BUITENLAND. GEMENGD NIEUWST KORTE BERIGHTEN. DE CONFERENTIE TE CANNES. Glgg. PiïENL. BEBEGH7EN. DE IERS4SHE KWESTIE. BesTkuT en beloofde het een plaats waar- dig Mn de persoonlijkheid van wijlen den goeden braven militairen aalmoezenier. <-\ Mr. Dr. VAN BERESTEYN EN D<E VRIJZ. DEM. BOND. De heer Van Beresleyn heeft aan de S.Tef een onderöiomd toegestaan, naar JaanAciding van zijn uittreden ni't de Vrij- taiicwg-deinocr^ti sehe KamerfraoLiio en (-partij. Dê heer van Beresteyn begon met er )op te wijzen, dat hij het volstrekt buiten gesloten acht, hoe de uitslag van het refe- jpeodum ook moge zijn, om langer met den heer Mairchant samen te werken en met hem te blijven plaats nemen aan een (tafel van „politieke vrienden." Op mijn besluit, aldus de heer van IBeresteyn, heeft de bekendheid van den gedeeltelijken uitslag dezer stemming geen invloed gehad. De heer van Beresteyn fwii voorloopig rustig overwegen, wat de «consequenties van zijn daad zullen zijn. Over de vraag, of hij als Kamerlid zal jaftreden of niet, heeft hij n<oig geen beslis sing genomen. Ook op de vraag, of zijn uittreden uit de partij tengevolge zal heb. ben, dat nog meerdere leden voor hun lidmaatschap bedanken, kon mr. van Benesleyn geen antwoord geven. Hij heeft dezen slap wel na rijp beraad maar zon- jder overleg met anderen gedaan. De heer van Beresleyn wees er op, dat ide samenwerking altijd te wenschen heeft overgelaten. De leider der partij is her- haaktelij'k tegen mij opgeireden op een wijze, die alle perken te builen ging. Hij is als een daan op het dambord; hij slaat «lies om zich heen weg en blijft ten slotle «lleen. over. De verhouding tusschen ons was al mo a iwienlang zeer slechl. Het is absoluut onjuist, wat de heer Oud heeft gezegd, dat er geen onaangenaaanlieden zijn ge feest. Ik wenschte dit twisten niet lan ger en ben daasooi ui'Igelreden. Tegen den invoer van Dnitsche pro duct. Uit Brussel wordt aan de „Msb." gemeld, dat de postpakketten, die uit Ne derland naar België gezonden worden en niet meer dan twee K.G. wegen, in de toe komst voorzien moeten zijn van een certi ficaat van oorsprong hetwelk ten doel beeft aan te toonen, dat de goederen niet puilt Duilsohland afkomstig zijn. Hel certifi caat moet geteekend zijn door een Bel gisch diplomatiek agent of consul. Alle postpakketten, bevallende bijouterieën, ivalsclie bijouterieën, zilverwerk, horloges, bont en aniline kleurstoffen moeben zon- -dder onderscheid van gewicht voorzien zijn fva» eeii certificaat vna oorsprong. De Bel. ^iöcbe regeerdng heeft dezen maatregel genomen om den heimelijken invoer van |)uitsche producten, welike een verontrus- freöde afmeting aannam, tegen te gaan. BEN TON GOUDS WEGGESMETEN. 1 De „Tw. Crt." schrijft: Hengelo (O.) heeft een groot sportpark ï&ooc de Katholieken uit particuliere beur. £en cn met Rijkssubsidie tot stand ge- ftwacbt. Bovendien is er in de omgeving gelegen- fcekl voor sportvereenv,ingen terreinen le iiupen, of te koopen. In dit licht moet men bezien het besluit 5&er Knksche meerderheid van den Henge- toschen gemeenteraad om een gemeente lijk sportpark van honderdduizend gulden stichten. Die ton gouds wordt weggesmeten. Want uit de twee feiten, in den aanhef tvaaa dit artikeltje genoemd, blijkt immers idat de voorzitter den toestand juist weer gaf, toen hij zeide, 'dat er „geen behoefte" is aan een gemeentelijk sportpark. Ben ton gouds weggesmeten. En dat door Vrijheidsboncliers, die, £aar de „Zutfensohe Crt," nog dezer dagen schreef „vóór gaan in den bezuini- gjingsölrijdir Hier hadtden ze een bewijs van den hunner bezuinigingsleuze kunnen ^even. Een ton gouds hadden ze kunnen be sparen, zonder dat eeniig belang ware ioschaad. Maar jawelI Met de socialisten stemmen vrijzinnige lieeren dapper voor de geld- iregsmijterijl Waarom? Wij kunnen geen andeife reden vinden ftliaai deze: dat hel sportpark aan den Dewiisogerweg de heeren in den krop Steekt en zij niet den schijn op zich willen laden, alsof zij minder voor de sport (zouden voelen, dan de Kalh-olieken. En in plaats van hun eigen beurzen te Strekken, zooals de Katholieken hebben gedaan, houden ze de welgevulde brand kasten secuur gesloten en zetten den (armen Bartel Symen de pin op den neus. PRINS HENDRIK NAAR DE REDDERS yAN VERSCHILLENDE NOORDZEE- vi PLAATSEN. la aansluiting van hetgeen reedis is (vermeld, kan nog worden bericht, dat Prins Hendrik zich heden, Maan dagavond maar Den Helder zal begeven om van (daar, Dinsdag d.a.v., per torpedoboot i,G 9" naar Terschelling en Goxdorp op Texel te gaan, voor het uitreiken o.a. der ktoor de Koniiugin toegekende medailles ivoor menschlievend hulpbetoon aan de nagelaten betrekkingen van de omgeko- ïnenen bij de ramp met de reddingboot ^jBramdaris." Donderdag 12 dezer zal de Prins me- idiauJAes uitreiken te Oudidoirp op Goeree, en idien 14-en begeeft Z. K. H. zich met gelijk (doel «aar Teraeuzen en Vlisisingen. De medailles op Ouddorp en in laatst- genoetnde Zeeuwsche plaatsen houden tyerfcaod met ver schillend hulpbetoon van fin mood verkeeren'de schepen in de November ten voriigen jare. Eerste Kanier. De leden van de foorsbo Kamer zijn tegen Dinsdag 10 Jantiaö, 's avonds half 9 bijeengeroepen. BS STAATSCOMMISSIE—RAAY- MAKERS. D«zb Commissie tot het instellen tvan een onderzoek naar de bezoldi- ügiag Yan de burgemeesters, ambte naren en werklieden in dienst der Jein een ten, heeft haar werkzaamheden beëindigd. Het eindverslag is aan H. M. de Koningin aangeboden. t SÏELKUITVOER TOEGESTAAN. Do Minister van L.. N. en H. heeft ftutt »gang van 3 Januari j.l. tot Aadtre aankondiging dispensatie ver leend vsa het verbod tot uitvoer van /ncik en alle producten van. melk, WQ«*ro©ver beü-eft producten, waar- zeoar «iet reeds bij vroegere beschifc- dispensatie verleend.. EEN GOEDE VANGST. 11 Do Bussumsclio politie heeft naar hot Huis van Bewaring te Amsterdam over gebracht den 21-jarigen B., dien zij voor enkele dagen in een logement in de Nieuwe Nieuwstraat te Amsterdam had aangehouden, als verdacht van inbraak in het Kinderhuis (Doorgangshuis v. d. Vereenig'ng voor Verwaarloosde enz. kin deren) aan den Meerweg. Op hem en in zijn verblijf werden gevonden de ver miste f 100, en het gouden horloge enz., een tramkaartje niar Laren, gedateerd met den dag van de inbraak. B. is een oud-verpleegde van het gesticht. Behalve de genoemde vermiste voor werpen werden in zijn bezit gevonden een mes en handschoenen uit een auto van den heer Ter B. door dezen ver mist aangegeven, ondergoed en hand schoenen vermist na een inbraak aan den Sin"-"', een jas en hoed gestolen uit de Leeszaal te Laren. Genomen af drukken van vingers en van voeten ble ken overeen te komen met die- welke de recherche nam aan het Doorgangshuis, waar de dief een serreruit had uitge sneden en eenige meubelen met een bei tel van dén v der1' 1 ai op-rgeb oken. De jongeman Vjj 't ontkennen. Daar bij zjne aanhoiding oei scherp broodmes op hem werd gevonden, bleek hij zeker tevens geen ongevaarlijk personage te zullen zijn, indien hij op heeterdaad betrapt mocht worden. LIEVEHEERSBEESTJES I AAN ZEE. Aan de noordkust van het eiland Noord-Beveland ligt de Vlietpolder, op het westeinde van den Zeedijk, die in oost-westelijke richting loopt, en op een stukje overgebleven dijk van een voor jaren ondergeloopon polder, dat er een voortzetting van maakt, trof ik, zoo schrijft de heer W. W. Schipper in „De Levende Natuur," dezen zomer in Au gustus, in een voor mij ongekende groots hoeveelheid, lievenkeersbee. t, es aan. Verliet ik de plaats langs den dijk, die er in noord-zuidelijke richting tegen aansluit, dan zag ik na weinige schreden er slechts hier en daar maar een enkele. Het meest kreeg ik ze te zien op 't mid den van den dag als 't warm en stil weer was; want dan gingen ze vliegen, In het midden van Augustus was ik met zulk weer tusschen 11 en 12 uur 's middags op waarneming uit. Overal kropen ze druk tegen allerlei stengels op. Dikwijls zag ik er 6 a 1 tegelijk aan één grashalm, van niet meer dan een paar d.M. hoogte zitten. Waren ze hoog genoeg geklommen, dan begon de vlucht. Weldra zaten er veel aan onze kleeren. Een dame, die er bij was, droeg een witte blouse. Deze was weldra dicht bezet met levende roode spikkels. Zekét Wist 2aJ het "taïet, VfoGi ëf Ver- T3eüj£ örCöï ÖptafcSfi? Bal Nl&fi W8ian moedt dat de man te Dordrecht ia uit gestapt Het signalement dat zij opgeef! Ver toont eenige frappante punten van over eenkomst met dat door de dame uüfc den moordcoupé opgegeven, hetgeen van te meer waarde is, nu gebleken is, dat zij deze mededeelingen Dinsdag aan den zegsman van het blad verstrekte, aldus vóór het signalement door de politie was bekend gemaakt Hetzelfde blad meldt dat aan alle kap pers te Amsterdam door de politie is verzocht op hun bezoekers te willen let ten, daar vermoedt wordt, dalt de,dader zijn haar, dat zoo duidelijk in het sig nalement beschreven is, zal laten veran deren door het te kleuren of bij te laiten knippen. Ons onderzoek heeft, aldus genoemd blad, ons do overtuiging geschonken, dat hier geen vrouw in het spel kam zijn. Ook zijn we er van overtuigd, dat als sommige getuigen maar wilden spreken, er wel licht op deze Baak zou valient Het doorzoeken der lijvige correspon dentie en van de overige bescheiden, op de kamers van mr. Wijsmam gevonden; heeft geen enkel spoor opgeleverd. Het hooren van eenige personen waarmee de verslagene nu en dan omging, had geen gunstiger resultaat. Niets wijst erop dat de heer Wijsman met vijanden of per sonen die het hem lastig maakten, te doen had. Aan zijn geslotenheid was men gewend, doch ook aan zijn groote kalmte, 't Kwam me voor, dat de diertjes het meest zich aan de noordzijde, dus aan den zeekant, van de dijken ophielden. Bladluizen heb ik er niet kunnen vin den. Hoewel ik in den loop der jaren heel dikwijls langs veel dijken op 'het eiland gekomen ben, heb ik het ver schijnsel er nooit waargenomen. Iemand van het gezelschap, die als kind in het dichtbij gelegen dorp Wissen- kerke opgegroeid is, zei me, dat hij juist op de genoemde plaats heel dikwijls zeer veel lievenheersbcestjes gezien had. De moord op Mr.-Wijsman. Een Amsterdammer die met de daad wil toonen van hoe groot maatschappe lijk belang de aanhouding is van den be drijver van den moord, heeft aan het „Hbld." medegedeeld duizend gulden ter beschikking te stellen van degenen, door wiens aanwijzigingen de arrestatie van den dader wordt bewerkstelligd. Het blad heeft hem geraden, van zijn voornemen commissaris Besseling van het bureau Nieuwe Haven te 's-Gravenhage in kennis te stellen. Hij gaf machtiging aan zijn voornemen ruchtbaarheid te ge ven in de hoop, dat zijn voorbeeld door andere vermogenden wordt gevolgd. Aan deze mededeeling voegt het blad het volgende toe. .Niemand staat alleen, ook de dader niet. Hij kan veel, hij kan weinig men- schen in zijn omgeving hebben, in ieder geval heeft hij personen, die op een of andere wijze met hem geregeld in aan raking komen. Mensehen, wien het moet opvallen dat hij thans, zelfs bij do re gen- en sneeuwbuien der laatste dagen, zijn regenjas niet meer aantrekt. Die zijn pogingen gewaar worden om zijn haar anders te kleuren. Wanneer dus wordt bedacht, welk een groote gerustheid tien duizenden in den lande zal worden ge schonken als op den moordenaar de hand is gelegd, mag men niet nalaten de op sporing te bevorderen. Het uitloven van bovenvermelde pre mie, vooral wanneer anderen dit uit stekende voorbeeld volgen, kan een goed middel zijn om de activiteit van allen, voelende voor de maatschappelijke vei ligheid, aan te wakkeren." Mr. L. van Gigch Jr. te Amsterdam, op wiens kantoor mr. Wijsman werkzaam was, zegt in zijn Wekelijksche Kroniek in de Tel.Het antwoord op de vraag of alles is gedaan wat mogelijk was om den dader op te sporen, kan helaas niet zonder voorbehoud bevestigend lui den. „Ik heb uit den aard meer van nabij dan gewoonlijk het onderzoek in den aanvang medegemaakt. Voor den ijver en het vermoedelijk doorzicht van de recherche heb ik niets dan lof. Als de dader gevonden wordt, het mysterie zal opgehelderd worden, zal men dien eersten speurders veel dank verschuldigd zijn. Doch de organisatie is onvoldoende. Het onderzoek is aangevat door de Haagsche recherche. Eenige van haar vertegenwoordigers hebben ook in Am sterdam evenals trouwens in Leiden en Botterdam het onderzoek verricht. Doch dit geschiedde zelfstandig, niet te zamen met de Amsterdamsche politie, die van haar kant onafhankelijk althans in zeer los contact verschillende na sporingen deed. Een centraal adres in Amsterdam was er niet; de Haagsche rechercheurs waren voortdurend in ac tie en konden hier niet meer bereikt worden voor bet geval plotseling belang rijke inlichtingen gegeven hadden kun nen worden. Zon bovendien het onder zoek in Amsterdam niet vruchtbaarder geweest zijn, indien dit geschied ware met hulp van de Amsterdamsche recher cheurs, die hier weg en volk kunnen kennen? Een verwijt aan de ijverige speurders in deze zaak is hierin niet gelegen. Doch wel aan de autoriteiten, die reeds lang de politie-organisatie voor ons land 'had den moeten regelen. Het onderzoek in belangrijke zaken behoort niet aan een gemeentepolitie te worden opgedragen. Er zijn te veel ge meenten er is ook vermoedelijk te veel naijver tusschen de gemeentelijke autoriteiten. Er behoort een rijksrecherche te zijn, die het onderzoek in handen neemt, die een centrale leiding geeft en het recht beeft van de bekwaamste krach ten gebruik te maken, daar waar z9 het beste nut kunnen hebben. Reeds lang wordt op een rijksrecher che aangedrongen, op een centrale orga nisatie. Tot nu toe is de roep vergeefsch geweest Een aantal bijzondere successen van de politie in den laatsten tijd heb ben naar vanzelf spreekt, den aandrang minder groot gemaakt Het zou te be treuren zijn, als eerst een fiasco weer de urgentie zou moeten aantoonen. En daarom, dat ik thans nog eens de aan dacht op deze groote lacune bij de be strijding van de misdaad de aandacht vestig onafhankelijk van de vraag of het raadsel van den trein-moord met de onvoldoende hulpmiddelen dank zij ijver, vernuft of geluk van politiemannen, zal worden opgelost. Het is een jong, bekwaam en con sciëntieus rechtsgeleerde die vermoord is. Een mooier en zinrijker toeval zou het fatum te zijner nagedachtenis in deze aan tragische toevalligheden rijke zaak, niet kunnen scheppen dan dat zijn dood den eindelijken stoot zon geven aan een hetere organisatie, het oprichten van een centrale recherche." Zwerver omgekomen. Te Maas tricht is Zaterdagmorgen de 66-j'arige zwerver Sigelaar op een afvalhoop van de aardewerkfabriek waar hij geslapen had, gestikt en half verbrand gevonden. Brand te Amerongen. Te Ame- rongen (U.) is een groote boerderij van Pijper als recensent van het Utrechtsche Dagblad bij concerten te weren. Het be stuur antwoordde daarop, dezen cdsch on mogelijk te kunnen inwilligen, waarna ontslagaanvrage voflsde. Dit ontslag is verteeocf Op meest 'eer volle wijze ondier damltóbeituigiiig vooir de bewezen diensten. 'tfitjSë? 'ïbbrg'dng-cfs gdvraiügB iijn. XtvdfStefde' ftftg tëglefi fief Wovfeg gg EdfmaRi 3H-I-1 I - a-Tmf- dnt nJnt 1, 1.1 Een motie. Men heeft de „Tel." nog met eenige belangrijke bijzonderheden op de hoogte gesteld van een voorval, dat zich op Oudejaarsavond in trein no. 1135 heeft den heer Vogelzang totaal afgebrand, afgespeeld en dat niet zonder reden in I Woonhuis en schuren zijn geheel en al, verband wordt gebracht met den moord. zonder dat iets kon worden gered door Een dame met twee kinderen op reis f'1»? vuur vsardeM- Door de tegenwordig- naar Tilburg en zittende in een eerste j van Seest van den knecht, kon nog klas coupé van den trein, heeft name- [^k°PPel Yee Van 24 StUks gered WOr" lijk medegedeeld, dat in Den Haag een e£je oorzaak vau d£n bramd fe dat een heer kwam bmnengesta.pt met een hoog- hond een potroieumlamp had omgestoo- roode kleur en die zich ©enigszins won- ten derlijk aanstelde, vooral toen een paar andere passagiers het hadden over den toen juist ontdekten moord. Hij ging in een courant zitten lezen en doed voorts vrij onrustig. Toen de trein onderweg stil hield, ging hij van de retirade ge- brilk maven, misschien, met de bedoeling om zich t» verbergen of iets weg te mof felen. Ook later maakte hij opnieuw van deze plaats gebruik. Door zijn wonderlijk gedrag trok hij in ieder geval de aandacht dezer dame. die ham gebette on 27 jase. Kerkdief op heeterdaad betrapt. Te Herkenbosch (L.) wist Zaterdag een Duitscher de R. K. Kerk binnen te drin gen. Hij werd door den pastoor ontdekt, toen hij bezig was met het openbreken van een der offerblokken. De vesLdlwach- ter wist den dief te arresteeren. Op hem werd een hoeveelheid klein geld gevon den. Het Utrechtsche Orkest. - De heer Van GSse heeft ontslag gevraagd en ver kregen ajs dirigent vain het Utrechtsche Stedelijk Orkest me ingang van i Mei. Hij fefcle a£n het hftstuujr. jca» hst $te- De Opperste Raad heeft in zijn eerste zitting de volgende motie aangenomen: De geallieerde mogendheden, in confe rentie vereenigd, zijn eenstemmig van mee ning, dat er een economische en financi- eele conferentie in de eerste dagen van Maart bijeengeroepen behoort te worden, en alle Europeesche mogendheden, met in begrip van Duitschland, Oostenrijk, Hon garije, Bulgarije en Rusland, zouden uitge- noodigd moeten worden, daarheen verte genwoordigers te zenden. Overwegende, dat een dergelijke confe rentie, een wezenlijke, essentieele stap betee- kent op den weg van de economische re constructie van Europa, zouden de cerste- ministers van elke natie zoo mogelijk zelf aan deze conferentie moeten deelnemen, op dat haar besluiten zoo spoedig mogelijk door daden gevolgd kunnen woi'den. De geallieerde mogendheden zijn van meening dat de hervatting van den internationalen handel in Europa en de ontwikkeling van de hulpbronnen van alle landen noodig zijn voor de vermeerdering der productieve ar beidskrachten en de verlichting van het lij den, dat de volken in Europa verduurd hebben. Een krachtige, gemeenschappelijke inspanning van de vereenigde mogendheden is noodig om aan het thans verlamde Euro pa zijn vitaliteit terug te geven. Die in spanning moet bestaan in het verwijderen van alles wat den handel belemmert, in het verleenen van belangrijke credieten aan de zwakste landen en in de samenwerking van alles voor het herstel der normale pro ductie. De geallieerde mogendheden zijn van meening, dat de voorwaarden, die onmis kenbaar zijn voor de verwezenlijking van hu poging in groote lijnen, als volgt aan gegeven kunnen worden: 1. De mogendheden kunnen niet het recht opeischen elkaar de beginselen voor te schrijven volgens welke zij van plan zijn in t binnenland een stelsel -van economischen eigendom en regeering te organiseeren. Het is aan eik land voor zich zelf' het stelsel te kiezen, dat het in dit opzicht verkiest 2. Het is echter slechts mogelijk over bui- tenlandsch kapitaal te beschikken om een land te hulp te komen, wanneer de vreemde lingen, die de fondsen verschaffen, de ze kerheid hebben, dat hun goederen en rech ten geëerbiedigd worden en dat de voordee ten van hun ondernemingen hun verze kerd worden. 3. Dit gevoel van veiligheid kan slechts vastgesteld worden wanneer de naties (of de regeeringen der naties), wenschende buitenlandsche kredieten te verkrijgen, zich verbinden om: a. alle openbare schulden en verplichtin gen te erkennen, die door een slaat, een gemeente of ander openbaar organisme aan gegaan zijn en tevens de verplichting te er- ke men alle buitenlandsche belangen scha deloos te stellen voor verliezen of schade, veroorzaakt door confiscatie of beslagleg ging op een eigendom; b. een wettelijk, juridisch stelsel te ma ken, waarbij de onpartijdige uitvoering van alle handelsconlraclen of andere contrac ten wordt verzekerd. 4. De naties zullen moeien beschikken over behoorlijke ruilmiddelen. In h-et alge meen zullen er financieele voorwaard-en en voorwaarden ten opzichte van het geld als betaalmiddel vervuld moeten worden, die aai den handel voldoende waarborgen aan bieden. 5. Alle nalies moeten zich verbinden zich te onthouden van elke propaganda die in strijd is met de orde en h-et politieke stel sel van andere landen. 6. Alle landen moeten gemeenschappelijk de verplichting op zich nemen zich te ont houden van eiken aanval op hun buren. Wanneer de Russische regeering, ten einde de voorwaarden, noodig voor de ont wikkeling van den handel in Rusland, offi- cieele erkenning eischle, dan zouden de of- ficieele mogendheden in die erkenning slechts kuimen bewilligen, wanneer de Rus sische regeering de voorafgaande bepalin gen aanvaardde. Een rede van Briand. Briand heeft ter conferentie het volgende gezegd: Voor het oogenblik wil ik de rede voeringen van de vorige sprekers voor zoo ver de vergoeding betreft, niet beantwoor den. Wanneer de bijzondere commissie en de deskundigen het w-erk voorbereid zullen hebben, zal de conferentie een vruchtdra gende gedachtenwisseling kunnen openen. Ik zal de algemeenc inzichten van de Fran- sche delegatie mcdedeelen, en mij er toe be palen indirect het vraagstuk van een inter nationale economische conferentie le onder zoeken. De Fransche delegatie heeft van meet af aan met het denkbeeld ingestemd, te gemakkelijker, daar ik, telkens wanneer ik gelegenheid had mij over deze kwestie uit te spreken, verklaard heb, dat li-et noodig was door een groote, eensgezinde inspan ning van alle volken de malaise, waarin de wereld verkeert, weg te nemen. Bij gevolg stem ik ten volle in niet het beginsel van het voorstel van Lloyd George, onder voor behoud van nader onderzoek van de onder deden daarvan. In een kweslie als deze mag men zich niet laten leiden door gevoels overwegingen, hoe prijzenswaardig zij ook zijn mogen. Op het oogenblik waarop Lloyd George zulke overwegingen ontwikkelde, scheen het mij toe, dat er een zware steen op mijn tuin viel. Maar geen enkel bloem bed is er door verpletterd. Om de banden, die de overeenkomst van Angora mij voorschreef te druikken, te ontmoeten, ihad imen mij, dit moet i-k toch zeggen, te Londen gelegenheid gege ven. Thans, wanneer wij liet vraagstuk -dat ex aan de orde is, beschouwen, moe ten wij trachten po-silieve, practische op lossingen te verwczenl ijken. Door bet ini tiatief te nemen tot de poging om Euro pa weer o-p te bouwen, nemen wij een zware venantwoordelijikheid op ons. Want wij wekken verwachtingen bij de volken, die niet zonder gevaar teleurge steld kunnen wondien. Wij moeten slagen en daartoe alle gewenschte voorzorgs maatregelen treffen. Zoo moet dius bet contract meit Rusland door waarborgen gedekt ffiCffidffitSi ehhs S0JPC mü door zouden, wij kans loopen de rol van dupe te speten. Over (het algemeen kunnen die dbor Lloyd George voorgestelde maatre gelen ons voldoen. Ek vraag slechts, dat ze vanmiddag in onderdeden onderzocht -wonden en vervolgens op enkele punten verheffend en artikel voor artikel behan deld worden, met nader onderzoek van die opmerkingen der Framsdhe delegatie, die instemt met heit voorstel van dien voorzitter van de Rratsohe delegatie. i De conferentie is bet er over eens ge werd-en, aan Duitschland uitstel van een gedeelte van zijn betalingen voor 1922. toe te staan onder voorwaarden, die nog niet vastgesteld zijn- In -die loringen der conferentie verwacht men, dnt de voorafgaande besprekingen tusschen de geallieerde ministers en -des kundigen over de schadevergoeding nog voortgezet zuBen worden. De conferentie zou dian nog wel het grootste gedeelte van -deze week in beslag kunnen nemen. De Peiit Parissen deelt mede, dat 3 i- and er voor gezorgd h-eeft, dat de voor waarden, waarop -de sovj-et-r-eg-eering aan -de internationale conferentie zal deelne men, duidelijker om-sahrev-en zijn, dan in -den oo-rsprouikelijiken tekst li et geval was. Hij heeft onder meer dio-en vaststellen, dat -de conferentie enkel van financieelen en economischen aard z-al zijn en bij heeft het woerd politiek doen verdwijnen. Hij heeft -eveneens doen vaststellen, dat alle landen zich moeten verbinden zich te onthouden van eiken aanslag tegen hun buren. De Petit Parisien betoogt, dat Frank rijk verplicht is zoo buitengewoon voor- richitig te zijn, daar het in de eerste plaats aan zijn veil'i-jheiid moet d-enlken. 'Maar -die zorg van Frankrijk voor zijn veilig heid en d© zorg voor het belang van Eu ropa zijn in het geheet niet onverzoenlijk. De commissie van deskundigen heeft h-et onderzoek van de kwestie van het her stel voortgezet en schijnt te neigen naar een oplossing, waarhij aan België een be langrijker deel gegeven wordt, dan oor spronkelijk voorzien wa-s. Dientengevolge zou h-et b-edirag -dtor stortingen, dat van Duiteclhlamd geëisciht zaü worden, ver hoogd worden. In allen gevalle zullen 'die rechten van Frankrijk geheel onaangetast blijven. Uit een mededeeling van minister Lou- cheur Wijkt-,, diait de Duifsohers in 1922 twee milliard zouden betalen in plaats van drie, waarvan 50 -pro-cent in geld en 50 procent in leveramli-e van goederen Het aandeel van Frankrijk blijft hetzelf de. De Britsche reg-eering ziet af van zijn aandeel van 500 millio-en en neemt alleen die 60 miflilioen van de Recovery Act. Als waarborg zou van Duitschland geëisöht w-orden h-et zuiveren van zijn financiën. het verh-oogen van zijn belastingen en in voerrechten, h-et hervormen van de Rijks bank en het staken van de uitgifte van nieuw papiergeld. De stelling, die Enge land fen gunste van .dit stelsel aanvoert i-s dat DuitschJand niet in staat is te be talen. De Belgische stelling daarentegen is, dat hot Engel-sche cijfer in werkelijk heid bet cijfer is van een D-uitsoh aanbo-d. waarschijnlijk door Rafhenau, Siin-nes en Havenstein te Londen gedaan bij de be sprekingen met de bankiers van de City. Een Belgisch gedelegeerde heeft aan journalisten verMaand1: Nooit zullen wii toelaten,, dat men de betalingiscapaciiteit van Duitschland berekent naar het cijfer, dat de Duitsdhers zelf opgegeven hebben. Die berekeningen zijn maar listige kun sten. De Opperste Raa-d is Zaterdagmiddag bijeengekomen en beeft besl-oten naar Berlijn te telegrafeenen om d-e Duitsohe regeering 'te verzoak-en gedelegeerden naar Parijs te zenden. Zij zounien naar Cannes ontboden worden en z-oo noodig onder vraagd worden over de betalingscapacileil van Duitschland. Zal Amerika zich op de Europeesche conferentie laten vertegenwoordigend De IniÜraWsfgesnit verneemt uit Londen, dat de Mad'en dlaar een t-ctegirn-m pu'bli- oeeren uit Washington van dien volgenden inhoud: Vanwege het Witte Huis is den commu niqué uitgegeven, bahetoende, -dat de vcr- schiJIcnidie geallieerdie na-lies die i-n de -scbulld slaan bij de Ver. Staten, een ver in afl-agigien. dait de die schulden door haar bestoeten, voor de Ameri- zich berei-d zou ver te nemen aan een internatio nale f-i-nainciieefe conferentie. Dit besluit van de Am-eri-kaansclhe re- geetriing is zoo wordit er in bet commu niqué bij verklaard 'definitief. De Ma-tón verzekert, dat ct een fo-rmeele uiiilnoodiiging gezonden aan de Vereenigde Staten tot actieve deelneming aan de economische amtermationale conferentie. De Ameriikaauselhe vertegenivaordliiger te Cannes heeft verklaard, dat de Vor- eenigd'e Staten de uitooodiging zullen aannemen. dat dit niet beschouwd mag worden als de ehiidregeling. Een later telegram van Reuter meldde- De Dail Eirean heeft de overeenkomst met 64- tegen 57 stemmen aangenomen. De Washingtonsche Conferentie. Het belangwekkendst van de zitting der conferentie waa Vrijidlag te indiening'door de Amerikanen van een voorstal tot het verbieden van bet gebruik van gifgas in toekomstige oorlogen. Dit onderwerp U ©enigen lijd geleden door een subcommis sie behanJdtsld. Naar verluidt zegt bet rap. port der subcommissie, door Hughes voorgelezen, dat om menschlaevemde rede nen gassen verboden dienen te worden» Het- uiiit echter tevs de mcening, dat het een allermoeilijkste taak zal zijn zulk ©en verbod praktisch mogelijk te maken, daar er zoovele wegen zijn om de bepalingen te schenidlen, indien de vijand gcwelerioos is. Deswege heeft de suboommissie geen voorstellen aain te conferentie gedaan doch nietimein stelde Hughes, handelend naar eenstemmige rapporten van de leger- en vloolstaven, als hoofd der Ame- rikaansetoe delegatie, een vofleldlig ver bod van gifgas voor. Een telegram uit Washington uieldt, dat giftig gas Zaterdag als strijdmiddel in -den ban is gedaan, doordat de vertegen woordigers van Engel'tnd, Frankrijk, Italië en Japan het Ameikoamsclhe voorsted on? hot gebruik ervan te verbieden, hebber aangenomen» VLEKTYPHUS-EPIDEMIE IN POLEN. De "Worschausohe bladen verbreken het stilzwijgen over een Vlektyphus in Polen, die zélfs lot Warschau is doorgedrongen. De bevolking is hevig ongerust. Bijzon dere ministerraden over deze kwestie, die worden aangekondigd, het ontbieden van Reichmamm, directeur-geneesheer bij der Volkenbond, en prof. Gaum, de Praagsche afgevaardigde bij het Rockefeiler-in-sti- tuut, alsook de scherpe besduiten van het ministerie van openbare gezondheid ven raden den ennet van. den toestand. De Zweedsche regeeringscommissie voor hulp aan de bevolking van het Rus sische hongersnood gebied heeft de regee- riing verzocht nog een millioen kronen be schikbaar te steffilen voor de voortzetting van de hulpactie tot Het najaar 1922 (dus tot den oogsttijd in Rusland). Zij acht het verder noodig het aantal maaltijden dat dagelijks in de volkskeukens wordt verstrekt, van 8000 tot 15000 uit te brei den. In het afgeloopen jaar is de crimi naliteit te Parijs en in 't departement der Seine sterk verminderd, vergeleken bij 1920. De politie is gemengd geweest in J090 zaken vam een zekere beteekends te gen 1587 in 1920. Aanrandingen zijn half zooveel voorgekomen: 130 tegen 268. De diefstallen van auto's zijn van 198 in 1920 gedaald tot 57 in 1921. De oorzaken van de afneming der criminaliteit moeten worden toegeschreven aam het feit, dat tal van menschien. die door de oorlogsjaren uit hun evenwicht gekomen waren, dat terug hebben gevo-nden; voorts aan de ge- strengere toepassing van straffen en aan de grootere activiteit van de politie. Vier poliitie-mannen hebben bij de uitoefening van hun functie het leven verloren, dertig zijn er min of meer ertisliig bij gewond. Gedurende 1921 zijn-er te Parijs bij ver keersongelukken 55 mensehen om het le ven gekomen; 13838- hebben er kwetsurer bij opgeloopen. De Kareliscbe troepenafdeeïing, dit de wijk nam over de Finsche grens, heef een -bolsjewistische compagnie achter volgd tot aan Megrijer-oi, dlat op Finsch gebied, 40 K.M. van de grens ligt. Dt zwakke Finsche grenswacht trok na eer kort gevecht bij Lioesvara terug. Drie bek-ende amarcbfeleu, Emma Goldman, Alex Berkman en Alex Sjapiro, zijn uit Reval te Stockholm aangekomes en hebben vergunning gekregen er een maand te blijven. Twee jaar geleden zijn ze uit de Ver. Stalen gedeporteerd en naar Emma G. in een in-tervieuw te kemi-en gaf thans voornemens daarheen terug te keeren. De Dail neemt de overeen komst aan. De Dail is Zaterdag in spanning bijeen gekomen» De spreaker zorgde voor die eerste verrassing, d-oodoit hij zelf de v-ot- giendie motie indiende: De Dail bevestigt, dat -Ierland ©en so-uvereine natie is, welike zijn souveredniteit geheel ontleent aan den wil van het I-ersche volk ©n dat all-e in- 'temaitionaJe betrekbinigen onderhevig moeten rijn aan de controle ter Iersche fageeriing. Geen- ter partijen had vet-rou- wien in dien uitslag de stemming. Een- voo-raanistaamd lid, diait voo-r bet verdrag was, meende, diait het zon worden verwor pen door den invloed ter weifelaars, die door te Valera's persoonlijkheid en zijn aangekondigd ontslag naar het kamp der tegensiliandeirs zouden overgaan. De posi tie ten aanzien van. die Valera's ontslag is nog duister, maar het ontslag is tot dus- xer piet »erte»d, .QqUm beaattwioordde Blijkens bericht van de Fransche re geering zijn het vorstendom Monaco en Polen, nam-ens de vrije stad Dan-tzig, toe getreden tot het op 4 Mei 1910 te t'arijs gesloten verdirag, inzake de bestrijding van -den handel in vrouwen. De Oesterreich-ische Messegesefi- schaft is van plan een jaarbèurs-schip uit te rusten met een volledige verzame ling monsters van Oostenrijksche produc ten en dit schip langs de Dcmau naar de Zwarte Zee en de Russische rivier-en op te sturen. Bij alle groote s-tedien zou het schip aanleggen om op deze wijze propa ganda voor den Oostenrijkschen handel en de industrie te maken. Uit Riga wordt d.d. 3 Januari be richt, dat het ahRuseische Centraal Uit voerend Comité de algemeane mobiisalie heeft gelast van de communisten, geboren in -de jaren 1898 en 1900. Te St. Peters burg heeft een geheime mobilisatie plaats, in verband met de verhouding tot Fin land inzake de Oost-KareTische kwestie. Volgens een bericht uit Riga zijn ge durende de eerste helft vain December te St. Petersburg wederom 5950 werkloozen ingeschreven, waarvan 3342 mac-nien en 2608 vrouwen. Mevrouw Botha, de weduwe van den generaal, heeft de inteekening op een fonds op touw gezet, waaruit een huwe lijksgeschenk gekocht zal worden voor Prinses Marie. Prinses Arthur van Con- naught zal uitgenoodigd worden, een ge schenk te Wezen, De Evening Standard meldt dat het Eragelsche lucht-ministerie proeven neemt met een nieuwen geluiddemper voor vlieg tuigmotoren. Het leven dat de motor maalct, zou er zoo zeer door verminderd worden, dat liet mogelijk is in het vlieg tuig een gesprek te voeren. De scha-de, welke de brand in West- 1 Hartlepool heeft aangericht is officieel meer dan twee miljoen pond sterling va54* gejtpidir

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2