BUITENLAND. v EERSTE KAMER. m TWEEDE KAMER. ORDE EN ARBEID. gemengd nieuws. DE DCëlFEREHTIE TE LOMHiSS. DE CONFERENTIE Ti WASHINGTON. DE IERSGHE REGELING. GEM. BUITENL BERISHTEN. N.V. „DE TIJDGEEST"! Mr. if. T HOOFT HERDAOHt. 1 In de Dinsdag gehouden zitting der Eerste Kamer, herdacht de Voorzitter 't overleden lid Mr. P. 0. 't Hooft, wieno overlijden spr. een ernstig verlies voor de Jiamer acht. Spr. schetst hem als een man van groote beginselvastheid, wiens politieke overtuiging nimmor in 't gedrang kwam. Vorder werd besloten, dat de Eerste Karnor zal vergaderen tus eren Kerstmis en Nieuwjaar, ter behandeling van het wetsontwerp tot wijziging dor Tariefwet. Vergadering van Woensdag 21 Dec. Nijverheidsonderwijswet. Aan de orde is het wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling van dc Nijverheidsom derwij., wet. De heer BERGSMA, V. B., bespreekt de regeling, volgens welke de buitengemeenten aan de gemeente, waarin een school geves tigd is, moeten betalen, indien leerlingen uit deze gemeenten die school bezoeken, indien een leerling uit Leeuwarden een nijverheids school Ie Dordrecht bezoekt moet Leeuwar den daarvoor betalen. Dit nu is in strijd met de gemeentelijke autonomie en feitelijk ook strijdig met de Gemeentewet. Ten slotte maakt spr. nog een opmerking over de schoolgeldheffing voor leerlingen, wier ouders in Indië woonachtig zijn. De heer SMEENGE, V. B., wijst er op, dat er nog tal van scholen in ons land zijn,' wier leeraren nog niet in het genot zijn ge steld van de terugwerkende kracht die hun in uitzicht is gesteld bij de circulaire van December 1920. Dé heer VAN DER FELTZ, V. B„ be spreekt evenals de heer Bergsma de rege ling voor de buitengemeenten. De heer SLINGENBERG, V. D., is van oordeel, dat de Minister te autocratisch op treedt. In zijn circulaire van December 1920 zegl de Minister geen gemeentelijke veror deningen le zullen goedkeuren, indien daar met de terugwerkende kracht voor de sa larissen is opgenomen. Waaraan ontleent de Minister de bevoegdheid lot dat autocratisch optreden? Spr. betreurt het, dat vanuit den Haag den gemeenten zoo maar wordt ge zegd hoe zij te doen Lebben en bepleit ver der, een wat soepeler wijze van handelen. Bovendien bereiken de gemeenten tegen woordig een groot aantal circulaires, zoo wel van den minister van arbeid als dien van onderwijs. Spr. zou wenschen dat die circulaires voortaan door den Minister van Biimeiilandsche Zak-eii gecontrasigneerd f/erden. De heer DE WAAL MALEFIJT, A.-R., 4nngt er eveneens op aan, dat in de cir culaires wat meer rekening wordt gehouden met de omstandigheden in de heirokken ge- jn eenten. Do Minister van Onderwijs, do heer -ÖE VISSER, deelt mede dat voor leer lingen komende uit het buitenland of uit Indië de algemeene regeling niet geldt. Spr. is zioh niet bewust dat de circulaires zulk een autocratisch karak ter dragen. Tal van gemeenten zijn zeer nalatig geweest in de verhooging van "de salarissen tot een behoorlijk peil. Bij geen enkelen tak van onderwijs is de ea- lari^regeling zoo moeilijk als juist bij iet njiverheidsonderwijs. Eindelijk wijst itpr. nog op de schrijnende onbillijkheid, Hat de buitengemeenten vrij uitgingen, ■terwijl de gemeente van vestiging al leen voor do kosten moest opkomen. Daarom heeft het spr. verheugd dat zijn regeling volgens welke de buitengemeen ten naar billijkheid moeten bijdragen in stemming heeft gevonden. Het wetsontwerp wordt hierop zon- Üer hoofdelijke stemming aangenomen evenals het wetsontwerp tot verhooging en wijziging van hoofdstuk Va (onder wijs) der S.taatsbegrcoting over 11.2 Zitting van Woensdag 21 Dec. Te 11 uur 15 wondt de vergadering Vegens onvoltalligheid verdaagd tot half h. Dan worden -de algemeene beschou wingen over de Indische begrooting voortgezet. De hear WIJNKOOP, C.P., betoogt dat Indië meer en meer een begeerlijk bezit wordt voor het militairisme in ande re werelddeelen. Ge'en enkel vlootplan zal daartegen een waarborg bieden. Voor In. dië is alleen heil te verwachten van een Sovjet-revolutie. Hij critiseert het beleid der ministers in het bijzonder inzake de Djambi-cohcessies. Hij dient een motie in vragende om terug te komen op het be sluit inzake de ontginning der Djambi- velclen. Na de pauze krijgt de beer WIJN KOOP verlof, op een nader te bepalen dag te interpcileeren over dienst- en rust lijden en de rechtspositie van het spoor wegpersoneel. Indische begrooting. De heer VAN ZADELHOFF S.D.A.P dringt aan op krachtige maatregelen in liet belang der volksgezondheid. De heer VAN RIJCKEVORSEL R.K aelit de critiek op het financieel beleid van dien minister van koloniën overdre. ven doch niet geheel onjuist. Hij wil de buitengewone uitgaven beperkt zien tot het volstrekt noodzakelijke en op de gewone uitgaven zooveel mogelijk bezuinigen. De heer MARCHANT V. D. komt er te gen op, dat de schuld van den ongunstigen toestand in Indië aan den afgetreden Gou. - vem eu r- G en e ra a 1 wordt toegeschreven. Hij cni'tiseerde de houding der Tegeering inza ke de politiek tégenover het petroleunnka- pitaal. De beer KRUYT G. P. beschuldigt de regeering dat zij het onderwijs in Indië joiel voldoende behartigt. Do heer SCHEÜRER, A. R„ verde- - digt het beleid van den minister, wien 'hij vooral hulde brengt .voor de bestuurs- reorganisatie en voor de regeling van 'de Djambi-concessies. Hij bepleit radi cale opiumbestrijding en afschaffing van artikel 123 van het Regeeringsreglement. Do hoer SCHOKKING, 0. H., wil geen afschaffing, doch wijziging van art. 123 Regeeringsreglement. De MINISTER VAN KOLONIëN ver- jklaart, dat bezuiniging en zuinigheid 'de oerste jaren gedragslijn zullen moe- jjten zijn. Inkrimping van duurtetoesla- 'gen zou de kleino ambtenaars te veel itreffen; de salarissen zijn tooh klein ge- juoeg. De wijze waarop, de Bataafsche petroleum-maaisohappïj den laatsten tijd optrad, komt ook spr. in menig opzicht bedenkelijk voor. De politiek der Regee ring te haren opzichte was billijk. Te 5 uur 55 worden de beraadslagin gen verdaagd. 1 1 BAKKERS A RBEID EN DE KOMENDE FEESTDAGEN. De Minister van Arbeid heeft op grond van art. 39 der Arbeidswet 1919 vergund: a. Dat in den nacht van 23 op 24 dezer door het hoofd of den bestuurder van een onderneming waarin een bakkerij is gevestigd, en door de bakkers zeven bak- kersarbeid wordt verricht tusschen 8 uur des namiddags en 4 uur des voormid- dags. b. Dat in den nacht van 26 op 27 dezer door het hoofd of den bestuurder en de bakkers zelven Lakkersarbeid wordt ver richt tusschen 12 en 6 uur des voor middags onder voorwaarde: 1. Dat onverhinderd de verbodsbe palingen, geldende ingevolge gemeente lij" e verordening geen deeg of brood, dat tusschen 8 uur des namiddags en 71/2 uur des voormiddags is bereid of opgewarmd, op 24 December het gebouw, waarin de broodbakkerij zich bevindt,'ver laat vóór 71/2 uur des voormiddags, en de ver' oop daarvan geen aanvang neemt vóór 8 uur des voormiddags. 2. Dat de werkzaamheden van de bak kersgezellen zoodanig zijn geregeld, dat geen hunner op meer dan 6 dagen in •drie achtereenvolgende wekeD arbeid ver richt tusschen 10 uur des namiddags en 6 uur dos voormiddags. De voorwaarde onder 3 is alleen van belang voor broodbakkerijen ten aanzien waarvan nog uit anderen hoofde dan voor de Kerstmis-drukte een vergunning krach tens art. 39 der Arbeidswet 1919 is ver leend. Voorts verleent de minister op grond van art. 42 der genoemde wet vergun ning, den werktijd van de bakkersge zellen op Zaterdag 24 en 31 dezer met uur te verlengen, onder voorwaarde, dat van deze vergunning slechts gebruik mag worden gemaakt, zoo lang deze naast de arbeidslijst is opgehangen. BEDTIJD EN BIOSCOOP. „Jantje, nu let je alweer niet op, dat is nu al de derde keer." Ja, juffrouw," erkent Jantje en be sluit, zich nu dan eindelijk eens te ver mannen... maar na twee minuten is het alweer mis. Jantje kan zijn aandacht niet bij de les houden. De juffrouw, die van plan was Jantje met vrijheids traf te bedreigen „als het nu nog een keer gebeurt" krijgt een in val: „Heb je misschien óok Jantje?" ,Ja, juffrouw." ,Hoe laat ben jo naar bei gegaan?" ,Om Kalf twaalf, juffrouw. Ik ben met me moeder naar de bioscoop geweest." ,Zoo, en wat heb je gezien?" Het was erg mooi" de eere-avond van do vier luchtduivels." En er was een gravin, juffrouw, een echte gravin,' en die haar man, die hield veel meer van moeio paarden dan van een mooie gravin, en toen hield die gravin zooveel van den eenen luchtduivel, die heette Er its, en toen moest die bij haar op vesite kommen en toen viel die met zijn hoofd op haar knieën en toen kustte ze hem. En er was een meneer, een echte meneer met een hoogen h/oed op, en met bloemen, en die ging in de kleedkamer van den circus en toen had die eene juffrouw geen tijd om wat anders aan te doen, dan alleen maar een groote badhanddoek. En de meneer met de bloemen schaamde zijn eigen toen hij zag, dat ze heelemaal niets anders een beetje om haar lijf had, dan die handdoek... enne..,." Zoo, zo't is genoeg, Jantje, en wie is er gisterenavond nog meer naar de bioscoop geweest? Steekt de vinger eens op." ,Ik ook, juffrouw, met mijn moeder. ,En ik ook, met mijn zusje en mijn groote zuster." We hebben bepalingen tegen kinder arbeid, schrijft het Hbld., tegen bet laten optreden van kinderen op het too- neel, we hebben een bioscoop éi-ordening, en nog heel veel meer in het belang van hiet kind, zooals schoolartsen, scl>ol- baden, voeding, enz. In Engeland is een een uitgebreide enquête gehouden over den invloed van den zomertijd op het kind, dat volgens sommigen nadeel lijdt, doordat het een uur te weinig slaapt. Zoover komen wij misschien ook nog wel. Maar wat nu te zeggen van ouders, die kleine kinderen 's avonds meenemen naar een klein lokaal, waar bovendien een zeer onwelkome geur heerscht? We zagen er kinderen, die er om half elf, toen we heengingen, nog zaten en. die den vol genden ochtend op hun school op de Egelantiersgracht moesten zijn. In een gesprek met de moeder vernamen we, dat ze dikwijls tegen haar kinderen zegt: „Jelui moet niet zoo laat naar bed Igaan, anders verlies je je verstand." „Zegt u dat wel, juffrouw 1" Ér is nogal eens iets geschreven over onvoldoende onderwijsresultaten en we hooren wel eens ouders klagen, dat hun kind op „dat school" niet goed leert, wat dan natuurlijk geweten wordt aan de onderwijzeres. Maar hoe kan een kind leeren, als het op de schoolbank zit Ite knikkebollen, doordat het zoo laat naar bed ging door de bioscoop? slaap, respondent van 3e „Westminster Gazette",' betreffende de strekking van het viervoudig verdrag ten aanzien van Japan. Het blad zegt, dat de tegenstanders van het verdrag in den Senaat en elders blijk geven van groote verontwaardiging over de naderhand gedane ontdekking dat „het geheele Japan- sche rijk opgenomen is in het pact, dat be trekking heeft op den Stillen Oceaan". Pro fessor Dewey van de Columbia University, een groote autoriteit inzake het Verre Oos ten, betwijfelt echter, of Japan zelf wel wer kelijk in het verdrag is begrepen, doch zegt dat, indien dit het geval is, de Senaat ge rechtvaardigd zou zijn, indien hij het ver drag zou verwerpen, of de voorbehoudsbe- paling zou maken, dat, zoo in de toekomst een geschil mocht uitbreken waarbij een land, geen partij in het verdrag, zou worden betrokken, dit land het recht zal hebben, zich in de conferentie te doen vertegenwoor digen op gelijken voet als de andere landen. J De correspondent wijst er echter op grond van Hughes' verklaringen op, dat het huiten twijfel vaststaat, dat Japan in hel verdrag begrepen is. Vandaar de aanval van de se nators Reed en Borah op het verdrag. Het blijkt dat in de terminologie, waar over de strijd loopt, het de woorden .Insu lar possessions" („eilandenbezittingen") zijn, waaruit men leest, dat Amerika verplicht zal zijn, niet alleen de buiten Japan liggende eilanden in den Stillen Oceaan te bescher men, doch ook Japan zelf, dat, naar men betoogt, niet gerekend kan worden builen den Stillen Oceaan te liggen. De tegenstan ders van het verdrag, die zich vroeger ver zetten tegen „verwikkelingen", waartegen Amerika zoo groot bezwaar heeft men wilde zich niet laten „verstrikken" in Euro- peesche verwikkelingen geven thans blijk van hetzelfde verzet tegen „involvements", (ingewikkeldheden), zooals de president thans met zachtere karakteriseering het ver binden van het lot van Amerika met de za ken van den Stillen Oceaan aanduidt. Reuter seinde gisteren uit Washington: Harding heeft een formeele verklaring uit gegeven, behelzende dat hij er geen bezwaar tegen heeft, dat de conferentie het viervou dig verdrag interpreteert in dien zin, dat het de hoofdeilanden van Japan bij zijn toe passing omvat De Fransche vlooteischen. Briand legt in zijn antwoord op den brief, waarin Hughes had betoogd, dat handha ving door Frankrijk van meer dan 175.000 ton groote oorlogsschepen uitbreiding van de Japansche vloot ten gevolge zou hebben, nadruk op het verlangen van de Fransche regeering om alles wat met de levensbelan gen van Frankrijk vereenigbaar is te doen ter verzoening van de standpunten der ver schillende mogendheden. Frankrijk denkt niet aan aanvallen, wel aan zich verdedi gen. Briand heeft aan de Fransche gedele geerden instructies gegeven overeenkomstig den wensch van Hughes voor zoover de groote schepen betrefL Briand wil echter niet gelooven, dat de conferentie van plan kan zijn aan Frankrijk met zijn lange kus ten en vele verafliggende koloniën de mid delen te onthouden zijn verkeerswegen en zijn eigen veiligheid te waarborgen. De Japansche delegatie vertrekt. De Japansche delegatie zal op 24 Januari uit San Francisco naar het vaderland terug- keeren. De plaatsen aan boord zijn reeds besproken. Het Viervoudig Verdrag D«S „Manchester Guardian" bevestigt de mededeling xm den coi- Men voorziet de mogelijkheid, dat Briand zal toestemmen in een algemeene internatio nale conferentie, onder bepaalde voorwaar den, o.a. de handhaving van de volledige financieel verplichtingen van Duitschland. Briand is in elk geval van oordeel, dat het sluiten van een Franscli-Engelsch verdrag de spil van zulk een conferentie moet zijn. De beide premiers streven thans naar een samenwerking, teneinde te komen tot een conferentie met gemeenschappelijke of al thans zoo gemeenschappelijk mogelijke in zichten. In Engelsche kringen was men van oor deel, dat men het gisteren eens zou worden over het rapport van Loucheur, dat een aan vullend onderwerp bevat van den belalings- staat, aan Duitschland beteekend in Mei 1921. Frankrijk eischt daarbij o.a. als waar borg de instelling door Duitschland van volledige en zuivere statistieken van in- en uitvoeren. De Fransche deskundigen con- staleeren, dat Duitschland zijn schuld op 15 Januari kan betalen, waarmede de Engelsche deskundigen het eens zouden zijn. Defini tieve besluiten zullen worden genomen in overeenstemming tusschen de geallieerden om Duitschland te dwingen de termijnen te betalen. De Parijsche correspondent van het Hbl. bericht nog: Beide premiers blijven zoo gesloten, dat de berichten omtrent de vorderingen bij de Londensche onderhandelingen gemaakt, zeer weinig om 't lijf hebben en met groote omzichtigheid moeien worden aanvaard. Men neemt hier echter aan dat Lloyd Geirge is blijven aandringen op verwezenlijking van zijn plan van een algemeene conferentie van alle Europeesche landen, waarop alle inter nationale problemen, maar vooral de eco nomische eni financieele, behandeld zonden worden. De Fransche regeering is daarop aller minst gesteld, omdat zij ten eerste niets van zulk een al te groote conferentie ver wacht en ten tweede vreest, dat haar beslui ten zullen leiden tot vermindering van Frankrijk's vorderingen en herziening van het verdrag van Versailles. Men meent echter, dat het Briand niet mogelijk zal zijn zich op den duur te blijven verzetten tegen volvoering van Lloyd George's plan en schrijft hem de bedoeling toe, dan althans voor dien tijd gedaan te krijgen, dat de Fransch-Engelsche toenadering zoo innig wordt, dat beide landen op de conferentie een absoluut identieke gedragslijn aaime- men en met een gemeenschappelijk program komen, waardoor de voor Frankrijk drei gende gevaren dan tenminste zooveel moge lijk zouden worden bezworen. In hoeverre deze lezing juist is en van beide zijden ge- wenschte resultaten bereikt zullen kunnen worden, is thans nog niet uit te maken. In tusschen verklaart men hier (in Pa rijs) een nieuw bewijs te bobben van de>n Duitschen onwil om de verplichtin gen na te komen. Duitschland moest 15 Nov. 83 millioen goudmarkeai betalen wegens de 26 percent heffing op de uitvoeren. De garantie-commissie ver leende uitstel tot 1 December. Op dien datum deelde de Duitsohe regeering me de, dat zij niet kon betalen. De Garan tie-Commissie verklaarde daarop, dat z9 voortaan niet een zoolang uitstel meer zou geven, maar dat zü betalingen, voortvloeiende uit deze heffing, elke tien dagen zou opeischen. In haar ant- wppjDii g»f jk Dnitecba rjegeering ,wel veto expïioaüee, maai: niet de gewensch- 1 'te betalingsbelofte. Men ia daarover hier te meer verontwaardigd, omdat deze heffingen op uitvoeren dan tooh in eli geval geld vertegenwoordigen, dat de Duitache regeering zelf geïncasseerd heeft en de uitvlucht, dat ze het niet heeft, dua in casu allerminst opgaat. De bespreking van de Deal Eireann. Een merkwaardig voorval heeft zicb Dinsdagavond in de Dail-vergadering voor gedaan, toen de kwestie van 'den eed aan dien Koning in het Iersche verdrag ter sprake kwam. Een van de Valera's hoofd bezwaren tegen het tractaat was deze eed- Het was bekend dat hij een anderen eed wilde, welken hij tot nu toe niet onthuld heeft In de vergadering van Dinsdagavond deelde de afgevaardigde Milroy dien door de Valera gewilden eed ondanks diens hartstochtelijk protest mede. Deze eed zweert trouw aan 't associatie-verdrag van Ierland met het Britsche gemeenebest van naties en erkent den Koning van Brillan- nië als hoofd van de geassocieerde slalen. Het verschil tusschen dozen eed en den eed in het tractaat wordt beschouwd als een woordenzifterij. Mien verwacht dat de onthulling de Va lera's positie zal verzwakken en de gele deren der gematigden zal versterken. Milroy vroeg, na den eed voorgelezen te hebben, wat opschudding wekte, of de Va lera bereid was, de verantwoordelijkheid op zich te nemen, de jongemannen van Ierland den dood in le zenden om de wille van een nuance. Nader wordt nog gemeld: Bij het opgewonden debat over hel Ier sche tractaat in de Dadl Eireann werden er opmerkelijke onthullingen gedaan. In strijd met het algemeene geloof, hleek dat er drie en niet twee hoofdgroe pen zijn, namelijk lo, zij die voor ratifi catie zijn, 2o. zij die voorstanders zijn van het alternatieve tractaat van de Va lera en 3o. zij die onverzoenlijke republi keinen zijn. Tot dusver heeft de grootste geheimzinnigheid over de Valera's alter natieve plan gcheerscht, welks ontwerper, ondanks heftige protesten van Griffith ge weigerd heeft, het openbaar te maken. Milroy, die een van de leden is, die de ratificatie bepleiten, verklaarde Dinsdag" dat de Valera's plan enkel een variant in hield op de voorwaarden waarop Ierland in het Britsche gemeenebest van naties zou komen en den Koning als hoofd van het gemeenebest zou erkennen. Milroy bracht verder uit dat de Valera ih geheime vergadering gezegd had dat het verschil tussclien het tractaat en zijn document „slechts oen nuance" was en tooh was hij, de Valera, bereid om voor diie nuance Ierland opnieuw ter slacht bank te voeren. In nog krachtiger taal verwierp dr. Mo Carton, een van de onverzoenlijke republikeinen, dö Valera's plan en ver klaarde dat het heele verschil tusschen de voorstanders van de Valera's plan en de voorstanders van het tractaat .niets dan woordenzifterij" was. De re- pupliek, waarvan de Valera 't hoofd was, was, zeide hij verder, dooi, omdat die afhing van de eenheid van het Iersche volk. Het gros van het Iersche repu- blikeinsehe leger zou zeggen: „Watgosd genoeg is voor Oollins, is oak goed ge noeg voor mij." Spr. ging voort: Ik heb geen eerbied meer voor die woor denzifters hier. Wij zijn met openoogen ter conferentie gegaan en de republiek werd verraden. Het zal vijf jaar vech ten kosten voor het Iersche republi- kemsche leger om zijn positie van en kele maanden geleden terug te krijgen. Het Iersche publiek toont toenemend ongeduld over hot gezeur van Daïl Eireann. Het is best mogelijk dat vóór Kerstmis geen besluit bereikt zal wor den, want veel ijjd gaat verloren door het telkens sluiten van de deuren. De Valera's voorstel om in geheime zitting over te gaan, ontlokte gisteren 'n scherp verwijt aan Griffith die vroeg: „Moet het publiek nog langer bedot worden?" Er volgde een heftige scène. Het ultimatum van Lloyd George. Van belang is ten Slotte nog de reeds in het kont vermeide verklaring van Bar ton nopens het zoogenaamde ultimatum van Lloyd GeoTge. - Op Zondag 4 December was de confe rentie defimilief mislukt, maar tusschen- personen wisten Maandag contact Ie be werkstelligen en in den strijd, diie toeD volgde, trachtte Arthur Griffith herhaal delijk le bewerken, dat liet alternatief van oorlog of vrede ingevolge de voorwaar den van het verdrag zou wordien verwe zen naar Ierland om er een beslissing over te nemen. Dit voorslel werd dadelijk door Lloyd George bestreden. Deze be toogde, dat de Iersche gedelegeerden ge volmachtigden wanen en dat zij óf moes ten aannemen óf verwerpen. Sprekende voor zichzelf en zijn collega's verklaarde de Engelsche premier op een plechtige en overtuigende wijze, die op allen indruk maakte, diat de onderteekeiring van ieder lid der Iersche delegatie noodzakelijk was voor het verdrag en dat er anders onmid- dellijk oorlog zu vlgen. De premier gaf hun tot 10 uut den tijd te beslissen. Het was toen ongeveer. 8 uur. Met een be zwaard hairt gingen zij naar hun verblijf plaats terug. Het ging er voor hen om of zij achter hun voorstellen zouden staan inzake een associatie als onafhankelijke staat, een oorlog zouden aanvaarden en do republiek handhaven of idat zij opneming in het Britsche rijk zouden aanvaarden en vrede zouden kiezen. Griffith, Coilins en Duggan waren voor aanvaarding en vre de, Gavan Duffy en Barton zelf wilden weigeren te teekenen Ais de gedelegeer den niet eenstemmig waren zou Ierland gebonden zijn aan orimiddellijken oorlog en de verantwoordelijkheid voor dien oorlog zou rechtstreeks rusten op de twee gedelegeerden, die weigerden le teekenien. Voor zichzelf gaf hij de voorkeur aan oor log en hij deelde dit aan zijn collega's me de, maar vor de, na Lie durfde hij die ver antwoordelijkheid niet te aanvaarden. DE" ICOSTEN VAN HET PROCES- LANDRU. Het dossier in de zaak-Landru, omvat tende sooo stukken, is van Versailles overgebracht naar de griffie van het Hof van Cassatie. Tot 3usVër bedragen1 dé IcostëH VaH bet) proces 43000 fns. De gezondheidstoestand van Landrfl is aanmerkelijk verbeterd. Hij brengt een gedeelte van zijn tijd door met liet door lezen van zijn post, welke den laatsten tijd trouwens aanzienlijk in omvang is verminderd. Nu en dan ontvangt hij eeri schriftelijke aansporing om zijn leven toch in christeiijken ootmoed te eindigen; een ander belangstellende briefschrijver raadt hem aan zijn mémoires te boek te stellen „om den lijd te dooden" en om zich tevens de noodigc gelden te verschaf-, fen teneinde eventueel zijn leven daar ginds in het bagno wat 'dragelijker te ma ken. Daarentegen ontvangt het parket van Versailles talrijke brieven met allerlei hypothesen over Landru's onschuld. Afdoend is een schrijven uit Philadel phia, waarin apodiotisch wordt verklaard: Landru moet onschuldig zijn zijn z.g, slachtoffers zijn absoluut onbekend' in de astrale wereld. EEN ECHTELIJK DRAMA. De justitie heeft te Teignies, nabij de Belgische grens, Lucien Boppe, ambtenaar bij het boschwezen, doen aresteeren, on der beschuldiging van roging tot moord op zijn vrouw. Enkele jaren geleden heeft de man reeds getracht zijn echtgenoole te vergiftigen, hetgeen echter mislukte. In den nacht van 7 op 8 Juni 1920 heeft hij zijn vrouw, na een lieftigen twist, in haar slaap met oen revolverschot trach ten te dooden. Ook thans had hij geeri succes. Er volgde een scène, waarin hij haar vergeving vroeg, welke zij ten slotte gaf Dienzelfden nacht echter herhaalde hij zijn poging. Thans wend mevrouw! Boppe zwaar gewond, doch bracht er niet temin het leven af. Het heette, dat zij, zelfmoord had willen plegen. Na haar herstel kwam een familieraad bijeen, waaraan o.a. Maurice Barrès, de oom van mevrouw Boppe, deelnam, naar de „Figaro" meldt. Hier wend besloten, de zaak in den doofpot te doen; de heer Boppe beloofde, in ruil voorrijn vrijheid, zijn vrouw een lijfrente te geven van 18,000 frs» en 600.000 frs. te storten voor zijn twee kindoren. Boppe is echter zijn belofte niet nagekomen. Met het ge volg, dat een verzoek tot echtscheiding ia zee ging; in den loop van het proces is de justitie in het bezit gelromen van brie ven, waaruit duidelijk de moordpogingen bloken. Maandag zijn drie bandieten té New-York qp Broadway gedurende een uitvoering op klaarlichten dag, een bios coop binnengedrongen waar zij den di« reoteur met drie beambten opsloten en daarna 10.000 dollar uit de brandkast roofden. De roovers krwamen binnen toen de beambten bezig waren met het tellen van het geld dat dien dag ontvangen was, hielden hun revolvers voor en dwongen' hun de sleutels af. De bandieten ontsnap ten langs een brandladder. 428e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 21 Dee, 1921. 3e Klasse, 3e Lijst. Hooge prijzen. No. 16230 25.000. V Nos. 1008 en 17651 elk 1000. No. 14370 400. Nos. 6966. 12042, 16499, 18794, 19758 <22689 elk 100. efl 56 57 37 44 69 2515 5003 76 506 21 29 7402 15 26 5145 48 74 69 88 71 629 2628 5330 79 42 80 5423 7503 Trekking van 500 nummers ten oven-' staan van Notaris A. G. MUblE. Woensdarf 21 December 1921. Prijs van f 400 16290 200 6473 7610 12840 18725 i 100 1970 2070 2201 12137 '-V.V Prijzen van j 90.— algen gein. 52 2115 4636 7078 953011540 13831 1632418729 152 62 55 7142 44 52 3816423 32 323 80 4703 77 54 11618 88 69 18880 38 93 46 7207 64 62 14033 87 91 41 95 51 55 964811725 40 16618 18980 47 2225 4844 61 9738 11810 52 44 19046 55 2320 76 91 83 90 14181 16703 75 95 22 4905 99 9806 11912 14201 5519152 435 2447 23 7314 45 26 60 93 94 57 12008 61 16801 19220 65 74 70 22 71 67 12112 77 27 90 86 99 14352 38 19305' 9910 12228 55 69 29' 14 72 87 16647 32 57 1235414455 70 64' 56 97 29 31 10027 56 14530 9619443 74 98 72 46 30 58 5017042 51 798 2778 88 58 97 69 78 45 91' 802 2833 5522 77 10125 12482 14705 17203 19548 35 89 71 7698 74 8614817 53 196171 51 2963 5623 7813 10233 12512 37 17358 18, 79 3016 27 65 57 26 38 72 19729! 980 3100 45 7910 69 30 78 17435 90' 89 6 80 65 10328 12669 88 55 19814' 1011 3208 5788 8017 91 12795 14S0417519 44' 32 10 5829 89 95 12832 13 94 47', 46 3304 30 8181 10474 12^32 15031 17602 19982- 98 77 55 8246 76 74 77 44 200!4: 1119 91 56 8363 90 98 78 61 16! 65 3453 70 72 10504 13020 15107 17776 93, 66 3663 74 85 9 84 2617816 99 1202 3701 5978 8910704 13104 80 17982 20175' 39 83 6026 8507 15 40 87 18024 91 65 89 97 57 39 4315207 45 20275, 99 3822 6120 91 97 50 36 57 84 1333 42 50 8763 10814 60 72 18194 91 1407 4004 6242 71 61 1330515543 97 20375) 10 43 6301 8911 71 8 66 18207 20443; 42 54 50 76 86 3215681 9 661 1597 56 57 9077 87 59 86 63 2C504; 1663 72 6423 78 88 13412 15715 80 20620; 81 4101 85 95 10900 4315834 95 45' 1714 95 6516 9115 11 83 3618328207011 21 4275 45 17 71 9415S07 36 63 99 97 62 56 75 13507 40 62 77 1809 4316 6734 9225 76 12 67 87 98 53 31 73 71 11248 34 83 1845320804 1914 80 6801 930611311 48 16004 75 79. 33 4454 14 38 53 57 5918508 20977, 48 96 86 86 61 65 60 35 93 50 4580 6917 9406 11403 13620 85 90 li-li 95 75 20 10 1372216181 18649, 2)53 4612 7040 90 51 66 86 51, 'MllAgx 43 9519 3\ 13851 16225 77 Prijzen van 45. Ï8 64 109 133 178 236 '257 263 329 343 384 436 444 563; 582 583 669 741 747 748 776 846 850 889 929 1029 1041 1107) 1153 1252 1361 1380 1417 1434 1442 1502 1615 1697 1723 1789 1797 1831, 1920 1931 1946 1957 1967 1976 2196 2040 2051 2110 2127 2151 2171 2201 2215 2242 2267 2299 2323 2413 2449 2585 2672 2696 2703 2719 27881 2862 3181 3226 3232 3240 3270 3279. - 3321 3414 3456 3480 3495 3574 3689 3717 3757 3851 3874 4017 4050 4054' 4055 4060 4141 4151 4227 4242 4441! t 4508 4539 4572 4579 4634 4656 4710, 4716 4737 4751 4812 4922 5008 5019' 5050 5089 5111 5145 5459 5466 5507, - 5531 5562 5671 5776 5961 5973 6040, 6112 6114 6154 6196 6244 6264 6265 6343 6379 6382 6419 6444 6466 6586 6615 6659 6727 6739 6773 6894 6907 6940 6955 7086 7137 7159 7253 7254 .7324 7385 7426 7559 7651 7777 7818 7880 7974 8020 8026 8323 8385, 8404 8414 8512 8522 8621 8644 8786' 8788 8791 8835 8964 9012 9017 90311 9063 9065 9111 9129 9154 9209 9288, 9301 9354 9433 9472 9523 9532 9618j r 9621 9707 9774 10036 10084 10104 10301, "10345 10365 10456 10550 10584 10651 10657r -10676 10812 10883 10983 11016 11066 11112) 11133 11191 11211 11234 11288 11299 11309, 111355 11382 11411 11479 11548 11552 11616 rll639 11656 11684 11731 11765 11773 11857! '11946 11982 11983 12089 12115 12170 12200' lti2253 12295 12307 12415 12448 12468 12501) ƒ12594 12618 12678 12722 12745 12802 12815. j13030 13086 13165 13262 13313 13316 13348) <13354 13357 13393 13412 13533 13576 13624". 13639 13667 13673 13853 13870 13935 13978 13987 14110 14185 14257 14289 14310 14347, [14395 144S8 14495 14543 14642 14646 14663) '14668 14689 14699 14799 14863 14864 149181 114923 14965 15031 15041 15069 15099 151331 f15156 15235 15247 15262 15271 15338 15351) f15381 15387 15428 15583 15593 15603 15622 15818) 115639 15669 15695 15786 15802 15814 (15899 15900 15935 15962 15965 16031 16042) (16179 16194 16231 16239 16254 16295 16346) 16678.' f16367 16453 16466 16582 16603 16633 r16777 16783 16839 16844 16859 16878 16902 (16907 16922 17023 17054 17120 17265 17340) (17343 17492 17504 17521 17686 17688 17714) 17743 17771 17948 17964 17985 179S8 18002 (18024 18032 18043 18046 18092 18103 18144 '18157 18165 18177 18191 18201 18220 18239) (18256 18309 18355 18359 18361 18416 18436) 118458 18570 18648 18655 18690 1S699 18709 (18729 -19331 18804 18927 19088 19140 19215 1922? 19360 19557 19560 19614 19693 19716 119943 20046 20187 20192 20272 20299 2032? (20379 20385 20397 20400 20491 20504 20572. (20638 20725 20778 20826 20991 21008 210Ü (21024 21042 21076 21086 21122 21126 21131 21162 21225 21243 21369 21425 21432 2146C 21490 21627 21778 21819 21891 21930 21957 22037 22113 22136 22163 22285 22323 22335 22340 22371 22400 22423 22455. B2474 22484 22537 22553 22561 22577 2266? 22692 22701 22729 22736 22763 22766 2287J 22885 22902 22956 22967 22969 i 3e Klasse, 2e Lijst: 21148 m.z. 2214817072, ïi-z. 17076 613 m.z. 616; 818 m.z. 813: 2242

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2