Visitekaarten. lil linaieis in i Vuuia, UZXEK 6 Provinciaal Wauws, HOTEL RESTAURANT en UUR. ALKMAAR. 2e KERSTDAG aanwaëiff 4 in^ Pluinivee-Teuiooosleiiing. Aves" lilt#© Saaik©^ caieau. Van Donderdag tot Zaterdag Uit de geschiedenis ïan Uitgeest. n. Handel en Markt Ad verten tiën M. G. E. KOOL, Algemeene Vergadering een 'UÏeunre floisBianswoiünrr stamboek Beer W. NEDtiKOORN. SCHOUTERSTRAAT Zaadmarkt 50, Café Restaurant „Het Wapen van Heemskerk", Tlla W. Alkmaar ANT. SCHEI LINGER. TsS.524 HEILOO. n''P HEILOO. - Raad. Maandag middag 2 uur kwam de Raad in voltallige zitting bijeen. Voorzitter de heer A. C. Maas- „Geesteranus loco-burgemeester. Na opening volgde lezing der no tulen die werden goedgekeurd en geteekend. Ingekomen stukken. Een schrijven van Ged. Staten 4 December van Mej. Dijkstra, dat zij vbedankt voor onderwijzeres aan school No. 2, wegens benoeming elders. Een schrijven van de besturen van L. T. B De Eendracht, De Voor uitgang en de Hanze, om de ka naalplannen te bevorderen. In dit request wordt uiteengezet dat helt belang der tuinders wordt gediend met ae verbinding te water. Uiteen gezet worden de belangen voor den aanvoer van mest, welke door de hO'Oge spoorvrachten sterk ver minderden, en ook de belangen van een deeel van den middenstands bond die groot belang voor zijn aanvoer per scheepsgelegenheid heeft. Aan dit adres heeft de R. K. Volksbond adhaesie betuigd. Daar in wordt betoogd de groote be langrijkheid voor werkloosheid wel ke al plaats heeft en in de toekomst nog grooter zal worden. De Voorzitter zegt, dat het B. en W. genoegen heeft gedaan dat de belangstelling van belanghebbenden Vóór de kanaalplannen ZOO' groot is, zij zullen direct en indirect alles doen om deze plannen te bevorehi re n. In verband hiermede stellen B. en W. voor om bij Rijk en Provin-, cie die belangen te verdedigen; bii Ged. Staten tot andere zienswijze ter geen streekbelang beoogt, hoe wei zij erkennen dat het belangrijk is. B. en W. hebben alles gedaan om 'Ged. Staten tot anerde zienswijze te brengen en een onverwachte hulp is gekomen in de werkloosheid. Niet nagelaten is deze gelegenheid te benutten om de aandacht op dit plan als arbeid naar voren te bren- fen. Meer kan de Voorzitter er op et oogenblik niet van zeggen om dat moet afgewacht worden wat er 20 December in de vergadering der Prov. Staten van wordt gezegd. De heer Mulder stelt de vraag: gullen de voordeden wel opwegen tegen de verhoogde belasting die er dit zal voortkomen? Spr. meent dit ontkennend te moeten beant woorden en maant tot voorzichtig heid als de provincie geen 1/3 bij draagt. Ook zal spr. gaarne cijfers der tosten zien. In een breedvoerig betoog z©t de heer Sengers de groote voordeden bij het kanaal uiteen. Hij schildert de groote belangen die land- en tuinbouw hierbir hebben en ziet ons ilorp weer naar den dorren tijd te rug waarin alles waardeloos zand was als de hoiogqp spoorvracht den aanvoer van mest en afzet van tuin bouw producten belemmert. Ook voor de arbeiders schildert hij het belang, die nu naar de Zaanstreek trekken. Het zal blijken als er een kanaal komt, dat er zich industrieën vestigen die wierk overleveren en in eigen dorp de werkloosheid zul len verminderen en ook beter gesi tueerde personen zullen zich vesti gen. Hij brengt B. en W. dank foor hun moeite in deze zaak en Verzocht geen middel onbeproefd te laten deze plannen te Verwezen lijken, ook al zou het gaan oin een groot geldelijk offer. De hoer Vahl zou de cijfers wil len zien. Hij vindt het request on volledig daar het verschil per spoor en per scheepsgelegenheid niet te genover elkander is geplaatst; het vervoer per as maakt de mest ook duur. Die heer van ,t Veer verheugt zich Over de plannen, hij zou echter de zekerheid willen van Prov. Staten en een goed geprojecteerd plan. Hij acht, wanneer het plan verwezen lijkt wordt den bodemwijdte van 7 tneter te gering. De Voorzitter beantwoordt alle Sprekers. Hij zou het bestaande plan willen wijzigen. Zoonoodig zou men den ingenieur Mann dit kunnen opdragen- De heer Muider wil een commis- Door Witkamp en Van der Aa wordt, op gezag van ongenoemde schrijvers, de meening geuit, als zou onder Buseh- husa het ons bekende Busch en Dam moeten gezocht worden. En de ze veronderstelling zonder meer, wordt door den heer Landsman, eertijds amb tenaar der gemeente Assendelft en door rijne studiën uit de plaatselijke toestanden uitstekend bekend, tot on ze verwondering, zoo hoog aangesla gen, dat hij vragender- en veronder stellen >r wijze op deze gissing aldus voortbouwt 1) Gansch onwaarschijnlijk is het niet, de buurtschap Busch en Dam te houden voor het oude Busc- husa, waar, in den tijd der graven uit het eerste Hollandsche huis, eene ka pel aanwezig was, als in aanmerking genomen wordt de ligging der buurt, tussdhen het Wijkermeer en de opeen volgende reeks van plassen en wate ren, waarvan de Krommenie met het tüitgeester- en het Alkmaardermeer nog over ziju. Het is best mogelijk, dat zich hiec langzamerhand eene bevolking sie benoemen. De heer Obüain Wil" mtet deti gie- heelen Raad gaan zien. HoeWel men niet technisch kan oordeelen hebben ook wij een plannetje. Wan neer men zich van deskundige voor lichting verzekert zou dit z.i. tot een beter resultaat leiden. De Voorzitter zet nog uiteen het belang voor vervoer van grint enz. voor de wegen. Wanneer men e'-n kanaal had gehad beteekende dit enkel bij de beharding van den Hoo ge weg f2000.— doch Voorzitter wil dit voordeel slechts, op de aller- ;te plaats noemen. Er zijn groo te oev en die spr. noemt. Be. a wordt dat wanneer in de vergadering der Prov. Staten op 20 December* hieraan wordt ge dacht en men meer positieve toe zegging heeft, zelf de gehgele Raad een* kijkje zal nemen. Zoo dit niet het geval is, zal men trachten toch dit p an te bevorderen. Daarna kwam ter tafel een ver zoek van B. Kossen, doodgraver aan de algemeene begraafplaats om verhooging van salaris welke ver goeding'nu alleen vrij wonen was, gevraagd wordt daarboven f 150 per jaar. B. en W. stollen voor hem dit te geven. Zijn arbeids prestaties zijn van dien aard dat hij het verdient. De heer Vahl zou de vergoeding willen bepalen naar zijn functie als doodgraver en- het werk van onder houd van het kerkhof in eigen be heer willen houden. Het onder houd op deze wijze waar aan de man die dagelijks werkt aan een fabriek weinig tijd kan besteden lijkt spr. niet. Hierover ontstond een gedachten wisseling cn uitvoerige discussie van 3 kwartier. Het slot was een stemming. Het voorstel B. en W. werd aan genomen met de stemmen van de heeren Opdam, Vahl en Sengers, tegen met de bepaling dat de func tionaris voldoende voor het onder houd moet zorgen. Daarop kwam een verzoek van de gemeente ambtenaren om terug betaiing der pensioienstorting over 1921. B. en W. adviseeren dat toe te staan en niet jaarlijks te besluiten doch blijvend dit te doen üit de ge meentekas. De gemeente ambtena ren staan achter bij anderen, waar in een groote onbillijkheid gelegen is. Het rapport van do Staatscom missie heeft dit toekennen verdaagd doch eenmaal zal men het toch moeten betalen. Bovendien kunnen wij over onze gemeente ambtena ren bijzonder de secretarie ambte naren tevreden zijn, vooral hun Se cretaris, die B. en W„ vooral in de jaren die achter oins liggen, kracht dadig ter zijde stond. Die heer Sengers wil niet per soonlijk worden. Er zijn ©r die hij het van harte gunt Anderen daar entegen niet, doch de uitgaven gaan met reuzenschreden naar be neden. Spr. wijst op zuivel en melk in den winter, men kan z.i. nu wel voor eigen pensioensbijdrage zor gen. Voor 1 jaar is spr. er echter niet tegen. De neer Opdam sluit zich hier bij aan. Die enkele stoere workers zou hij het evenwel gaarne gunnen voor blijvend. De Voorzitter ontkent niet dat het levenspeil gedaald is. Aan de onbillijkheid tegenover andere ambtenaren zou spr. echter een ©in de willen maken. Het voorstel kwam daarop in stemming en werd verworpen, te gen de heeren Opdam, Sengers, Vahl en Mulder. De teruggave van pensioenbijdra ge voor 1 jaar door de Gemeente te betalen werd daarop met alge meene stemmen aangenomen. Daarop kwam de benoeming van een onderwijzeres aan school 2 aan de orde. De vergadering werd geschorst. Na opening -©ra de volgende voor dracht ingediend. 1. M.. r. Hollander, Harenkar spel, 2. C. E. Baarens, Enkhuizen, 3. A. L. Khiepstra, Raait©. No 1 van de voordracht w©rd met alge meen© stemmen benoemd. Aan de orde kwam een voorstel van het verleenen van medewerking voor het beschikbaar stellen van gelden tot stichting van ©en R. K Meisjesschool. Ingekomen was een schrijven van van visschers en boeren gevestigd had voor wie de eenvoudige kapel ge bouwd was. 't Is ook zeer goed moge lijk, dat het oude Busehusa -aan liet latere Busch en Dam e.en "edeelte van zijn naam, Busch of Bosch, gelaten heeft. Het woord Dam Is er bijgekomen toen de dam in de Crommen-ye in 1357 gelegd was. Vervolgens poogt de heer Landsman aan zijn betoog meer schijn van waar heid te geven, door een verkoopacte te vermelden uit het jaar 1669, waarin land geruild wordt, te Assendeft tegen land. te Uitgeest: Uiterdyck van het Kerckhoff genoemd. Met dit perceel kan het kerkhof van Uitgeest niet be doeld zjjn, omdat dit te ver van eeni- gen dijk verwijderd ligt, en dus geen uiterdijk of buitendijksch land kan be zitten. De meening, als zou het kerk hof op eenigen afstand gelegen hebben van de kerk, mist allen grond, als zijn de in strijd met den bijna algemeen ge volgden regel, dat in de middeleeuwen kerk en kerkhof de naam zelf zegt het een samenhangend geheel vorm den. bat het kerkhof zelf een perceel igronds in eigendom zou hebben, is lief RL KI, Kerkbestuur tot flat bouwen om volgtóns art 72 der L. O. wet dien bouw mogelijk 'te ma ken. De school zat 4 klassen omvat ten met hoogstens 40 leerlingen De kosten worden ais volgt aange geven: grondaankoop f1200.— schoolbouw! f 40.000, meubelen f6000, totaal f58.000. Dit bouwplan is niet goedge keurd, reden waarom een nieuw bouwplan was ontworpen, dat de goedkeuring van het Rijksschool- toezicht heeft. Kosten f47200.—. De Voorzitter zegt, dat met de elijkste.il; ng van het onderwijs de K. recht op die school hebben, ook op .een jongensschool, welke volgens veridaring door het R. K. Kerkbestuur geteekend in de be staande school 2 zal worden ge vestigd. De Katholieken nemen die school over. B. en W. adviseeren die gelden toe te staan en goed keuring t© geven aan het bouwplan tot het stichten der school naast het zusterhuis in den Baafjespolder. Die heer van 't Veer wil een me- dedeeling doen. Op zijn verzoek is dit punt van de agenda afgevoerd in de vorige vergadering. Ik wilde een geteekende verklaring van den Pastoor en het R. K. Kerkbestuur dat school 2 zou worden overge nomen voor jongensschool. Met idie mondelinge toezegging was spr. niet tevreden. Hij zou, nu dit was ingekomen geen bezwaar maken, mits de begrooting niet werd over schreden, 'althans van beteekenis. Hij zaT waken voor lux© en geeft de Roomsch Katholieke heeren ©n vooral wethouder Bakker e&n wenk jzuinig te zijn. Hij zal dan voor stemmen. De heer Sengiers betoogt, dat met den bouw van school 1 ook niet op geld gekeken was. Die on derwijzerswoning was zoo luxe dat zij niet aan haaf doel beantwoord de. De hoer Mulder vond die wo ning pingeriefelijk eh groot en niet aan het doel beantwoordend, doch geenszins luxe. De heer van 'tVeer merkt op van luxe gesproken dat de Katho- tieken een bouwplan hadden van een tonpraat daar liever niet over De Voorzitter zegt dat wrijving voorkomen kan worden. Volgens de L. O. wet hebben de Katholieken recht op ,hun scholen. Wij "kunnen hier een neutraal standpnut inne men. Daarop werd het plan met alge meene stemmen goedgekeurd. Voorstel B. en W. om het in be ginsel te besluiten tot stichten van een uitgebreid Lager Onderwijs (U. L. O.) school. De Voorzitter zet uiteen idat door d ein bouw van R. K. Scholen in school 1 ruimte komt. Nu ©r een vacature kómt met 1 April door het bedanken van het hoofd van school 1, willen B. en W. pogin gen aanwenden om1 een jhoofd te krijgen die de vereischte aktes heeft om U. L. O. te geven. Er kunnen dan een of meerdere klas sen daarvoor worden aangewezen. Spr. geeft een uiteenzetting van. het nut van U. L. O. De heer Opdam is daar tegen. Alkmaar miet zijn moderne scholen zal eerder bezocht worden en het zal blijken dat er voor de gemeente groote onkosten aan verbonden zijn. Er wordt wel uiteengezet van niet doch spr. is van hot tegendeel overtuigd. Bovendien zullen er 6/10 der gemeente geen gebruik van maken. Do Katholieken willen on derwijs naar eigen geestesrichting. Pas is er besloten tot bouw van een R. K Scool en nu zou men weer een onbillijkheid willen schep pen om toch weer een Openbare school te, willen hebben voor zich alleen. Spr. weet dat men zal zeg- f en ieder kan er gebruik van rna- en, doch /wij willen dat onderwijs niet (WfHrdt vervolgd). an. Ill n.'.i I Cl PUliMEREND, 20 Dec. Aangevoerd: 17 stapels teaas. 11 St. Fabrieksbaas, f57.in. m, f59 M 6 st. kleine Boe renkaas f58.m. m. f 65 764V2 K.G. boter f2215 per K.G. 512 Runderen, waaronder 325 vette per K.G. F1.50 en 172 melk- eorifvv.T geldekoeien T180400, handel stug; 15 stieren 29 paarden f 200300; 49 veile kalveren per K.G. f22220, vl.; 145 slacht- en fokkalveren: dacht- f 18 45 en fok- f 2035 707 vette var kens pper K.G. f0.640.76, vlug; 34 magere id. f2032^ stug; 162 biggen f818, stug; 1249 schapen f3550, matig; overiicuders f 2035; 130 gan zen f5.506.50 28 zwanen f 7.37 bokken kippeneieren f1617 per 100 stuks; 50 zak appelen f 45, 10 zak peren f 4—6 per zak. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Dec. Langed. Groentenveiüng. Roode kool le soort f915.40, 2e soort f2.70- f8.50, geW kool le soort f4.80—8 30, 2e soort f 0,80—4 50, Deensche witte kool f5.50— 6 SO, 2e soort f 0 80—3.30, uien le soort 122.2024.10, 2e soort f2.50 5.80, id. drielingen f 17 5018.60, los se wortelen f 6.7010.80, alles per 100 K.G Aanvoer: 41 000 K.G. roode kool, 52.800 K.G. witte kool, 47.200 K.Gk gele kool, 12.275 K.G. uien en 3525c K.G. losse wortelen. NOORD-SCHAR WK) UDE, 20 Dec. Roode kool f7.7013.90, gele kool f» 7.40, Deensche witte kool f6.20 f 6.70, ujen f22.7025.50, drielingen f 16.5017, blauwe aardappelen f8.30, bravo's f 7.307.60, peen f9.9010.90, ailes per 100 K.G W ARMENHUIZEN, 20 Dec. Uien f 23.1025.40, drielingen f 14 5015.40, stele f 44.40, roode^-kool le soort f 7.10—14.90, 2e soort f 5 30—12.20, gele kool f 4.30—7.70, 2e soort f3.20—5.80, öDeenscnc witte kool f 5.806.80, peen f 10.60 BOVENKARSPEL (Station), 20 Dee. „De Tuinbouw." Blauwe aardappelen i'4.955.05 per baal; bloemkool le srt. f3.50—7.50, 2e soort f 1.30—2.50 per 100 stubs; gele kool f8 per 100 K.G. wortelen f2.85 per baal. HOORN, 20 Dec. Heden hebben 7 vaartuigen hier aangevoerd: 214 pond bot 3135 ct., 32 pond schol 22 ct, 60 pond aal 40 ct. per pond; 80 st. Zuiderzeeharing 3'/2 ct. per stuk. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde man en vader Mr Antonius Matthias da Lange, in den ouderdom van 59 jaar. Alkmaar, 21 Dee. '21. J. M. DE LANGE— Wagmiaker. G. A. DE LANGE. J. G. DE LANGE. A. A. M. DE LANGE. A. M. DE LANGE. Verzoeke geen persoonlijk rouwbeklag. Geen bloemen. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag 24De cember a s., des namiddags 2 uur vanaf het sterfhuis. Heden overleed onze zeer- geachte Patroon, de WelEd. Gestr. Heer Mr. A. M. DE LANGE, in leven Advocaat en Procu reur en Kassier. Het Kantoorpersoneel. Alkmaar, 21 Dee. 1921. Heden overleed onze beste Broeder en Behuwdbroeder Mr. Antonius Matthias de Lange, in den ouderdom van 59 jaar. 21 December '21. Alkmaar. Mr. A. P. H. DE LANGE. J. E. DE LANGE— Wentholt. Heiloo. Mr. C. J. DE LANGE. A. DE LANGEHirschig. Broodbakkersleeriing. Er biedt zich aan, een R. K Broodbakkersleerling, eenigzins be kend met het vak, oud 17 jaar, 't liefst in de omstreken van Alk maar. Brieven te adresseeren aan Th. TESSELAAR, 't Zand. niet aannemelijk. Blijft alzoo over, dat met „Uiterdyck van bet Kercldioff' een stuk grond wordt bedoeld, dat aanvankelijk toebehoorde aan de voor malige kerk van Busch en Dam, waar van destijds nog alleen het kerkhof was overgebleven. Na het leggen van den Dam is het visschersbedrijf en daarmede de bevol king in getalsterkte achteruitgegaan, waardoor de kapel in verval geraakte en ten laatste geheel verdwenen is. Aan het gevoelen van den heer Landsman heb ik gaarne,- om 's mans kennis uit de plaatselijke toestanden, recht laten wedervaren; maar geheel zijn breed opgezet betoog heeft geen andere waarde, naar het mij wil lijken dan van eene niet onwaarschijnlijke veronderstelling. Boven alles blijft liet mij duister, waarom de volksmond, die meer dan drie eeuwen van Busehusa heeft gesproken, na het leggen van den Nieuwendam. er voetstoots toe overging, van Buseh «n Dana te gewa gen. j In de Rijmkroniek van Melis Stoke, *die op het laatst der 13e en in het be gin der. 14e eevw leefde, komt de naam Axem, het ons bekende Assum voor, dat, volgens taalgeleerden, dor en droog land zou beteekenen. Naar den plaatsnaam Assum is het slot As- sumburg genoemd geworden. Dit slot was reeds in de 14e eeuw bekend. In het jaar 1351 brandde het af, maar werd tusschen 1530 en 1558 door Ger- rit van Assendelft opnieuw opgebouwd Bij alle veranderingen en wijzigingen, welke het slot in den loop der eeuwen onderging, bleef wel is waaT zijn mid- deleeuwsche aanleg behouden, maar gingen zijne oorspronkelijke bouwvor men grootendeels verloren. Sedert lang staat Assumburg ledig, toch behield zoowel voor den kunstkenner, om zij ne fraaie zalen en kamers, om zijn mooien 17e eeuwschen schoorsteenman tel en zijn ruime vestibule, als voor den minnaar van vrije uitzichten, over uit gestrekte weiden, donkere bosschen en kleurige tuingronden, eene onge kende aantrekkelijkheid. 1) Van jongeren datum zijn de andere namen van straten of buurten, welke in de gemeente Uitgeest worden aange troffen. Door het gemeentebestuur zijn zü op bordjes aan de hoeken der stra- Nieuwsndijk 96, - Amsterdam. Telefoon C 229. Logies met Ontbijt f 2.50 Yï Biefstuk, Aardappelen en Groenten Ossenlap Gehakt Boerenkool met Worst Erwtensoep met Worst Diversen Soepen Poffertjes per Portie 1.00 0.85 0,85 0.90 0.60 0.25 0.35 R. K. Boerenknecht. Gevraagd een R. K. Boeren knecht, leeftijd 16 a 17 jaar of vast werkman goed kunnende mel ken bij P. MUL, Graftermeer. Zeugen. Te koop tien drachtige Zeugen, begin Januari kunnende werpen. Te bevragen bij JAN BAAS Pz. Kalverdijk, gemeente flarenkarspel. De Dijkgraaf van het Hoog heemraadschap Noord-Hollands- Noorderkwartier maakt bekend, dat een van het Bestuur is belegd op Donderdag, 29 Dec1921, des voormiddags te 10 uur, in de Raadzaal van het gemeente huis te Alkmaar. Alkmaar, 21 December 1921, De Dijkgraaf voornoemd, C. WIJDENES SPAANS Jr. iü®5da hand te met volledige brongas-instaïlatie^ ierkelder, erf, wei- en bouwland^ in de Berkmeer, gem. Opmeer, erootl pl.m. 9 H.A.. Te bevragen bij den eigenaar eni bewoner A STRIJBIS en bij Not l H. DE BOER, Hoogwoud. R: K. Dienstbode: Wegens huwelijk der tegenwoor* dige terstond gevraagd een R. K; Dienstbode, bij P. KOOMEN^ Spanbroek. Ik maak mijn clientèle bekend, dat ik door aankoop een extra mooie beschikbaar heb. Beleefd aanbvelend, N. BAKKER, Stierenlaan, Heiloo. Flink R. K. Mess je. Mevrouw KRAAKMAN, Nassau- laan 11, Alkmaar, vraagt een flink R. K. Meisje, voor dadelijk of 1 Fe bruari a.s. R. K. BOERENKNECHT. Biedt zich aan een R. K. Boe renknecht, leeftijd 31 jaar, goed kunnende melken, ploegen en maaien met de machine. Liefst als baasknecht. Br. no. 20966 Bur. „Nrd. Holl. Dagblad." RIJKE KEUZE. 24, 25 en 26 December, in Hotel „de Nachtegaal", (Bergerhout, Alkmaar), van Hanen, Hennen, Konijnen, Post- en SierduiYen, Pauwen, Kalkoenen enz. Opening Zaterdagmiddag 3 uur. Zondag en Maandag 10 uur 's morgens. Toegang 25 cent, kinderen 12% cent, verhoogd met 20 stedelijke belasting. Loten aan de zaal verkrijgbaar. geven wij bij aankoop van pond ZUIVEBE POEDERCHOCOLADE a 30 cent een half pond Suiker cadeau pond GEURIGE THEE a 50 cent een half pond Suiker cadeau Een pond HEERLIJKE KOFFIEBOONEN a 80 cent een half pond Suiker cadeau Een pond BESTE TAPELBOTER k 65 cent een half pond Suiker cadeau Twee pond zuiver gesmolten KOEYET k 55 ct. de 5 ons een half pond Suiker cadeau Beide Kerstdagen gesloten. ten met forschen witten letter op blau wen ondergrond officieus vastgesteld. Het dorp zelf is in zijne lengte langs don Middelweg gebouwd; de ga ping hier en daar in de huizenrij wordt grootendeels aangevuld door tuinland mot bollenteelt, hetgeen in den zomer aan deze gemeente een „ongemeen vermakelijk aanzien geeft", zegt Van Ollefen. 2). Oude gevels worden aan den Mid delweg. in het geheel niet, mooie mo derne landhuizen slechts schaars aan getroffen. Trouwens in geheel Uitgeest is, behalve de gemeentetoren en de protestantsche kerk twee monumen ten uit de Middeleeuwen geen en kele woning te wijzen, wier ouderdom hooger stijgt dan het midden der 17e eeuw. Het huis op de Kerkbuurt, bewoond door den heer Brandjes, en de Wed. Oudhuisen vertoont in zijn deurkalf het jaarcijfer 1659, waartusschen een klein zwart springend paard werd uit gesneden, hetgeen, naar men wil, aan het bedrijf herinnert van de smidse, dat sinds jaren en iaren geleden daar werd uitgeoefend. Pand 168 op den hoek van de Scha velstraat, bewoond door den hr. Berg huis, bewaard in zijn trapgevel een 17e eeuwsch karakter; de gevel zelf ia door bepleistering ontsierd. In nog meer desolaten staat is Huis 229 op den Meldijk, waarin de smede rij gevestigd is van den heer Starre- veld. Van den topgevel, waarop oor spronkelijk een zittende leeuw met wa penschild, is .niets overgebleven; al leen bevinden zich in den gevel stee- nen leeuwenkoppen en een wapen schild met drie leliën. Het in hout onder den dakgoot uit gesneden meisjeskopje gaf aan dL volksverbeelding het ijselijke verhaag als zou daar ter plaatse een sehoonff deern door twee bandieten de leeu wenkoppen zijn vermoord gewor den. J. C. VAN DER LOOS. 1) Simon van Leeuwen: Batavia II-, lustrata, 's-Gravenhage bij Johan Vee. ly, dL II, blz. 1242. 2) De Nederl. Stad- dorp beschrij ver: L. van Ollefen, dl. IV, te AiasteS- dam bij H. A. Bause. 1796.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 3