BUITENLAND TWEEDE KAMER. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. DE IERSCHE OVEREEN- STEMMING. ÊIM. BüiTENL iERIGNTEMa ï»f een nïeuw model bankbiljet ran !)T 19«e in omlooip zal brengen. De achtste Sociale Week. la tegenwoordigheid van den Minister Van Arbeid werd Maandag om 8 uur in Ihotet de TEurope te Utrecht, de 8ste so ciale week geopend. Prof. L. van Alben hield de openingsrede, waarin hij o.m. de lotgevallen van de K. S. A. naging sinds haar reorganisatie. I)« Minister hield daar na een toespraak, waarin hij de beste wenaehen uilsprak voor het welslagen der isociale week. Vervolgens hield Mgr. Dr. A. Ariëns, als eerste les, zijn aangekon digde inleiding over de K. S. A. in 't al gemeen. Burgemeester De Gijzelaar. De Maan dag gehouden vergadering van den Ge- meaateraad van Leiden, werd voor de Cerate maal na zijn ernstige ziekte, door burgemeester De Gijzelaar geleid. Verkeer en Posterijen. Bestuurders vail automobielen. Het hoo' -stuur van den Ned. Bond van Par. ere Chauffeurs, heeft de instem ming van belanghebbenden gevraagd met een plan tot instelling van een commissie voor het afnemen van een examen voor bestuurders van automobielen. In een daartoe verspreide oproeping wordt gewezen op de tegenwer king welke de actie voor een staatsnjbe- wijs-examen ondervind om den bureau- cratischen rompslomp, hooge kosten enz. en w»rdl erkend dat de werkwijze van ae meeste staatsinstellingen een vlugge, prac- tische, goedkoope uitvoering belemmeren. Waar intusschen thans alle middelen worden beproefd om liet automobilisme in goede banen te leiden, en gezien het algemeen belang wat er mede gemoeid is, moet naar de meening van het Hooldbe- stuur getracht worden met steun van Rijk, Provincie en gemeente een oplossing te vinden in den vorm van een examen. Men wil hiermede bereiken, dat, evenals een zakenman er niet aan denkt om een boek houder te nemen, die niet geëxamineerd is, ook een automobieleigenaar er niet aan denken zal een bestuurder het beheer over een wagen toe te vertrouwen die geen bewijzen van bekwaamheid zal hebben af gelegd. Niet alleen een automobiel-eige naar en -bestuurder, doch ook de labrl- kant en handelaar hebben naast het pu- Vliek het grootste belang er bij dat een werkelijk bekwaam bestuurder den wagen Aestnurt. Een bekwaam bestuurder bevor dert den goeden naanj. van het automo bilisme. ■V Zaterdag is door het hoofdbestuur van den Bijkskieskring den Bosch bij loting "ïe definitieve groslijst vastgesteld. De volgorde der lijst, waarop de kie ners op 12 Februari te stemmen krij gen, is als volgt: 1. v. d. Putt, 2. Feber, 3. Beliën, 4. Jhr. fir. Sasse van Tsselt (aftr.), 5. Dr. Peckers (aftr.), 6. Fleskens (aftr.), 7. Mevr. Brorens van Besouw, 8. v. Kooff, 8. M. v. Hout, 10 Muiermans (aftr.), 11. Dr. Nuyens Boxmeer, 12. Mevr. BronsveldVitringa, 13. Mr. dr. v. Best, 14. Krijgsman, 15. Mej. Jansen, 16. Mr. Swane (aftr.) De overige candidaten voor wie lij sten waren ingediend, hebben zich ofwel te ruggetrokken, of zijn niet op de defini tieve lijst geplaatst, wijl zij in te wei- »ig kiesvereenigingen can lidaat gesteld •varen. Do kwestie Mr. Dr. J. van. Best en de kwestie Mr. Swane zijn onder ket Dog gezien en zullen in esn volgen le Vergadering worden afgehandeld. De af- ievaar igden naar Utrocht voor het poli tiek advies werden nog niet benoemd, maar zullen in gesn geval bindend man daat meekrijgen. „Ik heb 'n goed vuur in mijn haard," zei de secretaris; „daar kunt gij u volkomen drogen en verwarmen, onderwijl wordt uw kamer gereed ge maakt." „Poeh! Die regen alleen hield me hier niet den geheelen nacht vast; maar ik kan niet in de stad terugkee- mi, want de brug over den vloed is weggeslagen en ik heb waarlijk geen lust met mijn paard een nat graf in die bruisende golven te vinden." Arm in arm liepen beiden de marmeren trap af, om zich naar de feestzaal te begeven. VEERTIENDE HOOFDSTUK. - Terwijl de gasten van Cpzy Dell, waaronder zich nu ook de minzame huisarts bevond, zich in de gezel schapskamer de avonduren met spel en conversatie verkortten, verwachtte Blunt den jongen dokter Maas. Zijn belofte getrouw, had hij de gemoedsbelangen van den schuchlc- ren, roodharigen zoon van Aesculaap bij de eerste geschikte gelegenheid in een vertrouwelijk gesprek met de erf gename van Cozy Dell, even aange roerd en de bevestiging ontvangen van wat hij vooruit wist: dat Edith zich namelijk niet in 't minst inlecos- seerde voor zijn bescht .''«ling. Het was hetzelfde onderhoud ge weest, waarin Edith den secretaris ant woord gaf op z'n vraag, hoe toch haar ligen exemplaar van 't gedicht „Strijd en Arbeid" den baron Mordaunt in handen gekomen was. Vrijmoedig en onbevangen verklaarde Edith dat de baron het haar ter leen gevraagd had tt1 zij Icon zijn verzoek, zonder, tegen Van de 50 aangesloten Kieszereenïgin- gon. bij de R. K. Kamer-Centrale te Lei den hebben er 41 gebruik gemaakt van. haar recht om candidaten te stellen voor de voorloopige groslijst Gecandideerd zijn: Mr. Dr. D. A. B. N. Kooien, Utrecht, in 32 vereenigingem; Mr. P. J. M. Aalberse, 's-Gravenhage, in 25 ver.; Mr. M. J. O. M. Kolkman^ 's-Gravenhage, in 18 ver.; J. H. M. Balvers, Hillegom, in 14 ver.; J. A. Mo- nod de Froideville, 's-Gravenhage, in 13 ver.; G. Bulten, Voorhout, in 10 ver.; Chr. Jansen, Amsterdam, in 7 ver.; H. J. Borghols, 's-Gravenhage, in 5 ver. Dr. L. Deckers, 's-Gravenhage, in 4 ver.; F. A. Moerel, Oudewater, in 4 ver.; Mevr. Brpnsveld-Vitringa, Hoorn, in 3 ver.; L. J. M. Feber, 's-Gravenhage, in 3 ver.; A. J. Loerakker, Schoten, in 3 ver.Mr. Dr. J. van Best, Eindhoven, in 2 ver.; F. L. D. Nivard, Botterdam, in 2 ver.Mgr. Dr. W, EC. Nolens, 's-Gravenhage, in 2 ver.; Mevr. Toos Post, Delft, in 2 ver.Jhr. Buys do Beerenbrouck, 's-Gravenhage, in 2 ver.; Mr. A. Baron van Wijnbergen, Utrecht, in 2 vereenigingen. In één vereeniging zijn candidaat ge steld: Prof. J. D. J. Aengonent, War mond; J. Barendse, Poeldijk; Mr. J. Bomans Haarlem; J. Borghols, Dord recht; Mej. D. Ccebergh, Leiden; N. Bek- ker, Obdam; Oh. Frecken, Oosterhout; H. Hermans, 's-Gravenhage; Mej. An sa Meijer, Botterdam, J. Beineveen, Bleiswijk; A. H. Smulders, Utrecht; H. Stulemeijer, Botterdam; Prof. J. A, Ver aart, 's-Gravenhage; M. G. N. van Wei, Zoetermeer; Th. WeS3eling, Haezers- wouleP. A. Th. v. d. Weijden, Nieuw koop. Totaal dus 35 candidaten Het is nog niet bekend of alle can didaten eon voorloopige candidatuur zul len aanvaarden. Kapelaan Hooyman, die in enkele Over- ijselsche Kiesvereenigingen was aange wezen, zal geen candidatuur aanvaarden. DE WEEKGEVEBS EN DE VOOB- GESTELDE STOOMWETWIJZIGING. Het Bestuur der Vereeniging van Ne- derlandsche Werkgevers verzoekt iu een adres der Tweede Kamer, het Ontwerp van Wet tot wijziging van de Stoomwet te verwerpen. Het bestuur zegt dat de regeering meent ©en nieuwe bron van inkomsten voor do schatkist gevonden te hebben door het leggen van oen nieuwen last op onze nijverheid. „De noodtoestand, waarin deze echter verkeert, laat niet toe, haar met nieuwe lasten (van hoe gering gewicht ook) te bezwaren; integendeel, een aanmerke lijke verlichting van den op haar geleg den druk is voor onze nijverheid een der voorwaarden, dat zij den concurrentie strijd zal kunnen volhouden. Bovendien levert het feit, dat de wet telijke verplichting de stoomtoestellen van Staatswege te doen onderzoeken, toch niet in de eerste plaats is opgelegd ten behoeve en ten gerieve van de gebrui kers, maar ter voorziening in een alge meen publiek belang, een pr'ncip'eel be zwaar tegen de aanneming dezer wets- voordraeht op. Daardoor immers laat men een bepaalde Idas e personen betalen voor wat in het algemeen belang geschapen werd. „Of dlie bepaalde klasse nu ook voor deel van de in het algemeen belang ge maakte instelling heeft doet niets ter zake. Volgt men ten deze de redeneering van de Ministers van Arbeid en Finan ciën, dian zou men even gooi retributie van onze nijverheid kunnen heffen tot dekking van de kosten der Bijkspoüt'e. Immers de instelling der Kijkspolitie houdt tevens oen voorrecht voor onze nijverheid in." WEKKTIJD OP DE MINISTEBIES. Bit navraag onder de hoogere ambte naren van verschillende departementen van algemeen bestuur is aan het ,Hbld." p-ebleken, dat daar hoegenaamd niets be kend is van een besluit, dat door den Ministerraad zou zijn genomen om den werktijd van de ambtenaren der Ministe ries opnieuw uit te breide/ s v de wellevendheid te zondigen, niet afslaan. Deze eenvoudige verklaring was voor Blunt volkomen bevredigend ge weest. Ook dokter Maas had zijn nood lot niet al te tragisch opgenomen; slechts de gedachte, dat Edith door den verachten Mordaunt weggevoerd kon worden, vervulde hem met onuit sprekelijke bitterheid. En om dat, zoo mogelijk, te verhinderen, had hij zich met Blunt nauw verbonden. Nu trad hij weer de kamer van zijn nieuwen vriend binnen. „Hoe staat het met onze aange legenheid," vroeg de kleine man met groote haast. „Is er nieuws?' „Niets bijzonders, mijn beste." was 't sombere antwoord. „Toch mogen wij wel op onze hoede zijn, want morgenavond zal de beslissing vallen, vrees ik." „Gij zijt toch hier, nietwaar?" „Wie kan welen, waar hij in 't vol gend uur zijn zal," antwoordde de secretaris met weemoedigen lach. ,.Ik ben vandaag in zoo'n eigenaardige ge moedsstemming.'" Hiermede streek hij met de hand over 't voorhoofd, als pijnigden hem de gedachten, die zoo ongeregeld zich kruisten. „Voel je je ziek, beste Blunt? Mijn geneeskunst staat geheel tot je be schikking." „Lichamelijk ben ik niet onwel, maar mijn gemoed is ziek, waarde Maas; het is mij een zeker angstig voorgevoel, als moet mij in den nas- ten tijd iets kwaads overkomen, een ongelukof iets dergelijksik kan me zelf daar geen rekenschap, van Vergadering van Dinsdag IS Dec. KEGUTiTNG DEB WEBKZAAM- HEDEN. Een voorstel van den VOOBZITTEB inzake den spreektijd der verschillende fracties bii de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting wordt aange nomen met 76 tegen 3 stemmen. De volgende week wordt ook Maan dagmiddag vergadering gehouden; er zullen drie avondvergaderingen zjin. Het nieuwe regeeringsartikel, waarhij ook het bestuur der gemeente aan den raad blijft opgedragen, doch wordt be paald dat de wet regelen zal kunnjm stellen volgens welke onder toezicHt vatf den raad het bestuur dor gemeente ge heel of tan deele zal kunnen worden overgedragen aan andere organen, wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming nadat met 45 tegen 41 stemmen was aangenomen een amendement-VISSER VAN IJZENDOOBN, bedoelende iedere aantasting van vrijheid van den raad door wettelijke regeling te voorkomen. Het amendement-SANNES om leeken rechtspraak in burgerlijke gedingen mo gelijk te maken ten aanzien van verorde ningen van de mogelijk geworden nieuwe publiekrechtelijke organen en terzake de naleving van collectieve arbeidsovereen komsten, wordt verworpen met 48 tegen 40 stemmen. Het Regeeringsartikel betref fende leekenrechtspraak in burgerlijke za ken wordt verworpen met 46 tegen 41 st. Het amen deinen t-BEUMER (tot schrap ping van de leekenrechtspraak in strafza ken) wordt aangenomen met 44 tegen 43 stemmen. Het amendement-MARGHANT (voor Grondwetsherziening gewone meerderheid in de Kamer en daarna referendum met gewone meerderheid) wordt verworpen met 74 tegen 13 stemmen. Het amendement-SCHAPER (voor de aanneming eener Grondwetswijziging 2/3 van het totaal der stemmen in beide Ka mers, anders referendum met gewone meerderheid) wordt verworpen met 66 le gen 28 stemmen. Het amendement-V AN SCHAIK (bij be slissing overr verandering in liet Regee- ringsvorm-referendum met gewone meer derheid) wordt verwopen met 45 tegen 43 stemmen. Het Regeeringsvoorstel wordt verwor pen met 45 tegen 43 stemmen. De vlootverhouding. Uit Washington wordt gemeld, dat uit het feit, dat Maandag na de bijeenkomst tusschen Balfour, Hughes en Kato geen communiqué werd verstrekt, opgemaakt wordt dat verdere besprekingen noodig worden geacht alvorens Japan's officieel standpunt ten aanzien der vlootverhou ding kan worden bekend gemaakt De vlootcommissie. Uit Washington wordt gemeld, dat de commissie van vlootdeskundigen is ont bonden en vervangen door een nieuwe commissie, samengesteld uit gedelegeerden der vijf groote mogendheden. De verande ring is een gevolg van' het verlangen het werk te bespoedigen. De vroegere commis sie kon alleen technische kwesties bespre ken en tot geen beslissingen komen, terwijl de nieuwe commissie, omvattende de hoof den van alle delegaties, dit wel kan doen. De Zuidzee-overeenkomst. In een Maandag in den Amerikaanschen Senaat gehouden rede, verklaarde Borah, dat het nieuwe viervoudig verbond niets anders zou zijn dan een militair verbond, tenzij de conferentie werkelijke resultaten bereikte inzake de ontwapening. Borah zeide voorts, dat het resultaat der confe rentie onfcnroedigenid zou zijn indien zij ein digde zonder duikbooten, vergiftig gas en andere barbaarsche wapens verboden te hebben. De mandaat-eilanden. In aansluiting op hetgeen reeds door Reuterwend medegedeeld, -wordt uit Washington geseind, dait de over eenkomst over Yap en de andere mandaat eilanden in de Stille Zuidzee ten Noorden van den equator, welke j.l. Zaterdag werd voorspeld, thans een feit is geworden. Amerika krijgt vrijen toegang tot Yap en alle andere naties ten aanzien van het landen en het gebruik maken van den Yaip-Guamkabel of eventueel andere later door Amerika aan te leggen kabels. Ameri ka krijgt dezelfde rechten voor een radio dienst als voor kabels. Evenwel, zoolang geven maar.stappen we daar van af! Ik kan u intusschen mededeelen. dat 't tusschen Edith en Mordaunt nog niet tot 'n verklaring is gekomen." „Weet u dat zeker," vroeg Mars met levendige belangstelling. „Ja, zij zou 't mij gezegd hebben; zij vermoedt echter reeds, dat Mor daunt haar bedreigt." „Intusschen waag ik 't te veronder stellen, beste Blunt,' dat Mordaunt Edith's hand veroveren zal." „Wat brengt u op die gedachte," vroeg de secretaris verontrust. „Ik zag genoemden heer dien don keren corridor langs komen, die naar de bibliotheek voert cu ik koester niet den minsten twijfel, dat hij den zieken slotheer bezocht heeft." „Onmogelijk niemand mag zon der uitdrukkelijk verlof van mevrouw StiUworth in de nabijheid van den zieke komen 1" „Zeer juist laten we nu. echter aannemen, dat mevrouw StiUworlh met de cavallier verbonden is, dan zal hij ook het UQodige verlof be zitten." Blunt dacht een oogenblik na, dan zei hij overtuigd: „U hebt gelijk!" Nu verhaalde hij van het zonder linge besluit van den huisarts, die zelfs hem, den vertrouwde van den slotheer, uit de ziekenkamer verban nen had en een wacht voor de deur had opgesteld. Maas was vol verba zing. „Ik zie 't heel duidelijk," eindigde Blunt zijn mededeeliug. „Mevrouw StiUworth wil mij en aUcn, die haar hinderen, verre houden, om haay. pjLan- Japan lip Yap Pen voldoend radio-station onderhoudt zonder rechten van voorkeur, wordt het recht van Amerika om op Yap radio-slalions te vestigen, opgeschort Er zal geen sprake zijn van oensuur of opper toezicht Wat betreft de mandalen, aan vaardt Amerika de hoofdvoorwaarden, die vastgelegd zijn in de bestaande mandaat- regelingen. Uit Washington wordt gemeld, dat Amerika voornemens is met Brittannië te onderhandelen over een overeenkomst in zake de vroegere Duitsche eilanden bezui den den evenaar, waarvoor Brittannië mandaat heeft Deze overeenkomst zou ge lijksoortig zijn met die, welke de V. S. met Japan hebben gesloten. De leeningen aan China. Senator Borah heeft in den Senaat een resolutie ingediend, waarin een onderzoek gevraagd wordt naar de leeningen, door het zoogenaamd consortium aan China ver strekt alsmede naar de leeningen aan Chi na door Amerikaansche bankiers. Kerstmisplannen der Bolsjewiki? Naar uit Boedapest wordt gemeld, deelde de afgevaardigde Karl Huszar in een inter pellatie van den Hongaarschen minister president mede, dat hij inlichtingen had gekregen, volgens welke de bolsjewiki te gen Kerstmis een algemeenen opstand van bet .Lumperuproletariat" in alle Eunopee- sche hoofdsteden, ook in Boedapest, op touw zetten. In zijn antwoord bevestigde de minister-president de juistheid van dit be richt en verklaarde, dat in Hongarije alle voorbereidingen zijn getroffen om deze po ging te onderdrukken. De Valera. De Valera beeft een med'edieelinjg gepu bliceerd', waarin hij onlken't, dat Ierlanid's eer op bet spel staat bij de ratificatie der overeenkomst, daar de gewoimadMigdien naar Londen wenden gezonden onder d'e uiibdrukJcelijke voorwaarde, dat ©enigerlei bereikte overeenstemming zou wondien af hankelijk gemankt van ratificatie doo-r bet „Dait" en het land. De overeenkomst kon verworpen iwordien indien zij bet land! niet beviel. De railiificaitie, aldus De Valera, ia geen bloots formaliteit. De „Daiiy News" tmdl'dil, daft -De Valera, bijaldien bet ,,Dail Edreaofri' de Ierscbe overeenkomst aanvaardt, zich uit de poli tiek zal terugtrekken en wederom tot zijn boeken val terugkeenen. Hij was vroeger professor in de wiskunde en de Keltische taal aan Maywooih-ooHegc. Ulster's houding. In aansluiting van hetgeen wij gis toren reeds over Ulster's bonding mededeelden, moldlt de politieke medewerker der „Daiiy Ghron." nader, dat een grensregeling-com missie zal wonden benoemd met goedkeu ring wam alle partijen, ten einde de grenzen der negen noordelijke graafschappen vast te .stellen. Overeengekomen is dat de commissie aan Donegal, Momiagfean en Covam, tevens de zes graafschappen van Ulster zal toe voegen voor haar onderzoek. De regeaning neeuit verder het stand punt in dat de finamlieele regelingen zul ten moeten zijn in overeenstemming meft de Home (Rulewet van 192Ö, en dfait het niet mogelijk za'l zijn verdere fmaocèeeü'e bepalingen ten aanzien van Ulster Ite maken, zoolang bet buitien de overeen komst blijft. De meening van dr. Mannix. Aairiishisscfhiop Mannix over wiien zoo veel te doen is geweest, toen hij Engeland bezocht heeft, naar Renter aan. de En- gefcche bladen seint, te Melbourne ver klaard, daft bij dte voorwaarden aan Ier land aangeboden, „buitengewoon vrij gevig" acht. Hij zeide ook, dial bij, nadat de overeenkomst zal zijn 'lot stand geko men, Ierland zal bezoeken. Sir Robert Home over de oplossing. De kamenier van die schatkist, Sir Robert Home, beeft te Newcastle in een vergade ring van unionisten en ooal'/tie-liberalien o.a. gezegd, riet te gcloovcn dat Ierland mu beter bestuurd zo.u worden dan onder de uinae met Grool-Briitannië, maar jammer genoeg gaven velen er de voorkeur aan slecht bestuurd te worden door zichzeiven don goed bestuurd dfoor iemand anders. Soimmiiige mienischeiF koesterden achter docht ilien aanzien van de bevoegdheden, welke Ierlanid zou hebben als dominion der Kroon en oppenden het denkbeeld, dat het van dfe positie gebruik zou maken óf om zichzelf af te snijden, óf om na deel toe te brengen aan de belangen van het 'Rijk. Sftr Robent dealde dit standpunt niet. Velen plachten dezelfde zwaarmoe dige voorspellingen te doen, ten aanzien nen des 1e ongestoorder te kunnen voltooien. Openlijk streeft zij naai- Edith's verloving met Mordaunt. Voor een week twijfelde ik daaraan niet in 't minst; maar haar houding jegens mij juist in de laatste dagen heeft me weer bijna aan 't dwalen gebracht. Nu spreekt echter alles voor uw opinie, Maas. Gij hebt u toch niet vergist in den persoon, dien ge ont moette." „Ik zag Mordaunt wel niet uit de bibliotheek komen, maar hij kwam over de gang, die daarheen Ieidt.Waar moet hij dan anders geweest zijn?" „Nergens, gewis, nergens anders, beste vriend; wacht maar eens enkele minuten." Met deze woorden verliet hij zijn kamer. jjDie Blunt is werkelijk de merk waardigste vent, dien ik ooit ontmoet te," mompelde dokter Maas en liet zich peinzend op een stoel bij den haard neer. De secretaris was inmiddels zacht en voorzichtig aan de deur van het voorvertrek der pu.de bibliotheek ge komen. 'Wie is daar," vnoeg een angstige stem van binnen. ,,ïk ben 't, Fanny, de secretaris. Kom even naar buiten en luister eens." De jonge slavin kwam tastend na derbij, totdat zij Blunt's arm omvatte. „Wat moet ik, beste meneer." vroeg zij, nu minder beangstigd. „Fanny is zoo blij, dat er een inenschelijk wezen komt, het is vreeselijk liiier geheel alleen te zijn bij dien heiligen, storm en de oude meester steunt en japimerl daarbinnen ^oo schrikkelijk/' van Canada, Australië en Nieuw-Zeel and. Toen de eerste trompet bet sein tel den' Strijd had gegeven in den grooten oorlog snelden! inonderdiduize twien van over den Oceaan Emgelaad te hulp. Spr. geloofde, dal die Ieren, nis dfit noodig bleak, hetzelfde zioudfen! doen. Er was gezegd, dat Ulster ,.l>eboet" werd voor zijn toyauleit. Men bedoelde hiermee die waarschijnlijkheid, dat Ierland in staat zou zijn zijn noodzakelijke uitgaven te be- ikoslógen, nneft een Soger bedrag aan belas ting dan Sn Groot-Briiltannië moest worden betaald. Ulster zou, ais het tot den Ier- sohen vrijstaat toetrad, vermoedelijk een lager beüaslingpeiroenftage hebben dan wan neer het bij Engeland bleef. Maar dat noemde Sir Robert Home geen boete stel ten op loyautfèrt; Ulster 'had altijd gezegd eenl deel van Groot-Britamniië te willen blijven en de verantwoordelijke staatslie den van Ulster zouden onder die ornistan- dSghedien zeker nooit beweren gerechteed te zijn tot oen lagere betaling dan bijv. in Newcastle of Glasgow. Hukte bracht spr. ten slotte aan den premier, doch de oplos sing kou noodt bereikt zijn als deze riet hot hoofd was geweest oener coaffitie-regee- ring. DE LONDENSCH'E BESPREKINGEN VAN RATHENAU. De Berlijnsche correspondent van het Ilbl. meldde gisteren: Het rijkskabinet heeft zich gisteren nog "niet met het resultaat van de Londensche besprekingen van Rathenau bezig gehou den. De gewone agenda werd afgedaan. Over de schadevergoedingskwestie werd niet gesproken. Na de kabinelszitting heeft dr. Rathenau in een z.g. chefs-bespreking, die onder vooTzil terschap van den rijks kanselier werd gehouden en waaraan de rijksministers van schatkist, economie en binnenlandsche zaken 'deelnamen, het ver slag herhaald, dat hij 's morgens aan den rijkskanselier had uilgcbracht. De bespre king werd voor verlrouwelijk verklaard cn zal heden worden voortgezet. Bij de strik te vertrouwelijkheid, die 'lot nu toe over den gang der onderhandelingen in Lon den door de Duitsche autoriteiten wordt bewaard en die zoover gaat, dat ook de rijksministers in de kabinelszitting van gisteren niet zijn ingelicht, is het onmo gelijk een oordeel van eenige waarde uit te spreken over het at of niet succes heb ben van Rathenau's onderhandelingen. Als desniettegenstaande pessimistische ge ruchten daarover worden verspreid, dan missen die, naar wij vernemen, eiken za- kelijken grond. Er bestaal geen reden om aan te nemen, dat de besprekingen van Rathenau geen succes zouden hebben ge had. Vermoedelijk zal de rijkskanselier heden iu den loop der besprekingen van de com missie van her-stel het woord nemen tot het afleggen van verklaringen over de crë- dietactie. Naar het „Bert. Tagebl." ver neemt, is het antwoord van de Bank van Engeland op de vraag van de rijksregee- ring of zij geneigd is Duiischland een cre- diet te verstrekken,, thans te Berlijn aan gekomen. Omtrent den aard van dit ant woord werd gisteren nog diep stilzwijgen bewaard. Vermoedelijk -zal de rijkskanse lier, als hij lieden over de credietactie spreekt, ook op het antwoord van de Bank van Engeland ingaan. Of deze ver klaringen publiek zullen zijn, was gister avond nog miet bekend. In de Berlijnsene pers wordt hoofdzake lijk telkens weer de vraag besproken, of Duiischland een moratorium moet worden toegestaan of miet. Toonaangevende krin gen zijn 'te dezen aanzien van meening, dat de kwestie van hét moratorium verre overschat wordt. He', toestaan van een moratorium zou slechts ',n uitstel van de definitieve oplossing van liet schadevergoe dingsprobleem beieekenen. Men is van meening, dat, als men liet schadevergoe- dings-probteem zoo spoedig mogelijk en definitief wil oplossen, in de eerste plaats een slabiliseering van de valuta moet wor den verkregen. Dit zou echter door een moratorium niet te hereiken zijn, al zou ook wellicht een tijdelijke stijging van den markenkoers er het gevolg van zijn. Men is van meening, dat er nog andere wegen, behalve een moratorium, zijn om het scha- devergoedings-probleem op een voor Duitsóliland dragelijke wijze op te lossen. Dat Duitscliland daarvoor aan zekere voor waarden zal moeten voldoen, is duidelijk. Tot deze voorwaarden zal gerekend moeten worden de z.g. slabiliseering van de rijksbedrijvcn, het verdwijnen van het tekort bij de spoorwegen cn bij de post, waartoe de verhooging der tarieven tol het twintigvoudige van voor den oorlog moet dienen, do beperking van de uilgaven van den Rijksdag -tot het allernoodzakelijkste en eindelijk de spoedige afdoening van de belastingwetten, waardoor de Tijksfinan- „Beantwoord mij waai- en openhar tig wat ik vraag." „Dat wil ik; ja, Fanny zal 't doen. „Was mijnheer Mordaunt dezen na middag bij den zieken heer op be zoek?" „Ja, mijnheer." „Heeft mevrouw Stillworlh toestem ming tot dit bezoek gegeven?" Er volgde geen antwoord. „Tracht niet me te bedriegen, Fan ny; mevrouw zal er geen woord van hooren." Eenige oogenblikken aarzelde de Mulallin nog. dan fluisterde zij: De jonge heer Mordaunt is gekomen en heeft Fanny geld laten zien en.... „Jij nam 't geld aan en liet hem bin nengaan. Hoe lang bleef hij toen nog bij den zieke „Vijftien of twinlig minuten. Fanny kon niet anders 't zilver was zoo blank en schitterend cn. Fanny houdt van zilver en. goud was het erg slecht van me, mijnheer?" Nog eer Blunt antwoordden kon liet zich een smartelijk steunen hoorcu, dat beiden verschrikt beluisterden. „Ik vrees, dat dit bel antwoord op je vraag is, Fanny," zei Blunt. Het meisje greep sidderend Blunt's arm. „O mijnheer, ik wist niet, dal 't den ouden meester zoo'n pijn zou doen. waarachtig, dat heb ik niet ge dacht sinds mijnheer Mordaiuit weg is. heeft de meesLer al zeer dikwijls zoo gruwelijk gedaan; o mijnheer is dat mijn schuld? Ileb ik hem zoo droef cn verschrikt gemaakt?" „Ileb geep zorg, je beul oprecht clfei Zoo spoedig mogelijk" dn orde znoete* worden gebracht. De afgevaardigde dr. Stresemann, die zich op het oogenblik |e Dresden bevindt heeft gisteren telegrafisch bij den rijks kanselier geïnformeerd, wanneer de rijks, kanselier Ier beschikking zal zijn van de commissie voor buitenlandsche aaugete. genheden, waarvan, zooals men weet, dr, Stresemann voorzitter is. om medejeelin- gen te doen omtrent de besprekingen ié Londen. LOUCHEUR TE BRUSSEL. Loucheur heeft in een onderhoud met de „Peuple" zijn voldoening uitgesproken over de besprekingen, welke hij met Theu, nis en Jaspar heeft gehad. Aan een journalist, die vroeg of Enge land bet denkbeeld van een moratorium aan Duitschland had prijsgegeven, ant woordde Loucheur dat hel woort „mora torium" in de Fra-nsche .aal mei beslaat Op een andere vraag over liet betalings vermogen van Duitschland verklaarde Loucheur, dat de daling van ae mark niet de minste invloed heeft op den rijkdom van DuïtscJiIand. De daling zal geen en kelen schoorsteen beletten te roóken. Hij voegde er aan ioe dat er geen onderhan delen over den vervaltermijn van 15 J;>. nuari mogelijk is. Duiischland zal 'ten uil voer -moeien brengen, hetgeen in het 1» laag van Frankrijk en België is. EEN STUDENTENGRAP. De „New York World" doet 't volgen/- do verhaal van 'n geslaagde studenten grap, waardoor in de stad Ithaca, in dol staat New York, een groot deel der fa culteit en derstudenten van de Cornell Universiteit werd gedupeerd. Een stu dent gaf zich uit voor „dr. Vosberg ui* Weenen", een intiem vriend en leerling van den beroemden psycholoog Freud, die oen lezing zou houden -zooals op aanplakbiljetten werd aangekondigd over do leer van Freud. De spreker, oer man met een donkeren baard, die zich in gebroken Engelsch nitte, vond in hei ■stadhuis een overtalrijk gehoor, bij het welk hij werd ingeleid door een lid der faculteit. Vosberg sprak over droomuit legging. Een droomer weot wat hij droomt, merkte hij diepzinnig op, maar hij weet niet wat hij weet en gelooft daarom wat hij niet weet. De geleerd heid, door den spreker aan den dag ge legd bij deze en dergelijke opmerkin gen, maakte een diepen indruk en aan het slot werd hij luide toegejuicht en gelukgewenscht. Vosberg had zooveel suc ces, dat degenfen, die de grap op touw* hadden gezet, de identiteit van den „doc tor" niet durfden onthullen. Eerst toen er in een winkel portretten werden uit gestald van Vosberg met en zonder baard en bril, kwam de zaak uit. VROUWELIJKE ZEEBOOVEES. Volgens do „Japan Advertiser" heeft een rooversbende bestaande uit Ohinee- sche vrouwen, die in de Noord-Chinee- sche wateren kleine schepen tot prooi kiezen, een aanval van een Ohineesche torpodoboot afgeslagen. De torpedoboot was uitgezonden om baar schadelijk te maken. De bende is samengesteld uit onge veer 70 jonge vrouwen, aangevoerd door een 30-jarige vrouw. De basis van de bende is, zegt men, ongeveer 30 Anijien verwijderd van Hai nan Eiland. Deze vrouwelijke piraten bezitten vijf jonken, waarmee zij alle schepen aan vallen, die haar in den weg komen. Na tuurlijk wordt elke prooi geplunderd. De Weensche bladen publiceeren een Maandag in een vergadering van de Oos- tenrijkscho dagbladen aangenomen motie, waarin onder verwijzing naar den, tot nu ioe reeds moeilijken toestand voor de couranten verklaard wordt, dat de voorgenomen verhooging van de papier- prijzen tot het duizendvoudige van de vredesprijzen de stopzetting van het be drijf tot onmiddellijk gevolg moet hebben. De vereeniging verzoekt de regeering en de politieke partijen, de dreigende stop zetting van de Oostenrijksche dagbladen te verhinderen. Zondag is, volgens een telegram van de „Chicago Tribune" uit Tokio, een poging geiaan om den premier Takahasji te vermoorden. Dit is reeds de tweede poging van dien aard in de laatste da gen. De politie te Tokio heeft verschil lende arrestaties gedaan. gewees't, en.. Wederom datzelf de ontzettende steunen, waarbij Blunt zeer duidelijk zijn naam hoorde noe men. Ilij luisterde met gespannen aan dacht, maar was niet in staat ver der nog iets te onderscheiden. Hij keerde zich terzijde om heen te gaan. „O, de arme, zwarte Fanny niet alleen hier laten," smeekte 't arme meisje. „Bob komt eerst over een half uur hierheen." „Ik zal je zeggen wat je doen moet; zoek mevrouw Stillworlh op en meld haar, dat mijnheer zoo vreeselijk steunt; de dokter moet bij hem ko men. Van mij en van ons onderhoud hier vertel je echter niets. Begrijp je 't goed?" De slavin snelde, zonder een woord te antwoorden snelvoetig weg en Blunt keerde geruischloos in zijn' kamer te rug. „Nu, wat hebt ge ontdekt?' riep hein de kleine arts nieuwsgierig le gen. Frank Mordaunt is werkelijk bij den zieke geweest," antwoordde Blunt zeer ernstig. „Waarom?" „Dat moet éérst nog onderzocht worden. Kom, we gaan nu uaar de par Lij," v E&ordt ws-rolfitfj

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2