BUITENLAND verdwenen meisje ...f2.— f 2 85 0 60 f hooger. Bureau: HOK 6, ALKMAAR. - Telefoon: 433 Bi CONFERENTIE Ti WASHINGTON, No. 37s WOENSDAG 4 JANUARI 1922 14e JAARGANG NOORD - HOLLANDSCH DAGBLAD EB Abonnementsprijs Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad Advertentieprijs: IVan 1 5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0 25; Reclames per rpgeJ f 0 75: Ru riek „Vraag en aanbou" bij vooi uitbetaling pe. piaat; ig f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—f 100,—, f 60,—f 35,—, f 15.- BRSIWËË HIT FRAMKRWK. Uit Apachenland. Aan misdadigers die hun vak ver staan, hun afschuwelijk bedrijf uit oefenen als gold het een geregeld ambacht, ontöreekt het hier, helaas niet. Als een Frigoli, die in een mini mum van tijd zich onder allerlei gedaanten wist voor te doen, kiest oe bedendaagsche oplichter met een nauwgezetheid, alsof hij in een too- neelstuk een of andere rol heeft te vervullen, zijn toilet, is hij „clean shaved" of gebaard, naar mate de omstandigheden het volgens hem, eischen. De „apach" met gepomma- deerde lokken, rooie das, geruiten oet en fluweelen pantoffels raakt uit de mode, de „gentleman"-misdadi- ger heeft zijn intree gedaan. Nog worden de plannen beraamd in de geheimzinnige duisternis van obs cure cafétjes in de schuilhoeken van Parijs, nog trekken zij zich na „ge el an en arbeid" terug in de achteraf buurtjes van „Montmartre," maar het terrein hunner werkzaamheden beperkt zich niet meer tot de stille en afgelegen stadswijken, en het nachtelijke uur wordt niet meer uit gekozen voor hun gewetenlooze da den. Op de spoorwegen en in de ho tels, in den vroegen morgen en mid den op den dag, verrichten zij hun werk en des avonds benutten zij, als de gelegenheid het meebrengt. De uitdrukking „daden die het dag licht niet mogen zien," kan gevoege lijk worden gewijzigd, want overal en altijd liggen zij op de loer, die parasieten der maatschappij, die mis dadigers van de groote wereldstad. Zij hebban geen eerbied voor godde lijke, laat staan menschelijke wetten de theorie dat eigendom diefstal is achten zij hun levensspreuk en vin den er een motief in, hun medemen- schen van dat overtollige bezit te ontdoen en zelfs schromen zij niet een menschenleven op te offeren om hun hebzucht t.e bevredigen, Dezer dagen zocht de politie de hand te leggen op zulk een oplichter en al is dit geen zeldzaamheid, om de eigenaardige wijze, waarop deze mees ter in het vak opereert, wil ik iets daarvan vertellen. „Clovis Curas" is niet jong meer, hij heeft „Abraham" al gesproken en weet beter dan wie ook „waar deze den mosterd haalt." Zijn haren grijzen reeds aan de sla pen en zijn blauwe oogen kijken je aan zoo vertrouwenwekkend, dat je hem je laatsten stuiver zou geven. Hij draagt zijn jaren met eere, zou in dit verband wel wat vreemd klinken dat hij de sporen van een misdadig leven uiterlijk niet vertoont is juis ter. Schijn bedriegt hier voor de zoo- veelste maal want nauwelijks zes maanden geleden, werden niet min der dan 200 klachten tegen hem in gediend en het aantal veroordeelin gen door hem ondergaan, is op zijnf manier, respectabel. Eenzijdig is „Curas" allerminst, hij weet uït heei wat vaatjes te tappen en het is al leen zijn verregaande brutaliteit die in niets gevaar ziet, welke hem nu en dan verraadt. Soms doet hij zich voor als geneesheer van den publie- ken dienstmeldt zich aan bij de concierge van een huurwoning en verzoekt haar een van ue huuruers, pas uit het ziekenhuis teruggekeerd, bij hem te doen komen. Voldoet zij aan zijn verzoek dan maakt hij vat. die afwezigheid gebruik, te snuffe len in haar laadjes en in te pikken (meest een schamele oogst) wat hem geldwaardig voorkomt. Parijsche con cierges zijn echter, de goede niet te na gesproken, over het algemeen, weinig behulpzaam als niet een ver zoek van een klinkenden handdruk vergezeld gaat. In geval van weige ring, tippelt Curas noodgedwongen, zelf de trappen op en dient zich als geneesheer bij den oud-patient aan. Hij vraagt hem naar zijn gezond heid, informeert of hij tevreden is over het ziekenhuis, de medische be handeling, de voeding, kortom over alles, wat het daar "kort te voren, geeindigde séjour betreft. Eindelijk dringt hij aan nog eens een onderzoek aan den lijve in te stellen. Hoewel meestal schoorvoetend, voldoet de oud-patient toch aan zijn verlangen. Hij wordt betast en volgens alle rege len der kunst door „Curas," die de noodige instrumenten bij zich heeft „geunsculteerd." Hij laat hem adem halen, tot honderd tellen e,n net zoo lang alle mogelijke manoeuvres uit voeren, als het voor hem noodig is, zich meester te maken van de bij het ontkleeden, voor de hand liggende voorwerpen. Zijn vingervlugheid staat hem toe ook in de schuilhoeken van jas en vest zijn slag te slaan. Dit is een van zijn manieren. Soms geeft hij zich uit voor „kolonel" in het Fransche leger, daarbij gebruik ma kend van de wetenschap gedurende de oorlogsjaren opgedaan, in zijn omgang met gemobiliseerden aanhet front. Bij een dergelijk bezoek, meest aan de ouders van een soldaat die ge storven is en dien hij zegt gekend te hebben, is hij gekleed in een zwarte jas, en ontbreekt een duidelijk zicht baar onderscheidingsteeken, legioen van eer of oorlogskruis niet. Hij komt om een geleende som terug te vragen, zich gemaakte onkosten te laten ver goeden en in de meeste gevallen zijn z'n slachtoffers verheugd hem het gevraagde ter hand te mogen stellen. Op zijn tijd is hij ook handelaar in juweelen, weet de adressen van per sonen, die in geldverlegenheid zit ten en gaarne voor een geringer be drag dan de waarde is, hun sieraden verkoopen, als het slechts geheim blijft. Als de koop is gesloten, toont hij de enveloppe met de benoodigde bankbiljetten, maar weet op het oogen blik van overreiken, door het laten vallen van een geldstuk, de aandacht zoodanig af te leiden, dat hij gelegen heid heeft de enveloppe met bank biljetten, tegen een tevoren gereed gemaakte en niets dan krantenpa piertjes bevattende, te verruilen. De hiergenoemde zijn slechts enkele van de pijlen die hij op zijn misdadi- gen boog heeft. Hij doet in „hypothe ken" en is „huwelijksmakelaar" en zelfs het gewone zakkenrollen is hem niet te min, bij wijze van afwisseling. Dagelijks komen nieuwe klachten over hem in en het is derhalve te ho pen dat hij spoedig achter slot en gren del onschadelijk wordt gemaakt. De eenige is hij zeker niet, maar een meester in zijn minderwaardig genre ongetwijfeld en daarom heb ik bij uit zondering eens over dezen oplichter geschreven. De correct in rok of smo king gekleede gentleman-dief, tie avond aan avond in verschillende „dancings" zijn vrouwelijke partners, van overtollige en meest kostbare ballast bevrijdde, en thans is gevat, zou even merkwaardig zijn hier te bespreken, maar men kan zelfs van het goede, dus zeker van het kwade, te veel krijgen. Derhalve.... basta. Parijs, 18 Dec. '21. Mr. P. v. S. De indrukken van Lord Riddelh Lord Riddell, die aan het hoofd heeft ge staan van den officieelen persdienst der Washinglonsche conferentie, is in Engeland teruggekeerd en heeft zijn indrukken weer gegeven in een onderhoud met een mede werker van de „Times". Na uiting te heb ben gegeven aan zijn optimistische gevoe lens wat betreft het welslagen der confe rentie, wees hij er, op, dat men er zich in Engeland van bewust dient te zijn, dat de Vereenig de Staten een nieuw tijdperk in hun handelspolitiek ziin ingetreden. De Ame rikaansche regeering en de Amerikaansche 'zakenlieden meenen dat de tijd is gekomen waarop Amerika krachtige pogingen moet doen om zijn buitenlandschen handel uit te breiden. Om deze reden stellen de Ver. Staten zooveel belang in China. Hun wensch lot uitbreiding van dezen handel echter strekt zich verder dan tot China uit, en En geland heeft niet meer dan eenige andere natie reden om dezen wensch euvel te dui den. Het geldt een vriendschappelijke!! wed ijver, doch een wedijver niettemin. Engeland is geneigd te vergeten dat, hoe groot en belangwekkend Amerika ook is, het nog een jong land is, en dat, ook al zijn enkele van zijn jongste uitstapjes op het gebied van den buitenlandschen handel niet zeer ge slaagd geweest, de continuïteit van zijn ac tie het de noodige kennis en ondervinding zal bijbrengen. Xn Amerika bestaat het gevoelen, dat de oude wereld in verval verkeert, en dat de Ver. Staten bestemd zijn om het financieel, commercieel, wetenschappelijk, artistiek en literair centrum der wereld te worden. Dit geloofde Lord Riddell echter niet aan stonds De ontwikkeling van den vliegdienst. De te Was gton tot stand gekomen overeenkomst in zake de tonnenmaat van moederschepen voor vliegtuigen, wijkt aan zienlijk af. van de oorspronkelijke voorstel len van Hughes. Het oorspronkelijk plan was dat aan de Ver. Staten en Groot-Brit- tannië elk 80.000 ton en aan Japan 48.000 ton zouden worden toegewezen. Na ampele beraadslaging echter werd besloten, dat de Ver. Staten en Groot Brittannië elk 135.000 ton en Japan 81.000 ton zullen krijgen. Bo vendien zijn, naar men weet, de moeder schepen vrijgesteld van de beperkingen van de „vacantie" van tien jaar; elke mogend heid staat het vrij tót haar maximum-ton nenmaat aan te bouwen, terwijl de versle ten tonnage mag worden geschrapt en ver vangen. Het denkbeeld, hetwelk aan het afwijken van het oorspronkelijk plan ten grondslag ligt, is dat het stopzetten van den bouw van moederschepen gedurende tien jaren elke mogelijkheid tot verdere ontwikkeling er van te niet zou doen. Marine-officieren ach ten de mogelijkheid van Oen samenwerking van den vliegdienst met de vloot van groot gewicht en daarom een ontwikkeling der moederschepen een eerste vereischle. De onthullingen van de re geering van Tsjiia. Naar aanleiding van de uit Fransche en Japansche officieele bron openhaar gemaak te tegenspraak op de onthullingen over een geheimfe Fransch-Japansche overeenkomst in zake Siberië, hebben de vertegenwoordi gers van de regeering van Tsjita te Was hington verklaard, dat de komst van de overblijfselen van Wrangel's en Denikin's troepen in Wladiwostock, welke door de Japanners tot een aanval op de troepen van republiek van het Verre Oosten georga niseerd zijn, de in de onthulde documenten Vervatte beweringen bevestigd. De „Manchester Guardian" bevat even eens een uitvoerig telegram van zijn Was sing tonsclien correspondent over de beken- je onthullingen van de regeering van Tsjita. Wij ontkenen er nog aan, dat de delegatie dezer regeering te Washington heeft ver klaard, dat zij met de publicatie der docu menten niet ten doel heeft wrok tusschen de rerschillende naties te verwekken. De ge beurtenissen der laatste vier jaren in het lussische Verre Oosten, de gruwelijke vreedheden, welke de Japansche interven es ten gevolge lieeft gehad, nopen de ver- pgenwoordigers van het Russische volk in iet Verre Oosten er voor te waken dat alle nlichtingen worden verstrekt, die licht kun- inen werpen op de plannen van vijanden, zoowel als vrienden. De tekst van het protocol, dat den 12en Maart 1921 te Parijs is geteekend, luidt: „In geval van de bevrijding van het Si berische grondgebied van bolsjewieken, ver krijgt Japan het volledige gezag in Siberië; de Russische regecring, de Russische auto riteiten en de Russische militaire strijd krachten zullen onder Japansch toezicht staan; alle concessies behooren aan de Ja panners; de Japansche regeering bezit liet benige privilegie om concessies aan andere naties te verkenen; de Mangfj oer ij sche spoorweg wordt den Russischén autoriteiten toegewezen; Japan heeft het recht de ge- heele lijn te koopen, wanneer de Russen haar wenschen te verkoopen, ondanks liet huidige contract, hetwelk bepaalt, dat de verkoop slechts na 24. jaar veroorloofd is; Japan heeft het recht voldoende troepen in plaatsen van strategisch gewicht te hand haven." De a.s. Conferentie te Cannes. Ook Ttathenau naar Cannes. Zooais mot groote stelligheid verluidt, zal o<& dr. Walter Ratihenau aan dien al- gemeenera uittocht naar Cannes deelne men. Hij reist niet met denzelfden mid dagtrein als de Fransche ministers, maar iij ten la teren avondtrein nemen. Briand's wenschen. In een interview jnet den Parijschen correspondent van de „Daily Mail" heeft Briand, naar een telegram van R. B. D. meldt, er op gewezen, dal de kern van ■den geiheelen toestand is de veiligheid van Frsuilirijk.Een bondgenootschappelijk ver drag lussohren Frankrijk en Engeland, een verdrag, waarom wij gevraagd hebben. maaT hetwelk wij niet verkregen," zou het beste bewijs zijn, dat ons maritiem pro gram niet is en nooit kan gericht zijn te gen onze Engelsche vrienden. Zulk een verdrag zou den besten grondslag kunnen vormen voor een afdoende en duurzame reconstructie van Europa. De Iersche kwestie. De vergadering van de Dail Eireann. Het wordt,,, blijkens een draadloos N. T. A.-beridht, waarschijn! ijlk geacht, dót het d-eha-t over <le ratificaties van het ver drag, dat bedien te Dublin zal worden her vat, tot htet eind der week zal duren. Volgens de bladten móeten nog vijftig le den van de D ail Ei rearm het woord voe ren. NaaT gemeld wordt, heeft tijdens het reces de leider der anli-ratificaliieparlij onderhandeld met de gevolmachtigden en •hun voornaamste aanhangers en had men gehoopt tot overeenstemming te komen, zoodat het verdrag met algemeene stem men zou worden geratificeerd. Thans wordt evenwel gemeld, dat -die pogingen zijn mislukt, zoodat de Dail voor <lc keuze staat van ratificatie of verwerping. Het kabinet van de Dail Eireann heeft in het geheel honderd resoluties ontvangen, dlie alle op twee na vóór de regeling zijn. DE FINANCIEELS TOESTAND IN ENGELAND. Blijkens de opgaven van liet departe ment van financiën 'hebben iin de laatste wegen maanden van het jaar het dienst jaar loopt dn Engelaind van 1 Apriil lot 31 Maart de uitgaven de inkomsten met ruim 63 mlfilioen pond overtroffen, terwijl er oen jaar geileden voor dalzelfde tijdperk nog een overschot was van ruim 46 mil- lioen. Drie maanden geleden was het te kort 41 miliiioen; het is dus de laatste drie maanden aanzienlijk toegenomen, dn weer wil van het feit, dat de inkomsten zeer zijn vermeerderd en de uitgaven merkbaar verminderd. De oorzaak -hiervan is, dal de „excess profits duty" schier nde't's meer beteeikent. In de laatste drie maanden heeft deze belasting op de buitengewone winsten slechts 2.650.000 pd.st. opge bracht. De opbrengst van deze b elas l ong was voor het tot 31 Maart loop-ende be- gTootkigsjaar geraamd op 120 millioen; tol dusver is sleefmls 29.714.000 pd.st. ontvangen en het is niet te verwachten, •dat er de laatste drie maanden nog veel zal bijkomen De hoogere ontvangsten van de drie laatste maanden van 1921 wijzen op een verlevendiging van den hainde). Aan inkomstenbelasting werd i-n -de laat ste negen maanden van 1921 174.660.000 pd.st. ontvangen, een vermeerdering van 17.818.000 pd.st. vergeleken bij hetzelfde tijdsverloop van 1920. De totale ontvang sten uit dezen hoofde werden door den kaaiseüier der schatkist geraamd op 410.500.000 pd.st en daar de meeste in komstenbelasting in de laatste drie maan den van het dienstjaar werd geind, wordt verwacht, dat liet geraamde cijfer bereikt zal worden. De vemindering d-w inkomsten was door den kanselier -er schatkist ge raamd op 209 miJUioen, vergeleken bij hetzelfde tijdsverloop van 1920/21. Die vermindering bedraagt drie niillióen meer •dasi hij verwachtte,'maar men 'heeft goede verwachtingen, da-t de drie laatste maan den vair het, dienstjaar nog veel zullen g-oed maken. Wat de uitga-ven betreft, deze wijzen op aanzienlijke bezuiniging. Zij waren n.l. on geveer 740 millioen of 102% mïllioen min der dan- iin dezelfde negen maanden van 1920. De vlottende schuld bedroeg op 31 Dec. 1.259.840.090 pd.st. Rij het begin van April bedroeg zij 1,275.330.000, pdst. een vermindering dus van 15.490.000 pd.st. DE ONAFHANKELIJKHEIDSBEWEGING I'N EGYPTE. Mevrouw Zaghloel, die in Egypte is achtergebleven (men weet dat haar man naar Geyloin is gedeporteerd, doch dat zij er die voorkeur aan heeft gegeven het land niet te verlaten teneinde in het belang van het Egyptische volk werkzaam te zijn, heeft een opriep tot de Egyptische matte gericht, waarin zij zegt: „Weest verstandig, vastberaden en eensgezind im uwe rangen! Legt u zeiven een strenge tucht opl Laat u niet in met' Engeland, en werk er niet nice samen. Ik verzoek eiken man en el;ke vrouw bij zijn of haar ont waken het votgende gebed te zeggen: „Almachtige God, geeft onze geliefde uit gewezenen aan hun land terug. Mogen zij -het stralend terugvinden onder de zon der oma f hamkelij kh ei d DE LOONEN BIJ DEN LANDBOUW IN ENGELAND. De nationale laiid'bouwersh-ond heeft een verklaring gepubliceerd betreffende zijn bouding inzake de lamdarbedderloonen. Daarin wordt gezegd, dat volgens "t offi cieele indexcijfer van de. gemiddelde waar- Betrekt uw benoodigde boomen direct uit de kweekerij geen tuss:hen handel. Kweekerij „De Dahlia" de der landbouwproducten, gepubliceerd door het ministerie van landbouw, de ontvangsten der boeren in November 21 beneden het peil van 1918 waren. Het loop van 46 shilling in December 1920 staat gelijk met 34 shitting thans. Als den arfj-ei ders thans 30 shilling wordt aangeboden, wordt hun dus gevraagd een verlaging te aanvaarden van slechts 4 shilling. In het zelfde tijdperk is de waarde der landbouw producten 110 gedaald. De toestand in het bedrijf is thans zoodanig, dat in een groot aantal gevallen de banken en niet de landbouwers de betaling der loonen te handen hebben. De bemdddefliings-coimmi'ssie in Hampshire heeft zich ve-reeni'gd met een loon van 32 shilling en een 48-urige werkweek tot het eiind van Maart. Een loon voot Januari van acht pence per uur, aangeboden door leden van den Luudtbouwersboind, is gisteren in Hertford» shire aanvaard door de vertegenwoordigers der landarbeiders. GEM. BUITENL ÜERISHTEM, KOFER IN MAROKKO? Volgens <le „Philadelphia Public Led ger" zou de Amerikaansche ingenieur Frank Gardner in Marokko uitgebreide koperjagen onMekt hebben; de waarde daarvan zou voldoende zijn onï alle Fran sche oorlogssöbuMien te betalen. Het schijnt vooralsnog gewensebt nade re berichten af te wachten over deze Amerikaansche ontdekking. - Een Amerikaansche geschiedenis 1 Miss ShotweH, een zeer bekende film speelster, liep twaalf jaar geledien dooi New-York's straten en raakte in gesprek met een zeer armoedig uitziende vrouw. Deze toevallige ontmoeting was het begin eener nauwe vriendschap. En alhoewel ■tte vrouw, wier naam Mary Pierson was nimmer haar vriendin van haar behoefti ge omstandigheden in kennis stelde, bf merkte mejuffrouw, Sliolwell duidelijk da deze zeer arm was. Vele jaren achtereen lcwam Ma-ry Pier son bij de filmactrice aan huis, -die vrijwel alles voor haar betaalde. Pas eenige we ken geleden, toen Mary P-ierson ziek was, betrad mej. 'Shotweil voor het eerst het schamele interieur van haar vriendin. Zij diecd al bet mogelijke om de zieke te red den, die evenwel eenige dagen later stierf. Toen het testament werd geopend bleek, dat Mary Pierson „aan de eenige vrouw, welke zich ooit onbaatzuchtig hulpvaardig ha-ti betoond" een aantal fondsen ter waarde van 144.000 dollar had nagelaten. De koopman Lockner uit Londen heefï in den D-treïn op Beiersch gebied een groot vermogen verloren. De verlo ren portefeuille bevatte een cheque van de Roemeensche 'bank in Boekarest voor 150.000 lei, een deposito-bewijs van d'e „Liinderbank" voor 5.6 millioen kronen, een -wissel van de Londensche Bank vcor 250 pond sterling en een cheque van 1376 pd. st., een cheque van de crediietbank in Parijs voor 88 pd. st. en andere bankbil jetten. Hel eiland Thanet, aan den mond van de Theems, is blijkbaar de gezondste streek van Engeland. Er zijn n..I niet minder dan vier honderdjarige vrouwen, twee le Margate, een te Ramsgatc en een te Minster. Volgens een officieele verklaring is het treinverkeer in Berlijn en het overige Duitschland thans weer normaal. FEUILLETON Toen acht dagen later Datura af scheid nam, hing zij bijzonder lang aan den hals der trouwe pleegmoeder. Het viel haar oneindig zwaar, zich van deze te scheiden. „Gij blijft echter altijd nog mijn moedertje," zetde zij onder tranen vleiende. „Gewis, mijn lieve kind Als doch ter heb ik je in mijn huis gevoerd als dochter scheidt ge thans. Miin moederlijke liefde blijft je ook in de verte." „Moet ik dan werkelijk van hier weg „Het is beter voor je. hier bleef, zouden Als je wij natuurlijk een goeden uitzet voor je vastgesteld hebben, maar als dochter van den heer omstandigheden?"'" de schitterendste ff „Ik zie daar gaarne van af als <ik slechts altijd bij zijn kon'_» „Goed! want de rijkdom maakt op zich zelve niet gelukkig! Maar ie aanvaardt eene taak, die juist ge_ .schikt is om je gelukkig te maken." Datura zette groote oogen op.' „Je vergezelt een door verdriet en smart diep gebogen grijsaard, ue zult bij hem zijn verloren kinde ken vervangen en zijne laatste levens dagen opvroolijken. Doch hij is een ,/cel te verstandig man, dan dat hij eer Yan je zou verlangen, dan waar jtoe je in staat bent. Draag hem de zelfde liefde toe, die je ons toegedra gen hebt. Je zal dan ondervinden dat elk woord, hetwelk zijn tevreden heid uitdrukt, elke lach waarmede hij je dankt, je hart met geluk en vreugde zal vervullen." „Ik wil hem een liefdevolle en ge hoorzame dochter zijn," lispelde het meisje. „Daarvan ben ik overtuigd mijne Datura kan niet anders handelen. En zoo ga dan onder de hoede van den Almachtige en de begeleiding van je bewaarengel." Datura was op de knieën gevallen en ontving den moederlijken zegen. Ook Hendrik en diens vader waren nader getreden om het kind te zege nen. Daarop namen de pleegouders het bij de hand en voerden het voor Bellecour. „Indien Datura onze eigene doch ter was," sprak Hendrik ernstig, „kon het ons niet zwaarder vallen, haar van ons te zien wegtrekken." „Zij zal altijd uwe dochter blijven," antwoordde Bellecour. „Ik maak al leen aanspraak op den titel van groot vader waardoor ik niemand, zelfs niet it, mijn ouden vriend, te na treed, dus wendde hij zich tot Hendrik's vader „En gij, Datura, neemt gij mij ook als .grootvader aan vroeg hij het meisje glimlachende. „Ik zal u altijd als grootvader beminnen en eeren," antwoordde Da tura bescheiden. Alien vergezelden de vertrekkenden tot aan de deir. Hier wachtte een rijtuig, dat hen snel medevoerde. Bellecour was niet voornemens terstond naar Florida terug te kee- ren. Hij wilde Datura eerst nauwer aan zich hechten en achtte daartoe een lange reis het beste geschikt. Daarom richte hij zijn reis het eerst naar Buffalo. Van hieruit bezochten zij den- Niagara-waterval. Op een stoomboot voeren zij in de lengte over bet Erie-meer en reisden dan naar het zich dagelijks uitbreidende Chicago. Weldra ging het echter naar Sint Louis, de koningin van het Westen, gelijk de Amerikaan trotsch deze stad noemt. Hier werd eenige weken rust gehouden, want de ver moeienissen der reis hadden Datu ra's gezondheid geschokt. Eiken dag dien zij met elkander sleten, bracht grootvader en kleindochter nader -ct elkanderBellecour ontdekte niet eiken dag nieuwe hoedanigheden aan het meisje, die haar hem dierbaarder maakten, en Datura leerde den edelen man steeds hooger schatten. Met hetzelfde vertrouwen sloot zij zich bij hem aan. Dit verhinderde haar evenwel niet voor de familie Meer- veldt de grootste dankbaarheid te blijven koesteren. Ja, in de laatste dagen bekroop haar zelfs een licht heimwee naar de verlaten familie en mocht dit wellicht storender op hare gezondheid gewerkt hebben dan het reizen. Maar Datura was een sterk meisje. Met kracht verzette zij zich tegen de haar overweldigende droevige gedachten en poogde ze te verdrijven. Zij riep hare nieuwe plich ten te hulp en zoo gelukte het haar zich zelve te overwinnen. Hare ge zondheid keerde derhalve dan ook spoedig terug en daarmede begonnen de heilzame "uitwerking van het rei zen en de aanhoudende Lichtverande ring zich aan haar te doen waarne men. Hare gestalte werd steeds krach tiger en schooner en het was dus geen wonder, dat de fashionable zonen der koningin van het Westen haar omstuwden en haar slechts de Fran- $aise noemden, daar zij zich meestal in de Fransche taal met baar groot vader o" '"'hield. Doch zij sprak ook eve v ei nd EngeLc'i en Duitsch Datura 'was nog te veel kind en onbevangen, om in de hulde, die haar in zulk een ruime mate ten deel viel, behagen te vinden zij hinderde baar integendeel. Zij verlangde er derhal - ve naar om te vertrekken en 11a wei nige dagen werd de reis dan ook hervat. Een trotsche stoomer nam hen op om hen naar New-Orleans te voeren. Verscheidene uren reeds zwom men zij op den Mississippi. Vriende lijke dorpen, door bloeiende akkers omgeven, wisselden in snelle opeen volging af inet uitgestrekte door dicht riet bedekte moerassen 'of met groote streken oerbosch, waarin nog nooit de bijlslagen van den farmer geklonken hadden. Men kwam lang zaam voortdrijvende houtvlotten voorbij of ontmoette groote, stroom opwaarts varende stoombooten. Ieder oogenblik veranderde het tooneel en bracht iets nieuws te voorschijn, Datura hield het niet lang in de ka juit uitzij begaf zich naar het dek. om naar die wonderen van de natuur en de menschelijke vlijt uit te zien. Zij verlustigde zich zeer aan ,de voort durende afwisseling, waarin haar nu eens dit, dan weder dat punt bijzonder boeide. Juist bruiste een groote stoom boot met volle kracht stroomopwaarts voorbijde zwarte rookwolken, die uit den lagen schoorsteen golfde", met vlekken witten waterdamp, uit de watermachine vermengd, dwarrel den torenhoog in de reine, blauwe lucht omhoog, dan bogen zij eerst om, breidden zich, een wolkstreep vormende, uit en losten zich van lie verlede op. Tegen een afsluitketting der verschansing leunende, keek Da tura naar dit spel van rook en stoom en sloeg de menigvuldige verandezin- gen daarvan gade. Zij werd niet ge waar, dat slechts weinige schrc-den van haar af een jong mensch stond, oogen- schijnlijk een student, die in haar aanblik geheel verzonken scheen. Plotseling kreeg het vaartuig een ge weldigen stoot, zoodat zijne planken kraakten. Flet was tegen een retts- achtigen boomstam aangevaren, waar van er velen, door den stroom uitge spoeld en medegevoerd, voor de sche pen dikwerf noodlottig worden. Da tura werd door den schok tegen den ketting gesmeten ;deze vloog los ert met een luiden angstkreet stortte zij voorover in den bruisenden vloed, glechts zeer weinigen bemerkten den val van het meisje, want de zoo on verwachte stoot had een algemeene verwarring in het schip veroorzaakt. Allen ijlden naar het dek, want in de kajuiten klonk het geroep, dat de ketel gesprongen was en het schip begon tezinken.Het kostte den scheepc 1 bevelhebber ontzaglijke moeite de ver schrikte passagiers weder gerust te stellen. Datura ware reddeloos verloren geweest, wanneer niet de jonge stu dent haar bijna in hetzelfde oogenblik nagesprongen was. Hij was zoo ge lukkig haar terstond te bereiken. Een geoefend zwemmer zijnde, kon hij haar met het hoofd boven water houden. Doch liet gevaar was nog niet voorbij. Het schip, welks machine eenige se conden „gestopt" had, begon weder zijn snellen loop door den zeer breeden stroom. Het was onmogelijk den oever te be reiken, want den koenen zwemmer begonnen de krachten weldra te be geven. Zich zeiven had hij nog kunnen redden. Maar liever wilde hij met het meisje in de diepte wegzinken dan het aan de golven prijsgeven. Verlangend keek hij herhaaldelijk naar het schip. Om niet al te snel zijne laatste krach ten uit te putten, liet hij zich rustig drijven. „Datura, die den uiterst bederke- 1 ijken toestand, waarin de jonkman om harentwege verkeerde, duidelijk inzag fluisterde dezen toe „Laat mij los en red it zeiven, anders gaan wij beiden ten gronde." „Nooit of nimmer!" verklaarde hij beslist. „Beiden...." „Men komt ons te hulp 1" riep zij haastig. Juist stiet een boot van het schip af, die, door vier krachtige roeiers ge dreven, hen beiden stroomopwaarts ter redding te gemoet kwam. In het midden stond Bellecour en spoorde de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1