ONS BLAD BUITENLAND. J. R. KEUSS 94 VRIJDAG 27 JANUARI 1922 99 ...f2.— f 2 85 0 60 f hooger Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: aBBFE".»433 INDiSSHE KR08IEK. RECLAMETABAK MERK BLAUW 1YSERK GROEN MERK FEUILLETON De vondeling NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 99 Abcnnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan -||o ghnnné.s wordröp°*aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,-, f 200,-, t 100,-, f 60,-, f 35,—, f 15,- De beide Katholieke leden hebben ini de naiaarszitting van den Volksraad wederom góed werk gedaan; de Rooinsche beginselen febben in de heeren ten Berge en Burer wakkere en onvervaarde verdedigers ge- V°Ook na hetgeen in tijdschrift en dagblad over ie Indische loeslanden geschreven is, valt het wellicht voor de Nederlandsche nolitikers niet zoo gemakkelijk te begrijpen hoe moeilijk onze Katholieke Volksraadsle den het hebben; ons solidarisme heeft in Indië niet alleen klassen-, doch ook ras senverschillen te overbruggen, en de natio nalistische strevingen hebben een overwe genden invloed op dé wijze, waarop velen zich de politieke hoofdgroepeering denken. Vooral onder de inheemsche politici of moet ik zeggen; politieke inheemschen? 'is het gebruikelijk om te spreken van de sini"-partij en de „sana"-partij; benamin gen, die den Nederlandschen lezer duidelijk zullen zijn, zoodra hij weet dat het woord sini hier, en het woord sana daar beteekent. Bij deze, ongetwijfeld ietwat simplistische onderscheiding worlen de „sana"-menschen tot de reactionairen gerekend. En ook voor de Katholieken, die er tot de Nederlandsche bevolkingsgroep belmoren, is het moeilijk, om door de „sini"-menschen niet onvoor waardelijk tot de „sana"-partijgangers te worden gerekend. Voor een man als Pastoor van Lith en wellicht voor enkele onderen geldt dit nietbMaar nog is het wezen der Rooin sche beginselen niet zoo duidelijk voor de Inlandsche partijgangers, dat het gevaar groot is als kalholiek politicus tot die groep te worden gerekend, welke men als „uit- heemschen" reeds bij voorbaat met zijn wantrouwen begiftigt. Het is goed, dat men dit in het moeder land weet. Want hoe simplistisch ook met deze opvalting zal rekening dienen gehouden te worden. En in de Tweede Kamer, en in de Eerste Kamer der Nederlandsche Staten-Generaal is er met zekeren nadruk op gewezen, dat ten aanzien van de Koloniale politiek tus- schen de Katholieke Staatspartij in Neder land en de Indische Katholieke Partij samenwerking is.gekregen. Ik kan er bij voegen: heusch geen oogenblik te vroeg. Doch die samenwerking zal, ondanks de sterke positie der Katholieken in de Neder landsche volksvertegenwoordiging, slechts da.i tot tastbare resultaten in Indië kunnen leiden, indien beide partijen de Indische politiek dusdanig leiden, dat daarmede het vertrouwen van de sini-menschen, althans van de verstandhouding onder hen, ge wonnen wordt. De mogelijkheid 0111 in Indië vrucht baar werk te verrichten berust voor de Katholieke partij ik heb dit reeds eer der betoogd bijna geheel en al op dit vertrouwen. En dit vertrouwen laat zich niet enkel winnen door wóórden. Tien vooruitstrevende woorden zijn ge makkelijker dan één vooruilstrevende daad, idoch men zou dwaas doen door het Indi sche onderscheidingsvermogen te onder- schallen. Doch ik keer terug tot de besprekingen in den Volksraad, om aan enkele aangelegen heden een korte beschouwing Ie wijden. Daar is dan de veelomstreden kwestie der „winst-aandeelkassen". Ik moet dit woord even verduidelijken. Hel is het denkbeeld van gouverneur-ge neraal Fock geweest om aan alle cuHuur- ondernemingen op Java de verplichting op j te leggen, jaarlijks 8 pet. van nun exploila- - tie winst te storlen in de kassen, die den naam zullen dragen van „winst-aandeelkas sen". De bedoeling is, dat zij zullen worden in gesteld in alle Inlandsche dorpsgemeenlen binnen liet gebied der betrokken onderne mingen. Het beheer zou worden opgedragen aan commissies, bestaande uit twee beheer ders van ondernemingen en twee dorpsbe woners, aan te wijzen door den betrokken resident. Onderling zouden zij een voorzitter kiezen. De fondsen zouden moeten worden aangewend voor sociale en economische doeleinden. Zij zouden bijvoorbeeld kunnen worden besteed voor de bekostiging van hygiënische maatregelen, voor de instelling van eèn bedrijfscrediet, de verbetering van het vakonderwijs, e.d. Deze kwestie der winstaandeelkassen is in Indië evenzoo een „cause célèbre'" ge worden als hier in 't land het vraagstuk der bedrijfsraden. Het is hier niet de plaats om daaraan uitvoerige besprekingen te wijden. Wat on middellijk pleit voor dit nieuw te scheppen instituut is de gedachte, die er aan ten grondslag ligt, om den inlandschen werk nemer te interesseereu bij de uitkomsten van het bedrijf, en hem aldus het bestaan van een belangen-gemeenschap duidelijker voor oogen te stellen. Wal er misschien te- yen pleit, is de vorm, waarin de landvoogd dit beginsel wil belichamen. Dóch aan dé laatste, technische bezwa ren kan worden tegemoet gekomen, en wan neer kan worden bereikt, dat de inlander- landbouwer en fabrieksarbeider door dit in stituut van winstaandeelkassen nader ge bracht wordt tot den Europeaan-werkgever, dan mag dat als heel veel getell worden. Ook de heer ten Berge heeft in dien geest gesproken. Hij toch was een dergenen, die het landvoogdeiijk denkbeeld warm verde digde en bijzonder opmerkelijk is dan ook het slot van zijn wel gesproken rede: „Ik besluit, M. d. V., met de hoop uit te „spreken, dat de Regeering er spoedig in „moge slagen het gezonde beginsel, dat aan „de winstaandeelkassen ten grondslag ligt, „op bevredigende wijze te verwezenlijken, „wijl m.i. daarin versnelling van het tempo „der economische verheffing, en als gevolg „daarvan, de staatkundige rijpheid en zelf standigheid, van Indië ligt besloten." Het was in dezelfde rede, dat deze spre ker -de. verzekering had gegeven, „dat de Katholieke Partij in Indië en in Holland haar van harte steunen zal om dit gezonde denkbeeld te verwezenlijken". Nietwaar, er is niet de minste twijfel aan, dat „Ier zijner tijd" op dit Indisch belang zal worden gelet. De lezer vergeve me, dat ik hier ambtelij ken stijl gebruik, die immers als geen andere zoo geschikt is om hel anders te zeggen, dan men bedoelt. Door den heer Biirer werd de nu wel haast berucht geworden nota van het De partement van Onderwijs over de scheiding van Kerk en Staat onder handen genomen. Ik licht uit het afschrift Zijder rede dit ci taat: „De christelijke beschaving, door onze „missionarissen hier gebracht, houdt ontel baar velen terng van het pad der misdaad, „van zedelijken en maalschappelijkcn on dergang, van galg en gevangenis. Ik hoop „dan ook, M. d. V„ dat èn de Regeering èn „de Commissie, bij de bcoordecling van het „vraagstuk der scheiding van Kerk en Staat, „een open fiog zullen hebben voor de niet „onder cijfers te brengen sociale en gees telijke waarde van het voor de „Indische maatschappij zoo zegen rijke beschavingswerk der missionaris- „sen en zendelingen. De nota toont niet de „minste waardeering voor dit besehavings- „werk, waar men op blz. 29 zoo onnoozel is „om onze Christen-missionarissen en zen delingen op één Jijn te stellen met heiden- „sche priesters, en dus het hcillooze heiden dom met het heilvolle Christendom verge- „lijkt. Voor de overheid, die te zorgen heeft „voor de handhaving van orde en rust, be- „slaat geen mogelijkheid om de éhristen- missionarissen en zendelingen te vervan- ,gen, tenzij door bouw van een grooter'aan- „tal gevangenissen en door belangrijke ver sterking van de politiemacht; en dit zou „niet eenige tienduizenden, maar eenige „millioenen kosten." Inderdaad. Het was goed óm het eens duidelijk Ie zeggen. En nu ik over 't werk onzer missiona rissen schrijf, denk ik aan de heerlijke bood schap van Hem, die deze week aan de Ka tholieke gemeenschap zoo droevig onver wachts werd ontrukt, waarin aan allen, die aan het hoofd eencr missie staan, werd op gedragen, „er op de eerste plaats voor te zorgen, dat zij uit het volk zelf, waaronder zij leven, priesters opvoeden en vormen." Dat is voor de volkeren der missielanden Zijn testament. En ziet, nu verrijst er te Moentillan op Java het Centraal Seminarie voor de oplei ding van de inlandsche priesters voor heel den Archipel. Reeds zijn er 30 inlandsche priesters in voorbereiding voor het priesterschap. Zoo berichtte Pastoor van Lith in het laatste nummer van „Het Missiewerk". Welk een perspectief opent-zicli, wanneer het Indische volk ziet komen zonen uit eigen stam, als dragers van Gods woord, sprekend de eigen taal Daar kan geen grooter vertrouwen gewekt worden dan door déze daad. S. De Conferentie te Genua. Uitstel1! De correspondent van. de „Times" te Washington meldt, dat hel geloof veld wamt te Washington, dat de eonferenilie van Genua zal warden uitgesteld. In Ita- liaan-sdhe kring-en wordt gewezen op de m-oeilijkiheden van ontvangst en verzorging van vijftienhonderd menschen, waarvoor langdurige voorbereadi-ngen -nooddg zijn cn o-p den onverwacli t langen duur der con ferentie van Washington. De correspon dent zinspeelt er voorts o-p, dat Amen-ka's antwoord op de -ui-inoodiging voor Genua, hetwelk deze week wordt verwacht, het Fran-sche vo-lik zal d-oen beseffen hoe breed de kloof is wc-lkc de huidige Fransclie po litiek scheidt van eenc welke Amerika z-ou bunnien steunen. Oo-k de „Ti-mes"-correspomdent te Rome gewaagt van geruchten inzake uitstel der conferentie van Genua. De Wasliingionsclie Conferentie. Uit Washington wordt d.d. Woensdag gemeld, dat in den loop. van een conféren. tie in het Witte Huis Harding cn Hughes bij den Chineeseheu gedelegeerde Tsje een voorstel deden voor de regeling der Sja-nitoengquaeslie. Niettemin verklaarden zoowel de Japanners als -de Chineezen later, dat g-cen overeenstemming bereikt was cn oo>k voorloopig niet verwacht werd. Men verwacht, dat de conferentie lc Washington, die door onvoorziene moei lijkheden langer had gediifluxl dan aanmer kelijk bedoeld was, nu spoedig zal zijn af- geloo-pen. De bladen bevat-ten optimistische berich ten over de regeling der hangende moei lijke quaesties, w.o. die van Sjan-toeng. Ieder oogenblik wordt uit Peking d-e definitieve instructie verwacht van de re- geerimg aldaar aan de GIiiLncesche delegatie over het definitieve voorstel d-cr Japanners nopen-s Sjan-toeng: De correspondent te Washington van de „Times" schrijft, dat hij wel ©enigszins ge rechtigd i-s o-m te zeggen, d-at zoowel de Ameri-kaansche delegatie als de Brilsche -delegatie van oordeel zijn dat de voor waard-en der Japamn-ers redelijk zijn te achten. Het belastingvraagstuk in Duitschland. De onafhankelijken trek ken zich terug. Omtrent het verloop van de bespreking Wisschen den rijkskanselier en de verlegen, woorddgers van de fractie der onafhanke lijken over het belast-ingcompromi-s, geeft het bestuur van deze fractie in de „F-red- h-eit" een lange verklaring, waarin wordt meegedeeld, d-at het voorst-el van een com promis, ingediend door de burgerlijke par tijen, met algenneene stemmen is verwor pen door het centraal bestuur en -de rij-ks- dagfractie. Een -belast:nghorv-ocmiing, waar door d-e schulden vatn het rijk betaald kunnen worden, lijkt d-e onafhankelijke partij alleen mogelijk, indien behalve die door de regeeri-ng voorgesteld, nog de vol. sende belastingen van het bezit geheven worden: lo. onmiddellijke belasting van al het goud of goudsiwaardige; 2o. onmiddellijke heffing van de rest van het „Reichsnotopfer"; 3o. onmiddellijke inning vam de be staande belastingen die de bezittende -kl-a-sse moet betalen; 4o. -het heffen vam uitvoerrechten en de scherpste maatregelen tot het beslag leggen op buitenlandsche deviepen. Een compromis. Het belastingvergelijk is zoo goed als verzekerd, aang-ez-ien de Rijksd-aggroepen het -bij d-e besprekingen van Woensdag i-n groote lijnen eens zijn geworden. De grond slag van de schikking is een gedwongen leening tot een -bedrag van een milliard goudmark. Daarvoor zal slechts 40 pet. van hét tweede d-ende vam het rijksn-ood- offer worden geheven -en de na-oorlogs- winistbelastimg vervallen-. Gi-sL-erenochtend i-s de definitieve -beslis sing geval-len en gisterenavond kwam de Rijksdag bijeen en legde de rijkskanselier de regcermgsveridar-g af over het beta lingsplan. Volgens de Lok. Aiuz. zal de gedwongen leening van een milliard goudmark, waar toe nu is besloten, moeten worden opge bracht door de industrie. Zij zal in vijftien jaar door het rijk worden ingelost en de eerste vijf jaar rentel-oos zijn, de overige tien jaar 2 percent rentte geven. De op brengst zal geheel voor de betaling -Her schadevergoeding moeten dien-en. DE ENGELSCHE ARBEIDERSPARTIJ EN DE HANDEL. j Glynes, de voorzitter der Labour Par ty (Arbeiderspartij) in het parlement-, feerft, al», gast van dc „Imperial Commer cial Association1' over „Labour cn han del" gesproken en er daarbij o.a. op ge wezen, dat wanneer „Labeur" aan 'het bewind kwam, liet zou streven naar het onmogelijk maken van arbeidsconflicten, die vaak zoowel voor. werkgevers als werknemers de grootstegeldverspilling cn verliezen beteakendien en een niet te herstellen verlies aan de verbruikers toe brachten. Sommige bepalingen der va-k- vereenngingeri waren Oliderwetseh, en- kwamen zeifs ten nadeele van den ar beider, maar -dit kwam volgens Glynes doordat zij ontstaan waren 111 een tijd. devt er wettelijke d-wang op de va'kver- eerijgingen werd uitgeoefend en deze door de werkgevers werden onderdrukt. Er wa-s, betoogde Glynes verder, heel wat n-o-ns-ens verleid over de bedoelingen der Labour-parly ten aanzien van het par ticulier bedrijf. Dit was reed-s zeer zwaar belast; erger kon het niet, onder een La- bourbewind'; dót zou er evenals iedere and-ere regeering. naar streven overeen- - stemming te hrengen tusschcn dc eisclven van het algemeen welzijn en- het particu liere winstbejag. Het zou een groote ma le van vrijheid handhaven, al wa-s het slechts cmd-a-t het gebonden was aan het -da-enen van het open-baar belang. Al-s spoorwegen èn waterwegen thans natio naal eigendom waren, zou-den zij nauwe lijks aan m-eer wettelijk toezicht of de partementale voorschriften -kunnen onder worpen zijn dan thans. Voorts wees Cly- nes er nog op, d-at de Labour Parly op één na de grootste partij van -het land was. Tegenover de bewering, -dat de La bour Party uit revolutionaire socialisten bestond, voerde de leider der Labourpar- lij aan, dat die extremisten (die elke par tij heeft; -de conservatieven hebben bijv. ten „Die-hands") in getal en- invloed- vermind-e-ren, naarmate zij meer verant woordelijkheid krijgen. „Labour" ziet iri, dat de voorspoed des lan-d-s afhangt van een steed-s toenemen- den omvang van ov-erzeehandel. Over loonsverlaging sprekend, zeide hij, dat deze niet alleen voldoende was om de werkgevers in staat te stellen h-un moei lijkheden- te hoven te Iko-men. Maar als -de arbeider te ki-ezen bad tussohen minder loon en grooter productie, dan zou hij zijn eigen belangen het best -diienen door grooter productie, waardoor zijn kans op werkgelegenheid wordt vergroot alsmede de koopkracht van zijn loon. DUITSCHLAND EN DE SCHADEVER GOEDING. Dc Pall Mall Gazette bevat een aT-tikel van -ha-ren commissaris S.ir John Leigh, een- gezaghebbend man in de -kaloennijver. hei-d. Hij verklaart daarin nadruikk-eli'ik dat Duitsdhil-and kan en moet betalen. Hij stélt vast d-at alle D-uiitsche industrieën, vooral di-e van ijzer, staal, ko-per en che micaliën tihan-s een v-oorspoed zonder we dergade genieten. Men ziet het bewijs er van in het feit dat Duitschland in den loop van 1920-21 in Amerika driemaal zooveel ko-per heeft gekocht als Frankrijk en Engeland s-amen. Leigh zegt ten sl-otte dat dB elementai re g-ereohtfelheid- gebiedt, dat de gealli eerden Dui-lschland dwingen om te beta len. HOEVEEL KOSTEN DE DECORATIES AAN DE BELGISCHE SCHATKIST? De begrooting voor 1922 van het Bel gische Ministerie van Bininenlaudsche Za ken geeft eene uitgave van 250.000 fr. aan voor de toekenning van burgerlijke eereteeken-s en 'het drukken van diplo ma's. Er moe-ten 21.000 eereleekena worden gemaakt voor personen, die in 1919. 1920 cn gedurende het eerste kwartaal van 1921 werdén gedecoreerd. Die eere- t-eekens, welke -lot nu toe nog niet werdén toegekend-, koslen 205.000 fr. De decoraties welke gedurende het. 2de kwartaal van 1921 en dn 1922 zullen wor den toegekend, koslen 103.000 fr. 15.000 weggevoerdenl moeten nog hun decoratie ontvangen, zijndé 25.000 fr. In 1922 zullen levens voor ©en bedirag van 24.000 fr. diploma's m-o-elen worden gedrukt. Alles te zaïmen kost 357.000 fr. Het Ministerie zal in -deze dringende -behoeften voorz-i-eni door een krediet van 250.000 fr. DB V. S. EN DE ETIHOPEESOHE SCHULDEN. Keuter meldt uit Washington, dat bij' het debat in den Senaat over het wets ontwerp töt fundeering der geallieerde schulden Borah verklaarde, dat do geal lieerden hun schulden kondon betalen in dien zij het verdrag van Versailles wij zigden en hun leger redelijk vermin derden. Borah deed in het bijzonder een aanval op het streven van Frankrijk, een TABAKSFABRIEK „DE WAKENDE LEEUW" PRIMA KWALITEIT BILLIJKE PRIJZEN LAAT A 125 - ALKMAAR leger van esn millioen te handhaven, ter wijl het leger van Duitschland is terug gebracht tot honderdduizend man. HET LEVENSONDERHOUD VAN EX- KONING KARET-, Volgena do „Echo do Paris" hoeft de ambassadeursconferentio gisteren het be drag vastgesteld van de jaarlijksche uit- keering voor levensonderhoud aan Kan en Zita, dat bepaald is op 10 millioer frs., wélk bedrag zou moeten betaald worden door de suooeasiestatsn. GEM. BUITENL. BERICHTEN. HET GENOEGELIJ'KE TUCHTHUIi, In de laatste maam-den hebben gevan genen van het luchthuis te Görl-itz zdcï schuldig gemaakt vijf-en-fwinlig maal aan muiterij, o-m van aiadere -mis-drijven mie te sp-roken. Bij het proces tegen deze ge vangenen is gebleken -d-at niet alleen 111 Görlitz, doch -in zoo gooi al-s alle gevan genissen van Duitschland toestanden hecrschen, die aan het ongelooflijke gren zen. De reien hiervan is, d-at de lucht huizen overvol zijn. Nieuwe -kunnen niét gebouwd worden om de kosten. Gevange niseen, waarin .plaats is voor 500 man ten hoogste, herbergen er -nu 700. De cellen voor zware boeven en voor gelegenheids- misdadigers, die.voor de eerste maal ver oordeeld werden-, zijn steeds bezet. En het gevolg is dat gevangenen, niet voor ver- belering vatbaar, liggen im de overvolle slaapzalen naast gevangen-en, nog niet door de wol geverfd. Dezen 1-aatslexi 1-eeren hoe loopers gemaakt, medemen- schen overvallen, kunslslot-en geopend', buit verstopt moet worden. W-ie nog een goeden kern in zich heeft, wordt door de zen omgang met totaal gedegenereerden, stellig tot gewoonte-misdadiger gemaakt. Uit deze processen is gebleken, dat de meeste gevangenen in het bezit waren van een burgerpakje, dat zij meestal onder hu-n gevangeniskteöding dragen. En in dat burger-pakje heben zij geborgen scherp geslepen- messen en dergelijke instrumen ten. Ook geld hebben ze. En.... sleutel-s, die pass-en op d'e cellen en buitendeuren van de gevangenis. Bovendien is de controle zoo slecht, dat dé gevangenen doen en laten kunnen, wat zij willen, zoodat ontvluchten dan ook' aan de orde van den dag is. Het congres van vakvercenigingen in Tsjecho-Sicwakije heeft met e-en meer derheid van meer dan 3/5 een motie der communisten om dé Internationale van Amsterdam te verlaten en zich aan te (Naar Louise de la Ramé) 8. Zelfs de vriendelijke commissaris scheen vreeselijk op zijn ambtelijken •etel voor den hoogen lessenaar. Achter de balustrade stond de gretige, onbarmhartige, aan de eigen tijdkorting denkende menigte het publiek, hoewel dit slechts be- stond uit ongeveer veertig druiven plukkers, blikslagers, slagers, bakkers en Ieegloopers. Umilta stond tusschen de twee gerechtsdienaars, nog trotscher in houding dan een paar maanden ge leden, toen zij Virginio's aanzoek ats oeg. Het gelaat van den pretore teekende medelijden en belangstel ling maar zij zag zulks nietzij zag enkel een witte zee van licht met een zwart punt er in, dat men haar als heur rechter aanduidde. Het verhoor begon. Zooals gewoonlijk werd haar naar «aar ouders gevraagd, er antwoord de iemand voor haar„Van onbeken de afkomst," en heur trots kromde 'ich in verschrikkelijke pijnen, als een voor den grond geslagen schepsel. De beschuldiging van diefstal kon naar niet doen ontroerenzij was niet waar. Maar dit was wèl waar ij gevoelde een brandende schaam- yerbqor jJuurde lang, gelijk altijd in dit land. De lucht werd heet en drukkend, de zon gloeide op de gesloten vensterluiken, het volk liep in en uit, de stemmen gonsden in haar oor, evenals vliegen. Toen zij zelve ondervraagd werd, kon emen maar één antwoord lit haar krijgen „Het is een leugen. Ik heb de paar- len niet weggenomen. Ik heb Netta van mij afgestooten, ja, en dat zou ik nu nogmaals doen. Zij is slecht en valscli." Dat zei ze herhaaldelijk, en in weerwil van alle bedreigingen wilde zij niet meer zeggen. De rechtvaar dige rechter werd bezorgd en verle gen. De feiten spraken tegen haar, en toch kon hij niet aan haar schuld gelooven. Met onuitputtelijk geduld cn goedheid trachtte hij haar te be wegen rondborstig te spreken, maar zij was te zeer van streek of te koppig om zijn welwillende bedoelingen te erkennen haar gemoed was jegens hem en tegen Mie menschen geslo ten. De menigte achter de balustra de was £enparig tegen haar. Het meisje was zeer mooi, maar welk recht bezat zij, om daar zoo stom en hoogmoedig te staan als een koningin? Het volk gevoelde toornig die min achting. Het was reeds één uur in den na middag geworden, toen de rechter zuchtend inzag, dat hij haar om geen enkele gegronde reden kon vrijlaten. Een rechtvaardiging was onmogelijk, zij ontkende het feit, maar dat was slechts haar eigen woord en gold niet. Zelfs haar meesteres sprak niet ijl haar voordeel. Donna Rosa ver scheen streng en somber in haar wollen Zondagsch gewaad en gebioem- den hoofddoekzij gaf getuigenis van Umilta's trots en ijdelheid, van haar gemis aan dankbaarheid en haar minachting voor andere lieden. Aarzelend en met leedwezen gaf de pretore de hoop op, om het meisje te redden, dat zich zelf niet wilde of niet kon redden. Uit den warboel van schreeuwende, driftig wordende, beschuldigende stemmen, trad één punt met noodlottige duidelijkheid te voorschijn en dat was haar schuld. Hij boog zich over zijn lessenaar en verklaarde met bedrukte stem, „dat zij tot aan de terechtzitting in voorarrest moest blijven." Umiltè, die gedurende vier marte lende uren kaarsrecht was blijven staan, als een jonge den op haar ber gen in het goudkleurig westen, viel plotseling op den grond, gelijk een gevelde boom bij den laatsten slag der bijl. Dona Rosa, hoewel zij een strenge, hardvochtige vrouw was, zonk zelve op een bank neer en zucht te weenend „Liever had ik haar mijn eigen bruidspaarlen gegeven,'! en snikte het toen luide uit. Netta werd zeer bleekde boos aardige, loerende triomf verdween uit haar oogen. De politieagenten droe- ;en de bewustelooze weg, want nu tehoorde zij aan den Staat. Oostwaarts staat in Lastra een oude, bruine, gemetselde poortdeze heet Porta Fiorentina en is de gevangenis van hst landstadje, 0§ze hoogste en grootste der drie poorten ziet er verweerd,en gebruind uit als een oud soldaat de gebeeldhouwde schilden in de muren zijn vernield, onkruid en bloemen groeien in de spleten.. Eenige nauwe lokalen, waarvan de vensters op 't oosten en op 't westen uitzicht geven, zijn voor de gevange nen bestemd. Daarheen werd Umiltè gedragen en in een kamer op een strooleger gelegd de blauwe hemel blonk zoo ver verwijderd door de ijzeren tra lies van de kleine raampjes, alsof dit was om de gevangenen te bespot ten. Wie niet op heeterdaad betrapt wordt, mag in Italië tot aan de terecht zitting maandenlang vrij rondloopen, al is hij de grootste booswichtde op heeterdaad betrapte wordt gevangen gezet. De paarlen waren bij Umiltè gevonden, en zij moest maanden lang in de gevangenis verblijven, eer 't het gerecht gelegen kwam, over haar schuld of onschuld te beslissen. En wie zou haar schuld nog in twijfel trekken Zij had de paarlen in haar bed verborgen en uitgezonderd als zij ontoerekenbaar was en niet wist wat zij deed, kon niemand haar van de misdaad vrijpleiten. Signora Rosa haalde heimelijk haar beurs te voorschijn en betaa de de noodige kosten, opdat de gevangene een eigen kamer verkreegde vrouw bekende deze zwakheid tegenover niemand, want zij schaamde zich er over; maar er waren nog vier an waaronder een slecht befaamd vrouws persoon, en het zou niet goed zijn, zei donna Rosa bij h zelf, om de verkwisting van het dure geld voor haar geweten te verontschuldigen, dat een meisje uit haar huis, al was het dan ook in de gevangenis, met zulk een vrouw in aanraking zou komen. Zoo werd dan Umiltè alleen geherbergd in een klein kamertje van de oude ruïne, welke aan de spring bussen der Spanjaarden weerstand geboden en de tallooze gevechten in den loop der eeuwen overleefd had daar moest zij op de terecht zitting en haar vonnis wachten,-dat volgens den langwijligen slakken gang der Italiaansche rechtspleging waarschijnlijk niet vóór Kerstmis zou uitgesproken worden. „Als zij onschuldig is, laat haar dan vrij, en is zij schuldig, welnu, straf haar dan terstond en maak er een einde aan 1" zei signora Rosa vol toorn, smart en schaamte, omdat haar fatsoenlijk, eerwaardig huis zoo openlijk in opspraak kwam. De commissaris schudde zijn grijs hoofd en antwoordde i „Dat is niet de loop der wet." „Dan is de wet dwaas en wreed," zei donna Rosa met brandende wan gen. De commissaris van politie haakt zijn schouders op. Hij was sedert/ vijftig jaren een dienaar van het ge recht het paste hem niet dit te la ken. Diep geschokt reed de anders zoo Sari naar huis. Het meisje sprak geen woord, toen de kar over den hobbe- ligen weg hotste. Netta had schad« geleden en donna Rosa had haar gerechtigheid verschaft, maar zij kon niet langer van het meisje houden. Het was reeds pikdonker, toen de kar voor het huis stilhield. De meis jes kwamen vol verwachting en toch bedremmeld naar de deur geloopen, om den uitslag te vernemen, de koeien loeiden in den stal naar iemand, die thans niet tot haar komen kon de hond snuffelde driftig, en begon toen te janken en te huilen het was een droevige thuiskomst. Donna Rosa ging op haar houten stoel naast den haard zitten, verborg het gezicht in haar jurk en weende weer overluid. „Ik wist tot nu toe niet, dat ik zóóveel van het meisje hield zei zij tegen haar dochters en was kwaad op zichzelf. Netta sloop ongemerkt de deur uit en liep naar haars vaders huis. Zij was gewroken, maar de wraak vond zij verre van zoet. De maan scheen helder. De zachte herfstavond was schoon, ert Umiltè zat in de ge- JWol'dt VêFvnffl/1 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1