbevolen, gewerd den armen lijder hulp vanuit Tilburg. De hulp kwam echter te laat. Wel heeft de zieke priester op zijn ziekbed nog de voldoening gehad te mo gen zien, dat eene hem onbekende Katho lieke familie zich zijn hard 'lot aantrok en hem met levensmiddelen te hulp kwam, doch de hoop op beterschap was voorbij. Wanneer hij voor het laatst de H. Com munie ontving en zijn hoop op den God- delijken Meester hernieuwde, dan sprak hij tevens zijn dank uit voor het Holland- sclie Priestercomité en de weldoeners in Holland. Reeds velen steunden onze 'beweging en wij meenden onze steunverleening, on danks den zorgvollen tijd in eigen vader land, te moeten blijven doorzetten. Vergeleken met ginds onze zorgen klein. Moge bij het naderend Kerstfeest nog vele Katholieken bewogen worden steun te verleenen aan de noodlijdende priesters van Oostenrijk en Hongarije. Nogmaals, steunt en helpt ons Priester- comité. Uwe milde giften zullen gaarne door onderstaande leden in ontvangst worden genomen. P. C. Van Aken, Pastoor te Beek (bij Nijmegen), Voorzitter, Teleph. no. 387; Fr. Werners, Kapelaan te Nijmegen, Gerard Noodtstraat 13, Telepli. 1647; Fr. Hendrikx, Kapelaan te 's-Hertogen- bosch, Telephoon 110. 414; A. van Dijk, Kapelaan te Eindhoven; Rector Hack, Breda, Hendrikstraat 1, Teleph. no. 341. H. J. Kempers, Kapelaan te Wester voort, Teleph. no. 625; Alb. v. Mackelcnibergh, Rector Tilburg, Secret.-Penningm., Tpleph. no. 344- P. S. Bijdragen in geld gelieve men bij voorkeur te zenden aan den Secretaris- Penningmeester te Tilburg, welke is aan gesloten bij den Postcheque en Girodienst onder no. 28782; bijdragen innatura, als schoeisel, 'kleeding, levensmiddelen, etc., |an Kap. Fr. Werners, Gerard Noodt- jtraat 13, Nijmegen. DE ZOMERTIJD ;p#~ niemve regeling. 1 1 De mededeeling, dat de Regeering van plan was te komen met een nieuw© re geling van den Zomertijd, is onjuist („Oentr.") EEN ENQUÊTE-WET. Naar de „Hsb." verneemt, is aan het departement van Binnenlandsche Zaken in gevorderden staat van voorbereiding een wetsontwerp, dat dient om aan de kortheidshalve genoemde socialisatie- Jommissie onder voorzitterschap van mgr. tlr. Nolens het wettelijk enquête-recht te verleenen. Dit enquête-recht blijkt de «ommissie noodig te hebben om een on derzoek te kunnen instellen naar de trustvorming in de bouwbedrijven, dat mede tot haar taak behoort. De Dèmocratiiche partij. Naar de „N. R. Ot." mededeelt, is in een dezer da gen onder 'voorzitterschap van prof. mr. i. E. Heeres, te Amsterdam gehouden Vergadering van een aantal bij de voor malige Liberale Unie en andere vrij zinnige partijen aangesloten personen de Democratische Partij opgericht. PROTEST TEGEN DE ZEGELWET. Ook de Nederlandsche Verladershond heeft zich met een adres tot de Eerste Kamer gewend om te protesteeren tegen de reeds door de Tweede Kamer goed gekeurde wijziging der Zegelwet. In het hijzonder heeft de hond bezwaar tegen het zegelrecht van 25 cent van alle vrachtbrieven, terwijl niet duidelijk blijkt, dat die benodenj f 10 van het recht zijn vrijgesteld. Ook acht het een juiste om schrijving van de woorden vrachtbrief en beurtvaartadres dringend noodig. WONINGBOUW IN NEDERLAND. Volgens de gegevens welke het Cen traal Bureau voor do Statistiek maande lijks met betrekking tot het bouwbedrijf in Nederland verzamelt en in zijn Maand schrift publiceert, waren eind Augustus 4Ó321 woningen in uitvoering op nieuw terrein. In totaal is voor den nieuwbouw van 7782 woningen, bouwvergunning ver- leend.Deze werken zijn nog niet in uit voering. De netto vermeerdering van het aantal woningen bedroeg gedurende Au gustus 3878, zijnde het verschil van 3872 voltooide woningen en 194 vervallen wo ningen (wegens onhewoonbaarverklaring, slooping .of enttrekking aan haar bestem ming). Sedert 1 Januari 1921 waren deze cijfers netto vermeerdering 23.174 als verschil van 24.492 voltooide en 1318 vervallen woningen. ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETEN SCHAPPEN. Voorloopig verslag. Verscheidene leden meenden den Minis ter van O. een woord van hulde niet te mogen onthouden voor de voortvarendheid en toewijding, waarmede hij zijn moeilijke en veelomvattende taak vervult. Sommige leden voegden daaraan even wel toe, dat de uitgaven voor onderwijs in de laatste jaren op zorgwekkende wijze stijgen en dat de bekostiging der onderwijs- belangen in verschillende opzichten op noo- deloos kostbare wijze geschiedt. Universiteiten. Eenige leden bepleitten met aandrang de opheffing van een der drie bestaande Rijks universiteiten. Andere leden achtten het aantal Rijksuniversiteiten, in verhouding tot onze bevolking niet te groot. Maar boven dien zou, naar hunne meening, opheffing van een van deze, althans in den aanvang, niet leiden tot vermindering, veeleer tot vermeerdering van uitgaven. Sommige leden kvCamen op tegen de Jongste redevoeringen) van prof. Bolland, met name wat betreft zijn grievend optreden tegen de Israëlieten. Zij achtten zulks onge oorloofd. Anderen namen het op voor de vrijheid in woord en geschrift, die den hoogleeraren onbeperkt moest worden ge laten, weer andere leden meenden, dat er geen bijzondere reden was thans zoozeer verwonderd te zijn over een rede van prof. Bolland als de onlangs gehoudene. Deze hoogleeraar heeft van den beginne af aldus gehandeld. Zoo heeft hij kort na zijn op treden de Katho'^eke Kerk op zoo plompe en krenkende wijze beleedigd, dat van Ka tholieke zijde uiting werd gegeven aan diep gaande verontwaardiging. Dengene, die een man als prof. Bolland ter benoeming voor droeg (minister van Houten. Red.) treft, meenden zij, meer blaam, dan den be noemde zelf. Opnieuw werd aangedrongen op de op richting van een leerstoel in de homeopa thie. De mededeeling onlangs gedaan bij de officieele opening der Rijks hoogere bur gerschool Ie Amersfoort, dat deze school f 700.000 gekost had, stemde ten deze niet tot gerustheid. Nijverheids- en Handelsonderwijs. Gevraagd werd naar een systematisch plan voor hetgeen geschieden moet ter be vordering van het onderwijs van ambachts- en nijverheidskunst, alvorens daarvoor nieuwe uitgaven worden gedaan of reor- ganisatiemaatregulen worden genomen. Men had den indruk dat het middelbaar technisch onderwijs te zeer de uitsluitende belangstelling heeft van het Departement. Lager Onderwijs. Door versohillende leden werd gewezen op de hooge kosten van den schoolbouw bij het Iager-onderwijs. Verscheidene leden waren van oordeel, dat bij den bouw en de inrichting van scholen voor lager-ondcrwijs vooral in dezen tijd soberheid moet worden betracht en luxe behoort te worden ver meden. Vele leden vestigden de aandacht op het ernstig te kort aan bevoegde leerkrachten bij het lager onderwijs, dat zich in den laat- slen tijd in tal van gemeenten heeft ge openbaard. Verscheidene leden betoogden de nood zakelijkheid van herziening en verbetering der salarieering van de onderwijzers. Verscheidene andere leden konden zich evenwel met deze denkbeelden niet vereeni gen. Men vestigdé de aandacht van den mi nister op het feit, dat sommige gemeente besturen aan de onderwijzers het hun toe komende salaris niet tijdig uitkeeren. Opgemerkt wordt, dat een overzicht wordt gemist van de kosten van het lager onderwijs. Men noodigde den minister uit, althans een raming van de totaalkosten te geven. Kunsten en wetenschappen. In hooge mate werd door eenige leden betreurd, dat bij het streven naar bezuini ging, welke bovenal in de afdeeling Kun sten en Wetenschappen tot uitdrukking is gekomen, leeszalen, bibliotheken, volksuni versiteiten, orkesten, e.d. het hebben moe ten ontgelden, en dat van subsidieering der dramalisohe kunst geheel schijnt te zijn af gezien. Verschillende andere leden konden zich met bovenstaande beschouwingen allerminst vereenigen. Een onderhoud met Fokker. De vliegtuighouwer A. H. G. Fokker is uit Parijs teruggekeerd en heeft in een interview aan een vertegenwoordi ger van het „Hbld." het een en an der medegedeeld omtrent de incidenten, die op den Aéro-Salon met zijn in zending zouden ziin gebeurd. Wij ant ieenen er het volgende aan Voorverleden jaar, dus kort na den oorlog, kreeg de Nederlandsche Ylieg- tuigenfahriek een uitnoodiging om op den Aéro-Salon te exposeeren. Uit tactgevoel zagen we toen van inzending af. Eenige maanden geleden kregen wii de uitnoodiging voor dezen Salon in te schrijven. Den insohrijvingstermijn lieten wii verstrijken, omdat besloten was niet te exposeeren, doch slechts te Parijs te demonsfreeren gedurende den tijd. dat de salon gehouden werd." „En toch hebt gif er geëxposeerd?" „Inderdaad. Want, toen ik ter rege ling van deze demonstratie-aangelegenhe den te Parijs was om de noodige forma liteiten met de Eransche regeering in OTde te maken, kwam mii ter ooren. orde te maken, kwam mii' ter oore, dat er nog stands op den Salon vrijwaren. Ik verzekerde mif van de principi- eele goedkeuring van het Eransche Luchtvaart-ministerie en regelde daarna persoonliik de expositie-aangelegenheid met het bestuur der tentoonstelling En is het dan niet natuurlijk en ook zeer eenvoudig verklaarbaar, dat de mi nister me bij de opening persoonlijk be groette, zeer veel belangstelling toonde en verklaarde, het toestel met de „qua- tre boulons" wel to kemjen?!" „Maar hoe zijn daar al die inciden ten ontstaan „Och, een vereeniging van oud-strii- ders, die de aandacht op zich wilde ves tigen, gesteund door eenige chauvinisti sche bladen en in 't geheim door een paar industrieelen op vliegtuigge- bied, wilde mijn toestellen van de ten toonstelling doen verdwijnen, hetgeen na tuurlijk niet gelukt is. Er zou zelfs een grootsch-aangekondigde interpellatie in de Kamer worden gehouden, door Le- boucq meen ik. Dit werd echter eerat uitgesteld en later ging het geheel den aoofpot In. Maar goed ook, want het was de grootste blamage voor de Eranschea geworden, die men zich denken kan, na dat een deel der pers tegen de begonnen propaganda was gaan ageeren. „Tegen het overplakken van den naam Fokker heb ik geprotesteerd. Maar uit practisohe overwegingen en mede ten gerieve van het bestuur heb ik niet ver der aangedrongen op het opnieuw ont dekken van mijn naain, te meer daar het bleek, dat het geheel© incident de meest welkome gratis reclame werd, die ik mii kon denken. „En nu moet ge niet denken, dat al len zoo opposant waren. Juist diegenen, met wie ik uiteraard het meest te ma ken had, waren mii welgezind. Nog nooit had ik zooveel complimenten over miin constructies in ontvangst te nemen als nu pas in Parijs. En, merkwaardig ge noeg, kwam die waardeering niet het minst van de zijde der groote oorlogs vliegers, dieme zelfs een diner aan- 'boden."' „Hoe zit het toch met dat geval van dat incident bit uw laatste bezoek aan Parijs. Toen namen wij uit de „Tel." een bericht over, dat git om zoo te zeggen moest worden ontzet, omdat het publiek u te lijf wou?" „Absoluut overdreven. Schromelijk! „Een kleinigheid eigenlijk, 'k zal 't precies vertellen, 'k Liep rond met den heer Steensma van den Marine L.D. en zag bii de stand-Potez 'n Amerikaan- schen marine-attaché dien ik kende. Stel de de heeren aan elkaar voor. De heer Potez wilde den Amerikaan uitlegging geven maardie sprak geen Eransch en de Eranschman geen Engelsch. Dus vroeg liii mij het eau en ander en zoo fungeerde ik zoo'n beetje als tolk. Potez die niet geweten had wie ik was hoorde later, dat Eokker op ziin stand was geweest. En hij kwam 'n beetje ruzie jm.et mii maken. D.w.z. hij wilde dat doen want vér kwam hii niet, omdat de leden van de veiligheidspolitie, van wie er altijd eenige in de buurt vau mijn stand waren, hem duidelijk maak ten, dat hii geen herrie moest veroor zaken! 't Geval had ondanks den lui den toon waarop de „heer" Potez sprak weinig de aandacht van het publiek. Trouwens, 't was op slag van zessen, het uur waarop de tentoonstelling sluit. „Dat is de toedracht van het „inci dent", d.at in een der Hollandsche bla den werd opgeblazen tot onnatuurlijke grootte en dat in de Eransche pers op l'Auto na werd genegeerd." N. V. Gebouw voor Kunsten en We tenschappen. De Directie der N. V. Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Amsterdam, deelt ons mede, dat Woens dag a.s. 14 December, alle obligatiehou ders toegang hebben desgewenscht, over eenkomstig de bepaling van het indertijd gepubliceerde prospectus, lot de voorstel lingen van de Opera in Theater Carré. Obligatiehouders zullen in dat geval ver plicht zijn, hunne plaatsen te bespreken, waartoe mogelijkheid bestaat, tot op den dag vóór de voorstelling, aangezien de di rectie rekening moet houden niet de be schikbare plaatsruimte. Voor den inhoud dezer rubriek stelt él Rtdaetle zieh Biet aansprakelijk. LUILAKKERIJ VAN AMBTENA REN. - WelEd. Heer Redacteur. Onder bovenstaanden titel komt in uw blad van Woensdag 7 December j.I. (rubriek Binnenland) een artikeltje voor, 't welk blijkbaar werd overge nomen uit de Telegraaf. Ik heb dat artikeltje-tweemaal met belangstelling gelezen en toenheb ik mij ten hoogste verbaasd. Zou ik mij nu wer kelijk zóó hebben vergist Was dat nu een taal voor het „Noord-Holl. Dagblad Welk een schrille tegenstel ling met de zoo loyale en eerlijke hou ding die sprak uit uw artikelen over de arbeidswetgeving en dezelver her ziening. Maar ja, het beste paard struikelt wel eens en het is ook verre van mij om u met bittere verwijten te overstelpen. Ik wii slechts trachten dat overgenomen Telegraaf-product een beetje naar den weg der werkelijk heid terug te leiden. Eerst wensch ik echter op te merken dat Telegraaf artikelen al bitter weinig geschikt zijn voor een blad dat er naar streeft, in goede banen te wandelen. De Tele graaf, het blad dat zoo graag insinu eert en zich zelfs niet ontziet de beste bedoelingen van geleerde en hoog staande menschen bespottelijk te ma ken en leugenachtig te verdraaien. Dat „betrouwbare blad" nu, schrijft Een ambtenaar deelde ons mede Maar wie is die 'ambtenaar Durfde die zijn naam niet noemen Was hij soms bang Waarvoor Ik zou toch zeggen als die „ambtenaar" een eerlijk mensch is en geen leugens heeft ver teld, hij gerust een ergerlijk feit, dat hij meent te moeten publiceeren in een dagblad, met zijn naam mag on derteekenen, of zoonoodig verzoeken wij zijn naam te noemen. Het feit nu dat geen naam genoemd wordt, werpt reeds een vreemd licht op dat artikel. Of heeft die „ambtenaar" soms alleen maar bestaan in de vruchtbare her sens van de Telegraaf-mannen Verder schrijft de Telegraaf: Aan één onzer departementenMaar 'aan welk departement dan toch Mag dat niet bekend gemaakt worden En waarom niet? Heeft die „ambte naar" misschien vergeten de Tde- graaf-mannen mede te d e :i aan we k departement het ergen.j., geval were geconstateerd Dat is nu toch al heel slecht aan te nemen. Waarom zou de Telegraaf dan geen openlkaart spe len Waar zulk een geheimzinnigheid wordt gebruikt door een blad als de Telegraaf, weiger ik vooralsnog te ge- looven, dat de verdere feiten in dat artikel genoemd, specifiek waar zijn. Ik noem het een brutale leugen, om te durven verklaren, dat op een der departementen met voorkennis van de chefs, romannetjes worden gelezen. En ik tart de Telegraaf om dat v.aar te maken. Een verstandig en welden kend mensch zal het bij nuchtere be schouwing evenmin gelooven, doch juist nu het ambtenaren geldt, nu slikt men het. De ambtenaar is het gemakkelijk stootblok, het zwarte schaap, op wiens hoofd thans de ge- heele schuldenlast wordt geladen van de reeds jaren bestaande geldverspil ling. 't Is alleen jammer, dat er tot heden nog geen enkele ambtenaar tijk is geworden en op zijn laüwérèn kan rusten. De Telegraaf weet echter nog meer Zij spreekt van een afgevaardigde, die dames en heeren betrapten, op thee drinken en taartjes snoepen. Jammer dat die „afgevaardigde" (men ziet, alweer zoo'n groote onbe kende) niet eens geïnformeerd heeft, of er soms een jarige, of een bruid of bruidegom was. Bij zulke gelegen heden trakteert men zijn collega's wel eens. Dat is tenminste op het re dactiebureau van de Telegraaf meer dan eens gebeurd. Zooiets zal het dus wel geweest zijn, wat die „afgevaar digde" constateerdeik zou anders geen departement weten op te noemen waar de ambtenaren zooveel verdie nen om zich alle dagen zoo'n taartjesfuif te veroorloven. Voorts vindt de Telegraaf het aan de departementen te knus, te gezellig, te huiselijk. Men drinkt er koffie, men rookt er pijpjesJa, ja, dat zijn wel heel zware zonden. Zoo'n pijp tabak of zoo'n kop koffie is toch ook veel te veel weelde voor een ambte naar. Alleen de pantoffeltjes ont breken nog, schrijft de Telegraaf. Ja, dat is zoo. 't Is heel begrijpelijk dat een Telegraaf-man deze zoo nut tige voorwerpen dadelijk mist, waar die in de redactie-kamer nimmer ont breken, evenmin als het potje koffie en de pijp. En wordt daar soms min derwaardig werk gepresteerd Moeten het dan vunzige, tochtige kamers of krotten zijn, zoo ongezellig mogelijk ingericht, om bij krantenmannen de overtuiging te vestigen, dat er „ge werkt" wordt Moeten soms op de deuren der departementen bordjes worden aangebracht, waarop staat „Verboden te rooken", om de Tele graaf de gelegenheid te benemen, een trap te geven in de richting der lagere ambtenaren die zij maar al te duidelijk op het oog heeft? Neen, waarde krantenschrijvers, U heeft 't werkelijk mis. Zoo U wantoe standen wilt publiceeren, zeer goed, maar dan eerlijk. Met open vizier. Geen verraderlijke steken onder w'" geven geen naamlooze icutcren of naamiooze departementen. Jreiteni!?, Namen leg maar gerust den' vinger op de rotte pjek, maar geen leugens of laster. En de Telegraaf geef ik in over weging, zoo zij een Ruchtbaar veld zoekt voor een bezuinigings-aclie, lees nog eens goed de handelingen van 9 Juni 1921 na. Houdt maar het oog gericht op het werk van Mr. Mar- chant. Daar zijn milliarden uit te spa ren. En leg daarnevens dan eenige nummers van uw blad uit de jaren 1917 en 1918 en lees dan eens goed hoe gij toen zelf hebt meegewerkt, om de Nederlandsche belastingbeta lers het geld uit den zak te kloppen en de Nederlandsche schatkist in groote verlegenheid te brengen. U, mijnheer de redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte Hoogachtend, Uwe dw. FR. J. WEBER Ambt. rijksbelasting. Ancmaar, oecember 1921. SEMEM0D NIEUWS. DE BURGEMEESTER VAN ARNHEM GEWOND. In de vergadering van dsn Arhhem- schen Raad heeft een communist uit de publieke tribune een steen geworpen te gen den burgemeester, die niet ernstig gewond werd. DE WONDERLIJKE SEOTE. Nog meer bijzonderheden. De „Res.bode" weet nog te melden, dat de z.g. „modern-katholieken" te Den Haag vergaderen in perceel Laan van Nieuw-Oost-Indië 198. De grootprieste res beet mevr. de wed. Vrijburg v. d. HelL Deze dame is echter mee naar Aus tralië, om daar ter plaatse een onder zoek in te stellen naar do waarheid van haar visioenen. Een zuster van baar, die ook te 's-Gravenhage woont, treedt tijdens baar afwezigheid als plaatsvervangster op. Een mannelijk persoon uit Amsterdam, die zich met den titel van priester itooit, leidt echter de godsdienstoefcn'ngen. Het hui3 Laan van Nieuw-Oost-Indië 198 wordt door de adepten kapelletje genoemd, terwijl de zaal, waarin de gods dienstoefening plaats heeft, ook als een soort Kapel is ingericht. .Er is een altaar opgericht, er bran den waskaarsen, terwijl ook een Maria beeld aanwezig is. De godsdienstoefening, die 's Zondags morgens 10 uur begint en geregeld door een dertigtal bezoekers wordt bijgewoond, bestaat uit het zingen van psalmen Cn katholieke liturgische gezangen. Het Ave Maria, ^deste Eidelis, Veni Creator wor den geregeld gezongen, terwijl er niet gepreekt wordt. En dat noemt zich katholicisme.... De vlootverhouding. De Japansche delegatie heeft instructies uit Tokio ontvangen nopens de voorge stelde sterkteverhouding der Vloten. De aard dier instructies wordt evenwel ge heim gehouden. Er wordt echter te ver staan gegeven, dat er nieuwe bijeenkom sten moeten gehouden worden van de ge delegeerden der drie groote mogendheden alvorens de houding van Japan kan wor den meegedeeld. Het viervoudig verbond of de Zuidzec.overeenkomst. In de vergadering der conferentie in pleno sloot Viviani zich namens Frank rijk bij de viervoudige overeenkomst in zake de Stille Zuidzee aan. Onmiddellijk na dq ratificatie zal, aldus Viviani, Frankrijk alle verplichtingen, voortsprui tend uit de overeenkomst, nakemeu en de rechten uitoefenen, die de overeenkomst er aan toekent. In alle tijdperken van zijn geschiedenis heeft Frankrijk zioh angst vallig aan zijn verplichtingen gehouden. Enkele jaren geleden bood het nog het bloed zijner zonen aan om zijn eed te be schermen. Viviani wees vervolgens op de zedelijke waarde van het accoord, waar van de aaneensluiting der vier mogendhe den voldoende is om den vrede te bewa ren, te waarborgen en te beschermen. De conferentie, zoo voegde Viviani eraan toe, is volkomen gelukt. Dank zij de beper king der bewapeningen ter zee en de Zuidzee-overeerikomst kunnen de volken, die te goeder trouw zijn, den vooruitgang der beschaving niet ontkennen. Het woord vrede kan Frankrijk niet ongevoelig laten, getroffen als het werd door een verschrikkelirken oorlog, met zijn anderhalf miiiioen g.„*n, zoo talrijk,dat wij niet weten of de lenic voidoende bloe men zal opleveren om de graven te ver- Sieren. Frankrijk heeft alies gedaan om den oorlog te voorkomen; als leider der regeering in dien kritieken tijd heb ik een deel van den grond van mijn land aan den vijand overgeleverd om een conflict te vermijden, door de Fransche troepen tier. kilometer te laten terugtrekken. Het in het nauw gebrachte Frankrijk heeft tot de wapenen zijn toevlucht moeten nemen, niet alleen om zijn oafh.ankelijkheid te verdedigen maar ook om de vrijheid der wereld en de toekomst der beschaving te redden. De Parijsche „Temps" schrijft dat de Zuidzee-overeenkomsl de dubbele ver dienste heeft de ooriogswolken, die lot dusver den horizon verduisterden, te ver drijven, en den onderteekenaars en niet- onderteekenaars voordeelen te verschaf fen. Want, te zamen met de beperking der bewapening ter zee. verhindert zij den oorlog en beschermt de Latünsoh-Ameri- kaansche republieken, die souverein zijn in de Zuidzee, alsmede het schitterende Nederlandsche koloniale rijk in dezen Oceaan. De indruk in Japan. Reuter seint uit TokioIn het geheele land is de voorgestelde quadruple entente niet geestdrift welkom geheelen. Men ge looft, dat deze entente het internationale aanzien van Japan zal doen stijgen en het iand in slaat zal stellen zich vreedzaam economisch te ontwikkelen. De indruk in da Ver. Staten. Senator Reed (Missouri), een der on verzoenlijker. h—te volgons een Rcuter- telégram een mededeeling openbaar gemaakt, dat ho en anoeren van zijn groep de Zuidzee-overeentcomst zullen bestrijden, die hij „verraderlijk, hoogver- raderlijk en verfoeilijk" noemt. Men gelooft evenwel, dat de ratirieatie verzekerd is. De voornaamste bezwaren zijn de zoogenaamde „entanglement" (het verwikkeld geraken in de aangelegen heden van andere mogendheden) en het toetreden tot den volkenbond door een achterdeur. De steun der democraten is De indruk in Engeland. De Britsche pers loont zacto verheugd over heit viervoudig verbond. De „Tim.es" zegt: Ninnner heeft een document de mensctotoeid een grootere belofte gegeven. De „Westminster Gazette" zegt, dat mien uit de nachtmerrie van misvattingen ont waakt. I> „Dail New egt, dat wan neer Du to in een soort gelijke frciw^mist women opgenomen, er hoop zal zijn voor de beschaving. De spoorweg Kiao-tsjau Tsinanfoe. De Ghineesohe en de Japansche gedele geerden hebben de controle over dien spoorweg Kiao-tsjau-Tsiinafoe besproken. De Japanners betoogden, dat zij ingevolge die overeenkomst betreffende de schade vergoeding van toet verdrag van Versailles aan Duitsohlaiiid vergoeding moesten beta len. De Ghiimeezen gaven te kennen, dat China bereid was, vergoeding aan Japan te betalen als de .spoorweg aan Ghana word teruggegeven. In een officieele mededeeling wordt gezegd, dat groote vordering wordt gemaakt in de richting van overeenstem ming. De positie van China. De commissie voor toet Verre Oosten en de Stille Zuidzee heeft naar een Beu ter- telegram mejididie Donderdag een motie aangenomen, waarin zij haar voornemen tie tarnen, geeft niet -toe te treden tot eenng verdrag of eenige overeenkomst hetzij met elkaar of met andere mogendheden, waar door inbreuk wordt gemaakt op de begin selen der resolutie-Root, den 21 Novem ber aangenomen, betreffende de integriteit van China op territoriaal en bestuursge bied. Deze verklaring geldt voor alle mogend heden, die de conferentie hijwonen, nl. de V. S., België, het Briitsohe Rijk, Ghina, Frankrijk, Italië, Japan, Nederland en Portugal. De aanstaande parlements- zitting. De adressen van antwoord op de troon rede van beide Huizen, bij de opening van het parlement op Woensdag a.s. zuilen Z. M. de goedlkeuring van het parlement ver- zékeren van de Ierstihe overeenkomst en de bereidwilligheid om er dadelijk uitvoe ring aan te geven. Ais deze adressen zui len zijn goedgekeurd, zal het parlement weer worden verdaagd. Men hoopt diat al dus het parlement nog deze week zal kun nen uiteengaan. De Iersche R.-K. bisschop pen en de overeenkomst. Een bijeenkomst der Iersche R.-K. bis schoppen, door kardinaal Logue bijeenge roepen zal heden, Dinsdag, plaats hebben. Den bisschoppen zasl worden gevraagd een resolutie aan te nemen, waarbij dc aanne ming van het verdrag wordt aanbevolen. Allen zijn, naar vernomen wordt, vóór ratificatie. De kardinaal heeft te kennen gegeven, diat De Valera unfair 'had gehandeld door te praejudiceeren óp de beslissing van het Dail Eireann. Anti-Britsche gevoelens in Belfast Volgens den oorrespood-en1 le Belfast van de „Morningpost" nemer, anli-Brit- sche gevoelens daar toe, als gevolg van Engeland® gedrag ten aanzien van Ierland. In keuken ds Zondagochtend meermalen gesproken van hét „perfide Albion," terwijl bij bijeenkomsten in zake de sociale poli tiek de gewoonte om 'het Erigelsdhé yoliks- lied te dingen, achterwege bleef. v KoufÏÏng^van p()j Er is volgens den parlementairen werker van de „Daüy Teleg-aph" om aan te nemen dat mits het ondE, der grensregelingscommissie zich over het geheel der negen Noord, graafschappen, de bezwaren van mes Craig en zijn collega's niet oa •komelijk zouden zijn. Het resultaat een dergelijk onderzoek zou vermoei, zijn, dat Ulster compensatie zou voor liet verlies van Katholieke disi, in Tyrone on Fermanagh door Pj tantsche gebieden te krijgen in een® de.-e graafschappen. M'aUde fiscale cisehen van Ulstq toeftjf£ meldt dezelfde medewerker, Ulster financieels concessies vraar' het oog op s^X.scule voordeelen aas parlement van. den nieuwen Icrsc'.cs staat aangeboden. /uid-Icrland cn de overeenkm Zondag viel in heel Zuid-lcrlanj opmerkelijke betooging waar te ncm steun van het Iersc'he verdrag. De k. waren overvol geloovigen cn velen den zelfs builen de kerken neer oni den vrede le bidden. In schier alle t werd een Te Dcum gezongen om 4a zeggen voor den vrede. Tot dusver heeft zich in openbare eenkomsten geen stem tegen aanne van het verdrag doen hooren. De houding van hel republikei leger. Volgens de Daily Telegraph" staat republikeinsehe leger aaneengeslotcr ter zijn opperbevelhebber Collinj naar men weet vóór aanneming vai verdrag is. Een nieuwe Conferentie over economischen wereldtoesta De „Daily Express" verneemt, da denkbeeld wordt geopperd, dat Hm nu de onlwapenings-conferenlic snelle resultaten heeft opgeleverd, conferentie der geassocieerdye en wel nog andere mogendheden zou biji pen voor een bespreking van de mische positie en 'het wereldherstel. 1( nisterieele kringen in Londen geloofi dat hij hieraan gevolg zal geven. De aanstaande conferentie Londen. Briand, die eenige verlegenwoorl) der pers ontving, bevestigde zijn voo men om den 19en of 20en Dicta naar Engeland te vertrekken. Allereerst zullen, in een bespreking schen de beide premiers de vraagstal van financieelen en economischen worden besproken De Oosterschc ti ties zullen hét onderwerp eener nii bijeenkomst vormen met de deeljei van Italië. Briand toonde zich zeer ingenomtn de onderteekening van de Zuidzec-i eenkomst, en richlle zijn gelukwens tViviar.i en Serraut. e „Evening Standard" verneeml IJoyd George op het punt slaat een openbaar te maken betreffende den tisc'lien toestand der financiën van t pa. Het zal volgens het blad spreta de verbeelding van het volk en sin lot een spoedige verbetering van )l van Europa. Het is geen geheim, dert eenigen tijd de ambtenaren van departement van financiën onder lei. van Sir Basil Blackett en Sir John bury, in nauw contact met markies zon, met een uitgebreid plan bezig voor den financieelen wederopbouw Europa en het stabiiiseeren van de sclkoersen. Zij meenen tot een pracli.' oplossing te zijn gekomen. Bij bet bezoek van Loucheur ■kanselier der schatkist aan Chequers, zij Lloyd George ontmoetten, xïjn overeenkomst van Wiesbaden, dc volgende beialing der schadevcrgO!' door Duitsohland, een crediet aan Du land en een moratorium vermeld, er werd niet diepgaand over gesprokei een beslissing erover werd in elk niet genomen. Llovd George gaf een uiteenzetliuj het Bri.tsche plan en gaf daarbij aan Is ohenr te kennen, dat bij gaarne mei and zou spreken. DE MISSIE VAN RATHENAl' Mil LUKT? De „Petit Parisien" verneemt u? lijn dat men in Duitsphe .kringen hel over eens is. dal dr. Rallienau volkos schipbreuk heeft geleden met zijn zei naar Londen. In regeeringskrmgen men reeds onderzoeken, in hoeverre noodig zal zijn om, ter verzekering de betaling van den termijn van 155 pullen uit de reserves van de rijksbi voor welken maatregel de regeering oor zou hebben. SEP, BUSÏENL BEfU®HTi( DE „HORNSEE" VERGAAN. Op initiatief der Fransche commuiiij sche partij was geruimen tijd geleden J schip met levensmiddelen naar Ruiii uitgezonden, dat spoorloos verduf Eerst thans heeft de „Hurnanité" !ict| finilieve bericht ontvangen, dat het 1 verloren is gegaan, doch dat de btrj ning is gered. De „Iiornsee" vervoerde 10.271 zM rijst, 79 kisten levensmiddelen en 1811 ten met allerlei benoodigdheden. Heil heel was voor een millioen francs «f kerd. De commissie voor het regla der Fransche Kamer beeft bestolen wanneer er sprake is den datum interpellatie vast te stellen, eik der ij kers, die bij deze gelegenheid het «I zal nemen, niet meer dan vijf nihl zal hebben om zijn opmerkingen IJ lichten. De Parijsohe politie heeft i:i| driüklokaal op Montmartre 'n l5-la'l sonen gearresteerd, die cocaïne gekocht van een even te voren in M nis genomen handela in verdoo') middelen. Onder gearresteerd^5] vonden zich 1.- i "S-ige danseressen I Louoheur heeft Parijs Zondag5"] om kwart over acht verlaten met H-i ming naar Brussel. Hij had gistere»] onderhoud met Theunis over de h'(] der schadevergoeding. De mijnwerkers le St. Etienne ben besloten den arbeid gedurende -1 neer te leggen om te protesteeren let verlaging der loonen sa de crisis 1 algemeen,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 8