BINNENLAND ï!o. 415. DONDERDAG 23 Februari 1922. 14en Jaargang. - OHS BLAD»5 Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: a™istratieNo.433 Brieven uit Frankrijk. BUITENLAND. De zegeningen van het Socialisme VERSPREIDE BERICHTEN. KORTE BERICHTEN. Wie is C. vat? der Pol? m t NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 95 Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar i f 2. Voor buiién Alkmaarf 2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hocger. REDACTIE No. 633 Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 125elke regel meer f 0.25Reclame! per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor. uitbetaling per plaatsing f 0.60' Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—. f 4Q0,—f 200,—100,—, f 60,—, i 35,—, f 15,- -:o:- COMITé TOT STEUN AAN NEDERLANDERS IN NOORD FRANKRIJK. In liet voorjaar van 1921, had ik net voorrecht op uitnoodiging van het Comité tot steun van door den oorlog getroffen Nederlanders in Frankrijk, een tocht mede te maken door het ver woeste gebied in het Noorden en te kunnen spreken met onze hulpbehoe vende landgenooten. Uitvoerig schreef ik daarover in een van mijn brieven: thans na het hij wo nen der jaarvergadering van dat Co- niiVê, wil ik eenige medeelingen doen uit het daar verhandelde. Onze gezant te Parijs Jhr. Dr. Lou don heette als voorzitter dc aanwezi gen'welkom en de heer van Maasdijk, tijdelijk den heer Gorter, met het „iVansen-Cornité" naar Rusland ver trokken, vervangende als secretaris, las de notulen van de vorige vergade ring. Hulde werd door hem yn meer dere comitéleden gebracht aan den hr. Gorter, die zulk een uitstekenden ar beid tót heil van onze noodlijdende landgenooten heeft verricht. Bij acclamatie werd de heer van Maasdijk tot secretaris gekozen en aanvaard hij deze veel zorg en moei- tevereisehende taak. De heer Louis Asscher, de ijverige penningmeester van het Comité bracht daarop zijn financiëel verslag uit, dat onder bijzondere dankbetuiging, werd goedgekeurd en waaraan ik eenige be langrijke cijfers wil onüeenen. De ontvangsten bedroegen tot op 17 Januari 1922: Aan giften fres. 289664.35 Interest 2309.65 fres. 291974.— De uitgaven: Ondersteuning fres. 161917.25 Onkosten 1255.75 fres. 163173. Zoodat op dien datum disponibel was een bedrag van fres. 128801. Vermelding verdienen eenige spe ciale giften in het totale bedrag opge nomen. Het Centraal Comité tot steun van Nederlanders in het Buitenland schonk fres. 116586, het Roode Kruis fr. 64197 terwijl een collecte te 's-Gravenhage gehouden, fr. 33357 opbracht. Het batig saldo van fr. 128801 moge op het eerste gezicht bevredigend schijnen, indien wij weten dat reeds aanstonds fr. 100.000 benoodigd zijn om de meest dringende uitkeeringen te voldoen, zal men begrijpen dat een kassaldo, feitelijk dus van ruim 25000 fres. zeer gering is en hoogst noodig om in spoedeischende gevallen te kun nen voorzien. Hoe dankbaar het comité, dat geheel op particuliere hulp is aangewezen, ook is, het beschikt nog over to gerin ge fondsen om den inderdaad nijpen den nood te kunnen lenigen. Zeer gering is de steun dien men in staat was te verleenen, in verhouding tot wat daadwerkelijk noodig is, om afdoende hulp te bieden. Het blijft dan ook te betreuren dat de Nederlandsche Kegeering gemeend heeft, onze zwaar getroffen landgenoo ten in het Noorden, financieel niet te hulp te moeten komen, te meer, daar het zich laat aanzien, dat zij, noch van Fransehe, noch van Duitsche zijde, schadeloosstelling zullen krijgen. Het aantal schadevorderingen bij het Comité ingediend, bedraagt 129, waarvan 23 buiten beschouwing kun nen blijven, als zijnde onbelangrijk of personen betreffende, waarvan het Ne derlanderschap niet vaststaat. Een 50 tal gezinnen is gesteund met 60 uitkeeringen, 17 schadevorderingen zijn geheel ter afwikkeling gereed. Een bedrag van fr. 40.000, op deze vergadering o.a. hiervoor toegestaan, zal dan tevens tot gevolg hebben dat 19 gevallen, haast alle kleinere, geheel zijn afgehandeld. Dver 4 gevallen, die zeer groote be dragen betreffen, werd op de verga dering uitvoerig van gedachten gewis seld. Het geldt hier sommen van 43.000 fres. voor een schipper die zijn. sche pen in den oorlog heeft verloren; van 310 en 250.000 fres, voor oeconomen, wiens gansche bedrijf is vernietigd. Hoe noodig ook, het comité ziet op dit oogenblik geen kans met bedragen grooter dan 1012000 fres. te hulp te komen. Zoo blijven dan nog over 35 geval len die eveneens ten spoedigste zullen worden onderzocht en eventueel, als nieuwe bijdragen inkomen, zooveel mo gelijk afdoende behandeld. Nieuwe middelen worden aangewend wn de kas te stijven, propagandabil- jetten met een welgeslaagde prent van i frilly 8iuité#7fwwfen-öfasg®eeteschaal j onder de Nederlanders in Amerika ver spreid, terwijl pogingen in het werk wordend-gesteld comité's in Zuid-Afri- ka en in wereldsteden, waar HoUand- sche Kolonies zijn gevestigd, in het leven te roepen. Op hulp en steun van uit het moe derland wordt op de allereerste plaats gerekend. Gaarne ondersteunen ook wij dien oproep, van het comité, uit persoon lijke ervaring wetend, hoe ellendig de toestand voor velen onzer landgenoo ten is. Zeker, de tijden zijn moeilijk, ook voor zeer velen in het eigen land, maar moeilijker nog voor hen van wie de woning is ineengeschoten, het huis raad vernield, het vee gedood en van wiens vroegere welvaart niets, abso luut niets is over gebleven. Nederland heeft reeds zooveel gedaan voor de Franschen zelf,- het mag niet achter blijven, waar het eigen landgenooten betreft. Deze vergadering met een woord van dank aan de enkele uitgenoodigde correspondenten van Nederlandsche dagbladen door Jhr. Dr. Loudon ge sloten, is een welkome aanleiding, nogmaals een beroep te doen op het goede hart van mijn lezers. Zoo bijzonder goed besteed zullen uwe gaven, ook de kleinste, zijn en het Comité dat zoo onvermoeid de krachten inspant, zal, als nieuwe gif ten toestroomen, weer in staat zijn, de noodige uitkeeringen te doen. Hoewel, waar het geldt nood te le nigen en steun te verleenen in ellende, de godsdienstige richting geen rol speelt, mag hier zeer zeker in herinne ring gebracht, dat het grootste gedeel te van deze noodlijdende landgenooten bestaat uit Katholiek# Nederlanders. Reden te meer, het goede voorbeeld te geven en eene bijdrage aan de Ne derlandsche legatie te Parijs „rue de Grenelle 85" te zenden. Mr. P. v. S. Parijs, 15 Februari 1922. De gemeente-financiën van Milaan zijn in treurigen toestand. De socialis ten, die de laatste 8 jaar het bewind hebben gevoerd, hebben een deficit ge maakt van 360.000.000 lire. Grooten- deels vinden de buitengewone uitga ven haar oorzaak in de steeds hooger opgevoerde loonen der gemeentewerk lieden. Een leening te sluiten bij de regee ring en later in Amerika is niet gelukt daar de plaatselijke prefect zijn veto over deze financiëele operaties uit sprak er aan toevoegend, dat, tenein- dfl de uitgaven te verminderen, de loo nen der gemeente-werklieden moesten verminderd worden. In do jongste raadsvergadering zijn danook de loo nen aanzienlijk gereduceerd. De gemeente-arbeiders nemen daar echter allesbehalve genoegen mee en zijn in staking gegaan. TEGEN DE AKTIVISTEN? Zaterdagavond werd op bevel van het parket van Gent, de jonge musi cus Van den Avort, leider der lieder avonden van de Frontpartij, aangehou den. De „Volksgazet" beweert, dat zijn aanhouding het gevolg is van aktivis- me. De „Standaard" verzekert, dat dit niet de reden is. Maandag werden nog twee bekende personen uit de Frontpartij door het parket ondervraagd. FRANKRIJK EN ENGELAND. Er schijnt een kleine verbetering ge komen te zijn in de verkonding tus- schen Parijs en Londen. Parijs zou nu meer geneigd zijn te gelooven, dat verschillende moeiiijkhe den toch nog door besprekingen zou den kunnen worden opgelost. Alleen schijnt Frankrijk te vreezen, dat de kwestie der Duitsche herstel-betalin gen te Genua zal aangeroerd worden ofschoon te Cannes het tegendeel is vastgesteld. Bij de besprekingen tusschen Poin- caré en lord Hardinge moet echter zijn uitgemaakt, dat de herstelkwesties en de_ politieke kwesties uitdrukkelijk buiten het program der besprekingen van Genua zullen gehouden worden. DE KABINETS-CRISIS IN ITALIë. De koning heeft Orlando belast met de vorming van een kabinet Orlando- De NieolaTittoni. Een later bericht meldt: Orlando en Denicola weigerden het aanbod een kabinet samen te stellen. HET BEZUINIGINGS-RAP- PORT GEDDES. Behalve de door haar aangegeven bezuinigingen tot een totaal van 90 miliioen, heeft de Geddes-commissie i er nog op gewezen, dat er door toe passing der besluiten van Washing ton op de vloot nog 15 miliioen kan worden bezuinigd, dus in totaal 36 miliioen. Bovendien is er volgens haar nog te bezuinigen op petroleumvoorra den en op de garnizoenen buitens lands. Volgens de „Evening Standard" ad viseert de bezuinigingscommissie-Ged- des niet tot eenigerlei verlaging van de salarissen der burgerlijke ambtena ren. Er zijn slechts ongeveer 6000 ambtenaren, die meer dan 300 pond als grondsalaris hebben; 98 pCt. heeft een grondsalaris van minder dan 200 pond. DE TOESTAND IN IERLAND. De regeering te Londen heeft in het Hoogerhuis bijna een minderheid ge kregen, toen een voorstel der regee ring ter benoeming van een hof van onderzoek naar de schietpartij te Clo nes met 41 tegen 40 stemmen werd aangenomen; Collins zond aan Churchill een tele gram, hetwelk deze doorzond aan de Noord-Iersohe regeering en waarin er over geklaagd wordt, dat de „special constables" jacht maken op personen, verdacht van nationalistische sympa thieën, aldus hun best doend om-troebe len te verwekken. Het telegram spreekt van een vastomlijnd plan om strijd en wanorde tusschen Noord en Zuid te scheppen. Collins houdt Craig's volgelingen rechtstreeks ver antwoordelijk voor de jongste uitspat, tingen te Belfast. DE CONFERENTIE TE GENUA. De conferentie te Genua zou volgens een telegram uit Rome aan de „Msb." tot den 15den, of op z'n laast den 23- sten Maart worden uitgesteld. In de Duitsche rijksdagcommissie v. buitenlandsche zaken, zeide Rathenau, de minister van buitenlandsche zaken dat men in het geheel niet optimis tisch moet zijn betreffende den uitslag der conferentie, gezien de yereehillerj* goed bezetten trein hiadden geen rei DE REEKS VAN MISDADEN IN EGYPTE. Gedurende de jongste vier weken zijn in Egypte zes aanslagen op En- geische ambtenaren gepleegd, en men oegint zidh ernstig ongerust te maken. Tot dusver geschiedden deze aan vallen steeds in de voorsteden, doch de laatste aansiagi op den h'eer Alfred Brown, een hooggeplaatst ambtenaar bij het ministerie van onderwijs, heeft op klaarlichten dag' in hlet centrum van Cairo plaats gehad. Brown is vermoord uitsluitend omdat hij een EngelsChtnian was, want men acht ,het onmogelijk, dat er eenig persoon lijk motief in het spel zou zijn. Men vermoedt met een georganiseerde hen de te doen te Webben, die het Brit- sche gezag poogt te ondermijnen. Er is een bepjoningi vian 5000 pd. st. uit geloofd voor Wet pakken der daders, terwijl een der grootste Zaglhoelisti- sch'e blad-en voor onbepaalden tijd is geschorst wegens h'et publiceeren van artikelen, waarin tot schietpartijten en aanslagen werd opgewekt. Behalve den mioord op Brown, is er, naar men weet, ook een aanslag gepleegd op den heer Peaclh1, inge nieur bij de spoorwegen, die licht werd gekwetst, terwijl een andere Britsdhe ingenieur Michael Jordain dienzelfden dag in bewustelozen toe stand met een schotwond bij een brug: werd gevonden. SPOORWEG-ONGELUK. Tengevolge van een verkeerden wis seistand reden nabij h'et station van Quiche (Saone-et-Loire) twee spoor wegwagens een helling af en botsten tegen een reizigerstrein. De schok was zoo geweldig, dat de reizigers trein gedeeltelijk buiten de rails ge worpen werd, terwijl de laatste twee wagens totaal vernield werden. Juist in deze wagens van den overigens de opvattingen van Engeland en Frankrijk en de vermoedelijke afwe zigheid der Vereenigde Staten of in ieder geval de afwezigheid van Ameri kansche financiers Rathenau bracht ook de onderhan delingen ter Sprake, door Radek te Berlijn gevoerd en gaf als zijn mee ning te kénnen,' dat Radek klaarblijke lijk trachtte een dubbel spel te spelen, gedeeltelijk voor, gedeeltelijk tegen Duitsohland. De Duitsche regeering moest oppas sen, niet in machinaties t> worden ge wikkeld, die ten doel hadden, Duitsch land, Frankrijk en Engeland tegen el kaar uit te spelen, ten voordeele van Rusland. LLOYD GEORGE -NAAR FRANKRIJK. De ontmoeting tusschen IJoyd Ge orge en Poincaré, welke geheim zal zijn, zal niet te Parijs, doch waarschijn lijk te Pas de Calais of te Boulogne plaats hebben. DE HAVEN VAN FIUME. Er is een overeenkomst getroffen tusschen Italië en Zuid-Slavië betref fende de haven van Fiume, die voor den duur van tien jaren onderworpen zou zijn aan het bestuur van een con sortium, hetgeen zou neerkomen op een condominium, hetwelk niet is voor zien in het verdrag van Rapallo. DE TOESTAND IN IERLAND. De veel-aangekondigde vergadering van het Ard Fheiss de Sinn Fein- organisaties is voor drie maanden verdaagd ten gevolge van een com promis tusschen de beide partijen. De Valera deelde onmiddeUijk na de opening van de bijeenkomst mede, dat tusschen de leiders der tegenover el kaar staande partijen een compromis was tot stand gekomen, 'dat het „Ard Fheis" drie maanden zou worden ver daagd, teneinde den onderteekenaars van het verdrag van Londen de gele genheid te geven om de grondwet voor den Ierschen Vrijstaat op te stel len, dat het Dail Eireann zjjn func- tiën zou blijven waarnemen en dat geen enkele stemming in het Dail Ei reann zal worden beschouwd als een partijstemming, die het aftreden van den president en de provisioneele re geering na zich zou kunnen sleepen. Churchill heeft Maandag in het La gerhuis meegedeeld, dat er selert het teekenen van het verdrag op 6 Decem ber in Zuid-Ierhind 82 'aanvallen op de politie en 34 op militairen waren gedaan, met het gevolg, dat 11 politie mannen en 2 soldaten werden gedood en onderscheidenlijk 32 en 4 gewond.. DE POLITIEKE TOESTAND IN PORTUGAL. De crisis is zonder bloedvergieten overwonnen. Zij had de omverwerping van de politieke heerschappij der re- publikeinsche garde tot gevolg. Do regeering keert naar de hoofdstad te-.cle kabels van het krachtstation rug. De Kamer komt beden biieen, I te Victoria FaJto naar GeduMmiin zigers plaats genomen, deze botsing waie anders een catastrofe geworden. VersdhiiJende reiziger^ der andere wa gens werden Jicht gewond. De mate- rieeie schiade moet echter zeer groot zijn. DE ZAAK-GRUPEN. Dc gezworenen-rechtbank te Hirscii- berg heeft op 20 December j.l. den architect Peter Grupen wegens moord op de eigenaresse van het kasteel Klep- perdcri en baar dertienjarig nichtje tweemaal ter dood en wegens zeden misdrijf tot 5 jaar tuchthuis veroor- Uep.iü De moordenaar heeft revisie aan geleekcnd bij hel Hooggerechtshof, dat dezer daeen eenter bet beroep als on gemotiveerd verwierp. Nu zal Grupen zich nog te verantwoorden hebben we gens moord op zijn echtgenoota DOOR EEN OLIFANT VERWOND. De circusdirecteur Stosch-Saraso-m is tijdens de dressuur in zijn circus te Dresden door een olifant aangevallen, die hem met zijn slagtanden en slurf bewerkte. Meerr dood dan levend werd Je man naar het ziekenhuis gebracht. Sleebis met de uiterste moeite kon het personeel het woedende dier van zijn slachtoffer afhalen. INBRAAK IN EEN MUSEUM. In net bekende historische museum le Dresden bleek dezer dagen oi> een avond een inbraak gepleegd te zijn. De politie zocht onmiddellijk het ge bouw af, waarin de dader zich nog bevond, «ie zich echter langs een touw van de eerste verdieping naar beneden liet glijden. Hij werd evenwel door burgers gegrepen. In zijp bezit werden twee kostbare broches gevonden, ter- wijt in bet museum een pak met vier zeer waardevolle maarschalkstaven ont dekt werd, dat de inbreker blijkbaar had willen meenemen. EEN VERSTOORD SOUPERTJE. Mrs. Robertson, een te Deal in N>ew Jersey wonende dame, had een dezer avonden to barer huize een soupertje aangericht, waaraan een vriendin en drie vrienden deelnamen. Toen er werd gescheld, ging de gastvrouw zelf even opendoen en zag een revolver op haar gericht Te zeer geschrokken om iels te zeggen, week- zij stop voor stap achteruit, gevolgd door den indringer, die gemaskerd was en een volkomen stilzwijgen bewaarde. Z-oo kwam zij de kamer binnen, waar haar gasten zich aan ^cocktails" verlustigden. De dief bleef het gezelschap met zijn revol ver beheers chen en sommeerde de heeren hun geld af te geven. Hetgeen geschiedde. Vervolgens maakte hij zich van eetti aantal juweelen ter waarde van vierduizend (dollar van mevrouw Roberlson meester en verdween daarop in een voor de deur wachtende auto. DE STAKING AAN DEN RAND. Zes dynamietontploffingen heb ben de standaards verwoest, die 'droegen, aldus den stroom afsnij dend. De politie deed een aanval in Oostrand, met het doel ontvoerde werkwilligen te redden. Zij vond echter geen hunner. DE MOORDENAARS VAN DATO. Het bij den moord op den Spaanschen minister president be trokken echtpaar Ford is Maandag* door Berlijns-he rechercheurs be geleid, te Saarbrücken aangeko men en aan Fransehe politiebe ambten overgegeven, die beiden over Frankrijk naar Spanje zul len brengen. DE BI ER-BOYCOTT. Volgens de „Evening Standard" is de bier-boyciott te Londen in.... schuim geëindigd. Havenarbeiders hielden zich fl.nk zoolang er pos ters in de nabijheid waren, maar gingen de „bars" finnen, zoodra de kust veilig was. Sommige bar- houders verklaarden zetfs, dat de boycott een reclame voor hen was geweest. PAUL MEUNIER VRIJ. Een groote emotie werd te Pa rijs gewekt door het feit, dat Paul Meunier en madame Ber- nain de Ravisi die sinds 28 maan den in voorloopige hechtenis za ten, beschuldigd van spionnage en onderhandelingen met den vijand tijdens den oorlog, door de Ka mer van in beschuldigingsteliing van verdere rechtsvervolging ont slagen zijn wegens onvoldoend heid van het tegen hen bestaande bewijsmateriaal. Zij zijn natuurlijk onmiddellijk uit de hechtenis be vrijd. De Britsche regeering schijnt er niet mier aan te denken, de Russische Sovjetregeering te (erkennen. Zij zou enkel voorstellen de sovjet aan een proefstelsel te onderwierpen, waarbij deze fabrieken, mijnen -enz, die aan buitenlanders toebehoor©!), terug zou den geven en waarborgen zouden moe ten verschaffen, dat vreemdelingen za ken zouden kunnen doen in Rus land, In verband niet dc onrust in Britsch-Indië, zal de Prins van Wales geen bezoek brengen aan Aligarh, waarbij den Prins een eeredoctoraat aan do Mohamm-edaansche universiteit zou worden toegekend. De „Humanité" heeft naar aanlei ding van ontdekte belastingschandalen in suikerraffiueerderijen geschreven, dat .Poincaré indertijd advocaat is geweest in zaken, gericht tegen den staat Poin caré spreekt dit nu in een brief aan de „Humanité" tegen. Uit bevoegde bron wordt ver nomen, dat het bericht als zouden ge durende een jachtpartij op den regent Horthy schoten zijn gelost, onjuist is. Een Fransehe luitenant, Flori- mond Bonté genaamd, is van zijn rang als officier beroofd, wijl hij communis tische actie voerde. Op een wenk van do Rijnland- commissie werden te Wiesbaden de sinds het begin van de bezetting aan gebrachte Fransehe slraatbeiinuimgeri weggenomen, Te Hamburg is voor de Ham burgAmerika-lijn een nieuw motor schip van stapel geloopen, de „Eem- tand", een zusterschip van do „Rheiii- land", van 10000 ton. De Financieele commissie der Fransehe Kamer heeft een voorstel aangenomen tot terugvordering van Duilscnland van de kosten der mobi lisatie der lichting 1919. Te Brussel is een auto midden tusschen een groep soldaten gereden, dia van een m;htaire oefening terug keerde. Vijftien soldaten werden ern stig gewond Volgens een bericht uit Tokio, heeft de politie een Japanner in hech tenis genomen, die verdacht wordt op 30 Januari den aanslag te hebben wil- len plegen op prins Tokojawa, van het Japansche hoogerhuis. De arbeidersleiders op den Rand hebben een proclamatie verspreid, waarin zij de arbeiders aansporen de staking nog tien dagen vol te houden. Volgens nieuwe berichten ov-t. den hongersnood in Rusland zouden daar 9 miliioen mensciien van honger moeten sterven. De Onafhankelijke Egyptische Partij heeft een manifest uitgevaardigd, waarin de bedrijvers der aanslagers op Britsche onderdanen worden veroor deeld en er bij de natie op wordt aan gedrongen een herhaling te voorkomen. Te Trier werd de leeraar dr. Neuoauei" door do Franschen gear resteerd. Een tegen hem ingebrachte beschuldiging spreekt van het voeren veel bezwarend materiaal gevonden zijn. Bij den aanvang der plechtige feestelijkheden in verband mot het hu welijk van prinses Mary, dat 23 dezer plaats ncett. waren bij een partij, die de koning en de koningin in hot Buc- kinghampaleis hebben gegeven, onge veer 1500 gasten aanwezig, d;e alle geledingen van het Britsche volk ver tegenwoordigden. In Frankrijk dreigt, in verband met de regeling van den arbeidsduur in de mijnen, een nieuwe mijwerkers- staking. - De Tsjechische transportarbeiders dreigen tegen 27 Febr. in staking te gaan, indien hun nieuwe eischen niet worden ingewilligd. - He styndicaat voor den weder opbouw van Rusland, waaraan. Enge land, Frankrijk, Duitschland, Italië en Japan deelnemen, zal met een voorloo- pig kapitaal van 20 miliioen pond wor den opgericht De te Londen gehou den voorloopige besprekingen staan niet in verband met de conferentie van Genua. In de buurt van Fiume heesoh 19 Feoruari een groep fascisten op het voornaamste marktplein de Servische vlag en schoot er daarna op, zonder dat de Ilaliaansciie carabiniers tusschen .beide kwamen. - Griekenland heeft de „Espoir" vrijgelaten, maar de confiscatie van de lading van hel schip gehandhaafd. De Fransehe regeering richtte nu een nieuw vertoog tot de regeering te Atnene, waarin het vrijgeven van de lading geëischt wordt Frankrijk dreigt eventueel tot represaille-maatregelen over te gpan. Ljtauen heeft aan Polen voorge steld de geschillen tusschen beide lan den aan net internationaal gerechtshof voor te leggen. 't Is tot op heden altijd een van de zjjde van den heer C. van der Pol, gerenommeerd antipapist angstval lig verdoken geheim geweest, in hoe verre genoemdo heer het recht had, zich als 't in zijn kraam te pas kwam „ex-geestelijke" tenoemen en het daarbij soms te doen vóórko men, alsof hij zelfs priester geweest zou zijn. Herhaaldelijk is hij er o.a. door den bekenden debater B. Th. de Wolf reeds toe uitgedaagd, eens te ver tellen, wat hij voorheen wel geweest is in het Roomseh-religieuse, doch steeds bleef hij het antwoord schuldig, blijkbaar vreezend, dat hij door een antwoord op die vraag in zeker milieu zijn „prestige" als „ex-geestelijke" zou schaden. Thans, in een overigens onbedui dende polemiek tegen Pater van der Sanden in do „Alkm. Crt.", komt hij plotseling het geheim onthullen door to vertellen: „Als jongeling heb ik de eer gehad als novice en adspirant te bebooren tot de Tilburgsche congregatie der fra t,ers van O. L. V. Moeder van Barm hartigheid, destijds een van do hoogststaande kloosterlijke onderwijs- en opvoedingsinstituten van geheel de R.K. Kerk, opgericht in 1845 door den bisschop van Gerza, i.p.i., apostolisch vicaris van Nederland, mgr. Zwijsen. Later gaf ik normaalles aan de kwee- kelingen van het pensionnaat van O. L. V. van Lourdes te Oost-Aeker, om van daar te verzeilen in Ned-Indië als fuselier bij het 4e depot-bataljon enz. enz., welke campagne eindigde als journalist. Niet een geheel onbedui dende, althans te oordeelen naar het geen de resident Van Heutz mij in de i,Java Bode" naghf, als „de grootste economische denker van Ned-Indië." Alle respektf Hiermede komt inmiddels echter vast te staan wat wij allang begre pen, maar wat de heer van der Pol nooit bekennen wilde dat de heer van der Pof doodeenvoudig „broeder" geweest is, naar het citaat te oor deelen alsnovicel Nu gelieve do heer van der Pol nooit meer Andere veronderstellingen te suggereeren. Inmiddels moet ons*de opmerking van het hart, dat de heer van der Pol in zijn levensbeschrijving wel wat erg „kort van stof" is. Over zijn niet-militairen -dienst in Inclië, en over zijn vroegere bezighe den in den Haag b.v. toen hij woon de in de Kranestraatvertelt hij ons niets. Misschien hooren wij dat van den Er. van der Pol een ander maal, opdat van propaganda* onder de jeugd tegen de Katholieken van Nederland öi«. 'da bezettingstroepen. Bij onderzoek tea hij zoo fel bestrijdt nóg beter znb huize van genoemden arrestant zo!» led weten, wie de heer van dei; Pol ja.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1