„ONS BLAD" Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: BINNENLAND. Hef verdwenen meisje MAANDAG 2 JANUARI 192i 14de JAARGANG Steunregeling in tiet veen. KERK EN SCHOOL GEMENGD ¥EOWS. Huizen. EEN ERKENNING. Kweekerij „De Dam ia" No, 373 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD S" eaMSB Abonnementsprijs Per kwartaal voor Alkmaarf 2. V^or buiten Alkmaar f 2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. ADMINISTRATIE No. 433 REDACTIE No. 633 Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; elkeregel meer f 0 25; Reclames per regel f 0.75; Rtnriek „Vraag en aanboo" bij vooi- uitbetaling pe: plaats'ng f 0.60. Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—f 400,—, f 200,—, f 100,—, f 60—, f 35,—, f 15,-p Er, circuleert omtrent bovenstaand onderwerp een berichtje door de pers, hetwelk zeer tendentieus is gesteld en dus, zeker in algemeenen zin, onjuist is. Vooral nu allerwegen getracht wordt, de noodlijdende gezinnen te hulp te komen, is het weinig minder dan kwaadaardig, dergelijke berichten te lanceeren. Het bericht zegt dan, dat een veen arbeider die in dit jaar f 2650.ver diende, waarvan hij dezer dagen nog f 1450,ontving zich voor steun aanmeldde het zegt voorts dat tvyee arbeiders weigerden om voor f 20.— per week te werken wijl zij, indien zij niet werkten f 14.steun zouden ont vangen daarnevens, dat er arbeiders in de venen zijn, die de laatste jaren zóóveel overhielden, dat zij wel een jaartje van werkloosheid kunnen trot- seeren. En dan, als slot, dat deze dingen „vermoedelijk" ook ter bevoegder plaatse zijn opgemerkt, althans men „begint" thans werkelijk onderscheid te maken tusschen werklooze en nood lijdende arbeiders. Nu ook in deze streken blijkt, dat men iets voor de noodlijdende ge zinnen in de venen wil doen, kan een dergelijk bericht slechts de zaak scha den en zal het door velen gewaar deerd worden te weten, dat hun of fer niet aan onwaardigen wordt be steed. Het zou dwaasheid zijn om te be weren, dat alle veenarbeiders even brave menschen zijn en er dus onder dezen niet waren, op wier hande lingen veel is af te dingenevenmin kan ik weten of er door een veen arbeider die dan met zijn gezin moet gewerkt hebben en anders is iet onmogelijk dit jaar 2650. 's ontvangen maar wèl weet ik, en kan ik weten, dat zeer veel arbeiders dit jaar maar zeer kort hebben ge werkt en dus in de allergrootste ar moede verkeeren. Ik kan weer niet weten, of er twee arbeiders zijn, die liever f 14.steun ontvangen, dan voor f 20.te gaan werken wel weet ik, dat het over- groote gedeelte géén werk kan krij gen en f 14.steun'slechts kan ont vangen worden, als iemand 5 kinde ren zónder verdiensten heeft en zelf ook niets verdient. In dat geval moet van de f 13.75 eerst nog de contri butie voor de werkloozen-kas betaald worden, anders houdt hij op daarvan lid te zijn Daardoor wordt de uit- keering f 1.25 lager. Dat er arbeiders zijn, die niet-nood- lijdend zijn, kan worden toegegeven, maar onwaar is het bericht, waar het den schijn wekt, alsof dergelijke personen van den openbaren of vrij- willigen steun profiteeren. Daarom trent is steeds een zoo scherp moge lijke controle ingesteld, wat alweer niet uitsluit, dat hier of daar iemand de controle heeft kunnen misleiden. Als we ten slotte nagaan, dat alle Zeer Eerw. Heeren Pastoors in de Drentsche venen zich hebben doen opnemen in een steuncomité omdoor giften van onze geloofsgenooten den allerergsten nood" in hun parochie .c r.Ui.i.en lenigen ciat Z. D. H. de Aarts-Bisschop van Utrecht voor dat doel reeds een gift zond van f 500. dan zal iedereen toegeven, dat be richtjes als door mij bedoeld een ver keerden indruk vestigen en dus afbreuk doen aan hetgeen voor vele veen arbeiders toch zoo dringend noodig is, n.l. hulp van hun medeburgers in Nederland en kan m.i. het bericht, dat waarschijnlijk gehcl onwaar is, doch in elk geval slee ts op zeer e e'.e uitzonderingsgevallen slaat nief van kwaadwilligheid worden vrijgespro ken en dat mogen dus ook de lezers van dit blad wel weten. Schoten, 28 Dec. A. J. LOERAKKER. EEN STRIJDSTER VAN 'T H. HART. Den 28 December j.l. overleed te Meerssen (L.) de Eerw. Moeder Thé- rèse Joseph, Overste van de Zusters der H.H. Harten aldaar. Moeder Thé- rèse is een van die stille arbeidstere van het H. Hart geweest, die, onbe kend bij de menschen, toch ontzag lijk veel goeds slichtte. Zij was in den vollen zin des woo-rds een apostel van het Werk der Intronisatie van het H. Hartin de huisgezinnen: daar voor werkte zij, daarvoor schreef zij, daarvoor leed zij met blijdschap de ongemakken van haar zeer langdurige, slepende ziekte. Sedert meer dan een jaar spande zij, met de Paters der H.H. Harten, al haar krachten in om de practische godsvrucht tot het H. Hart aan de kinderen, vooral de schooljeugd te leeren, door de ver breiding van de „Kruistocht van het H. Hart", vereeniging, die haar tegen- woordi gen bloei in tal van scholen niet weinig aan haar blakenden ijver te danken heeft. Mogen alle vereerders van Jezus' H. Hart deze zeer verdien stelijke vrouw in Kun gebeden ge denken en zich levens voe'.en aan gespoord, den strijd voor het Rijk van het H. Hart dapper voort te zetten, dien zij, -ondanks, haar lichamelijke zwakheid, zoo krachtdadig gestreden heeft. R. I. P .EEN ZWAAR WERK. Het Mastbosc-h bij Breda, ruim 500 H.A. uitgestrekt, heeft bij den November storm geducht geleden en volgens merle- deeling zijn er niet (minder dan 8000 stuks zoodat het op sommige plaatsen een ware ruine is gerw ouden. Het hlijtkt geen ge makkelijk werk te zijn deze hoornen, lig gende tusschen en in nog staande hoo rnen, te verwijderen. Eerst heeft men be proefd met ossen <Lit geduchte werk uit te voeren, maar bij een proef bleef het- omdat het een ondoenlijk werkje, bleek: met een zoogenaamde Jier" werd het geprobeerd, maar dat schoot niet op. Toen het allernieuwste op het gebied van kraolïtwerktudgen, nj. een tractor, maar die men bezigde bleek ook al niet ge- gesohiki, omdat men niet meer dan cir ca 20 boomen per dag kon wegwerken, ten slotte een Renault-tank van 45 P.K. Met een langen staaldraad worden de boomen aan het werktuig bevestigd en, zoodra de tractor in werking wordt ge bracht, sleept hij de boomen met onweer staanbare kracht voort cn zoo worden er per dag ongeveer 100 exemplaren op de plaats gebracht, van waar men ze ver der kan transporleeren. Ondier de geval len boomen zijn eojrte woudreuzen van meer dan 25 M. lengte en daaraan even redige middellijn in dikte. EEN VREEMDE WERKVERSCHAFFING. Men meldt aan de L. Ct„ dat een be sluit van den gemeenteraad van Woikmn (Fricsl.) om ter wille van de werkver schaffing de boomen in die stad te rooien- vrij wat beroering heeft gebracht. Een groole proteslvergadering is gehouden, uilgeschreven door de vereeniging Plaat selijk belang. De zaal was stampvol. Tal van sprekers lieten hun protest hooreii. Besloten werd een adres te lichten lot dien raad om op hun besluit terug te ko men, terwijl ooik aan Ged. Slalen zal ver zocht worden het besluit niet goed le keuren. DE FRAUDE TE GENDRINGEN. Uit Gendringen wordt aan het N. v. d. D. gemeld: De afwikkeling van de financieel© ope ralies van den voormadigen burgemeester van Gendringen is thans zoover gevordtefd'. dat dank zij het stellen van borgen de ge meente gisteren weer in het bezit Is ge, komen van de 45 aandleelen ad f 1000 der Geldersche Stoomtram. Het nadeel der gemeente bepaalt zich thans nog tot de 15.000 van het Ievensmiddelenbedrijf en de f 1830 van de brands loffenccmmlssie die de burgemeester ten eigen bate moet hebben aangewend en voor welke bedra gen zich lot heden nog niemand borg heeft willen stellen. SCHAPEN VERSCHEURENDE HONDEN. 't Schijnt dat dc honden in de laatste dagen al heel erg op schapen gebeten zijn. Nu- heeft weer een landbouwer uit Sloter- dijk aangifte gedaan, dat een hond van een buurman een i8-tal schapen, die aan liem toebehoorden in een sloot heeft ge jaagd en op zoodanige wijze er drie gebe ten heeft, dat één berweak en twee afge maakt moesten -worden. DE MELKKWESTIE TE AMSTER DAM. Vrijdagmorgen vergader-den dé neutrale Bond van Melkveehouders en de R. K, Bond van Melkveehouders ter bespreking van den toestand in d'en melkhandel. Me degedeeld werd, dat in een vergadering van mcikproucenten en den melkhandel, onder leiding van Dr. van Raalte besloien was, dat de prijs van de melk thans fran co stad zal zijn 14 ets. Mocht de prijs nog verder gedrukt worden, en kan men dan niet tót overeenstemming 'met den melk handel komen, dan zullen de boeren de melk zelf gaan "itventen of verwerken tot boter of kaas. Leo schrijft in de „Tel.'': De opperman, een achterlijk en oucter- wetsch burger, pruimde. Hij zat op een omgekeerden kruiwagen, in de nabijheid van de teekenüoods, achter welker doezelige ramen vage gedaanten zichtbaar waren, en blauwe vellen papier zïlih uitrolden op groote tafels. De opperman kauwde op zijn pruim als een rund. Zijn kaken schovend knarsend, malend, wrijvend over elkaar, en telkens ging' de mond een beetje open, weer dicht, weer open. De pruim was groot 'en nieuw. Adh'ter en naast den opperman was de rommelige -veelhdd van roodgeschilderde raamposten, steenstapels, bruinrood en grauw, planken, blankgeel, kalklroggen. Voor hem was een heuveltje, waarin een man met trage bewegingen kalk aan maakte. De opperman pluisde een paar 'brood kruimels pit zijn warrigen, grijzen baard, en wrong de sterke, eeltige handen stijf ineen op de knieën. Hij keek naar het halfafgebouwdc huis, dat voor hem oprees, en waarin de vloer balken rechte lijnen trokken. Een metselaar, zijn laatste tha.p brood besmakkend, naderde. ICijk-ie naar, Teunisse? vroeg hij, met vollen mond. Bi-je bang dat de boe] inzakt? Bin 'k nc; antwoordde de opperman zeer bedaard. Ken geen stand houwe peskalk, peshout en pessteene.afijn. Over tien jaar leit 't heele zaakie teuges "de vlakte. Dat zeit Teunisse en die weet wat steenë benne. Dit benne geen sleene 'benne peperneute Hij nam een steen, d5e onder zijn be reik lag, wierp hem omhoog. De steen viel op een andere, brak. De opperman molens leende met zijn breede kakerr. -Enne die menier om fe bouwen, teugensfwoordig.is dat 'n huis Drage die. ballekies,? Noem jij dat 'n muur? Mo hemd. is dikker.muur van niks., enne die rame die ram© benne veuls te groot... enne die kezjjntjes benno to smal,...j. Ga 't zegge an de annomor Teu nisse! grapte de metselaar. Of an de ar- sitekt. Ja Mo hak. Beduvel je zuster. Ze zelle na Teunisse luistere. Afijn. Mar al dat moois houdt geen stand, bestaat niet.fijn om teugen an te kijke, mar niet om in to wone. Stikkodomker op de purtaaltjes, enne kleine kokkies van kamertjes. Hij liefkoosde zijn pruim, liet zijn lichtblauwe oogen gaan over de aehterzrj van een rij huizen, die bijna klaar wa ren. Daar, op een derde verdieping, flap perden baaien rokken, stond een bezem, .-iruilde een verveloos duivenkohjo, op 'n smalle waranda, waarvan de leuning nog gemaakt moest worden. Nou vraag ik je nou vraag ik je afijn of dat bar is. De boel is niet eens af en ze stoppen d'r mense in. Wie z'n poot op de veranda zet, lata- felt d'r meteen af. Geen leuning en niks en d'r wonen minse.... afijn. Welis van den woningnood ge hoord, Teunisse? spotte do metselaar. t— Ja Me laars. Er verscheen voorzichtig een man op de waranda, die een iel touwtje te span nen begon, tusschen de twee houten zij schotten. Dat was de leuning. '.iaf!' L Do opperman stond 03. Het leek of hij kraakte. Hij kreeg een timmermansjong in 't oog, dat lui te kauwen' stond, leunend tegen een der nieuwe buizen, fraai rood, en blank, en helder. Ga mit je pens van dat huis ,af, jonge! beval hij stunrsch. Zoo meteen douw je 't afijn van se plaasNee, Dan mijn tijd, dan mijn tijd. 'n Bel klonk. Allo, manne, sprak de opperman. Maak die mooie luzzovoi-sdoosjss mar es ,fafijn. EEN GEMEENE DAAD. Toen Dinsdagmorgen met de werkzaam heden der in aanbouw zijnde scholen te Oss (N. B.) zou begonnen worden, (kwam men tot de ontdekking, «lat gedurende de Kerstdagen de steigertouwen waren door gesneden. Gelukkig kwamen mog geen p«T- soonilijke ongelukken voor. Men brengt deze gemeene daad in verband met de onlangs uitgebroken staking -bij de firma wed. Broks aldaar, door wie dit werk 5s aangenomen. De politie heeft die zaak in onderzoek. HAAGSCHE HUISEIGENAREN EN DELFLAND'S SLUISGELD. Haagsche huiseigenaren hebben dezer dagen een aanslagbiljet ontvangen tol het belalen van Siu-isgeld voor het hoogheem raadschap Delfland. Iets geheet nieuws. Maar deze nieuwe belasting schijnt ge rechtvaardigd. De „Haagsche Post" noemt haar een vc r-r! «xïigi-ng s belas tin gHet Hoogheemraad schap Delfland, dat oen gebied omvat van bijna 33,000 H.A. heeft behalve de zorg voor enkele wegen, 11 sluizen en 38 brug gen het onderhoud van den „gemcenen boezem" van 77 polders, van een groote uitgestrektheid dijk en van 17.070 meter zeewering. Afvoering van het overtollige water en wering van het watergeweld van buiten, ziehier de eerste taak van een wa terschap. Hebben de Hagenaars daarmede niets Ie maken als er van die duizenden meters zeewering 6560 meters op het grondgebied van hun gemeente Iiggen7 Er waar moet het water heen uit de potter tjes aan den Oost- en Westkant van de stad als de „gemeente boezem" vam Delf land het niet opneemt en door zijn slui zen doet wegsfroomen? De stelregel voor het oud-Holland-sche dijkrecht: „Wlen water deert, die water keert", is ten ■votl-e toepasselijk op eiken eigenaar van onroerend goed, dóe binnen de palen van Delfland veilig leeft en dus meebetalen anoet. Terwijl in Rijnland-, het waterschap waarvan Leiden het middelpunt vormt, ihet boezem-onderbouid' het duurst komt, Is In Delfland de zeewering het kost'baarst- En daarvan trekt de Hagenaar op meer dan ééne wijze profijt. Als wij alleen maar hedentken, dat er ai een heel dort» Söhe- veningen, sedert den grooten vloed van 1470, een paar mijilen ver ,in de Noordzee ligt, en dat het meermalen ging als «en halve eeuw laler, .-in 't jaeT 1530, op. dien vijfden November, 's morgens ten 8 «aren toen een grooten storm uytten N. Westen haestetyc o-pgeresen bet zeewaeler, seer hoog v'loeyende, alles in korten stonde deed wegruckcn, dreygendie Söhevellnge met eenen algemeenen ondergnngh." In „De Strijd," het blad van het N. V. V., wordt gesproken over de werkloosheids-interpellatie. Van do Re- geering wordt gezegd, dat zij steunt op de R, Kath. on Christelijke Arbeidersbe weging. Daarom doet zij niet genoeg. Maar even verder staat in hetzelfde artikel. Hot is wadr, zooals vanwege da Re- geering werd betoogd, dat in ons land meer op dit gebied wordt gedaan dan in andere landen. Ook wat inzake werkverruiming ge- St. Pancras. Telefoon 14 Biedt aan BSaBiaanseSie P©pisiier Aanbevelend J. GROEN daan wordt, is „niet van geringe betes- kenis." Het gaat dus nog wel met die Itegee- ring, die ,jsteunt op de R. K. en Chris telijke Arbeidersbeweging." Zij deed cn doet meer dan de Regeeringen in an dere landen, waar de „Moderne" Arbei dersbeweging over veel invloed beschik! en waar zelfs sociaal-democraten in het Kabinet zijn of waren opgenomen. Maar dat wil de schrijver in „De Strijd" natuurlijk niet erkennen. Immers noemt hij het vele, dat hier te .lande geschiedde, „een bewijs ten gunste van de strijdmiddelen en den invloed van onze d.i. de Moderne Arbeiders beweging." Nu zijn wij er precies, teekent „Patri monium" hierbij aan Wat er goeds in Nederland gebeurt' op sociaal gebied danken wij aan de Modernen." En dat er ook nog kwaad geschiedt- is te wijten aan de Christelijke Arbei dersbeweging. Hot is heel duidelijk. Maar..... wie gelooft het? De leiders van het N. V. V. gsloove® het. zelf nist! iiiiiiLiieiüM mmw$. De jacht in Noord-Holland. De jaeht op alle waterwild in dc provincie Noord- Holland zal worden gesloten op Dinsdag 3t Januari 1922 met zonsondergang. Het wei- spel van kwartelen met steekgaren of vlieg net zal mogen worden uilgeoefend van 1 Mei lot en mei 15 Juli 1922. Vergoeding. Voortaan zal ook voor adviezen, verstrekt door don voorlich tingsdienst ten behoeve van do Nijver heid, een zekere vergooding in rekening worden gebracht. HET VETGEHALTEONDERZOEK DER MELK. 1 Vanwege den Algemeenen Nederïand- landschen Zuivelfcond, is eene commissie ingesteld, welke zal hebben na te gaan aan welke ©ischen van nauwkeurigheid en samenstelling het door den hond aan zijne aangesloten fabrieken te leveren glaswerk en chemicaliën voor melkonder- zoek zullen hebben te voldoen. Deze ar tikelen worden reeds sedert jaren uit sluitend onder controle van het schei kundig laboratorium te Leeuwarden af geleverd, doeh in den loop der jaren en vooral tengevolge van de achter ons lig gende crisisjaren, is het noodig geble ken, dat de eischsn waaraan deze hulp middelen hebben te voldoen opnieuw wor den geformuleerd en vastgesteld. Dat met dit onderzoek groote Belangen voor den boerenstand gepaard gaan, zal dui delijk zijn, wanneer men weet dat op het vetgehalte-onderzoek der melk hot geheele betalingssysteem van de meeste coöperatieve zuivelfabrieken berust. De commissie, welke zich met het on derzoek heeft heiast, bestaat uit de hee ren prof. B. van der Burg L.i., J. H. Aberson, heiden hoogieeraar aan do Land- bonwhoogeschool te Wageningen, Ir. H. W. de Kruijff, directeur van den Keu ringsdienst te Zutphen* en dr. L. O. Janse, scheikundige van den Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Friesland te Leeuwarden. FEUILLETON Op dit oogejnblik ging de deur open en een vreemde kwam naar buiten. Hendrik trad hem in den weg. „Halt! wie zijt gij?" vroeg hij naastig. „Aha mijnheer Meerveldtant woordde deze, staan blijvende. Hij scheen te óverleggen wat hij verder antwoorden zou. Wederom ging de deur open en de portier, een oude, trouwe dienaar des huizes, verscheen met een licht in de hand op den drempel. Hij had ce stem van zijn jongen meester herkend. „God zij gedankt, dat gij hier zijt nep hij, en trok zijn heer in. huis. ,,uia Godswil, wat is er gebeurd vroeg Hendrik verschrikt. verloren "8erUSt' n°g 'S all° ll00p niet „Wat is er dan spreekIs vrouw pl™s „Neen,beiden zijn nog tamelijk wel „Maar spreek dan toch 1 jé foltert nte met je achterhoudendheid." De trouwe dienaar verkeerde in de grootste verlegenheid. Hij wist niet hoe hij hetgeen voorgevallen was, aan zijn lieer zou mededeeleii. Deze drong echter aan en wilde nu zelf naar boven naar zijn vertrekken snellen. De bediende hield hem vast. „Gij moogt niet zoo eensklaps voor de bedroefde moeder verschijnen 1" sprak hij treurig. „O God mijn kind riep Hendrik uit en zonk op een zetel neder. Daarna sprong hij weder op, greep den dienaar, wien dikke tranen over de wangen biggelden, vast, schudde hem en riep „Waar s mijn kind? Welk onheii is mijn Rudi bejegend „Wij weten het zelf nog niet," antwoordde de dienaar bevende. „Gis teren verdween het plotseling uit het huis. Hoe dit mogelijk zijn kan, is ons allen onverklaarbaar, daar zij bijna geen oogenblik buiten toezicht was. Daardoor werd hare verdwijning ook aanstonds bemerkt. Het geheele huis geraakte in opschudding. Wij zochten haar overal er was nergens eenig spoor van te vinden. Eindelijk ontdekten wij hier voor de voordeur een klein zijden doekje, dat zij dien dag om den hals gedragen had. Dit verwekte het vermoeden, dat zij ge roofd zijn moest. De goede grootvader ijlde terstond naar de politie en smeek te den commissaris al het mogelijke in het werk te stellen, om het kind terug te bekomen. Om de politie agenten aan te vuren, loofde hij een groote belooning uit. Tegelijk verzocht hij van uur tot uur 'bericht omtrent de stappen, die men ter nasporing gedaan had. Zooeven verliet weder een bode het huis. Hij wist niets anders te zeg gen, dan dat ondanks de zorgvuldigste nasporingen, er nog niet het geringste spoor gevonden was, waar het kind gebleven kon zijn." De ongelukkige vader had in stom me smart toegeluisterd. Nu stond hij van zijn stoel op en wankelde als eeen slaapwandelaar uit het portierskamer tje naar zijn vertrekken. Luid jammerende wierp zich de ar me moeder in de armen haars echtge- noots. „Ik weet alles!" sprak hij smarte lijk, toen zijne vrouw onder een vloed van tranen beproefde hem het voor gevallene mede te deeien. Ook de ontroerde grootvader reikte hem stom de hand. De smart over de verloren kleindochter had in dien en kelen nacht zijn haar veel witter doen worden. Den daaropvolgenden oudejaars dag ontving de p anter Bellecour in Florida uit New-ljork den volgenden brief Eindelijk.is de aanslag gelukt. Het kind is tn zekerheid. Het kostte veel moeite. De politie is geweldig in de weer. Een belooning van duizend dollars is voor de terugvinding van het kin'd uitgeloofd. Het gevaar voor mij ware zeer groot, had ik niet met slimme berekening de betrekking van geheim politie-agent verzocht en ge kregen. Niemand vermoedt derhalve waar zicli het kind bevindt, want ik houd de ge'neele politie-bende op een valsch spoor. Maar dat kost mij veel, zeer veel geld. Ik zie derhalve een verdere ondersteuning tegemoet, die tegen de uitgeloofde premie opwegen kan. Pierre Renardv" VI. Mevrouw Belly Meerveidt had ach tereenvolgens haren echtgenoot drie lieve kinderen, een fikschen jongen en twee allerliefste meisjes geschonken. Hoe liefdevol haar moederhart ook voor deze drie spruiten van haren gelukkigen echt klopte, kon zij toch de eerste vrucht daarvan, haar aan vallige Rudi, niet vergeten. Met diepe droefheid kwamen steeds de vragen bij haar op „Waar is het kind geble ven Wat is er van haar geworden Had zij de zekerheid bekomen, dat het kind gestorven of zelfs gedood wa re, dan zou hare smart niet grooter geweest zijn. Nu echter stelde zij het zich dikwijls voor in lompen ge huld, gebre.. en ontberingen lijdende, wellicht door gewetenlooze lieden mis handeld of tot een slechten levens wandel opgeleid. Dit onderhield in haar een staat van voortdurende ze nuwachtigheid, zoodat hare gezond heid sterk daaronder leed. Haar man had zijne navorschingen naar het kind jarenlang voortgezet en zelfs thans rustte hij nog niet, hoewel hij reeds sinds lang alle hoop opgegeven had, het ooit terug te zullen vinden. Zijn eerste verdenking was op Bellecour als aanstoker van 'den roof gevallen. Hij zond derhalve een geheim-politic^, agent, die hem als zeer bekwaam aanbevolen was, naar Florida. Maar ongelukkigerwijze had de keuze den werkelijken roover Pierre Renard ge troffen. Deze keerde na eenigen tijd terug en verzekerde dat de heer Belle cour in ieder geval aan den kinderroof geheel vreemd was... Het was een vriendelijke lentedag. Voor het eerst na lange, sombere win termaanden ?ond de zon hare stralen weder verwarmend en met een nieuw leven bezielend op de aarde. Wie slechts kon, verliet de enge wanden zijner woning om de heerlijke buiten lucht te gaan inademen. Ook Hendrik noodigde zijn vrouw tot een kleine wandeling uit. Zij kozen den weg naar de haven naar een kant, die slechts door weinigen bezocht werd. Hier vonden zij een klein meisje van om streeks tien jaar, dat stil stond te schreien. Ondanks de sterk ontstoken oogen mogelijk wel van het vele schreien had het een allerliefst ge zichtje. Haar kastanjebruin haar hing in twee eenvoudige vlechten op haar rug af. Hare kleeding was armoedig, maar zeer proper. Onwillekeurig voel de mevrouw Meerveldt zich tot de klei ne aangetrokken, en ook op haar man maakte het schreiende kind een die pen indruk. Beiden hadden waarschijn lijk dezelfde gedachte dat hun ver loren kind, dat van derizelfden leeftijd was ais dit, plicht even hulpeloos en verlaten Ms. Beden bleven voor het kind staan. Het meisje keek weemoedig naar hen op. In haar oogopslag lag diep leed. „Wat deert je, mijn kind, dat je hier zoo alleen staat te weenen vroeg Hendrik's vrouw deelnemend. Daar het kind met het antwoord talmde, voegde zij er bij„Vrees niet, kleine, wij meenen liet goed met je." „Moeder is gestorven, en vader heeft mij het huis uitgejaagd," ant woordde het kintf.ivet bevende stem. „Hij zcide, dat ik niet meer zijn kind was en kon gaan waar ik verkoos." En opnieuw begon het luid te schrei en. Hoe zacht het ook gesproken had lag er toch ondanks de diepe smart een zoete welluidendheid in hare stem. „Hoe heet je vader en waar woont hij vroeg Hendrik. Het kind drong haar tranen met ge weld terug. Daarna antwoordde liet „Vader sloot het huis en ging naar zee. Hij zal in langen tijd niet meer terugkeeren." De bescheidenheid, waarmede liet kind sprak, trok de beide echtelieden steeds meer aan. Na veelvuldige vra gen, die zij tot haar richtten, verna men zij, dat haar moeder eerst daags te voren begraven was na iang gesuk keld te hebben. De liefde en eerbied, waarmede de dochter van haar sprak, bewezen, dat het een zeer verstandige en brave vrouw geweest móest zijn, die in menig opzicht ver boven de ge wone zeemansvrouwen gestaan had. Als matroos was de vader dikwijls maanden lang aftyezig. Ook hij had zijn kind zeer liefgehad. Hij bracht het telkens van zijn reizen speelgoed mede. Als hij te huis was, moest het altijd bij hem zijn; hij speelde en stoei de er mede. Dikwijls voer hij met haar in een boot de haven rond ecnige keeren nam hij haar z.elfs medé naar zijn schip en schommelde haar lachend in een hangmat. Pas echter was de moeder tot .een beter leven overgegaan, of hij werd eensklaps geheel anders. Hij zag het kind niet meer aan en stiet het van .zich af, als het zich tegen ''cm 'v -<r ------ mmm

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1