GMËNGD NIEUWS KUNST EN KENNIS BINNENLAND - Sfaten-Reneraa! KLEIN ALLERLEI. Kerk en School Provinciaal NSeuwa i>- Curzon Iiecft in net i'n«elselie Üoogerhuis verklaard, dat de "Engel- ►elie regeering geen financieel en steun Han de slachtoffers van den Russi- «chen hongersnood zal verleenen. Begin Maart zal te Marseille een toot aankomen, vvèarop de eerste Rus- gsisciie kjndercn zijn, die via Constan- linopel ju Frankrijk kpmen om daar Verzorgd te worden. In verschillende bedrijven der Münchener metaalindustrie zijn de ar beiders wegens loongeschillen in sta king gegaan. Men verwacht, dat de satking zich zal uitbreiden. Lloyd George is gisteravond uit Londen naar Boulogne vertrokken voor de conferenti emet Poincaré. Hij denkt hedenavond weer naar Engeland terug to keeren. De Tweede Internationale heeft een gedocumenteerd manifest gepubli ceerd betreffende de behandeling der politieke tegenstanders der So'vjetregee- ring in de 'Russische gevangenissen. PENSIOENWETTEN. Gisteren is bij de Tweede Kamer ingediend het herziene ontwerp van wet wcor de peniiotineering van de burgerlijke ambtenaren en van liun weduwen en weeaen. Dis herziening bepaalt zich. tot een wijziging van art. 36 dat de mo@elijikh.eid opent tot verhaal van 3 procent voor eigen pensioen en van öi/2 pOt. mor wedu wen en weezenpemsdioan. Tevens zal artikel 142 worden gewijzigd in dien zin,, dat de pen- Bfcesnen verleend na November 1921 en voor 1 Januari 1923 zullen wor den berekend naar de gemiddeld» wedden over het tijdvak 1 Jan. 1920. tot de-1 datum van pens'onneering. iTj'VIKS VAN DEN RIJKSr WONINGRAAD. „Het Vo'k" kan zijn bericht inzake het advies van den Rijks Woning raad aan de regeering tot belangrij ke verhoog ng der woningh uur gren zen ondanks de tegenspraak van het „Vaderland" ten volle handhaven. Het door het blad gemelde advies is wel degelijk gegeven. Het gaat zelfs verder dan het aanvankelijk mededeelde, want er is bovendien geadviseerd, om van vastl egging van 4? huurgrens in de wet, de huizen mot h oge huurwaarden geheel vrij te geven. JUSTITIE, POLITIE EN PERS De Minister, van Justitie zal zich op de algemeene vergadering van den Neder'andschen Journalisten kring. die o.a. hedenavond te Rotter dam wordt gehouden en waarin het ontwerp '„Justitie, politie en pers" behandeld wordt, doen vertegenwoor digen door den heer mr. P. R. Blok, ambtenaar aan zijn Departement. DIENST- EN RUSTTTJDEN SPOORWEGPERSONEEL. Naar aanleiding van de voorge nomen beslissing van den Minister van Waterstaat inzake de dienst en rusttijden van het spoorwegperso neel, kenbaar gemaakt bij de debat ten in de Tweede Kamer op 23 dezer heeft zich de R. K. Bond van Spoor- en Trafnwegoersoojeel St. Raphael telegrafisch tot den Minister gewend om een nieuwe bespreking BUITENGEWONE SUBSIDIE IN ZAKE SCHOOLBOUW. De Ver. van Ned. Gemeenten heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer waarin verzocht wordt, le. in de lijn van de erkenning van den Minister omtrent den on rustbarenden achterstand d.er schoolbouwplannen en omtrent de zeer onvoldoende middelen, orn daaraan tegemoet te komen, te besluiten om het voor buitenge woon subsidie uitgetrokken Be drag aanmerkelijk te verhoogen. 2e. zoodanige maatregelen te nemen, waardoor de werkings duur van art. 201, 2e lid oer L. O.-wet 1 <320 niet beperkt blijf! tot 1921, doch ter ondervanging van de in het adres genoemde bezwa ren met een redelijken termijn worde verlengd. HET ONTWERP BINNEN SCHEEP VA ARTWET. Aan de Tweede "Kamer hebben een aantal organisa ies, betrokken bij 'het binnenscheepvaartbedriif. een adres gezonden houdende be zwaren tegen het ontwerp van wet tot vasts leb en van bepalingen met betrekking tot de binnenvaart. DE NED. DAG TE BER! IJN. De Holandsche dagen in Berijd zijn gis eren door de ontvangst van ae bes uurs eden van de \er- eeniging „Nederland in den Vreemde" door de s ede'.ijke over heid ingeleid. Slaalsraad Wege verwelkomde de heeren en leiéde hen naar de bibliotheek, waar de officieele o t- vangst plaats had, waarna het stadhuis bezichtigd werd. Hierna sprak burgemeester Busch de feestrede uit. Hij gaf uitdrukking aan de vreugde, de Holandsdne gasten in naam der stad te mogen ontvangen. Onver getelijk zijn de liefdegaven welke gedurer.de. den zwaren oor ogstijd den Dui schen kinderen, gebrekld- gen en zwakken van de zijde der Hollanders ten deel vielen. Hier voor heden nogmaals te kunnen dankzeggen was- spreker een groo te behoefte. De heer P. J. de Kanter, voor zitter van „Nederland in den Vreemde", antwoordde met woor .Iaën van dank voor de ontvangst. Hij herdaent ue zware tijden, die over Berlijn zijn gegaan. Dit be zoek opent de gelegenheid elkaar opnieuw de vriendenhand te rei ken. Gisterenmiddag sprak het Twee de Kamerlid de heer Mr. H. C. Dresselhuys in de aula van de Universiteit over „Internationale betrekkingen". DE TWEEDE KAMERVER KIEZINGEN. De heer G. Bloemen (R.K.) te Ol'denzaal, die als nummer 1 was geplaatst op het advies van de lijlst, door eenige fabrikanten en middens anders opgemaakt tegen 't Politiek Advies, deelt mede dat hij zich niet voor een dergelijke ac tie wenscht te verleenen. Kapt. Scharroo', voorzitter van de Nederlandsche Athletiek Unie is aangezocht en bereid bevonden bi! de aa:.slaande verkiez'ngen een candidaiuur a's lid van de Twee de Kamer te aanvaarden. TWEEDE KAMER. (Vergadering van Vrijdag.) Nadat de Tweede Kamer de belde .mot es-van Braambeek liad verwor pen (Ze ons nummer van gisteren) is zij overgegaan tot de behandie- l'ng van de begrooting van Binnen- lanclsche Zaken voor 1922. Hierbij waren tevens aan de orde de interpellatie van den heer KI e rekoper naar aanleiding van het ontslag, door don burgemeester van Breda verleend aan een poTtta-ag nt aldaar de interpellatie van den heer Duys in verband met de faillisse mentsaanvraag van de gemeente Wot mervcer en in het bijzonder of diea» nauw verband houdt met het beleid van een der leden van het ooi leg» van Burgemeester en Wethouders van Wormerveer; de mot'e van orde van den heer De Jonge betreffende bat beschik- baarstellen van een millioein gulden u t 's Rijks kas, ten einde den hon gersnood in Rusland te helpen le ngen. Eerst was de beurt aan den heer Kleerekoper (S.-D.) om zijn interpel late te houden over het bekende ontslag van oen politieagent le Bre da. De afg: vaardigde lichtte daar bij versohill _n,de vragen toe. H'erna voerde de heer Duys (S.- D.) het woord om zij'n interpellatie toe te lichten. De heer Van Beresbeijn (V.-D.) riep uit, dat hij het optreden van den burgemeester van Wormerveer onbehoorlijk vond. De heer Duys sloot zich aan bij den wensoh in het dagblad „De Tijd" geuit, dat deze burgemeester overplaatsing naar een meer geschikte omgeving moest vragen. Een grondig onderzoek door Ged. Staten zou gewenscht zijn. Vervolgens heeft de "heer Jonge CS Dl zün motie in z.nW v r -J— - - T*~—'«'W»» iV-WUMWA Kf» der toegelicht. Hij gaf met een wijz'ging naar de voordracht van Nansen een schets van de ver- scbrkkelijke toestanden. Op het eind van den middag en nadat de drie socialistische spre kers van 15 upr aan het woord waren geweest, sprak' nog de heer v. d. Laar (O. D.) Hij verklaarde zich tegen de motie-de Jonge in za ke 'Ru-land, omdat het volgens hem n et aangaat een inillioen gulden van de belastngoenningen der burgers voor dat doel beschikbaar te stellen te meer n:et, waar zoo velen van onze medeburgers belastingen op brengen hoven hun draagkracht. Doch wat de regeer ing wel k'an doen is leiding geven aan een groo- te phi 1 an!,tropische beweging. Daar om stelde hij deze motie voor: De Kamer noodigt de regeering uit onverwijld geldinzameling te houden ten behoeve van de nood lijdenden in Rusland, en gaat over tot de orde van den dag. Gnk cr tiseerde hij1 die benoeming van den heer Stoot tot burgemeester van Gendr'ngen. die deize benoeming thans onwaard'g is gebleken te zijn. De vergadering werd daarna ver daagd tot Dinsdag eén uur. MARINE-BEGROOTING. In de Memorie van Antwoord op de M arine-beg rooting deelt de minis ter mede, dat !hrij zijii oordeel nog' moet opschorten over de wenscfiiejljk- h'eid van de samenvoeging der de partementen van Oorlog en van Ma rine. Voor Eet instituut van directeu ren-generaal voelt Ihüjl niets. De minister is nogi niet overtuigd van de wensdiejijHiieid van de re organisatie van het Departement van Marine. Met de meeste kracht Beeft de minister naar bezuiniging gestreeft. Hoewel sommige personeelsgroe pen zich er niet voor beschikbaar hebben willen steilen, zal de minister alsnog trachten tot een goede rege ling te komen van Bet Georgani seerd Overleg. De minister ziet de noodzakelijk heid in van de aanstelling' van een adviseur voor sociale aangelegenhe den. Het verjoop van het marine-per soneel in ajle rangen wordt steeds minder. PENSIOEN VOOR TELE FOONPERSONEEL. Ingediend is een wetsontwerp: voor tegeldemaking voor pensioen van tijd, door het in vasten Rijksdienst .over gegaan personeel bij verschillende Lo cale telefoonnetten jn vasten dienst der betrokken werkgevers doorge bracht en tot wijziging van den Staat, behbprende bide wet van .30 Juli 1920. VRIJ VERVOER VAN MILITAIREN (Schriftelijk 'beantw. vragen). Op de vragen van den heer Bijje- veld betreffende herziening1 der re geling van het vrif vervoer van mi litairen, antwoordde de minister van Oorlog1 en van Marine a.i. o.a.: Aan dienstplichtigen kan, volgens de thans geldende regeling, eenmaal per maand vrij vervoer naar Kun woonplaats worden verleend. In de overige weken der mlaand kan een dienstplichtige eenmaal per week vervoer tegen verminderd ta rief genieten naar een door den be langhebbende gewensdïte plaats Bij Bet vervoer tegen verminderd tarief komen 25 plCt. der reiskosten ten laste van B'et Rjijk". Aan tot Cu'et benoepsperaoneel be- hoorende militairen wordt alleen vrij vervoer verleend, wanneer zij, ge huwd zijnde, door woningnood 'in hunstandplaats of door detaChee- ring' buiten Kun standplaats van lan ger dan vier weken gescheiden van hun gezin moeten Jeven. Dit vrije vervoer werd oorspronke lijk voor de eerstgenoemden sedert April 1919, voor de laatstgenoemden sedert Deo. 1919 slechts tweemaal per miaand verleend, doch' is sedert 1 Maart 1920 tot éénmaal pér week uitgebreid. Voorts kan het beroepspersoneel beneden den rang! van sergeant elke week vervoer tegen verminderd ta rief genieten, waarbij eveneens 25 pCt der reiskosten ten la's'te van het Rijk 'komen. DE SPOORWEGTARIEVEN. (Schriftelijk beantw. vragen). Op de vragen van den heer Van Braambeek betreffende de medewer king der regeering tot verlaging der spoorwegtarieven, o.a. door de we derinvoering der kiloimeferkaarten, ant wcordde de minister van Waterstaat: Algemeene iairiefsverlaging schijnt, zoo min in Frankrijk' ajs in Engeland of Zwitserland, vastgesteld of aan staande te Zijn. lnyoering van verlagingen van al gemeene strekking wordt vooralsnog niét geraden geaCht. In het alge meen zal eerst omtrent de werking van B'et .nieuwe tarief eenfge erva ring verkregen moeten zijn. De ver- hooiging, welke laatstelijk is to-ege- past, om tot verdubbeling van de vroegere tariefgrondslagen te köimen, is te gering om inmiddels een be lemmerenden invloed pip het verkeer te oefenen. De belangen der schatkist laten vooreerst niet toe verlaging van de leizigerstarieven te overwegen. GRENSVERKEER. De Duitsche beambten aan de grens mj K.eTÈraae hebben weer de stuipjes. Hun optreden is niet alleen buitenge woon „frech" en streng, herinnerend aan den bloeitijd van het keizerrijk, doch ook willekeurig. Een meisje, dat een zijden blousje in Aken gekocht had en daarmee naar Kerkrade wilde, werd beboet met 6000 mark. Het kind had natuurlijk niet zoo veel geld bij zioh en de ouders moes ten het ontbrekende bijdokken, voor het meisje vr(j kwam. Nog tal van staaltjes worden verteld van het bru te optreden der beambten tegen de Hol landers. Passen en visums worden nauwkeu rig onderzocht, in de trams bjj herha ling visitatie. Stel nu tegenover al de ze koude en dure drukte het bloote feit dat het grensverkeer voor de Duifc- schers haast geen moeilijkheden biedt anders zouden er niet zooveel in de grensgemeenten rondzwerven, en dat de Hollanders, als ze niet in het bezit zjjn van dure passen en visa, worden behandeld op een wijze, die meermalen spot met de meest elementaire begrip pen van fatsoen, schrijft „De Tijd." Een staaltje: in de elecftiache tram controle. Herr Criminal treedt binnen Onder een bank ligt een pakje, dat nie mand toebehoort. Het bevat contraban de. Op den man af wordt gevraagd van wie-n- dat „pakketje" is. Niemand is er de eigenaar van. Maar een Duit- scher zegt den criminal, dat het pakje van den tegenover hem zittende Hol lander is. Deze ontkent een, twee, drie keeren. De Duitscher beweert het te gendeel en de Hollander moet mee met den criminal naar Herzogenrath. Hol lander vindt het goed, gaat-mee, doch springt zoo gauw 'hij kans ziet, op Hol landseh gebied, en vlucht er in een huis. De criminal schiet den vluchte ling door de jas, en de kogel dringt in het huis van een slager. Van dit inci dent moet de Regeering rapport zijn uitgebracht. MELKOORLOG. Te Mijdrecht heersdht een boe- rens taking. De zaak zit zóó: door de Melkfabriek Uithoorn en de V.A.M.I. wordt niet meer dan 10 cent per liter melk betaald. Daar deze prijis te laagr is in vergelij king" met den prijs der zuivelpro ducten, staken de boeren met le veren aan deze fabrieken en trach ten nu hun melk aan andere afne mers tegen hoogere prijzen te verkoopen of ze zelf of gezamen- li,k tot zuivel te verwerken. Te Vianen heefc een veehouder die de melk voor 12 cent te koop bood, terwijl de slijters ze voor 18 cent verkochten, succes gehad. De slijters verkoopen er nu, de melk voor .13 cent de liter. ONGELUK AAN DE HEMBRLJG. Donderdagmiddag is bij het la den van materialen aan de Artil- lerieinriehting aan de Hembrug de conducteur van de artillerie, de adjudant onderofficier v. O. te water geraakt. Men deed direct pogingen om hem te redden maar juist toen die pogingen zouden slagen, raak te de man nauw bekneld tus- schen het vaartuig en den wal. Ernstig .gekwetst werd hij uit het water gehaald. Hij .werd overgebracht naar het Militaire Hospitaal te Amsterdam, waar bleek, dat hij overleden was. NED. GIST- EN SPIRITUSFA BRIEKEN. Naar aanleiding van het in ver schillende bladen opgenomen be richt beetreffende een brand in de opslagplaatsen van de Nederl. Gist- en Spiritusfabriek te Brussel', deelt de directie der fabrieken me de, dat deze brand niet heeft plaats gehad in hare fabrieken al daar, doch in de gemeentelijke op slagplaatsen, waarvan een gedeel te door de fabrieken gehuurd was voor opslag van eenige materia len. Een onbelangrijk gedeelte is verloren, waarvan de schade door verzekering wordt gedekt, terwijl' het bedrijf door dezen brand op geen enkele wijze wordt bena deeld. GEMEENTEFINANTIES EMM EN. In een gehouden spoedeischen- de vergadering van den Raad van Emmen werd na een geheime zit ting en een korte openbare dis cussie besloten aan het verzoek van Ged. Staten te voldoen en het vermenigvuldigcijfer van het ko hier 1 Jan.—30 April, dienst 1921, te brengen op 3.59. Hoewel men algemeen overtuigd was, dat de belastingen hier ondraaglijk wor den in verband met de malaise in de venen, meende men verstan dig te doen het conflict met Ged. Staten maar uit den weg, te rui men. Te Bakel bij Helmond is de 23- jarige dochter van L. Adriaans onder een. brandende kachel gevallen, waar door haar kleeren in brand geraakten. Zij overleed kort daarna. De heeren H. Lutkie Jr. en P. Muyssen hebben aan B. en W. van Rotterdam gevraagd grond te mogen koopen tegen een aaunemjTjken prijs om daarop volkswoningen te bouwen zonder overheidssteun. Te Batavia zijn in circulatie ge- braent valsohe guldenstukken, vervaar digd van een op zilver gelijkend Wit metaal. Het randschrift luidt: „Had je me maar!" Dezer dagen kwam ter secrefarie van een onzer welvarendste Betuwschie 'gemeenten een knaap zich aanmelden, l-cnernae een kaart van oen weridoosê te doen afteekenen. Op de vraag van een der ambtenaren aan het ventjie, waarom de werklonze zelf niet kwam, ■antwoorde de jongendat die het te druk haa. Uit Lemmer, zoover het oog reikt, is de zee hjer nog met ijs be dekt. Ook met een verrekijker was hier eergisteren in zee nog geen water te zien. Op sommige plaatsen is het ijs door den sterken wind duinen hoog opgekruid. Ook de binnenwateren hier zitten alle nog vol ijs. De anti-rev. kiesvereen. „Neder land en Oranje" te Veendam besloot adhaesie te beluigen aan de molie-Gors- sel," die de wensehelijkheid beoogt lot samensmelting der Anti-Rev. Partij en de Chr. Hist. Unie. Hel Comité voor Nederlandsche kinderen in den Vreemde ontving de vcrige maand van het Centraal Co mité voor Steun aan Nederlanders in het Buitenland f 10.000; aan verschil lende bijdragen ontving het slechts f 1832.65 en Mrk. 3370, Het totaal der ontvangsten steeg tol f 426464.83Va en Mrk. 3,6.158 Tot de vele huwelijksgeschenken, welke prinses Mary heeft ontvangen, behoort ook een fraaie japon van oranje- en goud-brocaat, haar geschon ken door mevr. De Marees van Swin- d en,, de echtgenoot© van den 'Nedier- landschen gezant te Londen. Een 5-jarig jongetje is in de Oude Houthaven te Amsterdam van een schip over boord gevallen en ver dronken. In de afgeloopen weken is aan 23 leden van liet kantoorpersoneel der Ned. Plantenbolerfabriek te Amster dam ontslag aangezegd. Een zelfde lot trof een 40-tal arbeiders dezer fabriek. Tijdens de graanmarkt te Hoofd- dorp werd door eenige kooplieden het initiatief genomen, om, terwijl het beursbezoek het drukst was, den han del een half uur stil te doen zijn en een collecte onder de bezoekers te houden ten bate van de Russische kinderen. De collecte braaht een be drag van f 1544.75 op, In een winkel in de Groote Straat te Maastricht werd een bankbiljet van f25 in betaling aangenomen, dat later bleek valsch te zijn. Het werd door de politie in beslag genomen. Binnen niet le langen tijd zal het aantal werkloozen te Amsterdam, dat te werk kan worden gesteld, een aanzienlijke vermeerdering ondergaan. A.s. Maandag zal een aanvang worden gemaakt met de uitvoering van de ri- oleeringswerken in de Van Woustraat en de Tweede van der Helsislraat, een werk, waarvan de kosten ongeveer f ISiO.OOO zullen bedragen. uislercn wera op hel R. K. kerk hof le 's-Gravcnhage liet stoffelijk over schot bijgezet van den oud-prCsideut van het Gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. B. J. A. Sterck, nadat te Voren ecu uitvaartdienst was gehoudcii in de R. K. kerk aan de Prinscssegraoht al daar. Bij hel gemeentebestuur van Bre da zijn klachten binnengekomen over onregelmatigheden welke bij den Bre- daschen Keuringsdienst zouden zijn ge- plec-gd, en welke ten deele hierin zou den bestaan, dat voordeel werd ge trokken uit leveranties enz. De bakkers te Wolvega hebben den prijs van htt wittebrood verhoogd van 12 op 14 ct. de 800 gram. Naar wij vernemen-is de toestand van den bij het stoomlram-ongeval te Scheveningen gewonden machinist S„ glunstiger. Óp last der Justitie is de ontspoorde locomotief in beslag geno- mgn tot nader onderzoek der wielen. r. P., wonende aan d-e Obrecht- slraat te 's-Gravenhago, heeft aangifte gedaan van verduistering van 14 pond sterling en f66, waarschijnlijk gepleegd door den reiziger H. C. D. De distri ets-veearts heeft kwade droes vastgesteld onder de paarden van den landbouwer J. van Moorsel te Bleiswijk. Een paard is afgemaakt en pet cadaver verbrand. De overige paar den zijn naar de Veeartsenijschool ver voerd tot het kweeken van serum. Achter Rhede is een z.g. steen adelaar gevangen. Hel dier had een vlucht van 2.20 meter. De paardenmarkt in de gemeente Haarlem, die in den laats ten tijd zeer onbelangrijk was, is afgeschaft. Ingekomen bij het PI. Comité d. Kath. Sociale Actie te Amster dam voor den nood in Rusland: saldlo vorige opgaaf f3453.84; nieuwe giften f640.19; totaal f4058.03. Gisterennacht is te Maastricht in gebroken in het huis van den heer G. K„ wonende Pieterstraat. Er worden eenige duizenden guldens vermist en wat Duitsch geld. De recherche doet onderzoek. PASTOOR G. HILHORSr t Die welearw. heer G. Hiluorst, se dert 1904 pastoor te Wageningien is, 69 jaren oud, overleden. EJüerw ontving die H. Priesterwijding in 1878 Dezer dagen aou hij gaan genieten van een welverdiende rust. PROL. J. V. DE GROOT. Naar „De Tijd" uit Rome verneemt liet Z. H. Paus Pius XI zich inlich ten over den gezondheidstoestand van p. Mag. J. V. De Groot, die, heiaas, geenszins vooruitgaande is. De H. Vader heeft aan Z.Bm. den Kardinaal-Staatssecretaris opge dragen de verzending van het vol gend telegram „De H. Vader zendt u zijnen bij- zonderen Apostofischen Legen tot vertroosting in uwe ziekte en als onderpand van overvloedige feJTrSl- sclie gunsten. (w.g,) Kardinaal GASPAURL KATHOLIEK LYCEUM TE BREDA. Naar het „Huisgezin" verneemt, zullen de plannen tot oprichting van een R. K. lyceum te Breda, aan de voorbereiding, waarvan reeds jaren gewerkt is, binnen niet al te langen tijd tot uitvoering worden gebracht. GARNIZOENSKERKEN EN DEN ELZA3. Van overheidswege waren in Bl- zas-Lotharingsn in verschillende gar ki zwemplaatsen garnizoenskerken ge bouwd, nl. een Katholieke en een Protestantsche kerk te Straatsburg een Protestantsche kerk te Mctz, een te Hagenau, te Dyeuze, te Morhan- ge en be Neuhrissa. Naar de „Msb." verneemt heeft de administratie der domeinen, die sinds de sequesters deze ge bouwen in eigendom heeft gekre gen, besloten, die gebouwen te schenken aan de plaatselijke kerk besturen. VOOR DE R.K. UNIVERSITEIT. Naar het „Oentrum" verneemt, heeft de N. V. Spaar- en Beleggings- kas voor IR. K. te Utrecht een gift van 1000 gulden toegezegd voor het stichtingsfonds der R. K. Universiteit en f2000 als eerste bij drage tot een studiebeurs, die ge noemde Vereen'ging wil slichten. NAAR DB MISSIE. Pater Amandus van de Paters Benedictijnen te Merkelbeek zal wel dra naar de missie in Transvaal ver trekken. ■1J*m IM. ■'OC»-r «i LOUIS BOUWMEESTER. Naar wij vernemen heeft de heer Louis Bouwmeester het oerdidmaat schap aanvaard van het Syndicaat van 1 Vlaamsehe tooneelspelers. BROEK OP LANGENDIJK. Plantenziekten. Op 23 en 24 Februari werd te Broek op Lan- grendijk een p'antenzlektententoon stelling: gehouden op tuinbouwge bied. Onder groote belangstelling werd deze tentoonstelling door den Voorzitter der Tuinbouwver- eeniging, aldaar, geopend, met een woord over: „Bouwen en Bewa ren". Als we iets wensohen te „bou wen" moeten we ook kennis heb ben van de gevaren, die het nro. duet dreigen. Daardoor is de kans grooter om het .product te ito waren". e" Ook op plantenziektengebied reikt de wetenschap de practiik de hand. Deze hulp moeten we niet afslaan, maar steeds aanne men. Om tot de kennis der geva- ren te komen die onze cuttuurge. wassen bedreigen, besloot men ook tot het houden dezer tentoon stelling Met de hoop dat velen van deze tentoonstelling mogen leeren sloot de Voorzitter zijn openings' woord. Hierna werd Üe thee rondge diend, een paar foto's gemaakt van het geëxploiteerde, waarna al. les werd bezichtigd. Door den controleur v. Keulen, te Hoorn werd een duidelijke ver klaring van het veleingezonden materiaal' gegeven. Na deze offi. cieele opening en rondgang, waar toe een 40-tal personen uitgenoo digd waren, vanuit den oin+rek, werd de tentoonstelling voor het publ. geopend. Reeds aen eersten dag werd deze bezocht door een 200-tal personen. Het tentoongestelde was ook inderdaad mooi en leerzaam. Langs de wanden waren een groot aantal' platen opgehangen, waarop afgebeeld verschillende aan ziekte onderhevig zijnde ge wassen, terwijl veel zieke planten in fl'esschen en glazen waren ten toongesteld: tevens waren aanwe zig verschillende sproeiers, waar van vooral bij'aardappelen gebruik wordt gemaakt. SCHAGEN. SGHAGEN. Kronen. Op de markt alhier, kon men Donderdag1 10.000 Kranenbiijetten koopen voor f 6.50 en even later, toen het tegen dezen prijs niet ging voor f 4.50. ENKHUIZEN. FNKHUIZEN. Toonkunst. -Don- aerdagavond voerde de Toonkunst- afneeiing van de afdeeling EnkTiui- zen „rot nut van het. algemeen" in de VI est-Friesche Munt, uit, Ket folium: „Die legende van der Heili gen Elisabeth", Van Franz Liszt. Een drietal solisten, n.l. Mevr. Mak Van Waai—Dooremans, sopraan, Mej, Metia Reite], alt en de heer Hendrik van Oord, bariton, verleenden Run n ede werking; Dit oratorium is [iel en stemmig zonder sensationeele me nenten. Met een goed gezongen voor spel wordt de konrst van de vierjarige Ejisaheth bejubeld. Later krijgt men re Koeren het afscheid van den Land- draaf en de zijnen, om deel te nemen aan de Kruistocht. Schoon klonk hier het koor in de bfejubeling van liet H. Land. Machtig klonk h'et „Gott will is". Tijdens de afwezigheid van fca- .emanl, die .sneuvelde tijdens den Cruisfocht, werd Elisabeth' uit haar huis verdreven met haar kinderen, onaer storm en onweer. Elisabeth Vijnd toen een onderkomen bij de door haar zoo gtjisfèc- armen. In een mooien samenzang' begroeten de zen Elisabeth. Bij dit gedeelte gebeur- ae het meermalen dat de sopranen niet gelijk intoneerde. Het indrukwekkendste gedeelte ge deelte is het afsterven van Elisabeth Schoon vooral klonk Ket „In Deint Vaterhande, Befehf idi meinen Geist". Dit werd door Mevr. Doorne- mans gevoelvol weergegeven. Het na spel, waarin Elisabeth aan de schoot der aarde wordt toevertrouwd, ein- ciifi.t met een la+ijhsch gedeelte. Voor dit' gedeelte is door den otodpo-nist als motief gekozen, de Ji. K. Kerkzang bij plechtige uitvaartdiensten. Dit werd majestueus gezongen, vooral het „KirChenchor" met het „Christum mente votis Ore, bollaiudot eoclesi.a". De heer Creveceur Beeft aan het kunstminnend publiek van onze ge meente een genotvollen alvond ver schaft. ST. MAARTEN. ST. MAARTEN. „Groenten- teelt". Dinsdag il. vergaderde vorengenoemoe tuinbouwvereeni- ging ten lokale van R. Schrijver te St. Maarten. De heer D. Swart opent als Voorzitter de vergadering, waar na lezing der notulen voigt, die ongewijzigd worden vastgesteld. Het jaarverslag van den Secreta ris memoreert den toestand der be drijven in het afgelbopen jaar, de droogte heeft veel nadeel berok kent. Het sluit met de bede om Gods zegen over het nieuw be gonnen jaar. Ingekomen is een missive van B. en W. omtrent het geven van verlof, aan schoolgaande kinderen in het tuinbouwbedrijf. Kinderen van 11 jaar en ouder, die niet in loondienst werken gaan, kunnen 4 weken verlof bekomen, echter niet achtereenvolgens. Bekend wordt gemaakt, dat de omzet aan de veiling te (Warmenhuizen in 1921 bedroeg: f 1.072.615 tegen f662.334.86 in 1920. De kas v. d. penningmeester onzer vereeniging sloot met een klein nadeeiig saldo. De rekening wordt door de hee ren Jb. Limmen en D. Krabman nagezien en accoord bevonden. Het tractement van den Secretaris Penningm. wordt teruggebracht van f75 op f60. Van de periodiek aftredende bestuurslede weiden herkozen, de heeren J. M. Nieu- wenhuizen, en D. Swart In de plaats van K. Slot, werd gekozen Jb. Limmen. Allen namen de be noeming aan. Tot lid van nel Centraal Bestuur werd herkozen de heer C. de Geus. .Vendee State"

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2