mi lair" m K w Dord-Hollaiitl DING. w „ONS BLAD Brïiven ft Frankrijk. Sk Ihijip" handel betreft. FEUILLETON. BUITENLAND. ondsen. 1 Maart BANK. warea. errijkscoiM, JSTERS. Rubber Zolen, )OMER, ideriand c ►d t> 4 t MAANDAG 6 FEBRUARI 1922 <4e JAARGANG Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: redactierno!E633 433 geboorten, huwelijken en echtscheidingen. - EVEN Moederiadi. stenrijksche log er op iwe schuld- langeboden. oemiddelir^ ngevoevde voorzien zijn. ran dit blad e prijzen, zeer vel". us., IE" ikomen a. f 0.75 JER, Payglop. vs. Eerw. Zusters ppatronen. NGTEN choolschoenen, oak unpen voor jongens, Sehrceljes.) ),40, f 0.60, f 0.75. paar. OOD-EVIILNE lamaab. Alkmaar. En detail. IJM3GEM. K E R K E N E N S H O t E N NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD II Abonnementsprijs Per kwartaal voor Alkmaarf 2. Voor buiten Alkmaarf 2 85 Met Oeillustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; elkeregel meer f 0 25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60 g||ft flbonné-s wordt o-> aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 20Q,—t 100,—, f 60,—, f35,—, f 15.—. Herhaaldelijk heb ik mogen wijzen op den opbloei van het godsdienstig leven in Frankrijk, op de kentering, die is gekome* op politiek gebied in de houding van de Regeering ten op zichte van de Katholieke kerk. De laatste week heeft ons opnieuw ge toond hoe het Fransehe volk de liefde yoor het geloof, hecht en vast heeft be waard, verlangend als het was ook door daden van Godsvrucht den zoo jnverwacht van ons heengeganen kerkvorst, Z. H. Benedictus XV te ge lenken. Niet slechts de Fransehe pers zoowel de Katholieke als zelfs de vij andig gezinde, heeft, bijna algemeen in woorden uiting gegeven van bewon dering voor dezen grootfen doode, deel neming betuigd in het verlies dat de Roomsche Kerk heeft geleden; niet al leen hebben Regeering en vooraan staande personen een bezoek gebracht aan den Pauselijken Nuntius en hun naam geteekend in het register van rouwbeklag, duizenden en duizenden zijnopgetrokken naar de verschillende kerkgebouwen, om daar in hun gebed den overleden Vader der Christenheid te gedenken. De plechtige lijkdienst in de Notre Dame opgedragen, werd bijgewoond door talloos velen, die hun hulde en hun dankbaarheid aan Bene dictus XV wilden betuigen. Het Fransehe volk is ondanks alles gebleven de Katholieke natie bij uit stek en gaat trotsch op den titel door den thans overleden Paus het gegeven „Mére des Saints" moeder der heiligen Toch zijn er eenige schaduwplekken (lie wij niet uit het oog kunnen verlie- nieuw opbloeiende katholieke leven zal doen verdwijnen. Het zijn de nog steeds voortduren de achteruitgang der bevolking en de Angstwekkende toenar-e der echtschei dingen. De door het „Journal Offieiel"- medegedeelde cijfers, geven mij aan leiding over deze beiden jn deze brief te schrijven. Zij wijzen een achteruitgang aan van het aantal inwoners, van 400.000 vergeleken by die van 1911. In dat jaar bedroeg het aantal inwoners in ronde cijfers 39 millioen, 600 duizend in 1921 is dat aantal 39 millioen. 200 duizend. - Zonder twijfel de oorlog heeft hier aan voor een groot deel schuld, zoo veel jonge levens zijn in de kracht van aun leven weggerukt en het aantal huwelijken en geboorten, is dientenge volge verminderd. Niettemin zijndeze cijfers vergele ken, bij die der landen, die eveneens in den oorlog zijn gewikkeld geweest verontrustend en wijzen zij op een die peren ondergrond en des te sterker spreken zij, als zij weten dat sedert 1911 drie nieuwe departementen, die van Elzas-Lotbaringen zich bij Frank rijk hebben gevoegd, met een aantal inwoners van 1 millioen, 700.000. Wanneer zij de verschillende de partementen nagaan, de aanwas in het eene en de veel grootere afname in het andere, beschouwen, dan blijkt slechts daar vermeerdering te bespeu ren, waar het vreemdelingen element, op den voorgrond treedt. Trouwens het aantal vreemden dat Frankrijk als tweede vaderland heeft gekozen, ongeveer anderhalf milli_ oen, is zoo belangrijk dat het den ach teruitgang van de eigen bevolking nog feller belicht. Een van de redenen van dezen ach teruitgang is zeker de toename der echtscheidingen en hier ook zullen en kele cijfers een duidelijker beeld geven dan woorden het kunnen doen. In de eerste zes maanden van 1921 werden volgens officieele gegevens, in Frankrijk 15.567 echtscheidingen uitgesproken tegen 12.268 in een ge lijken termijn in 1920. Dit wil dus zeggen dat in den tijd van een half jaar, in 1921 3299 echt scheidingen meer hebben plaats ge vonden dan in het vorige. Hield deze treurige en snelle groei gelijken tred met de gesloten huwelijken, zoodat de ze slechts een gevolg was van een grooter aantal voltrokken echtverbin- tenisssen, men zou dit althans als te genwicht in de schaal kunnen leggen. Hieraan is echter geen sprake, het aantal huwelijken vermindert in tegen deel angstwekkend. In 1920 is het officieel vastgestelde aantal huwelijken, voor het eerste half jaar, 330.000; in 1921 voor een zelfden tijd, 238.185, dus ongeveer een 100 duizend huwelijken minder. Hot aantal echtscheidingen is van 4 pCt. in 1920, opgeelommen tot 7 pCt. in 1921. Frankrijk moge ten opzichte van dit droevige verschijnsel niet alleen staan, ook voor Holland wijzen de cij fers op een frequeente voorkomende losmaking van heilige en vrijwillig gesloten banden, de toestand gelijk zij hier is, vertoont wondeplekken die ten spoedigste dienen geheeld. De oorzaak is niet ver te zoeken in een tijd waarin zoovelen hun godsdienst en dientengevolge hun begrippen van moraal over boord hebben geworpen en de vrije liefde als een geoorloofde verkondiging wordt gepredikt. Bovendien de wijze waarop menig huwelijk wordt gesloten draagt in zich de kiem van ontbinding. Een pater dominicaan, die zeer goed van Fransehe toestanden op de hoog te is, verzekerde mij dezer dagen dat nog maar al te veel stand en geld hier bij een te sluiten huwelijk een rol spe len en het eerste vereischte der liefde en de werkelijke godsdienstzin, vaak uit het oog worden verloren. Niet het minst in de aanzienlijke klingen, worden huwelijken om maat schappelijke, redenen, tot stand ge bracht, vaak zonder instemming der 3ENER 3 LIS. Of vader er op het laatst een voor gevoel van had. „Als ik het nog- maar haal", klaag de hij telkens, "als ik het nog maar naar." Moeder sprak hem dan moed in: „Hoor eens, vader, al onze kindeken zijn Goddank bezorgd, wat dat be- IreftKees en Toon hebben de zaak overgenomen en het gaat hun goed en zij zitten allebei in een knap huis- heuden en Anna en Cato zijn naar net klooster; en Karei...." »Jai juist Karei", onderbrak hij treu rig, „her duurt zoo lang." „Ik wil maar zeggen, vader, wij heb- in niets £eiee;fci en dan -. L- «ecr in zijn goedheid ons d'.en laalsten troost nog- wel geven. En wèl duurde Het lang. karei, hei bijdehante Benjaminne- tje, was Jezuiet geworden. Zooveel jaren van voorbereiding. Daarbij had hij aan de academie moe ten promeveeren en dat had hem eventjes zes volle jaren gekost, tus- schen zijn Philosophie en Theologie in, maar eindelijk zat Wij dan toch* op ue Theologie. „Heerlijk", schreef hij in zijn brie- ren, „nu begin ik horizon te zien, fint daar moet ik toch naar toe; jet heilig Priesterschap, mijn eenige lcvenswenschde rest die heele sta ke aan de academie, bijzaak, middel i*jt het doel; als de gehoorzaamheid pet mij niet had opgelegd, was ik tofst ineens hierheen gekomen, ook too* u, want u wordt zoetjes aan zoo 4id." En wanneer zij Kun grijze hoofder. - tv er die mooie brieven bogen, sa- oen lezend d.e heiligie ontroeringen. jPfialg alleen eeii naar het Priester Schap hijgend harte ze kent, voelden zij als Roomsche vo-uders, dat hun kinderen bezorgd waren, neen, dat was de volheid van hun leven niet, maar dat zij een priester achterlieten, die eenmaal in hun bevende monden de heilige hostie had gelegd, welke hij zelf had i.eoonsaereerd... voel den zij een nieuwen levenslust als nooit te voren, een verlangen, cm dat nog te beleven dat alleen nog, met een dwingend willen, waaronder de plannen der goddelijke Voorzie nigheid bijna geweld leden. Toch. wanneer 's avonds Truus in de huiskamer kwam om vcor te bid den, de oude meid met haar rozen krans van vijftien tientjes, dien Karei indertijd van zijn va-cantie-reisje naar Lourdes vcor haar had meegebracht en de stoelen warén geschoven on der het cruci ix en liet eers.e tientje werd gebeden voer de intentie; dat wij allemaal de wijding van Karei magge bel-cven voegde en vader en moeder er in onderworpen gielc-o- ven achter: als God blieft. Nu eens lazen zij een heel mooien brief Dat was, toen Karei voor het eerst de priesterwijding van zijn medebroe ders bijwoonde. „Kunt u zich niet voorstellen, moet uzelf bij zijn geweest; dat zijn plech tigheden, die grijpen ergens in een plek van je ziel, waar je nog nooit i-n gegrepen hebt, alles zoo eenvoudig en alles zoo diep; en nu was ik slechts getuige van anderen, wat moet dat wel zijn, als ik zelf onder de ge lukkigen hoor."' j.kiug drie jaar?." onderbrak vader de lezing. „Ja'', antwoordde moeder, „man, wij schieten op." „Twee keer", lazen zij verder, „kwa men mij de tranen in de oogen, met die twee oogenblikken eerst; als' de b.Sichop midden vcor het altaar staat cu zijn handen uitstrekt endaar- onder een voor een de wijdelingen partijen, wier levensgeluk er mede ge moeid is. Kan het anders dan dat in zulke ge vallen de huwelijksband een drukken de is, die men zoo spoedig mogelijk wil verbreken. Voeg daarbij de moei lijke levensomstandigheden, de duur te der tijden die zooveel opofferingen vraagt in menig huisgezin en derhal ve ook grootere liefde en diepere toe wijding, dan is een der verklaringen gevonden voor dezen zorgelijken toe stand. De verbetering is slechts te vinden in het innerlijke besef van de heilig heid des huwelijks, de eeuwige onver breekbaarheid van de verbintenis die in de Katholieke kerk tot een Sacra ment heeft verheven. Niet de menschelijke wetten kunnen hierin wijziging brongen, zelfs geen wet die de echtscheidingen bemoeilijkt zal baten, evenmin als een financi- eele belooning het geboortental merk baar zal döen stijgen, de godsdiensti ge overtuiging beheerscht dit ingrij pende vraagstuk. Een volgende statistiek moge getui gen dat- de met vreugde begroette ge- loofsherleving in Frankrijk, de redden de Engel is die dit land voor een ver dere achteruitgang behoedt. Parijs, 1 Febr. 1822. Mr. P. v. S. DE PAUSKEUZE. HET CONCLAAF. Uit Rome wordt aan de Msb. gemeld Er op wijzende, dat tijdens conclaven vaak allerhande z. g. „inlichtingen" omtrent de proceduur en 't resultaat der gehouden stemming, waarbij na men en 't stemmenaantal genoemd wor den, spreekt de „Oss. Romano" de ver wachting uit, dat dit misbruik achter wege zal blijven. Zouden toch dergelijke inlichtingen worden verpreid of in bladen gepubli ceerd worden, dan diene men zich In herinnering té brengen, dat de consti tuties betreffende het conclaaf alle con clavisten en zelfs alle kardinalen tot de meest stipte geheimhouding ver plichten, en dat het bijgevolg dwaas en oneerbiedig is, waarde te hechten aan de approximatieve berichten, wel ke in de bladen gepubliceerd worden. Van het afsluiten van het conclaaf tot de afkondiging van den naam van den nieuwen paus, welke door den de ken der kardinaaldiakens geschiedt" kan geen enkel bericht zelfs niet als waarschijnlijk, door wie ook, gepubli ceerd of ontvangen worden. De toeloop, den eersten dag dei- Pauskeuze, op het St. Pieterplein was ontzaglijk. Er waren minstens 60.000 personen bijeen. Aller blikken waTen gericht naar den bekenden schoor steen van de Sixtijnsche kapel, waar komen neerknielen, terwijl cpzij een rij priesters wacht ook met uitgestrek te banden, waaronder daarna de wijde- langen doori-o-open en later; als de bi>schop consacreert en gij achter hem naast elkaar knielend voor liet eerst oonsacreeren tegelijk met hem, te gelijk met hem luidop zeggen, lang zaam woord voor woord; Hóc-est- e nim -co rpu S -m e u ni En nog schreef hij maar dat had hij diien goeden oudjes niet moeten schrijven. Nog schreef hij over het groote geluk van de families der wijdelingen; maar jammer, jammer, één onder de laat-gewijden, die zijn vader was over leden; en er was wel geluk, maar dat die een er nu niet bij had mogen zijn, dat wierp toch een schaduw; hè. Karei werd er akelig van toen hij dai zag." „Daarom," besloot hij, hidden hoon, u moet bidden en ook ik zal mijn biest doen, dat u bi-eden er bij m-oogt zijn, dat geen schaduw maar ik ni er niet aan denken zelfs, bidden hoor, hoor." Maar na dien brief was vader juist zoo zwaarmoedig gaan worden. Zijn donk-ere stemmingen overvie len hem vooral, wanneer hij met moe der uit de late Mis kwam; hij had dan den priester aan het altaar ge zien en zoo gedacht aan zij-n zoon. ris ik het nog maar haal. Ais ik het nog maar haal." En clan moeder weer, zij sprak Hem maar moed in. „Jij kunt gemakkelijk moed heb ben", weerde hij verdrietig." „Jij bent nog! zoo kras vcor je leeftijd, maar ik Dan moest moeder zwijgen, want dat was waar: moeder deed nog liet huishouden, zoo moedigt zelfs zonder de hulp van Truus terwijl vader, wanneer het predek begonnen was, wist zij niet, maar hoe langer hoe muider kan hij. buiten haar, steunde uit het teeken zou opstijgen. Om kwart over vijf, toen uit de tweede sfu- mata bleek, dat geen Paus nog geko zen was, verliet de menigte het plein, Zaterdagmorgen om half tien droeg mgr. Zampini de Mis van den H. Geest in do Sixtijnsche kapel iD tegenwoor digheid van alle kardinalen op. Na de H Mis begon de eerste stem ming op dien dag. Hier nam ook kar dinaal Marini deel, die Vrijdag, daar hij ziek was, in zijn cel gestemd had, waarna de kardinalen, die aangewezen waren om de stembiljetten bij de zieke kardinalen af te halen, zijn biljet naar de Sixtijnsche kapel gebracht hadden De bladen te Parijs geven interview op interview welke haar correspon denten met kardinaal Dubois te Rome zouden gehad hebben. Sommigen zijn bijna kinderlijk van toon. Een slimme luistervink weet zelfs, te vertellen, dat kardinaal Dubois zou verklaard heb ben, dat hij hoopte, dat een kardinaal zou worden gekozen, die van Frank rijk zon zijn. Het zou dan ook al heel vreemd zijn, om den kardinaal een te genovergestelde opinie te laten ver klaren. De kardinaal heeft echter gezegd, slechts een verklaring aan de pers te hebben afgelegd voor hij het conclaaf binnenging en dat alle door hem ver leende interviews onjuist zijn. Kardinaal O'Connell zal eerst in den loop van Maandag te Rome zijn. De kardinalen Bégin (Quebec) en Doug herty (Philadelphia) zullen zeker niet vóór Woensdag aankomen, daar zij de reis met bet schip „President Wilson" niet hebben kunnen halen, Zaterdag te 10 minuten na vijf na middag gaf de kleur van den rook, die uit het Vaticaan opsteeg, aan, dat er nog geen paus gekozen was. Te 11 uur 40 Zondagvoormiddag kondigde de rook, die uit het Vaticaan opsteeg aan, dat het conclave nog geen Paus gekozen-had. Van Duitsehe zijde wordt het be richt, dat de Duitsehe kardinalen niet zullen stemmen op kardinaal Ratti, den voormaligen nuntius in Polen, te gengesproken. DE SPOORWEGSTAKING IN DUITSCHLAND. De Voorzitter van den algemeenen Duitschen bond van vakvereenigingen heeft den rijkspresident aangeboden bemiddelend op te treden. Naar aanleiding daarvan heeft dr. Wirth Vrijdagmiddag een onderhond gebad met vertegenwoordigers der hoofdorganisaties. Men verwachtte, dat de vakvereeni- gingsleiders den rijkskanselier zouden verzoeken, de verordening van den rijkspresident en die van den politie- president te doen intrekken. Van belang was hetgeen in verband hiermede gemeld werd, nl.: Door het zoo zwaar op haar arm als zij wan delden, werd ook slordig op zijn goed had in de kerk al een paar keer zijn boek laten liggen, En hij begon zoo zenuwachtig' te knikken niet zijn hoofd. „Opa speelt knikkebolletje," zei.de Jaantje, de jongste van Toon toon de geheele familie als altijd eens 's- Zondags na de Hoogmis waxen ko-' men koffiedrinken. Allen deden toén of zij Het niet hoorden, maar allen voelden in dat kindenvoord de harde waarheid, die iedereen vermoedde,, maar iedereen voor zich zelt hield: dat die goede oude vader aan het versuffen was en zij betrapten elkander, dat ieder een oogenblik angstig naar hem kijken bleef, hij trok zijn snoependen vin ger uit het botervlootje, staarde ver legen lachend voor zich uit en knikte, knikte. Toch verdedigde moed-er nog als zij hen uitliet: „Ja kinderen, vader wordt oud, maar dat hier is nog goed" en wees naar h-et voorhoofd. En de kinderen hadden ook g;een reden, om dat erge te veronderstellen de oude man verwisselde een enkel keertje den naam van de vrouw .van Toon met di,en van de vrouw van Kees, maar anders op alle vragen gaf hij een verstandig antwoord, zoo, als zij al een-s spraken over de toe bereidselen voor Kareis feest, raadde hij een bepaalde letter aan voor de- circulaire's en de gedachtenisplaatjes en laatst op 'bezoek bij Karei, legde hij dezen uit, hoe, o-m de zaak, Kees en Toon niet bij de wijding konden komen, maar wel bij de eerste-Mis den dag daarop, en beloofde, zelf Pater Provinciaal te vragien of hij niet een Hoogmis mócht do-en in hét kloos ter bij' Anna en Cato. Alleen moeder had eens ondervon den,... met dien brief van Karei, waar in die meldde, dat liij diaken werd gewijd, .Vader kon niet meer lezen en moe- ingrijpen der vier hoofdorganisaties bestaat de mogelijkheid, dat het geluk ken zal, de staking der spoorwegbe ambten misschien reeds binnenkort bij te leggen. Van de zijde der stakende spoorwegbeambten wordt erop gewe zen, dat de strijd niet zoozeer gaat om loonsverhooging, als - wel om de wet op den arbeidstijd. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het gelukken zal, ten aanzien van deze wet, tot een vergelijk te komen. Daar entegen is het niet waarschijnlijk, dat de regeering tot verdere financieele concessies zal zijn to bewegen. Te Berlijn was de toestand Vrijdag bijzonder bedenkelijk door de zeer groote kans, welke bestond op een staking in de stedelijke bedrijven, naar aanleiding van de nieuwe, z.g. mantel tarieven. Vrijdagavond zou het resultaat der stemming bekend worden; de gedele geerden der besturen waren aan 't be raadslagen, oh en wanneeT de staking zou aanvangen, wanneer er de ver eischte meerderheid van twee derde der stemmen was verkregen. Dat deze meerderheid zou worden verkregen schrijft de „Msb." scheen van het begin af zoo goed als vast te staan. In een groot aantal bedrijven hadden 80 tot 90 pCt. arbeiders tegen het nieuwe tarief gestemd. Na zeer stormachtige tooneelen en langdurige discussies werd besloten, niet onmiddelljjk tot staking over te gaan, doch de leiders tot nieuwe on derhandelingen te machtigen. De „Mecklenburgische Zeitung" meldt: Sinds Zaterdagnacht staat ook in Mecklenburg het treinverkeer stop, daar het spoorwegpersoneel zich bij de staking heeft aangesloten. Eenige weinige locaaltreinen kwamen in den loop van den morgen nog te Schwe- rin binnen. De ter ondersteuning van de staking der spoorwegmanneu door de verga dering van vertrouwensmannen van den Duitschen bond van spoorwegar beiders besloten staking is Zaterdag middag om 2 uur in dit district in wer king getreden. De tot den Duitschen bond van spoor wegmannen behoorende arbeiders heb ben in de meeste takken van dienst het werk neergelegd. Het verkeer door Polen en naar het overige Duitschland is gestremd. De Krupp-Fabrieken in Maagden burg zetten wegens gebrek aan kolen heden het bedrijf stop. Volgens de „Staatsanzeiger fur Wurttemberg" is Donderdag in de tunnel van Feuerbach een aanslag op een arbeiderstrein gepleegd door het plaatsen van handgranaten op de rails Een handgranaat is ontploft een ande re werd op de rails gevonden. De da der van den aanslag, die in gebogen houding bij de rails was gezien door den tunnelwachter, kon onder bedek king van den door do ontploffing ont der las voor; vader knikte, knikte. „Nu nog- m-aar een paar maandjes, hé v-ader," had moeder in haar blijd schap uitgeroepen. Vader knikte, knikte. Opeens vroeg moeder, in onwille keurige opwelling van lang verkropt vertrouwen: „Je hebt me tcch be grepen, man Diaken wordt hij, dia ken." Toen of een koude h-and met uit gespreide vingers zich tegen haar borst drukte: „Ja, knikte vader, „ja..., en hoe lang is hij nu al diaken? Eindelijk kwam de dag en vader had het gehaald. Maar een angsten als moeder had doorgestaan: samen hadden zij zoo lang- gehoopt en gewacht, samen moesten zij pok genieten en als va der nu.... zij bad God zoo het Hem behagen zou een van hun twee voor dien tijd tot zich te roepen, dat zij Jat dan mocht wezen en ook, als vader misschien zoo achteruit ging, dat liij niets van het feest begreep.... O. L. Heer moest het weten, maar het was eigenlijk slechts een half geluk, als zij er met vader nooit övev spreken kon en zij bad, dat tenminste Karei echt gelukkig zou Zijn. Den dag te voor echter: vader was zoo helder bij zijn verstand; Karei had hen niet van den trein gehaald en hij begreep dadelijk: Karei is in retraite. En nu ze hadden hem een ge makstoel' gegeven op het hoekje van de eerste rij zoo kon hij rustigjes genieten en'naast hem knielend ge noot moeder mee; eerst had zij er op gelet, of vader de- plechtigheden volgde zag, dat zijn knikkend hc-oia zich alleen naar Karei wendde, als de wijdelingen langs trokken om den bisschop al te halen, ook als zij te rugkeerden, alleen.naar Karei; gerust dus gaf zij zich met heel haar wezen óver, zooals de velen rondom haar wikkelden rook ontsnappen. Er Ir geen schade. Het Rijkskabinet heeft Zondagmor gen een bijeenkomst gehouden. Aangezien de in deze zitting gevoer de besprekingen echter streng vertrou weliik waren, kon men omtrent deze maatregel niets te weten komen. De regeering blijft echter op haar standpunt staan, om niet met de Reich gewerkschaft te willen onderhandelen zoolang de staking voortduurt. Wel zal de loonkwestie in het kabinet zelf verder worden besproken. Bovendien zal de regeering morgen de bespre kingen met de leiders der andere or ganisaties voeren. Vooral de kwestie van het standaardloon der arbeiders zal een belangrijk onderwerp dezer besprekingen uitmaken. Vrijdag zijn de drie gearresteerde leiders der Reiehsgewerkschaft Dcut- scher Eisenbahnbeambter und Anwar- ter weer in vrijheid gesteld. Ook de in beslag genomen banksaldi zijn we derom vrijgegeven. Als reden voor dezen maatregel wordt opgegeven, dat de aanhouding en de inbeslagneming verder zijn gegaan dan de verorde ning van den president. Er zijn enkele gevallen van sa botage vorgekomen. In het district Dresden werden stukkon rals voor de treinen gelegd, do signalen bescha digd enz. In het district Elberfeld werd een uit Ohligs vertrekkende trein, waarop hoogere beambten dienst deden, be schoten. De melkaanvoer voor Berlijn ge schiedt deels met vrachtauto's. De aanvoer van vee is voldoende. Door verder gebruik te maken van de diensten van de technischo nood hulp zal de hervatting van het kolen- vervoer in de hand worden gewerkt. Er wordt aan de stations druk ge werkt om het herstel van het verkeer mogelijk te maken. Tengevolge van een onder de Berlijnsche gemeente-arbeiders uitge broken, staking, zit deze stad zonder licht'en water. DE MINISTERCRISIS IN ITALIë. De présidenten van kamer en se- naat-' hebben Bonomi aan den koning - aanbevolen als kabinetsformateur. De socialistische groep verlangt de vor ming van een regeering, die buiten de partijen staat en werkt voor den vre de en voor de Europeeschc saamhoo- righeid. De popolari volharden in hun op positie tegen een heengaan van Gio- litti. POINCARé OVER DE SENAATS COMMISSIE. De commissie voor buitenlandsche zaken in den senaat heeft Donderdag onder voorzitterschap van Doumergue een zitting gehouden, om den minister president Poincaré te hooren lo. over de conferentie van Genua, 2o. over het Duitsehe antwoord aan de herstelcom aan dat ongekend, onbegrensd geluk, dal daar werd teruggekaatst van het hoogheilige voor haar, geluk, dat een ouderhart alles vergeten do-ef, moeite en werk en opoffering' en lang wadi ten, nu kwam het plechtig oogenblik der handoplegging zooals Karei aat eens beschreef; haar hoofd boog diep ai bevend ontzag o-m het boven-aard- sche dat er ging geschieden.... nu de consecratie; zij dorst niet m-eer opzien; huiverend onder deze ge dachten; mijn kind en God.... mijd kind en God., en dat voor altijd... De plechtigheden liepen ten emde,- de bisschop gaf reeds zijn zegen voor den aflaat... mijn kind en God... die waarheid herhaalde zij maar in haar hart, die diepe, rijke grootsdie waarheid'; nu was haar Jeveu vol. „loe vader." De famiüe's waren opgestaan, gin gen zwijgend achtereen naar de ont vangzaal. Moeder hielp vader, schoof haar arm onder den zijne, moesc toch eens even haar hart uitstorten: „hé vader, hé toen zij voelde die ko-ude hand weer, vader todh, „ja", knikte vader, „ja... eindelijk is hij dan toch diaken." In de feestelijke ontvangzaal ston den de verschillende famiüe's bij- groepjes en er werd niet gepraat; ei? werd gewacht; er werd geweend. Daar sprongen de deuren epen; d-e nieuwe priesters. Karei liep vader en moeder toe, omhelsde ze lang en innig. ,,En nu moet u mijn handpalme-ik, kussen, vader en moeder..,, en nil zal ik u mijn zegen geven, zoo". En weer omhelsde hij ze: „Hé, va,* der, is u nu niet gelukkig, he?.'1 h Vader knikte, knikte. „En moeder, hè, is ,u au niet ge-' lukkigi hè?." En heldhaftig trok móeder haar be? traand gelaat tot een heerlijken, on-.' doo.rgrondelijken- moederlacK. „De Heraut." J, v DINTHER S. Tf,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1