'eifwarcn ONS BLAD ril fL BESSi. BUITENLAND. RECLAME TABAK J. R. KEUSS GEMENGD NIEUWS >80 1 uberculoze RAE9, NO. 405, suiHÜes. T Teleih 35. De Halter" 14gn Jaargang licht 229, TelJOS tMi Stie" Is. ste kwaliteit. Z H. PAUS PIUS XI. VERSPREIDE BERICHTEN. KORTE BERICHTFN. ROOD MERK BLAUW MERK GROEN MERK feuilleton ZUH SLACHTOFFER. k al 14 jaren mei ilijke ziekte te be- iroekert: zii wordt et te laat ia Yel< et tend, argraafsmear), is Gen Heer tot L Vl'OUW Feestdag van Je 'E LOÜRDES °P ET BESTUUR. NSVLEESCH ENSVLEESCH. 1 0 80 O.fiO apen oek 0.60 "60 0.40 0.46 0.40 Is half acht precies, aar M.O. Gymnastiek, nie". er en Dame f 1.25. J JONKEK, Snaar- 40 enkele kaarten ssch te betrekken rat naar de Oude- rste kwaliteit ver ier. en Gekookte Vleeschwaren. per ons. ookvleesch i 0.40 'ekelvleesch 0.30 lockworst 0.35 lam 0.30 'ongenworat 0.20 loterhamworst 0.20 Ontbijtspek 0.20 .ever 0.20 looldkaas 0.15 per 5 ons. iletworst t 0 90 lloedworst 0 60 vniiDAti iu reoruarï 1922 HOLLANDSCH 59 59 2- I Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: 433 Abonnementsprijs Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar2 85 Met Gefllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. "an ffiiq ahonné's wordt on aanvrage gratis een polisTverstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,-, f 400,-, f 200,-, t 100,-, f 6Q,-, f 35,-, f 15,-. Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0 25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60 CHE LEVERWORST t, 40 cent de 5 ons PansoelaWj ke Schilders ALKMAAR. [H SPEK EN VET. Mager ger. Spek I 0 by Vet Spek (Holl.) 0-45 itiemalen Spek »04J Rauwe Varkens reuzel üesm. Reuzel Rauw Koevet iGesm. Koevet Dikke blanke Paardenretizel 1 <i Dit alles bij 5 pnaJ> p. pond minder- ht per pond \T 64 TELEF- Reclame mgsten Poincaré heeft het volgende telegram aan Jonnart gezonden: Met een zeer bijzondere voldoening jebben wij vernomen, dat de keuze v. bet conclaaf op Mgr. Ratti gevallen is Wil aan Zijne Heiligheid de gevoelens uitdrukken, welke zijn verheffing tot het souverein pontificaat bij allen wekt en ik verzoek u in het bijzonder hem de zeer levendige en zeer oprechte ge luk wenschen vaé den president der re publiek aan te bieden. Een medewerker van de „Corriere 'd Italia" die den tegenwoordigen Paus twee dagen vóór het Conclaaf in het Lombardisch college gezien heeft, ver telt, dat Kardinaal Ratti hem het vol gende merkwaardige verhaal heeft ge daan over bet Consistorie, waarin hij Kardinaal gecreëerd werd: „Nauwelijks waren de verschillende kardinalen gecreëerd", aldus de Kardi- j naai, „of wij werden in de kamer des Pausen toegelaten. Benedictus XV zeide op zeker oogen I Mik „Vandaag is er een groote uitdee- ling van „rood". En na een korte pau ze voegde hij er aan toe: „En weldra zal er ook een uitdeeling van „wit" plaats hebben." Deze zinspeling op de mogelijkheid van zijn spoedigen dood deed me ta melijk vreemd aan en scheen me zelfs een weinig misplaatst." Zij was niet misplaatst, naar latei- bleek, maar de uitdrukking van een levendig voorgevoel, .dat de Paus bad van ziju naderend einde. Met grooten ijver wordt gewerkt aan de St. Pieter voor de plechtigheid der kroning op Zondag. De basiliek zal met groote draperieën in rood en goud versierd worden. In eek ere kringen spreekt men van de mo geljjkheid, dat de Paus na Zijn kro ning de St. Pieter zal verlaten, om het ruik op het groote plein, welke de co- ionnaden van Bemin omringt, te zoe nen. Dit is natuurlijk slechts een ge rucht, en men moet het met de meeste reserve aanvaarden. Het schijnt dat 200.000 personen ge vraagd hebben de plechtigheid te mo gen bijwonen. De St. Pieter kan 50.000 menscken be vatten. Een redacteur van de „Journal de Rouen" heeft te Havre een onderhoud gehad met de AineriRaansche kardi nalen Begin en Dougherty. Z. E. kardinaal Begin verklaarde o. m. dat de „Chicago Tribune" hem een telegram had gezonden met de mede- deeling, dat het blad te Havre een vliegtuig te zijner beschikking had ge steld om Z.Em. direct naar Rome te brengen. Natuurlijk heb ik het aanbod afgeslagen, zeide hij, ik stel mij nog te vreden met de snelle Fransche transat lantische booten en exprestreinen. Kardinaal Begin was zeer verheugd over de Pauskeuze. VERKLARING DUITSCHE RIJKS KANSELIER. In de zitting van den Rijksdag van j gisteren n.m. hield de Rijkskanselier eene rede over de beambtenstaking. Hij zeide, dat Duitschland met Jen goed -voorbeeld moest voorgaan, wanneer het anderen tot economische grondbeginse len wilde bekeeren. De Kanselier ver- oordeelde derhalve scherp de beamb- tenstaking en verklaarde, niet langer de regeering te kunnen voeren, wan neer voor de beambten het stakings recht ingevoerd werd. Dit was geens zins geschied door de opheffing van de verordening van den Rijkspresident. De verklaringen van den Kanselier brachten slechts aan de uiterste linker zijde groote onrust. Vooral bij de be sliste mededeeling, dat de regeering onder geene omstandigheden voor ge weld zou wijken en bij de waardeeren- de woorden van den Kanselier voor den arbeid der technische noodhulp, betuigde het grootste deel van den Rijksdag grooten bijval en hier en daar geestdriftige instemming. DE TOESTAND TE BERLIJN. Het algemeen geopperde vermoeden, dat de hervatting van den arheid te Berlijn, tot talrijke incidenten aanlei ding zou geven is bewaarheid. In een der grootste tramremises werd het uit rijden der wagens door radicaal-gezin- d" personen belet, die verklaarden, dat zij er niet aan dachten zich aan de voor waarden der magistraten te onderwer pen. Het gelukte hun het werkwillig personeel te overreden den arbeid weer neer te leggen, schrijft de „Msb." Ook in andere deelen der stad heb ben ongeregeldheden plaats gehad, zooals te Tegel, waar de arbeiders der gasfabriek weigerden den arbeid te hervatten en zich bij bet trampersoneel aansloten om de avondvergadering op het raadhuis te verstoren en uiteen te jagen. Bij de trans zijn ongeveer 5000 man niet weder in dienst genomen. DE RAIDS IN IERLAND. Omtrent deze raids valt nog te mel den, dat de met bommen en revolvers gewapende lieden bij een honderdtal burgers binnendrongen en verschei dene Ulster-notabelen meevoerden. Bruggen werden voorts opgeblazen, een twintigtal Uisterconstabels ont voerd en over de grenzen van den ler- schen vrijstaat gebracht. Zooals men weet, heeft de politie 11 raiders kunnen arresteeren. Enkele van hen zijn gisteravond echter weer vrij gelaten. Collins, over den toestand onder vraagd, zeide dergelijke raids gevreesd te hebben, welk elk verstandig mensch verwachten kon. De mensehen zijn in him gevoelens beleedigd, zeide hij, doordat met de executie werd gedreigd van Sinn-Fein gevangenen in de Ulster graafschappen. Daarbij komt nog, dat men voetballers eenige dagen geleden, zonder vonnis te vellen, in de gevan genis te Derry had opgesloten. Craig, dc premier van Noord-Ierland die thans te Londen vertoeft, heeft een telegram gezonden aan de bevolking van Ulster. Daarin zegt hij, te Londen krachtige stappen te zullen doen in verband met de grenssehendingen. Ter bescherming van de grenzen heeft hij bevel gegeven, om onmiddellijk de noo dige wapenen te yerdeelen. Van de gevangen genomen uiniónis- ten en politieagenten van Ulster,1 ten getale van ongeveer 100, zijn er reeds verscheidene vrijgelaten. VERORDENING RIJKSPRESI DENT OPOEHEVEN. Daar de staking der spoorw arbei ders heeft opgehouden, is de verorde ning van den Rijkspresident betreffen de den uitzonderingstoestand met in gang van gisteren n.m. opgeheven. Het spoorwegverkeer is in het ge-' heele Rijk weder opgenomen, behalve in Bronswijk, waar tot voortzetting der staking besloten werd. De Rijkskoleneommissie maakt be kend, dat tengevolge van de staking op vele plaatsen een groot gebrek aan ko len te wachten is. DE ZAAK-COPPEE. In Pet proces, dat de barons Cop- pée hébben aanhangig gemaakt te gen de bladen „Le Soir" en „Le „Peuple" en tegen den sociapstiscTien staatsminister Colleaux heeft zidïeen coup de theatre voorgedaan. Het gerecht was een paar weken geleden in het bézit geraakt van een nieuw document, n.1. een rapport van het Diuitsché generaal-gouvernemeni in België over den Belgischen handel in het eerste halfjaar van 1917, welk stuk leveringen vermeldt van Hoeveel heden benzol, wejke door de Cop- pee's aan Duitschland zouden zijn v erkocht. Het is op grond van dit document dat Eet ffangende proces geschorst is en dat de procureur-generaal een nieuw bevel van vervolging tegen de Goppée's heeft gelanceerd, zoodat deze in plaats van beschuldigers, op nieuw beschuldigden zijn. Ajs geen tweede geval van niet-vervoigingten gunste van de Goppée's wordt uitge sproken, zul[en zij zich voor hét as sisenhof te verantwoorden hébben, EEN ARMBESTUUR GEVANGEN GENOMEN. In het Zu'd Londensehe voors'.adje Poplar is het Maandag ivond weer stermacht'g toegegaan. Het gemeente lijk armbestuur was Jangen tijd bij een geweest om te spreken over de hulpver'ch.affng aa.n de werklooaen D© werkloozen hadden een deputat'e gezonden om het armbestuur zoo genaamd in te lichten over den toestand. Ten slotte werd de bijeenkomst zeer rumoerig. Een van de vrou welijke leden van de werkloozenr'e putat.io merkte op, dat. de werkloooen tevergeefs op het armbestuur van Poplar hadden gerekend, daar dit net anders was dan een atootblok tusschen de kapitalistische klas se en de armen. Ten slotte wei gerden de werklooaen het gen e n- tehuis te verlaten en zij sloten de leden van het armbebstuur in hun vertrek op. Dezen waren gevangen tot ongeveer half vijf. Ook persman nen, die tegenwoordig waren, kre gen geen verlof om huiswaarts to keeren Met groote moeite slaasde de cor respondent van de socialistische „Daily Herald" erin de gevangen armbestuurders vrij te maken, doch tot loon daarvoor kreeg hij den vollen waterstraal van de brandspuit welke naar het stadhuis was ontboden Het dak ven het gebouw der schatkist te Washington is in brand geraakt. Gedurende de paniek, die er in dc'kantoren heerschle, werden ver schillende vrouwelijke klerken min of meer ernstig gewond. Verschillende documenten zijn beschadigd. In het dak is een gat gebrand. Het vuur werd spoedig gebluscht. Donde rda guacht ontplofte met 'n geweldigen slag een gaskoeler in de gasfabriek van Neu-Koelln. De gaskoe ler werd totaal vernield. Een arbeider is ernstig verwond. Het verdrag tusschen Oostenrijk en Tsjecho-SIowakie is door dr. Gürtlcr, den bondsminister van finan ciën van Oostenrijk en Novae, den mi nister van financiën van Tsjecho-SIo wakie, onderteekend. Naar „Stockholms Tidingen" uit Helsingfors verneemt, heeft in Oe- kraine een spoorwegongeluk plaats ge had, waarbij 73 wagons zouden ver TABAKSFABRIEK „DE WAKENDE LEEUW" PRIMA KWALITEIT BILLIJKE PRIJZEN LAAT A 125 - ALKMAAR nield zijn, 25 personen het leven ver loren en 8 zwaar gewond werden. Uit Odessa wordt bericht, dat in de Oekraïne bij een spoorwegonge luk 73 wagons vernield, 25 personen gedood cn 8 zwaar gewond werden. Uit Boekarest wordt gemeld, «lat men in het voorjaar bezoeken ver wacht van koning George van Enige land, president Millerand en president Masaryk. De desbetr effen de parlemen taire commissie heeft bestolen den zo mertijd in Frankrijk te handhaven. Naar de Engelsche bladen mel den, neemt de griep over geheel Groot- Rritlannië af. Elk district geeft de taaiste week lagere statistieken omtrent sleriéevalleu dan de voorgaande, toen hel maximum van 1450 dooden werd bereikt. Tusschen Hamburg en Spandau ziiii twee goederentreinen op elkaar gereden. Beide locomotieven en een groot aaual wagens en goederen zijn zwaar bescliadigd. Voor zoover is vast gesteld zijn 2 personen gedood en 4 zwaar gewond. De popolari weigeren Orlando huu vertrouwen te sahenken, zoodat deze zijn opdracht om een Italiaansch kabinet te vormen moeilijk zal kunnen uitvoeren. In midden- en Oost-Italië woeden hevige sneeuwstormen. Het lelegraaf- en telefoonverkeer is op verschillende plaaLseu verstoord. De treinen komen met groole vertraging aan. Volgens de gepubliceerde statis tieken telt Parijs thans 2^06.42 inwo ners, o. w, 1.295.137 mannen en 1.611.335 vrouwen. Het aantal vrouwen bedraagt dus 316.198 meer dan dat der mannen. Naar de statistieken verder nog melden, weigerden ruim 27.000 mannen en 25.000 vrouwen hun leef tijd op te geven. D c -S t a k i n g in Zuid-Afrika is in een nieuwe fase getreden. Op 4 mij nen nil. zijn stakers, die weer aan den gang wilden gaan op eigen houtje, een beweging ten gunste van een her vatten van den arbeid begonnen. Prinses Mary van Engeland heeft aan de Australiërs, die bijdragen hadden gegeven voor haar huwelijks cadeau, gevraagd, dit geld te willen besteden voor een fonds ter verpleging van kinderen in bet Koningin Victoria Memorial Hospitaal. Ook in het district Londen is een geval van mond- en klauwzeer vastgesteld. Verder worden nieuwe ge vallen gerapporteerd uit Hampshire en Surrey. Er deden zich in totaal 28 nieuwe gevallen voor. EEN SPOORWEGONGELUK TE '«■-HERTOGENBOSCH. Op het stationsemplacement had gis toren morgen om half tien een botsing plaats, die nog goed is afgeloopen. De van Utrecht binnenkomende trein 303 liep op een met twee wagens ran- geerende locomotief. Een postrijtuig werd in de flank gereden en derailleer de, terwijl van den trein zes rijtuigen ontspoorden. Zij liepen zeer belangrij ke schade op. In ren der coupe's zaten enkele da mes. Niettegenstaande de wanden wer den ingedrukt werd slechts een harer licht gewond. Op het oogenblik zijn de lijnen naar Arnhem en Utrecht versperd, doch dank zij het krachtig opruimingswerk zal de weg spoedig weer vrij zjjn. BRAND IN EEN HULP-ZIEKEN HUIS. Dezer dagen werd een- begin van brand ontdekt in een der houten ge bouwen van het Gemeentelijk Hulp-Zie kenhuis aan den Heyplaatweg te Rot terdam. De brand liet zich aanvankelijk ern stig aanzien. Met een slang op de wa terleiding werd het vuur na een half uur gebluscht.. Vermoedelijk is de brand ontstaan door het doorgloeien van hout, nadat des morgens reparaties aan de water leiding waren verricht, die noodig wa ren aangezien de leiding bevroren was De schade ia echter gering. „Voorwaarts." EEN SKILOOPSTER. De Amersfoortsche korresp. van „Het Volk" schrijft: Als bewijs hoe gauw de moderne win tersport zich ontwikkelt, moge het na volgende dienen. Rondom Amersfoort zijn vele berghellingen, die voor het be oefenen der bobsledensport enz. uiterst geschikt zijn. Men ziet hier dan ook velen, zich druk met bobsleden verma ken. Zoo zagen wij een dezer dagen zelfs een skiloopster op een onzer berg hellingen. Het bleek, dat ook voor het ski-loopen onze berghellingen zeer ge schikt zijn. Nu wij er een gezien heb ben, twijfelen wij er niet aan of wij zullen er meer zien. MERKWAARDIG. Te Zeddam doet zich een allermerk waardigst geval voor. De brigadier der rijksveldwacht moet zijn woning aldaar verlaten, daar deze onbewoon baar is verklaard en zal dus, wanneer he vonnis is uitgesproken, ambtshalve den deurwaarder moeten assisteeren, wanneer deze hem uit zijn huis komt zetten. De brigadier, die weldra dakloos zal zijn, heeft elf kinderen, van wie vijf in den kelder moeten slapen, daar de bo venkamers zoo goed als onbewoonbaar zijn en men daar, wil men niet door den vloer zakken, op de balken moet loopen. Het huis heeft 13 jaar geleden bescbrijvingskostén medegerekend, on geveer 980 gekost en de eigenaar heeft het bij het huis bêhoorende bouw land vrijwel voor zich gehouden, ter wijl het perceel 5.75 per week aan huur opbrengt. DE MOORD TE ROTTERDAM. In Verband met het onderzoek in zak© den moord op den koop man H. Blaazer, kan nog gemeld worden, dat de derde verdachte, de student J. v. A. van Leiden naar Rotterdam is getransporteerd en overgebracht werd naar het bureau Witte de Witst raat. I Do hoofddader, de 18-jarige kan- I toorbediende B., bevindt zich nog steeds aan het bureau Witte de Wifctraat. Bij 1 et verdere verhoor zeide hij! tot zijn daad te zijn gekomen, door dat Blaazer hem herhaaldelijk chan teerde en hem steeds geld afperk te onder bedre'ging anders aan de politie mede te deelen, dat de kan toorbediende zijn patroon aan de Wijnhaven voor f1500 had bestolen. Er is aanleiding om verband te zoeken tusschen dezen moord en den moord op Mr. Wijsman. Nadere inlichtingen daarover kunnen niet verstrekt worden vóór ook de twee de verdaehte Joh an Brouwer ie aangehouden, om die reden wordt zijn signalement door de politie bekend gemaakt, het luidt als volgt: Johan Brouwer, geboren te Rot terdam 31 Mei 1898, student in de Ooetersche letteren, gewoond heb bend te Leiden, Utreohtsch Jaagpad 11a, wordt verdacht van medeplieh- t'gheid aan moord; lang plm. 1 M. 75; postuur tenger; gezicht smal., tamelijk blanke huid, zeer lichte wenkbrauwen, baard noch snor, oogan blauw, voorhoofd hoog, tanden gaaf, mist eenige kiezen, spreekt cen'gszins geaffecteerd, heeft aan do linkerhand een lidteeken dat loopt over ring- en middelvinger, grijs colbert eostuum, zwarte winterjas, inet fluweeien kraag, grijze Ameri- kAansche gleufhoed. zwarte rijgechoe nen. dubbelen boord met fantasie das In de „N. R. Ct." vinden wij nog de volgende bijzonderheden over de ar restatie te Leiden: De daar gearresteerde 23-jarige stu dent in de Ietteren J. van As heeft geruimën tijd met den voortvluchtigen student Brouwer op het Utrechtsehe Jaagpad samengewoond. Eenige maan den geleden heeft Van A. echter an dere kamers betrokken, bij een rijwiel handelaar op den Nieuwen Rijn, aan wien hij verklaarde, «lat hij verhuisde om zich aan den invloed van zijn. vriend Brouwer te onttrekken. Brou wer kwam hem échter herhaaldelijk bezoeken. LA De omstandigheid, dat van As ge- ruimen tijd met Brouwer had samen gewoond, brachi de Leidsche recher che er toe, van As aan een verhoor, te onderwerpen. Hij verklaarde toen, van niets af te weten. Toen er uit het verdere onderzoek bleek dat Brouwer Vrijdagavond den dag van den moord omstreeks 11 uur dus 2 uur na den moord nog bij van As op bezoek was geweest, hetgeen niet met de verklaringen van v. A. klopte, meende de Leidsche recherche een huiszoeking hij v. A. te moeten doen. Hierbij is, zooals reeds gemeld, oen automatische revolver gevonden, merk Defender, waarop nog verschillende pa tronen zaten. Over de herkomst van deze revol ver ondervraagd, verklaarde van A., dat zijn vriend hem had verzocht deze voor hem te bewaren, doch uit het feit, dat hij de revolver op de V>'. C.; bewaarde, leidde de recerche af dat, al was v. A. misschien ook niet direct medeplichtig aan den moord, hij er in ieder geval van af moest welen. Ecu en ander heeft de recherche doen be sluiten iieni te arresteereu. Woeusd.mid- dag is hij naar Rotterdam overgebracht. Verder is "«gebleken, dat Van As op «len dag van den moord den geheelen dag op zijn kamer heeft vertoefd. Zaterdagmiddag, den dag na den moord, is hij met zijn vriend op reis gegaan; met den trein van half twee zijn beiden uit Leiden in de richting Utrecht vertrokken. Van A. is in Utrecht uitgestapt om naar Ermelo te gaan, waar zijn verloofde woontBrou- „0.65 0 50 ,0.50 8. „Dat is ongetwijfeld een rede tot verontschuldiging, maar zij is thans op een leeftijd om na te denken, 't Is geen meisje meer. Zij is moeder en moet aan haar kind denken. Sterft de uochter dan blijft het kind achter zonder steun. Ook is .de moeder ver plicht om te werken, om het te deen jeven en om het te voeden. Breng haar dat alles goed aan het verstand, me vrouw de barones, 't Is geen verliefde die zoo spreekt en smeekt, 't is een hulpvaardig man, die niet wil dat de dochter en de kleinzoon van baron de Mézière in ellende verkeeren. Ik ben rijk, ik heb geen familie. Freule de Mézière huwende, adopteer, ik haar zoon, die markies d'Arbois zal worden en ik zal een vaste som op hem zetten." De barones sprongen <j tranen in de oogen. j,'t Is de hemel, die gij voor ons mijnheer de markies, 't is de jedding. Ik wilde,.welt dat Cljristiite u eens kon hooren." Duivelsche vreugde straalde een oogenblik in de sombere oogen van dem markies. „Ik heb hen beet," dacht hij, ge lukkig in het welslagen zijner poging. Hij wilde zicli verwijderen, maar mevrouw de Mézière zeide: „Wacht nog vijf minuten, markies, ik zal Christine halen." H. EEN NIEUW ECHTGENOOT. De markies bleef alleen in de zaal. Vreugde lag op zijn gelaat, eene vreug de^ die iets laaghartigs, bijna iets duivelsch had. Men zou gezegd hebben, dat die man zich verlustigde in het 'gelukken eener wraak, welke hij lang had overdacht. Thans was hij binnen de vesting en hij twijfelde er niet aan, dat hij er zich zou kunnen handhaven. Mevrouw de Mézière had hij bijna gewonnen. Deze zou hare dochter wel bewerken en eindelijk zou hij het zoo lang ver volgde, zoo lang gewenschte doel be reiken. „v Opgewonden liep de markie, het vertrek op en neer. Nu en dan viel zijn blik op het portret van baron de Mézière, die aan den wand hing, en dan fronste hij onwillekeurig de wenk brauwen. Het wachten begon hem ont zettend lang te vallen. De barones keerde niet terug. Zou hij zich te vroeg verheugd hebben Hij viel op een stoel neer en wischte zich het zweet, het gevolg der zenuwachtige spanning, van het voorhoofd. Als hij eens niet slaagde Woedend bliksemden zijne oogen. O, wat zou hij iater die uren van ontmoediging haar duur doen betalen. De deur werd eindelijk weder ge opend. De barones verscheen, op den voet gevolgd door Christine. Het gelaat van den markies helderde op. Hij liep de dames tegemoet en toen hem mej. de Mézière aankeek met oogen, die nog zachter, droomeri- ger en dieper schenen dan gewoonlijk, beefde hij onwillekeurig over 't gel eAe lichaam. Hij maakte een diepe buiging voor haar en wachtte/ot zij zou spre ken. •Christine, die zeer goed wist welk doel de bezoeken van haren buurman hadden, had, zooals wij weten, zoodra izij hem boorde aandienen de wijk ge nomen naar haar kamer, waar zij in tranen was uitgebarsten. Het beeld van Paul, dien zij zoo innig had liefgehad, leefde voortdurend in haren geest. Zij zag hem altijd om en bij zich, zooals ze hem gekend had, op eiken avond voor zij insliep, legde zij de zelfde gelofte af„Ik zal nooit iemand anders beminnen dan u," zei dezij dan, „nimmer zal ik aan een ander toebe- hooren 1" Zij had werkelijk nooit opgehouden Paul te herdenken, die zoo ongelukkig aan haar zijde was vermoord, in het oogenblik toen hij haar zachte wo rden van geluk enliefde in het oor fluisterde. De misdaad was ongestraft gebleven. Niettegenstaande al de in het werk gestelde onderzoekingen, was de schul dige onbekend gebleven. Gedurende enkele dagen had er een vermoeden gerust op een strooper dien men aangehouden had. De justitie was echter verplicht ge weest hem te ontslaan, want hij had met onbetwistbare zekerheid kunnen bewijzen, dat hij in het uur van den moord elders :was geweest. Nog twee of drie malen had men een verkeerd spoor gevolgd, dat evenmin tot tets leidde en daarop Had men de zaak laten rusten. De gedachte aan haar zoon was eene reden te meer voor Christine, om de herinnering aan den dierbaren overledene levendig en heilig te hou den in haar hart. Was zij zelve tegen een tweede huwelijk, de vraa»wat zal er van mijn kind worden bij een pleegvader, weerhield haar nog meer van de geringste gedachte van een tweede huwelijk. Dit zijn de gebeurtenissen, die voor gevallen waren in de tusschenruimte van drie jaren, welke er liggen tus schen de beide deelen van ons verhaal. Uit dit vluchtige overzicht kan iedereen zich voorstellen, wat de ge dachten moesten zijn.van Christine, toen de markies d'Arbois zich voor de eerste,jnaal op 't kasteel deed kenner, als iemand, die naar haar hand dong. Bij het eerste woord, dat hare moeder haar overbracht, want de markies had de oude dame in den arm geno men, had zij de gedachte, aan eene verbintenis met dien edelman geheel verworpen. „Zeg aan d'Arbois,"- had zij ge antwoord, „dat ik niet kan en n"*" meer wil huwen." En toen de barones, met het oog op de treurige omstandigheden, waar in zij zich bevonden, volhield, had ze zoo beslist haar weigering herhaald, dat er voorloopig niets aan te veran-, deren viel. De markies d'Arbois had zich verwijderd, maar daarom achtte hij zich nog niet overwonnen." „Bemint hij mij dan," had Christine aan hare moeder gevraagd. „Ja, met gebeel zijne ziel." „En hij huwt mij, terwijl hij weef dat ik hem niet zal beminnen..., want dat zal ik nooit doen, moeder, lk wil hem niet bedriegen. Nooit, nooit zal ik hem beminnen"" „Hij verlangt geen liefde. Hij vraagt slechts een weinig dankbaarheud." „Die zal ik hem overvloedig schen ken, cn veel vriendschap, als hij mijn zoon gelukkig maakt En na dat woord was Christine hare moeder gevolgd naar het vertrek waai de markies wachtte, jiWoriit

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1