mË ONS BLAD 'J j I Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: SïiFKï433 De nieuwe Pans, yóóp hij het conclaaf inging ^ëuiTÉlOm^ Vtf'ï hebben een Paus Na de Paoskenze. feuilleton ZIIN SLACHTOFFER. VERSPREIDE BERICHTEN. .4iOl.se S-C.ïMksiiu A tffc DAGB J 'l Abonnementsprijs Per kwartaal voor Alkmaar 7'~:-e f 2. Voor buiten Alkmaarf 2 85 Met Geiilustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. II li let üeïiiusireeru /-unudgaumu m.w "vv5v'' b 1 T^p abnnné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,-, f 400,-, f 200,-, t 100,-, f 60,-, t 36,^1 Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60 15.-.. Nóg treurt de Roomsche wereld over het smartelijk verlies van zijn heiligen, liefdevollen opperherder Benedietus XV, nóg huldigt men allerwegen ook' in niet-Roomsche kringen de nagedachtenis van den vredelievenden den edelen, den invloedrijken, den ge leerden. den mensch- en wereldkundi- gen Paus, die van ons henen ging. dewijl God Hem tot Zich riep; of hóór: daar breekt in heilige ontroering een jubeling uit over gansch de Katho lieke wereld: nadat de Kardinalen der heilige Room sche Kerk drie dagen in conclaaf zijn geweest, heeft de kardinaal-diaken Bis leti gesproken: „ik verkondig u eene groote vreug de: wij hebben eenen Paus, Zijne Emi nentie Kardinaal Aehille Ratti, die den wam van Pius XI heeft aangenomen!" Sinds het heilig afsterven van Z. H. 'sus Benedietus XV waren wij in iroefheid gedompeld, wisten wij de Kerk zónder den stuttenden Stedehou- ler God's op aarde, gevoelden wij ins zónder geliefden en liefhebbenden /ader in Rome. Toch werd geen enkel RoomscTi bart bevangen van angst of vertwijfeling. Te vaak immers luischt het tviom- phanteliik door onze kerken; té vaak booren wij 't ons telkens weer voorspellen: „Cujus regni non erit finis". ..En Ziin rijk zal zijn zonder einde...." Het geloof in Christus, bet onzicht baar onnerhoofd der Kerk. Pie met Haar' blijft tot aan de voleinding der eeuwen, lieeft aan de kinderen der Kerk de mst' zekerheid geschonken dat bij iedere nieuwe Paus-verkiezing: de H. Geest het H. College verlicht en leidt. zóó. dat het kiest den Paus, die in de bestaande en in de komende tüdsomstandifrheden mag hceten de Man der Goddelijke Voorzienigheid. De Kerk van Christus op aarde kreeg wederom een Paus, de kinde ren dier Kerk. die een wijle als ver weesd achterbleven kregen wederom een Vader. Een Paus. die de geliefde Kerk op gezag van God zal regeeren, verster ken tegen alle aanvallen van Godc- vüandige machten op aarde en baar zal brengen tot steeds sebooneren bloei. Een Vader, die de hem toevertrouw de kinderen veilig geleiden en vóór lichten zal op-hun moeizamen tocht door het van ongeloof en twijfel ver duisterde leven dezer werpld. Keen, God verlaat de Zijnen niet! Heeft Hij het niet voi speld aan de -erste volgelingen: „Ik zal u niet als woezeu achterlaten Zooals steeds zal ook déze Paus we derom de Vader blijken, welken wij, Katholieken, juist in déze tijden be hoeven, (ie Paus, wien de leiding der Kerk juist in déze tijden het best toevertrouwd is. Godes raadsbesluiten zijn voor ons ondoorgrondelijke geheimen, doch als geloovige mensehen, wetend, dat God iederen Paus zijn tijd en iederen tijd zijn Paus geeft bedenken wij, dat Paus Pius X, zaliger gedachtenis, de vurige, geloofsijverige Paus het ..ignis aniens" moest wezen, dat de thans ontslapen Paus Benedietus XV in moeizame, doch voor da Kerk heil zame jaren het goede zaad zaaien moest op de akkers der „religio depo- pulata", en dat, nu dit goede zaad tot, ontkieming en wasdom kwam. een nieuwe Paus, een Fans Pius (de Vro me.) moest komen om in „onverschrok ken geloof" („fides intrepida") den ïiootcn, sehoonen oogst te leiden, een deerlijke wereldbekeering zich te zien voltrekken! Tot Paus Pius XI verheffen zich thans onze harten Wij beloven Hem, dat Hjj in ons steeds zal vinden trouwe en aanhan kelijke kinderen Wij beloven Hem, dat wij voor Hem onze vurige gebeden zullen storten; immers: er is moéd toe noodig niet alleen om in déze dagen het Paus schap te durven aanvaarden, er be hoort ook kracht toe, kracht om te volbrengen de geweldig-zware en ver antwoordelijke taak, welke God Zijnen nieuwen Stedehouder op aarde op de schouderen legde. Die kracht geve Hem God! Tot beil Zijner Kerk. Tot heil van gansch de Christen heid. De bijzondere correspondent van de „Echo de Paris" te Rome, Charles Pi- chon, heeft een onderhoud gehad met kardinaal Ratti, even vóór hij het Con clave inging. Kardinaal Ratti, zegt de correspon dent, is heel eenvoudig in een roodom- zoomde zwarte toga gekleed. In de kast zag men een grooten ceremonie- mantel van violette wol, welken de kardinaal draagt, als hij naar de Six- tijnschp kapel gaat. Ik zeide den Kardinaal vervolg de de correspondent dat zijn naam de eerste was, welke na den dood van den Paus werd genoemd, en wellicht het meest genoemd werd. De Kardi naal ziet mij even aan en antwoordt dan lachende: da, men heeft veel over mij gesproken, gelukkig, want gü kent het spreekwoord, dat nu meer dan ooit van pas komt: „Wio als Paus het conclaaf binnengaat, komt er als kar dinaal uit." Men heeft zeer goed ge daan op mij de aandacht te vestigen, dat is een uitstekend voorbehoedmid del. Over Frankrijk zeide de kardinaal: Ik heb velen vair uw landgenooten ge kend, die mijn sympathie voor uw land verlevendigd hebben. Ik behoef u geen lange verklaringen af te leggen. Ik ben een vriend van Frankrijk. Dat is vol doende. Gij hebt. ging kardinaal Ratti voort, een zeer goeden nuntius te Pa rijs. Hij is een der beste diplomaten van het Vaticaan. Wij zenden u het beste, wat wij hebben. Ik ken Mgr. Cerretti zeer goed, daar ik tijdens mijn missie in Polen in voortdurend contact met hem gestaan heb. Over Polen zeide de kardinaal: Po len is een echt christelijk land, dat na werkelijk ongekende beproevingen doorstaan 1e hebben zeker zal leven. Het is natuurlijk, dat de Polen eenige moeilijkheden ondervinden om zich te organiseeren, maai ze zullen deze te boven komen. Overigens spreekt men altijd van een herrezen Polen; in wer kelijkheid echter zijn het drie herreze- nen, die in drie verschillende graven zonder eenige verbinding lagen. Maar met geduld en patriottisme zal de staatseenheid, zeker tot stand komen. Ik wensch het van ganseher harte. Welke richting de Pauselijke poli tiek zal volgen? Pius XI zal het werk van zijn voor ganger bevestigen. Hij heeft zich niet lang vóór het Conclave hierover uit drukkelijk uitgelaten, toen hij ver klaarde: „Het zal goed zijn, dat de geest van Benedietus XV in het werk van de pacificatie van Europa voort leeft. En deze pacifilicatie moet op hecli te, ernstige, bestudeerde grondslagen tot stand Iromen. De huidige toestand, is voorloopig, kan zelfs niet lang voort duren. Het zal noodzakelijk zijn, dat de politiek der verschillende staten duidelijk en positief georiënteerd wordt." Ongetwijfeld stellen onze lezers er belang In, welk ceremonieel er ge volgd wordt onmiddellijk nadat in het conclaaf de nieuwe Paus, gekozen is. Zoodra uit een stemming in het Con clave een Paus is voortgekomen, wordt de deur der Sixtijnsche kapel geopend. De secretaris van het con claaf, de ceremoniemeester 'én de pas toor van het Vaticaan worden bin nengelaten. De Kardinaaldeken, ver gezeld van den eersten-Kardinaal-pries ter en Kardinaal-diaken, begeeft zich naar den nieuwgekozene en vraagt hem: „Acceptasne electionem de te in Summum Pontificem?" (Neemt gij, uw verkiezing tot Paus aan?) Antwoordt de gekozene bevestigend, dan worden onmiddellijk alle baldakijnen boven de zetels der kardinalen, met uitzonde ring van den gekozene, neergelaten. De deken vraagt dan den gekozene, welken naam hij wil aannemen, en de ze antwoordt dan meestal met opgavo der redenen, waarom hij dezen of ge nen naam kiest. De secretrais van het conclaaf stelt onmiddellijk de oorkon de over de keuze en de aanvaarding op. Intusschen iaat men den conclavist van den gekozene binnen, die den nieuwen Paus met den ceremoniemees ter en den seeretaris van het conclaaf naar het kamertje vergezellen, waar de Pauskleed eren gereed liggen. De nieuw-gekozene doet witte kou sen en een witte toga met het rochet aan, waarover een rood manteltje hangt hem een' roode met goud gestik- hangt hem een rode meto goud gestik te stola om en de nieuwe Paus keert naar de kapel terug, waar Hij nu op den voor het altaar opgerichten troon plaats neemt.. De kardinalen brengen, op de beurt den Paus hun eerste hul de (adorazione). Op de knieën Tiggerd kussen zij hem den voet/daarna de hand en omhelzen hem dan. De nieu we Paus geeft ten slotte van dit al taar af zijn eersten Pauselrjken zegivn. De afsluiting, van het conclaaf iV tusschen opgeheven en de eerste kar dinaal-diaken verschijnt op het mid- denbalcon van de basiliek van St. Pie- ter en verkondigt de wachtende me nigteIk verkondig u een groote vreugde: wij hebben een Paus, Zijn Eminentie Kardinaal N., die den naam N. aangenomen heeft, De klokken van St. Pieter luiden en met deze alle andere der Eeuwige Stad. Spoedig daarop verschijnt de nieuwe Paus en zegent voor de eerste maal zijn volk. •n'i 1 Plotseling viel Daar ocg op de roo- viekken van haar japon. Zij slaakte een vreesèfijken kreet, die tot den uitersten hoek van het park.gehoord moest worden. Hare moeder nam haar in de armen «n zeide smeekend„Mijn kind Zij trachtte haar tot kalmte tc bren gen, en het vreeselijke tooneel uit hare gedachten te verdrijven, maar Chris tine luisterde niet. Zij rukte zich los tut de armen harer moederen die .der vriendinnen en snelde in de richting van het kasteel met den kreet: „Paul! Ik wil Paul zien 1" Thans Herinnerde zij zich alles, en t was, alsof zij'' het schot hoorde en zij den jongen man opnieuw aan hare zijde zag neerstorten. WaarjWas hij? Was hij dood? Voortdurend Paul roepende, liep ILfrUu dat,hare moeder en.de kandeiut-jp.: H PIUS PIUS II Over het leven van den nieuw ge kozen Opperherder der Roomsch Ka tholieke Kerk, Z. H. Paus Pius XI, kunnen nog de volgende bijzonderhe den vermeld worden. Op 22-jarigen leeftijd promoveerde Z. H. „summa cum laude" in de filo sofie en theologie. Als kardinaal maakte Z. H. o. a. deel uit van de H. Congregatie der Sa cramenten, van de H. Congregatie van het H. Concilie, van do H. Congrega tie van buitengewoon kerkelijke aan gelegenheden en van de H. Congrega tie der seminaries. De nieuwe Heilige Vader is een man van wetenschap, van onvermoeide werkkracht en van prachtige gaven, van wien ook menschelijkerwijze ge sproken, ten volle verwacht kan wor den, dat hij het program van den diep betreurden Paus Benedietus z.g. 'en dat van Diens voorganger Pius X z.g., die uiterlijk zoover uiteen schenen te loopen en innetlijk toet SOS innig aan elkaar aansloten en met elkaar ver want waren, voort zal zetten en tot verdere uitvoering zal brengen. De „Tablet" van 2 Juli j.l. wijdde een uitvoerig artikel aan den toenma- ligen kardinaal Ratti, waarin naast verschillende geestelijke kwaliteiten van den kerkvorst ook diens bijzonde re eigenschappen als bergbeklimmer werden besproken. Het blad vergeleek den kardinaal met St. Carolus Boromaeus, die bij het visiteeren van zijn uitgestrekt diocees dat zich in dien tijd tot in Zwitserland uitstrekte, gewoon was om vaak te voet in de meest ontoegankelijke ge huchten door te driugen, waarbij hij dikwijls genoodzaakt was op handen en voeten omhoog te klauteren, blootge steld aan al de guurheid van het Al penklimaat. In moeilijke oogenblikken en zelfs in gevallen, die op een crisis geleken, toonde hij een majestueuze kalmte en volmaakte onbewogenheid en helder heid van geest. Een dergelijk geval deed zich voor, toen bij een beklimming van de Tribo- lazione, beneden den top van de Gran Paradiso, het koord, waarmee de berg beklimmers worden vastgebonden, plotseling wegschoot. Nadat kardinaal Ratti eenige oogenblikken op den uit stekenden rand van een afgrond had gebalanceerd, wist hij het touw op han dige -wijze te grijpen en zich uit het ge vaar te redden. We lateiv hieronder een opgave vol gen van de verschillende tijdperken, waarin een Paus, die den naam van Pius droeg, het bestuur der Kerk in handen heeft gehad: Pius I regeerde van het jaar 158 tot 167. Pius II van 1458 tot 1464. Pius III 1503 heeft slechts 26 dagen geregeerd. Pius IV 1559 tot 1565. - Pius V 1556 tot 1572. Pius VI 1775 tot 1799. -Pius VII 1800 tot 1823. Pius VIII 1829 tot 1830, Pius IX 1846 tot 1878. Pius X 1903 tot 1914. Prins Chigi, de maarschalk van het Conclaaf heeft in opdracht van den secretaris van het Conclaaf aan het Italiaansch persagentschap het volgen de communiqué verstrekt: Zijne Heiligheid Paus Pius XI heeft onder voorbehoud van alle onschend bare rechten van de Kerk en den Hei ligen Stoel, welke Hij gezworen heeft te bewaken en te verdedigen, Zijn eer sten zegen gegeven van het buitenste balcon van de St. Pieter, met de bjj- zondèré bedoeling, dat deze zegen ge richt zou zijn niet alleen tot de aanwe zigen op het plein van de St. Pieter, niet alleen tot Rome en Italië, maar tot alle naties en alle volken, met den wensch, dat do algemeene vrede, waar naar allen zoo vurig haken, spoedig zal komen. De Haagsche redacteur van de „Msb" had een onderhoud met Mgr. Vlcenti- ni, die twee redenen aangaf, waarom, naar hij meende, de nieuwe Paus den naam van Pius heeft aangenomen. Op de eerste plaats om een histori sche reden. Zijn Eminente Kardinaal Ratti was aartsbisschop van Milaan, nadat Hij daar vroeger ook als gewoon priester had gearbeid. Pius IV, de oom van den H. Carolus Borromaeus, was uit Milaan geboortig" en uit piëteit voor dezen grooten Paus zou Pius XI diens naam hebben aangenomen. Ver der is er nog een persoonlijke reden, n.l. deze, dat mgr. Ratti door Pius X zeer goed geacht en Zijn werk door de zen Paus zeer werd gewaardeerd. Door den naam van Pius aan te nemen beer? de nie«™£ Prrus ook Pius X z.g. wil len eeren. DE STAKING IN BERLIJN. De verontwaardiging over de sta king der stedelijke arbeiders, is alge meen. Het meest misdadige in deze staking is, dat de waterverzorging ook in de ziekenhuizen de ernstigste belemme ring ondervindt. De stakers hebben toegezegd, de noodige nooddiensten te verrichten en in het bijzonder te zor gen voor de watervoorziening der ziekenhuizen en nog enkele inrichtin gen. In werkelijkheid is daarvan wei nig terecht gekomen. Op een enkel ziekenhuis na, dat over een eigen wa terleiding beschikt, lijden alle zieken huizen gebrek, ook die, waarin kleine kinderen en zuigelingen zijn opgeno men. In het groote Kaiser und Kaise- rin Friedrich kinderziekenhuis was licht noch water. In dit ziekenhuis be vinden zich honderden zieke kinderen en pas geborenen, voor wie niet eens gekookt kon worden, zoodat de zui gelingen met koude melk- moesten ge voed worden. Over het geheel kan men zeggen, dat de arbeiders hun be lofte, de nocdwerken uit te voeren, zoo goed als niet zijn nagekomen. Het telefoonverkeer heeft Zondag ook aanzienlijke vertraging en storing rndervonden tengevolge van gebrek aan stroom. Een gedeelte van Berlijn was telefonisch geheel geisoleerd. De communisten builen de staking der stedelijke werklieden uit om een ongebreidelde actie voor een algemee ne staking te ontwikkelen. Het lijdt geen twijfel, dat zij de zuiver econo mische in een politieke actie pogen om te zetten en een ernstige beweging zullen beginnen om zich van de regee- ringsmacht meester te maken. Vele ziekenhuizen hebben een aan tal zieken naar huis moeten sturen. Door het te werk stellen der techni sche noodhulp is men er Maandag in geslaagd, de watervoorziening, zij 't in beperkten omvang, gaande te hou den. Ook- het electriciteitsbedrijf hoopte men met de technische nood hulp eenigermate te hervatten. Daar een groot deel der Berlijnsche arbeiders en employé's, ingevolge het gebrek aan verkeersmiddelen niet in staat is de fabrieken te bereiken, heeft een deel der Berlijnsche fabrieken zich genoodzaakt gezien het bedrijf stop te zetten. Tengevolge van de staking loopt de broodvoorziening der hoofdstad groot gevaar. De broodfabrieken hebben geen kolen meer en door het stopzet ten der watervoorzieing wordt ook de deegbereiding een onmogelijkheid. De kleine bakkerijen kunnen nog slechts zeer beperkte voorraden brood leveren Ten gevolge van het gebrek aan ko len zijn Maandagochtend de meeste scholen van groot-Berlijn gesloten. In verband met de staking der wa tervoorziening heeft de directie van de brandweer allen Berlijnscben thea ters het geven van opvoeringen ver boden. De Maandag gehouden stemming onder de arbeiders van den Hochbahn had tot resultaat, dat een groote meer derheid zich tegen de afkondiging van een staking verklaarde. DE SPOORWEGSTAKING IN DUITSCHLAND. De rijksminister van verkeer heeft aan de spoorwegdirecties opgedragen door middel van aanplakbiljetten den arbeiders en beambten aan te zeggen, onmiddellijk weer in dienst te treden. Wie hieraan geen gevolg geeft moet zich als ontslagen beschouwen, Te Berlijn is de toestand in het al gemeen onveranderd. De melkverzorgjB^ 7-5 Sehwerin l&bpi gevaar. Ook in Bremen is de toestand verscherpt, aangezien de hulpkrachten van het spoorwegperso iiaie._riijgeuu en geneel uuueu' adem bereikte zij het kasteel. Met loshan gende haren en angstig starende oogen maakte zij volkomen den indruk van een krankzinnige. Op den drempel van den hoofd ingang stuitte zij op eenige gasten, (de fluisterend- met elkander stond n te praten. Toen deze haar herkenden, kon niemand een beweging van innig medelijden weerhouden" Zonder op iets te letten, vroeg zij, terwijl de anderen plaats voor haar maakten „Waar is Paul De dokter, die haar gehoord had, verscheen in de gang. Diep ontroerd maar hoogst ernstig hield hij fiaar eerbiedig tegen. Ze wilde doorgaan en zeide op bijna woesten toon „Ik wil Paul zien!" „Wek hem niet, hij ritst," zeide dc heer Bernau. „Is hij niet dood O mijn God, gij zult hem redden, niet waar I" ging zij voort, „en zich vervolgens oprichtende ging zij op bevelenden toon voort „Ik wil hem zien,7 en smeekend de handen opheffend vroeg zij: „van verre slechts., ik zal niet met hem. spreken." arm. „Dat is onmogelijk," zeide hij. „Waarom? Omdat hij slaapt? Ik zal geen woord spreken, geen bewe ging maken. Werkelijk, als ik hem slechts even mag zien." Dedokter bleef uiterlijk bedaard, maar in werkelijkheid werd hij gemar teld door de grootste smart, welke een mensch kan treffen. Hij schudde het hoofd „Neen Christine wierp zich aan zijne voe ten en hief, op de kniën liggend, de handen smeekend naar hem "op „Ik bid er u 01111" „Dadelijk, mijn kind, dadelijk, maar nu niet," cn het meisje onder de armen nemend om haar op te heffen, ging hij voort: „Sta op, en blijf bedaard." Maar zij herhaalde! „Ik wil hem zien." En opnieuw wilde zij doorgaan. Zij wierp zich op de deur, die door den dokter verdedigd werd. Op dit oogenblik verscheen mevrouw de Mé- zière. „Christine," riep zij, „Christine, wees verstandig, luister naar den dok- ter." JierliaaLde het meisje: „Ik w.l hem zien." Men omringde haar, trachtte haar weg te leiden en velen gingen voor de deur staan. Toen drong de waarheidfzich met onmeedoogend geweld aan" haar op en een gii ontsnapte haar„Paul is dood En met bovenmenschelijke krachts inspanning wierp zij plotseling ieder een die haar in den weg stond, ter zijde, opende de deur en trad binnen. "Uit het midden van de tegenstanders ging een kreet op van schrik en mede lijden. Mevrouw de Mézière_ viel op de knieën. IV. ARME MOEDER Geholpen door twee gasten, had d.e dokter het lijk op een rustbank ge legd, die door de dienstboden inder haast was ingericht als bed. Het kleine zaaltje, waar de gasten zich nog eenige oogenblikken geleden vroo- lijk onderhielden, was nog vol bloemen. Men had de kaarsen op de kandelaars uitgedoofd en er slechts twee laten branden,!die naast het hoofd van den doodtDsïtQndT' Le zaal was in een bogwe„k veran derd in een rouwvertrek, waarover het flauwe maanlicht een droevige tintf" verspreidde. Daar lag Paul met het hoofd op een kussen, verlicht door de kaarsen, zijne ineengevouwen h'anden op de witte lakens, de oogen gesloten en reeds eenigermate ingevallen. Zijne trekken waren rustig en kalm. Hij scheen te slapen. Op het laken dat hem bedekte had de dokter een groot kruis gelegd, dat hij van den wand genomen had. Het was in de aldus ingerichte ka mer, dat Christine, toen zij zich plotseling losrukte uit de handen, die haar tegen wilden houden, binnentrad. Zij wierp zich neer aan het voet einde van het bed, de" handen smee kend opheffend. „Paul," snikte zij, „Paul, mijn innig beminde Paul ik ben hetantwoord mij., zeg me, dat ge me kentNoem mij den naam van uw moordenaar." De dokter en de moeder waren naar binnen getreden en snelden thans toe 0111 te trachten, haar tot kalmte te brengen. ,t «wed** neel geen kolentreinen meer willen be dienen, waardoor het noodverkeer vol komen werd stilgelegd. Uit Hannover wordt eveneens een uitbreiding der staking gemeld. De bij de Duitsche vakvereeni- ging aangesloten organisaties in Baden hebben een protest uitgebracht tegen de afkondiging welke heeft plaats ge- bad ingevolge een met 36 tegen 35 st. aangenomen resolutie van de rijksvak vereeniging. De arbeiders van eerstge noemde vakvereeniging worden aan gespoord, geen deel te nemen aan de stakingsbeweging. Naar de spoorwegdirectie mee deelt, is' sinds Zondag ook in Baden het spoorwegverkeer stop gezet. Dien tengevolge gaan de D.-treinen nog slechts tot Hochst a. Main. Naar de „Koln. Ztg." uit Frank fort a. M. verneemt, zijn daar verschil lende daden van sabotage van den kant der stakende spoorwegmannen voorgekomen. Men liet den waterto ren leegloopen om te voorkomen, dat de locomotieven gevuld werden. Tal rijke locomotieven werden door bet ver wijdéren van essentieele déelen on bruikbaar gemaakt. Er is met steenen naar rijdende machines geworpen en met geweld zijn deze tot. staan ge bracht om to verhinderen dat levens middelen naar de stad werden gevoerd Ook in de spoorwegwerkplaatsen zijn beschadigingen aangericht, talrij ke drijfriemen zijn verdwenen. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. De slotzitting van de conferentie werd door meer personen bijgewoond dan welke vorige zitting ook. Toen Hughes de onderteekening van het Chineeseh-Japansche Shantoeng- verdrag aankondigde, werd krachtig geapplaudisseerd. Ook de onderteeke ning der vier andere verdragen werd krachtig toegejuicht. In zijn rede over de resultaten van de conferentie zeide Harding, dat de beschouwing van het verrichte werk de hoogste voldoening van zijn leven was. De conferentie is sindsdien verdaagd* SNEEUWSTORMEN. 1 Sneeuwstormen en: noodweer heer- schen sinds Zaterdag over bijna geheel Engeland. Te Londen woei Zondag een droge scherpe wind en het vroor middean op den dag. Uit verschillende streken worden overstroomingen, aard stortingen en verzakken van spoordij'- ken gemeld In liet Engelsch kanaal en langs do kust. bij Liverpool hebben verschillende schepen van het nood weer geleden, zoodat de reddingsboo ten moesten uitvaren. MISLUKTE AANSLAG OP EEN. TREIN In een voorstad van Johannesburg heeft men een weloveriegde poging aangewend oin een trein te laten de- railleeren. Steenen waren ter hoogte van 2 voet op de lijn gelegd. Gelukkig ontdekte een spoorwegarbeider de ver sperring en gaf een waars chuwings- teeken. Gelijk thans gebleken is, heeft men, met een georganiseerde beweging ie doen. 4000 man hebben ook gepoogd de telefoondraden door te snijden, maar de waakzaamheid der politie verhin derde zulks. TREINMOORD. Te Faugèrcs in den tunnel van P& lafy is een treinmoord ontdekt, waar van de onderchef van het slation, Bezières, die juist van verlof terug keerde, het slachtoffer is geworden. De ongelukkige o-ör- oei} revolver schot gedood en daarna door den qan- valler of de aanvallers op de baan geworpen, schrijft de „Msb". Er werd onmiddellijk een onderzoek in het oor: „Wij moeien haar v^eg zien te krijgen. Zij zou op die manier krankzinnig worden." De barones ging naar haar toe. „Luister naar mij, Christine. Ben ik uwe moeder dan niet meer Ge denkt' niet aan mij. Ik blijf u immers toch over. Ik zal over hein met 11 spreken,' Wij zuilen hem te zamen beweenen Sta nu op en wees kalm. We zijn niet alleen en anderen luisteren. Ge liadt hem wel zeer lief. Hij is gegaan in de overtuiging, dat ge hem innig bemindet. Dat moet een tróosj: voor u zijn." -v l „Niets zal mij troosten, moeder.' 'Niets zal mij doen vergeten, dat hij nog een oogenblik van te voren in mijn nabijheid was. Hij keek mij aan. Zijne oogen fonkelden van liefde cn nu is alles uitgedoofdZijn mond is verstomd Niets beweegt meer aan hem. Hij dood, moeder, bij is dood.. Begrijpt ge," vroeg de jonge vrouw, met een laatsten snik. Daarop ging zij voort„Hij is dood, en men zal hem mij ontnemen: Men veilde het reeds doen, en ik zal hem Rooit terugziennooit V LWor-ól - ve wojgi'

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1