Siaten-Oaneraaï 6ÉMEXG0 NIEUWS KUNST EN KENNIS Rechtszaken ALKMAAR Kerk en School "PrevïsISd Ni@yw$ Ingezonden stukkers fafn Broek-Kim zelf, zoo met zicti zou laten sollen, zich tot plaatsing op een Broekhuys-lijst zouden l'eenen. Immers de eene is sedert Bejfflitnen tijd weer lid der S. D. 'A. P., heeft zich metterwoon eï- Iders gevestigd, waar hii binnen niet te langen tijd wel weer tot een vertrouwenspositie zal1 wor den geroepen, terwijl het er heusch niet naar lijkt nu iim Imers de rechtbank in de Han dels- en Landbjuwbank geen op lichting heeft kunnen ontdekken dat ook den tweeden uitgezet te de terugkeer tot de politieke vrienden tot een gang naar Ca- nossa zal worden gemaakt. De „heer Broekhuys - verzoekt imede te deelen, dat hii niet de minste lust en roeping gevoelt een candidatuur te aanvaarden. RIJKSMIDDELEN. De rijksmiddelij hebben over de maand Januari van dit jaar ruim 2 millioen gulden meer opgebracht dan óver die maand van bet vorige jaar. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De behandeling van de begiooting van Binnenlandsche Zaken voor 1922 werd voortgezet. Hierbij waren tevens aan de orde: de interpellatie van den beer Kleere koper naar .aanleiding van bet ont- slag, door den burgemeester van Bre da aan een politieagent aldaar; de interpellatie van den heer Duys in verband met de faillissementsaan vraag van de gemeente Wormerveer en in het bijzonder of deze nauw ver band houdt met het beleid van een der leden van het college van Burge meester en Wethouders van Wonner veer; de moties van orde van de beeren De Jonge betreffende bet beschikbaar stellen van "een millioen gulden uit 's Rijks kas, ten einde den hongersnood in Rusland te helpen lenigen en Van de Laer tot bet houden van een alge- meene inzameling'. De heer Van Kavesteyn Comm. dien de een motie in, strekkende uit de Rijkskas een bedrag van 10 milli oen ter beschikking te stellen ter le niging van den hongersnood in Rus land. De heer Kothek s. p. vroeg den mi nister allereerst, welke motieven den minister hadden bewogen in een vrij zinnige stad als Amsterdam een anti- rev. burgemeester te benoemen. Hier na besprak hij de befaamde brochure van het hoofd der Chr. sehool te Leeuwarden, den heer Van Buuren en diens onthulling over het zenden van vertrouwde troepen door de a.-r. en Katholieken in de Novemberdagen van 1918 naar Den Haag. Tegen steunverleening door den Staat verklaarde zich de heer Bo- mans R. K. De steunactie van particu lieren over te nemen achtte hij ver keerd. De heer Henri ter Hall lib. trok te velde tegen de tooneel- en bioscoop- censuur. Hij opperde hét denkbeeld hooger beroep toe te laten. De minister van Binnenlandsche Za ken, Jhr. Ruijs de Beerenbrouck, ver klaarde in zake de positie der gemeen te Emmen, dat de regeering voorne mens is de belangen dezer gemeente binnen haar gezichtskring te trekken. Komende tot de door den hr. Kolt- hek besproken aanhaling uit de bro chure van Buuren, wees spr. op den sterken drang welke in 1918 onder de militairen leefde om te worden gede mobiliseerd na 4 jaar in dienst te zijn geweest. De regeering heeft in de provincie den vrijwilligen landstorm in Novem ber 1918 naar Den Haag gedirigeerd. Nu 3 jaar verloopen zijn, gelooft hij nog steeds, dat de regeering destijds verstandig heeft gehandeld. In die moeilijke tijden heeft de re geering den eenig mogeljjken weg in geslagen. In zake de steunverleening aan Rus land wil spr. er op wijzen, dat de el lendige toestanden, weike thans in dat land heerschen, mede veroorzaakt zijn door het Sovjet-regime. Hij wil er te gen protesteeren, dat men de regeering een bloedschuld zou aanwrijven, als ze niet helpt. De Staat mag niet verder gaan dan met de belangen zijner* onderdanen vereenigbaar is. Onze finaneieele toe stand baart ongerustheid overal moet bezuinigd worden. Ten aanzien van de geuite klachten over het optreden van verscheidene burgemeesters merkte de minister op dat men in den strijd der geesten er niet komt met machtsmisbruik. In Amsterdam staat de regeering voor 'n lastig vraagstuk. Zij moest uitzien naar en zeer gezien en gemoedelijk man en meende, dat in den persoon van den huidigen burgemeester een goede keus was gedaan. De zaken gaan er goed. Het idee van den heer Ter Hall om een hooger beroep mogelijk te maken zal hij in ernstige overweging nemen. Inzake de politiekwestie te Breda verklaarde spr. dat er geen reden is om in te grijpen. Het uitleenen van 'n uniform door een Inspecteur van po litie te Breda voor het carnaval vindt hij niet te verdedigen en in het ver volg zal men dit wel nalaten. Hierna beantwoordde de minister de interpellatie-Duys in zake het fi nancieel beheer van Wormerveer. In overleg met den minister van fi nanciën heeft de minister overwogen hoe hier geholpen kan worden: hetzij door een bespoedigde uitkeering uit 1de oorlogswinstbelasting waarvan Wor merveer nog 119.000 toekomt, of 'aflossing der vlottende scmud, doorj een of andere rijksinstelling over te J nemen. De nienw ingediende burgerlijke pensioenwetten zullen Vrijdag a.s. in de afdeelingen der Tweede Kamer on derzocht worden. De vergadering werd hierna verdaagd tot Woensdagmiddag 1 uur. RIIWIELEN DER RIJKSVELDWACHTERS. Nasut aanleiding van het verslag over Se suppletoire Justitie-be- grooting 1921 heeft de Minister van Justitie een nota ingezion- den, waarin hij den post van f65.000 specificeert, geraamd als vergoeding voor onderhoud van 'eigen rijwielen, welke door de Rijksveldwachters fn dienst ge bruikt worden. Een vergoeding van f54 is per hoofd en per jaar vastgesteld. EEN AANRANDING Dezer dagen 's avonds is op den Apelrl "ornschen weg een brutale aan randing gepleegd. Een heer, die in de rienting Arnhem fietste, zag twee per sonen voer zich op het fietspad wan delen. Toen hij signalen gaf grepen de mannen hem; in plaats van uit te wijken beet, beroofden hem onder be dreiging-met een revolver van zijn hor loge en brachten hem twee messteken in de rechterbovenarm en een in dan1 rechteroksel -toe, waarna zij zich ver wijderden. De mishandelde, slaagde erin no;g on geveer 20 minuten door fe rijden, waar na hij ter hoogte van de Woeste Hoeve door bewoners opgenomen werd, die hem voorlcopig verhouden. Door zwaaien met een licht slaagde men er in een a-utoi le doen stoppen. De inzittende bleek zoo welwillend den gewonde naar het Stedelijk Zieken- liuis te Arnhem te vervoeren, waar hij verbonden werd. BEZUINIGING. Voor een R. H. B. S. in een der Noordelijke provinciën was in opdracht van den opzichter een pl.m. 30 M. lang nouten hek gebouwd, met latjes beven gepunt. Een „hoogere" uit Deu Iiaag kwam, oordeelde dat de latjes aan den ver keerden kant vastgespijkerd waren en de punten te scherp. Alle latjes moes ten weer losgemaakt worden en aan den anderen kant gespijkerd, nadat de scherpe punten stomper gemaakt wa ren TWEE NEDERLANDERS IN BELGIE VEROORDEELD. Een tweetal Nederlanders, A. v. S. en J. d. W., zijn door de rechtbank le Dondermonde ieder lot vier maan den gevangenisstraf veroordeeld wegens frauduleuzen invoer van suiker. DE DIEFSTAL VAN EEN POSTZAK. Volgens een V. D.-bericht zou Maan dag een beambte der posterijen ge arresteerd zijn m verhand met den diefstal van een postzak op „Vrijdag avond j.l. De „Tel." moet dit bericht heslist tegenspreken. De begeleidende beambte van den postwagen was Zaterdag op het Bureau gehoord voor het geven van nadere inlichtingen en kon daarna weer verLrekkcn. Van arrestatie is ab soluut geen sprake BEKNELD GERAAKT. Eenige jongens waren op het stati- onsemplaccment te Eindhoven op een losse lijn met een goederenwagen aan „het spelen". Op een gegeven oogen- blik wordt de wagen opgeduwd en komt met flinke kracht tegen het steolblok terecht. Een der jongens, van Rooij genaamd, een 8-jarig ventje, ge raakte ongelukkigerwijze met zijn hoofd tusschen een buffer en het slootblok bekneld en werd hevig verwond. Het voorlioofds- en neusbeen van het knaapje werden geheel ingedrukt. GEMASKERDE IN BRAND. Een deelnemer aan het maskeradebal in de sociëteit „Vereeniging" te Haar lem na-d de onvoorzichtigheid (hij1 droeg een licht ontvlambaar costuum) een cigaret op te steken, waarbij hij met de vlam van zijn lucifer te dicht bij. zijn kleeding kwam, waardoor deze in brand geraakte en hij in een oogwenk in lichtelaaje stond. Hij bekwam ver schillende brandwonden. „DE ZWARTE HAND." Mevrouw de wed, B., wonende Raamsingel 2 te Haarlem1, vond Zon dagmorgen in den i>ost van de voor deur een bijl gestoken met daaraan bevestigd een papier, waarop de op dracht op een bepaalde plaats f2000 to brengen. De onderleekening luidde: De Zwarte hand" De politie doet onderzoek naar de daders EEN ROOFVOGEL IN DE ETALAGEKAST. De heer Sinderam, eigenaar van het magazijn voor slöjd- en huisvlijtartike- len in de Prins Hendrikstraat te 'e-Gra- venhage, heeft een eigenaardigen be zoeker i u zijn winkel gekregen. Door de openstaande tuindeur kwam onder angstig getjilp een muschje bin nen vliegen, achtervolgd door een groo- ten rooi vogel. In den ijver om zijn prooi machtig te worden, vloog het dier met zoo n vaart door het achter huis den winkel in, dat het met een smak togen de élalageruit kwam' en be dwelmd bleef liggen. Daarvan maakte de heer Sinderam1 gebruik om het dier te vangen. Hij heeft den dierentuin ju Den Haag van dit vreemdsoortig bezcek in kennis ge steld en daar werd hem beloofd, at men den vogel men kan niet direct uitmaken tot welk soort hij behoort schap en sedert 20 Febr. 1904 eere-vopr- door een definitieve geldleenina- voor zou afhalen, aldus vertelt het „Vad.". zifter der R.-K- Studentenvereeni- BEHOOVING. Onlangs ging een jongeman uit Makkimga van zijn te goed bij' de Boerenleenbank te Oosterwolde een bedrag van f700 halen. Ongeveer 10 uur in den avond fieüate hij weer terug van O. naar M, Op clen vrij eenzamen weg voorbij het Nanninga, vallaaü werd hij' eensklaps door een paar personen overvallen en bewus teloos geslagen. T|oen hij na eenigen tijd weer bijkwam, bleek hij van zijn geld te zijh beroofd. De marechaussee doet onderzoek. Het wordt er in deze omgeving niet veiliger op. Voor eenige wieken werd ingebrokten in de Qoop. Graan malerij te Donkerbroek, terwijl voor een paar maanden onder Haute een aanslag werd gepleegd op een graan handelaar, die echter zijn aanvallers wist te ontkomen. EEN KLOPPARTIJTJE. Te Nieuwer-Amstel werd gistereh de hulp der politie ingeroepen voor een lievige vechtpartij tusschen de gebr. O. Met behulp van^d-en blan ken sabel mocht het ten slotte ge lukken de vechtenden uit elkander'.- nabijheid te brengen. Onder hevig vierzet werd W. CL naar het politie bureau gebracht, terwijl zij'n broer die reeds in beisekonken toestajn met paard en wagen tegen een au to was gereden, door inmiddels op dagende assistentie, evenasns wer overgebracht. Do twist liepi óver een geld kwestie. jj K&EIN ALLERLEI. Te Eenmes (Utr.) heersclit de lioendercholera op onrustbarende wij-ze. Reeds zijn honderden jonge hennen gestorven. Bij oude kippen Schijnt de ziekte lij-et voor le komen. Maandagmiddag sloeg op de SI Annastraat le Nijmegen de bestelauto van den hakker Uijers om. De auto werd zwaar beschadigd; de bestuurd er werd zóó ernslig gewond, dal hij naar het zjekenhuis moest worden gebracht. Maandagmiddag is te Nijmegen in het Vosstraalje het groole pakhuis van de expeditiefirma C. Bakker zoo goed als geheel afgebrand. Te Maastricht is een vacature van telefoniste aan het gemeentelijk tele foonbedrijf, Het aanlal liefhebbers loopt in de 2O0. Te Geldrop speelde zjcli dezer dagen een brutaal stukje' van diefstal af. Terwijl de familie Dekkers rondotn den discli zat te redeneeren, werd uil een aangrenzende kamer een bedrag van f300 ontvreemd. Te Delft zal ingaande heden de melkprijs van 19 o-p 17 cent per Liter worden gebracht. Gisteravond is een bejaarde dame hoek van de P. C. Iloioftstraat on de Stadhouderskade te Amsleixliam van een motorwagen van de tram gevallen. Hij werd met hersenschudding oj>genom!en en naar het Wilihelmiufl-Gaslhuis ver voerd, Gisteravond is een beja-arda dame in ue Bloemgracht te Amsterdam* ge raakt. Na-dat zij eruit was gehaald, is zij naar het Wilhelmina-Gasthuis ver voerd, waar bij aankomst bleek, dat zij reeds was overleden. De landbouwer V. le Uden is bij het drenken van vee tengevolge van een toeval in een ketel gevallen ien o-mgekoemn. De hakkers te Vlaardingen heb ben den Broodprijs met 2 cent per K.G. verhoogd. Te Zutphen is overleden de wiel rijder Brinkerhof, uit Wiolimond, die oj) aen straatweg ZutphenVo-rdem, toen hij uit een zijpad kwam, doo-r een motorfiets mei twee personen werd aangereden en ernslig verwond. Te Finsterwolde (Gron.) is het zoontje van den landbouwer E. Touna bij de ouderlijke woning in een. sloot verdronken. De penningmeester van de afdee- ling Vlissingen van den Alg. Ned. Me- taalbewerkersbond heeft over een tijids verloop van twee jaar f1600 tot f1700 ten nadeele der. afdeelingskas verduis terd. Het lijk van de 18-jarige Caroline Westenbrink is gisteren in den vijver van het Tuindorp te 'Hengelo- gevon den. Sedert vijf en een halve week werd zij vermist. Gisteren leverde „Werkspoor" te Amsterdam- haar 500ste locomotief, wel ke bestemd js voo-r Indië. De landbouwer S. te Boekei vond onder een plavuis in zijn afgebroken woning een pat met kwartjes en dub beltjes en 95 rijksdaalders. In Winterswolde (Grom.) worden de kippeneieren bij nog dalenden prijs verkocht 5 cent. IN MEMORIAM PROF. DE GROOT O.P, Gisteren kwamen tal van g-e- l-oovig en bidden bit het stoffelijk overschot van prof. mag. J V de Groot O.B. Leden van de Studentenveree- niging St. Thomas Aquinas hou den ae wacht en I-ossen elkander om het half uur af. Vele vooraanstaande personen brachten een bezoek van rouw beklag. Aan de leden en buitengewone leden v. „Sanctus Thomas Aqui nas" is het volgende schrijven! verzonden Prof. Mag. Dr. J. V. de Groot O.P., die van de oprichting af eere-lid van het R.-K. Amster- damsch Studentendispuut-gezel- Sanctus Thomas Aquinas" ging „sanctus Thomas Aquinas" was; is overleden. De dood van dengene, die gedu rende de 27Va jaar van zijn hoog- leeraarsambt aan de Universiteit van Amsterdam, nooit opgehou den heeft voor het welzijn voor onze Vereeniging en hare leden te bidden en te werken, is voor ons niet slechts een reden to-t'die- pe droefheid, maar legt ons ook de verplichting op vurige gebe den voor hem te storten. Zelf heeft hii nog op zijn sterfbed gevraagd: „Zullen de Studenten o-o-k voor mii- bidden?" Op verzoek van den zeereerw. heer pastoor van de kerk van den H. Thomas van Aquino, noodig ik u uit van uwe gevoe lens van hoogachting, liefde en dankbaarheid jegens den ontslape ne blijk te geven door den plech tigen uitvaartdienst bii te wonen en u te voegen in den begrafenis stoet, die aanstonds daarna den overledene naar zijn laatste rust plaats zal vergezellen. „Sanctus Thomas Aquinas" neemt gedurende drie weken den rouw aan, binnen welken tijd geen vergadering van vereeniging noch o-nderafdeelingen zullen worden gehouden en het bestuur de vereeniging bij geen feestelijk heid zal vertegenwoordigen. J. VAN GILS, Rraeses „Sanctus Thomas Aq." DR. MONTESSOR1. Na langen tijd van onzekerheid is, naar „Montessori-opvoeding" mededeelt, bericht ontvangen van dr. Montessori, dat het haar on mogelijk zal zijn haar 4 nmand- cursus in Nederland reeds in het voorjaar te geven. H. S. E., Heemskerk, diefstal van oen hoed. f2.0 boete of 20 dogen. -Jae. Joh. P., Bovenkarspel, mis handeling, f20 b. of 20 dag-en. Joh. P. V. K.r Helder, diefstal van wasehgoed, 2 maanden -gev. Pieter G., Egn-cnl aan Zee, mis handeling, f25 b. of 25 dagen. N. te B„ Warmenhnizen, belee- diging van een ambtenaar f20 b. -of 20 dagen. N. te B., Warmenhuizen, weder- spannjgheid, f30 b. oï 30 dagen. ALLERZIELEN. De N. V. „Tooneelvereeniging" (dir. Hen». Heijermans) deelt mede, dat ook de burgemeester van Harderwijk de opvoering van „Allerzielen" niet wenscht te la ten do-orgaan. DE VROUWEN IN LIET PARLEMENT. Met genoegen las ik in het num mer van 24 Februari j.l. het ar- t kei van den heer Stultiens onder den titel „Vrouwen in het Parle ment", waarin mede tot uitdrukking komt do begane fout om geen en kele Katli. vrouw een verzekerde plaats op het Politiek Advies te geven. Volgens den schrijver is nu het woord aan de leden der kiesver eenigingen. De heer S. meent echter, dat het adviös-WiOignum, ho-e goed ook b-e^ dc-el-d, pra-ctiseh meer effect zal. heb ben dan het Pi»l. Advies, ja zelfs te veel effect om van een zuivere stemming te kunnen spreken. Betreffende de-aen" laatstan z-'.n ben ik' het met den heer S. het ad vies-Wcgnum stellende tegenover het Politiek Advies niet eens. Het Pol. Advies kan o-p- zeer een voudige wijae worden opgevolgd, n.l. door het alleen maar zwart maken van een blokje, hetgeen door den minst ontwikkelden kiezer zelfs is tie doen. Bij opvolging van liet adviesi- Wiogaum wordt daarentegen ver- eis-cht, dat 10 cijfers achter 10 ver- schillende eandidaten worden ge plaatst. Als er dus door het geven van adviezen sprake kan zijn van niet zuivere stemm Lagen, dan zo-u ik deze vraag willen stellen: welke van d-eaa tw-e-e adv-iezen zal de stemming min der zuiver maken, het advies- Utrecht of het advies-Wo-gnum en het antwoord zal m-o-eten lu.den: het advies-Utrecht wijl dit in. tegenstel ling met het advies-Wognüm, veel gemakkelijker is op te volgen. Verder schrijft de h-eer S., dat de eenige manier om een volkomen juiste uitspraak te krijgen, is, de kiezers er nadrukkelijk op- te wijzen, dat het Pol. Advies iedereen volko men vrijlaat en elk lid geheel vrij1 is uit de alphab-etisohe lijst aan de eandidaten een rangorde te geven, welke hem goeddunkt. Theoretisch gedacht ben ik het volkomen met den heer S. eens, -dock practised zal de heer Stul tiens, als man van ondervinding, moeten toegeven, dat wanneer d-e- kie zers naar eigen goeddunken aan de eandidaten een rangorde- kunnen ge ven, zonder leiding hiervan niets terecht kloimt. Het resultaat zal zijn: een massa ongeldige stembiljetten,en de- niet bereiking van ons doel óm e-en Kath vrouw een verzekerde plaats op de- lijst te geven, doordat vielen gemaks halve het politiek advies zullen volgen. Om practised© redenen dan ook, duidelijk aangegeven in het schriji- ven aan de kiesvereenigingen, heeft de R. K. Kiesver eeniging te Wog- num besloten hare leden eau eigen volledig advies te verstrekken. iWognum, 25 Febr. 1922. Secr. der R. K. Kies- vereeniging te Wogimm. J. WEERING. ARR. RECHTBANK TE ALKMAAR. (Zitting van 28 Febr.) UITSPRAKEN. Jb. B., Medemblik, Rijwieldiefstal 3 maanden gev, straf vioorw. met 2 proefjaren; KI. K., Andijk, diefstal van ba- saltslag, f10 b. of 10 dagen. G. J. V. S., Andijk', diefstal van baisiaLtblag, Hjeinhttingi ondeijzjoelc! a.s. -week. DE MEENING VAN MEVR. BRONSVELD- VITRINGA. Naar aanleiding; van het Maan dagf d-o-or ons geplaatste commu niqué betreffende de jongste ver gadering van het bestuur der Rijkskieskringvereeniging, schrijft ons Mevr. Bronsveld—Vitringa: Op de vergadering van het Rijks kieskringbestuur „Helder" op 25 Febr. is het schrijven, dat aan de kiesvereeniging Wpgnum ge zonden zou worden, en de publi catie van het besluit in de bla den, niet ter vergadering onge steld. De redactie hiervan werd overgelaten aan den secretaris. Nu in deze publicatie buiten mijn weten door den secreta ris mijn naam is genoemd, had ik kunnen verwachten, dat de secretaris niet mijn halve verkla ring zou, hebben weergegeven, maar ook naar voren zou heb ben gebracht de uitdrukkelijke voorwaarde die ik er bii gemaakt heb. Ik heb verklaard bij herhaling dat m.i. organisatorisch alleen een fo-ut was gemaakt door de Kiesvereeniging Wognum, maar dat het streven een vrouw in het Parlement te brengen mijn volle sympathie had. Ik heb er bijge voegd, dat 't hier niet ging om mijn persoon, maar om de vrouw in het algemeen en dat de actie Wognum in 't belang was niet zoozeer van den Rijkskieskring als wel van het g-eheeie land. Zelfs bij de rondvraag heb ik den voor zitter en secretaris gevraagd -o-f ik goed begrepen was en het ver schil gevoeld werd tusschen de organisatorische fout, die ik er kende en het streven dat ik goed keurde. S. C. C. BRONSVELD- VITRINGA. BERGEN. BERGEN. Verzoek „Berger Scho-o-1- vereenigjng". Naar wij vernemen zal de Berger Schóolvereenigbig den Raad een nieuw verzoek doen, n.l. het aanköopen van h'et welbekende -aan de Breeiaan staande p-erc'eel „de H-aenrstee" teneinde dit voo-r school gebouw geschikt te maken en daarna ter beschikking te stellen van ge noemde Schoolvereenig'ing voor M. IJ. L. O.-Sditüo]. D-e kosten wor den geraamd op f 87.500.—. Het ge bouw zal, na verbouwing, bevatten 0 kiasseickalen, een gymnastieklokaal en een spreek'k-ataier. In vergelijiking met de eerste aanvrage der Berger SdiO'Olvereeniging zal door dit voor stel een besparing worden.verkregen van f 138000.—, f 87500, f 50500. DE N'IEWE BETASTING VAN HET HOOGHEEMRAADSCHAP „NOORD-HOLLANDS NOORDER KWARTIER". Dezer, dagen is een aanvang gemaakt met cle uilreiking der aanslagbiljetten voo-r de nieuwe belasting van 'liet Hoa'.riheemraadschap „N o-ord-Hollands Noorderkwartier". Ycor velen al wederom een minder aangename gewaarwording. Wij hebben ons om nadere inlichtin gen betreffende de hoegrootheid, enz. van deze nieuwe belasting gewend tot hel secretarie van liet Hoogheemraad schap, al'hi-er, waar men zoo- welwillend was ons het volgende mede te deelen. Jlet aantal uitgereikte aanslagbiljetten bedradgt 56.485, (Voor Alkmaar afzonde-lijk 3084.) De totaal belastbare opbrengst van de geheel© kadastrale belastbare opbrengst .ongebouwd -f- d-e helft dier opbrengst gebouwd bedraagt f 12771,177.22. (Voor Alkmaar afz. f749263.15.) De afzonderlijke o-mslag, ter voldoe ning van de bijdrage, verschuldigd1 ter zake van de dijkverbeteri-ngen als ge volg van den watersnood in 1916, is berekend naar 3,4 van de belastbar© opbrengst, en beloopt dus f434.218.40. (Voor Alkmaar afz. f 25.475.01.) De omslag ter bestrijding van de op de begroeting uitgetrokken uigaven voor onderhouds-, bestuurs- en andere kosten wordt berekend naar 4,4 o/o van de belastbare opbrengst, en is f561.929.19. (Voor Alkmaar afz. f32 967.39.) Het totaal van den omslag is f 996.148.79. (Voor Alkmaar afz, f58.442.43.; Ten slotte zij opgemerkt, dat onder deze bedragen niet begrepen zijn de bearagon, - verschuldigd ter zake Vn het voormalig onderhoud van <j Noorder IJ- en Zeedijk en Hondsiw schc zeewering, i w FOKVEEDAG. Op.de verandering' van den pr(v vincialen Bond van Rundvee-fok vereenigfinaen in Noord-Holland Maandag j.l'. gehouden in het tel 'J u 'Wjt|e EnStel" te Hoorn werd besproken het houden va -den Fokveedag- (centrale stieren' keuring). De voordeden daarvan werden omschreven. De Rrov. Gommis, sie is niet genegen de keuring jD Hoorn te doen houden, omdat het"overgroote deel der stieren die in Alkmaar moeten verschij! nen, komen uit Assendelft, Beenv ster en de omstreken van Scha- gen, die alle veel gemakkelijker naar Alkmaar dan naar Hoorn kunnen worden vervoerd. Op de centrale keuring van vorig jaar waren dit 46 van dé 68 dieren Voorts wordt het nog betwijfeld of de marktheuvels met de straat steenen wei aanbeveling verdienen De heer Koster van Midwoud wees er op dat de commissie- geen rekening heeft gehouden me, den Bond, De heer Zijp van Twisk vroejf hoe of het bestuur er nu ovei denkt. De voorzitter deelt mede dat het schrijven voor kennisge ving is aangenomen. De heer Kuiper vond de bezwa ren van de Pr.ov. commissie van weinig beteekenis. De heer Posch, Schellinkhout, betreurde het ddat op den aan voer der stieren een basis wordt getrokken. De heer Metselaar vroeg wat of men feitelijk met de Prov. Commissie doet en is van mee- ning dat men het daar wel buiten kan stellen. De voorzitter achtte een derge lijk voorstel niet geschikt om da delijk te worden behandeld. In najaarsvergadering is daar gele genheid voori De heer Metselaar zegde dat hi: -dan een voorstel zou indienen om de Prov. Commissie op te doe ken. De heer Kuiper betreurde he( ten zeerste dat de Prov. Com missie een dergelijke besissinf heeft genomen. De voorzitter deelde nog mede dat van de afd. Alkmaar der Holl. Mij. van Landbouw een verzoek is ingekomen om bii de 'tentoon stelling aldaar een fokveedag te houden. De financiën komen niet voor rekening van den Bond. Besloten werd den fokveedag ill Alkmaar le houden ter gelegen heid van de tentoonstelling. RESTAURATIE STATION. Omtrent de restauratie van h'et sta tion, kunnen wij nog1 med-edeejen, dat aannemer is de heer Apeldoorn ea schilder de Weer Langendij'k. DE UITBREIDING VAN HET STA TIONS-ElMPLAOEMENT. Verschenen is de memorie van ant woord o-p het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot verklaring van het aigemee-n nut der onteig©- n.ng ten behoeve van uitbreiding van het statlo-nsemplaeenient Alk maar van den spoorweg Amsterdam Helder. De Minister van Waterstaat wijst erop, dat bij het opmaken van liet desLniteeve plan zooveel mogelijk re ken.ng geh-o-uden zal w-orden met de belangen van Alkmaar en van da omliggende gemeenten. De voorgestelde onteigening houdt geen verband met- vermeerde-ring van liet aantal sporen op den over weg van den Bergerweg, doch is al leen gewenscht ten eind-a te voor komen, dat o-p- terrein, hetwelk in alle gevallen v-oor uitbreiding van het emplacement noodig za,l zijn fabrieken of andere gebouwen wor den opgericht en zal thans sleohts enkele pereeelged.eUen betreffen on middellijk ten noorden van het be staand© stationsempiacement. Voor stellen ten behoeve van onteig;ning van verder moedige terreinen zulle-n. niet worden gedaan, dan nadat na der overleg tusschen de H. IJ. S. M. en de gemeente Alkmaar zal zijn gepleegd. Van afdoening van het onderhavige wet-onrwerp behoeft dus met te worden afgezien" daar deze on derhandelingen met de gemeente voor de thans gevraagde onteigening geen beteekenis zouden hebben. Bij liet opmaken van het uitbrei dingsplan bleef in het Voorloopig Verslag bedoelde fabriek buiten da onteigening. Int-usschen is zij zoo danig verbouwd, dat zulks niet ge heel meer het geval zo-u zijn. Daar om is een kleine wijziging in hef plan gebracht, waai'doo-r het moge lijk is gewordende fabriek buiten de toekomstige grenzen van het spoorwegterrein té houden. EEN NIEUWE BILJARTCLUB. Naar men ons mededeelt is in café „Populair" Op-ge richt de bijartcbib „Populair", welke eertijds reeds be stond, doch 'in verval w$s geraaid. Thans is de vereeniging weer nieuw leven ingeblazen, waarvan Zij binnen kort blijk h-OQpt te geven door hfei uitkomen :in biljartwedstrijden. „TURNLUST". Be Gvnm astiekVereeniging „Turn- lust" heeft van de lieïdadigheias- uitvoering1, van Zondag j.l- aan het Alg1. Comité ten bate .van den nojof 'in de Venen afgedragen f DE iSCHOOLGI Aan den Beeft eerbiedig t| De Vereeniging iigd te Alkmafï instandhouding voor Katholiq wijs, dat requestraate !Je voorgestelde r< heffing en invorder gelden voor het O gere Scholen in gende onder Uwe moeien brengen: Vooraf meent zi.i ken, dat bet lid vreemdt, dat die ij op de agenda de^ werd gesteld, niet icn der bijzondere deeld, teneinde dezl te stellen hunne opl dig hunne bezwareil naar voren te brenf Zü spreekt in elll uit, dat de behandJ stel op de vergaderf 23 Februari j.l. is I alsnog de mogelijk» genoemde besturef schouwingen ten bel wel requestrante j uitnoodiging in dier noch van bet Col| mocht ontvangen. Requestrante, doe stek, niet in staat tig te bestudeerenl bet bare plicht wal haar de zorg oveij schoolgaande kindel trouwd, de voorsteü| meerderheid als van het College va te overwegen: Zij is daarbij te rl gemeenschappelijke f Ministers van Ondq Wetenschappen en den 30 Juni 1921 rq geldheffing aan de lande Terwijl volgens gelingen niet het bJ maar het werkelijk I slag der heffing z| hier reeds dadelijk sohil, waar volgei| regeling het belastb de wet op de inkom de grondslag der he Wanneer dan ook geling wordt wergel in aanmerking te wc Wanneer nn voor werkelijk inkomen tc [nkor| Belastbaar juk lcindera! ï>enc-d-en r 800, f 800.tot benedej 1200.— 11600 2000—: 2400 2800—: 3200 l -3600—: .4000 4400 ,4800 5200 5600— .6000 65-00 7000 7500 8000 8500 9000. 9600 10200 10800 1140Ü 12200 13000 13800 14600 15400 16200 17000 1700.en hooger. Bij schoolgeld van en met f 60 voor 't '-wee vijfde daarvan 1 kind. bij schoolgeld van en met f 120 voor 't drie vijfde daarvan kind. Bij schoolgeld van voor bet eerste kind, kind vier vijfde, voor drie vijfde daarvan. Enkele punten van gen hier op bun plaat komen van 1400 taald naar het voors heid 10, voor het dat van de minderhei sterkte kinderen be van een, twee, drie, deren respectievelijk en nihil voor het eers Voor de R. H. B. S 'f 5, nihil, nihil, alzoo Bij een inkomen van naar het meerderheid naar het voorstel der peetievelijk 110, Voor de R. H. B 100, 90, 80, f gezin van vijf minde 65 gulden. Indien dus uit een kinderen de jongste alhier bezoekt en de B. S. dan zal wanneer een inkomen heeft van voor dat jonge kind worden betaald naar Ji

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2