ONS BLAD' ziin slachtoffer! BUITENLAND. No. 412 ZATERDAG 17 Februari 1922. I4sn laargang Abonnementsprijs: Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15,— Advertentieprijs: Tot schending van ons recht. feuilleton j VERSPREIDE BERICHTEN. DAGBLAD Per kwartaal voor AlkmaarI S f 2. Voor buiten Alkmaarf 2 85 Met Oei'ilustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f O 25; Reclame» per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor. uitbetaling per plaatsing f 0.60 Toen Jezus veertig dagen oud was, brachten Maria en Jozef Hem naar Je ruzalem ter opdracht aan den Heer, zooals geschreven staat in de Wet des Heeren: „Al het mannelijke, dat den moederschoot opent zal den Heere hei lig heeten," en om een offer te bren gen volgens de uitspraak in de W et des Heeren: een paar tortels of twee jonge duiven. En zie, er was een xnensch te Jeruzalem, met name Sime on, en deze mensch was rechtvaardig sn godvreezend, en in verwachting van de vertroosting van Israël en de Heilige Geest was over hemEn Simeon zegende hen en zeide tot Ma^ ria, zijne moeder: Zie, deze is gesteld tot val en opstanding van velen in Is raël en tot een teeken van tegenspraak maar ook uwe eigene ziel zal een zwaard doorboren opdat uit veler harten de gedachten zich openbaren" r,uc. 2. 22—35. De Eucharistie was vooral in tijden van vervolging „de vertroosting van Israel", maar niet minder „een teeken van tegenspraak". Duidelijk bleek dit in de dagen van len opstand tegen Spanje, die op ver scheidene plaatsen het karakter van een godsdienstoorlog aannam, of lie ver van een vervolging der katholie ken. Uit de geschiedenis der Martelaren van Gorcum ziet men, hoe telkens weer het H. Sakrament des Altaars ter sprake komt. Vertroosting bracht het H. Sacra ment aan de martelaren, toen zij in den burcht van Gorcum bijeen waren en Gaspar Turek deze niet langer meende te kunnen verdedigen. Pastoor Nicolaas van Poppel had het H. Sa crament nit de kerk medegebracht en reikte allen voor het laatst de heilige Communie. Weldra kwam Maiinus Brant bin nen, voorafgegaan door ëen afvallige, die eén brandende waskaars droeg en durfde spotten: „Zooals ik nu voor mijn heer den commandant ga, zoo ging ik onlangs in de processie van het heilig Sacrament met dezelfde kaars in de hand." De H. Godfried van Mervel, dien men eerst had laten gaan, werd later weer gevangen gezet onder een gods lastering op het H. Misoffer, teeken van tegenspraak: „Is hij wijs ghenoegh )m Godt te connen maeken, soo is hij wijs ghenoegh om ghehangen te wor den." De H. Nicolaas Poppel, pastoor van Gorcum, werd als „offeraar" bespot, maar beleed kloekmoedig zijn geloof in het Allerheiligste Sacrament. Die belijdenis sterkte en vertroostte zijn medebroeders. De afvallige Jan van Omal bespot te de heilige gevangenen als „god- verslinders", doelend op de H. Com munie, en godmakers", daarmede de H. Mis aanduidend. Dit alles geschied de in Gorcum, vanwaar de gevange nen naar Den Briel geleid werden. In Dordrecht werden zij door een nieuwsgierige menigte bespot. Een der voornaamste Calvinisten begon hier met de heilige priesters te twis ten over het H. Sacrament. De beide pastoors van Gorcum, Leonardus en Nicolaas, alsmede de vurige civaris der Gorcumsche Minderbroeders verdedig den de katholieke waarheid. De heili ge gardiaan deed niet mede aan het twistgesprek, omdat men „geen paar den voor de zwijnen" moest werpen, zooals hij met een schriftuurwoord te kennen gaf. Inderdaad bleek de Hei lige Nicolaas Pieck juist gezien te heb ben: het dispuut werd afgebroken door de vloeken en scheldwoorden van den Dordtschen burger. Maar mo gelijk had het toeh eenig nut, om de zwakkeren onder de belijders te ster ken in het geloof. Ook in Den Briel was het H. Mis offer wederom een voorwerp van spot, een teeken van tegenspraak. Lumey bespotte de vrome priesters: „Wat hebt-dy doch hier te doen? Welek is de oorsaecke van uw comste? Wilt-dy ons hier comen bestormen, ende hier uyt onsen stoele stooten? Oft zijt-dy gecomen om teghen ons hier eenighe verraderije voordt te stellen? Wat magh-men dencken, waerom dat ghy niet thuys ghebleven en zijt, daer ghy ghenoegh te doen soudt hebben met uwe Missen te Iesen, ghelyck ghy ghe woon zyt?" Tot den H. Leonardus van Vechel klonk het: „Ghy, offer- paepken, wat maeckt ghy hier? Siet, nu moet ghy hanghenl" Op de galg wijzend riep men den priesters toe: „Siet hier uw kercke, daerin moghet ghy singhen ende Misse doen, soo u gheiustet." Een bewonderenswaardig antwoord op allerlei listige vragen gaf de goe de Franciscanerbroeder, Sint Corneli us, zeggende „dat hy gheloofde het ghene dat sijn gardiaen gheloofde, want hij wieste wel, dat sijn Gardiaen gheloofd ghene dat de heylighe Kerc ke ghelooft" „Dabo vobis os et sa- pientiam", staat geschreven. De H. Adrianus van Hilvarenbeek en Jacobus Laeops werden onder vraagd omtrent het H. Sacrament des Altaars en beleden kloekmoedig het katholiek geloof met een beroep op Sint Paulus: „Alwie onwaardig eet en drinkt, eet en drinkt zich een oordeel, niet onderscheidende het Lichaam des Heeren". Ook hier is iet antwoord der tegenpartij een scheldpartij. Schelden is vaak een teekén van ondeugdelijk heid der zaak, die men voorstaat. De Heilige Nicasïus beleed nog bij den martelbalk de wezenlijke tegen woordigheid van Jezus in de Eucharis tie: „Voor die waarheid hen ik bereid mijn leven op te offeren." Dit jaar 1922 is het 350 jaar gele den. dat Gorcum's martelaren voor de Eucharistie leden en stiervenMen zal wegens de inname van Den Briel feest vieren. Wat zullen wij, Katholie ken, doen? Om de vrijheid van ons va derland jubelen ook wij, maar om den dood onzer priesters mogen wij niet juichen Wij maken er de tegenwoor dige Protestanten geen grief van. Na tuurlijk niet. Wij moeten bidden voor hen, dat zij Jezus weder .mogen vin den in de Eucharistie. Daarvoor bid den en werken, „opdat allen een zijn" Daarvoor de „Broederschap der Mar telaren van Gorcum" steunen, het Ge- bedenverbond, de Petrus Canisiusver- eeniging. P. Dr. Wiilibrord LAMPEN, O. F. M. Nieuwe Niedorp, N.-H. Nu schijnt zoo waar de roode actie tot onmogelijk-making der nieu we onderwijswet, waarbij voor ons de gelijkstelling verkregen werd, te moe ten uitgaan vanHeerhugowaard! O! 't Is niets nieuws, dat getracht wordt, ons het eenmaal toegekende recht weer te ontfutselen; ondanks de met goedvinden van Alle partijen tot stand gekomen nieuwe wet, misgunt men ons van vrijwel alle linksche zij den de onderwijsgelijkstelling; men kan het niet zetten, dat wij, confessio- 16 ,1 Hijgend kwam hij op het Kasteel aan, badend in zweet, zonder - een levend wezen ontmoet te hebben. Zijne bedienden konden niet verbaasd zijn hem des morgens om drie of vier uur huiswaarts te zien komen met zijn geweer want als hij niet kon slapen, ging hij dikwijls des nachts uit om te jagen. Geheel uitgeput wierp hij zich op zijn bed, zoo gebroken, zoo huiverend over al zijn leden, dat hij geloofde te eullen sterven, en toch kon hij, niet tegenstaande zijne vermoeienis, geen oog sluiten. Het geweerschot klonk hem nog steeds in het oor, en voor zijne oogen zag hij voortdurend het verschrikkelijk tooneel van dien jon gen man, die getroffen werd, juist toen hij zoo gelukkig was. Hij hoorde nog den kreet, door Christine geslaakt, zn hij zag de uitdrukking van schrik «n doodsangst op haar gelaat, toen de neelen ,nu eens in gelijke conditie zjjD gekomen te verkeeren als voorheen en nóg! de niet-confessioneelen; men slaat aan 't kankeren over de hooge kosten, klaagt ach en wee over het „verloopen" der openbare scholen voorheen zoo gekoesterd, men neemt ajle mogelijke argumenten te baat om zich maar tegen de practische uitvoe ring der onderwijswet te kunnen(?) verzetten, en door tevens daden van protest en v. sabotage te stellen hoopt men ter linkerzijde vrij algemeen te be reiken, dat de onderwijsgelijkstelling spoedig weer.... tot het verleden zal behooren. Zooals wij zeiden: 't is niets nieuws, dat men ons het eenmaal toegekende recht weer tracht te ontfutselen. Op zóó brutale en zóó doorzichtig- kwaadwillige wijze echter, als enkele Socialisten te Heerhugowaard de schop ne poging wagen, is het voor zoo ver ons bekend nog nergens elders geschied. Om kort te zijn: de katholieken van deze gemeente hebben op zeer besehei den wijze de praktische verwezenlij king der gelijkstelling gevorderd: er rees geschil met links in den Raad; de kwestie kwam voor Gedeputeerden en het slot was, dat de katholieken voor het voornaamste deel der kwestie in het gelijk gesteld werden, zoodat aan het rechtmatige verlangen der katho lieken door den Raad moest worden voldaan. zullen wjj, socialisten, met zulke dot- Ie eischen voor eigen scholen komen, dat de toepassing der wet onmogelijk wordt." Zie: Heerhugowaard neemt het ini tiatief tot het stellen van de hierbe- doelde dolle eischen We stellen ons inmiddels gerust, dat men tegenover het dwaze gedoe van H. Hugowaardsche en dergelijke socialis ten elders de wijsheid zal weten te bewaren en vóór alles den geest der wet recht zal doen wedervaren. Vooral thans, nu een noodwetje den scholenbouw gaat beperken binnen naar wij veronderstellen de gren zen der redelijkheid. HET ZUIDZEEVERDRAG. De Vereenigde Staten, Britannië, Ja pan en Frankrijk hebben als ondertee kenaars van het Zuidzeeverdrag er Portugal en Nederland formeel van verwittigd, dat zij „vastbesloten" zijn om de rechten van deze twee landen in de Zuidzee te eerbiedigen. DREIGENDE REVOLUTIE TE MEXICO? Vijfduizend man Amerikaanscbe troe pen zijn gemobiliseerd in Texas in verband met berichten over een drei gende revolutie in Mexico. De stad Jua rez staat op het punt te worden aan- In een gisteren gehouden Raadsver- Óevallen gadering is daartoe dan ook het be- B sluit genomen; doch tevens was ter I HET KABINET WIRTH. vergadering ingekomen een adres van Oe „Deutsche Allg._ Ztg,", het Stin- Heerhugowaardsche socialisten (do nesorgaan, dat zoo ijverig medege- heeren zijn er weinig in getal), waarin werkt heeft om stemming tegen het de Raail verzocht werd te besluiten kabinet Wirth te maken, bevat thans gelden te voteeren voor den bouw van.... een bijzondere school op so- cialistiscken grondslag voor dertig leerlingen in twee lokalen, waaraan verbonden een gymnastieklokaal met een merkwaardig artikel, waarin ge zegd wordt, dat de uitslag van de stem ming in den rijksdag onder de tegen woordige omstandigheden het best voor Duitschland was en dat een an- buffet en tooneel, in welke saai tevens-re' coalitie dan de tegenwoordige man, dien zij beminde, aan hare zijde werd neergeschoten. Bovendien kwelde de vrees, dat men hem zou verdenken. Had men hem niet gezien Had men zijn harts tocht niet geraden En zou zijn naam niet liet eerst op de lippen komen van de zoo zwaar getroffen familie, alsof zij, die de afschuwelijke misdaad moesten wreken, ook maar vermoed den, dat hij Christine kende, en haar zoo beminde, dat hij er een misdadiger om werd. Gedurende acht dagen sloot hij zich in het kasteel op, hij waagde 't niet uit te gaan. Hij zeide dat hij ziek was en in wer kelijkheid rilde hij dan ook voort durend, alsof een zware koorts zijn gestel ondermijnde. Bij het minste geraas sprong hij angstig op. De mis daad had groot opzien moeten baren, maar hij was bang er zijn bedienden naar te vragen, en toch brandde hij van verlangen te vernemen, wat er voorgeva'len was, of de echtgenoot wel dood en wat er van de arme vrouw géworden was. 1 Acht dagen waren er verlooopen, zonder dat men aan hem scheen te uitvoeringen gegeven en vergaderin gen gehouden kunnen worden!!! Bij wijze van toelichting heet het in (ietwat gefatsoeneerd) Heerhugo- waardsch Bargóensch: „Daar de. onderwijswet zóó is gewij zigd, dat ieder, die zijn kinderen op zijn wijze wil laten opvoeden (dus die er een erkende religieuse of politieke richting op nahoudt) een school kan worden verstrekt, mits de betrokken gemeente de kosten kan dragen, Zoo meenen wij, dat ook de revolu- tionnairen dat recht bezitten, en daar de gemeente nu toch op onkos ten wordt gejaagd, kan dit er ook nog wel bij" Wij vragen: kan het brutaler en kwaadwilliger en kwajongensachti- ger? Een dergelijke school is te Heerhu gowaard volkomen overbodig, nog daargelaten het feit, dat de socialis ten hun heil zoeken en vinden in de openbare school: een dergelijke onnoodige school zou weer veel geld moeten kosten en wellicht tóch weer verioopen. de heeren'weten eigen lijk nog niet eens, wat zij willen doch dat doet er allemaal niet toe: als de onderwijswet maar gesaboteerd wordt, als den katholieken maar niet langer recht wedervaart! 't Is belachelijk! doch tevens treurig wat betreft de mentaliteit, welke zich hier teekent. Inderdaad schijnt bewaarheid te wor den de uitlating van een fel socialist in een onzer Nrd.-Hoilandsche steden bij gelegenheid van een scholen-debat in den Baad: „als de christelijk en vóórtgaan met bun scholenbouw, dan P«IWIH;liWiS denken. Zijn gemoedsrust keerde eenigermate terug en hij besloot, zijn kamerdienaar te ondervragen. In een Parijsch blad had hij, in het gemengd nieuws uit de provincie, eenige regels gelezen over een geheim zinnige misdaad, gepleegd op het kasteel de Mésière, gelegen in de na bijheid van Tours. De echtgenoot van freule de Mésière was in liet park van het kasteel ge troffen door een geweerkogel. De mis dadiger was onbekend gebleven. Het bericht besloot met eenige regelen van lo' op het ongelukkig slachtoffer, een jeugdig officier der marine, die veel beloofd had voor de toekomst Dat was alles. Geen verdere bijzonderheden. Tancredo las het berichtje voor aan zijn bediende, die Leonard heette. „Het kasteel Mézière," vroeg hij, „ligt dat niet drie of vier mijlen van hier verwijderd „Ja, mijnheer de markies." „Hebt ge a! over die misdaad hoo- ren spreken „Dat geloof ik mijnheer. Men spreekt hier in de buurt van niets anders. Wist mijnbeer de markies er nietsvan?" niet mogelijk is, Het artikel geeft op bedekte wijze te kennen, dat het misschien wensche- lijk zou zijn, de positie van het kabi net Wirth te versterken door ook de Duitsehe volkspartij tot de bestaande coalitie te doen toetreden, waardoor het kabinet Wirth met meer gezag-op de conferentie te Genua kan komen. DE „DEUTSCHE WERKE". Generaal Noliet overhandigde de Duitsehe regering een nieuwe nota in zake de „Deutsche Werke", die wel is waar eenige geringe concessies doet, doch overigens vasthoudt aan het tot dusver door de intergeali. controle commissie ingenomen standpunt in zake de noodzakelijkheid van de reor ganisatie der „Deutsche Werke" en geenszins rekening houdt met de be-, langen der arbeiders. Te bevoegder plaatse te Berlijn ver wacht men geen zeer gunstige beslis sing. De bladen wijzen ei- op, dat de nota nog steeds het sloopen der „Deut sein Werke" eischt. DE COMMISSIE VAN HERSTEL. De besprekingen van de commissie van herstel hebben nog steeds niet tot een besluit geleid omtrent een beta lingsplan der Duitsehe schulden. Men is nog' steeds een definitief antwoord omtrent deze kwestie uit Londen wach tende. EEN STANDBEELD VOOR BENEDICTUS XV. Het internationaal secretariaat, dei- Katholieke jeugd heeft een oproep gericht aan de Katholieke jeugd der geheele wereld om bijdragen in te zen den voor een monument voor Paus Be nedictus XV z.g. „Hoe zou ik 't geweten hebben Ik ben niet uit geweest." „Dat is waar ook. De markies is al dien tijd, wegens ongesteldheid te huis geweest." Tancredo verlangde naar nadere inlichtingen, maar hij vreesde dat men zijn drift zou opmerken, en dat men de belangstelling, welke hij koes terde om te weten, wat er voorgevallen was, zou raden, alsof men de misdaad op zijn gelaat zou kunnen lezen." Hij vroeg echter :„De jonge man dood „Morsdood, mijnheer. Hij was mid den in het hart getroffen.Nu,de schrtik heeft goed gemikt." „En weet men, vroeg hij, wie de misdaad bedreven heeft „Neen, mijnheer de markies." „Verdenkt men iemand „Niemand. Men had een strooper aangehouden, die den nacht niet in zijne woning was geweest, maar hij heeft kunnen bewijzen, dat hij zich te Tours bevond, en men heeft hem da delijk uit de voorloopige hechtenis ontslagen." „En hoe staat 't er thans mede „Thans beeft men niemand op -t MOTIE VAN WANTROUWEN IN BONOMI. De Italiaansche kamer heeft met 297 tegen 107 stemmen een motie van wantrouwen in de regeering aangeno men. KARDINAAL MERCIER OVER DE PAUSKEUZE. Uit Rome .teruggekeerd, verklaarde kardinaal Mercier over de verheffing ■»an kardinaal Ratti volgens de „Msb." nog het volgende: „Ik ben bijzonder gelukkig over de keuze van het Conclaaf, dat door mgr. Ratti op den troon van Petrus te plaat sen, werkelijk door God is geinspi- Teerd geweest. Deze verkiezing, wij mogen het openlijk verklaren, iB een zegen des Hemels. Pius XI is bij uitne mendheid de volmaakte mensch, die aan het hoofd der Kerk moet staan: zijn geloof is vurig en Zijn geleerdheid is bjjzonder groot. De Kerk bezit een uitverkoren Opperhoofd. Laten wij ons daarover verheugen." HET EUCHARISTISCH CONGRES. TE ROME. Zijne Heiligheid de Paus heeft be paald, dat het internationaal Eucha ristisch congres op den vastgestolden datum, nl. 24 Mei zal plaats hebben. „Msb." DE ONRUST IN DUITSOH- LAND. De besprekingen van het bestuur der rijksvakvereeniging inzake de kwestie der disciplinaire maatregelen zouden eerst gisteravond laat geëin digd zijn. De Voorzitter van de rijksvakveree niging zeide in een rede o.m., dat de rijksvakvereeniging geen voetbreed ge weken was, doch op het hoogtepunt van haar kracht de staking had afge broken, daar de communisten haar uit buiten wilden. Verder verklaarde hij, dat de sta king niet was afgebroken als geëindigd maar onderbroken om de regeering ge legenheid te geven op adem te komen. Deze verklaringen lokten een felle bestrijding uit. Zoo werd o.a. aange voerd dat de stakingsleiding nooit had mogen gedoogen, dat de regeering tot het invoeren van disciniinaire maatre gelen overging. In het bijzonder de vertegenwoordi gers der industrie-centra zooals Frank fort en Breslau waren voor onmiddel lijke hervatting van de staking. DREIGENDE MI J NW ERKE-RSSTA- KINQ, in Midden-Du,ifschland 'dreigt' een staking1 der mijnwerkers. Bij' de Mans ierder Geseilsc'haft stelde de mij'nwer- kersblo-nd een ultimatum op korten termijn, waarin een toeslag1 van 20 mark per man en per werkdag' werd geëischt. De bond weigert alle -on derhandelingen en dreigt na afloop van den termijn de algemeene staking te zullen afkondigen, DE MOORDENAARS VAN ERZ- BERGER TE BOEDAPEST. Het „Berl. Tagebl." verneemt uit Boedapest verschillende bijzonderheden over het verblijf der beide moordenaars van Erzbergen in Hongarije Schulz en Tilles-en zijn reeds in October 1921 uit Miinchen te Boedapiest aangekomen, waar men hen-blijkbaar verwachtte en hun verblijf had voorbereid. Zij ver keerden in de v-ereeuigingslokalem. van do beide irregulaire organisaties, de vereeniging der Ontwakende Hongaren en „Move". In December 1921 werd de verblijfplaats van Schulz en Til- lesen aooi' een toeval bekend. De Duit sehe politie meldde djt onmiddellijk aan de Hongaarschc politie. Men dacht dat beiden nn onmiddellijk zouden wor den gearresleerd, maar veertien da-rrei lang gebeurde er niets in deze aange legenheid, ofschoon liet Duitsehe ge zantschap herhaaldelijk om afdoening verzocht. Intussciien was de Duitsehe rechterlijke macht op de hoog'.-e ge bracht en had twee Duitsehe detecti ves gezonden. Deze slaagden er in korteu tijd in do identiteit der beide personen vast te stellen. Er werd cor respondentie gev-onden, die Schulz en Tillesen op eigen reis-schrijfmachines afdeden. Het gelukte ook, hun woon plaats te ontdekken en de amusements lokalen, waar ze veel kwamen. Blijk baar beschikten ze over ruime geld middelen, ze kochten kleeren en pels jassen voor honderdduizenden kronen en de meest bekende en duurste loka len hebben ze als hun gasten gezien. In November 1921 had de hoofdcom missaris van politie te Boedapest hun passen verstrekt met Hongaarschc na men, die hun het recht gaven voor goed in Hongarije te blijven. Kort na dat de beide delecitves hun spoor had den ontdekt, werden ze gewac, .ehuwti en verlieten ze met al hun bagage het hotel. De D-uilsche detectives kwamen er achter, dat ze naar West-Hongarije waren gegaan, doch wei-den verhinderd ze na te reizen, met de moliveering, dat de Dujtschers indertijd geweigerd hadden den communist Csernyack, die wegens deelneming aan "den moord op Tissa vervolgd werd, uit to leveren. Eerst na vele dagen wachten werd het verbod opgeheven. Er waren toen echter kostbare dagen verloren gegaan. Od de arrestatie werd een premie ge steld van 1 niilljoen Hongaarschc kroi- -EEN INCIDENT. De „Köln. Ztg." meldt uit Bel grado, dat de militaire gevolmachtig de van Zuid-Slavië te Füufkircihen op straat plotseling' is aangevallen door'een dame, die Onmiddellijk ver dween, zonder dat dé' politie haar identiteit ko-n vaststellen. Naar aanleiding' hiervan heeft de Zuid-Slavische regeering te Boeda pest genoegdoening gevraagd BOLSJEWIEKSCHE PROPAGANDA. De te Berlijn aangekomen handels-- commissie der sovjetreg-eering heeft een heele S'po,orwagiOin vol reclame- in, alteriaal meegebracht. De artikelen bleken zuiver boisjewieksche propa gandamiddelen der sovjetregeering te zijn. Behalve de rijkscommissaris voor d>e openbare orde en de B-erlijnsche politiepresident werd ook' het ministe rie van 'bu-itenl. zaken hieromtrent in gelicht, Ambtenaren houden zich met het onderzoek bezig-. GEEN ZWART LEGER? 'I Volgens liet „Journal" loopt in Frankrijk in goed ingelichte koloniale kringen het gerucht, dat plannén tot het vormen van een gr-o-ot „zwart" leger zouden zijn opgeheven. -Mocht dir juist zijn, dan zal het volgens de aanhangige wetten gereorganiseerde leger aanmerkelijk kleiner worden. Nier alleen het geraamde effec.ief van 200.000 inboorlingen zial het minder tellen, -maar tevens een groot aantal vrijwilligers, bestemd voor de enca- dreering' van het zwarte leger. Ook zou het voornemen bestaan enkele der reeds 'bestaande inboor lingen-eenheden op te heffen. oog. Een oogenblik meende men een spoor gevonden te hebben, want men had op de plaats der misdaad een geweerprop gevonden." Eene rilling ging door de leden van Tancredo, maar hij herstelde zich bijna oogenblikkelijk. Hij had zich bediend van een patroon en was er zeker van de buis in den loop gehouden te hebben. Hij had haar er eerst later uitgenomen en weggeworpen op a plaats, waar Vij niet tot eenig vermoeden aanleiding kon geven. Leonard ging voort :„Maar men heeft zich vergist. Wat men gevonden heeft was geen geweerprop, het was slechts een stuk papier, dat door den een of ander was weggeworpen." En heeft men verder niets gevon den „Niets mijnheer, de markies. Niets dat het spoor aanwijst van den schul dige." „Wordt de misdaad niet toege schreven aan eene w. aakneming van den een of andere 1" „Men weet er niets van." „Heeft men den ioneen man mis schien gedood, met het doel om hem te bestelen „O neen, zeker niet." „Misschien had hij een vijand." ,,'t Is mogelijk, maar niemand wist daar iets van." „Een vijand, dien het huwelijk hin derde „Freule de Mézière, die niet uitging en niemand kent, heeft in die richting geen inlichtingen kunnen verstrek ken." „Zij moet wanhopig zijn „Men vreesde een oogenblik, dat zij het verstand zou verliezen. Op raad van den geneesheer moest zij dadelijk van verblijfplaats veranderen." „Is zij dan niet meer te Mézilre „Neen, mijnheer de markies. Het schijnt, dat de a nblik van het ka-teel en van het park, waar de jongeemaa, vermoord werd, een te droevigen indruk op haar maakte." Tancredo staakte hiermede zijn verhoor. Hij wist alles, wat hij wilde,. YWordi vervol/id

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1