Sociale Berichten. GEMENGD NIEUWS ALKMAAR. Stafen-Bsneraa! Kerk en Sehnol jiiigtsviug waarin hij .werd groatge bracht. Uitvoerig beschrijft hij de crisis jaren voor het uitb.eken van den oor leg en de oorlogsgebeurtenissen aelf ■Boowel politieke als militaire, o.a. tie slagen aan de Marne en bij Verdun, de Politiek van von Beth ftiann Hollweg, de debacle van den 9cn November 1918 zijn reis naar Holland enz. Het werk zal in het Huitsch verschijnen bij: Ctatte te Stuttgart en Berlijn, en in het Ne- üerlandsch, Engelsoh, Fransch en Spaanseh bij de Uitgevers-Maat- Schappij „Mundus" te Amsterdam t(Dir. M. Lindebaum.) DE VERWORPEN i I PENSIOENWET. Naar men aan ,.de Voorwaarts" Hit goede bron mededeelt, zullen •aan art. 36 (het artikel waarvan gesproken werd in het officieuse regeeringsbericht) een:ge nieuwe alinea's 'worden toegevoegd. Hier in zal worden geregeld, de te hef fen bijdrage. Deze bijdrage zal worden een rloorloopende korting van 3 voor eigen pensioen en 5Va voor weduwenpensioen. GEEN PROTECTIE MAATREGELEN Zaterdag 18 Febr. j.l. vergaderd© ds commissie voor de economisch© politiek ter behandeling van het jidv'es der subcommissie voor de economische politiek, welke in .op dracht had .een onderzoek' in te stellen naar he geen kan geschieden om de huidige depressie in het be drijfsleven te verzachten. De commissie nam met groote meerderheid het besluit, dat het niet gewenscht was tot verhooging van invoerrechten over te gaan. Vervolgens kwam aan de orde het geven van de bevoegdheid aan d© regeering in ze©r bijzondere geval len invoerverboden te kunnen uit- vaard'gen, welke in ieder geval een tijdelijk karakter zuiden moeten dia gan. Over dit onderwerp staakten in de vergadering de stemmen'. Voorts werd liet met groote meer derheid van stemmen wenschelijk geacht, dat de Regeering de be voegdheid hebbe om buitengewone credieten te verleenen: lo. aan levensvatbare bedrijven welke door de crisis omstandigheden tijdelijk n finaneieele moeilijkheden verkeeren; 2o. aan fabrikanten en in uitzon- Üer ngigevaljen aan handelaren, ten einde relaties in het buitenland te behouden, of te herwinnen; zulks m©t het doel de werkgele genheid hier te lande zooveel moge lijk op peil te kunnen houden. KAMER-CANDIDATUUR. De heer K. Oz. de Boer oud-Burge- jieester van Assendelft en Lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal is aangezocht een plaats op de groslijst van den Vrijheidsbond voor de Twee de Kamer-verkiezing. Als Landbouw-speeialist zou hij naar verluidt voor de plattelanders de gewenschte persoon zijn. Het se naatslid voelt er veel voor om weer eens van Kamer te veranderen. TWEEDE KAMER, Staat sbegrooting 1922 Justitie. Ingediend op dit, hoofdstuk is, eene nota van wijziging, ten doel hebbende eene verhooging met 10.000 van de post „Aandeel in de kosten van bouw en inrichting van een gebouw tot huis vesting van een kantongerechtsgebouw en lokalen voor den ontvarieer der re gistratié te Beetsterzwaag. Met het oog op de omstandigheid, dat de opleidingsbrigade der rijksveld wacht te Amsterdam, althans voorloo- pig opgehevën wordt, kan die post worden verminderd met 40.000. MAKELAARDIJ. Do heer Van Dijk heeft op het des betreffende amendement van de com missie van Rapporteurs op het wets ontwerp: herziening der bepalingen betreffende de makelaardij, drie sub amendementen voorgesteld. SUPPL. BEGROOTING SURI NAME 1919. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de kolo niale huishoudelijke begrooting van Su riname voor 1919. INVOER VAN PAARDEN. Vragen van Kamerleden. De heer Braat heeft den minister van L., N. en H. de volgende vraag gesteld: Is de minister bereid mede te deelen waarom Z.E., ter voorkoming van be smetting, niet de grenzen sluit voor den invoer van paarden uit Engeland, waar zeer veel tongblaar voorkomt? SCHIERMONNIKOOG. Vragen van Kamerleden. De heer Van Vuuren stelde aan den minister van Waterstaat de volgende vragen: I. Acht de minister van Waterstaat het mogelijk, maatregelen te treffen, waardoor Schiermonnikoog tegen een isolement als waarin het gedurende de laatste weken heeft verkeerd, in de toekomst op afdoende wijze wordt ge vrijwaard? II. Zoo ja; welke zijn de maatrege len, die daartoe kunnen worden geno men? III. Acht de minister van Water- Staat, bij bevestigende beantwoording 'der eerste vraag, het niet noodig, dat deze maatregelen zoo spoedig mogelijk iworden getroffen en mag worden ver wacht dat dit zal geschieden, zoo ja. jjvanneer of binnen welken tifd.9 LEGERPAARDENMEST. Schriftelijk beantw. vragen. Op de vragen van den heer Van Rappard betreffende de toewijzing van den legerpaardenmest aan kwee- kerijen, antwoordde de minister van Oorlog, dat het hem bekend is, dat door landbouwers geen legerpaarden mest kan worden gekocht. Het ligt niet in het vornemen den legerpaardenmest op de vóór de mobi lisatie gebruikelijke wijze weder pu bliek te doen verkoopen of het weg halen daarvan te doen verpachten, te meer niet, omdat van publieken ver koop of verpachting van genoemd pro duet door de zorg van de militaire au toriteiten geen meerdere baten voor 's Rijks schatkist worden verwacht. DE INKRIMPING DER H. A. R. TE ROTTERDAM. Gistermorgen hebben de havenarbeï dors gewoon iaten stempelen en zich aangemeld aan de aanneemkantoren. Het ligt in de bedoeling eerst af te wachten hoe de H. A. R. toepast, wel ke bedragen uitgekeerd worden en wie voorbestemd zijn buiten de H. A. R. te vallen, alvorens het standpunt wordt vastgesteld. Toen de afwijzende beschikking van den Minister bekend werd, heeft het hoofdbestuur van den Centralen Bond nog een onderhoud met de S. V. ge had. Toen werd er gevraagd of de Cen trale Bond bereid was mede te werken aan een andere oplossing, die tot in krimping der H. A. R. zou leiden en een grootere bijdrage van de arbeiders zou eischen. Daartoe was bet Hoofdbestuur niet bereid. Eerder wenscht men vernieti ging der H. A. R. en op dit standpunt staat men thans nog. EEN CONFLICT AAN DE LIJMFA- BKIEK TE DELFT TE WACHTEN? Ter bespreking van de door de di rectie der Lijm- en Gelatinefabriek aangekondigde 10 pCt. loonsverlaging hield gisterenmorgen de afd. Delft v. de Ned. Vereeniging van Fabrieksar beiders een vergadering welke zeer druk was bezocht. Ter vergadering werd medegedeeld, dat de hoofdbesturen van de verschil- hnde organisaties eenparig Min oor deel zijn, oat een loonsverlaging door de arbeiders aan de Lijmfabriek niet kan worden aanvaard, hetgeen op de heden te houden conferentie aan de directie zal worden medegedeeld. Leiden de besprekingen niet tot het gewenschte resultaat, dan zal een con flict onvermijdelijk zijn. EIEREN VOOR HUN GELD. Bij de N. V. Houtindustrie „Picus" te Eindhoven, heerscht reeds eenigen tijd eene staking, daar de arbeiders met geen loonsverlaging genoegen wil len nemen. Den uurwerkers, dio vroeger 70 ct. per uur verdienden, wordt thans 50 ct. geboden. Deze onderneming werkte in den drukken tijd met ruim 500 arbeiders. 'Later is dit getal tot ongeveer 150 ge da aid. daar er veel materiaal sig.-kist- jes en picusplaten in Duitsehland ver vaardigd werd. De boomen werden per spoor naar Duitsehland gezonden, waarna het gefabriceerd materiaal n. Eindhoven terugkwam. Hieraan schijnt thans een .einde ge maakt te worden, gezien het aanbod aan de arbeiders om tegen lager loon weer op de Picusfabrieken te komen werken: Gisterenmorgen is een staking uit gebroken bij de Leidsche Katoenmaat schappij, omvattende ruim 200 werk lieden, behoorende bij den modernen bond, de Roomsch-Katkolieke en de Christelijke organisaties, benevens en kelen van de Federatie. De oorzaak ligt in het door de directie voorgestel de verlaging van 10 pCt. der loonen, die varieeren tusschen de 20 en 25 er werd in laatste weken slechts 4 da gen per week gewerkt. UIT HET DRUKKERSBEDRIJF. De afdeeling' Arnhem1 van den Ned. R. K. Orafiscihen Bond heeft na een bespreking de voorstellen van den Bond van Boekdrukkerijen tot loons verlaging en werktijidverlenging' on aannemelijk verklaard en daarna de volgende motie aangenomen: De afd. enz., gezien het standpunt van den Minister van Binnenjandsclhe Zaken inzake het prij'starief van den Ned. Bond van Boekdrukkerijen, waar door hij de uitgetrokken werklooze typografen aan de armoede prijs geeft voor de belangen van de schatkist; spreekt hare diepe afkeuring hier over uit en giaat over tot de prde van den dag. De kopergieterij en scihroeven- fabriekte IJse.lmonde zial met 1 April ten gevolge der heerscih'ende slapte worden stopgezet. De werklieden en het kantoorpersoneel hebben tegen dien datum hun ontslag gekregen. Op de pannenfabriek der N. V. Dericks en Geldens te Druten, worden bij gebrek .aan werk a.s. Donderdag 60 werklieden ontslagen. De malaise in de tablaksindustrie blijft te Kampen nog steeds toenemen Thans weer heeft de fabriek „Was- oana" aan ongeveer 140 sigarenma kers ontsjag aangezegd, waardoor het aantal werkfoozen stijgt tot boven de negenhonderd. 51" - ONT! AARD. i i .Te Rozenburg had. vorige week met het mistige en regenachtige weer een tragische verhuizing plaats van een ruim 82-jari,ae weduwe, Haar 55 jarige zoon P. had deze oude vrouw op een handkar gezet om naar 'n anderen zoon te worden ge bracht, daar hij zijn moeder niet langer bij z'.ch in huis wilde houden. Tlccn zij bij' haar 60-jarigen zoon L kwam. wilde deze haar ook geen onderdak geven, waarop de oud© moeder door haar zoon met haar beddegved op straat werd n^erg:z:t daar allo drie haar zoons beweer den, -haar niet te kunnen houden. Dicor tussehenkömet van c\:n bur gemeester en den rijksveldwachter die inmiddels met het geval jn k'en nis waren gesteld, is de oud© vrouw die niet loopen kan, weer op den kar gezet, en getrokken door de buren, naar P, teruggebracht, die op last van den burgemeester zijn moeder in huis moest terugnemen, tot er een goed onderkomen voor de oude vrouw is gevonden („Vad.'') WOONWAGEN-REVOLUTIE. Aan de Brinkhorstlaan te Den Haag heeft Zondag een twist plaats gehad tussohen bewoners der woon wagens die daar geplaatst zijn. In den namiddag moesten eenige agen ten er de orde hers e lm. Dissraehts oohter begon het rumoer opnieuw. De woonwagenbewoners namen daar bij ©en dre'gende houding aan tegen over de politie. Een der agenten lost© een revo] verschot, omdat hij gedreigd werd door e©n man met ©en jachtgeweer. Een dubbelpost is bij de woonwagens gep.laa.tst. Van verwondingen is niets gebleken. EEN SPEELHOL? In den nacht van Zaterdag op Zon dag hoorde een inspecteur van politie geluid van stemmen in een perceel aan net Oude Kerksplein te Amsterdam. Hij vermoeddep-idat zich daar ccn nachthuis bevond en klopte op de deur. Men verleende hem echter geen toegang. Inmiddels waren er ook eenige agenten gekomen en de politie be sloot te wachten tot de bezoekers bel huis zouden verlaten. Af en toe kwam er iemand naar buietn. Allen werden opgebracht naar het politie-bureau Warmoesstraal Om drie uur deelde de eigenaar van liet perceel mee" dat hij de politie tot zijn nuis zou toelaten. Er waren toen nog cen 20-tal bezoe kers, die door den inspecteur gelast werden hel huis to verlaten. Allen- v.ol- Meden aan het bevel, behalve één, die ernstig verzet bood. Het beele gezel schap werd naar bet politie-bureau ge bracht en zal vervolgd worden we gens het zetten van gelagen in. beslo ten tijd. Er zijn ernstige vermoedens gere zen, dat men bier een speelhol ontdekt heeft. Met zekerheid neeft de politie dat evenwel niet kunnen cons taleeren. EEN RELLETJE AAN DEN ZEEDIJK. In aen nacht van Zondag op Maan dag verstoorde een beschonkene aan den Zeedijk de orde. Toen de Amster- damsche politie den man, die een be rucht type uit deze omgeving is, naar het politie-bureau in de Warmoesstraat wilde overbrengen, kwamen zijn vrien den en verwanten opdagen, die hem wilden bevrijden en een dreigende hou ding legen do politie-mannen aanna men. Deze laatsten maakten van de wapenen gebruik en schoten met hun revolvers in de luclit. Uit de Water- steeg werd, vermoedelijk met los kruit, op de politie geschoten. Niemand werd gekwetst. Sommige buurtbewoners namen uit hun bovenwoningen deel aan bet ge vecht en wierpen van daar met bloem potten en dergelijke projectielen naar de politie De arrestant heeft echter, ondanks het verzet, zijn \yeg gevonden naar het politie-bureau HET IJS. De postboot „Jftr. von Geusau" lïeelt opnieuw een vergeefsdfie po ging gedaan om den ijsdam in oen Keteimcnd te doorbreken, waarbij de kapitein ernstig aan hoofd en linker arm1 verwond werd tengevolge van het lemgsiaan van fifet stuurrad. Daar hei ijs voortdurend blijft op stuwen, wordt hét naar deskundig oordeel noodzakelijk geacilït, dat de Genie den dam. zal doen springen. HET GROENEN EN HET U. S. C. Blijkens de officieele mededeelingen dienaangaande ingekomen, hébben zoowel de Ajgemeene Kerk'eraad der Ned. Heiv. Gemeente ais Z. D. H. ae Aartsbisschop van Utrecht gaarne en volkomen adh'aesie betuigd aan het adres, door den em. pred. W. H. Lieftinck gericht tot den Academi- schen Senaat en handelend over de groentljasdiandajen en hét zedelijk bankroet van het Utrechtscjï Studen tencorps. DREIGBRIEVEN. Dezer dagen zijn te Den H*aa'g door verschillende ingezetenen der gemeen te dreigbrieven ontvangen, waarschijn lijk afkomstig' van anarchistische zijde. Bij mevrouw de weduwe Van 't S., wonende aan de Willem de Zwijger- laan, is Zaterdagnacht een ruit inge worpen door middel Van een keisteen, welke met kracht naar biuiten werd geslingerd. Waarschijnlijk was deze daad gericht tegen den zoon van mevrouw van 't S., den hoofdclom- missaris van politie daar ter stede. DE BROODPRIJS TE AMSTERDAM Naar de „Tel." verneemt wordt er in bakkerskringen zeer ernstig aan gedacht, om, in verband met de sterke stijging der bloem- en meelprijzen in Amerika deze stegen van f 16 a f L6.50 tolt f 20.50 den brood prijs naar-verhouding te veihloogeu. Dézer dagen zal een vergadering van bakkérspatroons plaats hebben, walv in een besluit zal worden.peuo^aui Verwacht wordt, dat de broodprijs,' die momenteel 18 cent bedraagt* min stens op 20 cent, waarschijnlijk' echter op 21 cent zal worden gebracht. PANNEKOEKEN. Onder de ingekb'men stukken in de jongste landsvergadering van Sciïoo- nebeek was, volgens hel .„Vad." het vei zoek van 'bewoners van liet Nieuw- Sctiooneaeekerv'eld om' een commissie le willen instellen, die tot taak krijgt te onderzoeken „welke arbeiders in h'et Sdio.oneb'eek'erve 1 d de vette p.an- nekoek'en eten en deze personen door publicatie in de Emmer Cf. aan de ajgemeene verachting prijs te geven". OEFN WERKLUST. Bij een veehouder in de gemeente Sc'Eoferjand kwamen Vrijdag j.l. twee veldarbejders een gave vragen. De boer vroeg of ze niet liever werk hadden, bijv. tegen een week loon vian f 13. Dat wilden ze graag. De boer bood h'iun daarop werk' aan tegen een week loon van f 15; hij verwachtten ze Maandagmorgen te 7 uur. Toen kwamen de bezwaren, de een Had dit. de andere dat, met h'et ge volg, aat het aanbod door de arbei ders afgeslagen werd. Bij informatie 'bleek den' boer, dat een der arbeiders 3 koeien op sta] heeft en beiden per weekr f 10 steun uit de werkjoozenk'as genieten. KI.SIN hiimmi Te Assen is gevankelijk bin nengebracht J. B. K. te Barger Compascuum die met een mes twee personen zoodanig heeft verwond dat deze naar het zie kenhuis moesten worden vervoerd Gisteren werden door eeni ge knapen in een der lanen te Amersfoort een kinderlijkje van het vrouwelijk geslacht gevonden, dat in een krant gewikkeld was. Het onderzoek in Utrecht zal uit maken of het kind heeft geleefd. Op het station Hèeienveen werd gisteravond een postkar voor brievenmalen door een trein aangereden en vrijwei verbrijzeld. Geen persoonlijke ongelukken. Men wijt het ongeval aan de slech te stationsverlichting. Te Nieuw Amsterdam is door onbekende oorzaak de boer derij, bewoond door den landbou wer Van Wieringen, afgebrand. Inde laatste weken doen zich te Stavenisse door een onbe kende ziekte of oorzaak, zeer veel sterfgevallen onder de honden voor. Naar w ij vernemen zai de dr. Ariënsvereenig.ng hoogstwaar schijnlijk een R. K. rustoord voor mannelijke alcoholisten en lichte zenuwpatiënetn openen op 1 ArUril a.s. In verban d met den dief stal met geweldpleging in de pastorie te Schuller-Wylre zijn door de marechaussee aangehou den R. en S., arbeiders te Valken burg, die hebben bekend mede plichtig te zijn. Ook den hoofdda der is de marechaussee on het spoor. Te Nederweert zijn afge brand huis en stal van den kanaal werker J. De inboedel ging mede in de vlammen op. Een werklooze arbeider te Emmen, wiens heele hebben en houden nog geen f 50 waard is en die te Weerdinge woont, heeft aan belastingen (rijks-, gemeente en verdedigingsbelastingen) op te brengen in één jaarsamen f 401 Te Dieden bij Megen (N. Br.) is de molenaar die'zoo ern stig door een molenwiek werd ge troffen, aan de gevolgen overle den. Aan de O os t-G r o n i n gsche grens wordt streng gewaakt, met het oog op hondsdolheid op het uit Duitsehland binnen komen van honden. Er zijn een paar honden afgemaakt. In het Noorder Buiten Spaarne is idoor het ijs een motorboot lek geslagen en gezon ken. De schipper, zijn vrouw en drie kinderen konden zich met moeite redden. In verband met den lijk- roof te Oude Tonge is een ver moedelijk medeplichtige P. van St. Annaland, gearresteerd en gevan kelijk maar het Huis van Bewa ring te Rotterdam overgebracht. Gistere nmiddag 4 uur is op den polder Kort en Lang Am bacht onder Sliedrecht de Boerde- rii van den heer Hage, bewoond door JXL de Keijzer geheel afge brand. Slechts eene schuur kon worden behouden. Oorzaak on bekend. Verzekering dekt de scha de. Een nota van B. en Wi. van Amsterdam1 over de crisisschade is verschenen. Het overschot, dat blijft na uitkeering van 1/6 der opbrengst Ü.W,.-belasting moet aan de gemeenten worden uitge keerd. Thans is Üe voordracht verschen van B. en Wivan Am sterdam in zake een motor-omni busverbinding met .Watergraafs meer als proef. Er zullen 11 mo- toromnibussen in dienst worden genomen, waarvan de kosten f225.000 bedragen. Tusschen de Kon. Lucht vaart Mij. en het Gemeentebestuur van Rotterdam is overeenstemr rning bereikt omtrent de voor waarden, onder welke de Maat schappij bereid is haar hoofdkan toor, van den Haag, naar Rotter dam over te nlaats'en. Te A1 dhen aan den Riin is zekere A. door het ijs gezakt en verdronken. De opbrengst van de Rus sische week, in de vorige week te Delft georganiseerd, bedraagt f3500, plus een groote hoeveel heid voedselpakketten. Een landbouwer in Voe- rendaal moest belasting betalen doch had niet zooveel contanten. Daarom1 ging hij naar het belas tingkantoor en nam een koe mee, teneinde zijn goeden wil te too- nen. T e 's-G raven hage is over leden de gepensionneerde gene- raal-majoor der Genie van het Nederlandsch-Indisch leger Ch. F de Rochemont. In aansluiting op ons be richt omtrent de overbrenging van de Mij. Zeeland van Vlissin- gen naar Hoek van Holland, ver nemen wij nag, dat de Zeeland voor'oo-ig .nog met boot cen dienst Vlisshisen—Folkestone zal onderhouden. AUDIËNTIE BIJ Z. H. DEN PAUS. De Ro'ineinsdhe correspondent van „De Tijd" seint dat een der eerste Nederlanders, die door Z. H. Paus Pius XI in cijzondere audiëntie zijn ontvangen, de heer dr. AlpMons Ste ger is, die te Rome vertoeft in ver- oand met zijn zeer gewaardeerde be moeiingen ten 'bate van het Interna tionale Katholicisme. PROF. J. V. DE GROOT. De toestand van professor De Groot bjijft steeds zorgwekkend. De patiënt is uiterst zwak. BENOEMINGEN. Z. D. H. de Bisschop van Haar lem heelt benoemd tot Pastoor te Rotterdam (H. Lambertus) den Wel eervv. heer H. J. O. Haver, te Be verwijk (O. L. Vr. van Goeden Raad), den Wclecrw. heer C. M. Wouterlood, die kapelaan was te Amsterdam (II. Willibrordus buiten) en te Ierseke den Weleerwaarden heer W. H. de Groot, die kapelaan was te Roelofarendsveen. MGR. ABELS. De bekende Nederiandscho mis sionaris-bisschop, Mgr., Abels,, apiostolisch-vicaris van Oost-Mongo- lië, zal dit jaar zijn zilveren bis- schopsjubiló vieren. Zijn Hoogeer$. werd geboren te Weert 31 Januari 1856 en priester gewijd in 1879. In 1880 kwam hij in de Missie van Scheut om reeds het volgend jaar naar Mongolië te vertrekken. Meer dan 4tl jaar arbeidde hij onafgebro ken in Oost-Mongolië. Op 30 Oct. 1897 werd de Z.Eerw. heer Abels tot bisschop van Naganya gewijd. DE OPENING VAN DEN DRA\DLO ST. LEFONISCHEN PERSDIENST. Hedenmorgen om kwart over acht is de DraadloosAlelefonische Pers dienst van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam' officieel geopend. Wij herhalen: officieel ge- ope n4! Weliswaar is de openings- plecht'gheid niet door officieele per sonen bijgewoond, doch hebben ve len niettemin van hunne belang stelling blijk gegeven. Noemen wij eerst Z.Bxc. Minister Jhr. mr. Oh. J. M. Ruys de Bee- renbrooick, die de volgende verkla ring bp de electro-magnetische gol ven wilde doen voortplanten „Bij de opening van den Radio- Telefonischen Dienst ten behoeve van de pers, wil ik gaarne hulde brengen aan de energie van de leiders van het „Persbureau Vaz Das" te Amsterdam, die er in ge slaagd zijn eene dergelijke voor het wereldverkeer zoo belangrijke verbin ding ten behoeve van hun dienst tot stand te brengen. Ruvs de Beerenbrouck" De Minister van Waterstaat, Z.Exc A. A. H. W. Konig, vindt in de opening van den Draad loos -Te I e fo- nlaohen Persdienst aanl eidir/|g tot het maken van de opmerking, dat zijne belangitelling voldoende dujdeJijk blijkt uit de omstandigheid, dat hij het Persbureau Vaz Bias in staat heeft gesteld een proef met het nieuwe systeem van berichtgeving te nemen en de Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie, de heer E. P. Westerveld is er van over tuigd, dat de proefneming hier te lande veel kans van slagen heeft. Geven wij thans het woord aan een oud-Minister, met name Mr. M. W. F. Treub. Mr. Treub, heeft -een schrijven samengesteld om door het lucht ruim te doen zenden, waaraan wij het volgende ontleenen „Laat mij beginnen U geluk te wenschen met het nieuwe middel ter verspreiding van berichten aan onze pers. Gaarne wenseh ik U toe, dat deze moderne wijze van distribu tie van nieuwsberichten alle resul taten zal opleveren, welke door U er van verwacht worden. Alleen indien twee hoofdvoorwaar den verwezenlijkt worden, zie ik een mogelijkheid, om het econo misch zoo diep gezonken Europa nog voor ondergang te behoeden. De eerste dier voorwaarden is, dat zooveel maar e enigszins moge lijk is, alle verouderde outillage in de verschliendei bedrijven door installaties, waarbij de nieuwste vin dingen van de techniek Ia ïoepassW komen, en dat in het algemeen all/ verouderde werkmethoden door 0n de hoogte van den tijd zijndei in- richtingen, worden vervangen. De tweede voorwaarde bestaat ïn het levendig worden van het besej dat, indien de volken van ons we relddeel zich op economisch terrein blijven bestrijden, aan het internatj. onale verkeer telkens gooter© hin derpalen blijven in den weg stél len, en hun heil blijven zoeken in een even vruchteloos als onverstan dig pogen, redding te vinden in 0JJ_ slu t-ing binnen eigen grenzen, de inzinking steeds dieper zal gaan, ee Europa reddeloos zal zijn verloren m.a.w. onder economische voogdij en Overlieersching van andere we- relddeelen zal moeten komen. Mr. A. R. Zimmerman, Burgemees ter van Rotterdam, vindt in de historische gebeurtenis, welke heden voor de journalistiek plaa'* heeft, aanleiding het „Per-bureau Vaa Bias" gduk te wenschen Aan dien gelukwensch voegt hij een interes santo beschouwing over de verhou ding tusschen de overheid en de pers toe. „De Draadloos-Telefonische Pers dienst komt mij voor een zaak van be teekenis te zijn voor de pers in Neder land", schrijft ons mr. J. A. N. Patjjn, de burgemeester van 's-Gravenhage en vervolgt dan: „Waar het bij de pers toch aankomt op het zoo spoedig mogelijk overbren gen van berichten, moet een dienst die bet mogelijk maakt, dat een bericht te lefonisch door alle aangeslotenen op betzelfde "oogenblik wordt ontvangen, een groote vooruitgang zijn." De Burgervader van de residentie is verder zoo vriendelijk geweest om bij deze gelegenheid op ons verzoek eenige mededeelingen te doen over de maatregelen, welke in de hofstad ter bestrijding van de werkloosheid wor den genomen. Eenige oogenblikken willen wij de beschouwingen van Overheidspersonen onderbreken om thans de menschen uit ons journalistiek vak te la ten spreken. De waarn. Voorzitter van „De Ne- derlandsehe Dagbladpers" Chr. A. Vie- weg te Nijmegen, juicht bet in hooge mate toe, dat het actieve Persbureau Vaz Dias heden zijn draadlooze Pers dienst in Nederland instelt. De dag van heden is een gewichtige in het leven van de Nederlandsche Pers en in het bijzonder in dat van do collega's in de provincie." De voorzitter van den Nederland- schen Journalistenkring, de heer D. Hans, schrijft: „De opening van den Draadloos-Te- lefonischen Persdienst in Nederland is een nieuwe en belangrijke phase in de ontwikkeling van het journalistieke bedrijf. Het zal mij niet verbazen als wij straks hooren, dat de papierlooze krant bij onze abonné's in de bus ge stopt wordt. Ik wensch U geluk en sue ces." Een andere collega, vooraanstaande in de journalistiek, met name J. B. Vesters, de voorzitter van de R. K. Journalisten vereeniging, laat het vol gende draadloos telefoneeren: „De beteekenis van den Draadloos- Telefonischen Persdienst zal de prac- tijk uitwijzen. Sta mij toe U te zeggen, dat ik elke poging om den stap der journalistiek te versnellen, toejuichen dat de toepassing der nieuwe natuur kundige vondst de belofte van nog meer nieuws insluit. Indien men niet mag zeggen, dat wij over den drempel dan toch wel, dat wij midden op het terrein van de on begrensde mogelijkheden staan. Aan vaard mijn gelukwensch met uw stout en ongetwijfeld vruchtbaar initiatief." De Directeuren van het Nederlandsch Correspondentiebureau voor Dagbla den te 's-Gravenhage, de heeren Be- linfante en Vas Dias, uiten zich over do nieuwe uitvinding voor de pers al dus: „De lucht als.... telefoonjuffdouw! Dadelijk en ongetwijfeld op goed ge tuigschrift van accuratesse in dienst genomen door de actieve direc teuren van het Persbureau Vaz Dias in Neerland's Hoofstad. Ons compli ment en onze meest hartelijke geluk- wenschen en bovendien onze beste wenschen voor een, de geheele pers ten goede komend, welslagen van uwen nieuwen dienst met behulp van dit bij uitstek belangrijke wereld-com- muinicatiemiddel." Kortheidshalve volstaan wij thans met nog een stem van een bekend staatsman uit het buitenland en een van een zeer geacht politie-autoriteit uit de hoofdstad. De Minister-President van Zweden, de heer J. Branting, doet ons door be middeling van de Zweedsche Legatie te 's-Gravenhage een verklaring, toe komen, waaraan het volgende is ont leend: „De Minister-Pmident stelt zeei veel belang in het openen van den Draadloos-Telefouischen Persdienst door het Persbureau Vaz Dias in Hol land. Hij waardeert ten zeerste der vooruitgang voor de pers door het aan wenden van deze uitvinding, welke zeer zeker een groote toekomst zal hebben." Tot slot de Hoofdcommissaris vau Politie te Amsterdam, de heer A. J- Marcusse, die de draadlooze telefonie voor de pers van uitnemend belang acht. En niet 't minst voor de goed^ samenwerking tusschen politie eD per) waarover in den laatsten tijd zoover gesproken wordt. Vele andere autoriteiten, uit binnen^ en buitenland, alsmede tal van perso nen uit handels-, industrieels cn nto 't minst uit politieke en journalism^ ke kringen deden ons hunne j[£Uy,' wenschen toekomen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2