ONS BLAD Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: SBESFffyB-433 Vrouwen in het Parlement BUITENLAND. f EC LAME TABAK J. R. No. 416 VRIJ0A6 24 Februari 1922. 14e Jaargang SS ROOD MERK BLAUW MERK GROEN MERK VERSPREIDE BERICHTEN. KORTE BERICHTEN. feuilleton ZNN SLACHTOFFER. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 99 Abonnementsprijs Per kwartaal voor Alkmaarf 2. Voor builen Alkmaarf 2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclame! per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor. uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,-, f 200,-, f 100-, f 60—, f 35,—, f 15,- Dat bet Politiek Advies niet ieder een bevredigd heeft, is nu langzamer hand gemeengoed geworden, doch is op zich zelf geen verontrustend ver schijnsel. Het spreekwoord, dat het oiet iedereen naar den zin te maken is is te bekend om ook maar te ver onderstellen, dat dit of welk ander advies dan ook onverdeelde instem ming zou of ooit zal vinden. Met de meening der „verongelijk ten» als ik ze zoo eens noemen mag is echter rekening te houden le wanneer hun aantal beduidend is en 2e wanneer de reden hunner onvol daanheid verklaarbaar is; mits in bei de gevallen niet iets verlangd wordt, wat in strijd is met de algemeene be ginselen en de wenschen praetisch te vervullen zjjn. De enkele kleinere quaesties van persoonlijken aard buiten beschou wing latende, culmineert de ontevre denheid zich in het feit, dat het Poli tiek Advies aan geen enkele vrouw een zoodanige plaats wil toegekend' zien, dat hare verkiezing tot Kamer lid zeker is. Dat het aantal dergenen, die althans ééne Roomsche Vrouw als Kamerlid wenschen aanzienlijk is, kan toch niet worden ontkend. In de eerste plaats zullen nagenoeg alle vrouwen een vrouwelijk R. K. Kamerlid wenschen. En het gaat niet aan dit verlangen op een lijn te stellen met kaste-geest of belangenvertegenwoordiging. Het zwa re geschut, als grondwettelijk en staats rechtelijk bezwaar, had de Heer van Wijnbergen beter kunnen laten zwij gen. Nu zal bij menige vrouw de vraag rijzgn of de mannelijke vertegenwoor digers tot dusverre dan ook alleen hun sekse representeerden. Gaarne geef ik toe, dat sommige uitlatingen van vrouwen, dat zjj om hun aantal al leen al recht hebben op een represen- tante, aanleiding kan geven tot mis verstand. Ik zeg aanleiding, omdat er uit geconcludeerd kan worden, dat de vrouwen uitsluitend op vrou wen hebben te stemmen. De conse quentie hiervan zou zijn, dat niet één of enkele, doch ongeveer 15 Roomsche vrouwen naar het Binnenhof zouden worden afgevaardigd. Zóó echter heeft niemand het bedoeld. Bovendien kan niet gezegd worden, dat alle vrouwen éfc alléén de vrouwen een vrouw-afge vaardigde wenschen. Men hoede zich voor scheidingen te maken waar die niet bestaan. Wat nu het verlangen der Room sche Vrouwen betreft naar vertegen woordiging in de persoon van een Roomsche Vrouw ik geloof, dat de ze omschrijving is conform het staats rechtelijk visite-kaartje van den Heer van Wijnbergen dat verlangen is zeer begrijpelijk. Schakelt men de speciaal vrouwelijke aangelegenheden ait, dan blijven toch in elk geval over de zaken van algemeene strekking. De wetten worden nu eenmaal gemaakt voor Nederlanders in het algemeen; ik zonder hier de Militie-wet niet eens uit, want ook die raakt middellijk de rechten en verplichtingen der vrouw, niet alleen als eehtgenoote of moeder, maar in meer verwijderd verband reeds als belastingbetalend staatsbur geres. Welnu, waarom zou de vrouw zich kalm nederleggen bij het „ehez vous, de vous et sans vous"? En duidt het in die kringen en ook bij de mannelijke kiezers opkomende streven niet op belangstelling in het Staatsbestuur. Of zou het verlangen soms voortkomen uit af of niet ge rechtvaardigden twijfel aan de volle dige bekwaamheid en het in alle op zichten juiste inzicht der mannen? Er ligt hierin voor de mannen geen aan sporing tot bescheidenheid? Ik kan me dan ook waarlijk de te leurstelling bij vele Roomsche vrouwen indenken te moeten ontwaren, dat bij de verdeeling van 80, zegge-dertig ze tels er niet één plaats overschiet neen, dat woord duidt te voel. aan on derdanige met alles tevredene dank baarheid; daarom beter: „beschikbaar gesteld wordt" voor de Roomsche Vrouw. En het is volkomen verklaarbaar, dat velen zich, de een meer de ander minder, geërgerd hebben aan de daar in opgesloten conclusie, dat Roomsch Nederland niet één vrouw heeft, die bereikbaar iB en die de capaciteiten bezit van een der tegenwoordige Kath. Kamerleden. Intusschen, het advies ligt er en van „bovenaf" kan thans de fout als man schroom ik niet het een fout te noemen niet meer hersteld wor den. Het woord is nu aan de leden der Kiesvereeniging. Wat nu? Bekend is, dat het Pol. Adv. niet meer is dan een raad gegeven aan de kiezers individueel. De R. K. Kies- vereeoiging te Wognum heeft reeds openlijk haar leden aangeraden om van het advies af te wijken en zal 'bij de stemming over de volgorde van de candidatenlijst een tweede stembiljet voegen, opgemaakt in de volgorde als door haar gedacht, d.w.z. met een Kath. Vrouw Mevr. Bronsveld-Vi- tringa als nummer 1. Hoe goed ook bedoeld, lijkt me het middel der Wog- nummers toch minder juist. Qua ad vies staan beide het bestuurlijke en het Utrechtsche in waarde gelijk. Voor het Utrechtsche is, in theorie, iets meer te zeggen, omdat dit een onder deel is van het geheel; terwijl dat der Wognummers praktisch meer effect zal hebben, ja te veel effect om van een zuivere stemming te spreken. De eenige manier om een volkomen juiste uitspraak to krijgen is de kie zers vóór de te houden stemming over de candidatenljjst er nadrukkelijk op te wijzen, dat het Pol. Advies iedereen volkomen vrq laat en elk lid der R. K. Kiesvereeniging geheel vrü is uit de alphabetische lijst aan de candidaten een rangorde te geven, welke hem goeddunkt. Hoorn. J. J. H. STULTIENS. GEORGIë TEGEN SOVJET-RUS LAND. In Georgië Kaukasië hadden op 11 Februari op vele plaatsen mani festaties plaats van een talrijke Geor gische volksmenigte, die het vertrek der Russische troepen eischte. Te Batoem vielen de betoogers den president van het rev. comité en vele andere communistische soldaten aan. De Russen schoten op de demonstran ten. Het aantal slachtoffers is onbe kend. In sommige plaatsen bleef de macht gedurende eenige dagen in handen der bevolking. In het gansche land zijn de spoor wegverbindingen verbroken, de win kels gesloten en overal hebben mas sa-arrestaties plaats. Geheel westelijk Georgië is in staat van oorlog ver klaard. Tiflis is ten prooi aan hongersnood en anarchie. Bizonderheden omtrent de beweging aldaar zijn nog niet be kend. Levensmiddelen en koopmans goederen zijn van de markt verdwenen De arbeiders roepen om brood. De be volking weigert de Russische bons te aanvaarden, de Georgische zijn uit de circulatie verdwenen. Russische solda ten en agenten zetten pogrons op touw Een algemeene pogrom wordt ver wacht. In de andere steden is de toe stand dezelfde. DE OPSTAND IN PORTUGAL. Volgens de „Echo de Paris" is de toestand in Portugal nog zeer ernstig. Op verschillende plaatsen hoort men schieten, onder leiding van Cuha Leal. Do regeering publiceerde een officieu- se nota, waarin gezegd wordt, dat het hier een sociaal-revolutionaire bewe ging betreft. Het hoofd der regeering staat in onmiddellijk contact met den commandant der troepen. Te Vigo wordt verzekerd, dat de al gemeene staking in Portugal is begon nen. DE IERSCHE KWESTIE. De beslissing van Ard Fheis om de verkiezing in Ierland uit te stellen, ver oorzaakt ongerustheid, daar de beslis sing het verloop der Iersche gebeurte nissen, zooals deze door de regeering werd bepaald of verwacht, geheel in de war brengt. Drie maanden uitstel wordt gevaarlijk voor het land geacht gevreesd wordt dat de verlenging der bestaande onzekerheid rampspoedige gevolgen kan hebben in Zuid-Ieriand, terwjjl tevens wordt gevreesd, dat de betrekkingen tuesohen Ulster en het overige Ierland door de voorzetting der huidige toestanden niet zal worlen verbeterd. In een telegram aan Churchill heeft de regeering van Ulster namelijk te kennen gegeven, dat zü het Iersche republikeinsche leger of eenige andere ongeregelde organisatie die poogt zich de bevoegdheden van de troepen der Kroon tracht aan te matigen in het Noordelijk gebied, niet kan erkennen.. De regeering van Ulster wenscbt ver der te verstaan te geven, dat zij zich aan geen verdere inmenging kan on derwerpen in de gerechtelijke aange legenheden van Noord-Ieriand. De Engelsche regeering zond aan de ministers van den Ierschen Vrij staat en de onderteekenaars van het verdrag uitnoodigingen rond óm naar Londen te komen tot het bespreken van den toestand in Ierland. HET ROETHEENSCHE VRAAG STUK. De Roethenen, die volgens het vre desverdrag van St. Germain een zeke re autonomie binnen het Tsjecho-Slo- vakijsche rijk zouden genieten, wach ten nog steeds op do vaststelling van de grenzen van hun autonoom gebied. Een commissie uit den Volkenbonds raad, heeft thans haar vertrouwen uit gesproken, dat de Tsjechische regee ring spoedig over zou gaan tot de con stitutie van het autonome Roetheen- sche gebied. HOME RULE VOOR SCHOT LAND EN WALES. Een groep Lagerhuisleden uit Schot land en Wales heeft besloten een wets ontwerp op te stellen waartrij Home Rule wordt gegeven aan Schotland en Wales. DE KABINTESCRISIS IN ITALIë. Volgens de „Giornale d'Italia" heb ben Orlando en de Nicola aan Giolitti gevraagd om den koning Tittoni aan te wijzen. Giolitti antwoorddde, dat hjj aan geen enkele ministerieele com binatie voortaan mee zou werken. Aan den anderen kant verklaarde Gio litti dat hij voor de toekomst in reser ve wilde blijven. TABAKSFABRIEK „DE WAKENDE LEEUW" PRIMA KWALITEIT BILLIJKE PRIJZEN LAAT A 126 - ALKMAAR De ministercrisis in Italië dreigt van langen duur te zullen zijn. Facta, die gisteren van den koning opdracht ont ving, een ministerie te vormen, heeft zich' zijn antwoord voorbehouden. DE CONFERENTIE TE GENUA. Ofschoon men in officieele kringen te Londen nog steeds het stilzwijgen bewaart, wordt thans als vaststaand aangenomen, dat de conferentie van Genua voor den duur van verscheide ne weken zal worden uitgesteld. Reuter verneemt, dat Lloyd George 25 dezer vroeg in den ochtend uit Lon den vertrekt om Poicaré te Calais of te Boulogne te ontmoeten. Lloyd Ge orge hoopt nog denzelfden avond naar Londen terug te keeren. Volgens een Hav as-bericht zal de conferentie te Boulogne plaats heb ben. RUSLAND HEEFT NIET GENOEG.^.. WAPENS! In de jongste zitting van het Al-Rus sische comité hield Trotzky een Tede, waarin hü er op aandrong, dat Rus land in het buitenland zoo spoedig mo gelijk wapens en oorlogsmateriaal zou aankoopen, daar de productie in Rus land zelf niet voldoende was. Dit moest nog geschieden vóór de confe rentie van Genua, daar het gevaar be stond, dat verschillende mogendheden aeb vermindering van het roode leger konden eischen. De verklaringen van Trotzky wer den goedgekeurd en besloten 16 mil- lioen goudroebel liquide te maken. De sovjetcommissaris te Reval heeft op dracht gekregen dit bedrag naar En geland te brengen. TOERISTEN DOODGEVROREN. Drie leden van een toeristengezel- sohap uit Weenen zijn doodgevroren op de Rax, een uitlooper der Oosten- rjjksche Alpen. Het gezelschap, hetwelk onder lei ding stond van een beroepsgids, werd op het plateau overvallen door gewel dige windstormen en de gids raadde aan terug te keeren. Drie personen echter wilden hooger op, in de hoop een hut als schuilplaats te zullen ontdekken. Hun lijken wer den den volgenden morgen bevroren teruggevonden, niet ver van de hut, welke zü gepoogd hadden te bereiken DIEVEN IN HET COLOSSEUM. De politie te Rome heeft een bende paardendieven ontdekt en gearresteerd die hun hoofdkwartier hadden in een kelder van het Colosseum. De kelder was tot nog toe aan de aandacht ont snapt, omdat zij slechts kon bereikt worden door een lange, nauwe, draai ende tunnel, welke zoo laag is, dat men er door moet kruipen. De politie werd op de hoogte gebracht door uit latingen van een der leden der bende. Politiemannen drongen langs de tun nel tot in de kelder door, waar zq de bende verrasten, die lag te slapen. LANDRU. Het is niet onmogelijk dat Landru's laatste uur toch nog niet is geslagen. Een verleden week te Parijs ontvangen brief uit Montreal, waarin werd ge meld dat mevrouw Héon, een der z.g. slachtoffers van Landru, eenige jaren geleden aldaar zou zqn overleden, heeft de justitie er toe gebracht een nader onderzoek in te stellen. Een zekere Paul Larcher in Mon treal heeft verklaard dat in 1916 een mevrouw Héon gedurende zes maan den kamers in zün huis heeft bewoond De mededeeling is vaag, maar de justitie acht haar toch belangrijk ge noeg om verder te speuren. Millerand heeft aan Moro Giafferi, die kwam verzoeken om gunstige overweging van het verzoek om gra tie voor Landru, verklaard, dat hij hem zijn beslissing binnenkort zal me- dedeelen. EEN MERKWAARDIG VERSCHIJNSEL. Passagiers van het s.s. „Vauban", dat te New-York is aangekomen, rap porteeren een groeten vuurbal gezien te hebben, die ongeveer de afmetingen had van een volle maan. De bal ver toonde zich op 10 graden boven den westelijken horizon. Hij verlichtte den oceaan over een afstand van 500 yards Het licht-was zoo helder-, dat vele pas sagiers aan het dek kwamen om te zien wat er gaande was. Het duurde ongeveer 3Va minuut, eer de bal den j weg van horizon tot horizon had af-1 gelegd. Achter den vuurbal zelf zag men een grooten breeden- en schitte renden lichtstaart. BELEEDIGING- OP EEN' CONCERT.; - In Maart van het vorige jaar werd te Parijs een concert gegeven.door de violoitceUist'e Eluehmë. Tijdens het concert werd door de gravin De Car- mé—Tréccsson in het openbaar ge zegd, dat de artiste geboren was in Duitschland. De violoncelliste beriep zich op den rechter. Deze veroordeel de in eerste instantie de gravin tot 200 frs. boete en 800 fres. schadever goeding. Het hof van appel verminder de deze boete tot 100 frs. NOG EEN.... LEEGE DOODKIST! In een vijver bij Noyelles, in het Sommcgebied, zagen twee werklieden dezer dagen op een avond een dood kist drijven. Zij haalden het ding naar zich toe en bemerkten dat het leeg was. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de kist aan het sta tion van Noyelles was opengebroken en dat zij het lijk had bevat van Al- bert Pourchelles, een Fransch vlieger, die in 1916 was gesneuveld, in Noyel les werd begraven en thans naar zijn geboorteland zou. worden terugge stuurd. Wat er met het lijk is geschied weet men niet, maar men neemt niet aan dat berooving het motief van de daad is geweest, daar zich op het lijk geen enkel voorwerp van waarde be vond. De JapqMsrJiie regeering heeft een wetsontwerp bij' het parlement inge diend, waarbij gevangenisstraf tot oen maximum van tien jaar wordt bed.eigd tegen ieder, die anarchistische of com- mimistiscne propaganda voert in Japan, - Negen manschappen van de fou- rag;e uit het Engelsche leger zijn in de Joraaan verdronken. Mem gelooft, dat de soldaten door den stroom zijn mee gesleurd. toen zij de rivier wilden door waden of hun muildieren dronken. Acht lijken zijn teruggevonden. Te Mains zijn 15.000 metaalbewer kers j;n electriciens in staking gegaan, De mijnwerkers en spoorweglmau- nen in de V. S. hebben een alliantie gesloten. Volgens bericht van de vereeni- ging van meester brood- en banket bakkers zal in Londen de broodprijs weer verhoogd worden. Het brood, dat op 2 Januari in prijs was verlaagd, zal weer een stuiver duurder worden. Lord Grey heel't zijn spreekbeurt bij het noenmaal der na liana Ie liberale club eenige dagen niet kunnen waar nemen. Grey is plotseling ziek gewor den. Hij lijdt aan niersteen. Zijn toe stand is niet ernstig. - Zezebze, een der leden van de missie van Krassin, is uit Londen te .Parijs aangekomen, om verschillende Vnd- en tuinhouwonderneiningen le bezoeken en de middelen na te gaan, waardoor Rusland van allerlei zaden en landbouwproducten kan worden voor- - zien. Er zijn zes leiders van de sta king aan den Rand gearresteerd; zij zijn legen borgstelling weder op vrij.' voeten gesteld. De jonaste cijfers van het Engel sche ministerie van arbeid toonen eer verdere daling van het aantal werk loozen. De laatste viji' weken is er een vermindering geweest van meer dar 44.000 In een Havas-nota wordt verklaard, dat het bericht uit Belgrado betreffen de het plan tot het sluiten van een' verbond tusschèn Frankrijk en de Klei ne Entente van allen grond I's ontbloot De rijksconferentie der Duitsche On- afbankelijken verklaarde zich vóór óp neming der „Kommu'nistiscke Arbcits- gemein schaft" De Australische Böndsregeering heeft, speciaal met het oog op de Duit sobers, de beperkingen, die tijdens den oorlog golden ten aanzien van den uitvoer van bepaalde delfstoffen, en ook goud, in eere hersteld. De „Press Association" deelt mede, dat Sir Eric Geddes het voornemen heeft om binnenkort zijn Lagerhuis mandaat weer ter beschikking van de kiezers te stellen. Mijnwerkers te Ostrau hadden ge- ëischt, dat men hun de minuten, ge durende welke zij in den mijn op de iift moeten wachten zou uitbetalen als over-uren. Het gemeenschappelijk scheidsgerecht meende echter, dat aan deze eiscfa geen gevolg behoefde ge geven te worden. Zoowel de Duitsche rijkskanselier als de rijksminister van verkeer; heb ben geweigerd een deputatie van spoor wegbeambten te ontvangen, wijl zich bij haar beau»-ton bevonden, tegen wie een disciplinair onderzoek aanhangig is. Bij de debatten in do afdeelingen der Belgische kamer werden het voor- stel-Yan Cauwelaert - Yervlaamsching Géntsche hoogesehool - en het voor stel Mechelynck oprichting van een Vlaamsche universiteit buiten Gent - verworpen. In Guatamala werd de liberale can- didaat, generaal Orellana tot nieuwe president gekozen. 19 Hij verweet zich, Parijs te hebben verlaten, waar hij zulke rustige jrren had doorgebracht, jaren zonder liefde, en dat hij zich was komen begraven op het land waar hij, hopende zijne gezondheid te zullen terugvinden, niets anders gevonden had dan smart, waarvan hij voorheen geen begrip had. Hoe dikwijls had hij vroeger niet ge lachen, als hij van menschen hoorde spreken, die van liefde stierven. En thans was 't zoo met hem, want hij stierf letterlijk weg. Zijn lichaam droogde uit, zijne ziel werd dor. Somtijds voelde hij aanvallen van wreedheid in zich ontwaken, die hem self schrik inboezemden. Hij had Paul gedood in een plotse- linge ij verzucht, bijna zonder er bij te denken. Toen had hij niet koelbloedig een afschuwelijke misdaad gepleegd, maar thans voelde hij zich in staat tot de gruwelijkste dwaasheden, i l Dikwiils kwam de wensch bü hem op, dat het kind, hetwelk door hem erkend was, zou sterven, daar het zich geplaatst had tusschèn hem en zijne vrouw als het levend evenbeeld van Paul, terwijl hij jaloersch was, dat zij het met geheel haar ziel bemin de. Hij wenschte diens dood echter niet alleen, maar nu en dan overwoog hij de goede kansen van zulk een misdaad. Hij was zichzeiven niet meer mees ter, al in de eerste dagen van het huwelijk. Hij kon den haat, die hem verteerde en steeds slechter maakte, niet meer verbergen. UNadat hij er toe was overgegaan, zooals wij gezegd hebben, om Chris tine ais een gevangene te behandelen, begon hij er over te spreken, om het kind te verwijderen. Zij verzette zich hiertegen echter heftig. „Nooit," zeide zij, „zal ik mij van hem scheiden „Het zal toch noodzakelijk zijn, om hem naar een kostschool te zenden, om hem een opvoeding te doen geven." „Is 't dan onmogelijk een onderwij zer bier op het kasteel te nemen „Een allerverderfelijkst stelsel. Het is noodig, dat een jongen den pappot van zijn moeder verlate." „Dat zult ge niet van mij eischen. Dat kind is alles wat mij overblijft." „Dat is waar," zei hij op bitteren toon. „Ik tel niet mede!" Hij sprak niet meer over de schei ding, maar van stonde af aan, begon hij het kind een gluiperigen oorlog aan te doen, die het hart der moeder verscheurde. Mark werd een stommeling, Mark werd onverdragelijk, Mark had geen hart, Mark groeide op voor een deug niet. Hij beloonde zijn moeder .voor haar blinde liefde met onverschilligheid en minachting. Deze en dergelijke uitdrukkingen deden de moeder even pijn als dolk- stooten. Op zekeren dag kon zij, ondanks al haar christelijk geduld en haar ge bed, 't niet langer uithouden. Volgens gewoonte had de markies aan tafel het kind alleronaangenaamst afgesnauwd, en als hij den kleine aan keek, schitterden in zijne oogen haat en minachting. Zij kon niet nalaten op haar zachten, vriendelijken toon te zeggen „Hoe haat ge hem, het arme kind Ik "ja, gij. Uit eik van uw gebaren, uit eiken blik, uit elk woord spreekt vijandschap. Wat heeft hij u dan toch gedaan Hij zal wel van u houden, als ge slechts wilt. Hij is onderworpen, 't Is waar, hij is bang voor u. Als gij er bij zijt, durft het arme kind zich niet te verroeren, durft geen woord zeggen, durft zelfs niet lachen, en toch past dat alles bij zijn leeftijd." Terwijl hij zijn moeder zoo hoorde spreken, weende Mark, alsof hem het hart moest bersten. De markies sprong nijdig op. „Ik haat hem minder," zeide hij, „dan gij mij haat 1" „Ik haat u niet." „Hebt ge me dan lief?" vroeg de heer d'Arbois woest. Christine boog het hoofd zonder te antwoorden. Van dit oogenblik af nam de tegen zin van den markies voor zijn aange nomen zoon nogjtoe.De heer d'Arbois kon het kind niet meer uitstaan. Bij het minste woord, een onbedui dender! kreet, schold hij henruit en maakte hij zich driftig. De kleine ween de dan en het hart der arme moeder bloedde en was tot berstens toe gevuld. Zij dorst echter niets zeggen. Zij was overtuigd, dat zij alles deed, om voor haar zoon de toegevendheid van den markies te verwerven. Zij was voor haar echtgenoot de meest onderworpen, de trouwste vrouw. Zij verdroeg in stilte al zijne luimen, maar meer moest hij haar niet vragen. Zij beminde hem niet en kon hem ook niet beminnen. En de heer d'Arbois voelde dat onverschilligheid zijn harts tocht aanwakkerde in plaats van hem uit te dooven. Toen de markies haar beroofd had van de bezoeken harer moeder en van -de vriendschap van dokter Bernau, had de arme vrouw zich niet beklaagd. Alles wat haar persoonlijk betrof, verdroeg zij zonder klacht. Zij maakte zichzelve wijs, dat zij het aan Paul gegeven woord gebroken had. Om den markies een oogenblik van smart of leed te besparen, zou zij haar rust, haar geluk,, de helft van haar bloed en haar leven opgeofferd hebben, maar de herinnering aan Paul op te geven, ging boven hare kUshten. Onmogelijk vas net, terwine van <i M- bois de liefde van Paul, die nog al de snaren van haar hart deed trillen, te vergeten. Zij verdroeg in stilte alles, opdat men haar zoon slechts geen leed zou aandoen. En toch, welke teettrige dagen bracht zij door in de sombere, donkere vertrekken van liet kasteel, waar zij geheel afgezonderd leefde. De heer d'Arbois, die er aan wan hoopte dat zij ooit naar hem zou luis teren, had de gewoonte aangenomen, van den ochtend tot den avond te jagen. Op die tochten, terwijl hij de steilste heuvelen beklom en dooi de diepste moerassen waadde,, oveipeins- de hij de wreedste wraaknemingen, want geen oogenblik was zij uit zijne gedachten, onophoudelijk moest hij denken aan het lijden, dat de onver schilligheid van deze vrouw hem reeds berokkend had, van den dag af, toert hij haar voor de eerste maal gezien had, schitterend als een pas ontloken bloem, in haar oogen beloften vertol kend van een haast bovenaardsch <3Lozdt ocjvolgd). j

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1