ONS BLAD! BUITENLAND. ZUN SLACHTOFFER. BINNENLAND. No. 40», DINSDAG 14 Februari 1922. I4sn Jaargang. FEUILLETON i VERSPREIDE BERICHTEN. KORTE BERICHTEN. De twaede ronde. ANDSCH DAGBLAD J Abonnementsprijs Per kwartaal voor Alkmaar f 2- Voor buiten Alkmaarf 2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0 25; Reclame! per regel f 0 75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor, uitbetaling per plaatsing f 0.60 fian alle 'abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15,- DE KRONING VAN Z. H. PAUS PIUS XI. Nadere bijzonderheden worden ge meld betreffende de plechtige kroning van den nieuwen Paus op Zonaag 1.1. Het is de derde maai, aldus schrijft de correspondent van de „Msb." dat ik een Paus zag kronen, maar nim nier zag ik in de St. Pieter een zoo talryke menigte bijeengestroomd, noch zulke drommen volks op het plein voor de basiliek. De Vaticaansche basiliek kan 50.000 mensehen bevatten, maar Zondag, toen tot in alle uiterste hoeken de kerk be zet was, schatte men dit aantal veel hooger en ik hoorde zelfs het cijfer noemen 80.000. In den vroegen ochtend verdrongen zich duizenden en duizenden, die een kaart waren machtig geworden, om in de St. Pieter te komen. Alle 24 gezanten waren tegenwoor dig; zelfs de meest markante personen van het koninkrijk Italië werden op gemerkt. Vlak bij madame Bonomi, echtgenoote van den tegenwoordigen minister-president zat, zoo meldt de correspondent van de „Echo de Pa ris", de gewezen minister-president Orlando met een zeer ontroerd gelaat de plechtigheden te volgen. Te kwart over negen, ging plotseling door de menigte, die toen op 60.000 man werd geschat, de roep „de Paus, de Paus". En de tempel vult zich met juichen en jubelen. Onder de zoete tonen van de mar- che van Longhi verscheen achter in de basiliek omgeven door flabelli, die bun ne dikke witte pluimen lieten waaien, de Paus met zijn gouden mijter. In de kapel van het H. Hart zet de Paus zich neder op een kleinen troon en daar ontvangt hp de gehoorzaam heidsbetuiging van alle kardinalen, die voor hem neerknielen. Hij zégent hen. Om kwart over tien verschijnt Z. H. weer in het middenschip en treedt op de sedia toe. Dan barsten opnieuw toe juichingen los, vooral in het ge deelte, dat gereserveerd was voor de bezoekers uit Milaan. Dan verstomt weer alle geluid, men juicht nog slechts na met de zakdoeken. Dan zal de Paus, gezeten op zijn troon onder de „glorie van Bernini", de pontificale H. Mis opdragen. Kardi naal Billot legt den Paus het pallium op, vervolgens bewierrookt de Paus het altaar. Hij doet alles met eenvoud maar met krachtig gebaar. Weldra keert hij terug naar den troon. Met zware, volle stem zingt de Paus de prefatie. De consecratie beg'nt en plotseling is er een groote stilte onder de tienduizenden; het volk, de pries ters, de groote personages liggen op hun knieën; alle gerucht is dood. In dien vrede heft de witte priester lang zaam de H. Hostie op en toont haar aan de menigte; het is een ontroerend oogenblik. De Paus keert dan terug. In de nis voor de trappen van de biechtkapel heeft men estrades opgeslagen var, rood velours, daar wordt de sedia na de H. Mis geplaatst. De kardinalen Vannutelli, Billot en Lega omringen den Paus, de kroning zal plaats heb ben. De Paus is zichtbaar onder den in vloed van de emotie en van de ver moeienissen van de ceremonie welke bijna vjjf uren zonder onderbreking duurde; zijn gelaat is gekleurd door de warmte en zijn handen liggen op de knieën maar dan spreekt kardinaal Billot het „aanvaard de tiara". De 11. De dienstbode kwam waarschuwen dat het eten op tafel stond. Men ging naar de eetzaal. Gedurende het middagmaal had de dokter het besluit van Christine nog versterkt, door haar te doen begrijpen dat er voor haar geen ander middel bestond om de toekomst van haar zoon te verzekeren dan een huwelijk en dat zij niet gemakkelijk een echtge noot en beschermer zou aantreffen zoo goed als de markies. De barones en hare dochter dachten zoo als de heer Bernau, en toen het maal eindigde, was er vast besloten tot het huwelijk.Toen de week voorbij was en de mark'es zich opnieuw op net kasteel aanmeldde, reikte Chris tinehem met kloppend hart de hand. „Zie h er mijne hand," zeide zij, „gij zult in mij een trouwe echtgenoote, een goede vriendin hebben." „En een allerliefste kameraad, schoon de fee uit een tooversprookje." Paus is gekroond. Hoewel uitgeput door de vermoeienissen herkrijgt HU zijn grootheid en met een krachtig ge baar, terwijl de sedia zich majestueus verheft, zegent hij zijn volk. In tegenstelling met den 6en Febru ari, den dag der Pauskeuze, toen het den gansehen ochtend regende, scheen nu een blijde zon over de feeststad. DE PAUSELIJKE WAPEN SPREUK. liet devies van den Paus is een toe speling op zijn familienaam. Ratti is een meervoudsvorm van Ratto, dat ook beteekenen kan: ster ke stroom. Vandaar de spreuk, ont leend aan Joh. 6, 15: een beek, die „schiehjk voorbijvliet"; torrens qui raptim transit; een snelstroomende beek. DE CONFERENTIE TE GENUA. Meerdere Londensche bladen, waar onder de „Times" en de „Daily Tele graph" spreken met beslistheid het be richt tegen als zou president Harding op de Italiaansehe uitnoodignig voor de op 8 Maart a.s. te houden confe rentie te Genua afwijzend hebben ge antwoord. De Vereenigde Staten hebben tot nog toe op de uitnoodiging niet geant woord. Het Antwerpsche blad „Neptune" heeft een telegram uit Rome, meldend dat het Italiaanseh kabinet, na ont vangst van de nota van Poicaré be sloten heeft, Bonomi en Delia Torretta te machtigen over een uitstel der con ferentie te Genua te onderhandelen. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. De politieke toestand in Duitseh- land wordt thans iets lichter ingezien. Op grond van de getalsterkte der di verse fracties kan men niet met zeker heid éen aanneming van de motie van vertrouwen op Woensdag a.s. verwach ten, indien althans de* situatie geen verandering ondergaat. De drie regee ringspartijen toch hebben 220 manda ten, de vier oppositiepartijen daaren tegen 222. De Beierscke volkspartij, de Beiersche boerenbond en de Welven, wier houding tegenover de regeering nog onzeker is, beschikken over 26 ze tels, waarvan eerstgenoemde partij er alleen twintig bezit. Zq kan dus den doorslag geven. Echter gelooft men niet, dat de op positie-partijen het uiterste zullen dur ven wagen. Do politieke situatie, welke door de verklaring van den rijkskanselier is ingetreden, is nog niet opgehelderd. Gisterenmorgen waren de vertegen woordigers der soc.-dem. partij Her mann Muller en Wels tot een bespre king met Wirtli in de rijkskanselarij uitgenoodigd, waarbij de beele situa tie werd overwogen, evenwel zonder dat een definitief besluit werd geno men. Voor zoover de toestand op het oogenblik is te overzien, zal de rijks kanselier Woensdag, in weerwil van de onthouding van een gedeelte der D. V. P. en de onafhankelijken krijgen In elk geval zal de rijksregeering, hoe de toestand zich ook moge wijzigen, op haar standpunt, betreffende de ver- trouwensquaestie blijven staan. EEN NIEUWE SPOORWEGSTA KING TE WACHTEN? Do „Reichsgewcrkschaft deutscher Eisenbahnbeambten", dezelfde, die de antwoordde de markies ridderlijk, terwijl hij een vur gen kus drukte op de hand welke zij hem reikte, een kus, die een zonderlingen indruk op haar maakte. En als zij op dit oogenblik de uit drukking van de oogen van den mar kies gezien had, zou zij misschien ge sidderd hebben, de zachte hand, welke zij hem zoo juist geschonken had V. EEN DUCHTIGE LES Het eeuwenoude, sombere kasteel d'Arbois, dat nog geheel het uiterlijk had, a'sof dagelijks een vijandelijke aanval gevreesd moest worden, .ag ongeveer op vier mijlen van het kasteel de Mésière, Het was langen tijd be woond geweest door den vader van den man, ciie thans naar de hand van Christine dong en aldaar een eenzaam, verlaten leven had geleid. De oude markies d' Ar'oois, verlaten door zijne vrouw, die hem den zoon had achter gelaten, dien wij kennen, was in dat oude, droevige kasteel zijn smart en menschenhaat komen begraven. Hij zag niemand en leefde als een wilde, zijn tijd verdeelende tusschen de iacht en de vischvangst, Zijn zoon onverantwoordelijke spoorwegstaking op touw zette, heeft tegen Donderdag haar uitgebreid bestuur bijeengeroe pen ten einde opnieuw een besluit te nemen over de staking, ingeval de re geering zich niet buigt voor den wil der vakvereeniging om van strafmaat regelen tegen de stakers af te zien. Reeds eergisteren hebben in deze aangelegenheid voorloopige besprekin gen plaats gehad, waaraan vertegen woordigers uit alle deelen des Rijks deelnamen. Na een breedvoerige discussie werd o.a. vastgesteld, dat het aantal discipli nair gestraften ruim 30.000 bedroeg. Er werd besloten een adres te rich ten tot den rijkskanselier, waarin ge- ëischt wordt, dat de disciplinaire maat regelen zullen blijven binnen de gren zen der door het kabinet vastgestelde gedragslijnen. In dit adres, dat gisterenmorgen werd verzonden, wordt uitdrukkelijk betoogd, dat het optreden der lagere autoriteiten in deze quaestie reeds groote opgewondenheid heeft veroor zaakt en dat in geval de regeering niet toegeeft, d.w.z. de strafmaatrege len handhaaft, een nieuwe actie en een nieuwe staking kunnen worden verwacht. Voor zoover tot dusver is geconsta teerd, moeten er tengevolge van die staking 8000 locomotieven in reparatie In do eerste stakingsweek bedroeg het geldelijk verlies wegens mindere ontvangsten 250.000 Mark. Er zullen maanden moeten verloopen eer men alle gevolgen zal zijn te bo ven gekomen. DE "NIEUWE INCIDENTEN TUSSCHEN NOORD- EN ZUID IERLAND. Sir James Craig telegrafeerde uit Belfast naar Lloyd George, waarbij hij het verzoek deed onmiddellijk Britsche troepen te zenden baar de Noordelijke grens van den lerschen vrijstaat, wijl hij anders zélf" maatregelen zou moeten nemen. Dit verzoek werd gedaan naar aanleiding van hetgeen Zaterdagmid dag heeft plaats gehad op het station van Clones, gisteren in ons blad ver meld. Gewapende lieden hebben te Sligo nen inval gedaan in de Bank van Ier land en de Provisional Bank, om er met een groot bedrag van door te gaan. Republikeinsche soldaten en po litie achtervolgen hen. Er is besloten de curfers-uren te Belfast opnieuw in te stellen indien de toestand niet verbetert. De plaatselijke commandant van het Iersche republikeinsche leger heeft de krijgswet afgekondigd in het gebied van Crossmolina. Het vertrek der troepen uit Dublin is onverwacht opgeschort, terwijl dat van het garnizoen van West-Cork is geannuleerd. De ongeregeldheden in Belfast heb ben gisteren voortgeduurd. De lyst der dooden tijdens de week-end bedraagt thans acht. Collins heeft de Amerikaansche Ver- eeniging tot Erkenning der Iersche Re publiek geseind, zich te onthouden van het verleenen van hulp, daar een staats greep tegen de voorloopige regeering wordt beraamd. DE STAKING AAN DEN RAND. Uit Johannesburg, Transvaal, wordt gemeld: Gisteren is de arbeid in de goudmij nen hervat, doch slechts in geringe mate. De toestand met betrekking tot een hervatting van het werk wordt echter hoopvoller geachtv DE MOORD OP TAYLOR. Inzake den moord op den film-di recteur Taylor, die door een schot in den rug werd gedood, is nog steeds geen licht gekomen. Nog altijd is het geval een mysterie. De sherif van Los Angles heeft ech ter verklaringen afgelegd, waarin hij de politie formeel ervan beschuldigt, dat zij onder den invloed staat van zekere machtige kringen, die connec ties hebben met de film-industrie en dat zij in p]aat6 van het onderzoek te vergemakkelijken, het moeilUkheden bezorgt. „De meest belangrijke sporen wor den niet nagegaan", zeide de sherif, „terwijl men van den anderen kant na sporingen doet in verkeerde richting, juist om de aandacht van personen uit hooge industrieele kringen af te leiden. Zoo is bijv. nog niets bekend om trent het verband tusschen den dood van Taylor's vroegeren dienaar Sands en den moordenaar. Sands wordt volgens de meening van den sherif gebruikt om het pu bliek te misleiden en de detectieven te hinderen. Uit Lissabon wordt gemeld, dat een officier van de vloo-t, een van het leger en vier van de republikeinsche garde zijn gearresteerd, op grond van medeplichtigheid aan den moord op premier Granjo en anderen, 19 Oct. j.i. De Belgische Mgr. Ketchian, di recteur van het bureau der Indiaansche missiewerken, is naar uit Philadel phia gemela wordt overleden. Kon i n g Christiaftn van Denemar ken vertrok gisteren naar Stockholm om het uitgestelde bezoek aan den koning van Zweden te brengen. Waar schijnlijk zal de koning de reis maken aan boord van een ijsbreker, daar er nog veel drijfijs in de Soortd is. Hon g a r jj e heeft eene collectie opalen voor 4 mjllioiem Zwitsersche francs verkocht. In vernand met hel onderzoek over de laakte poging van ex-keizer Karei, om z;cli in Hongarije te ves tigen, is kapitein Osztenburg1 in hech tenis genomen. Inbrekers zijn Zondagnacht het politiebureau van de Rue Vauveuar- gues te Parijs binnengedrongen. Zij wisten een gat in de brandkast te boren en maakten zich met 800.000 fran|cs aan bons der nationale verdediging! en 6000 francs in baar geld uit de voeten. De werklieden van de Fran- sohe arsenalen "te Lorient hebben pro test uitgebracht tegen de plannen'om de staatsfabrieken met name do arse nalen op te heffen. Zij meenen, dat deze fabrieken bij den tegenwoordigen sooialen toestand tot reorganisatie en hernieuwing groote diensten aan de natie kunnen bewijzen. Uit Tripoli wordt gemeld', dat Arabische benden weer een aanval op het Italiaansehe garnizoen nu te Nisu- rata hebben gedaan. Zij werden echter spoedig door de Italianen op de vlucht gedreven. 'Het aantal gewonden wordt op vijftig geschat. Uit S t u 11 ga rt wordt gemeld], dat de bekende democratische rijksdagafge vaardigde, Conrad Hausmann, ten ge volge van griep en longontsteking, is overleden. Zondagoc h tend heeft er een ernstige bmnd gewoed in do ateliers van den bekenden filmmaker, den, be roemden Lasky, operateur te Londen. Verschillende meisjes, aldaar werkzaam werden gewond], alsmede een viertal bra ndw eerlieden. Het arbejds conflict in Zu;di-Afri- ka is nog steeds zeer ernstig. Tegen over een oproep van Smuk tot hervat ting van den arbeid; namen de stakers een resolutie aan, waarin een strijd op leven en dood wordt aangekondigd'. De arbeiders van verschillende hatoenfabrieken in Nieijw Engeland hebben besloten, met ingang van gis teren het werk neer te leggen, als protest tegen de aangekondigde loons verlagingen met 20 o/0. De Amerikaan so he senaats commissie voor buitenlandsche zaken heeft nog geen besluit over het vier mogendhedenverdrag kunnen nemen. Ondanks alle maatregelen breidt de mond- en kla u \v zee r-e pi dein i e zich in Engeland steeds uit. Er zijn thans reeds 603 besmettingshaarden. K. r a s s i n is op zijn doorreis naar Moskou te Berlijn aangekomen. Het Russische volkscommissa riaat voor den Handel adviseert voor den builenlandschen handel van Sov jet-Rusland handelsvormen te schep pen, welke gebaseerd zijn op het par ticulier initiatief Otto Kalm, een der voornaam ste linanoiers in de Vereenigde Stalen, heeft in een rede de algeheele schrap ping der oorlogsschulden aan Ame rika bepleit. M a s s o n, de Belgische minister van justitie, heeft verklaard, dat de wo ningnood eerder scherper wordt dan afneemt. In v,eroand met dezen toe stand heeft hij de ambtenaren van zijn departement opdracht gegeven een ontwerp voor een nieuwe huurwet voor te bereiden. Muiier, het katholieke lid der permanente deputatie van West-VJaan- deren, is te Korlrijk aangehouden on der betichting van strafbare activisti sche daden, en te Gent opgesloten. Woensdag verschijnt hij voor de Raad kamer. Te Ring.elhetm is een uit elf personen bestaande spoorwegrooversben de gearresteerd. Een aanzienlijke voor raad gestolen goederen werd in beslag genomen. De bende had maandenlang soorptreinen op het traject Maagden burgBrunswijk geplunderd. Naar wij vernemen zal de definitieve stemming der R. K. georganiseerde kiezers over de volgorde der Tweede Kamer-candidaten van het Politiek Advies plaats hebben op 11 en 12 Maart, a.s. GEZFLSCHAPSBILJETTEN. Naar „De Rotterd." verneemt Zijn de ontwaarden, waaronder de di rectie der Ned. Spoorwegen opnieuw giezeisehaps'óiljetten verkrijgbaar stelt in hódtdzaak de volgende: A. Voor een enkele reis. Deze ge- zeischapsbiljetten worden afgegeven voor de tweede en voor de derde kvasse, mits de prijs voor minsten 10 personen betaaid wordt en de afstand minstens 25 K.M.. bedraagt. De prijs is per persoon 4 ct. voor de tweede klasse en 2% ct. voor de derde klasse per K.M. B. Voor een reis fi'een en terug. Deze gezels'chatpsbiljetten worden af gegeven voor de drie klassen, mits de pirijis voor minstens 20 personen be taald wordt. De prijis bedraagt per persoon anderhalf maaj den prijs van een gewone en'keie reiskaart; de voor eiken deelnemer verschuldigde vracht» prijs wordt opwaarts op geheeie cen ten afgerond. Voor kinderen wordt geen vermindering van deze vracht prijzen veneend. BEGRAFENIS Mr. P. U. M. VAN OOTROP. GisterennJorgen is hét" stoffelijk' ca ei ehot van wijlen mr, P. L. M. van Ogtrop op de R. K. Begraafplaats „St. Barbara'' te Amsterdam ter aarde besteld, fn ide kerk van O. C. Vrouw van den H. Rozenkrans in de Jacob Obmhtsfraat waren te voren de Uit vaartdiensten gehouden, waarvan die te kwart over 8 uur werd gezongen. Aanwezig waren deels in de kerk, dee.s bij het graf, behalve de familie reden, vele vrienden en kennissen, van den overledene afgevaardigden van ersdriijende vereenigingen en instellingen, die wijlen mr. Van Og trop tot bare bestuurder mo,_Jh't tei len. Ook het personeel van Wijnand Fodtink was tegenwoordig. Een tref fend gezidht was het de weesjongens van het St. AioysiuSgesticht en veje oud-verpleegden den laatsfen eer aan den dooide te zien bewijzen. OPENINGSZITTING INTER NATIONAAL GERECHTSHOF, Omtrent 'het programma voor de plechtige openingszitlmg van het In ternationaal Gerechtshof op Woens dag 15 dezer des n.m. te 3 uur 30 in de groote rechtzaal van h'et Vre despaleis kunnen reeds thans de vol« gende bijzonderheden worden mede gedeeld: nadat de genoodigden heb» oen praats genomen zal het hof in toga de zaal binnentreden, terwijl de vertegenwoordigers van de Carnegie- stichting de Koningin, de Koningin- Moeder en den Prins zuljen ontvan gen, om hen te geleiden naar de voor hen gereserveerde plaatsen. Op uitnoodiging van den president zal de griffier van het hof vervolgen; voorlezing doen van het art. van he statuut hetwelk eisdhf, dat de leden van h'et hof, in openbare zitting voor de aanvaarding van hun functie een plechtige verklaring afleggen. Aqe [eden van het Hol' zullen de verklaring afleggen' overeenkomstig de vastgestelde rangorde. De verte genwoordiger van den Volkenbond, bij de plechtigheid aanwezig, zal ver volgens een rede houdenna h'em1 zal namens de Nederlandsche regeering de heer Van Karnebeek de Minister van Buitenlandsche Zaken, spreken. Daarna zal namens h'et gemeentebe-) stuur Idle burgemeester van 's-Gra-, venhage, eenige woorden zeggen. Ein delijk 'zal de president van het hof,' dr. Lader, de openingsrede van hef; hoif uitspreken. DE TREINVERTRAGING IN 1) DUITSCHLAND. De correspondent van het „Hdb'd." te Oldenzaal meldde Zondag: De E is e nba;h n clir eklio n te Munster heeft naar hier 'bericht gezonden dat de D.treinen Amsterdam—Berlijn voorlooipig' tot Bentheim loópen. Gis teravond en vanmorgen zijn zij daar blij'ven staan. Ook de D.-treinen Ber lijn—Amsterdam komen weer niet. Rei zigers uit Duitschland zeggen, dat er weer een gedeeltepjke staking onder de machinisten is uitgebroken. De D.-trein uit Berlijn is gister avond aangekomen niet een uur ver traging. Gisicrnncrgen is, in twee gedeelten, de D.-irein Amsterdam!—Berlijn te Bentheim doorgegaan. Het verkeer tusschen Amsterdam en Berlijn is dus hersteld. i was te Parijs gebleven op een kost school en kwam slechts de vacanties doorbrengen op het kasteel, waar hij zich erg verveelde. Toen hij meerder jarig was en zijn studies voltooid waren, bracht hij zijn vader slechts zeer zeldzame en uiterst korte bezoe ken. De oude markies was rijk, maar zeer -gierig en hij schonk zijn zoon slechts een uiterst onvoldoend inko men. Nu kunnen de zonen van rijke familiën te Parijs best zaken doen met woekeraars, en Tancredo, zooals de jonge man heette, maakte daarvan zooveel mogelijk gebruik. Tancredo d'Arbois was in zijn jeugd wat men een knap man noemt en tegen de verleiding van het Parijsche leven was hij al even weinig bestand als andere jongelieden van zijn leeftijd. Op zekeren avond kwam hij met een hoogrood gezicht en erg opgewon den in de sociëteit, waar hij een avon tuur vertelde, dat hem zoo juist over komen was. In een der groote modemagazijnen had hij een allerliefst modemaakster- tje ontdekt. Hij had haar aan den uit gang van het magazijn opgewacht oi volgde haar. Hij plaagïe de kleine, zoo dat zij eindelijk was beginnen te schreien en gedreigd haar vader te zullen waarschuwen. Deze bedreiging vonden de heeren in de sociëteit alleraardigst, men viel bijna om van het lachen, toen een heer, die binnen getreden was sedert den aanvang van het verhaal, en dien men zelden in de sociëteit zag, opstond, terijl de andere uitbundig lachten, en zeide „Ik weet niet, mijnheer, wien de geschiedenis overkomen is die gij ver telt want ik was bij den aanvang van uw verhaal niet tegenwoordig maar ik houd dien persoon, wie hij ook^ijn moge, voor een vlegel en een lafaard Tancredo was plotseling opgespron gen en stond daar, bleek als een doode. „Ik ben 't mijnheer," stotterde hij, want de woede maakt% 't hem bijna onmogelijk een woord uit te brengen, „ik ben het, wien dat avontuur over komen is." „Dan zijt ge een vlegel en een laf aard, mijnheer," antwoordde de on bekende dood-bedaard. Er ontstond een geweldig rumoer, iedereen was opgesprongen. Tancrcdo wilde zich, dol van woede, met opge heven hand op den vreemdeling wer pen. Men hield hem tegen. Natuurlijk werd er onmiddellijk om wraak geroepen en om een tweege vecht. „Ik zal u mijn secondanten zenden," schreeuwde Tancredo d' Arbois. „Ge kunt zenden wie ge wilt," ant woordde de onbekende, „maar ik duelleer niet. Op de eerste plaats uit beginsel niet en ten tweede omdat gij dubbel en dwars verdiend hebt dat men u de waarh> d zegt. Bah, dat heet een edelman, en begrijpt niet dat eerbied voor de vrouw zijn eerste plaats is." „Dus gij weigert, mij voldoening te geven," riep Tancredo ziedend van woede. „Natuurlijk," was het antwoord. „Ook nu niet.en bijna was zijn hand neergedaald op het gelaat van den onbekende, toen hij eensklaps een kreet van pijn slaakte. Want de ander had zijn hand gegrepen en drukte deze even genoeg om Tan credo een behoorlijk denkbeeld van zijn spierkracht te geven. Hij liet Tancredo los en sprak op ernstigen toon :„Jonge man, speel niet met uw leven. Wilt ge zien aan welk gevaar ge u blootstelt Kijk dan Stom van verbazing keken allen toe wat er ging gebeuren. De onbekende trok zijn jas uit en hing ze met de knoopen naar voren aan een haak aan het einde der zaal. Toen begaf hij zich naar het andere einde der zaal, schoot als spelend zijn pistool driemaal af en^ sprak :„Ga naar de knoopen kijken De knoopen der jas waren alle drie doorboord Zwijgend en beschaamd gingen Tancredo en de zijnen heen, begrijpend dat de edelmoedige onbekende den jon gen man wilde sparen voor een bloe dige les. Wie was het die den jongen osbol zoo terecht had gezet Het was baron de mésière, tegen wien Tancredo d'Ar bois vanaf dat oogenblik een onver zoenlijken haat opvatte. (Wordt vervolgd)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1