ONS BLAD Het Conclaaf. BUITENLAND *UN SLACHTOFFER Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: ÊÊTctie feuilleton inleiding. m een gelukkig paar. WOÊNSDAG 1 FEBRUARI 1922 I4e JAARGANG NOORD-HDLLANDSCH DAGBLAD 1 /vAie BB A nis Abonnementsprijs Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f f 2.— f 2 85 hooger. 95 sa. ADMINISTRATIE No. 433 No. 633 Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclames per regel f 6.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60 f tb,-. Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt,"welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,-, f 400,-, f 200,-,T100,-, f 60, f 35, X„ dagbladen en tijdschriften komt bo- /enstaand vreemd woord herhaaldelijk voor, wodra P^s gestorven is en men voor de keuze komt te staan van zijn opvolger. Beteekende het woord Conclaaf bij de Latijnen een kamer, een womng, die mei »n sleutel was af te sluiten, inonzen tijd wordt onder Conclaaf volgens de definitie van De Tiid" verstaan, zoowel de verga dering der Kardinalen, die voor de keuze TOn een nieuwen Paus zijn bijeengeroepen, als de plaats zelve, waar deze plechtige bij eenkomst wordt gehouden. In de eerste tijden werd het Conclaaf in die stad gehouden, welke hiertoe het meest geschikt voorkwam; eerst Gregonus X en andere Pausen na dezen, bevalen, dab de keuze daar moest geschieden, waar bij den dood van den Opper-priester, het Romem- jche hof zijn verblijf hield. Te Rome werd dus in den regel deze plechtigheid gevierd, «n alleen gevallen van oorlog en opstand jooals bijv. in 1800 gebeurde, bij de benoe ming van Pius VII in Venetië maakten Wop een uitzondering. De keuze van het paleis, waar het Conclaaf moet gehouden .worden, hangt af van de kardinalen. Tot 'jan Pius VI geschiedde dit meestal in het (Waan, en enkele malen in het Quirinaal. Pp dezelfde verdieping worden zoovele klei- pe cellen of kamertjes afgeschoten als er kiesgerechtigden zijn; ieder kamertje is in tweeën gesplitst; het grootste gedeelte is voor den kardinaal en het andere voor zijn conclavisten. Het gevolg van iederen kardi naal bestaat aldaar uit twee of drie perso nen, van welke de een gewoonlijk een gees telijke is en de twee anderen leeken zijn. Aan dit ambt zijn vele voorrechten verbon den; het geeft recht op het ridderschap en het romeinsche burgerrecht, alsook op an dere gunstige bepalingen. Dat de keuze dezer couclavisten met veel omzichtigheid geschiedt, Kgt in, den aaid der zaak. Wanneer de kardinalen hun eer ste intrede in het Concleaf gedaan hebben, dan begeven zij zich naar de kapel, alwaar jiet Scrutinium zal gehouden worden, en bezweren opnieuw de kiesbullen, na die nog tenmaal gelezen en vervolgens een gebed .verricht te hebben. Zelfs dan nog hebben zij de vrijheid naar huis terug te keeren, maar op voorwaarde van des avonds op het Conclaaf present te zijn. Het corps diplomatique, de prelaten en de hooge adel mogen nog bezoeken komen afleggen, doch tegen middernacht moeten alle vreemdelingen op een door den opper- ceremoniemeester met de bel gegeven tee- ken het-Conclaaf verlaten, hetwelk voorts door dezen en den maarschalk van het pa- Seis in tegenwoordigheid der kardinalen capi d'ordine (eigenlijk hoofdcommissarissen van orde), n.l. van den eersten kardinaal bisschop, kardinaal-priester en kardinaal diaken, op plechtige wijze gesloten wordt. De maarschalk (wiens betrekking erfelijk is, en vroeger in het bezit van de familie Savelli was, doch sedert Clemens IX over gegaan is in de familie Chigi( en een gou verneur, maar die prelaat moet wezen, aan vaarden nu de bewaking van het Conclaaf, en laten alle toegangen en vensters op zoo danige wijze ommuren, dat slechts één leur openblijft, welke van binnen op andere Wijze gesloten wordt dan van buiten; de Sieutel voor het binnenslof wordt door den gouverneur, die voor het buitenslot door den opper-ceremoniemeester bewaard en gc- Mgeld. Boven aan de deur is een klein huister en in de daaraan grenzende muren lijn vier openingen aangebracht, in welke Hch draaikastjes bevinden, waardoor de Spijzen voor de kardinalen in het Conclaaf kerschaft en ieder ander geoorloofd verkeer bewerkstelligd wordt; over de vollrokken afsluiting van het Conclaaf wordt een akte opgemaakt. Nog denzelfden avond maakt de kardinaal-deken en de kardinaal-kamerling een ronde, om te zien of alles volgens het Voorschrift opgevolgd is. De eerste dag na de s!uilj;;g van het Coü- rfaaf is bepaald voor audiëntiën; de afge vaardigden der kardinalen ontvangen voor aet spreekvenstertje de gezanten der vreem de mogendheden en de voornaamste ambte naren. Den tweeden dag leest de kardinaal-deken van den H. Geest, waarbij alle ardtnalen communiceeren. Op den derden ag beginnen de eigenlijke kiesvergaderin- jenenwel wanneer het Conclaaf in het Vaticaan gehouden wordt in de Sixtijn- sche Kapel. De verkiezing van den Paus kan op drie erlei wijze geschieden: de eerste en meest gebruikelijke wijze bestaat in de stemming der kardinalen, het Scrutinium in engere beteekenis, gepaard met de keuze door ac cessus; de tweede door compromis of „ver drag",, de derde door „inspiratie" of inge ving van hooger hand. Slechts in zeer zeld zame gevallen heeft deze laatste wijze van verkiezing plaats, die daarin bestaat, dat de kardinalen een uit hun midden tot Paus uitroepen, en hem dadelijk als zoodanig huldigen, zooals b.v. bij de benoeming van Adriaan VI in 1522 geschied is. Bij die ge legenheid boezemde de door geleerdheid en karakter uitmuntende kardinaal Cajetanus het H. College zooveel vertrouwen -in, dat op hem dadelijk de meeste stemmen werden uitgebracht. Ook in 1670 werd Clemens X op dezelfde wijze gekozen; er verhieven zich, toen de kardinalen eenmaal het Scru tinium verlieten, zooveel stemmen te zijnen voordeele, onder den uitroep van: „Alli Pa pa", dat hij door allen tot Paus erkend werd. Een keuze door compromis of „verdrag" geschiedt dan, wanneer de kardinalen eeni- gen uit hun midden kiezen, om dengene tot Paus te benoemen, die in hun oog hiertoe het waardigste is. Direct na de plechtige bijzetling van het stoffelijk overschot des Pausen beginnen de negendaagsche treurnonen, d.w.z. de telkens door een kardinaal, in tegenwoordigheid der anderen gehouden zielediensten. Na af loop van iedere plechtigheid vereenigen de kardinalen zich tot congregatiën, waar zij zich met alle voorzorgen, betreffende de tucht en het ceremonieel van het te hou den conclaaf, bezighouden. Men begint met de bullen voor te lezen, die door Alexander III, Gregorius X, Clemens V en VI, Julius II, maar vooral die door Pius V (15%) en Clemens XII voor de Pauskeuze zijn afge kondigd. De voornaamste punten dezer Bul len zijn de volgende; Tien dagen na den dood van den Paus moet met de keuze van een opvolger een aanvang gemaakt worden door de aanwezig zijnde kardinalen, zonder langer op de af wezigen te wachten. De laatsten moeten ech ter bepaaldelijk opgeroepen worden. Geen enkele kerkelijke eensuur kan een kardinaal van zijn stemrecht berooven, zelfs de kerke lijke ban is hiervoor geen beletsel. De keuze moet in het Conclaaf geschie den en de nadere bepalingen over de in richting van het Conclaaf moeten vastec- steld worden. De gekozene moet tweederden van de stemmen op zich vercenigd hebben; wanneer dit getal niet bereikt is, dan moet men het door toetreden (per accessum) trachten te bereiken; geschiedt de keuze door scheidsrechters, dan mag geen dezer voor zich, zeiven stemmen. De nieuwbe noemde wordt, wanneer hij nog geen bis schop is, eerst door den kardinaal-deken (die bisschop van Oslia is) tot bisschop ge wijd. Hij wordt door niemand bevestigd, omdat hij zijn opperste en algemeene macht over de kerk van geen mensch, maar on middellijk van Christus ontvangt. Hem wordt de driedubbele kroon opgezet als een zinnebeeld van het geloof der Katholieke Kerk aan het geheim der H. Drievuldigheid, alsmede van de hoogste macht, de eer en het rechterlijk gezag in geestelijke zaken over de gclieele kerk en in de wereldlijke over de Kerkelijke Stalen. Het voorlezen dezer Bullen en hare plech tige bezwering door de aanwezige kardi nalen vormen het eerste gedeelte van de voorbereiding tot de keuze. Onmiddellijk .daarna laat de kardinaal-kamerling den door hem verzegelden ring in het zegel van den overleden Paus door den eersten cere moniemeester verbreken, en neemt de sup- plieken en het buüenkistje in bewaring, na afloop waarvan twee geleerde prelaten ge kozen worden, de een om lijkrede te hou den, de andere om de inleidende rede ter Pauskeuze te ontwerpen en voor -j Vervolgens words twee fcrdinalen gekozen die met hei oppertoezicht over het te houden Conclaaf belast worden. Acht congregatiën houden zich bezig met de bevestiging der jtaatsambtenaren in hunne respectievelijke betrekkingen; met de benoeming van de Uvee voor het Conclaaf bestemde genees- heeren, van den heelmeester, den apotheker, den biechtvader en zes ceremoniemeesters en van de bedienden van minderen rang; voorts met de benoeming van den biecht vader der kardinalen en met de verloting Z. H. Paus Benedictus op het praalbed. Naar fotografische gegevens geïeekend. der cellen in het Conclaaf, waarbij de jong ste kardinaal-diaken de loten trekt; verder met het opmaken van een register van alle vreemde personen, die als noodig bij het Conclaaf mede worden binnengesloten en van de Conclavisten, en eindelijk met de verkiezing van drie kardinalen, die in 't bijzonder toezicht nioeten houden over het sluiten en de inwendige niaterieele werk zaamheden van het Conclaaf. Bij deze con gregatiën worden ook de gezanten der bui- tenlandsche mogendheden en de eventu- eele deputation in audiëntie ontvangen; de toespraken worden meestal door den kardi naal-deken beantwoord. Na afloop der exequiën en congregatiën op den tienden dag, leest de kardinaal-de ken in den St. Pieler de H. Mis van den H. Geest voor de nieuwe Pauskeuze, en houdt bovenbedoelde vooraf gekozen prelaat de rede: „de eligendo Summo Pontifice". Na de sluiting dezer godsdienstoefening volgt in plechtige processie de intocht in het Conclaaf. Uitstel van Conferenties. De verdaging van de bespreking der Oos- tersclie kwestie gaf Maandagmiddag aan leiding tot een gedachten wisseling tusschen de Fransche, Engelsche en Italiaansche kan selarijen. Het a.s. onderhoud zal waar schijnlijk niet voor 9 Februari plaats heb ben. In den tusschentijd zullen de drie re geeringen elkaar nauwkeurig op de hoogte brengen van de resp. inzichten. De .Commissie van Herstel laat de regee ringen, aan wie zij de memorie van Wirth heeft ter hand gesteld, vrij, hetzij om zich recdulattroeks uit te spréken over de Duit- sche voorstellen, heizij om het onderzoek ervan op te dragen aan de commissie. Aangaande de conferentie te Genua gaat mien in 'dipkmnailiielke kringen meer en meer overhellen tot de veronderstelling, dat deze uitgesteld zal worden, daar Italië een zeer zware taak heeft met het onder dak brenffen van zoovele- gisten, Engeland, zoo verzelTert men, zou in zulk een verdaging geen nadeel zien, aangezien zoodoende de conferentie beter zou kunnen worden voorbereid en al dus grooter kans op succes zou hebben. Van Fransche zijde zou men, naar het schijnt, liever zien dat de verschillende tusschen de geallieerden hangende kwesties van onmid dellijk^ belang geregeld werden, alvorens men zich zette aan het geweldige toekomst- werk van het herstel van Europa. Aan het „Hbld." wordt hieromtrent na der uit Parijs geseind: De verdaging van de bijeenkomst voor de Oostersche kwesties is door Londen te Rome voorgesteld, zonder Parijs daarin te kennen. Dit heeft hier verbazing en onte vredenheid gewekt. Londen voert als voor wendsel aan de noodzakelijkheid van te voren het Italiaansche memorandum te be- studeereh, maar men tracht daar vooral tijd te winnen, teneindè lot een volledige over eenkomst te geraken -met Rome over be langrijke punten, waarin Londen en Rome van inzicht verschillen, inzonderheid de nieuwe grenzen van Turkije, Smyrna en de militaire waarborgen tegen Turkije, waarin Parijs weigert toe te stemmen. Men rekent er hier nu op, _dat de. bijeenkomst 9 Febr. kan plaats hebben, maar deze datum is door Londen nog niet aanvaard-. Deze verdaging wekt hier het verlangen te antwoorden met een andere verdaging. Men zegt hier n.l., dat de datum van 8 Maart voor de confe rentie van Genua voorbarig is, aangezien het onmogelijk is de voorloopige bespre kingen te beëindigen, welke noodig zijn vooral tusschen Frankrijk en Engeland. Te vens is het, zoo heet het verder, voor Frank rijk onmogelijk nuttig werk te Genua te verrichten, indien de diepgaande geschillen tusschen beide landen de Entente blijven ondermijnen. Een incident te Konstanlinopel vermeer dert de hier bestaande ontevredenheid. De Engelsche en Italiaansche hooge commis sarissen hebben n.l. geweigerd een H. Mis voor den Paus, op initiatief van den Fran- schen lioogen commissaris gecelebreerd, bij te wonen, onder voorwendsel, dat Frankrijk zijn prolecloraatsrechlen over de Oostersche katholieken heeft verloren en tevens het recht hun godsdienstig leven te leiden. Te Parijs zegt men, dat dit incident van invloed zou kunnen zijn op de houding van het Conclave, daar de Fransche kardinalen op raad van Parijs de voorkeur eraan zou den kunnen geven te stemmen op den Nc- derlandschen kardinaal, liever dan op een Italiaan. Niettemin acht men de kansen van kardinaal van Rossuin gering, omdat de Italianen met de Spanjaarden en Dm^llers de meerderheid in Jtët Conclave hebben. De Washingfonsche Conferentie, De nieuwe conferentie inzake de wijze van oorlogvoering. Reeds is gemeld, dat na de conferentie van Washington een nieuwe coiniferenlie zal worden gehouden inzake de wijze van ooriogvoerkig. De bewapeningscommissie der conferentie van Washington heeft in baar daartoe strekkende resolutie udlige- sproken. dat <ie oorlogsregclen, betrekking hebbend op de aanvallen door onderzeeërs en andere middelen van offensieve oorlog voering te land en ter zee zuilen worden herzien.- Een commissie van deskundigen op het gebied van het interna lion ale recht zal beginnen met de regelen der oorlogvoe ring te henz/ien. Dan zal den regieringen der wereld worden gevraagd haar conclu sies te aanvaarden of te verwerpen. Zijn zij het er mee eens, dan zullen diploiina- lieke stappen worden gedaan om de rege len algemeen aanvaard te krijgen. De nieuwe conferentie is een recht streek. s<sh gevolg der conferentie van Was hington en was in de oógen der interna tionale deskundigen noodig doordat de qüaesbie der onderzeeërs op het 'do ode punt was gekomen. De versterkingen in de Stille Zuidzee. Er is overeenstemming bereikt over het status quo der versteikingen in die Stille Zuidzee. Japan stemt er in toe om in de zóne, waarvoor geldt dat de fortificaties niet zullen worden uitgebreid, op te nemen de KoeriJen, de Bonin, de Loetsjoe en de Pescadores eilanden, Aniamio-sjima en Formosa Engeland neemt er Hongkong en andere eiland-bezittingen in op, behalve Singg^ pore, dat eigenlijk niet in de Stille Zuidzee ligt en zondert er eveneens van uit he elhuiden bij de kust van Canada, A uf tralie en Nie uw-Zee ianid. Amerika zondert ervan uit de eilanden bij de kust der Vereenigde Staten, Alaska, de Panama-kanaal-zone en de eilanden groep van Hawaï. Nu aldus de laatste hinderpaal voor het vlootverdrag is uit den weg geruimd, is ■het schier zeker, dial dlit verdrag heden aan de openbare vergadering der confe rentie zal worden voorgelegd. De Sjantoeng-quaestie. De Ghineesche en Japansche gedelegeer den zijn lol overeenstemming gekomen ten aanzien van alle beginselen, betrokken bij dien terugkeer van Sjantoeng tot Ghana. Naar gemeld wordt, moeten alleen tkkj eenij6 OT^krueelen en de bewoordingen Van het verdrag worhen uitgewerkt. DE NIEUWE KOLENPRIJZEN IN DU 1TSC HLAND De nieuwe verhoogung van den kolen- prijs in Duitschland, is thans vastgesteld. In de vergadering van den rijkskolenraad van verleden Zaterdag is een venhooging van 50 mark per ton steenkolen, zonder belasting, voor het Rijnsch-Westfaalsche kolenisyjidicaat goedgekeurd. Het rijksini- nisterie van economie heeft reeds zijn toe stemming gegeven. Voor het Neder-Silezi- sche syndicaat bedraagt de prijsverboo- ging 59.80 mark per ton en voor het Sak sische syndicaat G0.25 per ton. De nieuwe prijken gelden van 1 Februari af. GERS. BUITENL. BERIGHÏEN. DE RAMP IN DEN BIOSCOOP. Uit nadere telegrafische berichten ia dc Engelsche bladien blijkt, hoe ontzet- tend de ramp in den Knickerbocker-bios coop te Washington is geweest. De schouwburg, die plaatsruimte voor 2000 personen biedt, was gelukkigerwijze slechts schaars Wet, waar weinigen het haddien gewaagd d'en geweldigen sneeuw-. 9lorm te trotseeren. Om negen uur 's avonds had het onge luk plaats. Geheel onverwachts begon het dolk orader de dikke sneeuwlaag te zwich ten ren stortte het zonder veel geraas naar onnlaaig. Er ontstond een hevige paniek, en in het gedeelte van dien schouwburg, dat intact was gebleven, verdrongen <te nienschen elkaar. Het duurde vele uren. eer het eerste slachtoffer uit de puinhoo-: pen te voorscnijn kon worden gehaald: Bij verschillende, -persanien moest een arir. of heen worden fgeampuleerd, alvoren* zi, uit hun benanue positie konóen worder bevrijd. Behalve de brandweer en yoiilte hieJp'en ook d'e padvinders bij het red dingswerk. Eendge der kleinere jongens diaajden zoo nu en dan in een of andere opemiing der puinhoopen neer, om de ge wonden in afwachting hunner red'ding vam water of voedsel 1e vooralen. VITRIOOLWERPERS. Den laatsten tijd zijn er in Parijs weer individuen bezig vitriool op dameskleede-, hen te werpen. Niettegenstaande honderden detectives, als vrouw verkleed, het „slagveld1' en om geving voortdurend bewaken, gaan de vitrdoolwerpers lustig hun gang. Zondag hebben zich weer zeven slachtoffers bij de politie gemeld; de vrouwen verklaar den, dat zij Zaterdagmiddag door hun ge heimzinnige bdlagers moeten zijn be stookt; de enlkel van een der dames was zeifs lichtelijk gebrand. De meeste slacht-- offers waren er zeker van, dat de aanval plaats m-oet hebben gehad in de rue de la Chaussie dAutin of wei in de rue Gedut de Miauroy, die twee straten, waarin de vitrioolwerpers hun slag slaan. De politie spant den mdsdadagers initus-schen een hin derlaag. De kleeren n.l. der als dames uit gedoste detectives worden besmeerd met een chemisch preparaat, hetwelk dacküü: een geweldige rookwolk doet ontstaan zood'ra het met vitriool in aanraking komt. Men hoopt door. dit alarmsein de daders te ontmaskeren. i Dc nieuwe minister van lamlboüW, H'erery Cheron, in Frankrijk, heeft een camj>agne aangekondigd legen dé hooge vleesoliprijzen. Reedis heeft hij dc noodige stappen gedaan om den broodprijs te Pa rijs naar beneden te krijgen. Te Parijs zijn eenige dames opge merkt met een paraptue -met knop, vyaarop dc kop van Landru is afgebeeld! Zouden zij er een talisman in zien en- van de kennismaking met een dergelijk heerschap als de Blauwbaard van Gam. bais bevrijd te blijven? Moderne dwaas heid De legatie van Mexico te Parijs heeft aan het consulaat-generaal van Mexico te Amsterdam meegedeeld', d'at hol Mexicaansche ministerie van huilen- landische zaken in een telegram het be richt over een oorlogstoestand tussohen Mexico en Guatemala absoluut onjuist noemt. De „DaRy MaiT' meldt dat een syn dicaat, waarin twee Amerikaansche mil- liomnairs betrokken zijn voor een milEoen pond sterling gekocht hebben een terrein te Londen, waarop een reusaobtig gebouw zal worden opgetrokken voor tentoonstel ling en anlderzins. De bouw zal ook nog een miüioen pond vorderen. Het gebouw zal plaats bieden voor meer dan 50.000 personen en nog eenige duizenden meer, wanneer liet arena gevuld is met stoelen, die men er <ioor een nieuw stelsel binnen lcorlen tijd in kan brengen. Een kleinere zaal in bet gebouw zal zitplaats geven aan 3200 personen. Bij «en bezoek aan Rijssel beeft maarschalk Foch een d'epulalie ontvangen t Was feest op het fraaie slot der barones de Mézièrede heerlijke Jag spoedde ten einde en de gasten Ff,",elstvierenden> uitgelokt door ietlijkheden van den Augustusavond, Verheten de zaal en richtten zich naar het park,dat baadde in een zee Van licht en koelte bood onder het iware geboomte. 't Was inderdaad een- heuglijk /eest geweest't mocht een dier da ten heetën, waarin zorg noch kom mer schijnen te bestaan en de uren /oorbij snellen in hemelsche zalig- „2Te*Jeu&dige kaften, brandend fan liefde, waren dien dag door den oeibgste der banden verbonden, triiru had Plec,1tig het huwelijk ge- ™r.d,van paul d'Ormessan, luite- Ki. zee' en Christina de Mézière, dochter van de barones. Zoodra de genoodigden de zaal verlaten hadden, had hij met een uit drukking van zalig geluk den arm zijner jeugdige ec'htgenoote geno men en haar meegetroond naar een stii plekje. Terwijl de gasten zich door de lanen verspreidden, fluister de hij haar toe: „Eindelijk alleen, 0 wat ben ik gelukkig. En gij, Chris tina Zacht vlijde zij haar hoofd aan zijn schouder, terwijl het zilveren maan licht haar met een tooverglans om hulde. En hare oogen straalden van oneindig geluk, als zij den man aan zag die heel haar zieleleven vervulde. Verscheidene jaren reeds hadden ze elkander liefdie liefde dagtee- kende van het tijdstip, dat Paul d'Ormessan tot herstel van gezond heid zijn verlof was komen door brengen bij zijn oom, den ouden dok ter Bernau, den geneesheer van baro nes de Mézière. Eens, toen deze ongesteld was, iiad de dokter Paul met zich medege nomen. Terwijl de dokter zijn bezoek aflegde, was Paul op 't voorplein in het rijtuig gebleven. Met de teu gels 111 de eene, de zween in de andere hand, zat hij droomerig het kasteel aan te staren, toen eensklaps aan een der vensters het allerbekoorlijkste meisjeskopje verscheen. Paul kon eene beweging van ver bazing en bewondering niet onder drukken. Het lieve kopje was reeds weder verdwenen, doch toen de dokter zich weer bij hem in 't rijtuig voegde, haastte zich Paul te vragen „Wel oom, wat voor een jonge dame woont er in dat oude kasteel „Ja een allerliefst meisje is de dochter der barones." „Allerliefst, zeg lieber een buiten gewone schoonheid. En gij hebt mij er niets van gezegd, dat zij er was.' „Waarom zou ik dat gedaan heb ben „Omdat ik dan niet overvallen zon zijn. Dan had ik tijd gehad haar beter op te nemen." „Hebt ge haar dan gezien „Ja. Aan een venster." „Ha, ha," lachte de dokter, „En zijt nu reeds ge verliefd „Nu oom, ik zou wel een slechter keuze kunnen doen.", - 1 ,,Dat geloof ik.'ty De barones de Mézière, sedert vijftien jaren weduwe, leefde uiterst stil en teruggetrokken op het kasteel, zich geheel wijdende "aan de opvoe ding harer dochter. „En hoe oud is 't jonge meisje?" vroeg Paul. „Ongeveer negentien jaar, geloof ik." Er verliepen na dit gesprek eenige dagen. De dokter sprak er niet van, nog maals naar het kasteel te gaan en Paul durfde het onderwerp niet meer aanroeren, dat hem voortdurend be zig hield. Op een ochtend, toen de dokter deed inspannen om de bezoeken te gaan afleggen, waagde hij 't de op merking te maken „Wel oom, gaat ge in 't geheel niet meef naar het kasteel „Neen, hoe vraagt ge dat zoo „Ach, zoo maar. Is de barones her steld „Ik hoop van ja. Men zal mij roe pen, als men mij noodig heeft, en daar men mij niet ontboden heeft" De dokter voltooide den zin niet, maar Jeeek den iongen man strak aan. „Ha, ha," zeide hij, ,,'t komt mij zoo voor, dat ge zeer veel denkt aan het kasteel de Mézière. Het is dan ook werkelijk zeer belangwekkend en be hoort tot de beroemde oudheden. Als ge wilt zullen wij het dezer dagen eens. gaan zien. Ik wil gaarne een bezoek brengen aan de barones, een allerliefste vrouw. Dezen keer zou 't een beleefdheidsbezoek zijn." „En zoudt ge mij willen medene- men vroeg de zeeman dadelijk. „Als ge wilt, zeker. Zijt ge er op gesteld, dan zal ik u zelfs aan de da mes voorstellen." Paul antwoordde niet, hij was te ontroerd om te spreken, maar zijne oogen spraken voor hem. De lang verwachte dag brak ein delijk aan. De dokter had zich, zoo als hij zeide, er op aangekleed. Dokter Bernau was toen ruim vjjf- tig jaar. Hij was ongehuwd gebleven. Hij leefde uiterst stil met twee dienst boden, een huishoudster Brigitte en een mannelijk bediende, Batist ge- heeten. De dokter ontving nooit gasten, niet uit gierigheid, want hij was veel eer verkwistend, maar omdat 't hem volkomen onverschillig was en bo vendien was hij niet rijk, daar hij niet de kunst verstond, zich zijne bezoeken te doen betalen. Zonder Brigitte, die er zich mede bemoeide en de klanten deed betalen, welke er de middelen toe hadden, zou de familie van honger omgekomen zijn want de dokter had geen fortuin. „Hij zit altoos met den neus in de boeken," zeide zij, van baar mees. ter sprekende, „hoe zou hij aan iets anders kunnen denken? Hij weet zelfs niet, dat hij moet eten .Als ik het geld niet ontving, zouden wij ver hongeren. Dokter Bernau was een flink, zwaar gebouwd man, geheel glad gescho ren, vuurrood van gelaatstrekken en 'met spierwitte haren, hoewel hij nog niét erg oud was. Paul hield zeer veel van hem en was altijd gaarne in zijn gezelschap. Toen de dag waarop het bezoek zou herhaald worden, eindelijk gekomen was, kleedde Paul zich met meer zorg dan gewoonlijk, niet dat hij ïjciet was, maar hij wilde op de freule een zoo gunstig inogelijken indruk maker?, (Wordt vervolgdj

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1