BUITENLAND GEM. BUITEMl. BERICHTEN. ffigriSMSKgr MgSjga^r&óSüi^grig^a^;' ikoarisï leapj.Btrijj!, ivan'tecurnen' .aalaijjigjêêin-. tdAgd, ten dalt fledan» jgrij^'d^^Sro'otliq 'liet .gemeeüebest yai^Mitic iffimnënilg liglI BriHaaho rijk,tóe' ti-onaïe idealen, galtirerla-i^gap Een?<1 raadloos N, JAfjit nog, datlifcJoperfngsidecikfi^^^aS^T parlement ^kentoenktf^jfa^ntftjfeen'. tmAtengewioon mdiuk'weiklvC-iil'J' aniiSrarrjESXi tocnn en ceremomlieeJ,'?' dat-''gaSegês!^^ wond door oen groOto-l^t^nig(o^inljv«:K, wil rail (hot feit, dat liet een gure ëriTimil? «ge odhtend was. Als merktraarhghcAd wordt vermeid, dlat <Je afzeiling rein den weg, langs welken de stoot trok, geschied de door de gardie-forigade, waaronder rich een bataljon van de Ierselic galde bevond. De koning wais vergezeld van de konin gin en prinses Mary en het koninklijke rijtuig wend warm toegejuicht. De aartsbisschoppen en de overeenkomst. De vergadering der larsahe (R.-K.) aarts- liisschoippen te 'Dublin heeft een mededce- ting genubliceend, waarin de grootste waaircleerfng wordt geuit vooir de vader land slief die en de bekovaamiheid, W'aar- mede de Iersdhe vertegenwoordigers te Londen die oenderthandelingen hebben ge leid en Go.d wOTdi geileden, dat de beslis sing van liet Da/il Édreann door wijsheid int dien hooge zal worden geleid. DE QUAESTIE DER OORLOGS- SCHUIJDEN. "Volgens ©enige bUiitenlianidisdhe diiploma- ten iter conferenillie te Washinglo 11 is Lloyd George voornemens het lnétiatief te nemen 'ben aanzien van die amnuleeriing der oorlog ssdlvuldleir, aan Grool-Briitanmë ver schuldigd door Italië, Frankrijk, België, Rusland en de kleinere Batkaostatien. Ge meld wordt, dat een der voorwaarden 'hiervoor is, dat Frankrijk 'de schulden van de geallieerde landen aan Frankrijk an nuleert. Een tweede voorwaarde is, dat de puit solve sdi ads vergoeding, aan Franikrijk verschulidfgd'. worclt verminderd mei 13.500 münos'n francs. STÏNNES WEER NAAR LONDEN. Naar de Berlijnsdhe ooroespomdisnil van hel „IIM." uit volkomen betrouwbare bron verneemt, is Hugo Stinnes Dinsdag avond voor de tweede maal niaar Londen vertrokken, en vel ook ditmaal op drin gend verzoek van Lloyd George. DE REIS VAN RATHENAU. Dinsdagmiddag krvam, zooals wij reeds mededeelden, de rijksregcering in verga de- ring bijeen, waarin dr. Rat'henau voor de eerste maal het rijkskabinet in zijn geheel uitvoerige mededeelingen deed over zijn Londcnsche besprekingen. Op zijn verslag, dal ongeveer een uur in beslag nam, volg de een discussie van de kabinetsleden, waarbij de schadevergoedings-problemen en alle daarmede verhand houdende eco nomische en politieke kwesties uitvoerig werden besproken. In het bijzonder werd ook het besluit van den economisehen rijksraad lot oprichting van een crediel- vereeniging van de gehecle industrie be handeld. De kabinetsnitting duurde lot laat in den avond, zoodal de aanvankelijk op Dinsdagavond vastgestelde bespreking van het kabinet met de onlangs gevormde cre- dietcommissie niet meer gehouden, werd. Waarschijnlijk zou dit nu gisteren, aldus seinde de Berlijnsche correspondent van het „Hbld." gebeuren. Eveneens zal dr. Wirth va ai sc.] lijn lijk de partijleiders bij eenroepen om hen omtrent het resultaat van Ralh^nau's reis naar Londen in te lichten. Of de rijkskanselier vóór Zaterdag, op welken dag waarschijnlijk de plenaire zifting van den rijksdag zal eindigen, nog in den rijksdag het woord zal nemen tot het doen van nadere mededeelingen over het sohadevergoedings-probleem, is op het oogenblik nog volkomen onzeker. Dr. Wirrlh z.al echter toch wel eerst openbare verklaringen om treilt deze aangelegenheid afleggen, als de beraadslagingen tot een bepaald resultaat hebben geleid. Couclu- deerend kan men zeggen, dat de algemee- ne indruk, dien he't verslag van Rathenau heeft gewekt, in elk geval niet ongunstig is. Er zijn gedurende zijn besprekingen le Londen op zijn minst uitzichten poop-end op een nieuwe behandeling van hel gehee- le probleem der schadevergoeding, en men constateert, dal de werkzaamheid van Ra thenau zeer veel tot deze ontwikkeling 'heeft bijgedragen. Naar de „Lokal Anz." van welingelichte zijde vernomen wil hebben zouden de be sprekingen le Londen in hoofdzaak ge draaid hebben om een wijziging van het sohadevergoedings-probleem in de toe komst. De 500 millioen gouden marken, die Duitschland op 15 Januari verschul digd is, moeten naar alle waarschijuiijk- Iieid oude? afle ómabmdigli'eden trfi étgea nuddöen worden betaald. Op een onder* steuaiing, en wel in den vorm van een lee, Xupg op korten termijn, mag men hoog* •stens yoor d en op li Februari vervallen* den termijn rekenen. Over bei schadever* goedings-proiiecm, dal eerst na 16 Fe* hruari acnul iwordt, inogt «leofaia zeer ter* loops zijn gespr^aen^ fy Het eenige, wat tot nu lof vaststaat is P-dus, dal Duitschland. «p 15 .ianuaii moet betalen. Hoe groot de, reeds ter beschik* kit.g slaande som is„ kan op hel oogen* blik nog «liet worden gezegd. De regeering hoopt echter., dat zij vóór 15 Januari de gehecle som, kan bijeen krijgen, natuurlijk met 1 zeer zware offers. In welingelichte kringen acht men het miel meer onmoge* lijk, dat de regeering gedwongen zal zijn, voor dit doel de goudreserve van de rijks, bank aan te spreken, NOG EEN LANDRU. Uitvoerig is enkele maanden geleden melding gemaakt van de misdaden van den Berjijusciftn Landru, den vrouwen moordenaar Grossmann, die sinds jaren talriike vrouwen moet hebben gedood, haar lijken in stukken gosnalen en zelfs het vlcosch daarvan verkocht moet hebben. Tot dusver was het de justitie gelukt het feit van vier moorden vast te stel len. Thans is zij or in geslaagd dit ge tal met één te vermeerderen. Het be treft een 19-jarig meisje op wier spoor mon gekomen is door het vindon in Grossmaun's woning van een book, met haar naam erop. In Februari en Maart kreeg haar familie verschillonda brieven, met een mannenhand geschre ven, doch onderteekend door het meisje. Vermoed wordt, dat Grossmann deze brieven heeft gestuurd om het ver dwijnen van het meisje niet te doen op vallen. EEN HEKSEN-A FF AIRE. In een dorpje in de nabijheid van Lauenburg in Pommeren heeft zich een heksen-affaire afgespeeld, welke herin nert aan de donkerste tijden van de middeleeuwen. Een oude, alleenwonende boerin ver keerde in hoogst zenuwachtigen, over prikkelden toestand. Al spoedig staken do buurvrouwen de hoofden bijeon en maakten in hooge wijsheid uit, dat da ongelukkige door den duivel bezeten was. De beele gemeente zoowel als do be zetene kon eindeloos leed worden be spaard, indien die duivel werd uitge dreven. Men drong dus het huisje binnen van de boerin, bond haar vast op drie naast elkaar geplaatste eto ïlen, zette daaronder een bak met gloeiende kolen, strooide daarover wonderbaar werkende kruiden en ging bidden. Toen de rook te sterk werd, verlieten de „vrien dinnen" de woning, de gemartelde aan haar lot overlatende. De hulpkreten van de gemartelde vrouw trokken de aandacht van een voorbijganger, die^het huis binnendrong en de halfverstikte en verbrande vronw uit haar benarde positie bevrijdde. De „rechters" zijn aan do justitie overge leverd. Wij maakten dezer dagen molding van een aardbeving in Tok' - Er-durende de laatste twee dagen is de stad vrij wel zonder water, tengevolge van de aardbeving, die de leidingen heeft ver nield. De bewoners zijn afhankelijk van een paar oude putten. De brandweer is verplicht uitbreiding der branden te voorkomen door de belendende gebou wen to verwoesten. Een brand in Sydney vernielde een groot wolpakhuis vol nieuwe wol. De schade bedraagt millioenen pond sterl'ng. De verwoesting eener zóó groote hoe veelheid eerste kwaliteit wol zal wel licht in niot gering© mate de prijzen be- invloeden. In Peru is weer oens een oproei uitgebroken. De „Narion" meldt uit La- paz dat de Peruaansche troepen de grens van Chili hebben overschreden. De marinewerf te New York hoeft orders ontvangen, die er op wij zeil dat het vlootpersoneel met 1000 man ver minderd wordt. Do Donaubrug, die Boekarest met Constanza verbindt, en die in den oor log werd verwoest, is geheel hersteld. "Jen behooren, om na bet thccuur uït Lon den te vertrekken, te dineeren te Parijs, een (ran de Parijscbe theaters te bezoeken en nog dicnzelfdcn avond weer in Londen te rug te ziin ij UIT ONZE OOST. DIEFSTALLEN VAN OPIUM. Een troep werkers aan de opiumfabriek Je Weltevreden, heeft stelselmatig hoeveel heden opium ontvreemd. De dieven borgen het hcnlsap in kokertjes van Colgate's scheerzeep en borgen dezen voor bet ver laten van de fabriek in liet uiteinde van liet darmkanaal. De scheerzepkokers wer den gevuld in de zoogenaamde rookkamer, waar oen Europeesch surveillant oogluikend een en ander toeliet, om later bij hel ver zilveren van de buit ook zijn deel te krijgen. Dat er op die wijze aanzienlijke bedragen moeten zijn „verdiend", kan men zelf wel nagaan, wanneer men het aantal aangehou denen nagaat en weet, dat de diefsta' en sedert een half jaar ongeveer ongestoord plaats hebben kunnen vinden, volgens ande ren weer gedurende twee of drie maanden. Ben gearresteerde mandoer heeft er naar schatting op die manier een inkomen van «neer dan f 1.000 per maand mee V'.Jiend, daar elk gestolen kokertje grif koopers vond voor f 20 per stuk. De Europeesche surveillant, oen Duit- sclier, vroeger een goed soldaat geweest met oen blanco strafregister, werkte eerst sedert de maand September op de fabriek en ver diende daar het schamele loon van 120 per maand. Hij had een zieke inlandsche vrouw ten laste, woonde in een inlanjscli logementen dan valt het te begrijpen dat hij voor de verleiding is bezweken. In hel geheel zijn 17 opiumdieven ge snapt en in hechtenis genomen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 14 Dee. I REGELING DER WERK ZAAMHEDEN. Besloten wordt Maandagmiddag- en avond to vergaderen en Vrijdag on Dins dag om elf uur aan te vangen. ,1. NIEUWE REGELING VAN DEN DIENSTPLICHT, f MINISTER VAN DIJK zet uiteen, flat ontwapeniug slechts kin geschieden wanneer allo naties ontwapenen. Neder land kan thans niet verder gaan dan in het aanhangige ontwerp wordt voor gesteld. Hierbii is geen .partijpolitiek ge volgd waardoor 's lands belangen zouden opgeofferd worden aan de wensehen van fle eon of andere partij. Door het thans voorgedragen stelsel krijgt mon vermin- flering van het contingent. Hot is on waar o.m. dat het voorgedragen stelsel moer vraagt dan het stelsel-Oolijn. Een contingent van 17.6090 man kan fiiot een voldoend operatief leger gevon. De voorgestelde uitbreiding der artille rie is noodig- hier bestond altijd reeds ten grooie achterstand. De minister wijst voorts op de af vloeiing van het beroepskader; toch zal dit niet geheel kunnen ontbrekon. De Minister zei voorts uiteen dat de kosten van dit stelsel aanmerkelijk lager kullen zijn. Ook hoopt hij binnenkort een tiieuwe nota te kunnen inzenden ter be sparing van 2 millioen. Wordt overigens iflil stelsel niel aanvaard, dan treedt auto matisch de oude regeling weer in werking. De Minister kan het alternatief van den Ihoer De Muralt niet aanvaarden; vermin dering van hel contingent tot 17,600 kan de regeering niel aanvaarden met het oog lop hel landsbelang; ook kan de regeering Ihel onlwcrp niet losmaken van de orga nisatie. Do regeering zegt toe dat bij ver dere uitbreiding van de organisatie steeds maar de eenvoudigste oplossing zal worden gestreefd De Minister verklaart zich ten slotte te gen de motie-Ter Laan tot schorsing van de beraadslagingen, aangezien het kabinet Ae verantwoordelijkheid voor deze motie (riet kan aanvaarden. Bij de replieken verklaarde de lieer DRESSELHUYS, V. B„ dat de voorgestel de organisatie voor hem onaannemelijk is. Spr. heeft scherpe criifciek over de geheime hola van den minister over de kosten. Ab soluut onaannemelijk in dezen tijd Ss de axjongesfelde verhoogiiing van de oorlogsbe- grooting Spr. verlangt een goed uitgerust len geoefend leger. Dit is bij de. voorgestel. Öe organisatie niet mogelijk. Hij zal voorts Blommen tegen de motie-Ier Laan. De lieer MARGHANT, V. D., constateert kfilt de rede van den minister dat verwer ping van hot wets-onihverp een kabinels- Skwestie zal zijn. Dit kan echter op spr. geen indruk maken. Op de voorgestelde Wijze zullen onze financiën worden ge ruïneerd. rust. Slechts met zijn gedachten be zig was hij bijna aan het einde van liet park gekomen, toen hij plotseling bij een sterke kromming van den weg op een eenzamen wandelaar Edict. Verrast bleef hij staan en zag Üen vreemdeling aan maar deze snelde reeds met uitgestoken handen lop hem toe. „Karei Melville! Jij hier," riep de Secretaris verheugd en greep de han den van den vreemden jongen man. „Niet zoo luid, niiju waarde." zei deze lachend; „hier heet ik Arthur Lane. Maar welk een onverwacht weer zien Arm in arm ghigen de beide vrien den verder. Zij hadden zooveel te ver- lellen En nu ontdekte Blunt met vroo- lijke verbazing, dat zijn studievriend de geheimzinnige dichter was, die door liet voorname gezelschap op het kas teel met zooveel nieuwsgierigheid ver wacht werd. Zijn uiterlijke verschijning beant woordde volkomen aan de voorstel ling, die men zich gewoonlijk van een lieveling der Muzen pleegt te niaken. Hij was eon hoog en slank gebouw de jeogeman met een fijn gesneden, gelaats-profiel en een ernstig denkers- Ivoorhoofd, hetwelk ook de hooge om lijsting van een rijkdom van zwarte Jiapeu niet miste. „Je kunt werkelijk niet gelooven, (tioe gelukkig ik ben je na zoo'n langen pjd weer te zien," ging hij met zijn tjgesprek voort. „Wat men mij gister- 1 avond ia den gezelschapssalon van Jje koenen, nachtelijken rit vertelde, ïs eiaealiik alleen, 'a vervolg der waag- De beer VAIN DE LAAR, C. S. P., wil geen leger, evenmin nis de hoer WIJN KOOP, C. P. De heer A P. STAALMAN, C D.. blijft ricfli legen het omtwerp ver zotten. Na dupliek van den MINISTER wordt de motie-ter Laan verworpen mot 65 tegen 33 stemmen. Art. 27 van hot dienstplicht-(contin gent)-ontwerp wordt hierna aangenomen met 50 tegen 48 stemmen. Tegen de linkerzijde, behalve do heer Wijk, en do heeren A. P. Staalman, van de Laar en van Groenendaal. Met 50 tegen 48 stemmen wordt be sloten direct eindstemming te houden. De heer K. TER LAAN, S.D.A..P., dient een amendement in, dat echter niet toelaatbaar is. Hij stelt hierna voor om do beraadslagingen over art. 15 te heropenen op nader te bepalen dag. De voorzitter acht dit voorstel nog minder toelaatbaar. Dit voorstel wordt met 68 tegen 30 stemmen verworpen. net wetsontwerp wordt aangeno men met 50 tegen 48 stemmen. To 7.1 wordt do vorgadoring ge sloten. giPNUTNOD NFUWS. DROOGTE IN DRENTE. Men schrijft uit Gieten aan de Asser Gt. Allerwege leest men van den pijnlijken loestand, waarin de watervoorziening ver keert en vooral geldt dit len plaltelande, waar de boer en nog meer zijn vee er door dien toesland dezen zomer en herfst slecht aan loe zijn Meestal zijn dit be richten uil normaal lage streken, zooveel te erger klemt dat hier, op de 15 5 20 M. hoog gelegen Hondsrugdorpen. Weken en maanden lang gaan hier verscheidene landbouwers tot tweemaal toe daags met lankwagens van 5 tot 600 liter naar het lagere veengedeelte, om voor zoover als daar in de sloo'lcn wafer is, dit 'kostelijk nat voor hun dieren op le halen. Wel ei genaardig is het, dat juist in de slooten gelegen aan den voet van den Hondsrug meer water is, dan in die op verderen af stand van dezen berg gelegen. Naar men beweer! welt dit onder den Hondsrug weg. In gewone tijden moeten bier de putten reeds 10 5 15 M. diep gegraven .worden; daar is nu voor lien die zich van een be tere watervoorziening willen voorzien, geen graven aan. Enkele landbouwers zijn nu begonnen (of hebben dit in overweging genomen) met het slaan van nortonpompen, maar of dit resultaat zal opleveren is ons nog niet bekend Bijna met angst denken we er aan als de nortonpomp aan de stoomzui- velfabriek hel nog eens zal begeven, want daar waant men zich 's morgens in dislri- bnlietijden terug, waar de menschen in een lange rij, ieder gewapend met emmers, melkbussen en vaten, deze om beur'ten uit genoemde pomp voltappen. De verzuchting, dat het maar dagen achtereen zal gaan regenen is dan ook na genoeg algemeen. DE EX-KROONPRINS. De „Petit Parisien" heeft uit 's-Gra- venhage vernomen, dat zekere aanwij zingen aanleiding geven tot het ver moeden, dat de ex-lcroonprins den wensch heeft te kennen gegeven, om ons land te verlaten en zich terug te trekken op zijn landgoed te Oelst in Opper-Silezië. DE MALVERSATIES TE GENDRIN- GEN. Omtrent de handelwijze van dan bur gemeester te Gendringen verneemt de „N. Grt." nog eenige bijzonderheden, die op de gestie van den thans beschuldigde een zeer eigenaardig licht werpen. Waar schijnlijk is reeds bij de opneming van f 15.000 in Eebruari 1921 iets geschied, dat niet door den beugel kan. Men ver moedt dat dit bedrag heeft moeten die nen om oude zonden te dekken. Het wekt bevreemding dat de burgemeester 6V2 millioen marken heeft gekocht ter wijl voor aansluiting aan het electrische net te Wesel slechts ongeveer de helft noodig was. Waarvoor de andore helft heeft moe ten dienen, kan men slechts gissen. Eon element van verduistering zal waarschijnlijk worden gezocht in h t met- afdragen van f 20.000 aan de gemeente kas, met welk bodrag bij een Amster- damsche effoctenfirma verplichtingen zijn gekweten. Het is bovendien de vraag of hij den aankoop van 3 millioen mark bij oen bankier ie D. niet een onjuiste voorstel ling is gegeven van den kooper, in welk geval de burgemeester zou kunnen wor den vervolgd wegens oplichting. Er wordt in de buurt van Genderingen verteld in hoever het juist is kunnen wij niet na gaan, dat de beschuldigde dit geld heeft gebezigd om voor eigen rekening te cpe- euleeren in- automobielen en telefoon palen. Naar men ons voorts meldt, hebben vrienden van den beklaagde nog ge poogd een schikking tot stand te bren gen, waarvoor tot Zaterdagmiddag 12 uur gelegenheid was, maar die is mislukt. Ook thans nog wordt er hard gewerkt om den beklaagde te sauveeren, verneemt de„N. Ort." EEN MODEL DIENSTBODE. Een familie in zeker nieuw stadsgedeelte van Utrecht was in het gelukkig bezit van een dienstbode, die, hoewel nog pas in dienst, volgens het „U. D." redenen tot te vredenheid had gegeven. De pret zou niet lang duren, want Maandagavond geviel het. dat er niemand thuis was. En toen meende de keukenprinses haar slag le kunnen slaan. Ze ging naar een naburige manufacturen winkel, en kocht daar op rekening van haar mevrouw eenige ondergoederen; ze nam mee een onderrok van uitstekende kwaliteit, eenige pantalons, kousen, enz., alles 't beste uit 't beste. Ze wandelde weer naar huis, legde liaar eigen kleeren in de kast, trok de nieuw gekochte goederen aan, en voelde zich toen een geheel ander mensch. De geur van 't nieuwe linnengoed sleeg haar vermoedelijk naar 't hoofd, ze kreeg lust om le gaan avonturen, en ze besloot den dage- Iijkschen sleur van: ontbijt klaar zetten, stof af nemen, eten koken, tafel afnemen, enz., den rug toe te keeren. Maarhoe aan 't geld te komen? Ze had A gezegd en wil de B zeggen, 't Meisje eigende zich maar eenig geld van haar mevrouw loe, nam nog eenige andere voorwerpen mee, en verliet, toen 't huis. Met een smak trok ze de deur dicht en verdween. Hoewel de politie direkt een onderzoek heeft ingesteld, is de .dienstbode nog steeds niet opgespoord. MSRTE BiRSOiHH. Op een trein geschoten. Tusschen Hengelo lan Oldenzaal is Zondagmorgen op den D-trein geschoten. Een buks kogel drong in oen 2o klasse coupé door de ruit naar binnen, en verwondde een reiziger licht aan 't hoofd. Brcrnd. Te Westerbork is de boo- renbehuizing, bewoond door J.Lubberts en staande aan den straatweg Eursinge Garminge, tot den grond toe afgebrand. De bewoners hadden nauwelijks tijd zich te redden. Eenige varkens kwamen in de vlammen om, terwijl een koe zoo danig van het vuur had geleden, dat dezo moest worden afgemaakt. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Bedolven. Te Znidlaren (Dr.) is de 22-jarigè J. Harms door instorting van een put onder het zand bedolven. Na ©eni gen tijd werd hij er onderweg gehaald en was reeds overleden. Juist bijiijdsMaandagavond had te Zwolle de trein naar Holland-te 6 uur 28 zich juist op het eerste perron in beweging gezet, toen een man hard aan kwam Ioopea uit de wachtkamer, om nog vóór den trem de rails over te steken naar 't tweede perron. Hij zag de afsluitketting niet, viel er over en kwam terecht op de rails van den naderenden trein. Het werd gezien door den chef van dienst, diee den machinist het sein gaf te stoppen, waaraan deze direct gevolg gaf. Juist bijtijds had een treihbeambte -gelegenheid' den man van 'de rails te sleuren. lil GOHFEREESTES TE WASHIHST0?!, Nog hangende problemen. Nu de viervoudige overeenkomst is ge- teekend, houdt de conferentie zich hoofd zakelijk met de vlootkwestie bezig. De grootste belangstelling richt zich op de da- gelijksche bijeenkomsten van Hughes, Bal four en Kalo, wier besprekingen echter vol ledig worden geheim gehouden. Het blijkt evenwel, dat Japan het grootste belang hecht aan het behoud van de „moetsoe", alsmede aan de kwestie der steunpunten in de Zuidzee. Aangenomen wordl, dat Japan's houding veel elastischer zal zijn, wanneer zijn aspiralies op deze twee punten zouden worden vervuld. Het ïs duidelijk', flat Japan nïel gëncigfl *s de controle over de spoorwegen in Mand- sjeerije op te geven, -doch wel bereid is China in de Sjantoengkwestic tegemoet te komen. Brittannië houdt d© duikboot-kwestie nog „warm", ofschoon het de hoop op oen to- •tale afschaffing der dnikboolen heeft op gegeven. Balfour houdt nog twee kaarten in de hand: ten eerste een aanzienlijke re ductie van het door Amerika voorgesteld plan der 90.000 ton; ten tweede de beper king van den bouw van duikbooten tot de kleine, uitsluitend defensieve typen. De vlootkwestie. Naar van Amerikaanschc zijde wordt ver klaard, gaat Japan's aanvaarding der vijf: vijf:drie-vlootverhouding samen met een nieuw verzoek de „Moetsoe" le kunnen be houden. De Amerikaansche gedelegeerden behandelden het verzoek betreffende een compromis, door Japan voorgesteld, n.l. dat indien Japan de „Moetsoe" behoudt, Enge land en Amerika een of ineer hunner nieu we slagschepen zouden behouden. Het heet dat de Amerikanen niet geneigd zijn dit voorstel te aanvaarden. De Zudzee-overeenkomst. Amerika heeft gisteren het Zuidzee-ver- drag onder twee voorwaarden geteekend, n.l. dat deelneming aan hel verdrag niel zal beteekenen, dat Amerika toestemt in de mandaten, of dat deze deelneming overeen komsten tusschen Amerika en de mandaat- mogendheden ten aanzien van de eilanden zal uitsluiten; ten tweede dat het verdrag niet betrekking zal hebben op de kwesties, wel ke uitsluitend binnen het binnenlandsch rechtsgebied der betrokken mogendheden liggen. De Washingtonsche correspondent van de „Manchester Guardian" verwacht, dat de democratische groep in den Senaat zich stellig tegen de ratificatie van de Zuidzee- overeenkomst zal verzetten, hoofdzakelijk op grond van het feit, dat zij den Volken bond en clausule 10 van het Convenant, dat de Senaat heeft verworpen, van hun belang ontbloot. De correspondent verneemt dal de leden der oppositie oud-president Wilson omtrent de door hen le volgen gedragslijn hebben geraadpleegd. Van de leden der Britsche delegatie, die den 31en December vertrekken, blijft alleen Sir Auckland Geddcs nog achter. Men ver wacht nog twee of drie openbare zittingen voor de beraadslaging over een maritiem verdrag en oen Chineesche overeenkomst, en ter algemeene sluiting der conferentie. Japanschc moeilijkheden. Baron Hayasji, de Japansche gezant te Londen, heeft tot een medewerker van de „Daily Telegraph" verklaard veel heil te zien in een mogelijke nieuwe conferentie te Washington ter bespreking van den finan- cieelen en economisehen toestand der we reld. Ten opzichte van den wisselkoers verkeert Japan in gunstige omstandigheden, doch niettemin lijdt het onder een ernstige depressie van den handel en onder de werkloosheid. Het moge als een paradox klinken, zeide de gezant, doch het is een feit, dat de vermindering der bewapeningen, welke voor Japan wellicht meer nog dan voor eenig ander land beduidt het vrijko men, gedurende de komende jaren, van een groot deel zijner inkomsten voor produc tieve doeleinden, in de eerste plaats zal lei den tot een vergrooting onzer huidige in- dustrieele moeilijkheden. Wat moet er van onze werven komen? De firma's, die zich bezighouden met den bouw van de binnen kort te nnnuleercn oorlogsschepen, zullen schadevergoeding eischen, en er zal nieuw werk voor haar moeien worden gevonden. Zij zouden zich aan een vergrooting on zer handelsvloot kunnen wijden, doch door toe is noodig dat er meer goederen te ver voeren zijn, en zulk een vermeerdering is niet te verwachten, zoolang zoo talrijke we reldmarkten hetzij gesloten zijn of zich in een chaotischen toestand bevinden. Wij moeten oude markten heropenen en uit breiden, en nieuwe zoeken. Rusland, Klein- Azië ©n de nieuwe Ooslzee-staten bieden een ruime gelegenheid voor oen toekomstigen handel. Ook moeten er pogingen worden ge daan Duitschland weer op de been te breu- gen. HE IERSGHE KWESTIE. De zitting van het Britsche parlepnent. De Koning heeft gisteren het parlement geopend en zeide daaribij: Ik iheb u bijeen geroepen op dezien ongebruikolijken tijd', opdat de overeenkomst geteekend door mijn mmisbers en de Iersolie delegatie ter stond aan uw goedkeuring kam voorgelegd worden; andere zaïken zullen u deze ziiliLiug niet worden voorgelegd. Ik vernam met een verheugd hart ,vam de overeenkomst, na vele maanden onderiiiandeten verkregen en rakend niet slechts het welzijn van Ier land «naar ook dat van. de Brilische en Ier. sche rassen der geheele wereld. Het is hoeft Ik kan evengoed een hoogge boren spruit, als een armoedige bedel jongen zijn; ja" voegde hij er lachend bij ik kan zelfs de erfge naam der Stülworth's zijn!" „iHoezoo, ICarel." riep Blunl ver wonderd uit. „Daarvan heb je mij op de universiteit nooit een woord van verteld." „Inderdaadjij bent ook de eenige met wien ik daarover praal. Trots mijn dichterroem en aanzien ben ik overal de minste, Wat helpt het mij, dat de eerste salons mij haar deuren openen? Ik kan mij natuurlijk nooit verloven met een der schoone dames, die den zoogenaamden „genialen" dich ter met onderscheidingen overladen, maar die zich direct met verachting van mij zouden afwenden, als zij iets van mijn raadselachtige herkomst ver namen." Een bitter lachje speelde om den fijngevormden mond van den gloeien- den dichter van „Strijd en Arbeid". „En heb je daarom je naam veran derd?" „Dat heef t een andere oorzaak, beste vriend. Uit den mond diergenen, die mij en mijn zuster ia hlet weeshuis gebracht hebben, waar wij opgevoed werden, vernam ik niet het minste over mijn afkomsL Later kwam ik dan met de hoogere maatschappelijke kringen in aanraking, waartoe ik wenschle te behooren. Ik moest reeds van mijn vroegste jeugd af hard wer ken, «naar ik zorgde voor de opvoe ding en het onderricht van mijn zus ter, terwijl ik zelf no«taloer Je. Ik had als reporter van een groot dag blad een beslaan gevonden, maar spoe dig begreep ik, dat ik diepere studiën maken moest, als ik mij in de wereld een beduidenden naam wilde verove ren. Daarom ging ik naar Duitschland bezocht de hoogeschool in Göttingen en liet mijn zuster in een instituut haar opvoeding voltooien. Jij weet zelf het beste, hoe ik daar gewerkt heb; jij en ik verwierven tegelijkertijd het doctorsdiploma." „Terwijl jij echter naar Amerika ging, bleef ik in Duitschland. Als cor respondent van 't bedoelde blad moest ik dikwijls voor zijn belangen op reis en bleef soms langen tijd uit Göt tingen weg. Eenmaal ook moest ik mij langer dan zes-maanden in St. Petersburg ophouden. Mijn zuster had ik na de voltooiing van haar opvoeding als gezelschapsdame in een goede fa milie geplaatst, welke in de nabij heid van Göttingen woonde. Floren tine schreef mij ijverig brieven en deelde mij ook eens mede. dat zij een jongen Engelschinan had lecren kennen. Ik zag daarin vooreerst niets bijzonders. In het huis van mevrouw van Warnau, bij wien Florentine leefde, was een tamelijk levendig ver keer en zoo kon 't dus heel goed plaats hebben, dat zij daar een En- gelscbman ontmoette. Maar verdere brieven van mijn zuster brachten mij altijd uitvoeriger berichten over den interessanten jongeman en ten slotte werd ik verrast met het verzoek als broer mijn toestemming tot baar 'hu welijk te geven. Ook van haar briri- deaoui was er. een brie! van hetzelf de verzoek. Ik schreef terug, dat mijn oponthoud in Rusland nog maar kor ten lijd zou duren en ik bij mijn terug keer met mijn aanstaanden zwager persoonlijk kennis wenschle te ma ken. Zonder in het minst te willen twijfelen aan zijn eer en goede bedoe lingen, lag er mij toch veel aan ge legen dat het huwelijk eerst dan zou plaats hebben, wanneer ik het per soonlijk bij kon wonen en ik hoopte beslist dat aan dezen uitdrukkelijken wensch voldaan zou worden. Spoedig daarop keerde ik terug. Nooit meer vergeel ik dien nacht, toen ik het huis naderde, waar het eenige wezen leefde, dat mij op deze wereld na bestond en bij mezelf overdacht ik. of de bruidegom haar wel dezelfda liefde en opoffering bieden kon. die zij sinds haar vroegste kindsheid van mij gewoon was. Verbeeld je echter mijn schrik, toen mevrouw van Warnau, die mij hartelijk verwelkomde, mij meteen met de vraag bestormde hoe het Floren tine ging." Arthur Lane hield even op en wreef zich mét de hand over de oogen, Dc secretaris zag deelnemend tot hert. od en drukle de hand van ziin vriend. ifiordt vervolgdj halzerij-ondernemingen, waarmee je als onzen besten ruiter voor jaren de geheele hoogeschool verbaasd deed staan o jij, mijn oudste en beste vriend 1" „Ja, Karei, ik ben je vriend en je schaamt je niet mij als zoodanig te erkennen T „Schamen? Rob, wat moet dat be teekenen?" „Je moet dan welen, dat men mij hier van uit de hoogte behandelt; in de oogen van de hier den toon aangevende kringen, ben ik niet meer dan een bediende der familie Still- worlh." „Niets daarvan, Rob! Als zij je hier in htm kring niet willen toelaten dan kennen zij je niet en jij kunt je troosten met het bewustzijn van je eigenwaarde." „Dikwijls meen ik den strijd op te geven. Mijn trots drijft me meermalen aan Cozy Dell te verlaten." ,jMaar waarom doe je 't niet? Waar om geef je een betrekking niet op. die je niet waardig is? Met jou kennis, jou opvoeding, met je uiterlijke ver schijning kun je je overal den toe gang tot de hoogste kringen ver zekeren." „O, dat ik hier maar weg kon," zuchtte Blunt, „ik kan echter niet de eer bindt xnii. Ik moet liier blijven." „Hoezoo „Ik lieb je al verteld, hoeveel goeds mijn vader den heeren van Cozy. Dell te danken had; meer dan zij allen beo ik verplicht aan den laatsten Still- worlk, die sinds nvii» .vroegste jeugd. als een vader voor mij zorgde. Ik dank hem mijn geheele wetenschap pelijke opleiding. Toen ik van de uni versiteit terugkwam, zag ik de gezond heid van mijn weldoener ondermijnd. Hij behoefde een secretaris, 'n man van vertrouwen en ik bood mij hier voor aan. Spoedig maakte zijn ver ergerd lijden hem tot een volslagen hulpbehoevende. Van toen af droeg hij al zi|n zaken op mij over, ver leende mij het beheer over zijn uit gestrekte goederen en liet ten fliotte alles in mijn handen en tot mijn ver antwoording." „Je bevindt je inderdaad in 'n on gewone positie, mijn beste; maar toch meen ik, dat je praestaties in dit huis je recht geven om als een lid der familie behandeld le worden." ,.lk heb wel het recht in htm ge zelschap te verschijnen, maar juist daarbij word ik het meest in mijn gevoel van eigenwaarde gekrenkt; hun beleefdheid smaakt naar minachliag en wijst mij voortdurend op mijn ge ringe afkomst." „Kom, houd goeden moéd-, Robert. Ofschoon jij je over het hooge gezel schap beklaagt, hetwelk je uit haren kring buitensluit en ofschoon ik daar entegen door haar gezocht en geëerd schijn ik geloof, dat je toch niet met mij zou willen ruilen. Jij weet toch, wie je ouders waren; je weet, dat je de zoon hent van brave, eer lijke lieden, terwijl ik niet eens weet van wie ik afstam, van wie ik bean, of ik mij over mijn vader moet scha men, of hij mij opzettelijk verloochen! of en in hoeverre hij aajv mij misdaan

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2