BUITENLAND. De stemplicht gehandhaafd. TWEEDE KAMER. ORDE EN mm. QE OOffFEREÜTëE TE WASHINGTON. IE IERSCHE KWESTIE» GEM. BUITEHL BERICHTE*, DE y.AA-R- TAK EEST. Het Eindhovensch Dbld." verneemt Üt betrouwbare bron, dat bet verschij nen van het rapport van den eereraad, van Best opnieuw is uitgesteld tót on geveer in Februari en dat de heer van tBest in verband daarmee zich zal terug trekken als Kamercandidaat. De Tweede Kamer heeft Donderdag <iet amendement-Boumer strekkende tot defenitieve afschaffing van den stem plicht met 50 tegen 30 stemmen ver worpen. OVERSCHRIJDING- DER BEGROOTING. érnstige bezwaren der Tweede Kamer. Ernstige bezwaren zijn in de afdee- iingen der Tweede Kamer gerezen tegen de voorgestelde verhooging der begroo tingen van Buitenlandsche Zaken, van .Waterstaat en Justitie voor 1919. Naar de meening der protesteerende leden is bier een ontoelaatbare practijk gevolgd, welke het aan de Sla ten-Ge neraal onmogelijk maakt, de in afwijking van de begro- big gedane uitgaven aan een gezette ueoordeeling te onderwerpen. UITKEERING AAN DE GEMEENTEN. In de Memorie van Antwoord op het •wetsontwerp betreffende de derde uit- keering aan de Gemeenten uit de O.W.- belasting, deelt Minister de Geer mede, flat een verhooging van het totaal bedrag, f 45.8 millioen tot f 46.3 millioen noodig is, omdat enkele gemeenten (zooals Gro ningen en Amsterdam) nog iets meer moeten krijgen. CENTRALE RAAD K. S. A. De Centrale Raad dor K. S. A. ver gadert Woensdag 16 Januari in Hotel „Noord-Brabant" te Utrecht. Aan de orde is o.m. voorstel tot wij ziging van eenigo artikelen van de al- gemeene Statuten, terwijl Prof. J. D.- J. Aengenent zal spreken over het onder- Werp: „Welk stadium heeft thans de re organisatie der BI S. A. bereikt." Vergadering van Donderdag 15 Deo. GRONDWETSHERZIENING. Het amendement-Rutgers-Beumer tot Ischrapping van den stemplicht uit de A-dditioneele Artikelen wordt verworpen mot 50 tegen 35 stemmen. Met 46 te gen 39 stemmen wordt verworpen een amendement-Albarda om het verhou- dingscijfer voor de stemmen van Staten leden bij de Eerste-Kamer-verkiezing Vast te stellen naar het aantal kiezers èu niet naar de bevolking; met 60 tegen £4 stemmen een amendement-Van de [Laar om bedoeld verhoudingscijfer te "borekenen naar hot aantal opgekomen 'kiezers voor Provinciale Staten; met 63 •iegen 22 stemmen een amendement-Van ,Jde Laar om voor de mogelijkheid van verkiezing tot lid van de Eerste Kamer Tiet 75 doch 50 pOt. van den kiesdeeler fio vorderen. 1 Het amendement-Snoeck Henkemana ((geen pensioen voor weduwen en wee- ton van gewezen Kamerleden) wordt on belastbaar verklaard. Het amendement-Ketelaar (betere pen sioenregeling voor weduwen en weezen >an gewezen Kamerleden) wordt ver- Vorpen met 50 tegen 35 stemmen; het (artikel betreffende het weduwen- en wee- -zenpensioen wordt aangenomen met 71 .tegen 14 stommen. Do eindstemming 1 over -de grondwetsherziening zal Donder slag gehouden worden, i Algemcene beschouwingen over de Staat sbegrooting. De 'heer WIJNKOOP C. P. stelt voor de flalgemeene beschouwingen uit te stellen 'tot het volgend jaar omdat er dan meer 'lüjd zal zijn. Dit voorstel wordt evenwel 'niet ondersteund. j De heer DRESSELHUYS V. B. meent, ,Uat er niet veel reden is tot het oefenen ;Van criliek op de regeering, omdat het kabinet ook zonder critiek, duidelijk afge leefd blijkt te zijn. Hij betwijfelt of de regeering doorgedrongen is van den ernst "ider tijden. Van bezuiniging is. vrijwel niets gebleken. Spr. zal voor geen enkele be- lastingverhooging stemmen, zoolang de Te- 'geering niet alles heeft gedaan om door bezuiniging de begrooling sluitend te ma- hen. Spr. dient de thans in algemeenen zin gewijzigde motje inzake de niet aanstel ling van nieuwe ambtenaren opnieuw in. Spr. erkent de noodzakelijkheid van rerbetering van het maatschappelijk stel- rooden gloed in den haard knette rend opvlogen. De zon was reeds lang ondergegaan en dichter weefde de duisternis haar sluier in het vertek. De grijze lijder boog zich nu voor waarts, legde zijn arm om den schou der zijner dochter en. zeide zacht en hartelijk: „Editli, zou je ooit iets tegen /nijn wil doen?" „Neen, vader „nooit!" „Ik voel mij met iederen dag zwak ker; zoo kan 't onmogelijk lang meer duren." ^Spreek zoo niet, vader, reeds om mijnentwille moet ge nog heel lang leven." ,jBemiïi je mij dan werkelijk, zoo als 'n dochter haar vader liefhebben moei „Ja vader; twijfelt u daaraan?" „Ik twijfel niet. En jij wilt alles (doen wat ik verlang'?" ;i „Alles wat ik kaul" V „Luister dan eens goed. Ik heb jou 'in mijn testament tot eenige erf ge- manie der goederèn van onze fami lie benoemd." Ê- Edith koek hem verwonderd aan. „Ja," ging hij voort. „Cozy Dell jflint aan jou aan jou alleen; maar ie moeder en zus Ier worden daar óm niet te kort gedaan. Cozy Dell (wordt je als het ware verpand, of Ir— om zoo te zeggen "j e eigendom (tonder voorbehoud." f „Onder voorbehoud? Verpand?Hoe 'jtnoet ik dat opvatten, vader?" É,,jJe stiefmoeder heeft eens, ter- jl ik sliep, toevallig inzage geno- aa van mijn testament, dat ik bij rgfesing hier op. miin bureau had eel, maar hij wil die niet door overheids zorg maar door toepassing van het be ginsel van economische en geestelijke vrijheid, dat de Vrijheidsbond huldigt, doch dat bij het kabinet niet veilig is, zooals blijkt uit het ontwerp Zondagswet, de benoemingen dor regeering, de ont werpen Laniarbeidc^swet en do Winkel sluitingswet. De heer VAN DE LAAR C. S. P. dringt aan op maatregelen tegen werkloosheid en vraagt aandacht vooir den slechten eoono- misehen toestand. De antithese tussohen rechts en links is juist, doch de coat: lie is conservatief en militaristisch en drijft daardoor d uizenden naar de S. D. A. P. De heer BRAAT verwijt de Regeering de landbouwbelangen te verwaarioozen. Hij dient moties in om vermindering van de StaaisbegrootLng met 350 millioen en om den verkoop vam staatsmijnen en Staats domeinen. De heer KOLTHEK C. P. beschuldigt de regeering van gebrek aan zorg voor de ar. beiders. Hij vreest dat de bezuiniging vooral zal neerkomen op het nalaten van maatregelen in het belang van de stoffelijke en verstandelijke verheffing van het volk. Zulks voornamelijk omdat men we] geld over heeft voor het mii.ll- tairisme. R. K. VAKBUREAU. A.s. Woensdag wordt een buitenge wone b; - lursvergadering gehouden van het R. K. Vakbureau ter behandeling van de laatste circulaire van den Mi nister van Arbeid inzake uitkeering van werkloozen. DE BEMIDDELING VAN PROE. AENGENENT AANGENOMEN. Woensdag hebben, naar ons gemeld wordt de combinatie van metaalbewer kersbonden te Amsterdam vergaderd, ter bespreking van het voorstel-Aengenent in zake aanvaarding van arbitrage. Be sloten werd de arbitrage te aanvaarden. Aan Prof. Aengenent werd zulks tele grafisch meegedeeld. UITBREIDING DER STAKING-, De staking op de fabrieken van leden der R. K. Werkgevers-organisatie is Don derdag begonnen, echter niet bij alle. Zoo zal de staking bij de firma Frans Smulders te Utrecht en Daaiderep te Tic! eerst Maandag een aanvang nemen in verband met nog loopende besprekin gen. Is het Centr. goed ingelicht dan is hiet vrij zeker dat de staking bij de firma Smulders niet zal doorgaan. Aan de Overijselsche Ijzergieterij en Machinefabriek, dr. Holleboom te De venter, zal met ingang van 22 Dec. a.s. de bekende loonsverlaging worden inge voerd. In verband hiermede hebben de arbeiders dezer fabriek besloten Vrijdag a.3. het werk neer te leggen. De vlotenuerhoading. Naar verluidt, stemmen de Amerikaan- srhe gedelegeerden er in toe, dat Japan de ,Moetsoe" behoudt, in platas van de oude „Setsoe", op voorwaarde, dat het Amerika is toegestaan de „Colorado" en de „Was hington" te behouden, in plaats van de oudere schepen de „Delaware" en de North Dakota". De wijzigingen, welke door Brittannië worden gewenseht ten einde deze vervanging met het Britsche aandeel in over eenstemming te brengen, moeten nog wor den geregeld. Naar wordt geloofd zal de regeling ten aanzien van de versterkingen in de Zuid zee voorzien in de handhaving van het sta tus quo. De Japansche eilanden, alsmede Hawaii, Australië en Nieuw-Zeeland, zijn vrijgesteld van de bepalingen en der rege ling. Geen financieele besprekingen. Officieel wordt medegedeeld, dat de Brit sche delegatie niet bevoegd is tot het be handelen der Europeesche financieele en economische problemen, en dat het niet wenschelijk is dergelijke besprekingen in het kader der huidige conferentie op te ne men. De invloedsferen in Cliina. De Chineesche delegatie heeft den mo gendheden verzocht de vermaarde 21 eischen van het verdrag van 1915, alsmede alle verdragen, welke bijzondere invloedsferen aan China toestaan, te doen opheffen. Een lijst van de invloedsferen, welke China af geschaft wenseht te zien, is aan het ver zoek toegevoegd. laten liggen. Zij heeft daarin gevon den dat haar zelf alsook jou en haar dochter Ida een voldoende lijfrente vfrzekerd is, maar dat de rest van mijn vermogen geheel alleen aan jou zou toekomen en jij daarmee naar mijn wenschcn zou moeten handelen. Hoe dat gebeuren moet, zal je uit een eigen schrijven vernemen, waar van je stiefmoeder geen kennis draagt. Zij gelooft natuurlijk, dat Cozy Dell je onvoorwaardelijk eigendom wordt en zij heeft mij reeds meermalen over deze opvallende bevoorrechting, die zij een onrechtvaardigheid noemt, met ontstemming gesproken. Het wordt mij soms erg moeilijk haar verwijten te verdragenmaar toch heb ik haar tot heden moedig weerstaan." „Maar waarom zegt u haar niet alles „Gij alleen zult het weten, mijn kind, en jij moet het even trouw be waren als ik zelf. De opmerkingen over de ontevredenheid van je stief moeder heb ik alleen hierom ge maakt, opdat je haar goedhartig ver geven zult, als zij je met bittere ver wijten krenkt. Heb dus geduld met haar om mijnentwil I Ik had me aan vankelijk voorgenomen je deze ge- heele verklaring schriftelijk na te la ten, maar ik vrees dat oageroep»- nen daarvan inzage krijgen en zoo heb ik dan besloten jou, mijn kind,' (fer ik sterf, alles te zeggen. Zul je mij daar echter niet minder lief om hebben „(Hoe kunt u dat vragen, lieve va der? Natuurlijk zal ik u liefhebben nu en altijd." - - Lora Grey ovéf he ïvadzet- ouereenkomst. Bargraa'f Grey, die in Manchester het woord heeft gevoerd, heep. de Zuid2ee-over- eenkomst „het meest gewichtige en gun stige uitgangspunt" genoemd. Hij meende dat het Britsch-Japansche verdrag er een was, dat men gewoonlijk den rug toe kan draaien. Men kan niet zeggen, dat het zjjn doel heeft gediend; het was slechts van nut iijdens den oorlog. Daarom is Grey van oordeel, dat er, alhoewel het juist is dat het Britsch-Japansche verdrag uit den tijd is, slechts één weg open stond om het op be vredigende wijze te doen eindigen, zoowel voor Engeland als voor Japan, n.b door het tedoen opgaan in iets grooters. En dit is juist hetgeen thans is geschied. De werkelijke moeilijkheid in het Verre Oosten is thans de Chineesche kwestie, en .leze is door de Washingtonsche conferentie niet opgelost. Het groote gevaar der Chi neesche kwestie is, dat, terwijl China in een staat van chaos verkeert, de landen, die be langen in China hebben, er toe zouden wor den gebracht zich er in te mengen, hetgeen tot groote moeilijkheden onder haar zelf zou lcicen, en China tot schade strekken zou. De veiligheid in het Verre Oosten is afhan kelijk van het. feit, of de mogendheden, die belangen hebben in China, eensgezind zijn in. haar beraadslagingen. Zij dienen el kander te vertrouwen; geen van haar moet trachten den toestand in China te harer gun ste te expioiteeren, doch zij moeten slechts pogen China te heipen, Wij moeten niet vergeten, aldus Grey, dat de Washingtonsche Conferentie niet het geheele gebied der wereld-aangelegenheden beslaat, en dat wij voor een groot deel naar den Volkenbond moeten zien. Daarom be schouwt hij de Washingtonsche Conferen tie slechts als een aanmoediging voor den vT olkenbond. De Chineesche posterijen. In de jongste vergadering van de com missie in zake het Verre Oosten, waarin de heer Everwijn de plaats van den inmid dels naar Holland teruggekeerden dr. Mo- resco had ingenomen, heeft de heer Sze, de Chineesche gedelegeerde, verklaard, dat China, sedert de vestiging zijner nationale posterijen steeds op stipt nauwkeurige wij ze de buitenlandsche mails behandeld heeft. Het is er zich van bewust, dat met het op heffen der buitenlandsche mails, welke het zal moeten behandelen, toenemen zal. Het neemt evenwel op zich deze verhoogde hoe veelheid met dezelfde stiptheid te. behande len en wel door het personeel der posterijen te vermeerderen. Zoodra de weg door Sibe rië heropend is voor het vervoer van de bui tenlandsche mail tusschen Azië en Europa, zullen regelingen worden getroffen om een zelfde hoeveelheid mail te vervoeren als vroeger langs dezen weg werd getranspor teerd. Op het oogenblik stelt China zich zelf aansprakelijk voor het onderhouden van een geregelden dienst op de spoorwegen, welke binnen zijn jurisdictie liggen en zich onder zijn controle bevinden. De plannen tot het houden eener economische confe rentie. In toenemende mate wordit in bamlk- en zakenfcriing in de Ver. Staten aandacht ge- sclromken aldus de Wasih'ingtonscllie correspondent van de Daily Telegraph aan de quaestie of een economische conferentie oip de hutdiige conferentie te Washington zal volgen. Doch imen mecnJt dat niets kam wonden gedaan voor de thams aldaar aanwezige gedelegeerden heb ben gesproken met president Handling, d'ie za'dh er niet over kan uitlaten alvorens dIe agenda der conferentie is afgewerkt. Intosohen zijn de meemimgen over het reut zulk eener economische conferentie zeer verdeeld. Mellon, staatssecretaris vam financiën, is vam oordeel dait 'de conferentie nauwelijks de moeite waard zou zijn, ter wijl het denkbeeld wordt gesteund door Hoover en eenige der leidende financieele autoritei (en. Indien de huidige conferentie in de voornaamste aangelegenheden het verwadhbe suoces oplevert, zal Harding den gedelegeerden verzoeken de quaestie eener economische" conferentie te overwe gen- De Heaxst-pers is tegen elke ecomoima- söhe conferentie, daar zij vreest d'att zij tot ■het amreuieeren van de aan de Ver. Staten verschuldigde schuldien zal Leiden. - Het 'totaal der geallieerde 'Schulden, imet de ge accumuleerde interest, wordt op 11.306 miilii'O'Cn dollar geschat, welke tegen 5 een jaarlij'ksche interest van ongeveer 565 millioen dollar zou vertegenwoordigen. De positie van Ulster. Dinsdag is de briefwisseling openhaar gemaakt tusschen Lloyd George en den premier vam Noord-Ierland, Craig, over de met Ulster te plegen onderhandelingen. De publicatie geschiedt, omdat Craig den Brit- ,,'Zoo denk je nu; wacht nu echter eerst mijn geschiedenis af, dan denk je wellicht geheel anders over mij. Dat is het juist, wat mij zoolang den mond sloot ik vreesde dat je Lief de voor mij verkoelen zou; Nu is echter de tijd gekomen, dat ik niet langer zwijgen mag. Mijn kind ik heb zwaar gezondigd 1" Hij liet het hoofd zinken en gerui- men tijd hoorde men niets dan het regelmatig tikken van de klok. Dan begon hij op langzamea, plechtigen toon: ,,'Edith, je weet dat ik reeds als een heel jonge knaap mijn ouders verloren heb en aan de voogdij van mijn oom, den vorigen heer op Cozy Dell, werd toevertrouwd. Deze oom was een buitengewoon goede man, die mij als zijn eigen zoon behandelde, mij ook als zoodanig een opvoeding gaf en mij na zijn dood het derde deel van zijn geheele vermogen ver maakte. Tevens verklaarde hij bij zijn laatsten wil mij tot voogd over zijn eenig kind, een vijftienjarig meisje. Ik zou haar erfdeel beheei-en, tot zij meerderjarig wend. Ik was toen nog een jongeman van vijf-en-twintig jaar. Mijn nicht was schoon en lief tallig in ieder opzicht; geen wonder dat zij spoedig mijn hart veroverde I Mijn hartstocht maakte mij tot een misdadigerl Ik vergat de belofte, die ik mijn oom gedaan had. vergat zijn weldaden en grootmoedigheid, ver gat o, Édith, zie mij niet aan ik vergat eer en eerlijkheid. Ik ruim de het echte testament uit den weg ©n vgrving het door. een yalsch," StéSen premies1 ervan BesclIuïcfigJ lïa3 nSeiï zijn belofte te zijn nagekomen, dat de rech ten van Uister niet zouden worden opge offerd of verkort. Uit dïe correspondentie blijklt, dat Ui- Ster'* beszwaren met najne goidlen hot par lement voor geheel Ierfand en de herzie ning der grenzen. Ulster gaf in overweging, dat de rechten, welke de Britsche regee ring aan oen gomoenschoppelijke autoriteit wilde geven, aan de regeerimgen van Noord- cn van Zuid-Ierlaind elk op eigen gebied zoudien worden toegekend. A'ls door oen diergelijke oplossing Ulster zijn ver tegenwoordiging in het rijikspaTleanenlt zou verliezen, d'an zou het .dit als een kleiner kwaad beschouwen, al zou het 't losser makien der banden niet Groto-BriLtanireic betreuren, dan opgenomen te wordlen in een parlement voor geheel Ierland. Lloyd George antwoordde hierop, dat er reen plaatis was voor twee Ierfanden ia die vergadering van den Volkenbond of in de Rijksconferentie en als afschrikwekkend voorbeeld van het trekken van nieuwe grenzen, die de natuurlijke banden der baa.defl.shedrijvjgh'ea:d doorsnijden, verwees hij naar den toestand dn Midden- en Zuid- Oost-Euiropa. Een dergelijke grens als door Ulster gewild zou bet 'karakter eener inter nationale grens krijgen en zou aan oen duurzame regeling in den weg staan. Craig ontwoordde hier weer op, da'l als Ulster een afzonderlijk dominion werd. het gaarne de verdediging zijner belangen in den Volkenbond en de rijksconferentie aan Groot-Britanindë zon toevertrouwen. Bespreking in het Engelschc parlement. Het Hooger en liet lagerhuis hebben gis teren een overeenkomstig amendement op het adres besproken, .dat ingediend is door de dissidente unionisten, waarbij de voor waarden van de regeling ernstig worden veroordeeld. Heden zal in beide huizen over het amendement worden gestemd en als het verworpen wordt zal het adres worden aan genomen, en het parlement verdaagd. De bespreking in het Lagerhuis was zeer levendig. Bonar Law, die voor het eerst weer aanwezig was sinds hij zich wegens den slechten toestand van zijn gezondheid had teruggetrokken, maakte een diepen in druk door mede te deelen, dat hij vóór de regeling was. Hij betreurde het, dat men in Ulster het gevoel zou hebben, verraden te zijn, maar meende, dat dit gevoel niet ge rechtvaardigd was. Uit de Dail Eireann. De Dail Eireann heeft gisteren den hee- len dag met gesloten deuren vergaderd. Zij zal heden in het openbaar vergaderen en dan de vraag van aanneming of ver werping der overeenkomst behandelen. Men verwacht de beslissing van de Dail Zaterdag. Naar verluidt, zal de Valera zijn uiter ste best doen om de Dail te overtuigen, dat de Iersche gevolmachtigden hun be voegdheid te buiten zijn gegaan en dat de overeenkomst, welke zij geteekend hebben, voor de meerderheid van het Iersche volk niet aannemelijk is. Griffith en Michael Collins strijden wakker voor de overeen komst. Uit welingelichte bron verzekert men, dat een meerderheid voor de over eenkomst verzekerd is, al zal bet mis schien slechts een kleine meerderheid zijn. DUITSCHLAND VRAAGT EEN MORATORIUM. De Duiiteohe regeering beeft de delegatie der waarborgoomntiiissie doen welen, dat bet haar onmogelijk is dien termijn vam 15 Januari te betalen. Zij vraagt dientenge volge een moratorium. Imidieii dliit haar ndet wordt toegestaan., zou zij zich verplicht zien om ten einde baar verplichtingen na te Ikomen lamgs den weg eener leenireg die noodige geilden te verkrijgen STIN'NES NAAR LONDEN. In strijd met die dementis iin de Duitsche pers verschenen, blijft de Berlijnsche cor respondent van de „Pelit Parisien" vol houden, dat Stimnes binnenkort weer naar Londen gaat vertrekken. Sedert bij te Ber lijn teruggekeerd is, beeft de groote Duit sche industrieel zijn plan tot exploitatie van Rusland omgewerkt, volgens de raad gevingen, dfie hij te Londen had ontvan gen. Men zon hem daar in fimancaeele en imduistricele kringen hebben doen opmer ken, dat niets bereikt kon wordlen, zonder dat Frankrijk meedeed en S'lannes zou daanom in een nieuw plan aan Frankrijk een groot aandeel in de ondierneming heb ben toegekend. Stnmne's doel is 'thans, volgens dien corres pondent, met Briand en Loucheur in aan raking te komen, Door zijn vertegenwoor digers te Londien laat hij zich op de hoogte houden van de mogelijkheid bij zijn aanstaande reis naar Londen door de omgeving van Briand te worden ontvan gen. Mocht dlie mogelijkheid aan te nemen, zijn, dan zou Stinnes ongeveer op hetz'elf- Onwillekeurig beefde Edith's hand in de zijne maar geen geluid kwam ovêr haar lippen. Als versteend kieek zij voor zich heen. „Vervloek mij niet, mijn kinS," vroeg de grijsaard smeekend, „o, ik heb al zoovele jaren voortdurend ont zettend geleden 1 Ik hen bitter voor deze zonde gestraft; vervloek ook jij mij nietl" „Keen, neen vader." sprak zij sid derend, „ga verder!" „Ik had dat vervalschte testament zóó ingekleed, dat het erfdeel van mijn pupil van mijn hand alhing. Zou zij ooit een ander dan mij tegen mijn wil huwen, dan verviel liaar geheele vermogen aan mij. Reeds in denzelf den nacht, welke de begrafenis van mijn oom voorafging, had ik het echte testament uit zijn bureau genomen en het valsche in zijn plaats gelegd. 's Anderendaags werd hel ïn tegen woordigheid der verzamelde bloedver wanten geopend en gelezen. De arme jonge wees kwam op mij toe, reikte mij haar hand en sprak: „Gcoi'ge, mijn lieve vader heeft alles goed ge maakt; ik stel in jou een onbeperkt vertrouwen". O, die woorden doordrongen mij, als wera er een gloeiend ijzer door mijn hart gestoken 1 Beschaamd wendde ik mij van haar af en bedekte mijn ge zicht met mijn hand. Zelfs deze be weging legde het edele kind gunstig uit Zij hield mijn schuldbewustzijn voor ontroering en meende mij daar voor nog in het bijzonder te moeten danken. Er vergingen, weken, maanden, en de Oogenblik' ais Brianjd naar Londen' vdf. trekken. Volgens denBelfden berichtgever zou, in strijd imet betgeen algemeen beweend** wordt, Rallhenau vooreerst nog geen plan hebben in het Duftsche ministerie te treden. UIT DE FRANSCHE KAMER. De Fransche Kamer heeft met 521 stemmen vóór en 75 stemmen legeu de begrooting in Jiaar geheel aangenomen. Deze zitting duurde van 3 uur 's mid.iags tot 's morgens 8 uur. Tijdens de bespreking van de begroo ting heeft minister Doumcr nogmaals de aandacht er op gevestigd, dat de regeering vastbesloten is de uilgaven te verminde ren. Hij verklaarde de overeenkomst, waarbij bepaald werd het voorschot van de Banque de FrFaFnce van 27 op 23 mil liard te zullen brengen, nauwkeurig te zul len nakomen. De rapporteur Bokanowski merkte op, dat men 'had voorzien, dat het budget een deficit van 313 millioen zou uitwijzen. Maar dank zij het ontslag van 50.000 ambtenaren, dat een bezuiniging van 120 millioen beteekende en twee ande re door de Kamer aangenomen maatrege len, waardoor 195 millioen bespaard zou den worden, zou het budget van 1922 vol komen evenwichtig zijn. De Kamer komt 22 December weer bij een. HET PLEBISCIET IN BURGENLAND. Een telegram uit Oedenburg meldt, dat Woensdagmorgen om acht uur de volks stemming begonnen is. De stemming is buitengewoon kalm ver- loopen. De deelneming was betrekkelijk gering. Van 18.700 stemgerechtigden wa ren er 13.000 versohenen. De opneming der stemmen geschiedde uitsluitend door Ententeofficieren. De stemmingslokalen waren omgeven door Hongaarsche gendar merie en benden. Daar volgens vervalsch te Hongaarsdhe lijsten gestemd werd en een deel dor Dullschers zich aan de stem ming onttrokken had, is een meerderheid voor Hongarije ten minste in Oedenburg, zoo goed ais zeker. Het resultaat der stemming zal morgen worden bekend ge maakt; het zal echter door Oostenrijk niet worden erkend. Ook wordt betwijfeld, of de Raad van Gezanten de stemming als beslissend zal beschouwen. DE REIS VAN RATHENAU. In een vertrouwelijke zitting van het Rijkskabinet met de ter ondersteuning van de Rijksregeering gevormde commis sie van negen, werg Raihenau's verslag aan den rijkskanselier nogmaals uitvoerig besproken. Waarschijnlijk zou de rijkskan selier gisteren de partijleiders bijeenroe pen. De ring dergenen, die omtrent den 'legenwoordigen stand van het schadever goedingsprobleem zijn ingelicht, wordt dus steeds grooter. In verband met dit feit zal de rijkskanselier waarschijnlijk reeds in de eerstkomende dagen een officieele iuede- deeüng over het schadevfergoedings pro bleem in het algemeen en over de in Ja nuari en Februari vervallende termijnen in het bijzonder publioeeren In verband daar mede zal ook waarschijnlijk de briefwis seling tusschen de rijksregeering en de bank van Engeland -vv-orden -bekend ge- maalt t. SCHRIKKELIJKE TOESTANDEN IN RUSLAND. De sociaal-democratische bladen publi oeeren een draadloos telegram van Fritjof Nansen aan het Duitsche Roode Kruis, waarin hij vertelt van zijn bezoek aan het gouvernement Samara. De streek van Du- suluk, waar de Quakers werken, telt circa 900.000 inwoners. Daarvan hebben 36 a 37.000 geen voedsel meer. Gedurende de maangun September. October en Novem ber zijn 30.405 menschen gestorven, maar het sterftecijfer neemt dagelijks toe, en in het voorjaar zullen twee derden der bewoners gestorven zijn. In de stad Du- suluk worden eiken morgen doode man nen, vrouwen en kinderen op straat ge vonden en weggehaald. Andere lijken blij ven dagen lang liggen, daar er geen mo gelijkheid bestaat ze te vervoeren. Nansen zag een met wonden overdekt lijk op straat liggen. Op het kerkhof zag hij een stapel van ongeveer 80 lijken, zonder ee nige kleeding, daar de overlevenden deze hadden weggenomen. Hij vroeg den dood graver, hoeveel lijken er dagelijks werden gebracht. Deze antwoordde, dat hij dit niet wist, daar ze bij lioopen tegelijk kwamen. Dit voorbeeld, zegt Nansen, komt uit een streek, waar bet nog beter is don in andere deelen van het gouvernement Sa mara, waar de toestanden soms nog veel erger zijn. Nansen roept de regeeringen en de volken op om te helpen, daar elke ver loren minuut het verlies van honderden menschenlevens beleekent. jaren. Eindelijk waagde ik het mijn genegenheid uit te spreken. Zij was hierdoor smartelijk ontroerd; zij smeekte mij in haar alleen mijn bloed verwante te zien, want andere gevoe lens kon zij mij niet toedragen, wijl haar hart reeds aan een ander toebe hoorde. Ik was in het begin als verdoofd. Een beeldhouwer, 'n jonge kunstenaar met een buitengewoon dweperig gemoed, had mijn pupil voor zich gewonnen I Neen, een beeldhou wer was geen waardige echtgenoot voor de erfgename van Cozy Dell I Ik wees er op, hoe zij daardoor den ouden naam onzer familie ont- eeren, hoe zij zich zelf in minachting brengen zou door een huwelijk, dat zoover beneden haar stand was; maar alles was vergeefs uitleggingen, be dreigingen, bedeq, alles 1 Nu was ik blij het testament veranderd te hebben, nu kon ik haar krachtens dezer be stemmingen dwingen óf den kunste naar óf haar vermogen op te geven. Zij verkoos het laatste met de uit drukkelijke verklaring, dat zij zich ge lukkiger gevoelde met den man harer keuze en zonder rijkdom, dan wan neer zij erfgename van Cozj' Dell en mijn gemalin werd. Dat verbillerde mij en ik stelde al- tes ln het werk om den j ongen man uit de buurt te verdrijven en hem een verder oponthoud in onzen omtrek onmogelijk te maken. Ik bereikte daar door echter het tegendeel van mijn voornemen. Op een dag kwam ik na melijk tot de ontdekking, dat hij mijd. nlclit reeds getrouwd had cn het huweljik in onze kleine parochiekerk HET OOCAïNE-SMOKKELEN. 1 Een verslaggever van den „ïntransi- geant" heeft een onderzoek ingesteld naar den geheimen handel in cocaïne en opium. Men had hem gezegd, dat hfl in een café in Montmartre een clan destien veikooper zon vinden. Het wachtwoord was: „Ik kom uit naam van den baron". Hij' stelde zich met deze woorden aan 'n elegant gekleed heer, gezeten aan een der tafeltjes, voor en werd onmid- deiijk uifgenoodigd, een auto-ritje te maken. In de taxi vroeg de smokkelaar eerst of het hem ernst was en af hil geld bii zich had. Nadat hij zich hier van had vergewist, vroeg de koopman wat hij' wilde hebben: „zwart" of „wit" „Zwart" is opium en „wit" cocaïne. De verslaggever antwoordde, dat hii een ons „wit" wilde hebben. „Hier is het, van de beste Duitsche soort". En de koopman haalde een klein pakje voor den dag, maar trok het dadelijk weer terug, toen de ander wilde betalen. „Dit pakje is leeg, maar ik zie nu wel dat er zaken te doen rite-" Hii liet stoppen en hield een groenen auto aan, die hem gevolgd was. Hierin lagen de pakjes, gereed voor den ver koop, in een koffer. Er wordt tegenwoordig weinig Fransche champagne verkocht. De cham pagne-firma's uit Champagne maker zich hierover ongerust. Ze zijn dezer da gen te Parijs bijeengekomen om maat regelen uit te denken, die hierin ver betering kunnen brengen. Zii hebben bii Briand een verzoekschrift ingediend waarin in do eerste plaats aangedron gen wordt op vermindering van de luxe- belastinff van 15 pöt. tot 5 pOt. Verder wenschen zij, dat de regeering moeite zal doen om te bewerken dat de Fran sche wijnen ook in drooggelegde landen worden toegelaten en dat de wijnen in het land waar zii ingevoerd worden, niet nog eens door een luxe belasting wor den getroffen. Sinds enkele dagen is de gezond heidstoestand van Landru veel beter. Hii mag weer enkele uren opstaan. Hil srpeekt heel weinig, maar brengt den geheelcn dag met lezen door. De Fransche regeering zal op de Mont Afrique, ongeveer 10 K.M. van Dijon een lichttoren plaatsen van bui tengewone sterkte. Dit licht, dat voor de regeling van bet verkeer tusschen Parijs en Italië, Algiers zal dienen, heeft een sterkte van 1 mil lioen kaarsen. De toren heeft 8 len- sen, die het licht tot meer dan 300 K.M. kunnen uitwerpen. Naar de „TagL Rundschau" ver neemt, heeft de commissie van herstel opnieuw een nota tot de Duitsche regee ring gericht, die niet minder bevat dan een verbod tot uitvoer van alle kolen uit Duitschland naar het neutrale bui tenland. Naar te Berlijn verluidt zal Lord Robert Cecil naar Berlijn komen om zich op de hoogte te stellen van den toestand in Duitschland. Volgens de Engelsche bladen ver toeft dr. Rozenberg, de adviseur van het Oostenrijksehe ministerie van finan ciën, te Londen teneinde te pogen een leening van 2.500.000 p, st. te plaatsen, tegen bijzondere waarborgen van de Oostenrijksehe regeering. In een officieele verklaring der Duitsche regeering over bet gebrek aan courantenpapier wordt medegedeeld, dat de uitvoer van papier zal moeten wor den beperkt, indien in de papiervoor ziening van de noodlijdende bladen geen verbetering komt. De centrale commissie voor de loon regeling op de spoorwegen zal in haar samenkomst de volgende week hebben na te gaan of in verband met de index cijfers en de geldende overeenkomst met den bond der spoorweg-arbeiders, het loon met ingang van het volgend jaai niet met vijf shillings per week behoort te worden verlaagd. Tevens zal in be handeling komen de vraag of in de ver schillende spoorweg-districten de z.n, Wliitley-councils, d.z. de raden' van ver tegenwoordigers der spoorwegdirecties en werklieden, niet moeten worden op gericht. in alle stilte voltrokken was. Toen ik dat verBam, kende mijn woede geen grenzen. In ijverzucht;gen haat joeg ik de jonge vrouw uit het huis haar eigen huis Edith! Vergeefs bad zij onder tranen toch te bedenken wat ik deed en mij de groote wel daden van haar vader te herinneren; maar ik bloef hard en wreed en sliet haar met geweld van den drempel hoor Edith van haar drempel!" Hier zweeg de oude heer uitgeput Zijn gestalte beefde onder den gewel digen indruk van het oogenblik, dat ook op zijn toehoordster zijn macht uitoefende; ook zij huiverde bij de gedachte aan het misdadig handelen van haar vader, dien zij nooit anders dan grootmoedig en ridderlijk gekend en geëerd had. „En nu zal ik zeggen, kind, hoe God mij gestraft heeft," ving de zieke weer aan. „Vier jaren zag en hoorde! ik niets van de arme, jonge wees, die ik zoo verschrikkelijk leed had gedaan. Toen ontmoette ik haar op een avond het was juist Kerstmi! hier op mijn bezitting. Zij was in lompen gekleed en scheen half ver hongerd. Haar man was dood en zij kwam nu tot mij om mij hulp te vragen voo! haar kind, dat zij op haar armen droeg. Maar zij was trotsch in haat armoede, bitter jegens mij in haaf grenzenlooze ellende en daardoor wek' te zij voor de tweede maal den dzdvVl in mjjn borst, ftOf - -B (W_ordt vervolgd,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2