BUITENLAND' -binhemlamdsch nieuws. kunst m kennis. KERK li SCHOOL. ^jn r ".Na een vriendelijk afscheid, van me en arbeid. Pagina na pagina werd onderzocht, maar niet? gevonden een massa na- mandel en nijverheid. de CONFERENTIE Ti WASHINGTON. de conferentie te londen. sli. buitenl. berichten. it .WETSONTWERP WINKELSLUITING. De Nederlandsche Bond van Winkeliers in Koek, Banket, Chocolade en aanverwante artikelen hoeft den Hoogen Raad van Ar beid dank gezegd voor het aan den Minister ivan Landbouw uitgebracht, naar de mee ning van den Bond, voor de leden zijner organisatie gunstig advies, over het voor- Ontwerp winkelslu'hig. De Bond vertrouwt, dat de Minister ge volg zal geven aan de wenken en de be doelde bedrijven wat betreft den avond- en Zondagsverkoop ongemoeid zal laten. Bedoelde Bond heeft zich deswege ook gewend tot den Nijverheidsraad en dien Raad steun verzocht. Hetzelfde verzoek werd ook gericht tot de voornaamste Ne derlandsche gemeenten. WIJZIGING DER BEGROOTING 1921 POST EN TEL. Blijkens het eindverslag over het wetsont werp tot wijziging van de begrooling van in komsten er. uitgaven van de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie vóór 1921, werden nadere inlichtingen gevraagd omtrent de noodzakelijkheid der aangevraagde verhoo- giirgen, welke niet den indruk wekten, dat daarbij rekening is gehouden met den ar beid der bezuinigingscommissie. Sommige leden vroegen waarom bij het samenstellen van de oorspronkelijke be grooting geen rekening is gehouden met de verhoogingen welke in 1920 de beiooningen van tijdelijk personeel hebben ondergaan. Daardoor wordt de begrooting kunstmatig laag gehouden, hetgeen aanleiding geeft tot jupptetoire begroeting, waarbij de Slafcn- Generaal voor een voldongen feit worden gesteld en uilgaven moeten goedkeuren welke reeds lang hebben plaats gehad. Scheidsgerechten spoorwegpersoneel. De directie van de Nederlandsche Spoor wegen zal volgens de „N. R. C." den mi nister van Waterstaat verzoeken het aan- tai leden van de scheidsgerechten voor spoorwegpersoneel te verminderen van vijf Hot drie, n.l. één lid, tevens voorzitter, één lid aan te wijzen door de directie en één door appellant. h.-K. Gemeenteraadsleden. Er worden, naar verluidt, ernstige pogingen gedaan om te komen tot oprichting van een bond van R.-K. Gemeenteraadsleden, die instemmen met de beginselen van 't R.-K. Gemeente program. Nadat in de 18 Kieskringen zooveel mo gelijk afzonderlijke vereenigingen zullen zijn opgericht, hoopt men daarin te vinden de kern voor een algemeenen Bond voor ge heel ons land. ETGIëNE door eabrieks- SCHOORSTEENEN. Deae rookende monsters, die roet en ^alm in de longen stuiven, schijnen wei- Inig geschikt om de hygiëne in een groote stad te bevorderen. En toch word't thans door een vakman, op grond van lang durige ervaring, het voorstel gedaan, om de f&brieksschoorsteenen in den dienst (der gezondheid te stellen. Alfred Pettern ontwikkelt in de „Mit- teilungen der Deutscken Landwirt- Behaftsgesellschaft" het denkbeeld om de £choorsteenen te gebruiken als ventila toren voor groote ruimten, waar men doosr den aard van het bedrijf of door andere oorzaken veel last van vocht heeft. Zoo 1 werd oen kaasmakerij, waar men veel Binder had van schimmelwoekering, door Ben buis aan een hoogeren rookvang aan gesloten, met het gevolg dat spoedig een aiormale temperatuur en een frissche Tucht de dompige atmosfeer van vroeger vervingen. De ventilatie werd zóó in gericht, dat ze door afsluitingskleppen te regelen was. Het gevolg was, dat de geproduceerde kaas in qualiteit belang rijk vooruit ging. Hetzelfde resultaat verkreeg men bij Bpiritus-branderijen en in tabaks- en aardappelachuren. Hier was de uitkomst zelfs zóó opvallend, dat men er toe over- iging, expres schoorsteenen te bouwen, of schoon men ze overigens niet noodig had. De conclusie ligt voor de hand, dat toen hier een eenvoudig middel gevon den heeft om uit fabrieksrn i mtsn de slechte bedorven lucht te verwijderen, ■wat natuurlijk ook op den gezondheids toestand der arbeiders gunstig zal kun nen werken. j YOOR DE R. K. UNIVERSITEIT. 1 De "opbrengst van de collecte voor de IL K. Universiteit te Voorburg bedroeg weet heel juist den naam Avondale. Meester George heeft echter nooit naar nicht Edith gevraagd." „Maar heb jij ook nooit over haar met mijn vader gesproken „Eenmaal, mijn Engelkindje, één enkele maaltoen was de oude meester Zoo kwaad op mij. dat hij dreigde Dina zou verkocht worden, als zij nog eens van zijn nicht spreekt. Sindsdien heeft de oude negervrouw gezwegen. Niemand heeft ook nog iets gehoord van meester Alfreds dochter." „En je weet zeker, dat die plaats Avondale heet?" „Zeker honingduifjeheeft toch [freule Edith zich gegeven heel veel moeite om dien naam in te prenten loude Dina in de zwarte, domme (hersenen wijl zij hoopte, de neef ,4ou brief sturen en haar uitvinden,' 5aten en terughalen, maar dat is nooit (gebeurd." „Luister, Dinavolgens den wil van vader moet ik het spoor van Miicht Edith volgen en ik zal daarom ,-heel gauw naar Avondale reizen." „Het is lang geleden en zij kan ge storven zijn." „Zij is gestorven, Dina, vader wist met." - „Gestorven, ver van haar huis kind, hoe kon de meester zoo hard 4 Dikke tranen rolden over de zwarte Jfangen ^er ou(je_ „Zij heeft een kind nagelaten en iaarnaar zal ik zoeken, troostte ifidith de trouwe ziel. „Met Gods bij- •ïtaad zal ik het vinden." f 3075.01; aan de jaarlijkache bijdragen werd toegezonden f 649.53. Voor de stichting eener R. K. Uni versiteit is te Oolenborg door het plaat selijk comité een bedrag van ruimt f 6000 oij eengebracht Bij de ongeveer 200 parochianen der R. K. parochie te Buren is voor de stich ting eener R. K. Universiteit ïuiml f i400 gecollecteerd. HET N J VERHEID SONDERWIJS. Op den derden Kerstdag a.s. zal de jonge R. K. Vereeniging van directea- ren, directrices, leeraren en leeffattce- sen bij het Nijverheidsonderwijs „St. Ber- nardus" des voormiddags 11 uur in hotel Noord-Brabant in Den Bosch hare eerste algemeene vergadering houden sedert de oprichting. Krachtig en friach ontwikkelt zich deze nieuwe organisatie, o.a. blijkende uit den groei van het ledehtal en de reeds ver schenen verschillende nummers van het welverzorgde orgaan. De R. K. leerkrachten bij de inrich tingen van dat onderwijs in ons land bogen thans op een eigen principi ;ele organisatie die er inderdaad mag zijn en die volkomen verdient gesteund te wor den, nog door hen die er bij behooron, maar het tot den moedigen stap tot dusverre niet konden brengen en van verre aanschouwen den arbeid der stoere oprichters. i.an'D bouwhui shoud-onder- wijs. De minister van O., K. en W. heeft gisteren, Vrijdag 23 December, de verte genwoord igere van landbouworganisaties, welke meer speciaal het lamdbouw'nuis- houd-onderwijs bevorderen, opgeroepen tot een vergadering ter bespreking van vraagstukken betreffende het bovenbe doelde onderwijs. Deze oproeping geschiedt op grond van art. 64 der Nijverheidsonderwijswet, waarvan de behandeling tot hiertoe plaats vond aan het ministerie van landbouw, nijverheid en handel. De minister zal persoonlijk deze bijeen komst openen en verder de leiding der besprekingen overdragen aan den inspec teur-generaal van het nijverheids-ondei- wijs, den heer De Groot. Uit de veeristreken. In de veenderij te Nieuw Wesrd'.nge hebben de vaste arbeiders van hunne werkgevers de toe zegging verkregen, dat zij' het volgende jaar hun woningen in gebruik kunnen sadea. Omtrent den veenarbeid echter hebben de verveners nog geen vaste plannen. De toestand is te onzeker. HET N.A.S. In het begin van 1922 zal het Nat. Arbeidssecretariaat (N.A.S.) een buiten gewoon congres houden, ten einde een beslissing te nemen inzake aansluiting bij de revolutionnaire vakvereeniging- intornationale van Moskou en herziening van de beginselverklaring merle in ver band met het vraagstuk der socialisatie. HET R. K. VAKBUREAU EN DE WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. Woensdag 21 dezer vergaderde het R. K. Vakbureau met de Besturen van de aangesloten Vakbonden, ter bespreking van de wijze, waarop de Begeering in 1922 steun meent te kunnen verleenen aan de werkloos- beidskassen. welke tot uitdrukking komt in een aan de gemeenten en de Vakbonden gezonden circulaire. De zeer druk bezochte vergadering bleek weinig ingenomen met de aan gegeven regeling, die, in velerlei op zicht een verslechtering bevat van de weinig gunstige regeling, die voor 1921 van kracht was. Meerdere Vakbondsbestimen achtten het moment gekomen, dat gebroken moest worden met het aanvaarden van regelingen, die eenvoudig worden opgelegd. Alhoewel de geheele regeling niets aanlokkelijks bevat cn vooral de ver laging van uitkeering aanleiding gal tot groote ontstemming, meende de vergadering zich te moeten bepalen te trachten de regeling op die pun- met het Bureaubestuur op te dragen, ten te doen wijzigen, waarin de on- tante Dina keerden de zusters huis waarts. Ernige dagen later reed in den na middag een reiswagen door de plaats Avondale en hield eindelijk stil voor het locale weeshuis, dat op een klei nen heuvel stond en door oeroude olmen en ahörnboomen beschaduwd werd. Twee jongedames en een elegant heertje met vuurrood hootdhaar stap ten uit den wagen en verlangden aan den inspecteur van het weeshuis voor gesteld te worden. Het waren de zusters Stillworth en dokter Maas, die op den wensch der dames de taak van beschermer en reisgeleider gaarne bekleedde, na dat hem het doel der reis was bekend gemaakt. Om gemakkelijk te begrij pen redenen had Edith de begelei ding van RobertJMunt niet voor pas send gehouden, De inspecteur was een vriendelijke oude heer. Hij leende een oplettend oor aan Edith s mededee- lingen en zei daarop 1 „Onze pleeg kinderen verlaten met hun zestiende jaar de inrichting. Als zij dan niet zelf met ons correspondeeren, wat somtijds geschiedt, dan onttrekken zij zich aan onze verdere belangstel ling. Altijd door houden wij zuiver boek van de namen en den ouderdom onzer weezen, zoowel van hnn in- als uitgaan hier." Hij sloeg den grooten foliant op en bladerde een poos daarin." „Hier hebben wij 't," zei hij einde lijk. „hier staat geschreven 1 op den loen December van het jaar 1828 werd In het weeshuis oneenomeaj Karei billijkheid bet sterkst spreekt, at nam' de volgende resolutie aan: De gecombineerde Bestuursvergade ring, van oordeel dat tegen, het aan vaarden van de regeling betreffende da werkloosheidsverzekering verschil lende bezwaren rijn aan te voeren, draagt het Bestuur op te bevorderen dat; t a. De bepaling betreffende het 78 dagen, werkzaam rijn „in het beroep* wordt gewijzigd in „werkzapm is. ge- iniaesf'; b. komt vast te staan, dat, aan leden van werkloosheidskassen, die in gemeenten w onen die de regeling niet hebben aanvaard, een uitkeering wordt gegarandeerd; c. een nadere regeling wordt ge- troïïen, betreffende de uitkeering Dij .gedeeltelijke werkloosheid; d. de contributie voor de verzeke ring niet wordt verhoogd tegen den wil van de Besturen van de Vak bonden; c. De Regeering maatregelen neemt waardoor het derde lid van art. 3 van het werkloosheidsbesluit 1917 Wordt toegepast. HET „GESCHIL." Het R. K. Vakbureau verzoekt ons bet volgende te willen melden: Naar aanleiding van een vraag, ge steld aan den ZeerEerw. Pater Mick- limghoff betreffende „bet geschil" met de leiding van de Katholieke werkgevers- vereeniging in de metaalnijverheid, ont vingen wij het volgende antwoord: Gij vraagt mij, of ik de woorden, staande in „Het Patrooncblad" van 7 December j.l.„Zoo de R. K. Werkge- versvereeniging bereid zoude zijn, om de loonsverlaging thans niet uit te voe ren, en eerst daarover te onderbandelen, zou het R. K. Vakbureau den R. K. Metaalbewerkersbond geen steun verlee nen, wanneer die onderhandelingen even tueel niet tot eenig resultaat zouden go- leid hebben..." kan onderschrijven. Deze stellige verzekering werd.... 26 October in het bijzijn o.a. van den Z.E. Geestelijken Adviseur van den R. K. Metaalbewerkersbond herhaald". Gij vraagt mij, of ik die woorden kan onderschrijven. Niet dan ongaarne geef ik daarop ant woord. Vooreerst: Ik heb die conferentie mede gemaakt ten bate der algemeene belan gen van onzen katholieken socialen op touw. Ik achtte het beter door ge meenschappelijk overleg te trachten tot eerlijke onderhandelingen te komen. Zul ke conferenties dragen uiteraard eeu ver trouwelijk karakter, men notuleert niet, en let niet zoo op het juiste en vol ledig woord. Reeds hierom moet men zich niet op dergelijke besprekingen be roepen. Vervolgens, omdat niets genotuleerd i3 en ik niet kon vermoeden, alles woorde lijk te moeten onthouden, is het nu ondoenlijks een stenografisch verslag té i'econstrueeren. Maar: mijn goed geheugen eerlijk raad plegende, durf ik verklaren, dat de for muleering van „Het Patroonsblad," ten opzichte van de conferentie die ik mede- maakte, niet juist is. De nadruk werd gelegd op den rechts grond der staking n.l. dat zonder eeni- ge serieuze onderhandeling de loonsver laging was opgelegd en dat men door dez9 daad. zonder meer te aanvaarden terugkeerde tot een tijdperk, dat men voor goed afgesloten waande. Mr. Kórtenhorst zeide enkele malen, dat de heeren wel moesten begrijpen, dat de loonsverlaging nu niet van de baan was, waarop de heer De Bruyn antwoordde, dit volkomen te beseffen. De heer Verheyen ik herinner mij dat zeer levendig begon toen reeds de noodzakelijkheid van loonsverlaging te verdedigen. Hierop 'werd geantwoord, dat dit nu niet aan de orde was. Maar vroeg men toen wanneer wij de absolute noodzakelijkheid aantoo- nen Dan antwoordde de heer de Bruyn loopen wij niet met den kop tegen don muur en zou het Vakbureau zeker met de resultaten rekening hou den. Recapituleerend is mijn besluit, dat Melville, vijf jaar oud, Florentine Mel ville, twee en een half jaar oud over gegeven door Edith Melville." „Zij zijn het ongetwijfeld," riep Edith verheugd uit. „Maar het eischt toch nog verdere opheldering," merkte Ida op. „Kun nen er niet meerdere Melvilles zijn „Hoelang leefde de bewuste me vrouw Melville in Avondale," vroeg nu dokter Maas. „Vier tot vijf jaar." „Dan moeten de kinderen hier ge boren zijn en als zij gedoopt werden, vinden we nadere vermelding van hen in 't doopregister van den pastoor hier." „Dank, beste dokter Maas," zei Edith, „dat is een goede raad." „Het hoofd van dezen heer zal de dames bepaald meer van nut zijn dan onze oude boeken," lachte de inspec teur. Verlegen keek Maas hem aan hij vreesde, dat de oude heer zich vroo- lijk maakte over zijn haartooi, maar overtuigde zich weldra, dat die woor den ernstig gemeend waren. Men be dankte nu den inspecteur voor zijn welwillendheid en reed direct naar Avondale terug. De pastoor ontving het bezoek ui terst vriendelijk maar was niet in staat iets bepaalds uit zijn herinnering mee te deelen, daar hij eerst 'n jaar of tien als zielzorger in Avondale werkte. Dus werd het doopregister om raad gevraagd. da heer De Bruyn In mijn Bijzijn niet gesproken heeft, als zou hij met zekere Bchijn-onderhandelingen tevreden zijn ge- (w. g.) H. J. MIOKLINGHOHP, OJ\ Wij zijn den ZeerEerw. Pater Mick- lïnghoff dankbaar voor de bereidvaardig heid, waarmede hij ons deze inlichtingen verstrekte, ofschoon wij begrijpen, dat Z - Eerw. het ongaarne deed. Wij mee«nen goed te doen, voor bet oogenblik niet verder op de zaak in te gaan, omdat de onderhandelingen over arbitrage loopende zijn en bijkomstige, formeele excepties de oplossing slechts (moeilijker maken. DE HANDELSPOLITIEK. Naar de „NXr-t^ -verneemt, zal het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel de departementen en de donateurs der Maatschappij uitnoo djgen tot een buitengewone algemeene vergadering op *31 Januari a.s. te Utrecht, ter bespreking vain het vraagstuk der han delspolitiek. De duikbootenkwestie. Het standpunt der Britten, die zich ver zetten tegen het gebruik van duikbooten, is gisterenmiddag voorgelegd aan een vol tallige conferentie van de maritieme com missie. Er ontwikkelde zich een algemee ne bespreking. Lord Lee hield een betoog voor de algeheele afschaffing van de duikbooten, Sarrant (Frankrijk), onder steund door Sehamer (Italië), verzette zich tegen de afschaffing. Japan nam. praotisch gesproken dezelfde houding aan, ofschoon zijm gedelegeerden den Duit- schen duikbooloorlog als barbaarsch be schouwden. De Ameriikaansohe dellegatie wilde zich voor het oogenblik noch vóór. noch tegen de duikbooten uitspreken- dooh zeide toe, -de verklaringen der Brit ten en van de andere mogendheden in overweging te zullen nemen. Vernamen wordt, dat lord Lee de zaak van Brittannië zeer openhartig heeft voorgedragen en de duikboot heeft voor gesteld als ©en bedreiging van de Brit- sche scheepvaart, terwijl hij ook wees op den huinamtairen kant van het probleem. De ervaring van den oorlog, zoo zeide hij. had den Briitlen de overtuiging geschon ken, dat de duikboot slechts werd aange wend tegen, niiet-gewapende en niet-ge pantserde koopvaardijschepen. De Britten konden daarom niet inzien, waarom de duikboot noodzakelijk zou zijn voor de verdediging van de zwakke landen. IndieD afschaffing van de duikboot niet moge lijk was. dan zou Brittannië vanzelf-spre- kend zijn voor het vaststellen van regelen die (het gebruik en zoo mogelijk de groot- doch de ervaring in den oorlog had we- te van deze schepen zouden beheerschen. derom duidelijk bewezen, dat wanneer landen stonden voor vloeiken als de oor log voortbracht, zij moeilijk de verleiding konden weerstaan regelen te schenden, wanneer de vraag van het nationaal be slaan in het geding kwam. In antwoord op het betoog van Brittan nië, ten gunste van de algeheele afschaffing van de duikbooten, herinnerde Sarraut er aan, dat de algemeene meening van de Vredesconferentie en den Volkenbond ge porteerd was vóór handhaven van de duik boot, die niet voldoende was om de zee te beheerschen, doch een verdedigingsmiddel bij uitnemendheid vormde. Hij was het eens met de andere gedelegeerden, die het barbaarscbe gebruik, dat in den laatsten oor log van de duikboot is gemaakt, afkeurden en sprak zich daarom uit ten gunste van een gebruik van de duikbooten volgens voor schriften, die in overeenstemming waren met eer en menschelijkheid. Sarraut be toogde dat in verband met den eerbied voor de wetten der humaniteit desgelijks de voor keur moest worden gegeven aan groote duikbooten, in het bijzonder met het oog op het opnemen van de bemanningen van getorpedeerde schepen. De verdediging der veraf gelegen koloniën maakte duikbooten noodig met groote werkingssfeer. Tenslot te diende 't aantal duikbooten in venhou ding te staan tot de behoefte van de na tionale verdediging. men werden ontdekt, maar niet de ge zochte. Men was reeds tot aan het laatste blad van het jaar 1828 gekomen daar eindelijk, geheel onderaan stond ge schreven „Geboren s Alfred Melville, op 6 Juni, 1828; gedoopt in deze parochie kerk op 7 Juni 1828." „Eindelijk, den Hemel zij dank, eindelijk," riepen beide zusters als uit één mond. „Nu is er geen twijfel meer, wij moeten hier te doen hebben met het laatstgeboren kind van onze arme bloedverwante, dat zij in dien Kerstnacht mee naar Cozy Dell ge nomen heeft." Wat was er echter van dat kleine wezen geworden En waarom ston den die beide anderen niet hier te boek Deze vragen bleven nog in het duis ter gehuld. Dokter Maas zocht verder, nu in 't doodenregister en vond 't volgende t „Karei Melville, gestorven in De cember van het jaar 1828, begraven drie dagen later, op den 9en van de zelfde maand." Buiten deze opgave was geen ver dere oplossing in een der beide regis ters te vinden. „De eerstgeborene droeg blijkbaar den naam van den vader," merkte Ida ten slotte op „in 't register van het weeshuis staatKarei Melville, vijf jaar oud." „Zeer juist, maar hoe het verdere te ontdekken „Ik geloof, dat we nog wel iets over het lot der familie zouden kunnen Dc gedelegeerden van Japan en ftalïe en de technische raadslieden van Amerika ver klaarden zich eveneens "4fegen afschaffing van de duikbooten. Oorlogsregeïen. De commissie inzake de oorlogsregeïen is, naar men verneemt, tot het besluit gekomen, dat het niet doenlijk is bindende regelen op te stellen met het oog op het feit, dat zoo vele landen niet ter conferentie vertegen woordigd zijn. Gemeld wordt, dat de com missie zal voorstellen een stelselmatige be werking te doen plaats hebben van alle landen tot het verkrijgen van een eensge zinde meening, zoodat regelen zouden kun nen worden opgesteld, die den algemeenen steun van de beschaafde wereld zouden hebben. Gezegd wordt, dat ook de besprekingen van de commissie voor den gasoorlog op het doode punt zouden zijn gekomen. De Amerikaansche commissie van advies be val -de afschaffing van giftig gas in den oorlog aan, doch andere Amerikaansche des kundigen verklaarden dat het gebruik van gas feitelijk humaner was dan aanvallen met bommen en machinegeweren. De deskun digen der andere delegaties bleven zich krachtig verzetten tegen het gebruik van gas in eiken vorm. - De meerderth'edld1 -der deskundigen achtte een voorstel om gasaairvaiLlen strikt ie be perken bot militaire gebieden onuitvoer baar; zij betoogde, dat bet gas zidh zekerlijk orwder de burgerb ev-olking zou verspreiden en wed met vreeselijke gevol gen, daar de bewolking vaai.de aanwezig- beid van bet gas niet tijdig genoeg op de hoogte zou zijm oan te ontsnappen. EEN ECONOMISCHE CONFERENTIE? Senator France, «vertegenwoordiger van Maryland, beeft bij den Amerikaansclhen Senaat een resolutie ingediend, een aan sporing aan president Harding behelzende oan een vijf tig landen uil te noodigen om deel te nemen aan een economische con ferentie te Washington, in Maart van het vo'Lgend jaar, tof bet plegen van overleg betreffende de vorming van een zoo vode- imaakt mogelijken algemeenen bond,, bet verschaffen van algemeen recht en van de verzekering van algemeen welzijn, en de oplossing van de ernstige financieele en economische problemen, die hel gevolg zijn van den oorlog. Het ligt in de bedoe ling, ook Oostenrijk, Duitschland, Ierland en Eu s/land uit te noodigen. In aansluiting met bet bovenstaande ontleent bet „Hbl." aan een telegram van den New-Yonksoben correspondent van de „Times" de tmededeeiing dat, zoo zich geen onvoorziene omstandigheden voor doen, een internationale financieele con ferentie naar alle waarschijnlijkheid zeer spoedig »te verwachten is, waarin Amerika een actieve -rol zal kunnen spelen. De cor respondent legde bij deze mededeeling den nadruk op de woorden „zal kunnen" omdat men in de bestingelichte Amerikaansche kringen van meening is, dat een zooda nige conferentie praematuur een ondoel treffend zou zijn, indien zij zou plaats hebben zoolang de Europeesche crediteu ren van Dui tschland de schadeloosstellingen niet helbben teruggebracht tot een hoogte, waarop zij tastbaar uitvoerbaar zijn. Zoo lang bel aan twijfel onderhevig blijft, of het feit dat DuitschJand in gebreke blijft 'te betalen ihet gevolg is van onmacht dan wel onwil, zal er, naar men meent, een onoverkomelijke hinderpaal blijven be slaan voor bet slagen van een financieele conferentie. In dit verband slaat men in Amerika de besprekingen, die te Londen tnssdheD Ul'Oyd George en Briand plaats hebben, met groote belangstelling gade. De Iersche kwestie. De beraadslagingen van de Dail Eireann. De Graafschapsraad van Clare, waar van do Valera een der vertegenwoordi gers is in do Dail Eireann heeft met zeventien tegen vijf stemmen een reso lutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat do bevolking van Clare sterk voor ratificatie van het verdrag is. Er wordt bij de Valera op aangedrongen ge bruik te maken van zijn grooten invloed om de eenheid des lands to verkrijgen voor dat doel. De aanneming eener der gelijke resolutie door do eigen kiezers van de Valera draagt er veel toe bij, zijn bewering te niet te doen, 'dat de gedelegeerden, dio voor ratificatie zijn, niet den wil des volks vertegenwoordigen. Briand en Loucheur zijn to Parijs te ruggekeerd. Bij aankomst te Boulogne verklaarde Briand dat Lloyd George en hij in beginsel tot overeenstemming wa ren gekomen om te streven naar een vernemen van de getuigen bij den doop van den kleinen Alfred of van zijn peters," wierp dokter Maas na even gedacht te hebben, op. „Ja waarlijk, een beteren raad kon- det gij ons niet geven, beste dokter," riep Ida uit en Edith voegde er vlei end aan toe: „Ik moet uwe scherp zinnigheid bewonderen, die telkens weer het juiste te treffen en het beste te raden weet Nogmaals werd 't doopregister na geslagen en daar stonden werkelijk drie personen als doopgetuigen opge- teekend, wier men bij het eerste onder zoek geen aandacht had geschonken. Over dezen kon, zooals de vriendelijke pastoor opmerkte, de oude kosters vrouw om zoo te zeggen een levend register den besten uitleg geven. Na de verkregen uittreksels uit het doop- en doodenregister genoteerd te hebben, verliet het voorname gezel schap met hartelijke dankbetuigin gen de bescheiden pastorie en begaf zich naar de oude kosteres, wie een goudstuk ook spoedig de mededeeling ontlokte, dat van de gevraagde drie getuigen nog slechts de weduwe N. leefde. Deze werd aanstonds in haar woning opgezocht en was niet weinig verbaasd, dat haar arm petekind zoo ijverig werd nagespoord. „Kent u mevrouw Melville," vroeg zij met eenige terughouding. „Ja, wij zijn bloedverwanten en zouden graag iets naders vernemen omtrent haar verblijf te Avondale en het lot van haar kind. Gij herinnert t u toch „Of ik mij haar herinner 1 0, jk gfémoai^tobairpoIïjK opfretten der bettte landen. I DE REIS VAN DEN PRINS VAN .WALES. De prins van Wales is uit Nepal to Patna aangekomen. Wegens het procla- meeren van do staking bevonden zich niet voel menschen in de straten. Volgens berichten uit Calcutta, waar do prins Zaterdag aankomt, stellen do extremisten krachtige pogingen in het work om bun volgelingen te overreden niet deel te nemen aan dp verwelko ming van don prins door do bevolking maar het wordt zeker goaebt, dat zii weinig succes zullen bobben, evenals in Bombay. Niettemin nemen, volgens de ..Times", de autoriteiten alle mogelijk» voorzorgsmaatregelen o. te voorkomen dat bet nederlcggen van bet werk, dooi do extremisten gelast, zich niet zal ont wikkelen tot onwettige toestanden. Er zijn troepenversterkingen aangekomen en de onder-koning beeft bit de ontvangdt eener Indische deputatie duidelijk ge maakt, dat overtreding der wet niet zon worden geduld. Men hoopt, dat ziin na- drukkeliike verlaring zal maen, dat de extremisten inbinden. KRASSE MAATREGELEN IN DE VER. STATEN. Daugheriy, 'de procuTeur-generaal te Washington, gaf last tot bet instellen van een onderzoek naar de kleinhandel- prijzen van levensmiddelen, brandstof, schoeisel en kleodingstukken in alle dee len des lands. Deze lastgeving is het resultaat van overal vernomen klachten dat de kleinhandel ongerechtvaardigde prijz-en vraagt. DE VOORUITZICHTEN DER ENGEL. SCHE INDUSTRIE. De „Daily Telegraph" bevat een artikel van den minister van arbeid Macnamara, over de vooruitzichten der industrie. Hij legt dien nadruk op het gezond verstand van vele werkgevers en werknemers, dat hen er toe bracht minnelijke schikkingen te treffen voor een regeling der Iconen, ten einde de productiekosten te vermin deren. De minister gelooft, dat ofschoon wij nog in de schaduwzijde zijn, er ge gronde zekerheid bestaat, dat wij weer in den zonneschijn zullen komen. EEN GESCHENK VAN DEN PAUS. De Paus heeft aan de Duitsdhe bis schoppen als ICerstgave voor de noodlij denden van den Duitschen middenstand 500.000 lire doen toeikomen. DE INVLOED VAN DEN BIOSCOOP. Een 18-jarig jongmensch, een zekere Fred Poller, heeft onder den invloed van wat hij in den bioscoop had gezien. Dins dag bij Port Newark een passagiers trein doen ontsporen door het onklaar maken van den wissel. De locomotief, de kolen wagen en de eerste personenwagen vielen onderstboven, doch niemand bekwam let sel. Polier verklaarde aan de detectives, die hem arresteerden, dat hij Op een een zaam deel van 't spoor den wissel had omgezet en in 't verbindingsspoor twee ijzeren bouten had geplaatst om te voor komen, dat het spoor weer in normalen stand zsou komen. Toen de wielen van de locomotief op de bouten terechtkwamen, liepen zij uit de rails, met het bovenver melde gevolg. Negen gewapende mannen drongen gisteren de Hibernian Bank te Dublin binnen, sloten het personeel en de klan ten in een kamer op en gingen ervan door met 1600 pond. Zij kwamen eien voor een binnen en overvielen op een af gesproken teeken het personeel. Te Shercock, in het graafschap Cavan, wisten gewapende mannen, die met auto's gekomen waren, op een dergelijke wijze in de Hibernian Bank 300 p.st. te stelen. Wederom heeft in een hotel te Lan den een dief zijn slag geslagen. Ten na- deele eener dame, logeerende in Garland's Hotel is voor 1000 p. st. aan juweelen ge stolen. De verdenking is gevallen op een hotelgast, die kort voor de diefstal werd ontdekt, verdwenen is zonder zijn reke ning te betalen en met achterlating zijner bagage, die intusschen van weinig waarde bleek te zijm. weet 't nog, alsof 't gisteren was, hoe die jonggetrouwde lui hier kwamen in onze gemeente, ofschoon 't reeds twin tig jaar geleden is. Van hieruit kunt u de plaats zien, waar hun huisje ge staan heeft. Het was een klein gebouw tje, van één verdieping, met een tuintje er om heen en niet dat grooti statige huis, dat hier nu sinds acht jaren gebouwd is. Daar leefde het echt paar in stille vrede. Zij, de vrouw, had een voornaam voorkomen, was slant en lieftallig, met schoone trekken, met bleeke wangen en groote treurig' oogen. In 't begin ging 't hun heel goed. De man was een beeldhouwer en had van buitenaf een menigte bestel lingen meegebrachtmaar al gauw staakten de verdiensten. De menschen in 't dorp hadden spoedig gevoeld, dat Melville's vrouw een veel betere opvoeding genoten had dan zij zeil en hun eigen vrouwen. Dat was d< eerste aanleiding tot minachtend schouderophelan en liefdeloos gefluis ter. 't Is waar, mevrouw Melville was stil en hield weinig omgang met de bur gervrouwen van deze plaats, zij wa? een dame van 't hoofd tot de voeten [Wordt vervolgd.)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2