ONS BLAD BUITENLAND. lÉliler- behoefton RECLAME TABAK J. R. KEUSS VRIJDAG 27 JANUARI 1922 -a?Bi3itdng eek. KUORN. No. 394 91 99 i Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon REDAcf»ERNo!E633' 433 INDISCHE KRONIEK. TABAKSFABRIEK „BE WAKENDE LEEUW" ROOD MERK BLAUW MERK GROEN MERK PRIMA KWALITEIT BILLIJKE PRIJZEN LAAT A 125 - ALKMAAR iEl. BUITEHL. SERICHTEH. FEUILLETON De vondeling Boekhandelaar, ïhures van Max?' trradig, Meneer! ts voor u: „Wat er van de helas- Öf dit pas ver- ii sch in 3 maan- van het eerste r "it genoeg, en re Loop ik nooit Dus U kunt me icet die brochure an gehoord! it weten, of moet Sr zijn er 'n d<*r- En voortdurend Adjuus, M«ne r, maar voor boek en vraag pros- kraam vn „HOUY iST" it 9, A?kma2.r. itl te knon: len eerste Idas toot ongeveer 3 ig -van de plaats panbroelc Hypo- ar, direct len eerste klos Rusten bu er, al le plaats Groot groot 3 34 60 rceelsgewi'ze te ek beschikbaar, arden ERDRRLT met 6" groot ert en weiland, samen 4 A., is rok meer ijgen, door zijn g aan den Mun- Otidnrp en bjj alle doeleinden om billijk, hypo- ar Aanvaarding buis schuur en de. en best WEI- Oadorper polder eerste klas te Warmenbui A. 8i) Aren en LAM), Kaoaal- >orl, direct Hy baar. jest WEILAND Oergerweg, gem. naar met 11 II A Weiland, gem ïgeveer 11 HA. lubbel WOON- 6 II.A best hout >LP en schuur gemeente ca iH tlect, id. DER IJ te Groet Lect. eerste klas als nieuwe it circa 11 Heet. land te Schoorl, kan als eerste gevestigd blij- eeut st WEILAND Middelweg bij sneer land bij te mooi bedrijf te WONING met H.A. bij R. K. Tram en School ERREIN naast eilo, groot on- tante Meter, gebruiken als ïagd als eerste /o meer a s de op BOER- rca 20 H.A, .-H. do Makelaars EN ZOON, To>ef 574 te ondag end yoor huur- p-ien verkoop- delingen vaD STDERIJEN en 3n voor het over Boerde- n. Overal, en ïuurgelden. itheek gevraagd, inventaris, mef arden. ander No. 434 oord-Hollandscb NOORD-HOLLANDSCH Abcnnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaarj 2.— Voor buiien Alkmaar 1 00 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger Aan alle abonné's Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; elkeregel meer f 0.25; Reclamet per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60 wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,-, t 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15,—. De beide Katholieke leden hebben in de naiaarszittinc van den Volksraad wederom goed werk gedaan; de Roomsche beginselen hebben in de heeren len Berge en Burer wakkere en onvervaarde verdedigers gc- '-"ookTna heigeen in tijdschrift en dagblad over ie Indische toestanden geschreven is, valt het wellicht voor de Nederlandsche nolitikers niet zoo gemakkelijk te begrijpen hoe moeilijk onze Katholieke Volksraadsle den het hebben; ons solidarisme heeft in Indië niet alleen klassen-, doch ook ras senverschillen te overbruggen, en de natio nalistische strevingen hebben een overwe genden invloed op de wijze, waarop velen zich de politieke hoofdgroepecring denken. Vooral onder de inheemsche politici of moet ik zeggen: politieke inheemschen? is het gebruikelijk om te spreken van de „sini"-partij en de „sana"-partij; bepamin- gen, die den Nedërlandscheii lezer duidelijk zullen zijn, zoodra hij weet dat het woord sini hier, en het woord sana daar beteekent. Bij deze, ongetwijfeld ietwat simplistische onderscheiding worlen de „sana"-menschen tot de reactionairen gerekend. En ook voor de Katholieken, die er tot de Nederlandsche bevolkingsgroep behooren, is het moeilijk, om door de „sini"-mensehen niet onvoor waardelijk lot de „sana"-partijgangers te worden gerekend. Voor een man als Pastoor van Lith en wellicht voor enkele anderen gèldt dit niet. Maar nog is het wezen der Room sche beginselen niet zoo duidelijk voor de Inlandsche partijgangers, dat het gevaar groot is als katholiek politicus tot die groep te worden gerekend, welke men als „uit- heemschen'' reeds bij voorbaat met zijn wantrouwen begiftigt. Het is goed, dat men dit in het moeder land weel. Wanl hoe simplistisch ook met deze opvatting zal rekening dienen gehouden te worden. En in de Tweede Kamer, en in de Eerste Kamer der Nederlandsche Statcn-Generaal is er met zekeren nadruk op gewezen, dat ten aanzien van de Koloniale politiek tus- schen de Katholieke Staatspartij in Neder land en de Indische Katholieke Partij samenwerking is gekregen. Ik kan er bij voegen: heusch geen oogenblik te vroeg. Doch die samenwerking zai, ondanks de sterke positie der Katholieken in de Neder landsche volksvertegenwoordiging, slechts da.; lot tastbare resultaten in Indic kunnen leiden, indien beide partijen de Indische politiek dusdanig leiden, dat daarmede het vertrouwen van de sini-menschen, althans van de verslandhouding onder hen, ge: wonnen wordt. De mogelijkheid om in Indië vrucht baar werk te verrichten berust voor de Katholieke partij ik heb dit reeds eer der betoogd bijna geheel en al op dit vertrouwen. En dit vertrouwen Iaat zich niet enkel winnen door wóórden. Tien vooruitstrevende woorden zijn ge makkelijker dan één vooruitstrevende daad, doch men zou dwaas doen door het Indi sche onderscheidingsvermogen te onder schatten. Doch ik keer terug tot de besprekingen in den Volksraad, om aan enkele aangelegen heden een korle beschouwing'Ie wijden. Daar is dan de veelomstreden kwestie der „winst-aandeel kassen". Ik moet dit woord even verduidelijken. Het is het denkbeeld van gouverneur-ge neraal Fock geweest om aan alle cultuur- ondernemingen op Java de verplichting op te leggen, jaarlijks 8 pet. van hun exploita tie winst te storten in de kassen, die den naam zullen dragen van „winst-aandeelkas- sen". De bedoeling is, dat zij zullen worden in gesteld in alle Inlandsche dorpsgenieenten binnen het gebied der betrokken onderne mingen. Het beheer zou worden opgedragen aan commissies, bestaande uit twee beheer ders van ondernemingen en twee dorpsbe woners, aan te wijzen door den betrokken resident. Onderling zouden zij een voorzitter luez.cn. De fondsen zouden moeten worden aangewend voor sociale en economische doeleinden. Zij zouden bijvoorbeeld kunnen worden besteed voor de bekostiging van hygiënische maatregelen, voor de instelling van een bedrijfscrediet, de verbetering van het vakonderwijs, c.d. Deze kwestie der winstaandeelkassen is in Indië evenzoo een „cause célèbre"' ge worden als hier in 't land het vraagstuk der bedrijfsraden. Het is hier niet de plaats om daaraan uitvoerige besprekingen te wijden. Wat on middellijk pleit voor dit nieuw le scheppen instituut is de gedachle, die er aan ten grondslag ligt, om den inlandsclien werk nemer te interesseeren bij de uitkomsten van het bedrijf, en hem aldus liet bestaan van een belangen-genreenschap duidelijker voor oogen le stellen. Wat er misschien te gen pleit, is de vorm, waarin de landvoogd dir beginsel wil belichamen. Doch aan de laatste, technische bezwa ren kan worden tegemoet gekomen, en wan neer kan worden bereikt, dat de inlander- landbouwer en fabrieksarbeider door dit in stituut van winstaandeelkassen nader ge bracht wordt lot den Europeaan-werkgever, dan mag dat als heel veel getell worden. Ook de heer ten Berge heeft in dien geest gesproken. Hij toch was een dergenen, die het landvoogcielijk denkbeeld warm verde digde en bijzonder opmerkelijk is dan ook het slot van zijn wel gesproken rede: „Ik besluit, M. d. V., met de hoop uit te .spreken, dat de Regeering er spoedig in ,,moge slagen het gezonde beginsel, dat aan „de winstaandeelkassen len grondslag ligt, op bevredigende wijze te verwezenlijken, wijl m.i. daarin versnelling van het tempo „der economische verheffing, en als gevolg „daarvan, de staatkundige rijpheid en zelf standigheid, van Indië ligt besloten." Het was in dezelfde rede, dat deze spre ker de verzekering had gegeven, „dat de Katholieke Partij in Indië en in Holland haar van harte steunen zal om dit gezonde denkbeeld te verwezenlijken". Nietwaar, er is niet de minste twijfel aan, dat „ter zijner tijd" op dit Indisch belang zal worden gelet. De lezer vergeve ine, dat ik hier ambtelij- ken stijl gebruik, die immers als geen andere zoo geschikt is om het anders te zeggen, dim men bedoelt. Door den heer Bürer werd de nu wel haast berucht geworden nota van het De partement van Onderwijs over de scheiding van Kerk en Staat onder handen genomen. Ik licht uit het afschrift zijner rede dit ci- I iaat: I „De christelijke beschaving, door onze I „missionarissen hier gebracht, houdt ontel- I „baar velen terug van het pad der misdaad, „van zedelijken en maalschappelijken on dergang, van galg en gevangenis. Ik hoop „dan ook, M. d. V., dat èn de Regeering en „de Commissie, bij de beoordecling van het „vraagstuk der scheiding van Kerk en Staat, „een open oog zullen hebben voor de niet „onder cijfers te brengen sociale en gees telijke waarde van het voor de „Indische maatschappij zoo zegen rijke beschavingswerk der missionaris- ren en zendelingen. De nota toont niet de „minste waardeering voor dit beschavings werk, waar men op blz. 29 zoo onnoozel is „om onze Christen-missionarissen en zen delingen op één lijn tc stellen met heiden- „sche priesters, en dus het heillooze heiden dom met het heilvolle Christendom verge- „lijkt. Voor de overheid, die te zorgen heeft „voor de handhaving van orde en rust, be- „staat geen mogelijkheid om de christen- missionarissen, en zendelingen te vervan gen, tenzij door bouw van een grooler aan tal gevangenissen en door belangrijke ver sterking van de polilicmaeht; en dit zou „niet eenige tienduizenden, maar eenige „millioenen kosten." Inderdaad. Het was goed om het eens duidelijk te zeggen. En nu ik over 't werk onzer missiona rissen schrijf, denk ik aan de heerlijke bood schap van Hem, die deze week aan de Ka tholieke gemeenschap zoo droevig onver wachts werd ontrukt, waarin aan allen, die aan het hoofd eener missie staan, werd op gedragen, „er op de eerste plaats voor te zorgen, dat zij uit het volk zelf, waaronder zij leven, priesters opvoeden en vormen." Dat is voor de volkeren dér missielanden Zijn testament. En ziet, nu verrijst er te Moentillan op Java het Centraal Seminarie voor de oplei ding van de inlandsche priesters voor heel den Archipel. Reeds zijn er 30 inlandsche priesters in voorbereiding voor het priesterschap. Zoo berichtte Pastoor van Lith in het laatste nummer van „Het Missiewerk". Welk een perspectief opent zich, wanneer het Indische volk ziet komen zonen uit eigen stam, als dragers van Gods woord, sprekend de eigen taal Daar kan geen grooter vertrouwen gewekt worden dan door déze-daad. S. De Conferentie te Genua. Uitstel? De cornespoiwlenit -van de „Tinnes" te Washing!on meldt, dat het geloof "veld wamt te Washington, dat de conienetniiie vain Genua zal worden, uitgesteld. In Ita- liaansche 'kringen word! gewezen op de moeilijkhedien van ontvangst en verzorging van vijftienhonderd menschen, waarvoor langdurige voorbereidingen nooddg zijn en op den onverwacht langen duur der con ferentie van Waslh-imgloii. De correspon dent zinspeel! er voorts op, dat- AmerÜka's antwoord op de ui'tnoodilging voor Genua, hetwelk deze week wordt verwacht*, het Fransohe volk zal doen beseffen hoe breed de kloof is welke de huidige Fransche po litiek scheidt van eene welke Amerika zou •kunnen steunen. Ook de ,Times'-conrespondent te Roand gewaagt van gerucihlen inzake uitstel der conferentie van Genua. De Washingtonscfie Conferentie. Uit Washington wordt <1.(1. Woensdag gemeld, dol in 'den loop van een conferen. tie in het Witte Huis Harding en Hughes bij den Chineesdhen gedelegeerde Tsje een voorstel deden voor de regeling der Sjamloengquaestic. Niettemin verklaarden zoowel de Japanners als de Ghineezen later, dat' geen overeenstemming bereikt was en ook voorloopig niet verwacht werd. Men verwacht, dat de conferentie te Washington, die door onvoorziene moei lijkheden langer had geduurd dan aanmer kelijk bedoeld was, nu spoedig zal zijn af- gdoo'pen. De bladen bevatten optimistische berich ten over de regeling der hangende moei lijke quae-, ties, w.o. die van Sjantoeng. Ieder oogenblik wordt uit Peking de definitieve instructie verwacht van de re geering aldaar aan de Ghiineesche delegatie over het definitieve voorstel der Japanners nopens Sjantoeng. De correspondent te Washington van de „Tdmes" schrijft, dat hij wel «enigszins ge rechtigd is om te zeggen, dat zoowel de Amerikaansehe delegatie als de Britsehe delegatie van oordeel zijn dat de voor waarden der Japanners redelijk zijn te achten. Het belastingvraagstuk in Duitschland. De onaf hank el ij ken trek ken zich terug. OïTifr-snl toet verloop van de bespreking lusschen den rijlkskaniseliier en de verteg>2ii- woordaigers van de fractie der onafhanke- Jij'ken over het belastiu^coimpromiLsgeeft het bestuur van deze fractie in de „F-rei- toeif een lange verklaring, waarin wordt meegedeeld, -dat het voorstel van een com promis, ingediend door de burgerlijke par tijen, met algemecne stemmen is verwor pen door het centraal bestuur en de rij'ks- dagfiraclie. Een 'belastingliervoirmlingwaar door de schulden van toet rijk betaald kunnen worden, lijkt de onafhankelijke partij alleen mogelijk, indien behalve due door de regeering voorgesteld, uog de vol. eerwie belastingen van het bezit geheven worden: lo. onmiddellijke belasting van al het goud of goudswaardiige; 2o>. onmiddellijke heffing van de rest van het .'Reichsnotopfer"; 3o. onmiddellijke inning van de be staande betastingen die de bezittende klasse moot betalen; 4o. het heffen van uitvoerrechten cn de scherpste maatregelen tot toet beslag leggen op buitenlandscbe devdesen. Een compromis. Het hela stingverg el ijk is zoo goed nis verzekerd, aangezien de Rijksdaggroepen het tbij de besprekingen van Woensdag in groote lijmen eens zijn geworden. De grond slag van de schikking- is een gedwongen leening tot een bedrag van een milliard goudmank. Daarvoor zal slechts 40 pet', van het tweede derde van het rijk-snood- offeir worden geheven en de na-oorlogs- winistibelasbing vervallien. Gisterenochtend is de definitieve 'beslis sing gevallen en gisterenavond kwam de Rijksdag bijeen en legde de rijkskanselier de regeeringsverida-r^g af over het beta lingsplan. Volgens* de Lok. Ai.z. zalfde gedwongen leenimg -van een milliard goudanark, waar toe nu is besloten, moeien worden, opge bracht door de industrie. Zij zal an vijftien jaar door het rijk worden afgelost cn de eerste vijf jaar ren,telloos zijn, de overige fcien jaar 2% percent rente geven. De op brengst zal geheel voor de betaling der schadevergoeding moeten dienen. DE ENGELSCHE ARBEIDERSPARTIJ EN DE HANDEL. j CJynes, de voorzitter der Labour Par ty (Arbeiderspartij) in het parking»!, -jheefiti. aks gast van'de „Imperial Commer cial Association" over „Labour en han del" gesproken en er daarbij o.a. op ge wezen, dat wanneer „Labour" aan 'het bewind: kwam, het zou streven naar hét onmogelijk maken van ar-b'êid-scónfHct'eii. die vaak zoowel voor. werkgevers als werknemers de grootste geldverspilling en verliezen be toekenden en een niet te herstellenverlies aan de verbruikers toe brachten. Sommige bepalingen der vak- vereeniiigiingen waren, ouderwet sch, cn kwamen zelfs ten nadeèle van den ar beider, maar dit kwam volgens CJynes doordat zij ontstaan waren in een tijd. dat er wettelijke dwang op de va'kver- eenugingen weidt uitgeoefend en deze door de werkgevers werden onderdrukt. Er was, betoogde Clynes verder, heet wat nonsens vertéld over dé bedoelingen der Labour-parly ten aanzien van het par ticulier bedrijf. Dit was reeds zeer zwaar belast; enger kom het niet, onder ©en La- bourbewind; dtit zou er evenals iedere t andere regeering naar streven overeen-7 stemming te brengen -tusschen de eisohen van het algemeen welzijn en het particu liere winstbejag. Hek zou een groote ma te van vrijtheid (handhaven, al was het slechts omdat het gebonden was aan het dienen van het openbaar belang. AIs spoorwegen en waterwegen thans natio naal eigendom waren, zouden zij nauwe lijks aan meer wettelijk toezicht of de partementale voorschriften kunnen onder worpen zijn dan thans. Voorts wees Cly nes er nog op, dat de Labour Party op één na de grootste partij van het land was. Tegenover de bewering, dat de La bour Party uit revolutionaire socialisten bestond, voerde de leider der Labourpar- tij aan, dat de extremisten (die elke par tij heeft; de conservatieven hebben bijv. hun „Die-hards") in getal en invloed- verminderen, naarmate zij meer verant- woordelijikheid .krijgen. „Labour" ziet in, dat de voorspoed des lands afhangt van een steeds toenemen- den omvang van overzechand'el. Over loonsverlaging sprekend, zei-de hij, dat deze niet alleen voldoende was om de werkgevers in slaat te stellen bun moei lijkheden te boven te komen. Maar als de arbeider te kiezen had tussöben minder loon en grooter productie, dan zou hij zijm eigen belangen het best diienen door grooter productie, waardoor zijn kans op werkgelegenheid' wordt vergroot alsmede de koopkracht vatn zijn loon. DUITSCHLAND EN DE SCHADEVER GOEDING. De Pall Mall Gaizetle bevat een artikel van baren eomimssarsis Sir John Leigh, een gezaghebbend mam in de katoennijver. beid. Hij verklaart daarin nadrukkelijk dat Duitschland kan en moeit betalen. Hij stelt vast dat alle Duiitscihe industrieën, vooral die van ijzer, staal, koper en che micaliën tihans een voorspoed zonder we dergade genie'en. Men ziet het bewijs er van in het feit dat Duitschland m den loop van 1920-21 in Amerika driemaal zooveel koper heeft gekocht als Frankrijk en Engeland samen. Leigh zegt ten slotte d'at de elementak re gerechtigheid' gebiedt, dat de gealli eerden Duitschland dwingen om le beta len. HOEVEEL KOSTÊN DE DECORATIES AAN DÊ BELGISCHE SCHATKIST? De begroeting voor 1922 van het Bel gische Ministerie van_ Binmenlandsche Za ken geeft een© uitgave van 250.000 fr. aan voor1 de toekenning van burgerlijke ecreteekens en het drukken van diplo ma's. Er moeten 21.000 eereteekens worden gemaakt voor personen, dfe in 1919. 1920 en .gedurende het eerste kwartaal van 1921 werden gedecoreerd. Doe ©ere- ieekems, welke 'tot mu toe nog niet werdén toegekend, kosten 205.000 fr. De decoraties welke gedhrende het 2 de kwartaal van 1921 en in 1922 zullen wor den 'toegekend, kosten 103.000 fr. 15.000 weggevoerden moeten nog hun decoratie ontvangen, zijmdb 25.000 fr. In 1922 zullen tevens voor een bedirag van 24.000 fr. diploma's moeten worden gedrukt. Alles le zaïmen kost 357.000 fr. Het Ministerie zal in 'daze dringende 'behoeften voorzien door een krediet van 250.000 fr. BH V. S. EN DE ETTROPEESOHE SCHULDEN. Beufer meldt uit Washington, dat bij het debat in den Senaat over liet wets ontwerp tot fundeering der geallieerde schulden Borah verklaarde, dat de geal lieerden hun schulden kondon betalen in dien zij het verdrag van Versailles wij zigden en hun leger redelijk vermin derden. Borah deed in het bijzonder een aanval op het streven van Frankrijk, een TB—„WIMItHBUMBWHt leger van een millioen te handhaven, ter wijl het leger van Duitschland is terug gebracht tot honderdduizend man. HET LEVENSONDERHOUD VAN EN- KONING KAKEL. Volgena de „Echo de Paris" heeft do ainbassadeursconferentio gisteren het bo- drag vastgesteld van de jaarlijksche uit- keering voor levensonderhoud aan Kan en Zita, dat bepaald is op 10 niiHioer frs., welk bedrag kou moeten betaalt worden door de successiestaten. HET GENOEiGELIJKE TUCHTHUIS, In de laatste maanden hebben gevan genen van het luchthuis te Görlilz ziel schuldig gemaakt vijf-en-twinlig maal aau muiterij, om van andere misdrijven nie te sprtikén. Bij het proces tegen deze' ge vangenen is gebleken dat niet alloen ir. Görlitz, doch in zoo goed' als alle gevan genissen van. Duitschland toestanden heerschsn, die aan het ongelooflijke gren zen. De reden hiervan is, d'at de lucht huizen overvol zijn. Nieuwe kunnen niet gebouwd worden om de kosten. Gevange nissen, waarin plaats is voor 500 man ten hoogste, -herbergen er nu 700. De cellen voor -zware boeven en voor gelegenheids- misdadigers, die voor de eerste maal ver oordeeld' werden, zijn steeds bezet. En het gevolg." is dat gevangenen,niet voor ver betering vatbaar, liggen in de overvolie slaapzalen naast gevangenen, nog niet door de wol geverfd. Dezen laatslen leeren hoe loopers gemaakt, medemen- schen overvallen, itunstslolen geopend, buit verstdpt moet worden. Wie nog een goeden kem in zich heeft, wordt door de zen omgang met totaal gedegenereerden stellig tot gewoonte-misdadiger gemaakt. Uit deze processen is gebleken, dat de meeste gevangenen in het bezit waren van een burgerpakjë, dat zij meestal onder hun gevangenislcleeding dvagen. En in dat burgerpakje heben zij geborgen scherp geslepen messen en dergelijke instrumen ten. Ook geJcl hebben ze. En.... sleutels, die passen op die cellen en buitendeuren van -de gevangenis. Bovendien is de controle zoo Slecht, dat da gevangenen doen en laten kunnen, wat zij willen, zoodat ontvluchten dan ook aan de ord'e van den dag Is. Het congres van vakvereenigingen in Tsjecho-Slowakije heeft met een meer derheid van meer dan 3/5 een- motie der communisten om dte Internationale van. Amsterdam te verlaten en zich aan le (Naar Louise de la Ramé) 8. Zelfs de vriendelijke commissaris scheen vreeselijk op zijn ambtelijken ♦etel voor den hoogen lessenaar. Achter de balustrade stond de gretige, onbarmhartige, aan de eigen tijdkorting denkende menigte, het publiek, hoewel dit slechts be stond uit ongeveer veertig druiven plukkers, blikslagers, slagers, bakkers en leegloopers. Umilti stond tusschen de twee gerechtsdienaars, nog trotsclier in houding dan een paar maanden ge leden, toen zij Virginio's aanzoek ats oeg. Het gelaat van den pretore teekende medelijden en belangstel- iingmaar zij zag zulks nietzij zag enkel een witte zee van licht met een zwart punt er in, dat men haar als heur rechter aanduidde. Het verhoor begon. Zooals gewoonlijk werd haar naar haar ouders gevraagd, er antwoord de iemand voor haar„Van onbeken de afkomst," en heur trots kromde zich in verschrikkelijke pijnen, als een yoor den grond geslagen schepsel, e beschuldiging van diefstal kon aar met doen ontroerenzij was niet waar. Maar dit was wèl waar ?J Sjoelde een brandende schaam- /ïj,.™! yerho.pr duurde lang, gelijk - altijd in dit land. De lucht werd heet en drukkend, de zon gloeide op de gesloten vensterluiken, het volk liep in en uit, de stemmen gonsden in haar oor, evenals vliegen. Toen zij zelve ondervraagd werd, kon emen maar één antwoord lit haar krijgen „Het is een leugen. Ik heb de paar- len niet weggenomen. Ik heb Netta van mij afgestooten, ja, en dat zou ik nu nogmaals doen. Zij is slecht en valsch." Dat zei ze herhaaldelijk, en in weerwil van alle bedreigingen wilde zij niet meer zeggen. De rechtvaar dige rechter werd bezorgd en verle gen. De feiten spraken tegen haar, en toch kon hij niet aan haar schuld gelooven. Met onuitputtelijk geduld en goedheid trachtte hij haar te be wegen rondborstig te spreken, maar zij was té zeer van streek of te koppig ont zijn welwillende bedoelingen te erkennen haar gemoed was jegens hem en tegen Mie menschen geslo ten. De menigte achter de balustra de was eenparig tegen haar. Het meisje was zeer mooi, maar welk recht bezat zij, om daar zoo stom en hoogmoedig te staan als een koningin? Het volk gevoelde toornig die min achting. Het was reeds één uur in den na- middag geworden, 'toen de rechter zuchtend inzag, dat hij haar om geen enkele gegronde reden kon vrijlaten. Een rechtvaardiging was onmogelijk, zij ontkende het feit, maar dat was slechts haar eigen woord en gold niet. Zelfs haar meesteres sprak niet in haar voordeel. Dpnna- Rosa ver- scheen streng en somber in haar wollen Zondagsch gewaad en gebloem- den hoofddoekzij gaf getuigenis van Umilta's trots en ijdelheid, van haar gemis aan dankbaarheid en haar minachting voor andere lieden. Aarzelend en met leedwezen gaf de pretore de hoop op, om het meisje te redden, dat zich zelf niet wilde of niet kon redden. Uit den warboel van schreeuwende, driftig wordende, beschuldigende stemmen, trad één punt met noodlottige duidelijkheid te voorschijn en dat was haar schuld. Hij boog zich over zijn lessenaar en verklaarde met bedrukte stem, „dat zij tot aan de terechtzitting in voorarrest moest blijven." Umilta, die gedurende vier marte lende uren kaarsrecht was blijven staan, als een jonge den op haar ber gen in liet goudkleurig westen, viel plotseling op den grond, gelijk een gevelde boom bij den laatsten slag der bijl. Dona Rosa, hoewel zij een strenge, hardvochtige vrouw was, zonk zelve op een bank neer en zucht te weenend 1 „Liever had ik haar mijn eigen bruidspaarlen gegeven,"- en snikte het toen luide uit Netta werd zeer bleekde boos aardige, loerende triomf verdween uit haar oogen. De politieagenten droe gen de bewustelooze weg, want nu behoorde zij aan den Staat. Oostwaarts staat in Lastra een oude, bruine, gemetselde poort j deze heet Porta Fiorentina en is de gevangenis van hei Aamlstadje. ...Deze hoogste én grootste der drie poorten ziet er verweerd en gebruind uit als een oud soldaat de gebeeldhouwde schilden in de muren zijn vernield, onkruid en bloemen groeien in de spleten.. Eenige nauwe lokalen, waarvan de vensters op 't oosten en op 't westen uitzicht geven, zijn voor de gevange nen bestemd. Daarheen werd Umilta gedragen en in een kamer op een strooleger gelegdde blauwe hemel blonk zoo ver verwijderd door de ijzeren tra lies van de kleine raampjes, alsof dit was om de gevangenen te bespot ten. Wie niet op heeterdaad betrapt wordt, mag in Italië tot aan de terecht zitting maandenlang vrij rondloopen, al is hij de grootste booswichtde op heeterdaad betrapte wordt gevangen gezet. De paarlen waren bij Umilta gevonden, en zij moest maanden lang in de gevangenis verblijven, eer 't het gerecht gelegen kwam, over haar schuld of onschuld te beslissen. En wie zou haar schuld nog in twijfel trekken? Zij had de paarlen in haal bed verborgen en uitgezonderd als zij ontoerekenbaar was en niet wist wat zij deed, kon niemand haar van de misdaad vrijpleiten. Signora Rosa haalde heimelijk haar beurs te voorschijn en betaa de de noodige kosten, opdat de gevangene een eigen kamer verkreegde vrouw bekende deze zwakheid tegenover niemand, want zij schaamde zich er over 5 maar er waren nog vier an .dere ge.yangenfir> daat_ Qjtaesloieg, waaronder een slecht befaamd vrouws persoon, en het zou niet goed zijn, zei donna Rosa bij h zelf, om de verkwisting van het dure geld voor haar geweten te verontschuldigen, dat een meisje uit haar huis, al was het dan ook in de gevangenis, met zulk een vrouw in aanraking zou komen. Zoo werd dan Umilta alleen geherbergd in een klein kamertje van de oude ruïne, welke aan de spring bussen der Spanjaarden weerstand geboden en de tallooze gevechten in den loop der eeuwen overleefd had daar moest zij op de terecht zitting en haar vonnis wachten, dat volgens den langwijligen slakken gang der Italiaansche rechtspleging waarschijnlijk niet vóór Kerstmis zou uitgesproken worden. „Als zij onschuldig is, laat haar dan vrij, en is zij schuldig, welnu, straf' haar dan terstond en maak er een einde aan 1" zei signora Rosa vol toorn, smart en schaamte, omdat haar fatsoenlijk, eerwaardig huis zoo openlijk in opspraak kwam. De commissaris schudde zijn grijs hoofd en antwoordde„Dat is niet de loop der wet." „Dan is de wet dwaas en wreed," zei donna Rosa met brandende wan gen. De commissaris van politie haalde, zijn schouders op. Hij was sedert/ vijftig jaren een dienaar van het ge recht 1 het paste hem niet dit te la ken. Diep geschokt reed de anders zo© strenge., donna ..Rosa Toinét^u Sari naar huis. Het meisje sprak geen woord, toen de kar over den hobbe- ligen weg hotste. Netta had schade geleden en donna Rosa had haar gerechtigheid verschaft, maar zij kon niet langer van het meisje houden. Het was reeds pikdonker, toen de kar voor "het huis stilhield. De meis jes kwamen vol verwachting en toch bedremmeld nfi'ar de deur geloopen, om den uitslag te vernemen, de koeien loeiden in den stal naar iemand, die thans niet tot haar komen kon de hond snuffelde driftig, en begon toen te janken en te huilenhet was een droevige thuiskomst. Donna Rosa ging op haar houten stoel naast den haard zitten, verborg het gezicht in haar jurk en weende weer overluid. „Ik wist tot nu toe niet, dat ik zóóveel van het meisje hield zei zij tegen haar dochters en was kwaad op zichzelf. Netta sloop ongemerkt de deur uit en liep naar haars vaders huis. Zij was gewroken, maar de wraak vond zij verre van zoet. De ntaan scheen helder. De zachte herfstavond was schoon, en Umilta zat in de ge- vangenitk. ytVoï'di vCrVnlad i j

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 5