©HS BLAD1 BUITENLAND. BINNENLAND MAANDAG 20 Februari 1922» I4fsn Jaargang. Hederlandschs Martelaren en de Eucharistie n. NAAR DE JAARBEURS VERSPREIDE BERICHTEN. feuilleton ZIJN SLACHTOFFER NO. 413, 10LLANDSCH DAGBLAD Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaarf 2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Advertentieprijs: Van 15 regels f 1.25; elkeregel meer f 0 25; Reclame» per regel f Ö.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor. uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, t 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15,— In het jaar 1572 zijn nog andere Martelaren voor het geloof in' de Eu charistie gestorven. Wij bedoelen „de Martelaren van Alkmaar", zooals P. Kronenburg in „Neerlands Heili gen in later eeuwen" I 1901 139 hen terecht noemt, omdat zij uit het Min derbroedersklooster te Alkmaar kwa men. Over den dag van hun martel dood 24 Juni bestaat eenig ver schil bij de schrijvers, maar het feit staat historisch vast, zooals zelfs Pro testanten als Brant toegeven. Om de vereering dezer geloofshelden te bevor deren deelen wij hier eenige bizonder- heden mede, die wij elders nog hopen aan te vullen. De Gardiaan van het klooster was Pater Daniel van Arendonkr, voor wien wij in een handschrift van Pastoor Kleef aldus lezen: P. Daniel Arendonk was gebooren te Kamperveen Op meer zegt: Kampveere d. i. Veere gelegen in de Provintie Zeeland, be gaf zig in zijn jeugd naar Loven Leuven, alwaar hij hem langen tijd under het bestier van voorname man nen in de H. Godsgeleerdheid deed on derwijzen, waarna hij zig onder de Ord re van den H. Franciscus deed aan- ueemen, in welke hij uitblonk door veele soorten van deugden. P. Opmeer geeft hem dezen lof, dat hij was een man geliefd bij alle vroomen, en ijve rig voorstander der catholyken Gods dienst, aanzienelijk door zijne geduu- rige zorgen, vasten, waken en bidden, waardoor hij zelfs in de fleur zij ner jaaren, zeer bleek was geworden. Hij bezat ook een bezondere kennis je in de H. Boeken en schriften der Oudvaderen, gevende daarvan dage lijks blijk tot stigtinge van zijn mede broeders en niettegenstaande dit alle had hij altijd een kiijn gevoelen van zig zèiven, hem minder schijnende te wesen als anderen. Door zijne eerbaar heid, nedrigheid, godsdienstigheijt was hfj ten hoogsten agtbaar. Alle deeze uitmuntende hoedanigheden konde hem voor de woede der booze niet be- vjjlige, maar integendeel deeden se hem te haatelijker zijn in haare oogen, waarom zij dan ook deezen standvas tige belijder nevens vijf zijner Me debroederen, die wij hier laten vol gen door een wreede marteldood hebben omgebragt." De vijf andere martelaren waren P. Cornelius van Diest, P. Johannes van Kaarden, P. Lodewijk van Arquennes, Broeder Adriaan van Gouda en Br. Ëngelbert van Terborg. Behalve den laatste, die te Ransdorp werd gemar teld, omdat hij de heilige Vaten niet wilde prijs geven, sierven allen te Enkhuizen den marteldood voor de Eucharistie. Dit laatste blijkt b.v. uit Ie Annalen van Franciscus Dusseldor- pius, die verhaalt, dat genoemde kloos terlingen naar Enkhuizen werden weg gevoerd en overgeleverd aan den afval ligen priester Gerard van Berkenrode. Om het belang der zaak laat ik in ver taling uit het Latijn den oorspronkelij- ken tekst der Annales ad annum 1572 nu volgen: „Toen deze diep gezonken man bij den overste van het klooster, Daniël van Arendonck gekomen was, haalde hij uit een soort doosje iets, wat ge noemd wordt een „hostie", te voor schijn en vroeg hij hem, of dit de God was, welken hij tot dan toe had ver eerd, waarop de pater-overste „gar diaan" noemen ze hem antwoordde: Indien zij door een priester geldig is geconsacreerd, dan erken ik daarin mijn God en mijn Zaligmaker." Toen sprak de man, grijnslachend het hoofd schuddend: „Die openbare bekentenis zal de oorzaak zijn van uw dood, morgen in 't publiek." Toen er vervolgens een folterhout was opgericht vóór het stadhuis en de uitspraak gedaan was, dat hrj den volgenden dag met zijn eigen k*ord ge wurgd zou worden, bracht men hem in het naburige huis van een zekeren ket terschen magistraat om daar bewaakt te worden; terwijl ze nu den nacht hier doorbrachten in gebed en elkan der wederkeerig op de gebruikelijke wijze hunne zonden beleden, werden zij door dien bewonderenswaardigen gardiaan tot den roemrijken martela- ren-strijd aangemoedigd." FHR. VON PASTOR OVER PIUS XI. De Oostenrjjksche gezant bij den H. Stoel een geleerd geschiedschrijver der Pausen, flir. von Pastor heeft de wel willendheid gehad den Romeinschen correspondent van de „Msb." o.a. het volgende over Pius XI mede te deelen: „De nieuwe Paus verheugt zich, niet tegenstaande zijn 65 jaren, in een groote geestelijke en lichamelijke kracht. Hij is van middelbare grootte, heeft een fijn geleerden-gezicht en zeer aangename omgangsvormen. Als directuer van het Oostenrijksche historische instituut maakte ik reeds in 1903 kennis met mgr. Ratti. Ook later ben ik met hem in relatie gebleven, doch onze betrekkingen be perkten zich op wetenschappelijk ge bied. Over politiek hebben wij nooit ge sproken In wetenschappelijk opzicht heeft de wereld in elk geval veel van den nieu wen Paus te verwachten." DE PAUS OVER DEN WERELD VREDE. De leden van het corps diplomatique bü het Vaticaan hebben collectief bun geloofsbrieven aan den Paus overhan digd. De gezant van Spanje, deken v. het corps diplomatique, hield een re de, waarin hij aan de vreugde der ge- heele wereld uiting gaf, ovor de ver kiezing van den nieuwen Paus. De H. Vader dankte en verklaarde: „Met bijzonder vertrouwen aanvaar den Wij de buide en wenschen voor het groote werk der wereldpacificatie, dat het doel en de groote verdienste was van Onzen betreurden Voorganger Wij weten door een gelukkige peisoon lijke ervaring, dat een corps diplomati que als dit, dat Wij het genoegen heb ben hier rondom Ons te zien, tot den werledvrede kan bijdragen, waarnaar alle volkeren verlangen." KARDINAAL GASPARI. Sedert enkble dagen liep het gerucht dat kardinaal Gaspari als staatssecre taris van den II. Stoel zou aftreden. Uit gezaghebbende bron wordt nu verklaard, dat dit gerucht op verzin sels berust. TOENADERING TOT ROME. Een bijzondere correspondent van de ..Msb." te Rome schrijft: Bij gelegenheid van den dood van Benedictus XV begaf zich een deputa tie van het Grieksche oecumenische pa triarchaat te Constantinopel, met den orthodoxen opper-aartsdiaken mgr. Neofitos aan het hoofd, op officieele wijze naar de apostolische delegatie in Constantinopel, om mgr. Dolci namens de Oostersche kerk te conuoleeren. Alle Grieksche bladen in de Turk- sche hoofdstad hechten een bijzondere PER LUXE AUTO HEEN EN TERUG 10 GLD. PER PERSOON BERGENSCHE AUï O-CENTRALE, BERGEN. TELEFOON 85. kerkelijk-politieke beteekenis aan dit bezoek. Naar men te verstaan geeft, blijkt uit den officieelen stap van het patri archaat de wil van het hoogste ortho doxe gezag om zekere starre formules te laten varen en zich aan de gods dienstige en politieke behoeften van het oogenblik aan te passen. De inwendige constitutie der ortho- dexe Kerk en haar ritus moeten onaan getast blijven, meent de Grieksche pers maar dit belet niet, dat een samengaan der beide' christelijke Kerken mogelijk zal zijn. HET APANAGE VAN EX-KEIZER KAKEL. De gezanten-conferentie te Parijs heeft een memorandum ontvangen van Joego-Slavië, waarin de condities van hun aandeel in de kosten van het ver blijf van ex-keizer Karei op Madeira worden besproken. Het memorandum zet uiteen, dat het nu vastgestelde totaal van 600.000 gou den franks per jaar te boog is. De Joego-Slaven zeggen, dat zij dit niet willen betalen, tenzij de groote mo gendheden eveneens medebetalen. DE IERSCHE KWESTIE. De Iersche bladen commenteeren het feit der tweede lezing van het Engelsch Tersch verdrag en hopen op een spoe dige regeling van het geheele vraag stuk. Intusscben is de obstructie te Cork en Limerick voortgezet. In laatstge noemde plaats weigerde de republi- keinsche brigade het -Iersch gezag over Zuid-Ierland te erkennen. De gemengde verbindingscommis sie, welke op initiatief van de Engel- sche regeering, en met goedkeuring van Ulster en Zuid Ierland is inge steld, begon haar arbeid. Zij is belast met de handhaving der orde aan de noordgrens. Toen 'Vrijdag de mailtréin te Córk aankwam werden op bevel van den commandant te Cork door een afdee- ling van het Iersche republikeinscbe ie ger de bekende bladen uit Dublin, de „Irish Independent" en het „Free man's Journal" in beslag genomen. Alle gevangen genomen burgers van Ulster zijn thans vrijgelaten, doch een twintigtal constabelen worden nog in Zuid-Ierland gevangen gehouden. DE ONRUST IN DUITSCHLAND. Het bestuur van de rijksvakvereeni- ging van Duitsche spoorwegbeambten heeft een verklaring gepubliceerd, waarin het mededeelt, dat een deputa tie door den rijkskanselier werd ont vangen en toezeggingen verkreeg, die het uitgebreide bestuur der rijksvakver eeniging voldoende acht om kalmee rend op de spoorwegbeambten te kun nen inwerken. Het uitgebreide bestuur beschouwt de actie echter eerst dan als geëindigd, wanneer de quaestie van de bestraffing der stakers op bevredigen de wijze zal zijn opgelost. Deze verklaring beteekent een neder laag van den radicalen vleugel van de rijksvakvereeniging, die niet aïkeerig was van een nieuwe spoorwegstaking. Naar het „Berl. Tagebl." mededeelt, is tegen ongeveer 500 a 600 van de 150.000 vaste spoorwegbeambten, die aan de staking hebben deelgenomen, een onderzoek ingesteld. Volgens een voorloopige schatting kan men aannemen, dat 20 beambten op grond van het resultaat van het on derzoek werkelijk zullen worden ge straft. DE CONFERENTIE TE GENUA. Het intern, chr. vakverbond heeft zich in een schrijven gewend tot de Italiaansche regeering om te wijzen op de noodzakelijkheid, dat bij de beraad slagingen over 't economisch herstel v. Europa, ook de arbeidersklasse verte genwoordigd zal moeten zijn. De bij het intern, chr. vakverbond aangesloten organisaties zijn ook uitge noodigd, zich in denzenlfden geest tot hun regeering te wenden. In Nederland hebben het R. K. Vakbureau en het Chr. Nat. Vakverbond een dergelijk verzoek aan de regeering gericht. Volgens tot nu toe binnengekomen berichten hebben ook de chr. vakver bonden in België, Duitsc'hland, Italië en Zwitserland reeds dergelijke stap- Den gedaan. Het heet nu zoo goed als zeker in verband met de ministercrisis in Italië dat de conferentie te Genua zal wor den verdaagd. In diplomatieke kringen verzekert men, dat de Italiaansche regeering het plan zou hebben, aan de mogendheden voor te stellen, de te Genua te houden conferentie te Rome bijeen te roepen in begin April. Havas meente te weten, dat er over eenstemming bereikt is tusschen Frank rijk en Engeland inzake een proceduur welke het deelnemen van Polen, Tsje- cho-Slowakië, Roemenië en Zuid-Sla- vië aan de preliminaire besprekingen betreffende Genua mogelijk maakt. HET EINDE DER STAKING IN ZUID-AFRIKA. Daar de stakers snel den arbeid her vatten, kan de staking feitelijk geëin digd worden verklaard. De goudmijnen hebben tijdens de staking met succes met beperkt perso neel gewerkt. DE KABINETSCRISIS IN ITALIë. In de Italiaansche kamer heeft Bo- nomi medegedeeld, dat hij in verband met de laatste stemming a. d. koning het ontslag van het kabinet had aange boden. De koning heeft het ontslag ech ter nog niet aanvaard. Het ministerie blijft de loopende zaken afdoen. Daar in de kamer het program van het ministerie Bonomi met 368 tegen 11 stemmen was goedgekeurd, wordt verwacht, dat Bonomi de vorming van een links ministerie zal overnemen, in dien nieuwe pogingen van de Nicola of Orlando wederom mochten misluk ken. Het door het kabinet goedgekeurde programma bevat: 1. vrijheid voor alle organisaties, on der inachtneming van de gehoorzaam beid tegenover de wet; 2. de arbeiders moeten in staat wor den gesteld, om aan de verantwoorde lijkheid van hun bedrijven, evenals a. de wetgeving deel te nemen; 3. gemeenschappelijk samenwerken tot oplossing van alle Europeesc'he eco nomische vraagstukken is een onover komelijke voorwaarde voor het leven van alle naties, die op het oogenblik door intransigent egoisme geknecht worden. 1 DE ARBEIDSCONFLICTEN IN DENEMARKEN. Onderhandelingen in de verschillen de takken van het bouwbedrijf te Ko penhagen zijn hervat. Het gerucht loopt, dat de bemidde laars besloten hebben een nieuw bemid delingsvoorstel uit te werken. Men is hoopvol gestemd. MIJNONGELUK. Ln de mijn „Grafirn Johanna" bij Boutlxen, is een. Ketel gesprongen in een. waschkamer, waar 200 man be- mg waren zich te wassohen. Het rondom spuitend kokende water ver womdde 25 man. Een is gestorven Zeven hebben zeer ernstigs brand wonden. Nog 44 man kregen licht, letsel. VERDWENEN EXPEDITIE-LEDEN Kapitein Jaoobson, de leider der expeditie, die ten doel hoeft twee verdwenen leden van Amundsen's ex peditie op te sporen, is te Tromso aangekomen en bevestigt het be richt, dat reeds vroeger gepubliceerd is omtrent het lot dezer twee leiden. Uit overblijfselen, beenderen enz. welke in aisoii zijn gevonden, maakt Jacofcoii op, dat een der verdwe- nenie-n gestorven is en da,t aijri makker hem verbrand beeft om ta voorkomen dat het lijk door wil de dieren zc-u worden opgegeten. KORTE BERICHTEN. Hef la'anfal sterfgevallen tenge- v'olge vail pneumonie is fe New York z;eer gkopif. Op één dag werden niet minder dan 80 sterfg'ev'ajlen aange meld'. In de aifgéfcplpien week hfedroeg lïef 'aantal sterfgevallen tengevolge vla'n influenza te Londen 759 feg'en 1444 jn de voorafgaande week. In een proces tegen den notaris Armstrong1 te Hay, verdacht van mooird .op zij'n vrouw en pigging tbit mjcoïd op zijn collega Martin dear ar se n i-cumve igifti ging heeft de redfi' t'er beslist, dat er voldoende aanwij zingen zijn o(mi de zaak te vferwijïen naar het Assisenfiibf van Hereford. De inter gjaaiilieerde contrcie-oonitnis sic heeft te Wia'msjaiu in Silezië een gtebeim! wapendepot ontdekt. De opcenten orp de Duitsdre douanerechten, die tot uu toe 3909 pO. bedroegen, zlullen met ingang vail I |Maart a.s. tot nader order wor den vterhjcogd tof 4400 pCt. ln Het Noord-Oosten der Ver. Stafen heersdfilt opnieuw vinnige Kou de. -Op soim'mige plaatsen wees de hSalroimefer 22 graden onder nul aan. Te Gnonaiu zijn verscheidene personen gearresteerd, die safeersan naar Nederland wilden smokkelen. j Opi Het station Wittenberg: is in een goederenwagon ee.n man ontdekt, die Stóft in een te Berfijfn aangegeven k'sit had laten insluiten, oimi onder weg! de verschillende pakketten te kunnen doorzoeken en plunderen. Naar de „Lok'. Anzl" meldt, zou Beid Kun zich' momenteel te Berlijn ophouden. Een voorstel Van Lenin, h'et 'hoilsdhewistische leger tot op de helft fe verminderen, is verworpen. j Te Parijs worden besprekingen gevcera ever de Duifsohé k'o]enleve- ratifies, zulks in verband nfet den athtei stand der Duitsdïe leveringen. In San Salvador is een cip&t .nd uiipeö'iohen. De regeering is echter den toestand vojk'omien meester. Volgens offioieeie berichten uit México: t'jy .is cfe toestand in Mexico. over het algemeen rustig. Lenige weken lang heeft men in Parifs niets meer van den vitriool- w erj.er gehoord en men htoopte reeds dat deze vernielingsmaniak zq'n be dervend handwerk had opgegeven. Dezer dagen ontving de politie echter weder een 'klacht van een dame, nat haar mantel, warschijnlij'k met een scheermes, w.as stukgesneden. DE DIENST- EN RUSTTIJDEN *VAN HET SPOORWEGPERSO NEEL. Naar de „Tel." verneemt, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen aan den Minister van Waterstaat toe gezonden een voorstel, met loelicti- ting, jot wijziging van de in het Al gemeen Reglement Dienst Locaalspoof- Wcgen vervatte Depalingen betreffende ae dienst- en rusttijden van het spoor* wegpersonecl. De ingediende wijzigings-voarsteHen beoogen in hoofdzaak verlengin der arbeidstijden. On,afgebroken arbeid wordt in hel soorwegbódrijf slechts gevorderd van tien. die In de groote werkplaats m werkzaam zijn en deze vallen niet on der het A. R. D. en van hen, d'-e op. do kantoren der noofdadministratie, in specties enz, geplaatst zijn. Zal dus van hc-n slechte 45 uren per week gevraagd mogen worden, van alle anderen mag meer verlangd worden, tot 12 uren per dag van hen, die met bewakings dienst belast zijn. Voorgesteld wordt het tegenwoor dige art. 87 in tweeën te 'splitsen en afzonderlijke bepalingen voor locomo tief- en voor treinpersoneel te ont werpen. Die óejde bepalingen art. 87 voor locomotief personeel en art. 87x vu-or treinpersoneel komen hierin, over- can, dat korte rusttijden buiten da standplaats lot den arbeidstijd gefc- keriü; zullen worden. Het personeel stelt daarop prijs en niet ten onrechte, dear rusttijd buiten de standplaats niet' dezelfde .waarde voor den belangheb- benuo heelt als rusttijd op de stend|- plaats. InlusBchen wordt ook in rust tijd buiten de standplaats geen arbeid veniebt en rechtvaardigt de bepaling, dat dergelijke rutslijden tot den ar beidstijd gerekend worden een hooger maximum arbeidstijd dan anders bet geval zou zijn. Het maxi mum is voorgsteldvoor loco- motiefperscueel op 103 uren in twee weien of gemiddeld 9 uren per dag en voor treinpersoneel op 114 uien per twee-wekelijkscii tijdvak of gemiddeld 9!/a uur per dag. DE WONINGHUREN Hel „Vaderland" kan het bericht van het „Volk" inzake de boogere woning- liuren als onjujst tegenspreken. Van den Rijks woningraad js nimmer een auvies in bedoelde richting aan de Regeeriog gegeven ZESDE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. I Do deelneming aan de Zesde Ne- derlanoecbe Jaarbeurs, die a.s. Dins dag opent, bedroeg op 17 dezer in totaal 994 deelnemers, van wie 728 directe deelnemers en 176 vertegen woordigd door Nederlandsche agenten. Do Jaarbeurs zal zonder officieele plechtigheid geopend worden. DE BURGERLIJKE PENSIOEN WET. Door den Neüerl. R. K. Politie bond „Si. Micixaël" is aan den Mi nisterraad een adres verzonden, waar- 11! De jGnge man was dood. De moorde naar kon niet meer onder verdenkirg Komen. Niets beschuldigde hem. Chris tine was op reis om te vergeten. Alles ging dus goed. Hij had niets anders te doen dan te wachten en hij wacht- Hij wachtte bijna vier jaren voor hij zich dorst verklaren en in dien tusschentijd had hij bijzonder heden vernomen, die zijne kansen veel beter maakten. Christine was moeder. Zij had een zoon, dien ij aanbad. Zij kon niet meer hopen op een schitterend lot, haar toekomst was gebroken. De markies was overtuigd, dat hij in zijne pogingen zou slagen en dat zijn droom nog eenmaal werkelijkheid zou worden. Hij zou dc echtgenoot zijn van haar, van de dochter van baron de Mézière. in begmscl was to, het. huwelijk ocsIoten,cn tusschen he' tijdstip waar op Wij ons tliaii, bevinden,en den dag, waarop ae jonge verloofden zullen huwen, liggen slechts enkele dagen. „Het is waar, de markies zag dien dag niet naderen zonder een zeker on heilspellend voorgevoel. Men zou kun nen zeggen, dat deze vereeniging zijn berouw opnieu.v had doen ontwaken. De herinnering aan de gepleegde mis daad verliet hem niet meer en plaagde hem meer dan ooit. Maar hij was niet de man om daar voor terug te treden. Zijn hart was verstaald tegen liet zelfverwijt, en toen hij de kerk verliet, in zijn sidde rende handen het kleine handje van de weduwe houdende, zag men op zijn bleek gelaat geen andere gewaarwor ding dan die van onmetelijk geluk. IX. HET HUWELIJK. Het huwelijk had plaats gehad zon der eenig vertoon. De markies had zijn vrienden niet uit Parijs willen doen komen, en mevrouw de Mézière, cbe zooaL men weet, zeer stil lec de, had s'echts w inig goede bekenden'. Een notaris uit Tours cn dokter 3crnau traden op als getuigen voor de bruid. Dê markies had van zijn kant twee edellieden gekozen, wier kasteeien bij hem in de buurt lagen. Om negen uur des morgens waren allen op het kasteel de Mézière ge komen, en toen zag men reeds liet rijtuig, dat de bruid naar het gemeente huis zou brengen, gereed staan. Men zou om half tien afrijden,daar de plech tigheid in de kerk was vastgesteld op elf uur. Mark, in een geheel nieuw pak, en met z'n mooien kruilekop uitziende als een engel, was met den dokter me- degekomen, die voor deze gelegenheid een nieuwen rok had doen maken. Het lcind was vroolijk zonder te weten waarom, of zich rekenschap te geven "van het hetgeen er zou gebeuren, misschien omdat hij wist, dat hij nu zijne mama zou zien. De arme kleine was nog nooit zoo opgewekt geweest. In afwachting van freule de Mézière, die nog aan haar toilet was, werden de ga ten ontvangen in de kleine be nedenzaal. Daar bevond zich de notaris van Tours en verder de twee vrienden van den arkies. De markies was de eerste, die ver scheen, voortdurend geplaagd door knagend zelfverwijt, toen de dokter binnentrad met het kind, dat de mar kiesweldra als zijn zoon zou erkennen. Toen hij den kleine zag, fronste hij onwillekeurig de wenkbrauwen, maar hij herstelde zich oogenblikkelijk en glimlachend stak hij de armen naar het kind uit. „Ha, zijt ge daar Mark Wat ziet ge er goed uit I" ^Het kind draaide om en trachtte zich zelf te bekijken. Daarop stak hij den markies zijne wang toe, die er een kouden kus op drukte. Om den kleine kwijt te geraken, stond hij op en reikte den dokter de hand. „Hoe maakt ge het, dokter?"- - j „Uitmuntend. Hij stelde zijne vrienden voor. De gewone wisseling van beleefdheden volgde, waarop iedereen ging zitten en men zeide niets meer, daar niemand iets te zeggen had. Men had niets anders te doen dan het gaan en komen van het kind te volgen, dat uitbundige pret had en druk speelde. Op hetzelfde oogenblik werd de deur van de zaal geopend en de baro nes de Mézières trad binnen, gevolgd door hare dochter, die in het wit ge kleed was. De markies was er bepaald op ge leld geweest, dat zij zich als een jonge bruid zou kleeden. A voelde zij zich ongelukkig," zoo redeneerde hij, toch behoefde dit niet aan de groote klok gehangen te worden. Zij was even wit als haar kleed, en aan de oogen kon men zien, dat zij geweend had. De arme jonge weduwe had 'nder- daad haar laatsten nacht onder het ouderlijke dak in diepe droefheid en in tranen doorgebracht. Slechts één gedachte troostte haar, dat was, dat zij haar toon zou zien. Zoodra zij binnentrad, keek zij met onrustige blikken rond. Zij zag het kleine ventje en de grootste vreugde bezielde voor een oogenblik haar edel gelaat. Toen de beide dames binnentraden, stond het geheele gezelschap haastig op. De twee landjonkers staarden de bruid in de hoogste verbazing aan, want niettegenstaande de doodsbleeke gelaatskleur, was zij verblindend"1 schoon, hetgeen nog meef uitkwam door het prachtige kleed, dat zij droeg.: De beide getuigen zochten naar woorden, ons hunne hulde en bewon dering te doen blijken'. De markies stelde hen voor en zij bepaalden er zich toe, eerbiedig te groeten. In stilte benijdden zij het geluk van den markies. Christine, die den kleinen Mark herhaaldelijk innig kuste, had haar toekomstigen echtgenoot gegroet met een zekere teedere dankbaarheid, maar och kon zij niet voorkomen, dat, toen zij de hand van den dokter drukte, een traan hars wimpers bevochtigde. Zij had gedacht aan den doode, aan den vriend van den geneesheer aan den vader vanjMark,en dejheer Bernau, zelf uiterst ontroerd, had beg epen wat er in haar omging en leed met haar. Hier, in deze zaal, waar Paul na het plegen der misdaad neergelegd was, scheen alle aan hem fe herinneren. „Het is tijd," zeide hij. „Als gij gereed zijt, dames, dan kunnen wij vertrekkend' YWórdt V0i)olg(f)2>

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1