.ONS BLAD BUITENLAND. BINNENLAND vo. 420, Woensda 1 Maart 1922 "Abonnementsprijs: per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad Advertentieprijs: Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200—, f 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15,— UIT DE PERS. Alter Mag. 1. T. BE GROOT O.P. VERSPREIDE BERICHTEN. KORTE BERICHTEN. ZIJN SLACHTOFFER. 14e Jaargang. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD - *5.JUA. f 2— f 2 85 0 60 f hooger. Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25; Reclame! per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor. uitbetaling per plaatsing f 0.60 Langzaam maar zeker heeft men het le laatste dagen zien aankomen: Prof. J. V. de Groot, hoogleeraar in de Tho mistische wijsbegeerte aan de Univer- jiteit te Amsterdam, heeft na een wel besteed leven zijn ziel aan den Schep per teruggegeven. Wie kende prof. de Groot niet, zp het uit zijn geschriften, of uit het ge sproken woord als kansel-redenaar, als voordrachtgever, als magister aan de Universiteit, als leider van vacantie- leergangen in binnen- en buitenland, als vriendelijken leeraar en raadgever binnen de muren van zijn studeerver trek, vraagt het „D. v. N. B."? Een geleerde van groote wetenschap en toch eenvoudig en bescheiden, wiens overlijden in breeden kring van katholieken en andersdenkenden met weemoed zal worden herdacht. Weinig plaatsen zullen er zijn in den lande, waar veler gedachten niet terug gaan naar Amsterdam; want wat de Universiteit van de hoofdstd aan ka tholieke universitair' gevormde man nen en ook vrouwen de laatste decen nia aan gestudeerden, rechtskundigen, reneesheeren, litterators opleverde, ieeft een groot deel van die vorming sn zeker niet het minst meraliter ge sproken, te danken aan pater de Groot en diens lessen in wijsbegeerte ge toetst aan de wetenschappen van zijn Ordes-Heilige, den Engelaohtigen Leer aar Sint Thomas van Aquine. De veelzijdige invloed van Prof. de Groot op de in Amsterdam academisch gevormden was van een stillen en 'schier onmerkbaTen drang. Wat -een neutrale universiteit, en dan nog de universiteit in een groote stad zoo ge makkelijk uit het evenwicht dreigt te brengen in velerlei verhoudingen en omstandigheden, in en buiten de we tenschap, werd door prof. de Groot met vriendenhand in het goede spoor gehouden. Wat voor den lateien le venskring van mannen, die nu overal tot de katholieke vooraanstaanden mogen worden gerekend, voor hun ka tholiek onderlegd zijn van zoo groote beteekenis geworden is, danken zij aan dezen vriend uit hun studentenja ren, die een vriend bleef ook nadat de studententijd reeds lang voorbij was. Een groot deel van de katholieke wetenschappelijke generatie van nu dankt katholiek Nederland aan den thans ontslapene, die stil, bescheiden maar gestadig zijn weg ging en in zijn eenvoud het kenmerk droeg van ware wetenschap en in beginsel onweer staanbare en meeslepende stuwkracht Zoo is het jaren en jaren geweest, en niemand zal zich, zelfs al was het einde te voorzien, kunnen in denken hoe de leemte door dit heen gaan ontstaan, zal kunnen worden aangevuld. De eersten in den lande zien met eerbied en dankbaarheid in pater de Groot hun leeraar, die het goede zaad hielp leggen, dat voor ons land ze genrijk is ontkiemd. Een der allerlaatste werken van Prof. De Groot, welke heel zijn apos- tolischen werkkring, die zooveel om vatte, voor allen in één teekende? Prof. De Groot leidde de bekeering, de onderrichting bfj Dr. Frederik Paul van Eeden. Een zijner vurigste wenschen heeft deze leergar niet meer in vervulling mogen zien gaan. De gedachte van de Katholieko Universiteit kon niet op komen of geuit zonder dezen geleer den Dominicaan te gedenken en alles wat hij voor katholiek Nederland heeft kunnen verrichten, zou hij gaarne heb ben zien bekroond door deze grootsche roomsche instelling, welke op nog rui mer schaal zijn werk, zijn levenswerk aan de katholieke studenten moet gaan voltooien. Het heeft niet mogen zijn. Prof. de Groot heeft zijn cijns aan den Schep per betaald. Roomsch Nederland, en wat roomseh is tot ver daar buiten, bidt voor zijn zielerust, en weet hem als voorspraak bij God voor het welslagen van het werk, dat, met zijn werkzaam leven voor oogen in ons land staat te wor den gesticht. Prof. de Groot ruste in vrede! HEILIGEN-EEUWFEESTEN TE ROME. Het derde eeuwfeest van de heilig verklaring van de H. Philippus Neri- us, Ignatius van Loyola, Franciscus Xaverius, Isodorus den landbouwer en Theresia van Jezus zal, naar de „Msb.' meldt, den tweeden Zondag van de vasten te Rome op grootsche wijze ge vierd worden. De gedachte om deze heiligen door een plechtige Pontificale H. Mis in de St. Pieter, waar zij den 12en Maart 1622 door Gregorius XV tot de eer der altaren verheven werden, te herden ken, werd in het begin van Januari door Paus Benedictus XV uitgespro ken. Onmiddellijk nadat Paus Pius XI ge kozen was, sprak Hij den wensch uit, dat aan het verlangen van zijn voor ganger zou voldaan worden. De Pon tificale H. Mis zal door den aartspries ter der basiliek, kardinaal Merry del Val, aan het Pauselijk altaar worden opgedragen. DE CONFERENTIE TE GENUA. Theunis en Jaspar zullen België op 10 April te Genua vertegenwoordigen. Het bestuur van het Intern. Arbeids bureau zal op 5 April te Rome bijeen komen om het programma voor de con ferentie te Genua vast te stellen. De Sovjetregeering zal op de confe rentie van Genua tevens de andere sovjetrepublieken van Rusland en Si berië vertegenwoordigen. Vermoedelijk zullen ook Argentinië en Brazilië aan de conferentie van Ge nua deelnemen. DE IERSCHE QUAESTIE. Volgens de „Morning Post" legt de Britsche regeering aan de regeering v. Ulster allerlei moeilijkheden in den weg. De civiele diensten zijn nog steeds niet overgedragen, en de finan- cieele regelingen zijn nog evenmin ge troffen. Daar Zuid-Ierland deloyaal is geweest en heeft geweigerd zich aan de wet van 1920 te houden, wordt Ul ster, dat deze wet trouw is gebleven, gestraft. Het is moeilijk, zoo zegt het blad, voor hen, die de feiten kennen, om niet de conclusie te maken, dat Dow- ningstreet aan Belfast al die hinderpa len in den weg stelt ten gevolge van de weigering der Ulsterministers om rechtstreeks met de zuidelijke „rebel len" te onderhandelen. Kerney, de Iersche handelsvertegen woordiger te Parijs, is in Cork aange komen ten einde rechtstreeksche han delsbetrekkingen tussehen Frankrijk en Ierland aan te knoopen. De nieuwe zitting van de Dail Eire- ann werd gisteren geopend voor de af doening van in hoofdzaak financieele en administratieve aangelegenheden. Griffith, de president van den vrjj- staat, herinnerde aan de opheffing, van den Ierschen boycott van goederen uit Ulster met het doel een nieuw tijdperk in te luiden, maar dit doel was niet bereikt. DE CONFERENTIE TE BOULOGNE. Is de Engelsche en Fransche pers over 't algemeen! goed te spreken over de resultaten van Boulogne, van de Duitsche pers kan dit niet ge zegd worden. De berichten over de re sultaten van Boulogne zijn in Duitsch land als een bom ingeslagen, en alge meen is de verwondering over deze, zooals men meent, nieuwen verrassen den ommekeer van Lloyd George, die naar Duitsche meening de conferentie van Genua voor Duitschland volkomen waardeloos maakt. Het resultaat van Boulogne is thans van zuiver negatieven aard, ..Geen vastomlijnd program voor de redding van Europa is opgesteld; slechts reser ves heeft Poincaré bedacht en Lloyd George aangenomen", merkt spijtig het voornaamste Stinnes-orgaan, de „D. Allg. Ztg." op, en evenzoo klaagt het „Berl. Tagebi.": „Dat in Genua over de schadevergoeding niet gesproken zou worden, hebben wjj reeds in Can nes geweten." Slechts de democratische „Berl. Zei- tung" neemt het kalm op en meent, dat de z.g. overeenkomst van Boulog ne noodig was om Genua niet te laten mislukken. Maar toch kan men in de Berlijnsche pers tussehen de regels le zen, dat men weer eens „zum Tode betrubt" is, nadat men eerst over Can nes „himmelhoch gejauchzt" heeft. UIT HET BEZETTE DUITSCHE I GEBIED. Het bezettingscommando van Dus- seldorf maakt de uitwijzing van 23 in woners, hoofdzakelijk leerlingen van hoogere inrichtingen van onderwijs en hun veroordeeling tot een maand ge vangenisstraf bekend, omdat ze van een vereëniging, die door den comman deerenden generaal van Dusseldorf was verboden, deel hebben uitgemaakt of deze gesteund. Eveneens zijn ver schillende personen wegens het behoo- ren tot de brigade Ehrhardt, tot ge vangenisstraf veroordeeld. Het humo ristische blad „Kladderadatsch" is we gens een publicatie voor den duur v. zes maanden verboden. DE ONRUST IN BRITSCH- INDIë. In weerwil van de opschorting der politiek van burgerlijke ongehoorzaam heid, blijven de bewoners van het reeds meermalen genoemde district Goentoex het eenmaal uitgegeven pa rool gestand en weigeren in vele ge vallen o.m. belasting te betalen. CANDIDATEN VOOR RIJKS PRESIDENT IN DUITSCHLAND, In Centrumkringen wordt gezegd, dat deze partij de gewezen rijkskanse lier Fehrenbaoh zal candideeren als rijkspresident. De candidaat der demo craten schijnt de Wurtembergsche staatspresident Hieber te zijn. DUITSCHLAND EN RUSLAND. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft Radek in de Moskousche voorbe reidingscommissie voor Genua om trent het resultaat van zijn buiten- landsche reis verklaard, dat de uitvoe ring van de hem gegeven opdracht, met zekere West-Europeesche staten onderhandelingen aan te knoopen over een zuiver zakelijke toenadering, eon gunstig verloop heeft gehad. Er zullen in den eerstkomenden tijd onder deel neming van de sovjetregeering en Duit soke industrieelen verschillende maat schappijen worden opgericht, die in Rusland zullen werken. HET INTERNATIONAAL ARBEIDSBUREAU. De raad van bestuur van het In ternationaal Arbeidsbureau zal bestaan uit 32 lgden, n.l. 16 regeeringsvertegen woordigers, 8 van de werkgevers en 8 van de arbeiders of beambten. Er zal ev minimum van vier zetels worden gereserveerd, voor regeerings. vertegenwoordigers van niet-Europee- sche landen en van twee voor arbei dersvertegenwoordigers uit die landen EEN MOORD IN DE ZWITSER- SCHE BERGEN. De „Times" verneemt uit Genève, dat in de afgeloopen week de telefo nische en telegrafische verbindingen met het Santis-observatorium, dat op 8200 voet hoogte is gelegen op de oostelijke zijde van de top van den Santis-berg, in het kanton Appenzell, ten gevolge van den zwaren sneeuw val was verbroken. De opzichter van het observatorium en zijn vrouw wa ren aldus van de wereld geisoleerd, doch daar dit vaker 's winters ge schiedt verwonderde men er zich niet over. Toen evenwel Zaterdag j.l. een beambte den berg beklom om levens middelen naar het observatorium te brengen, vond. hij den man en de vrouw dood op den grond liggen. Al les wees op een moord, en op zelfver dediging der beide slachtoffers. De waakhond stond bij het Ujk van zijn meesteres, als eenig levend we zen in deze eenzaamheid na de mis daad. De lijken zijn des avonds naar Ap penzell overgebracht. Kreuzpointrier, de vermoedelijke moordenaar, is een zeer behendig Bki- looper uit Tirol. Hij was lid van ver schillende sportieve vereenigingen v. St. Gallen, doch overal wegens zijn in correct gedrag geroyeerd. Maandag morgen is hij te Toggenhurg gear resteerd. DE ZONDERLINGE VLUCHT VAN GRUPEN. De vluokt-affaire van Peter Grupen wordt steeds ingewikkelder. Grupen heeft thans medegedeeld, dat' hij het terrein van de gevangenis in het ge heel niet heeft verlaten en dat hij zich steeds in den kuil van den bliksemaf leider heeft verborgen gehouden. Er zijn verschillende factoren, die voor de waarschijnlijkheid van deze bewering pleiten. Zoo had Grupen b.v. gen schoe nen aan, en de toestand van zijn kou sen wijst er niet op, dat hij een hee- len dag zonder schoenen zou hebben rongeloopen. Grupen krijgt eiken dag van dames vele brieven, bloemen en chocolade, die hem echter niet overhandigd wor den. EEN HEET GEBAKERD LANDHEER. Volgens de Duitsche bladen heeft in het proces tegen den landheer von Kaehne, die beschuldigd is van het doodschieten van den arbeider Nie- tert, die hem met een bijl zou hebben aangevallen, de rechter van instructie zijn goedkeuring aan het door het openhaar ministerie te Potsdam uitge vaardigde bevel tot inhechtenisneming geweigerd, omdat, voor zoover uit de voorloopige instructie blijkt, hij uit noodweer heeft gehandeld. DIEFSTAL IN EEN DOUANE KANTOOR. Volgens het „Berl. Tagebi." is te Wittenberg ingebroken in het douane kantoor. De dieven namen sigaretten- en sigaren-banderollen mee voor een waarde van anderhalf millioen Mark. De dieven zijn onbekend. WAPENS IN DEN GROND ONT DEKT. Italiaansche troepen hebben in een bosch in het district Ratibor zoo wordt uit Oppeln gemeld in den grond een 77 m.M. kanon ontdekt met 100 obussen; 8 mitrailleuses met reser veloopen, een dertigtal kisten met mu nitie, geweren en granaten. Hel Duitsche „Reidliskolenver band" heeft besloten, de kolenprijzen te verhoogen, na de belangrijke laoins- verhoogingen. lil een proces tegen Mary Pick- ford1, een bekende filmiactrioe, is geble ken, nat zij voor haar optreden in den tijd van twee jaar eon bedrag van 1623.625 dollar heeft ontvangen. De Duitsche stoomboot „Rap Po lemic" mociit, op bevel van de Fratti- sctie havenautoriteit, niet in Boulogne binnenloopen Men verwacht te Berlijn midden Maart het antwoord van de commissie van herstel op het mora torium-merno- randum der Duitsche regeering. Naar verluidt staan de kansen op het tot stand komen van een belaistirugl- campromis in Duitschland thans zeer gunstig. Bij' de bespreking over do uit voering ervan verwacht men echter nog meeningsverschillen. Twee meisjes van 15 en 19 jaar todden zich voor den Londensohen po litierechter wegens dronkenschap te verantwoorden. De rechter sprak ze voorwaardelijk vrij, „ten eind© ze in de gelegenheid te stellen zich te ver beteren". Uit Moskou wordt gemeld!, dat in een voor den oorlogsraad gehouden rede is opgekomen tegen den herhaal delijk door het buitenland gestelden eisch tot demobilisatie van het ronde leger Tscfiitscherin heeft in een ge heime circulaire aan alle diplomatieke sovjet-vertegenwoordigers in het buiten land opgedragen strenge orders aan alle agenten van d© derde communistische internationale te geven om zich tot de conferentie van Genua, van alle vor men van propaganda en agitatie te ont houden. Engeland is bereid het protector raat onder betere voorwaarden op te heffen en zal iedere inmenging van een anaere mogendheid in Egypte als een onvriendschappelijke daad beschou wen, Uit Praag wordt gemeld, dat ten gevolge van ijsdammen in de Elbe en do Moldau, het laagste gedeelte van Praag wordt bedreigd. De inwoners werden docr militairen in veiligheid gebracht. Thans zijn de Duitsche rijksin komsten en uitgaven over het jaar 1922 bekend. Er is een deficit van meer dan 92 milliard. DE NIEUWE NEDERLAND- SCHE STAATSLEENÏNG. Reuter seint uit New York dd. 27 Febr.: De geheele Nederlandsche lee ning was in weinige minuten vol teekend a 940 dollar voor elk aandeel van f2500. NED. JOURNALISTENKRING De Nederlandsche Jounialisten- Kringr heeft Zondag ziiln alge- meene vergadering voortgezet. Blijkens de rekening bedroegen de uitgaven f7401, de inkomsten f6413, zoodat er een tekort is van f1048, waartegenover staat dat nog een bedrag aan inkom sten van ongeveer f1700 over 1921 te vorderen is. De stand der bezittingen van de Weerstands- kas wijlst nominaal een bedrag aan van ongeveer f24.000. Besloten werd over 1922 in de Weerstandskas 10 pCt. van de inkomsten van den Kring te stor ten. Tot bestuursleden werden her krizen de heeren C. A. Crayé (Amsterdam) en G. Polak Daniels ('s-Gravenhage), tot leden der Commissie van Advies Mej. J. H. van Strien (Rotterdam) en de hr. P. Derieu (Amsterdam). De Kring zal toetreden tot de eventueel nieuw op te richten Internationale Pers-Unie, wanneer alle landen zonder eenig onder scheid worden toegelaten. In den lbp van deze algemeene vergadering heeft de voorzitter er op gewezen, dat de werkzaamhe den van den Kring steeds toene men en dat het leden-aantal blijft groeien. Terwijl' de kring viif jaar geleden nog geen 300 gewone le den telde, mag thans worden ver wacht, dat zeer binnenkort het cijfer 500 zal worden bereikt. DE KAMER- I VERKIEZINGEN. Chr.-Historische Unie. Het dagelijksche bestuur der Christ. Hist. Unie. deelt mede, dat de candidatenlijst is vastge steld als volgt: Eerste lijst: Mr. J. Schokking, aftredend lid; Jhr. Mr. D. J. de Geer, minister van Financiën; Dr. J. Th. de Visser, minister van On derwijl; J. R. Snoeck Henkemans, aftredend lid; I. Weitkamp, aftre dend lid; B. J. Gerretson, aftre dend lid; J. A. Bakker, aftredend lid; Mej. Mr. C. F. Katz, Anu isterdam; J. M. Krijger Ir. te 's- Gravenhage; H. Wi. Tilanus te 's-Gravenhage. Tweede lijst: Dr. O W. T. ba ron van Boetzelaer van Dubbel dam1 te De Bilt; Jhr. Dr. J. jWl. H. Rutgers van Rozenburg te BaarnDr. H. J. Lovink te 's-Qra venhage; J. ter Haar te Amster dam; Jhr. Mr. D. E. van Len- nep te Heemstede; H. van Boe ven te Voorburg; Kr. Timmers, te Klundert; Jhr. Wl Röell, te 's-Gravenhage; J. Knoppers, te Meppel; P. J. Nahuysen, te Utrecht. Geen Broekhuys' partij. Naar aanleiding van het bericht over een Broeknuyspartiji, dat in verschillende bladen de ronde deed, meldt het „Hbld.": De journalist, die Donderdag avond de advertentie in het „Rott. Nwsbl." las waarin aange spoord werd tot het oprichten eener partii om Broekhuvs in de Kamer te brengen, en die na die lezing den befaamden iournaüs- tieken duim in den mond stak, heeft zich vooral' door de toevoe ging, die zijn verhaal geloof waardig mioest maken, in de kaart Laten kijken. Ten eerste is ons de wijze waarop die advertentie in het Rotterdamsche blad terecht kwam bekend... Ze wiikt niet veel' af van een bittertafelmop. Maar len tweede is er geen sprake van dat de twee sociaal-democraten, die biv de Rotterdamsche Land bouw- en Handelsbank betrokken geweest .zijn, afgezien dan nog van de vraag of de handige practi' FEUILLETON sa „Men heeft gebeld," zei mevrouw Mézière, „en 't kwam mij voor flat ik op hetzelfde oogenblik de stem lioorde mijner dochter, die mij riep." „De dochter van mevrouw de ba rones op dit uur en in zulk weer „Ja, 't is waar, dat is bijna niet aan te nemen." „Mevrouw de barones heeft ongetwij feld gedroomd, en zij zal gemeend heb ben. De moeder van Christine vie! den bediende in de rede. „Luister." Beiden spitsten het oor. Te midden van het geweld van den storm bereikte een zwakke kreet hun oor. De barones opende snel het venster en nu hoorden 2lj 't veel beter. „Men zou zeggen, een kind, dat yeent," zeide tnevrouw. „Het kind yan Christine." yggPtjAf. ha?Sde de sshoudejs od. „Meer waarschijnlijk een kind dat men aan de deur gelegd heeft, om het aan zijn lot over te laten." „Hoe het ook zij," zei mevrouw de Mézière, „ga zien." „Ik zal dadelijk gaan, mevrouw." En Baptist strompelde de trap af. Na een oogenblik hoorde mevrouw, die voor het venster was blijven staan, hem roepen en schreeuwen„Me vrouw mevrouw Zij ging op hare beurt naar beneden en ontmoette de dienstbode, die ver schrikt wakker geworden, opgespron gen'was en uit haar kamer snelde met den uitroep „Wat is er „Ik weet 't niet," antwoordde de barones, „kom mede En Marie volgde hare meesteres. Een droevig tooneel wachtte hen. Baptist, die zoo ontroerd was, dat hij nauwelijks kon spreken, hield in zijne armen eene jonge vrouw, die dood scheen en een klein kind, dat bitter schreide, van vrees en koude. Het snikte voortdurend en trachtte te spreken. De barones had haar dochter en haar kleinzoon lerkend. Met een hartverscheurenden kreet wiepr zij zich naast hen neer. „Mijne- dochter.'.... Mark!.." En zij kuste hen hartstochtelijk, tegelijkertijd hevig schreiend. „Mijn Ood mijn God wat is er toch ge beurd En het hoofd van Chr istine in hare handen nemende, snikte zij„Ik ben liet, uwe moeder, wees maar niet bang," en daarop bemerkende, dat de jonge vrouw zich niet bewoog, daar zij bleek en koud was, werd zij door angst aangegrepen. „Zou zij dood zijn „Neen, mevrouw de barones," ant woordde Baptist, de freule is niet dood." „Wij moesten beginnen met ze bin nen te brengen," was de verstandige opmerking van de dienstbode Marie. Mark weende voortdurend zonder te begrijpen, wat er gebeurde. Daar hij zijne grootmoeder echter herkend had, was hij een weinig gerustgesteld en zeide „Ik ben zoo"koud." „Hebt ge kou, lieveling Ja, ge zijt door en door verstijfd en uwe moeder ook. Waarom zijt ge op dit uur eh bij zulk weer van huis gegaan A.lk weet 't niet. Moeder wilde het." „Ze hebben haar ongetwijfeld weg gejaagd," zei de barones, „zooals hij mij verjaagd heeft en den dokter." Het kind antwoordde niet. Hij wist 't niet. Intusschen hadden Marie en Bap tist de bewustelooze opgenomen en brachten haar in huis. De barones droeg den kleinen Mark. Toen men zich in de kleine zaal der benedenverdieping bevond, de zaal, waar markies d'Arbois zijn aanzoek gedaan had, waar Paul d'Ormessan voor de eerste maal ontvangen was, waar het portret hing van baron de Mèziére, beval de barones, Christine neer te leggen op een rustbank en daar na een groot vuur aan te leggen om de arme, door en door verkleumde kinderen te verwarmen. Terwijl Bap tist hout ging halen, trachtte zij, geholpen door Marie, Christine bijkte brengen, want zij was er thans ze er van, dat deze slechts in zwijm lag. Ongetwijfeld door de ontroering, de vermoeienis en de koude. De jonge vrouw opende werkelijk weldra de oogen. Terwijl zij om zich heen keek, was haar eerste uitroeo „Mark l": „Uw kind is daar," zei de groot moeder. Het kind kwam toegeloopen „Hebt ge nu geen pijn meer, moedertje „Neen, lieveling, neen." „Spreek dan met mij." „Kom hier, dan zal ik u kussen." Zij greep hem in hare armen en kuste hem herhaaldelijk. Zij was erg duizelig. Zij wist niet, waar zij zich bevond, noch wat er gebeurd was, maar zij had haar zoon. Haar zoon was daar, in haar onmiddel lijke nabijheid. Haar mond beroerde zijne lippen, zijne haren. Haar zoon leefde, haar zoon was bij haar. Alles was voor haar gered. Daarop viel haar oog op hare moeder en op Maria en zij vroeg „Waar ben ik dan toch „Bij mij," antwoordde hare moeder, „in volkomen veiligheid." Toen sch°en de ongelukkige vrouw zich iets van het gebeurde te herinne ren en zij huiverde onwillekeurig. „Maar wat is er dan toch gebeurd Hoe komt ge hier Christine trachtte zich te herinneren wat er voorgevallen was. Plotseling .openden hare oogen zich wijd, vol afgrijzen en zij riep„Niets, niets, vraag mij niets 1" De barones keek hare dochter in stomme verbazing aan, verschrikt door den angstig-smeekenden blik welken zij haar toewierp. Zij vroeg toch nog: „Betreft het uw echtge noot Christine maakte een beweging, welke aantoonde, hoe diep bedroefd zij was. „Spreek mij nooit meer van hem, nooit meer „Heeft hij u weggejaagd „Neen, ik ben uit eigen beweging weggegaan." „Weggegaan?...:, voor altijd?'! „Voor altijd." „Maar wat is er dan toch gebeurd „Ik kan, ik mag het niet zeggen.". Thans flikkerde de vlam in den haard. Mevrouw de Mézière dwong haar dochter en het kind er vlak voor plaats te nemen, om snel warm te worden. „Ge moet er ellendig aan toe zijn," prevelde zij. „Ik weet niet hoe 't mij mogelijk is, nog te leven," antwoordde Christine. OEeuft eto?Ws4 r

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1