BUITENLAMD gemengd nieuws. K0KÏE BER10ÈSTEM. DE ©OMFERENTtE TE WASHINGTON. DE lERSDHE KWESTIE. GEM. BUITENL. BERICHTEN. N.V. „DE TIJDGEEST".' jf EEN VOORSTEL TOT RBLELIING VAN DEN WETTELIJKEN TIJD. Prof. A. A. Nijland te Utrecht be spreekt in het „Utr. Dbl." de regeling •van den wettelijken tijd en betoogt daarbij, dat het niet waar is, dat wij maar de zon leven, zoodat de invoering van den zomertijd niet beteekent, dat "wij van den plaatselijken zonnetijd af wijken, maar integendeel, dat wij do bestaando betreurenswaardige afwijking althans gedurende eenige maanden met een uur bekorten. Prof. Nijland zou, onder behoud van het beginsel van den zomertijd, het vraagstuk van don maatschappelijken tijd anders willen oplossen. Hij schrijft: Het oogenblik is naar mijn meen.ng ge komen, om daarin verbetering te bren gen. Men voere voortaan elk jaar op 1 Maart den Midden-Europeeschen tijd (zo mertijd) in, op 1 October den West- Europeeschen of Greenwiehtijd (winter tijd). Haten wij dezen nieuwen wettelijken itijd met den zomertijd vergelijken, zoo als die de laatste jaren geregeld was. De oude zomertijd gaf gedurende nage noeg oen half jaar een dagelijksche kunstlichtbesparing van een uur, d. i. dus over bet geheele jaar omgeslagen een gemiddelde dagelijksche winst van 30 mi- puten. De voorgestelde regeling geeft voor Amsterdam in de zeven zomermaan den een winst van 40.5 min., in de vijf wintermaanden een verlies van 19.5 min. per dag, on dus, over het geheele jaar omgeslagen, een gemiddelde dagelijksche winst van 15 minuten. De lichtbesparing is dus juist de helft van wat bij de thans geldige regeling van den zomer tijd wordt bereikt. Men bedenke ech ter, dat in de drie donkerste winter maanden, November, December en Janu ari het lichtverlies praktisch nihil is, het geen het jaargemiddelde van de dage lijksche winst van 15 min. op 20 min. Ibrengt. In deze maanden toch komt de zon gemiddeld te 7 -uur 52 min. op, zoodat 's morgens zooveel werk bij kunst dicht verricht moet worden, dat men door het achteruitzetten. van do klok dan weer wint, wat men 's avonds aan daglicht verliest. En dan pleit de professor verder voor de hier voorgestelde regeling: M 1. dat met een verschil van 19.5 min. (tusschen den ouden en den* nieuwen zo mertijd de bezwaren der boeren en vee houders voor een groot deel zullen wor den weggenomen, en ti 2. dat Nederland uit zijn isolement wordt bevrijd, en zich zonder de voor- deelen van den zomertijd geheel op te pfferen bij het wereldstelsel aansluit." TWEEDE KAMER. I Vergadering van Maandag 19 Dec. j Algerneene beschouwingen over de Staatsbegrooting. De heer RUTGERS, A.-R., zet zijn Vrijdag (afgebroken rede voort Hij bestrijdt den beer Van de Laar, die de regeering be- gehuldigde van conservatisme en miiitairis- pie. De heer VAN BERESTEVN, V.-D., dringt op aan, dat bezuiniging den steun aan de kunst niet in gevaar zal brengen. Hij dient een motie in, vragende om beschik- baarstelling vaa hoogstens 50.000 voor den steun aan noodlijdende kunstenaars. De heer TROELSTRA, S. D. A P., be- 'toogt dat de oude antithese haar beteekenis heeft verloren. Er blijkt vooruitgang in de richting van de andere tegenstelling der partijen. Ook in andere dan de S. D. A. P. wordt het gevaar der macht van het groot kapitaal meer en meer erkend. De heer TROELSTRA betoogt voorts, dat 'de democratie krachtig moet vasthouden pan de ontwapeningsleuze. Iedere Regeering gaat een moeilijken lijd tegemoet en zal al leen kunnen regeeren wanneer zij het ver trouwen van de arbeiders bezit De tegen woordige Regeering en de Rechterzijde be vitten het vertrouwen niet De lieer DRION, V. B., verdedigt zich te gen de beschuldiging van den heer Duvs, dat hij het Rijksgraanbureau ten onrechte zou hebben verdedigd. Te 4 uur worden de beraadslagingen ver- jjaaed tot 's-avonds 8 uur. KOOPJES IN DUITSCHLAND. Een Duitsche schildersknecht, te Almelo [werkzaam, had reeds enkele malen voor kennissen koopjes uit Duitschland meege bracht Toen hij nu weder een reisje naar zijn Heimath zou maken, waren er natuur lijk weer liefhebbers, die van deze gunstige gelegenheid wilden profiteeren. Een colle ga en zijn patroon vertrouwden hem resp. 1000 en 2000 Mark toe om koopjes te ha len, terwijl iemand, die een nieuw ameuble ment noodig had, hem daarvoor 27.000 mark meegaf. En zoo stapte hij met 30.000 Mark in den zak huistoe. De Duitscher is echter niet teruggekomen en de koopjes en het geld bleven uit. Hij durfde niet terug te komen, schreef hij, want men had hem zijn 30.000 mark afhandig gemaaktl Waar of niet, 't is een strop voor de goedgeloovige zielenl ERNSTIGE TRAMBOTSING TE AMSTERDAM. Maandagmorgen omstreeks 9 uur heeft Ibij de kruising RozengrachtMarnixstraat in de Hoofdstad een vrij ernstige trambot- sing plaats gehad. Een, uit de richting Haarlem komende tram van de E. S. M. 'kwam in aanrijding met den bijwagen van een der trams van lijn 23, juist toen deze de halte kruising Rozengracht was gepas seerd en zich in de richting Kinkerstraat (voortbewoog. De wagen werd door de Haar- Jlemsche gegrepen even vóór het achter- halton en geheel uit de rails geslingerd. De schade viel nog al mede; het houtwerk 'iwerd ingedrukt en het ijzeren hek van het baicon verbogen. Hoewel de aanrijding, die met een hevigen (Schok gepaard ging, eenigen schrik bij de passagiers teweegbracht, kreeg geen van hen letsel. Het verkeer, dat door de aanrijding .geheel in de war was op de Rozen gracht vormde zich in enkele oogenblik- loen een groote file van trams in beide lichtingen - werd langs andere banen ge leid tot de rails weder was vrijgemaakt. jDe defecte wagen werd met vereende krach ten op het trottoir gezet t Vermoedelijke oorzaak van het ongeluk {Was gladheid van de rails en het weigeren yan oen der remmen. POSTRIJTUIG UITGEBRAND. f Zondagmorgen omstreeks half tien is tus- 'jscüm de stations Veghel en Uden het post al uig ran den D-trei» po. IX yap Vlissiusen naar Berlijn in brand geraakt, <laf ae Xme- I rikaansche en Engclsche mail bevatte. Bij het station Uden stopte de trein en werd het postrijtuig uitgeschakeld, dat geheel uit brandde. Een groot gedeelte der mail werd door het vuur vernield. De oorzaak is nog onbekend. VREEMD GEDOE. Zondagmiddag stond de 9-jarige L. v. d. T., wonende Lambertusstraat te Amsterdam, voor een der étalages van den Franschen Bazar op de Hoogstraat. Een onbekende man duwde het meisje eenige malen. Even later bemerkte haar 12-jarig broertje dat haar manteltje op de schouders op verschil lende plaatsen was stukgesneden. De man had zich inmiddels uit de voeten gemaakt. Het meisje bleek bij onderzoek geen letsel* bekomen te hebben. EEN DUISTERE ZAAK. Enkele dagen geleden kwam te Dirks- land met den trein die om 8 uur des avonds uit Rotterdam arriveert een meisje aan van ongeveer 13 jaar, dat aan de politie het adres van een vrouw vroeg, die hare moeder zijn moest. Het meisje was nooit te Dirksland geweest. De naam echter van de vrouw die zij zocht was daar niet hekend. Ze ver telde verder dat ze Oornelia Slotboom heette en geboren was op 13 Januari 1906 doch niet wist waar. Voorzoover ze zich herinnerde was ze opgevoed bij een tante waarmede ze woonde in een der zijstegen van het Haringvliet te Rotterdam en die goed voor haar zorgde. Zij zelf was werk zaam op een cartonnage-fabriek. Voor dat ze echter naar de fabriek ging, kwam ze zelden buiten, ja het was haar, volgens haar zeggen zelfs verbo den huiten het raam te zien. Haar tante had haar, toeu ze Woens dag van do fabriek thuis kwam een. brief laten lezen, waarin stond, dat haar moeder te Dirksland moe3t wonen (vol gens bewering der tante) ernstig on gesteld was, en dat ze daar dadelijk heen moest gaan, daar de moeder zulks in den brief verzocht. Ze heeft toen reisgeld gekregen en is direct van Rotterdam naar Dirksland vertrokken, waar ze geen weg wist. Haar moeder is te Dirksland niet bekend, noch haar vader. De politie heeft het meisje toen nacht verblijf verschaft. Den volgenden dag is ze door de po litie weder naar Rotterdam gebracht. Toen ze met de politie in de steeg aan {twain, bleek de tante vertrokken te zijn. Zelfs gaven de buren de verklaring, dat die tante daar nooit gewoond had, wel een ander huisgezin dat sedert eeni gen tijd verhuisd was. Op de fabriek is door den haar bege leidenden veldwachter haar arbeidskaütrt opgevraagd, doch ook deze gaf weinig opheldering. Daarna is ze aan de politieafdeeling Vreemdelingendienst aldaar overgegeven en daar zal getracht worden deze duis tere zaak op te helderen. (Msb.) REGENVAE EN TEMPERATUUR. Nu een bepaalde regenperiode nog steeds schijnt uit te blijven, al hebben ook de beroemde „donkere dagen voor Kerstmis" hun intrede gedaan, lijkt het niet ongewenscht de aandacht te ves tigen op de cijfers, die het Bureau Van Statistiek te Amsterdam in het Maand bericht van September heeft gepubliceerd omtrent den regenval en de gemiddelde temperatuur in de afgeloopen maanden van dit jaar. Uit dit overzicht bleek, dat het aantal regenlooze dagen tot 1 November jL reeds 205 bedroeg, een getal, dat het hoogste aantal in de voorafgaande der tig jaren in een vol jaar bereikt, m.L 212, reeds zeer nabij Wam. De maand November telde nog 23 regenlooze dagen, zoo dat 1921 nu in dit opzicht het record slaat voor de geheele periode. De hoeveelheid neerslag bleef dit jaar dan ook aanzienlijk beneden de norma le; in de maanden Januari tot en met October viel nu 250.4 m.M. tegen ge middeld 476.0 in dezelfde maanden van het voorafgaande dertigjarig tijdvak. No vember heeft dezen toestand niet veran derd, aangezien het in deze maand slechts flink heeft geregend tijdens den beken den storm, den 5den tot den 7den en. qp den 2den. Feitelijk is de droogte begonnen in September 1920. Van 1 October 1921 viel 292.8 m.M., terwijl de kleinste hoeveelheid regen, welke in de laatste 30 jaar in één jaar is geval len 403.6 m.M. is. Wat de temperatuur betreft, valt het volgende te vermolden. Tot November kan dit jaar een warm jaar genoemd wor den; immers de gemiddelde maandelijk- sche temperatuur was in elke maand hoo- ger dan het maandgemiddelffe over de laatste dertig jaar. In November j.l. is helft anders geweest, dit evenwel door de kouds in de laatste Die hoogere gemiddelden werden ech ter niet bereikt door excessen van warmte, doch door gelijkmatige hoogere temperaturen, wat daaruit blijkt, dat de maandelijksche maxima telkens beneden het maximum der gelijke maand van de periode 18911920 bleven en de minima steeds boven de minima in de achtereen volgende maanden van deze periode voor kwamen. VERDUISTERING VAN WAARDEN. UIT EEN BRIEE. Een Bussumsch jongmensch, in Cana da werkzaam, had aan zijn moeder, mej. R., per brief 5 coupons der Rotterd. 7 °/o leening gezonden, ieder van f 35. Bij opening van den brief bleken deze daar uit ontvreemd. De nummers der coupons zijn bekend. De politie, die aanstonds het onderzoek begon, ontdekte, dat de lakzegels oogenschijnlijk intact, door een fijne snede waren losgemaakt. Xïol.) Goederentrein ontspoord. Vrijdag ochtend is de personentrein van 6.15 uit Leeuwarden op een goederentrein geloo- pen, terwijl deze werd opgetrokken om de lijn vrij te maken. De wissel was nog niet oyergehaald, toert de. personentrein binnenliep, hoewel het séfn op vöug mo'ety hebben gestaan. Vier wagons van den goederentrein liepen uit de rails. Er kwamen geen persoonlijke ongeluk ken voor. Bedriegers. Op verzoek van de Leidsche politie zijn aan het Centraal-sla- tion te Amsterdam een 24-jarige vrouw en een 25-jarig man aangehouden, De vrouw was als verpleegster gekleed zij zouden in den trein gecollecteerd heb ben voor noodlijdende kinderen, terwijl liet vermoeden bestaat, dal zij dit ontvan gen geld ten eigen bate zouden aan wenden. Gasverstikking. Donderdag is op de scheepswerf „De Waal" te Nijmegen een werkman die bij het roestvrij maken en schilderen van de achterpielk van een schip in aanbouw, cokes gebruikt, door het zich daaruit ontwikkelde gas be dwelmd geraaide. Gedurende aneerhalf uur heeft men nog de kunstmatige adem haling toegepast, maar het mocht niet ba ten, de man is dus bezweken. Roof te Rotterdam. In de Karren straat te Rotterdam is Zaterdagnacht een candidaat-notaris door 4 personen aange vallen en van zijn gouden horloge en ket ting beroofd. De 4 personen, alle kooplie den, zijn aangehouden., Ongeluk in de Oranje Nassaumijn. In de Oranje Nassaumijn te Heerlerheide is Vrijdagmiddag de 24-jarige ongehuwde mijnwerker Fr. Brosies, woonachtig te Heerlen, door vallend gesteente getroffen. Hij was onmiddellijk dood. (Tel.) Brand. Te Wormerveer zijn Zater dagnacht de pakhuizen Lek en Eem met de machinale zakkenfabriek der firma Le- waire tot den grond afgebrand. De brand weer kon niets redden. Er is enorme ma- teriale schade, doch persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De pakhuizen wa ren verzekerd. en Inbraak. In den nacht van Donder dag op Vrijdag hebben inbrekers zich toegang vedschaft lot de timmerfabriek en het kantoor van den heer Kuyerling aan den Schouwweg te Wassenaar bij 's-Hage, De brandkast is va n haar plaats geno men en in het midden van het vertrok ge bracht. Aan den achterzijde is een plaat uitgehakt, terwijl de inhoud over den vloer is geworpen. In de kast bevond zich een bedrag van 400, hetwelk door de dieven is megenomen. Eerrnig spoor van de daders kon nog niet worden gevonden. Ontvoering. Een bevel tot inhech tenisneming is uitgevaardigd tegen den heer I. S., muziekdirecteur te Leeu warden, die verdacht wordt van ont voering van een minderjarig meisjo te Leeuwarden. De ouders van het meisje hadden het geval bij de politie aan gegeven. Geen vergiftiging. De 40-jarige vrouw te Groningen, omtrent wie ver moedens van vergiftiging bestonden, is Donderdag begraven. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat er van vergiftiging geen sprake is. De Fransche eischen. De opwinding, die de Fransche eischen op de Conferentie veroorzaakten, koelde weer spoedig af, onder de toelichtingen, die de Fransche gedelegeerde Sarrant erbij gaf. Deze eischen vormden, volgens hem, niet het laatste woord, doch moesten worden beschouwd als de grondslag voor een be spreking zonder dat het de bedoeling is, de conferentie te dwingen. Men verneemt, dat Hughes een tegenvoorstel aanbood, dat de tonnage der Fransche groote slag schepen vaststelt op 175.000 ton en hetwelk gesteund wordt door Engeland, Japan en Italië. De grondslag van dit voorstel is de verhouding, die er vóór den oorlog tus- schen de vloten van Brittannig en Frank rijk bestond, nJ. 3:1. De Fransche eischen, die afkomstig zijn van admiraal Lebon, zijn, naar men zegt, ingediend zonder voorken nis van Briand en werden voorgelegd aan Parijs. Intusschen blijft de publieke mee- ning verborgen motieven achter de eischen zoeken. In 1926, wanneer het eerste der tien nieu we slagschepen op stapel zou worden ge zet, zou de Fransche vloot 164.000 ton be dragen en bestaan uit oude dreadnoughts. In 1931 zou de vloot 200.000 ton bedragen en bestaan uit twee oude en zes nieuwe dreadnoughts; in 1936 zou zij 235.000 ton bedragen en bestaan uit zeven nieuwe en een oude dreadnought. In 1941 zou zij het totaal bereiken van 350.000 ton en bestaan uit tien nieuwe dreadnoughts. De Fransche deskun digen stellen vast, dat aan het einde van het tienjarig tijdperk de Fransche vloot onge veer 200.000 ton slagschepen zou hebben, of 60.000 ton meer dan het Amerikaansche voorstel aangeeft Gisterenavond seinde Reuter uit Londen: Briand deelde aan Harvey, den Ameri- fcaanschen gezant te Londen mede, dat Frankrijk die vlootloewijzing volgens het voorstel Hughes aanvaardde. Nederland en het Viervoudig verdrag. De correspondent van de „Morningpost" te Washington meldt, dat de Nederlandsche delegatie er op gewezen heeft, dat de Ne derlandsche belangen door het viervoudig verdrag niet worden behartigd. De andere mogendheden erkenden de juistheid van het Nederlandsche argument, weshalve een vijf voudig verdrag tusschen Brittannië, Ame rika, Frankrijk, Japan en Nederland zal ge sloten worden volgens de beginselen van het viervoudig verdrag, of, indien dit gemakke lijker mocht zijn, zullen de Nederlandsche belangen worden belichaamd in een verdrag betreffende China, dat door alle mogendhe den ter conferentie moet worden getee- kend. Het Dail Eireann en de overeenkomst. Volgens de „Daily Express" is Coliins overwinnaar gebleven in de geheime zittin gen van het Dail en steunen voorts Mul- cahy, chef van den staf van het repubii- keinsche leger, en Mc. Keon, de bekende smid van Ballinalee, die onlangs werd ter dood veroordeeld, de overeenkomst De „Daily News" en de „Times" ver wachten dat het debat, waarin de Valera wellicht opnieuw den strijd zal aanbinden, een drietal dagen zal duren, doch dat de ratificatie van het verdrag vrijwel verzekerd is. De .Daily News" verwacht een meer derheid van tien tot twintig ten gunste va» ratifkatif - - De Houding van Utsïer. Sir James Craig, de premier van Ulster, heeft te Londen een onderhoud gehad met Chamberlain over do kwestie der grens- commissie. In een interview heeft hij ge zegd, dat naar zijn meening de regeerings- voorstellen ten aanzien dier kwestie Ulster feitelijk weer hebben teruggebracht tot de positie van 1914. Zonder deze kwestie meen de hij wel in staat te zijn geweest de goed keuring van het verdrag te verzekeren, doch de voorstellen inzpke de grenskwestie had den volgens hem de vooruitzichten volko men gewijzigd. Mislukte wapendiefstal. De wacht van de Balmoral-kazerne te Belfast ontdekte Zaterdagavond, dat zes mannen wapens uit de kazerne naar een auto wilden brengen. De wacht opende het vuur, waardoor een man werd gedood en drie gewond. Alle daders zijn gearresteerd. De ongeregeldheden te Belfast. Zaterdag zijn bij gevechten te Belfast vijf personen gedood en zestien gewond, waar onder drie vrouwen. Zondagmiddag werd het schieten hervat. De „Evening Standard" geeft nadere bij zonderheden omtrent de ongeregeldheden te Belfast. Het schieten was in den nacht van Vrijdag op Zaterdag het hevigste sedert de week van terreur een maand geleden. Za terdag werd een oud-soldaat bij het her stellen van de trambaan in Ncwtonardsroad door een schot in het hoofd gedood. Hier op volgden represailles, waarbij twee man nen ernstig werden gewond. De onderhandelingen in Londen. Briand is vergezeld van Louoheur en Berlsheiot be Lomiden aangekomen. Gham- Ibeitlaiin verwelkomde hem namens Lioyd George; verder was aanwezig Sir Robert Home en nog enlkeie anderen. Dr. Walter Rallienau is Zaterdag weder naar Londen vertrokken, waai* hij gister avond is aangekomen. Hij heeft, naar aan de „B. Z. a. M." wordt geseind, zijn introk genomen in het Carlton Ho-bel, waar ook die Fransche ministers Briand en Loucheur en andere Frarisohe gedelegeerden ter con ferentie logeeren. DE WEDEROPBOUW VAN FRANKRIJK. De „Vorwarts" deelt mede, dat de on- dcrhanidelikigen tusschen de Fransche en Duitsdhe vakvereenigiingsorganisaties over den wederopbouw van Frankrijk, eerst te Parijs, daarna te Berlijn gevoerd, den 20en Dec. in Frankfort am Main voobgezet zul len worden. KOLENGEBREK IN DUITSCHLAND. Bij de rijksspoorwegen wanen begin December nog kolenivoorradien, voldoende voor twee weken. Midden December ech ter mog voor ééin id'ag maar. Liet rijiksver- ikeeiiminibterie heeft daarom een beperking vam hot geheele verkeer bevolen en legde bovendien beslag op kolenzendingen voor particulieren. De bekende hoogovens „ThaJe" in dien Harz moesten wegens gebrek aan kofen gedoofd worden. Storm en hoog water. Storm in Duitschland. In «geheel Diritschiaiid heeft Zon/dag een sterke storm gewoed. Zoo wordt b.v. uiit Haimibuig gemold, dat daar gistornadht do hij hoog water gebrualkelijke kanonschoten werden afgevuurd. De zuidwesten wind, diie sedert Vrijdag woedde, ontaardde steedis moer in een storm en deed gisteren een stormvloed ontstaan. Om 7 uur wees de peuilisdhaal bij Si. Paula reeds 6.40 M. aan en met 'den vloed zal de stand nog aanzien lijk hoogex worden. In verschillende deelen van de haven zijn de ijsmassa's los ge naakt en aan het drijven gegaan. Vijf stoomsdiepen drijven tusschen het ijs rond en kunnen niet verder. Het stoomschip „Ermaer" werd tegen den landingssteiger gedrukt, het stoomschip „So-ridia", dat met behulp van vijf sleepbooten wilde uitvaren, moest In de Kuhwerdehaven blijven liggen. De Hamburgsche passagiersschepen kon- den erveneens niet verder en moesten in Altona blijven Miggen. Men vreest dat in den loop van den nacht nog meer berich ten over stormschade znlilen binnenkomen. De storm, 'die reeds sedert eenige dagen in Duitschland woedt, en zich Zondag ook te Reitnjn 'krach lig deed gevoelen!, Veroor- raakte een ernstige storing in het tele foonverkeer. In Beriijn zelf had men van de sboring niet zooveel last, maar het in- teroommunaie verkeer (heeft steak te lijden gehad. Niet m&nider dan dertig directe ver bindingen konden vanmorgen op de Ber- lijmsche centrale niet worden gebruikt In alle richtingen zijn de verbindingen ge stoord, de bulbenlandsdhe in grootere mate dan de binnenlandsche. Vrijwel alle bud- tenlandsche verbindingen zijn gestoord. Hoog water te Huil iNa een hevigen storm en hoog waiter ise de Humber buiten zijn oevers getreden, zoo dat de laag gelegen deelen van Huil overstroomd zijn. Een duizendtal men- schen, die zich op straat bevonden, vlucht ten haastig de huizen binnen- Velen wer den met booten gered. De schade wordt op een kwart miiMoen pond sterüling ge raamd. Later seinde Reuter: Er komen nog steeds berichten in van schade door hoog water aan, de Oostkust. In het postkantoor te Huil zijn hoeveelheden goederen, be stemd vo- het vasteEnd, beschadigd. Te Dundee was het eveiRbs hoog water en werden jute- en andere loodsen over stroomd. In Scandinavië. Een draadloos telegram uit Kopenhagen meldt dat er Zaterdag en Zondag over Scandinavië een orkaan gegaan is. Ver schillende booten leden in Deensdhe wate ren schipbreuk. Het water steeg tot een hoogte, als sinds 1872 niet gebeurd is. Het ■iedefoni'scfh en telegrafisch verkeer is on derbreken. Er is geen telegrafische vebLn- d'ing op het oogenblik tusschen Kopenha gen en Duitschland, terwijl telegrammen voor GhnisLiania via Newcastle gaan, en voor Stockholm, via Goth-en->urg. DE NEW YÓRKSCHE BEURS IN GEVAAR. De autoriteiten te New-York hebben om de effectenbeurs en andere gebouwen in het bankkwartier een speciale politie wacht geplaatst en wel na de ontvangst van anonieme bedreigingen van een bom ontploffing ais repressaillemaatregel we gens de arrestatie van Lindenfcld, die naar men zegt een Duitsch Bolsjewistisch agitator is. ACHT MILLIARD SPAARPENNIN GEN. De zin tot sparen is altijd een groote deugd van het Fransche volk geweest. Dat deze nog niet verminderd is, niette genstaande de toeneming der duurte en de verhooging der belastingen, blijkt uit de volgende cijfers, welke het „Journal" publiceert zij het dan ook, om aan het slot een waarschuwing eraan vast te kun nen knoopen het streven naar spaarzaam heid niet te verontrusten door al te in grijpende fiscale maatregelen: wachten wij er ons voor de kip met de gouden eie. te slachten. De clientèle van de verschillende spaar banken neemt gestadig toe; de deze licha men toevertrouwde kapitalen stijgen voortdurend. Op 3t Dec. 1920 walen uitgegeven door' de particuliere spaarbanken en de „cais, se nationale d'epargue" 15,730,000 spaad bankboelkjea tegen 15,066,000 in 1913. Op 31 Dec. 1920 bevatten de gezamefl/ lijke spaarbanken acht milliard 143 mib lioen frs., di. twee milliard 320 nnUioey frs. meer dan op 31 Dee. 1913. Op 56 procent van de ongeveer 16 mil< lioen spaarbankboekjes, in handen op 31 Dec. 1920, stond een tegoed van niet meer dan 100 frs. Het „Journal" meent, daa men in de toekomst en de voorspoed van een volk; dat zulk een intensen spaarzin toont, on< voorwaardelijk vertrouwen: kan steilere, mits die deugd maar niet gedood word! door overdreven belastingeischen, De prachtige kathedraal van Aucb is afgebrand. De brand is 's morgens om vier uur uilgebroken in den grooten noorw defijken toren, waar een carillon is aam gebracht. Alleen de muren slaan nog overeind. Het stoomschip „Kwangloe", van d, China Stoomvaart Maatschappij, is op weg van Shanghai naar Hongkong door zeeroovers geplunderd. De Engclsche ka» pilein 'en de Europeesche officieren wer. den in de eetkamer der machinisten ge< vangen gezet. Daarop vingen een dertig roovers aan het schip te doorzoeken, waarbij zij de passagiers van hun eigen dommen beroofden en de kluis openbra» ken. Zij laadden den buit in een gere* quireerd visschersschip. De roovers ont* snapten met den buit ter waarde van meer dan 120.000 dollar, na de scheepsmachines onklaar te hebben gemaakt en een Chi» neesch. passagier te hebben gedood. Wederom is te Londen een hotel- diefstal gepleegd, ten nadeele eenerdamq logeerend in het Mandeville-hotel, is voor een waarde van 2000 pond sterling aan juweelen gestólen. Verondersteld wordt, dat de daders van deze diefstallen 'n ka mer nemen in een holel en zoo te weleij komen, welke gasten juweelen bezitten. In een ziekenhuis te Londen is Za terdag een slagersknecht onder tragischs omstandigheden overleden. Veertien da, gen geleden had hij gespeeld met zijn vierjarig zoontje. Dat knaapje was zoo nu en dan naar den bioscoop geweest 'en blijkbaar hadden die bezoeken grooten in- 'druk gemaakt op zijn jeugdigen geest Zonder de gevolgen te overzien, nam hij een groot slagersmes op en zeggende „dat hij dat ook in den bioscoop had gezien", slak hij er zijn vader mee in de borst zoodat een der longen werd doorboord. De arbitrage-commissie heeft nu de loonen vastgesteld voor de gemeente werklieden te Stockholm, Gotenborg, en Maimö, op deze basis, dat de uurloonen van minstens 1.65 kronen, verminderd worden met 25 ore en maandloonen van minstens 322 kronen met 50 kronen. De ze overeenkomst is geldig tot 1 Mei 1922. De arbeiders hebben echter tegen deze arbitrage geprotesteerd. 428e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 19 Dec. 3e Klasse le Lijst. Hooge prijzen. 21305 5000. '5750 2000. 4S68 16615 elk 100{ 6372 14133 elk ƒ400. 11429 16721 17793 elk ƒ200. 469 1509 740* 7685 lüflso e'P mo. 171 ƒ517 >764 4137 ,1508 '1790 priizcu van 45. 20 58 39 6 321 3213 80 35 33 19 5527 79 451 62 66 7617 523 3366 5667 34 55 90 5713 82 654 3401 771 3535 Trekking van 500 nummers fen over, slaan van Notaris fl. E. MULIE. Maandag' 19 December 1921. Prijs van f 2000 1019 1000 13C6 2315 1C841 -L 400 13188 100 5882 10890 11245 11946 W-.-,. 14889 15030 20449 Prijzen van 90. igeu gent. 101 2665 5194 7393 9381 11820 1423016850 19145 5 2733 5222 7434 92 41 14321 67 19208 24 59 31 39 9462 71 3fl 70 23 35 82 33 63 78 94 3fc"16927 30 68 2831 52 78 956211942 43 58 38 96 3012 82 84 9617 71 14485 82 64 209 53 5328 7502 91 81 14507 17077 19436; 972812075 29 17137 45' 67 89 58 38 62 92 12101 14666 17207 87; 9810 29 94 39 19507| 47 6414739 5419628 64 7214843 61 19730, 17 7789 9911 12214 99 17485 62 29 7822 29 1234814923 17516 69 830 58 34 54 10010 61 33 64 92 65 66 71 64 10122 77 36 17606 19877 927 67 84 93 10236 96 48 23 87 86 78 5813 7919 64 12404 77 57 19958 1147 91 23 35 91 23 15068 80 20053 56 3603 5910 71 10329 12504 15124 17761 97 1257 45 69 8031 10487 56 53 80 20101 94 66 70 8148 10503 12682 15222 95 84 1318 67 6039 56 44 90 32 17813 10262 1466 96 77 8232 62 12777 35 25 88 1558 3727 6100 53 81 12884 15375 32 20355 60 43 7 81 1061413055 15404 43 89 1613 93 68 83 50 58 15 67 20456 16 3912 92 85 63 77 61 18013 64 29 75 6212 8332 72 13152 99 71 95 1755 4017 44 6410705 83 15538 75 20536 72 33 6305 90 78 132641560418109 91 76 39 6554 8405 84 6515805 80 20605 79 73 64 85 95 13335 95 18277 28 1869 4118 6601 98 10910 4J15962 18386 33 1982 80 31 99 32 52 65 97 68; 2004 4222 90 8500 90 13407 76 18402 73 63 38 6701 95 94 46 97 48 92 93 70 35 863211018 55 99 18528 20813. 212 4388 50 45 68 13509 16036 53 4Q 33 94 6851 46 76 35 16100 74 18 39 4419 53 71 11159 83 16109 76 60, 49 22 57 8710 90 87 29 93 83 2267 73 91 2411208136C2 5318637 20909 78 4512 6903 2611358 8 97 18703 17, 03 20 85 56 95 1616311 87 56 2302 4728 7015 881611429 19 62 91 57 2416 84 7121 23 50 1376916461 18815 62 31 4852 97 31 761386816528 64 55 4938 7267 7011503 13955 16601 98, 61 49 82 8967 11 14003 27 18916, 70 5020 84 9411687 3916706 21.' 2589 36 7309 9191 11700 65 9 92 2604 74 12 9235 92 14182 16 19039 60 5176 65 9314 9414209 2319130 t. Vorige lijst stond 12853 m*.-12854 179 221 595 603 814 847 12S3 1291 1530 1596 1821 1884 J2199 2258 2452 ■2620 2629 2639 ;2S63 2933 2952 |3374 3421 3503 23686 3824 3986 74261 4275 4324 4505 4602 4713 4977 4980 5185 5199 5498 5499 5591 5679 5936 6187 4918 f5161 5340 ■5560 5869 6781 6916 :7205 ,7932 8253 8754 9042 9361 9623 9947 10156 10440 10918 11228 11613 12015 12292 12546 12885 13121 13300 13599 14012 14339 14544 14750 14969 15346 15576 15854 16120 6309 6649 6920 7263 7432 7852 7981 8278 8572 8791 9081 9308 .9563 9818 10244 1527 1801 1274 1669 1845 12257 7011 7220 8011 8284 8771 9106 9371 9671 9951 7013 7373 8030 8309 8824 9184 9415 9701 9956 10226 10235 10694 10735 10987 11275 11671 12039 12306 12584 230 638 849 .1338 1680 1922 2513 2640 3023 3509 4010 4353 4741 5067 5253 5521 5698 6352 7027 7398 8125 8345 8905 9205 9495 9747 9974 10245 10739 11104 11048 11373 11687 12095 12341 «12650 12699 12917 '12951v12965 13170 13183 1332? iT3380 13846 13S59 14088 14379 14596 14791 15140 15412 15624 15908 16181 16344 16730 17009 17295 17451 17957 18111 18325 18666 18857 19109 239 710 1006 1388 1768 2064 2561 2748 3216 3521 4077 4366 4821 5083 52S6 5523 5805 6531 7093 7448 8186 8452 8956 9252 9552 9753 9997 10319 10751 417 745 1021 1411 1772 2161 2577 2750 3265 3572 4113 4387 482S 5118 5311 5534 5811 6542 7129 7521 8206 8528 9029 9329 9575 9807 10090 10348 10839 460' 750' 1070! 1425; 17S1' 2185 2617 2847 3366 3645 4148 444S 4859 5140 5317 5539 5S16 6778 7157 7541 8234 8745 9039 9356 9583 9924 10118 10382 10912 11204 iiioa ,1U16 Y 11415. 6,142? '11521 11546 118901 Ï190S 13309 13692 14053 14376 14576 14783 15082 15401 15614 15884 16146 16339 16716 16973 17278 17443 17921 18009 18280 18574 18812 19093 19364 X9602 19892 20350 12184. 12418' 14129 14433 14606 14811 15181 15457 15688 15931 16268 16346 16747 17086 17397 17456 f2198 12478 12838 12973 13235 135; l?n' 14189 Ï4229 14442 14492 11950 1224S 1249,1, 1284^ 12984 13245 531113536 "93/ j®W9 14636 14846 15189 15563 14696 14853 15218 15569 15737 15796 15952 16080 16270 16353 16778 17209 17400 17463 16287 16476 16794 17226 17430 11987: 12273 12534 12849 13039 13249 13585 13986 14249 14505 14730 14906 15255 15571' 15846 160S2 16293 16591 16896 17227, 17431' 17719 17739 18115 18229 18237 18263 18465 18482 18552 18562. 18698 18714 18732 18786 18880 18908 18953 19032 19119 19187 19216 19222 19375 19427 19437 19457 19541! 19749 19768 19814 19917 20094 20165 20214 20231 20369 20421 20449 20455 20501 20544 20677 20735 20746 20761 20780 21063 21077 21133 21172 21224 21236 21278 21389 21460 21481 21536 21649 21700 21727 21742 21748 21757 21794 21948 22031 22044 22146 22203 22222 22288 22342 22406 22439 22563 22583 12612 22682 2MZ_ 22108, 2271Z 228Q5 22811

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2