BINNENLAND BUITENLAND BINNENLANDSCH NllUWS. f Het rapport Tn de zaaK van Best. mm EN ARBE3D. OESSENGD NIEUWS. KORTE BER80MTÊN. BE CONFERENTIE Tg WASHINGTON. GEI. 3U9TENL. BEfSIOTIN. KNOLLEN VOOR OITBOENEN. Het bericht, dat wij dezer dagen aan het „U. D." ontieenen over de wijze waarop onze positie op de Engelsche vrachtenmarkt bedorven wordt, is een nieuw staal van die - kortzichtige oneer lijkheid, waardo-- not aanzien van ons land zoo herk-auiolijk is geschaad. Dat een handeiwijzo als daar gekenschetst niets dan laag bedrog is en niet kan worden vergoelijkt met beweringen over de gebruikelijke praktijken enz. schijnt evenmin door te dringen net de be drijvers van deze bedriegelijke hande lingen, als het feit, dat zij zich daar door in het eigen vleesch snijden. Is dan de markt eenmaal verloren, dan wordt vadertje staat naituurlijk weer te hulp geroepen om te trachten het kwaad weer goed te maken, dat domme hebzucht heeft aangericht. Maar het een maal gewekte wantrouwen krijgt men biet zoo spoedig weer weg, afgezien van het feit, dat de naam van ons land daardoor ernstig is geschaad. PRINCIPIEEL VERSCHIL Het is inderdaad te betreuren, dat op Ihet arbitrage-aanbod van prof. Aengenent niet is ingegaan. Ook wegens de omstandigneden, waar onder dit geschiedde. De (neutrale) Metaalbond verklaarde geen arbitrage te wenschen, en toen meen de ook de R.K. werkgevers-vereeniging, welke aanvankelijk in principe geneigd bleek het voorstel te aanvaarden, zich af zijdig te moeten houd'en. Had de R.K. Werkgevers-vereeniging hier niet haar eigen weg kunnen gaan, in slede van haar houding afhankelijk te ma ken van die der leden van den Metaal- bond? vraagt het „Centr.". Het blad meent, dat deze vraag er een is, die ook hare beteekenis heeft voor de toekomst en voor meerdere gevallen, dan dit conflict in de metaal-nijverheid. „De katholieken nemen tooh l'en aan zien der sociale verhoudingen een stand punt in, waarvoor de grondslag te vinden is in de encycliek „Rerum Novarum" en andere onderrichtingen, van Rome uitge gaan. Dit standpunt zal uiteraard en in me nig geval verschillen van dat, waarop an dersdenkenden zich plaatsen. En zulks geldt zoowel voor werkgevers, als voor werknemers. Men kan zich niet voorstellen, dat ka tholieke arbeiders-organisaties steeds zou den meegaan met socialistische, of andere roo-de vakvereenigingen. Men zou zich daaraan terecht kunnen (ergeren. Maar evenmin laat 't zich dan ook ver staan, dat katholieke werkgevers bij voor komende geschillen altijd volkomen het zelfde zouden doen, als liberale en, neutra le corporaties". Wij begrijpen, dat het moeilijk en soms Zelfs zéér moeilijk kan zijn een eigen, zelfstandige houding aan te nemen en dienovereenkomstig te handelen. Maar die moeilijkheden zijn ndert on overkomelijk; zij gelden voor werknemers en voor werkgevers; en zij zullen te eer der overwonnen kunnen worden, naar mate de katholieke patroons en katholieke arbeiders meer toenadering zoeken tot el kaar, om door gezamenlijk overleg den socialen vrede te bevorderen, overeen komstig de eischen der katholieke solida riteit en maatschappij-leer. Vit een „bloeiende" kolonie. Den r19en November heeft de gouvernements deurwaarder beslag gelegd op een plan tage aan de Commewijne, wegens niet betaalde belastingen. De West teekent bij dit beriaht aan: Naar wij nader vernemen, is het beslag op de pl. Killenstein geschied oon een zoo luttel bedrag, dat hier vermoedelijk een andere reden dan onmacht in het spel moet zijn. Een kwestie over de wij ze van optreden van de zijde der admi nistratie schijnt de oorzaak te zijn. Hetzelfde blad meldt: De plantage Johanne Catharina, die ten koste van eenige tonnen gouds de laatste jaren werd opgebouwd, maar waarvan de exploitatie onlangs door de Surin. Bank is stopgezet, wordt vrijwel voor afbraak verkocht. De verschillende gebouwen der plantage, waaronder een kapitale direc teurswoning, zijn voor vijftien duizend gulden verkocht aan den heer Adolf F. C. Curiel. Zij zullen moeren deels worden overgebracht naar de pl. Broederschap "waorvan de heer Curiel eigenaar is. Deze plantage wordt gestadig uitgebreid. R.K. BOND „ST. PETRUS". Door het Bestuur van den R.K. Bond 'St. Petrus is een uitvoerig adres tot den Directeur-Generaal gericht inzake de po sitie der kantoorhouders,, waarin o.a. ■wordt verzocht: a. Geen hulpkantoren op te richten, in dien niet verwacht kan worden dat het verkeer zoodanig zal zijn, dat de te be noemen kantoorhouder een behoorlijk in komen zal genieten; b. dat de administratie, op overeen komstige wijze als dit geschiedt bij de post- en telegraafkantoren, zorgt voor een kantoorgebouw met woonhuis; c. om ook over 1921 een toeslag te ver- leenen op de jaarlijksbhe vergoeding, ter bestrijding van kantooronkosten; d. om ook de kantoorhouders zooveel tmogelijk slechts éénmaal per 3 weken Zondagsdienst te doen verrichten, of. In dien <iil niet mogelijk is, hun ais com pensatie 10 (dnplaats van 7) extra verlof dagen per jaar te verleenen. Verder worden adressen bij dezelfde (autoriteit ingediend waarin wordt ver- üsocht: a. em den titel hulpboekhouder, te wIJ- 'tigen in boekhouder 2e kb; b. om de salarissen van verschillende •groepen van technisch personeel te her- •rien op de wijze als in bet verzoekschrift aangegeven. Aan bovenstaand rapport, dat, zooals we gisteren reeds meldden, thans ge publiceerd is, ontleenen wij liet volgende: De heeren Mr. H. 0. Dresselhuys, Mr. B. van Veen en 0. v. d. Voort van Zijp, werden in het najaar van 1918 door mr. dr. Jan van Best te Eindhoven, uitgenoodigd, een commissie van onderzoek te vormen, in zake de al of niet gegrondheid van de uitspraak van de R. K. Kamerclub van 1 Ee- bruari 1917 „als zoude hij incorrect heb ben gehandeld door de functies van: le. regeeringscommissaris bij de commissie- Fleskens, 2e, voorzitter der commissie tot behartiging der belangen van Neder landers in België en 3e, advocaat, niet uit elkander te houden, en daardoor er niet tégen te waken, dat zij die zich voor de behartiging hunner belangen in België tot hem a's regeerings-commissa- ris wendden, in de meening konden ko men, dat iedere bemoeienis van de zijde van mr. dr. Van Best kosteloos geschied de." Na een uitgebreid onderzoek is do commissie tot de slotsom gekomen, dat naast de feiten, door de R. K. Kamer club als grondslag van hare uitspraak aangenomen, en van welke feiten de juistheid niet wordt betwist, al wenscht de commissie bij gebrek aan gelegen heid tot afdoend onderzoek, zich niet te begeven in een beslissing, wat on der de ui;drukking .incorrect handelen" is te verstaan, is komen vast te staan: lo. dat mr. van Best op 12 of 15 Juni 1915 een overeenkomst heeft ge sloten met X en Y, ten name van an deren, doch inderdaad, mede ten be hoeve van zich zeiven, waarvan de be woordingen althans in geenerloi opzicht vereenig baar waren met het door hem als regeeringscommissaris aungegaaai ar rangement .mot de N. T. op 3 Juni 1915; 2o. dat mr. Van Best naar het oor deel der commissie ook feitelijk dit ar rangement heeft geschonden door deel neming in speculatieven handel in Bel gië voor eigen rekening, na de sluiting van dit arrangement; en voorts, dat, al mocht mr. Van Best meenen op grond van de woorden van dit arrangement daaraan eene andere uitlegging te kun nen geven dan de vertegenwoordiger der N. O. T. bedoelde, een juist inzicht van zijne positie reeds hem daarvan had moeten weerhouden. DE VLEESCHKEURINGSWET. De Maatschappij voor Diereng-eneesikun- die heet! zich nog eens met een adres tot den Minister van Arbeid gewend, waarin o.a. het volgen-de gez-egd w-ordt. „Even verkeerd als de vrijstelling van sommige gemeenten, moet ook het buiten de Wet stellen der hnissJlaohti ngen wor den geoordeeld. Een groot dieel van hei effect der Wet gaal daardoor geheel ver loren en hij, die hmsslach-tiingen buiten toe zacht wil stellen, is onbekend met den aard en den omvang daarvan en niet doordrongen van het doel, hetwelk met deze Wet moet worden bereikt. Een zeer groot deel van -de in den han del gebrachte hammen (Geldensohe) zijn van huisslachiingen afkomstig en wie met dit feit bekend is, ziet dtus dadelijk in, dat door de bedoelde vrijstelling het nut van de Wet vrijwel te niet wordt gedaan. Ook worden kostgangers, gasten en personeel verplicht o;<«^Vcur>d vleesch, dat zonder twijfel meermaien "tkomstig zal zijn van in nood gedoodie oreren fp consumeeren- een fedt, dat naar onze me-emng in strijd is met de grondgedachte van de Wet en niet mag worden toegestaan. Bovendien zal juist door d-e vrijistelhng der huis- slachtingen de weg tot ontduiking van de Wet als het ware worden aangewezen. De Mpij. is van meenomg, dat, door vrij stelling van deze, veel meer personen roet den strafrechter in aanmerking zullen ko men, op grond van handelingen in strijd met de bepalingen der Wet, dan anders het geval zal zijn en dat dus, ook van moreel standpunt, geeascht moet worden, dat de huisslachiingen aan keuring wor den onderworpen. Waar bezwaren tegen de keuring van huisslachtingen bestaan, zegt de Mpij- drukken deze alleen op hen, die met de uitvoering der Wet zijn belast en niet op de veehouders, redenen waarom adres sante dringend verzoekt om het, na zoo veel strijd verkregen, fund,amenteele be ginsel der Wet onverzwakt te handhaven en om ingekomen verzoeken om de huis- slachtingen er buiten te houden geen ge hoor te geven. I EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 29 Dec. OVEREENKOMST MET DE HAN- DEL-MAATSCHAPPIJ. Na re- en dupliek wordt het ontwerp aangenomen zji.s. Bij de SUPPLETOIRE INDISCHE BE- GROOTING 1921. keurt de heer VAN KOL, S.D.A.P., het belasting-beleid van d'en minister af. Hij protesteert tegen schrapping van de ver hoogde uitvoerrechten voor de Ned. Aard Olie-Mij. De heer IDENBRUG, A.R., vraagt, de winst uit de aardolie gelijk te behandelen als andere winsten. MINISTER DE GRAAF wijst elke beschuldiging over de benadeeling van de schatkist af. Den heer Idenburg ant woordt spreker ontkennend. De suppletoire begrooting werd hierna z.h.s. goedgekeurd Aan de orde was nu het ontwerp tot het aangaan van de leening voor Indië in Amerika. De heer OREMER, V. B., noemde deze leening een goeden uitweg, maar hij is niet gerust over de voorberei ding ervan. Spr. zou gaarne zien dat ook de In dische leenindgen worden voorbereid door Financiën. Dan kan de kostbare thesaurie van Koloniën geheel verdwijnen. Ook waarschuwt hij om de uitgifte niet in deze dagen te doen, maar uit te stellen tot het begin van Januari. De heer VLIEGEN, 8.D.A.P., meent dat de regeering verwaarloosd heeft tij dig belastingen te heffen van groofce oorlogswinsten in Indië, zoodat nu door een leening het groote gat moet wor den gestopt. Hij zal niet tegen stem men, omdat er iets gebeuren moet Spr. meent ook, dat het tijdstip heel on gunstig is en vraagt waar het geld van daan moet komen en waarvoor het dient De heer VAN NLEROP, V. B., wees op de ontzettende stijging van de vlot tende schuld in Indië, welke noodzake lijk tot inflatie moet leiden. Indië is in de laatste jaren op financieel gebied slecht beheerd. De beer IDENBURG (a. r.) meende dat we dit geld zeer duur moeten betalen en deze leening beeft voor hem weinig bekoorlijks, maar noch Nederland, noch Indië kunnen thans de Hottende schuld dekken. Maar een krachtige bezuiniging is thans in Indië noodzakelijk, wil men een ramp voorkomen. De MINISTER VAN KOLONIËN ver klaarde, dat omtrent deze leening steeds overleg wordt gepleegd mot het depar tement van financiën, terwijl heft bedrag dient voor dekking van do buitengewone uitgaven .Daarop zal echter in de toe- koomst nauwlettend toezicht worden ge oefend. Het departement is voortdurend in overleg geweest met belanghebbenden in Amerika. De MINISTER VAN FINANCIËN acihit- ■te het -oploopen van de vlottende schuld zeer verklaarbaar. Verder verdedigde spr. de uitgifte op heden, waarover met var- schillene deskundigen is geconfereerd en niemand had bezwaar tegen de huidige periode. Mocht er nu hedenimidfdag 5 uur niet voldoende zijn ingeschreven, dan kan de regeering de gunning nog altijd aan houden tot begin Januari. Na re- en dupliek wordt het leenlngs- onlwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de Suppletoire Walerstaatsbegro otlng 1919 betreurt de heer SMEENGE het verlioo- gen van de spoortardeven. Minister KöNIG acht de verfioogtng niet groot. De heer VAN DER MAESEN betreurt de afschaffing van de kilometerkaarten. Het ontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evenals hoofdstuk I dier Staatsbegrootdng. DE LOONSVERLAGING IN DE METAAL-NIJVERHEID. Volgens „Het Volk" is in de 28 Dec. gehouden a'lgemeene ledenvergadering van den Metaalhond, naar aanleiding van het verwerpen van het voorstel van het da- gelijksch bestuur door de vakorganisaties, het volgende besluit genomen: De aanvankelijke loonsverlaging van 10 pet voor de meerderjarige en 15 pet voor •de minderjarige werklieden, zooals zij reeds in eenige afdedingen van den Me taalbond ingevoerd is, zal thans ook bij andere leden eveneens ingevoerd -worden en wel gedeeltelijk op 15 Januari en voor de overige leden op 1 Februari e.k. DE STAKING IN DE METAAL INDUSTRIE. Te Rotterdam. Bij de Woensdag gehouden stemming onder de neutraal georganiseerden werden uitgebracht op voorstel I (Metaalbond) 4 stemmen; op voorstel II (Commissie van Tien) 59; op voorstel III (doorstaken) 73 stemmen. Bij de Katholiek georganiseerden waren deze cijfers op voorstel I 99, voorstel II I, voorstel III 62. EEN VOORBARIG BERICHT. Door het Hoofdbestuur van dien Ned. R.K. Naaisters- en Kleermakersbond St. Gerardus Majella is nóg geen enkel voor stel van de werkgevers ontvangen, dat wijst op loonsverlaging of iets dergelijks. Het door ons vermelde bericht van Vas Dias over een dreigend! conflict kan dus pp zijn minst voorbarig genoemd worden. WERKLOOZENKASSEN. Op een Dinsdag te Utrecht gehouden vergadering van den Ned. Bond van Chr. Fabrioks- en Transportarbeiders werd'en besproken de voorstellen yan den Minis ter van Arbeid ten aanzien van de Werk- loozenkas, welke reeds eer zijn gepu bliceerd. Het hoofdbestuur weid opgedragen, om zoo noodig, in overleg en samenwerking met het C.N.V., al die middelen aan te vatten, die kunnen bevorderen, dat de Minister alsnog de onderwerpelijke circu laire wijzigt. Aan het hoofdbestuur werd blanco mandaat gegeven, om, al naar gelang deze actie al dan niet resultaat heeft, een be slissing te nemen over het aanvaarden van de ministerieele voorstellen. HET BANKJE VAN DUIZEND. Het nieuwe bankbiljet van duizend heeft wel groote geldelijke, maar niet bepaald aesthetische waarde. De „Tel." geeft er tenminste de volgende min- vriendelijke beschrijving van ,Als het niet gegarandeerd duizend papieren guldens waard was, zon men er geen nikkelen stuiver voor over heb ben. Op de voorzijde groeit natuurlijk de oranjeboom; ditmaal in een duidelijke maansverduistering. Een lijstje lictoren- bundeltjes, zooals men die op de be waarschool leert teekenen (vooral mooie rechte lijntjes zetten, kereltje! zeide de juffrouw dan) „omraamf" het geheel. Daarin zit nog een juffrouw, zoo on geveer in een bijkamertje, behangen met den Ned. Leeuw. Vroeger, omstreeks 1830, zat ze zoo aan melancholieke bron nen en in idyllische schaduwen, bij ver- geet-mij -nieten etc., thans slechts bij eenige hoornen van overvloed etc. En daarmede is de voorkant vol! De f 1000 hangt er op een uithangbordje rechts bovenaan in. Het is allerdroevigst onnoozel en lee- lijk. De neutrale achterzijde is in haar mechanisch procédé nog een. welkome afwisseling. Ben leeg etïkeï ontsiert zelfs dit weinige. Het eenige artistieke nut dat ons laat ste Nederlandsclio staatspapier hebben kan is op een tentoonstelling voor goed en slecht drukwerk, bij de afschrikwek kende voorbeelden van hot slechte." Melk- en boterprijzen. Te Maarsscn zijn. de melkprijzen met 1 cent per L. ver laagd en gebracht op 17 cent; de room boter wordt er verkocht voor 1 per pond- Een inbreker gevat. In verband met den reeds gemelde 11 diefstal met inbraak in het perceel Nassau Dill-etiburgstraar no. 18 te 's-Hage kan nog nader worden medegedeeld dat de daarbij aangehouden persoon blijikt te zijn e bloemist W. V.. wonene aan de Naaldwijiksohe straal Een partij van iheL gestolen goed! werd op hem bevonden. Gestrand en wrak geslagen. Dinsdag is in den ihaven te Soheveningen gestrand de schokker Soh 142. Tengevolge van den hevigen wind is gistermorgen het schip kapot geslagen. De bemanning was niet meer op het vaartuig. Persoonlijke onge lukken gebeurden er niet. Mislukte staking. De op 16 Sept. be gonnen slaking bij de firma P. J. Blom, te Enschede, heeft geen succes gehad. In een arbeidersvergadering van Dinsdag avond werd zij opgeheven. Doch de firma antwoordde aan de arbeiders op een des betreffend schrijven dat zij direct geen ar beiders irneer kan aannemen, er zijn in middels anderen aangesteld. De duikbootenkwestie. De beteekenis van de Fransche eisclien betreffende de duikbooten bleek Woens dagavond in een persconferentie uit de bittere, openhartige woorden van oen der Britsahe gedelegeerden, aldus wordt uil Washington aan het „Hbld." geseind. De buitengewone beslissing der Franschen. aldus zedde hij, zou elke grens voor En geland wat betreft den bouw van scnepen ter bestrijding van de dnikbooten wegne men. Daar Engeland een groote vloot van stalen, door sloom gedreven vissohers- schcpen heeft, die gemakkelijk in antl- duikbootsdhepen kunnen worden veran derd, verkeert het dn een gunstige posi tie wat de bestrijding der duikbooten aan gaat. De spreker geloofde niet in de be schermende kracht van een aanbevolen internationale wet tegen het offensief ge bruik 'van duikbooten tegen koopvaardij schepen en zon liever een remedie zoeken in duikbootenjagers. Hij noemde het be sluit der Franschen betreurenswaardig en maakte den indruk van diepe teleurstel ling en vastbeslotenheid om zich voor te bereiden voor een krachtige verdediging. Later legde de woordvoerder der Fran- SCib^Il lISwirlliL XVp. 'lx-ot ■dof-OXXCXCVV-» -Ho Csl dor dtuikboot, hetwelk de Britten betwisten, en op de noodzakelijkheid voor de Fran schen om hun verbindingen met hun ko loniën, die reservoirs van menschelijk ooriogsmaterieel zijn in lijd' van oorlog, te beveiligen. Hij weigerde in te gaan op het denkbeeld om bescherming te zoeken bij een andere mogendheid in ruil voor de vermindering van die duikboolentonna- ge. Hij was zeer duidelijk in zijn betoog dat Frankrijk de duikbooten noodig heeft voor zijn verdediging, en dat zij niet te gen iemand gericht waren, aidus weinig hoop latende op ©en eventueele afschaf fing in toekomstige conferenties. Afgescheiden van de beperking van groote schepen, is de ontwapening der halve practisch een mislukking, daar de eenige reglemenleering ten aanzien van de hulpsohepen neerkomt op beperking van de .grootte van individueel© schepen en een voorstel om het internationaal reoht te verbeteren dn dien zin, dat aan vallen van duikbooten op koopvaardij schepen gelijk staan met de daad van een piraat, welke als zoodanig strafbaar is, zelfs wanneer zij plaats heeft op last van die regeering. Woensdagavond heerschte er algemeen teleurstelling; de openhartigheid der woordvoerders heeft een bitteren toon, in weerwil van oen poging om dien te ver bergen onder uitingen van lof o/er het succes wat betreft de beperking van de dure groote schepen van aanval. Het an tagonisme tusschen Engelanu en Frank rijk wordt dieper, daar Engeland niet on gerustheid het oog richt naar de Middel- lansche Zee. Root diende in de marine-commissie een voorstel in, dat inachtneming vraagt van beschaafde regelen in uen duikboo tenoorlog, het lorpedeeren vau handels vaartuigen zonder voorafgaande waar schuwing verbiedt en aandringt op hetin- aclvlnemen van de gebruikelijke regelen van aanhouding en visitatie. Hot voorstel wend voor nader onderzoek vewezen naar een subcommissie. De conferentie zou tot overeenstem ming zijn gekomen nopens beperking van de grootte der kanonnen van hulpschepen lot acht inch. Wat die grootte van de ka nonnen der groote sóhepen betreft, zou men zijin overeengekomen ze te beperken tot zestien inch. Naar verluidt hebben in de obhlendzU- ling van de Marine-commissie, nadat Sar- raut 'die positie van Frankrijk had uiteen gezet, zoowel Balfour als Hughes geant woord in bewoordingen, die ofschoon di plomatiek, toch hard neerkwamen. Bei dien zeiden de houding te betreuren, die Frankrijk wenschelijk had gedacht aan te nemen. Luchtvaartuigen. Een subcommissie, die een poging doet ■am het gebruik van vliegmachines in den oorlog te regelen, overweegt een resolu tie, düe verklaart dat alle luchtvaartui gen, hetzij vliegmachines of bestuurbare Cations', Meeii als militaire wapêffis Wór den beschouwd, wanneer zij bemand zijn door vliegers, die minstens twee jaar prac tdische ervaring hebben, gebadi als militai re vliegers. De Iersche kwestie. Lloyd George over Ierland. Woensdag beeft Lloyd George een ver klaring betreffende Ierland openbaar ge maakt, waarin hij zegt: Geen Britsch staatsman zou verder hebben kunnen gaan dan wij zijn gegaan; geen Britsch staatsman zou eenig voorstel kunnen over wegen, hetwelk met zich brengt dat Ier land buiten het rijk wordt geplaatst. Het verdrag plaatst Ierland op gelijken voet met andere staten van heit rijkhet geeft Ierland dezelfde aanspraken op het lidmaatschap van den Volkenbond en op elk recht dat Canada in rechte en feite bezit. Niet slechts een verwerping, doch zelfs oen wijziging van het verdrag door Ierland of Britannië zou dit van nul en geenerlei waarde doen worden. En dit zou betreurenswaard zijn in het be lang van beide landen. De Britsche re- goering is in het verdrag tot de uiterste grens gegaan, en het zon onmogelijk en vruchteloos zijn om de discussie te her openen, welke slechts gesloten werd na de meest diepgaande beraadslaging over elk punt. Lloyd George voegt er aan toe: Het is ket plan der Britsche regeering om zander uitstel haar verantwoordelijkheid aan de voorloopige regeering over te dragen, welke in fuetie zal zijn gedu rende de periode van overgang, die ver- eischt wordt voor de inrichting van het bestuur van den Ierscben Vrijstaat. De conferentie te Cannes. Uit Parijs werd gisteren aan het (Hbld." geseind Morgen begint de technische voorbe reiding van een der te 0anne3 te behan delen vraagstukken: hervatting van de economische relaties met Rusland en herstel van Oost- en Oentraal-Europa. De Engelsche deskundigen en zakenman nen, onder leiding van Worthing ion Evans, arriveeren vandaag en ontmoeten hedenavond hun Eraoscke collega's op het diner door Louckeur aangeboden. Morgen gaan zij aan het werk. Te za- men met de Italiaansche en Belgische specialisten gaan zij dan bespreken de mogelijkheid van de oprichting van een groot consortium, dat een particulier ka rakter dragen zal, al zullen de verschil lende regeeringen er toezicht op hou den en het helpen en waarvan het doel is het herstel van het economisch. leven in Oost- en Oentraal-Europa. De bedoeling van dit consortium, waar van het denkbeeld van de Engelscben is uitgegaan, is het geheelo herstel van Oost-Europa in handen te nemen: fa brieken te bouwen, spoorwegen te her stellen, bruikbaar geld uit te geven, kortom alles te doen waardoor de nor male handelsbetrekkingen met bet Oos ten kunnen worden hersteld. Aan do- onUcracraing zuilen mee io.-ji alio fi nanciers uit die landen, die zekere waarborgen geven van erkenning van particulier eigendom en bescherming van het kapitaal, dus ook de P.ussen, indien de onderhandelingen mot de Sovjets in deze richting succes hebben, Iu ieder ge val is de deelneming van Duitschland voorzien. Dit schijnt dan ook wel het voornaam ste doel van de reis van Rafchenau naar Parijs te zijn, die tevens komt overleggen met de commissie van herstel over het uitstel van betaling door Duitschland ge vraagd. Van Duitsche zijde acht men 't mogelijk, dat hij ook zal worden uitge noodigd deel te nemen aan zekere be sprekingen te Cannes. Ik meen, dat de Eransche regeering niet van plan is dit goed te vinden, maar wel is waarschijn lijk, dat Rathenau of een ander niette min in de buurt blijven zal om zon der aan de eigenlijke beraadslagingen deel te nemen, niettemin wanneer noo dig is, te kunnen worden geraadpleegd. Van rechts wordt hier nog altijd te gen het Engelsche plan van samenwer king met Rusland en Duitschland op positie gevoerd. Pertinax betoogt, dat deze Parijsche conferentie van deskun digen tooh waarschijnlijk wel niets zal opleveren, te meer, omdat van Eran sche zijde, waar men geen vertrouwen in de onderneming heeft, niets is voor bereid en de bijeenkomst wegens de con ferentie te Cannes slechts enkele dagen zal kunnen duren. Inderdaad blijkt, dat Loucheur gisteravond nog niet defini tief had vastgesteld, wie van de Eran sche zijde aan de beraadslagingen zou den deelnemen. Verder merkt men op, dat, wanneer men ziet, hoe weinig men voor Oosten rijk heeft kunnen doen met bet plan- Ter Meulen, waarmee tooh ieder het eens was, het niet waarschijnlijk is, dat particulieren in zoo oneindig veel ge compliceerder cjuaesties dan de Oosten- rijksche, iets zouden kunnen bereiken. De Eransche leer, die altijd een geringe rol toekent aan particulier initiatief en alles door de regeering wil laten doen, doet zich, naar het schijnt, ook hierin gelden en heeft ten gevolge, dat Erank- rijk aan het consortium, indien dit tot stand komt, natuurlijk wel meedoen zal, maar toch niet van - harte en met niet veel vertrouwen. Alles wordt nu een maal beheerscht door de vrees, dat bet gevolg zal zijn, dat Frankrijk van de sommen, waarop bet reebt beeft, steeds minder zal binnenkrijgen en dat zijn po sitie daarom beter is, indien het op zijn stuk blijft staan en zich niet begeeft in besprekingen en onderhandelingen, die men in Engeland daarentegen absoluut noodzakelijk acht. Spoorwegstaking in Duitschland. Nadat het rijkskabinet Woensdag besloten had de eischen van den hond van spoorwegpersoneel niet in te wil- Vim öDUUl OVU.VWI "xwi. -- - ligen en dit in een schrijven ann de paaldgjiy&Mltsrsen gegeven ïïfiEdes» 'Vöokzftiers Van Be spoorwegdirectie» Keulen. Elberfeld en Essen had med» gedeeld, heeft in den nacht van giste, ren de stakingsleiding te Elhr.rfeidi het neerleggen van den arbeid v.00 de leden van den bond bevolen. Iu dit district ligt de arbeid dus vol- komen stil. De D-treinen uit. Berlijn worden voor een deel aan de grens van dit district nog langs omwegen geleid. In de districten Keulen en. Essen zal het werk in den nacht van 29 op 30 December of den 30en 's morgens worden neergelegd. Aan dc slaking neemt alleen het „EisenJbah' nerverhand deel, maar de andere or. "anisaties hebben verklaard, geen on- derkruiperswerk le zullen verrichten. Het verkeer van Berlijn met het Wes ten wordt voorloopig nog over Dussel- dorf, Duisburg en Oberhausfen L stand gehouden. Daarentegen is ae verbinding over Elberfeld volkomen gestoord. De Berlijnsche afdeelingen van de beide bonden van spoorwegpersoneel hebben de gebeurtenissen in West- Duitschland met groote aandacht ge- gevolgd en zouden gisteren hun hou ding ten aanzien van het gebetirde iu Elberfeld, Keulen en Essen bepa len. De plaatselijke besturen hande len natuurlijk in volkomen overeen stemming met de centrale besturen van het „Deutsche Eiyentoahnervtór- hand" en het „Allgemeine Eisenbah- nerverband". Terwijl de bestuursleden van liet Allgemeine Eisenbahnerver' band gisterochtend zich nogmaals naar het verkeersminisiterie begaven om le trachten een bijlegging van de geschil len te verkrijgen, is het bestuur van het „Deulsche Eisenbahnerverbnnd" gisterochtend in buitengewone zitting bijeengekomen, om zich met de ver werping van liet ultimatum door het rijkskabinet bezg te houden. Tegen gisterenavond zou een vergadering van alle leden der plaatselijke besituren. en alle gevolmachtigden van het „Deulsche Eisenbahnerverband" voor 'Groot-Berlijn worden bijeengeroepen, tonende de gebeuritenissien lè bespre ken en door een besluit de houding van het spoorwegpersoneel van Groot- Berlijn vast 'te stellen. Deze vergade ring kan den doorslag geven voor den verderen gang van zaken. DE OPENING VAN HET JAPANS0HE PARLEMENT. Met groote plechtigheid heeft kroon prins Hirokito voor het eerst als regent den 25en December het parlement ge opend, naar oen telegram reels meldde. Langs den weg had zich een dichte menigte geschaard, die in eerbiedig groe ten en volkomen zwijgen neerboog. In het Parlement waren alle leden, het geheele kabinet onder burggraaf Ta- kahashi en tal van hoogwaardigheidsbe- kleedei's aanwezig. Do prins, die ter rech terzijde van den troon stond, las met heldere stem do hem overhandigde ver klaring voor, waarin de voornaamste pas sage luidde: „Het komt Ons voor, dat het, overeenkomstig de opkomende po sitie van Japan 'onder de mogendheden der wereld, en met het oog op het ge wicht van de toenemende ingewikkeld heid van 's lands zaken, van do zijde van Japan noodig is om den vooruitgang der beschaving en de vestiging van den. wereldvrede te vergemakkelijken, ten ein de den voorspoed en de toekomst van Japan te verzekeren." Na voorlezing der verklaring keerdt de prins met hetzelfde ceremonie huis waarts. De plechtigheid had slechts eer kwartier geduurd. DE GRIEP IN DUITSCHLAND. De eerste berichten uit Berlijn overhel woeden van <le griep in deze stad zijn overdreven geweest E'en medewerker van het „Berl. Tagebi." heelt zioh gewend tot de directeuren der groote ziekenhuizen die hem verklaarden, dat de uitbreiding lang niet zoo groot is- als enkele jaren geleden. Ook is liet karakter niet zoo ern stig. Gevallen met doodelijken afloop zijn thans nog bij uitzondering geconstalecd. Alleen kan niet ontkend worden, dat de omvang van de epidemie, die geen Spaan, sche griep is, doch gewone influenza, nog toeneemt. Ook in Zuid-Duitschland breidt de epi demie zich uil. In Baden en Wurtemb'erg wordt het aantal patiënten Teeds op meer dan tienduizend geraamd. Het karakter is daar eveneens goedaardig. Volgens het „Journal'' hebben de Fransche en-Engelsche regeeringen haar toestemming gegeven aan de Oostenrijk- sche regeering lot den verkoop van dt" beroemde tapijten, gobelins en andere kunstwerken, waarvan de waarde op dit oogenblik geschat wordt op 320 milliard kronen. De „Frankf. Zlg." heeft een telegram uit Weenen van den 27sten December, waarvan de inhoud der inededeeling vat" het „Journal" wat voorbarig doel blijken De Oostenrijksohe regeering heeft inder daad! te Londen laten aanvragen, of zij een voorschot zou kunnen krijgen van drie' millioen pond, door het opheffen van het pandrecht op enkele Oostenrijksche ob jecten van waarde. De commissie van herstel heeft zich bereid verklaard' de go belins uit Habsburgsoh bezit en andere panden vrij te geven. Op deze basis zullen na nieuwjaar de onderhandelingen ge voerd' worden. Volgens een bericht uit Rome aan het „Berl. Tagebi." heeft de heilige Stoel definitief geweigerd het Fransdhe verzoek in te willigen van het Saargebied een af zonderlijk bisdom te malccn. Volgens een bericht uit Parijs heeft de conferentie van ambassadeurs zich Woensdag bezig gehouden met de kwestie van de „Deutsche Werke". Zij zou niet langer het stopzetten dezeT fabrieken eischen, doch, in overeenstemming met Nollel's voorstel, genoegen nemen met een wijziging van het bedrijf, mits be-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2