KUNST EN KENNIS SPORT EN SPEL faqezonden stukken Bisrprtijkg Stasid Provinciaal Nioows Telegrammen Itt tioep&sslLg,' Jgemeen all© leu door 0p id zijnd© in- in gen. Ie bestaat ia a bet besef van ons we- teolterrein (het internati- g 'ootore hin- len weg stel- n zoeken in .3 onverstan- vinden in op- grenzen, <ie zal gaan, ei; iijn verloren, -Tclie voogdij i andere w©- komen. In, Burgemees [indt in de welke heden ilaat» heeft, ar eau Vaz |en Aan diein een interes- de verhou- |rbeid en de ïisclie Pers zaak van be [ers in Neder- A. N. Patijn, [ravenhage en |toch aankomt dijk overbren ;en dienst die sen bericht te [oio tenen op lt ontvangen, |zijn." de residentie geweest om ons verzoek doen over de [e hofstad ter loosheid wor- I willen wij de lieidspersoneii de mensehen vak te la- Ivan „De Ne- Chr. A. Vie- I het in hooge fe Persbureau adlooze Pers bit. en gewiehtigo Jederlandsche Ein dat van do I» In Nederland- de heer D. )raadloos-Te- Nederland is Ie phase in de |.journalistieke verbazen als e papierlooze de bus ge- geluk en sue oraans taande name J. B. van de R. K. |laat het vol- eeren: fen Draadloos- zal de prac- 1 U te zeggen, j den stap der pn, toejuichen leuwe natuur- lofte van nog ieggen, dat wij toch wel, dat (n van de on- staan. Aan- met uw stout r„. initiatief." i Nederlandsch Ivoor Dagbla- le heeren Be iten zich over Kor de pers al- Ifoonjuffdouw! lid op goed ge Itesse in [actieve direc- pau Vaz Dias Ons compli- irtelijke geluk- |en onze beste geheele pers welslagen van Iet behulp van Jte wereld-com- jaan wij thans In een bekend Inland en een plitie-autoriteit van Zweden, bt ons door be bdsche Legatie |erklaring. toe- llgende is ont- fcnt stelt zeei jienen van den Persdienst Dias in Hol- zeerste der Is door het aan vinding, welke, i toekomst za' Tmissaris val! de heer A. llooze telefonie lemend belang voor de goe<k politie en per) Jsn tijd zoovee- ,,en, uit binnen^ tal van persO' strieelo en^t| 3n journalism' s hunne ge'";;: agenda, K. .VEREENlGlNGSGEBOUWi „ST. WILLI BRORD." Woensdag 22 Febr.: '8 uur Ontw.-cur- sus Jongel.-vereen. St. Jozef. 7 uur Bestuur'afd. Bakkers, g uur Cursusverg. voor leerlingen machinisten van „St. Raphael". Donderdag 23 Febr.: 8 uur Bestuur p K Volksbond. Vriidag 21 Febr.: 8 uur Jaarvergade- ring R. K- Vereeniging „Het ICruis- verbond". De Directie en de Redactie van het Persbureau Vaz Dias" te Amsterdam hebben gemeend, deze openingsplech tigheid bet beste te hebben kunnen doen plaats hebben door het langs draadloos-telefonischen" weg geven var bet oordeel van de met name ge noemde personen, niet alleen over het journalistieke evenement van heden, maar ook over enkele onderwerpen van actueele beteekenïs. Zii betuigen allen hun welgemeenaen dank voor hunne bewijzen van sym pathie en medewerking Bovenal danken zij der Regeermg en den Directeur-Generaal der Poste rijen en Telegrafie voor de door hen verleende concessie tot het doen ope nen van dezen dienst en de door hen betoonde medewerking en belangstel- Het Persbureau Vaz Di'as ontving in den loop .van den dag nog verschillen de bewijzen van belangstelling en syrn pathie ter gelegenheid van de opening van den Draadloos-Telefonischen Pers dienst. Wij bepalen ons er heden toe, voor- loopig alleen melding te maken -van de volgende mededeeling van Lloyd George" den eersten minister van En geland. „Boewei mr. Lloyd George met bui tengewoon veel werk overladen is ge- durenden den laatsten tijd, geeft hij bij deze gelegenheid toch uiting aan zijn groote belangstelling in de ontwikke ling van de draadlooze telefonie en hij jioopt, dat deze dienst een succes zal (lijken te zijn voor de journalistiek." VADER EN MOEDER VAN HET „HUIS VAN ZESSEN." Naar wij vernemen zijn tot vader en Boeder van het „Huis van Zessen" benoemd de heer S, Klein en-echtge- -jcote, te Alkmaar. HET NOORD-HOLLANDSCH KOFFIEHUIS VERKOCHT. Naar wij vernemen is het Noord- Holiandsch koffiehuis, eigenaar de hr. A. Hazes, Luttik-Oudorp, alhier onder hands verkocht, aan den heer A. J. de ,Wit te 't Zand, die er 1 Maart a. s. zijn intrek zal nemen. MOTORRACES. Naar wij vernemen, zullen in den loop van dit jaar wederom een aan tal motorrennen gehouden worden, ver moedelijk zes. De datums der rennen, zijn nog niet vastgesteld. WEENSCHE KINDEREN. Het vertrek der Weensche kinderen is bepaald op Maandag 6 Maart a.s., Vnamiddags 2.03 uur. PROV. BOND VAN VET- EN VLEESCHPRODUCENTEN IN NOORD-HOLLAND. Maandag a.s. zal alhier in het café Van den lieer Koetsveld, te 12 uur 's-middags een algemeene vergadering gehouden worden v. bovengenoemden bond. Op de agenda komt o.a. voor: Re kening en verantwoording van den penningmeester over het afgeloopen jaar. Voorstel tot opheffing van den Bond. HET AFGRAVEN VAN HET MUNNIKENBOLWERK. De heer G. Th. M. van den Bosch |eeft het volgende schrijven aan den Raad gericht: Aan den Raad der Gemeente Alkmaar. Dames en Heeren. Ondergeteekende heeft met groote belangstelling gezien, dat in de Raads vergadering van den 5en Januari j. 1. onder de werken welke in aanmerking komen om te worden uitgevoerd tot bestrijding der werkloosheid o.a. het afgraven van het Munnikenbolwerk is genoemd. In verband daarmede verzoekt hij u verlof om aan Heeren B. en W. de vol- ge-nde vraag te mogen stellen: In welke staat van voorbereiding is bedoeld werk; mag met het oog op het .egenwoordige jaargetijde, dat het meest geschikt is voor werken van de ze soort, een begin van uitvoering spoedig worden tegemoet gezien? Het lid van Uwen Raad. w.g. G. Th. M. v. d. BOSCH, rEESJAVOND SINT ALOYSIUS-PATRONAAT. Gisterenavond werden de ouders van e leden van de Congregatie van het 'renaat der St. Laurentiusparochie op een feestavond onthaald. Uc WclEerw, Heer Kapelaan van «aaster opent de bijeenkomst met >een hartelijk woord van welkom en een gelukwenseh aan de ouders van de 25 nieuwe leden, die gisteren hun intrede lu bet Patronaat gedaan hebben. Daarna verkrijgt de W.Ew. Heer Kap. k van Warmenhuizen het wo'ord x>m ^ens te spreken lot de aanwezige ou- fners.- Spreker wijst op de noodzakelijk er voor de jongens lid van het St. 'oysius-pa tronaat te worden. Het te «en plicht voor do ouders het pa tra- alswerk te steunen. Als de jongens Ret werkelijke leven ingaan staan zij voor vele gevaren, die zij uit zich zeiven slechts heel zeldzaam ontzeilen kunnen. De Kerk biedt hun hier een helpenue hand in het Patronaat. In het Patronaat woraen de jongens aangezet tot arbeid en de arbeid behoedt voor luiheid en vrije tijd, die een der hoofd oorzaken van zedeloosheid en verval zijn. In het Patronaat wordt ook gele genheid gegeven tot sparen en worden aldus de eerste grondslagen gelegd vooir een regelmatig leven. Steunt ons door uw kinderen te zenden, door hun de contributie te doen betalen^ door waar- deerend over ons te spreken en weest zelf waakzaam en uw kinderen een voorbeeld, door zelf veelvuldig ter H. Communie te gaan. (Applaus.) De W.Ew. Heer Kap. van Haaster dankt den WelEerw. spreker voor zijn mooie en bemoedigende toespraak. Hierna worden nog eenige nummer tjes viool en fluit ten beste gegeven en tot slot een heel aardig tooneél- stukje. De W.Ew. Heer Kap. van Haasier brengt zijn dank aan hen, die zich ver- aienslelijk gemaakt hebben en sluit vervolgens de bijeenkomst, i I PROVINCIALE MEETING. In de Zondag j.l. te Amsterdam ge- nouden jaarvergadering van de Noord- Hollandsche Propaganda-commissie der Ned. Vereenjging tot afschaffing van alcoholhouaende dranken werd. beslo ten cte provinciale meeting dit jaar in of bij Alkmaar te houden. BIJ .AGEN TOT DEN RAAD. Loonregeling van de werklieden in uiensl bij de werkverschaffing. In verhand met de in de Raadsverg. van 2 dezer gedane toezegging hebben de wethouders van sociale aangelegen- henen en publieke werken een bespre king gehouden met de commissie van bijstand in zake ambtenaars- en arbei- ar-rsaangelegenheden en de 4 vakcen- cenlralen alhier over de loonen uit te betalen bij werkverschaffing. Aanwezig waren voorts de directeuren van ar- beidsbemiadeling enz., Bouw- en Wo ningtoezicht, gem eenlereiuiging, ge meentewerken, .grondbedrijf, enz.. Plantsoenen en Slacntüuis. De verte- genwooraigers der vacentralen deelden mede alleen voor zich zelf te spre ken, daar zij van te voren niet met hunne medebestuursleden overleg had den gepleegd. In oe vergadering gaven de betrok ken wetnouoers als hunne meening te kennen, dat een onderscheid behoort ie woraen gemaakt tusschen ongeschoolde werklieden, vakarbeiders en voorlieden en dat aan de hand van die onder scheiding ae loonregeling verschiUend moest zijn. De vertegenwoordigers der vakcentralen gaven desgevraagd als hunne meening te kennen, diait de loo nen voor ongeschoolden en voor vak lieden hooger moesten zijn dan de Voorzitter in zijne inleiding aangaf. Nqdat beide standpunten voldoende wa ren toegelicht, hebben de vertegen- wooraigers der vakcentralen na voor afgaande onderlinge bespreking, op on derstaande vragen navolgend antwoord gegeven: le. Wat moet bet loon zijn bij sneeuwoprujming. le. f 0.64 per uur, zijnde het grondtoon, van de gemeen tewerklieden. 2e. Is tegen het werk in z.g. stuk loon bezwaar, 2e. geen bezwaar tegen stukloon, indien minstens f28.80 per week verdiend wordt. 3e. Wal moet het loon zijn voor ongescnoolden. 3e. 90 o/o van. het grondtoon der gemeentewerklieden, dus 125.9a. 4e. Wat moet het loon zijn voor vaklieden. 4e. Minimum van het colteitiet contractloon, 5e." Wal moet het loon zijn voor een voorman. 5e. Maximum van het collectief contractloon. B. eu W. moeten hier opmerken, dat het hun bevreemding heeft gewekt, dat in het bijzonder voor sneeuvvoprui- men een loon-van f0.64 per uur, zijn de hel grondtoon van de gemeente werklieden, noodzakelijk werd geacht, terwijl de vertegenwoordigers der vak centralen voor ongeschoolden in het „algemeen" met een vermindering van 10 o/0 van dat loon genoegen namen. B. en W. willen thans nagaan in hoe verre zij meenen, dat aan deze wen- schcn tegemoet gekomen kan worden. Hierbij willen zij voorop stellen, dat zuivere werkverschal'fingswerken in wezen niet anders zijn dan een betere vorm van steun, waarbij er op gelet dient te worden, dat met werken zoo veel boven de ondersteuning kan wor aen verdiend, dat in het verschil in inkomsten nog eenige aansporing ligt voor werk. Omdat de arbeider met zijn arbeid tegenover zijn loon een equivalent stelt voor de Gemeenschap, moet dus zelfs voor den ongeschool den arheider het minimumloon hooger zijn dan de maximum steunuitkeering, Anaerzijds zijn werkverschaffingswer ken van dien aard, dat de overheid aeze niet uit eigen momenteele nood zakelijkheid onderneemt, hetgeen een renteverlies met zich medebrengt, waar door alleen reeds de gemeente finan cieel nadeel ondervindt. D|t is de eerste reden waarom naar hun meening een grens moet worden gesteld en het loon niet tot bet mi nimumloon van de eerste groep der gemeentewerklieden respectievelijk hét volle contractloon voor de vaklieden, kan worden opgevoerd. De 2e reden is deze, dat men door te hooge loo nen bij de werkverschaffing in het al gemeen de werkloosheid zou verplaat sen. In het bouwvak b.v. zou een te hoog opgevoerd loon bij de werkver- schalling voor opperlieden werkloos heid van metselaars kunnen veroorza ken. Meer in het bijzonder komt het B. en dan ook niet geraden voor aan werklocze .vaklieden bij werkver schaffing het volle contractloon uil te betalen, omdat daarmee, ook al worden zij in hun vak te werk ge steld, de prikkel tot het zoeken naar ander werk wordt weggenomen. Aan den eenen kant willen B. en W. er derhalve op wijzen, dat zij met een loonregeling voor de werkverschaffing uiteraard hooger willen gaan dan het maximum der sleunuitkeering, aan den anderen kant moeten zij toch opmer ken, dat een uitkeeriug van 90 °/o van het contractloon (één der ver tegenwoordigers der vakcentralen wilde 100 o/o daarvan geven) een te geringe marge aangeeft tusschen het loon bij normaal en bij crisiswerk uit te be talen. Bovendien maant liet feit, dat de werkloosheid wellicht nog zeer lang zal duren, tevens beschouwd in ver band met de omstandigheid, dat de kosten van werkverschaffing grooten- deels uit de gemeentekas betaald moe ten worden, B, en W. tot voorzichtig heid. Naar aanleiding hiervan verwijzen B. en W. naar een brief van den Mi nister van Arbeid dd. 27 Januari j.l., waarbij Zijne Excellentie berichtte, dat nij bereid is van.Rijkswege een bij drage van 30 te verleenen in de betaalde loonen voor bet tijdvak ingiaande 1 Nov. 1921 en eindigende 1 April 1922 onder voorwaarde o.a. cat het loon van 30 Januari 1922 af in geen geval hooger mag zijn dan f0.36 per uur. B. en W. meenen hier uit te kunnen afleiden, dat het percen tage van de Rijksbijdrage in de te be talen loonen in verhouding veel ge ringer zal zijn bij een uurloon'voor de ongeschoolde arbeiders van 48 cent. Deelneming garantiefonds Landbouwtentoonstelling1. De Raaa stelde den 2den Februari j.l. cm. bericht en raad in handen van B. en Wi. een verzoek van het besquur van de afdeeling1 Alkmaar der Hollandsdhe Maatsdblappfj van Lanaoouw, strekkende tof deelneming door de gemeente voor een bedrag Vian f 20.000 in een garantiefonds benopdigd ten behoeve vian een land bouwtentoonstelling, welke genoem de afdeeling1 zich voorstelt te verbin den aan de 75ste algemeene vergade ring' aer Maatschappij; wejke in Sep tember van dit jaar te Alkmaar zal wcuaen gehouden. B. en W'. stellen den Raad voor te besluiten dat de gemeente zich door middel van aeeineming in een garantiefonds tegenover de afdeeling Alkmaar van de Hiollandsche Maatschppij van Land bouw verbindt tof een bijdrage in het eventueel tekort, te lijden in de ex ploitatierekening; der landbouwten- tentoonstelling; welke genoemde af deeling zich voorstelt alhier in dit najaar te houden dat de grootte dezer bijdrage afhan kelijk is van het bedrag van het te kort in dier voege dat de gemeente zopuanig tekort zal dragen vooreerst tot een maximum1 van f 5000 en zóó er daarna nog een tekort overblijft, vervolgens van het meerdere van dat tekort de heirt, dit laatste evenwel tct geen hooger bedrag dan f 8000; dat hiertegenover alle ontvangsten op de tentoonstelling' 'betrekking heb bende, ook bij voorbeeld de op brengst van verlotingen en subsidiën van het Hoofdbestuur der Maatschap pij ais anderszins, van welken aard ook, ais zoodanig' op de exploitatie rekening worden gebracht; dat zoowel gedurende als na .af loop der tentoonstelling1 door ói van wege B. en Wf op een en ander in den nwest uitgehreiden zin een fi- nancieeie controle zal mogen worden uitgeoefend. Z.-Scharwoude, 18 Febr. '22. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van een bericht over de verkiezing1 van de Kamer van Koophandel in uw blad van 16 dezer, verzoek ïk u beleefd eenige plaatsruimte. Bij voorbaat mijn dank. in dat bericht worden de namen öer ciandidaten vian het compromis genoemd, welke in een op Maandag jj. gehouden vergadering zijn vastge steld. Naar ik echter uit goede bron v ci neem, js die vergadering niet ge houden, dus is hét compromis nog niet vastgesteld. Onaei de namen der z.g'. wilde Candida ten komt. oplk J.. Hoogland voor genoemde h'ëer woont echter niet in Zuid-Scharwoude maar in Broek op Laugendij'k. Hoogland behoort ech tei niet tot de wilde candidaten, maar is door eenige kiezer ,uit Langedijk candidaat gesteld in oiverleg met een der Vereenigingen uit Alkmaar ter aanvulling van het compromis, dat eeist was samengesteld uit" 4 candi daten uit Alkmaar, een uit Bergen of Castricum, arie uit Heider en een uit lang en dijk. Daar er echter in dat bericht 5 can- oidaten uit Alkmaar worden genoema voor het compromis, moet het nog 'uitgemaakt worden, wie tot het com promis celioort. Mijn inziens is twee candidaten van het platte land geen o'vertollige weel de en zon ook het gewenschte zijn VOicr de Nieuwe Kamer van Koop handel. JJ nogmaals dankend, J. KRAMER Pz. (De dooi ons bedoelde .vergade ring nj. de vergadering van het H.COFDSTEMBURfc AU - is wel de gelijk op Maandag 13 dezer ge houden. Hef Hoofdstemjbureau laat zich met in uiet Hét afsluiten van eenigi com promis en Reeft alleen voor taak wet tigt vast le stellen, wèlk'e candidaten ingediend zijn en voor verkiezing in aanmerking komen. Dit is ook hier het geval geweest. Uit nadere informatie's is ons in- lussolïen gëbleken, dat inzender ten deeie gelijk heeft: de Weer Hoogland woont inderdaad in Broek 'op Lan- gendijk en is door eenige kiezers uit Langendijk candidaat gesteld in over leg) met een der vereenigingen uit Alkmaar, ter aanvulling van het com promis, nxaar dit neemt niet weg, dat de heer Hoogland zoolang als hij niet officiéél door het geheele com- pnomis overgenomen is 'n zooge- naam „wilde" blijft... want naast de heer Hoogland noemt zich' tot nu toe óók nog candidaaj: van het compro mis de heer Ringers te Alkmaar. Een van deze 'beide heeren zal de plaats moeten mimen, maar beiden zullen ze wel hun candidatuur handhaven, zoodalt bij stemming' nog zal moeten blijken, wie de uitverkorene is. Natuurlijk blijven wij er buiten, wie bier het recht aan zijn zijde heeft eii „candidaat van het compromis" is, wij hebben in ons bericht alléén dót- gene vermeld wat ons van offitieele zijde medegedeeld werd Red.) tien neer Jon. Brands begeleid.- hebben in haar zingen een groeten vooruitgang kunnen bespeuren. Voor al uitspraak en voordracht zijn merk baar beter geworden. De liederen waren voor een avond als deze goed gekozen o.a. „Mei" van Zweers, en „Aan Holland" van Spoel. Mevr. O'hlen begeleidde als ge woonlijk de liederen. Deze avond is buitengewoon geslaagd, een suc ces voor bestuur en leider! O. J. GETROUWD: Bernhard Ferdinand Johannes Be- rentzen en Anna Frederica Maria Dir ken. TOONEELWEDSTRIJD R. K. TOONEELBOND. Gisterenavond nam de R. K. Tooneel- vereeniging „St. Antonius" te Amster dam door opvoering van het bij- belsch tooneelspel „Gekruisigd" van Prof. F. Frencken in het St. Willibrord patronaat deel aan de door den R. K. Tooneelbond uitgeschreven tooneel wedstrijden. 't, Was thans reeds de derde maal, dat de vereeniging dit stuk onder groote belangstelling ten tooneele voel de, terwijl hedenavond alsnog een we deropvoering gegeven zou worden. Deze wedstrijd-uitvoering is de der de en voor dit seizoen tevens de laatste in Kring C.; reeds „kamp te" Krommenie, dat 32 3/7 punt verwierf; reeds „kampte" Alkmaar „Vondel" aan welke vereeniging 333/7 punt kon worden toegekend. „St. Antonius" nu heeft „Gekrui sigd" zeer schoon en onder uitbundig enthousiasme van het publiek vertolkt Van regie, tooneelaankleeding, cos- tumeering, enz. was zeer veel werk ge maakt. Aan de rolkennis ontbrak niets, de typeering was over 't algemeen heel goed, evenals het samenspel. We hebben eigenlijk geen andere bemerking als déze: dat men in 't alge meen te mooi, te markant wilde spe len: de dilettanten schenen stuk voor stuk „Bouwmeestertjes" te wiHen zijn, en heusch: dat gaat niet; in een stuk mag maar.één Bouwmeester op treden I Behoudens dit bezwaar achtte de jury, bestaande uit de heeren W. Put man en Leo Speet, waaraan door de vereeniging als jurylid nog was toegevoegd de heer J. Bakker, te Am sterdam de praestatie zeer hoog over het algemeen: er is blijk gegeven van hard werken en groote toewijding er is hier werkelijk iets berèikt tot veredeling van het dilettantentooneel, tot verheffing van het publiek door middel v. h. Roomsche tooneel. Na af loop deelde het jurylid Leo Speet mede dat ,„St. Antonius" 33 6/7 punt had be haald, waardoor de vereeniging derde klasser wordt, welke mededeeling met luid gejuich werd ontvangen, De vereeniging had mede namens de overige juryleden de gelukwen- schen van spr. in ontvangst te nemen. NATIONALE VEREENIGING VOOR DIEN VOLKSZANG Leider: Joh. Brands Voor dezen zangavond was het' Uniezaaltje vol gestroomd, zoo vol dat er stoelen moesten worden bijge zet, en velen zich. met een plaatsje vlak bij den kachel moesten tevre den stellen. Maar wat nood! 't Was immers voor een zangavond van Joh, Brands, en daar moést men toch bij zijn. Door ziiekte van den' voorzitter, opende de leider dezen avond. Hij was blij zooveel getrouwen en nieu welingen te zien, hoewel het echte publiek vioor deze avorlden ontbrak, liet volk moet meer zingen, men- schen van achter de sinaasappelen wagens, die ver van 'fc Nederland- sche lied afstaan, die moeten wij hebben, dan eerst hebben wij ons doel bereikt. Hij hoopte dat de Uniezaal spoedig te klein zou zijn en de Harmoniezaal zou moeten worden gehuurd. „Maar praten helpt niets, we kbinen om te zingen, en dadelijk maar een nieuw lied ingestudeerd". Het karakter van dezen zangavond was gezellig en vooral intiem, door leuke en aanmoedigende opmerkin gen wist Üe leider allen tot zingen te prikkelen, je moet zingen, j© wiordt gedwongen om te zingen! Mooie nieuwe liederen werdefl ook ingestudeerd, waarvan „Grootmoe ders breikous" wel één der fijn ste was. Mej. O. Tjeifnissen' zsong ter af wisseling eenige' sopraan solo's, dopr VERKIEZING HOOFDINGE LANDEN. Bij de verkiezingen van een hoofd ingeland van den polder Waard en Groet werden 43 stemmen uitgebracht Herkozen werd de heer K. Breebaart Dz. te Hólhorn; voor de vacature P. Rlaau'bioer werd gekozen de heer H. Spaans, Barsingerhorn. Besloten werd het rietgewas van den polder voortaan bij inschrijving ie verpachten. BTRGEN. BERGEN. Rijkssubsidie. Door den Minis er van Arbeid is bij beschikkingen van 17 en 18 Februari, j.l. ten behoeve van de particuliere bouwnijverhe'd een bijdrage uit 's Rijks kas verleend van: f3600.— aan C. Grootes te Bergen voor den bouw van drie woningen, waarvan 2 aan de Ol- denburglaan, en een woning aan de Karei de Grootelaan, voorts f1200.— aan T. van Diepen te Bergen voor den bouw van eene woning aan den Loudelsweg, en f 1110.aan P. Franzen te Am sterdam voor den bouw van eene woning aan den Bergerweg. STEDELIJK MUZIEKCORPS TE PURMEREND. I. PTJRMEREND' 21 Febr. (draadJoot In de heden gehouden vergaderiri van Burgemeester en WethoudeJ is tot directeur van het Sted. Oi kest (Vereen'gde stedelijke müzielj korpsen alhier) benoemd, de heer Marthin Heuck'eroth, te Amsterdam KORFBAL TE BERGEN. Zondag speelde het eerste elf tal der B. S. V. te Schoort een vriendschappelijken wedstrijd te gen S. V. V. I. Rust ging in met 0—0. Na de rust wist B. S. V. 2 doelpunten te maken, terwiil de S. V. V.-ers geen kans zagen te scor.en. B. S. V. II wist eveneens te Schoorl tegen het 2de elftal vaii S. V. V. een sprekende overwinning te boeken. Voor 'de rust stond de stand reeds 0 voor de Berge- naren, terwijl daarna, tegen den wind in spelende het n.et meer mocht lukken den stand te ver- hoogen. De aspiranten der B. S. V. speelden op hei terrein te Ber gen tegen geel zwart uit Bergen. Door goed samenspel wonnen ook zij ,met 2—0. Het 2de elftal der „Kennemers" speelde op hun terrein te Bergen een korfbaiwed- strijd tegen K. V. K. V. uit Alk maar. Alkmaar slaagde er in met 3—0 te winnen. MR. PAUL REIJMER BURGEMEES TER VAN HILVERSUM., DEN HAAG, 21 Febr. De heer mr. Paul Reijmer, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, is benoemd tot burgemeester van Hilversum. In verband hiermede vernemen wü, dat de heer Reijmer, voor het Kamer lidmaatschap zal bedanken. PROF. NANSEN. DEN HAAG. 21 Febr. Aan het noen maal, dat het Dagelijksch Bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis profes sor Nansen heeft aangeboden, heeft Z. K. H. Prins Hendrik, als zooTzitter van het „Roode Kruis" aan prof. Nan sen het Kruis van Verdienste" dezer vereeniging* overhandigd. »k. k. j. A. olERCK f. DEN HAAG, 21 Febr. In den ouder dom van 66 jaar is overleden de heer Mr. P. B. J. A. Sierck, oud-president van het Haagsche Gerechtshof en rid der in de orde van den Nederland- schen Leeuw. DE OPENING VAN DE JAARBEURS. UTRECHT. 21 Febr. (draadloos) De zesde Nederlandsche Internatte naie Jaarbeurs is hedenmorgen 9 uur zonder eenige plechtigheid gier opend. De beurs is thans gevestigd o-p één terrein n.l. het Vredenburg. Ai res is zoo eenvoudig mogelijk inge richt. Verwacht wordt dat de Ko- ningiE dit jaar de beurs zal be zoeken. Het aantal inzenders be draagt 909 tegen 1508 -in het vori ge najaar. Dieze vermindering heeft twee oorzaken n.l. de malaise in de industrie en in den handel, maar ook het feit, dat er na deze beurs nog een najaarsbeurs zal komen. Ve ie firma's meenen slechts eenmaal per jaar te moeten exposeenen, bli, kens toezeggingen welke voor de na jaarsbeurs reeds aanwezig zijn Op de eerste' verdieping van het vaste jaarbeursgebouw is gevestigd de afdeeling koloniën Wat het in ternationale gedeelte betreft, zijn een groote Belgische groep en een Fran- sche groep aanwezig, terwijl ook Hongarije met een belangrijke greep vertegenwoordigd is. Het bezoek is reeds groot. Er zijn reeds 20.000 toe gangskaarten verkocht. Hedenmiddag houdt het gemeen tebestuur in het gebouw voor Kun sten en. Wetenschappen een receptie DE KABINETSCRISIS IN TTATja ROME, 20 Febr. Giolitti bracht in den namiddag eer bezoek aan den Koning om hem zjjr verslag te doen en aan den heer Or lando. In politieke kringen verluidt, dat Giolitti het nieuwe ministerie zal sa menstellen, tenzjj hij zich zal terug trekken ten gunste van Orlando. DE ERKENNING VAN SOVJET RUSLAND. TOKIO, 20 Febr: De Japansche Minister van Buiten- landsche Zaken, Burggraaf Urhido, heeft aan de kamer medegedeeld, dat de Japansche Regeering de erkenning van de regeering van Sovjet-Rusland overweegt, als deze de voorwaarden aanvaardt, die baar op de conferentie van Genua zullen worden gesteld. JAPAN TE GENUA. TOKIO, 20 Febr. Gemeld wordt, dat de Japansche Ro geering aan de Italiaansche Regeering doet mededeelen, dat zij de uitnoodi- ging voor de conferentie van Genua aanvaardt. WERKLOOSHEID IN DENE MARKEN. COPENHAGEN, 20 Febr. Het aantal werkloozen in Denemai ken is, afgezien van de uitgesloten ar beiders, gedurende de laatste week van 96539 tot 100240 gestegen WERKLOOSHEID IN ZWITSERLAND. ZURICH, 20 Febr. Het aantal werkloozen in Zwitser land is tot 145731 gestegen. GEZONKEN. HAMBURG, 20 Febr. Het in de Hamburger haven liggen de stoomschip „Notre Dame de h Mer" is door onbekende oorzaak al daar gezonken. VERVOLGING VAN EEN KAMERLID. ANTWERPEN, 2i Febr. - Ge- me.d word., dat de Procureur-Ge neraal heden aan den voorzitter van de Belgische Kamer zal vooi siellen de immuniteit op te heften van den socia.istischen afgevaar digde Eeckeieers, tevens lid van den gemeenLeraad van Antwerpen om tegen ehm een vervolging Ju te stellen wegens mishandeling van den heer Dirickx, eveneens lid van den gemeenteraad van Ant werpen, tijdens een zitting van de zen Raad. DE VOLKENBOND EN DE BE SMETTELIJKE ZIEKTEN. PARIJS, 21 Febr. Naar de „Pe tit Parisien" verneemt, zal de Raad van den Volkenbond op ver zoek van de Poolsche regeering een internationale conferentie te Warschau bijeenroepen. Deze zal zich bezighouden met de verbete ring der sanitaire verhoudingen in Rus,and en niet het nemen van maatregelen tegen het binnenkoi- men van epidemische ziekten uil het Iiongergebied van Rusland. TlRUG IN FRANKRxJK PARIJS. 21 Febr. Het s.s. „Sa- vee" arriveerde Maandag be Havre met de leden der Fransche der legatie ter conferentie in Washing ton. EX-KEIZER KAREL. PRAAG. 21 Febr. De „Nair Por litika" meldt, dat Tsjecho- S.owa-kijt zich moet verzetten tegen het betalen van een bijdrage voor ex-keizer Ka rel indien het land niet kan mede werken aan de bewaking en geen voldoende waarborgen heeft tegies? den terugkeer van Karei. AMSTERDAM, 21 Rebr. De aardappelcnprijzen waren heden: Geldersche bravo's f8.5010.75, Zeeuw sche blauwe f 12.2512.40 Geld. red slar f 12.5012.75, Zeeuw, bonte f 12.40 12 50. Aanvoer 5 ladingen. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Febr. Langed. Groentenveiling. Roode kool te soort f 18.8024, 2e soort f 10.90— f 17 70, gele kool le soort 111.70t f 17'60, 2e soort f6.10—10.70, witte k. le soort 19.2010.50, 2e soort f 5 f 8.80, uien le soort f 42.7043.10, 2t soort f 1011, id. drielingen f 35.20— i' 35.90, alles per 100 K.G. Aanvoer: 32 800 K.G roode kool 76.000 K.G. geie kool, 44.000 KG. w, kool en 1300 K.G. uien. YOORLOOPiG MARKTBERICHT. PURMEREND, 21 Febr. Aangevoerd) Kleine Fabriekskaas f 60.id. m. m f64Kleine Boerenkaas m. ffi, 165 per 50 K.G. Boter f2.30—2.40 per K.G. Runderen, vette per K.G. f0.901.40,, melk- en geldekoeien f 180600, han del matig; vette kalveren per K.G, f 1.802.10, matig; nuchtere kalveren f2Ö45, matig; magere varkens f 16—i f38, matig; giggen f 12—22, vlug; schapen f4065, vlug; lammeren f2? 45, vlug; kippeneieren f 1150—13,5(1 pee 100 stuks. MAISBERICHT. Amerikaansch Mixed f 190110, Plata f227, Witte Natal flap. gen 2QQÖ K.G»

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 3