TWEEDE BLAD Noord-Hcllandsch Dagblad. ALMAAR Vrijdag 10 Maart 1922. Vergadering van den Raad (Vervolg). Inrichting Waag. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor inrichting van lokalen der Waag*. Zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Gemeeiiiebégrooting, Behandeling van de gemeente-be groeting, dienst 1922. Tevens komen in behandeling; de volgende punten: Gas- en eieetiiciteitsprijzen. en W. stellen den Raad voor te besluiten I. het tarief voor het gebruik van gas, te leveren door de gemeente- gasfabriek te wijzigen als volgt: Met ingang van 1 April a.s. be- draag'. de prijs van het gas geleverd aver, den gewonen meter 13 cent per M3 en over den muntmeter 13Va cent per M3; II. de verordening, bevattende het tarief en de voorwaarden voor de levering van electrisehen stroom door het Gemeentelijk' electrisdh bedrijf, zooals die is vastgesteld bij raads besluit van 23 juni 1921 met ingang van 1 April a.s. te wijzigen als volgt: m art. 3 sub a in plaats van „22 ;ent"j te lezen 20 cent; sub b in plaats van „33 cent" te lezen 31 cent en in plaats van „16 cent" te lezen 15 cent; sub c in plaats van „33 cent" te lezen 31 cent. Te behandelen bij piunt 10 der pe- giiooting. Burgerweeshuis. Voorstel tot goedkeuring: a. der suppletoire begrooting, 1920; fc. der rekening, 1920; c. der begroeting van het Burger weeshuis, dienst 1922. ,Te behandelen bij punt 20 der be- g rooting. Armenraad. Voorstel tot goedkeuring der be ur,ooting van den Armenraad, dienst 1922. Ie behandejen bij punt 201 der b eg rooting. De VOORZITTER wil buiten de orde verklaren, hetgeen schriftelijk is behandel;. Voorts is het de gewoonte aen tijd te rantsoeneeren. Spr. heeft log- nooit eenigen aandrang in deze richting gedaan. Iedereen mag zeg gen, wat hij op het hart heeft. Spr. cioei op een beroep van den Raad, om piecies te zeggen, wat hij wil, maar niet in zoo'n vorm;, dat het de bat langer duurt. Welnu, vol goeden moed aan den s|ag. ■Mevr. AUKESTÏMlMERS raadt aan clen gemeente-ontvanger naar Zwolle te zenden, om daar den stor ingsdienst te bestudeeren. Spr. ci teert, wat een wethouder van Zwolle daaromtrent gezegd heeft. Het kost de gemeenle geen geld. Men zal nim mer gebrek aan kasgeld hebben. Ook kan men breken met l?et dure systeem van mangas. Spr. is nog niet over- tiulgd door B. en W. wat het systeem van subsidieeren Betreft. Jonge instel lingen kunnen in dezen tijd van ma- ia ise geen nieuwe leden werven. Ge dachtig aan het spreekwoord: „Wie zwijgi stemt toe"; heeft het sor. hooovol gestemd dat B. en Wl. niets zeggen over subsidie aan gezinsver pleging. Spr. betreurt het, dat in het stadsziekenhuis geen kinderzaal aan wezig is. Over de stadsgehoorzaal moeien B. en W. zich in verbinding sie.len met de vereeniging tot bevor dering van het vreemdelingenverkeer. De heer GOVERS zou betere con trol Over sommige gemeente-opzich ters zeif willen hebben. Spr. hoopt, dat de heer Margadant betere con trole zai uitoefenen. Bij de werken aan de Zandersioot is spr. gebleken, dat er over de opzichters absoluut geen controle is. Er is Veel te veel grond weggehaald, die later weer moest worden teruggebracht. De heer PLEVIER: werkverschaf fing- De heer GOVERS zou die wijze van werkverschaffing ten zeerste be- ireuren. Spr. zal bij het betreffende punt spreken over de 100 opcenten op de vermogensbelasting. De heer VAN DRUNEN: Eigenbe- - lang. (Hilariteit). Het is eenige oogenbiikken stil. r De heer GOVERS tot den heer Westerhof: Nou kom je los? (Hilari- feit). De VOORZITTER: Eenmaal, twee maal De heer WESTERHOF: Mijn beurt De VOORZITTER sfelt voor de vergadering eenige oogenbiikken te schorsen (Er werd thee met koek gepresen teerd). De VOORZITTER heropient de ver gadering, na dit galgemaal zijn B. en W. bereid zich ter executie te iaten ejden. De heer WESTERHOF zal zijn cri- p ?.00 gematigd mogelijk houden. r ZIJ" velen in den Raad, die Het met de leiding' van en W, oneens' zijn, maar,ter wille van wejken gods vrede dan ook, hun mond houden. Spr. heeft van B. en W. dit jaar geen leiding zien uitgaan. Een huis, dat in zich zelf verdeeld is, kan niet blijven bestaan. Zulks lijkt spr. ook het geval met dit college. Het college dient eigenlijk één te zijn, wil het de besluiten van den Raad naar behöo- ren uitvoeren. Het moet ook een afspiegeling van den Raad zijn. Dan zal de plaats van den Voorzitter en de wethouders veel zekerder en resnl- faatvoller zijn. Dit college is slechts een simpel zakencollege, waardoor niets anders gedaan wordt dan de ad ministratie der gemeente. Spr. wil dit met feiten vastleggen. Spr. is tot de conclusie gekomen, dat er niets lot stand is gekomen, hoewel B. en W. veel beloofd hebben. Spr. citeert, wat B. en W. schreven bij de aanbie ding van de begrooting 1921. B. eri B. zouden doorgaan met de verster king der middelen, wat een pleizie- rige boodschap voor de belasting betalers is. Een jaar tevoren beloof den zij reeds een schoolbioscoop te zullen slichten. Praktisch' genomen is alleen de school met voortgezet on derwijs tot stand gekomen. Mevr. Aukes—Timmers heelt de zwem school in derde instantie aangenomen, maar tevens de begrafenis daarvan voorbereid met als aanspreker H. E. Bosman. (Groofe hilariteit). Wij moe ten hier woningen gaan bouwen, zon der steun van het Rijk. Daar gaat hét op aan. Spr. hoopt, dat „Rodlidale" zal mogen bouwen. Maar, als dat hét geyal is, dan nog blijft de woning nood nijpend. Spr. zal graag verne men, hoe B. en W. hierover denken. De uitbreiding der gemeente wordt mede tegen gehouden door den wo ningnood. De kinderaftrek was de eerste keer, dat een portefeuiliekwes- sife werd gesteld. De loonen der hoo- gcre ambten, konden wel verhoogd worden; die van de kleine ambtena ren konden met geen cent verhoogd worden. Toen werd voor de tweede maal de portefeuillekwestie gesteld. De detde keer was bij loonen in werk- veisohaffing. Deze dingen zijn we niet van een college te verwachten, als liet een gewoon college betreft. Spir. gelooft niet, dat het college het ernstig gemeend heeft. Wij hebben vanmiddao de gulden verzoening mee gemaakl. De heer Van den Bosch heeft andere bronnen van inkomsten aangewezen; toen heeft de heer Thomsen gezegd: ik ga niet heen. Als het een reëele kwestie geweest was, dan was de heer Thomsen toch heengegaan. Want de bronnen van inkomsten waren hem uiteraard be kend. Spr. noemt dat Struisvogelpo litiek. Het collectief altreden van liet coiitge is voor spr. een onschuldig vuurwerk. Een vrijzinnig conserva tief is de heer Thomsen De wethou der van Publieke Werken is de heer Leesberg. Hij leest een berg, maar doet niets. De wethouder van Onder wijs en sociale aangelegenheden, onze Benjamin, eenmaal de hoop en trots der V. D.-fraotie, thans een zwevend wethoudereen politieke vliegmachi ne zonder motor; iemand, die blaft naar rood, omdat hij zonder rood niets kan doen. Ziedaar de wethou ders. Daarboven staat de Voorzitter, een machtig aileen-heerseher. Het college heelt zichzelf ten dood geteekend. Snir. heeft andere colleges gekend en vocht er ook tegen, maar hij be wonderde de eenheid. De heer KEIÏSPER: de eenheids worst. De heer WESTERHOF: Bij rood altijd eenheid. Mevr. AUKES—TIMMERSBehal ve Verkerk. De heer WESTERHOF vindt' de linksche fractie een hopelooze ruine. In groote vraagstukken vernielen zij hun kracht door onderling' ge krakeel, Dat ziet spr. ook in Wet college. De twee linksdhe wethouders zijn elk oogenblik los van eikander. 1b heer Cióeck is eigenlijk een recht- sche wethouder. Er zat een recht- sche weihouder inderdaad. Als po- ïi'.ïek peisóon is hij niets. Hij kan aileen iets zijn, bij de gratie van rechts. Hoe de heer Cloeck zoo'n wethouder wil zijn, begrijpt spr. niet. Hii verzwakt 'iet college. De regee ring' van deze stad komt niet ten goede, maar ten kwade. Het codeoe geeft een sein, de uit gaven na de inkomsten te behandeien. Dan doet de raad zichzelf een dwang buis aan. Voor een huismoeder is het standpunt juist. Zij heeft geen andere inkomsten. Maar de gemeente kan de inkomsten sneller doen vloeien tot binnen zekere grenzen. Ook de gemeente moet bezuinigen, te begin nen van boven en niet van beneden. Daarom moeten eerst de (uitgaven behandeld worden en dan de inkom- sien. Spr. komt op tegen de bezui niging van f 55COO op de begrooting der bedrijven. Hoe kan iemand dat met zijn politiek geweten overeen brengen. Waarom heeft niemand z!ijn stem daartegen in de sectie verzet? Wij achten dit een verkeerd sy steem. Vandaar dat wij de volgende moiie voorstellen: De raad, gehoord de discussies over de begrooting van publieke werken: van oordeel Zijnde, dat zonder zeer ernstige redenen het niet gewensclit, is dat B. en W. de begirootingèn der gemeentebedrijven besnoeien verzoekt' B. en W. 'hier voortaan wel ten volle rekeningl mede te wil len houden. Iedereen moet belasting' befaien. Ze'ifs de meest eenvoudige werkman moet dat doen vanaf jfijn eerste f 50. In ae laag-conjuctuur moet de belas-' ting: ook laag zijn en niet lïoog. De Hoofdelijke Omslag moet den sluit post der begrooting zijn. Het doet spr. genoegen, dat oök B. en iW. dit toegeven. W'ij meenen, dat de op haaldienst buitengewoon goed Reeft gewerkt. Hij kan ook werken bij Ret innen door liet Rijk. Een ieder Heeft daar belang bij. Vandaar, dat wij de volgende mo tie voorstellen. 2. De raad, gehoord de discussies, spreekt als zijne meening uit, dat de ophaaldienst der belastingen uitste kend werkt en behouden dient te blijven. De gewone inkomsten bedragen 2.549.974.1614. Daarvan wordt aan huur slechts 20.000 betaald. Dit acht spr. verkeerd, omdat B. en W. de re geering als het ware de wergevers, om de huren zoo gauw mogelijk op te voeren. Spr. acht dit buitengewoon verkeerd. Over subsidies heeft spr. al een en ander gehoord door Mevr. Aukes Timmers. Ook zij acht het systeem van B. en W. niet goed, maar zij is te toe gevend tegenover het college. U wil oen zwemschool, maar u vermoordt het plan. U wil een stadsgehoorzaal, maar u vermoordt het plan. Als het systeem van B. en W. goedgekeurd wordt, dan krijgen nuttige sociale vereenigingen niets, omdat zij in een beginstadium zijn. Wij stellen dan ook de volgende mo tie voor. De raad, gehoord de discussies over den te volgen weg bij het verleenen van' subsidies; overtuigd zijnde, dat het dooi B. en W. aangeprezen stelsel om voor nieu we instellingen geen grooter subsidie te verleenen dan het bedrag dat vol gens de laatst afgesloten rekening aan contributies is verantwoord, een voudig noodlottig zou worden voor bij na, elke subsidiebehoovende instelling, wijst dit zijns inziens geheel verkeer de systeem met nadruk af en wenscht den tot nu toe in deze betreden weg ook blijvend te volgen. Kr zijn nog veel nieuwe dingen te doen. Wij zijn op weg naar de Moeder sehapszorg en zuigelingenbescherming, een taak bij uitnemendheid voor de overheid. Spr. had dan ook graag, dat B. en W. de motie konden overnemen. Spr. komt thans tot het burgerwees huis. De VOORZITTER wil dit behande len bij de bijlage, volgnummei 200. De#heer WESTERHOF wil dit gaar ne dóén. De volgende motie zal dan voorge steld worden- I>e raad, gehoord de discussies over het Burgerweeshuis, van oordeel zijnde dat het bouwen van een nieuw weeshuis dat contractu eel als uitersten termijn voor 10 April 1924 geheel gereed moet worden op geleverd binnen den korst mogelijken tijd dient te geschieden nnodigt B. en W. dringend uit het bouwplan vóór 1 Mei a.s. bij den raad in te dienen en maatregelen te treffen dat het nieuwe gebouw uiterlijk 1 Maart 1923 geheel gereed zal worden opgeleverd. Dan klaagt spr. over het lang uit blijven van praeadvies op verschillen de voorstellen. Spr. stelt daarom de volgende mo tie voor: De raad, kennis genomen hebbende van het over twee voorstellen nu reeds langer dan twee jaren uitblijven van praeadvies, van oordeel zijnde, dat dit onbegrij pelijk lang uitblijven van bericht en raad schade doet aan het algemeen be lang, wat spoediger afdoening vraagt, noodigt B. en W. uit afdoende maat regelen te nemen om herhaling van dit euvel te voorkomen. Spr. heeft deze motie al eens voor gesteld. De Raad oordeelde haar toen 'niet noodig'. Acht de Raad h'et nu niet noodig in het derde jaar, vraagt spr.? Het recht van initiatief is drie jaar opgeborgen. Sp'r. geeft toe, dat sommige werk zaamheden veel tijd in beslag nemen Maar» spr. vindt het niet fair, een fractie zoo lang te laten wadhiten. Een cursus voor volwassenen wordt onaf- giewerkt gelaten. Deze behoort bij den aCh'turcndao'. B. en W. moesten ailes doen, wat mogelijk was, om deze zaak in -orde te brengen. De avondcursussen zijn goed sooiaai weik. De eenige weg, om de vonvas scnen wat te ieeren, zijn de avond- cuisussen. Spr. verwijst in dit ver band naar Utrecht, waar een drie voudig; systeem is ingevoerd. Dit zou door Alkmaar zoo overgenomen kun nen worden. Een goed ontwikkeld proletariaat is voor alle klassen der maatschappij nuttig. Nu wat betreft de gemeentelijke pnelkcentrale. Reeds meer dan twee jaar oud. Ais er één ding' is, dat gemeenschapszorg" is, dan is Het dit ding, waardoor gewaarborgd kanwor den, dat de mensdhtn dagelijks poe*, ae, ziekie-kiemvrije melk verkrijgen. Spiis van alle kanten gevraagd, wan neer het praeadvies komt. Spr. dankt voor de belangstelling. De zaak is dus wel dringend. Misschien is de zaak wei in staat van eenige voorbe reiding'. Zijn partijgenoot Van 'tVeer Heelt deze zaak verdedigd. Laat men dan uit piëteit tegenover dezen man Het voorstel niet 'in een la van de secretarie iaten liggen. Hier zal een groot stuk volksgezondheid gesdia- pen kunnen worden. Laat men niet aan '„Prinzipienreiterij" doen. Het eenige bezwaar zou kunnen zijn de financiën. De boeren krijgen 10 cent per u'ter en in de stad betaalt men 16 cent. Dat is een verscfïil van 60 pót. Bij een oemeentelijke ïnelkcep- rrare zal men althans niet meer De-' hoeven te betalen dan bij de particu lieren. Spr. hoopt op een gunstig praeadvies. TJians komt spr. tot de kwestie van een ziekenhuis. Vele leden zijn van meening; dat tot stichting moet worden overgegaan. B. en W!. ant woorden een beetje zieligl op een desbetreffende vraag. Spir. weet, dat niet alles kan, wat begeerlijk Is. Er zijn grenzen. Behoudens bijzondere gevaiiïen zal ook een gemeentezieken huis zich' zei'f kunnen bedruipen. Spr. zal natuurlijk niet voorstellen, tot den bouw over te gaan. Sp'r. bespeurt de neiging, om ons alleen te laten staan, omdat WIJ Het zijn. Dat doen zij soms om' den toon onzer discussie. Wlij- hebben nimmer gevraagd: van wie komt bét, maar is Het goed? Alle doktoren zijn h'et er over eens dat een centraal ziekenhuis voor Alk maar noodig is. Zooo'n ziekenhuis zail f 1.000.000 kosten. De exploitatie ervan is niet gemakkelijk. Er moet steun zijn van Rijk, Provincie en gemeenten. Een verzoek zal geen al te sledht gehoor ontvangen. Mevr. AUKES—TIMMERS lieefi Gedeputeerde Staten gevraagd, of steun verleend zou worden. Er is ontkennend geantwoord. De heer V/ESTERHOF: Mevr. Aukes vraagt te vlug. De VOORZITTER: Dat gebeurt wel meer menschen (hilariteit). De heer WESTERHOF gelooft, dat Gedeputeerde Staten zich nog' wel eens zuilen bedenken, als zij weten, dat een Provincie het wil. Zij wilden vroeger niets geven voor werkver schaffing, maar door den drang der omstandigheden zijn zij er toe over gegaan. Mevr. AUKES—TIMMERS: ik zal je 'helpen, hoor. De heer WtSTERHOF doet dat genoegen. Uit de Provinciale Staten kunnen wij er wel eens op aandringen Spr. stelt ten sïotte deze motie voor De Raad overwegende, dat de Ziekteverzorglngswet, waarbij Alk maar vermoedelijk voor een centraal ziekenhuis zou zijn aangewezen, wei niet lot stand zal komen, van meening, dat een modern cen traal ziekenhuis van buitengewoon giroot belang voor de verpleging van patiënten in en buiten AIJrmaar en voor de ziekenverzorging in het alge meen zou zijn, noodigt B. en W. uit in eerstvol gende raadsvergadering een voorstel te doen tot instelling en benoeming eener commissie uit <fen raad, welke met toekenning van een blanco cre diet tot taak zal 'hebben de exploita tie-mogelijkheid Van een centraal zie kenhuis te onderzoeken, waarvoor deze commissie zicli o.m. zal kun nen vergewissen of en op hoeveel fin. steun van rijk, provincie en of buiten-gemeenten zal zijn te rekenen. Wij gaan niet over één nacht jjs. De'commissie zal geen tonnen kosten Uiteraard heeft zij eenig geld noo dig. De buitengemeenten zullen een aantal bedden voor Hun rekening wil len nemen. We moeten intusschen ernstig' probeeren. De Katholieken hebben een ziekenhuis en gaan dat uitbreiden. Spr. 'heeft de directrice hiervan volgens zijn meening een eminente vrouw gevraagd: „Juf frouw, hoe denkt U over een zie kenhuis naast het Katholieke?" Zij stemde er buitengewoon mee in. De VOORZITTER: U is thans aan Het woord 1 uur, 26 minuten en 25 seconden. Spr. verzoekt kradhtig' zoo kort mogelijk te zijn. De heer WESTERHOF zegt dit toe, maar er zijn mij vele punten opge dragen bij de algerneene beschouwin gen. Thans kamt spr. tot de Beroeps keuze. Wij achten een bureau vóór beroepskeuze noodig. In korten tijd hebben we drie wethouders van onderwijs gehad. Om wille der zaken hoopt spr. dat de heer Cloeck nog eenigen tijd zai blij ven. Spr. zal hern gedurende de vier jaar niet wegjagen. Spr. ver zoekt toezegging tot stichting van een bureau voor 'beroepskeuze. Over georganiseerd overleg neeft spr. ai eens iets gevraagd. Maar B. en W. hebben die kwestie ge delegeerd. Spr..wil de kwestie een stap nader hebben en stelt daar om de volgende motie voor: 7. De raad, de wenschelijkheid van georganiseerd overleg inzien de, verzoekt B. en W, zoo spoe dig mogelijk een voorstel tot het invoeren van georganiseerd over leg in te dienen en ter bespoedi ging in volgende maand een vóór bespreking met de commissie van bijstand voor ambtenaars- en ar- beidsaangelegenheden en dc hoofd besturen der vakorganisaties te doen plaats vinden. Wii willen er eenigen spoed ach ter zetten. Georganiseerd overleg zal vele moeilijkheden ondervan gen. De autonomie en het budget recht blijven altijd des raads. De raad behoudt zijn macht. Spr. hoopt, dat georganiseerd overleg zoo spoedig mogelijk een feit wor de. De pessimistische beschouwin gen van den wethouder van finan ciën zijn tot nog toe niet uitge komen. Spr. vertrouwt, dat het be lastbaar inkomen nog wel mee zal vallen. Rekening dient gehouden te worden met een verhoogde pro gressie. Spr. zou graag willen, dat de heer Thomsen rekening met een en ander houdt, opdat de ar beiders ontlast worden. Als er .één ding is, waarop be zuinigd MOET worden, dan is het de politie. Allé uitgaven, aan de politie besteed, zijn praktisch ge nomen, weggegooid. In een waar lijk socialistische staat zal politie niet zooveel' noodig zijn. Spr. be doelt niet als een .socialistische staat het caricatuur Rusland. Voor de politie wordt in de kleine stad Alkmaar meer dan f 100.000 be taald. In andere plaatsen van ge lijke grootte hebben we geen re cherche. Spr. gïwt den heer Van den Berg gaarne diens promotie. Maar eën hoofdinspecteur moet minstens één inspecteur onder zich hebben. Dat kost geld. Wij hebben een nachtsveiligheidsdienst, die goed voldoet. Ook één van onze fractie is er bii aangesloten. Zich tot den heer Plevier wendende, vraagt spr. „Ben jij er niet bij"? (gelach). Spr. wil' op politie bezuinigen en stelt de volgende motie voor: 8. De raad, gehoord de discus sies over de uitgaven voor re cherche en politie, van oordeel' zijnde dat een uit gave van meer dan honderddui zend gulden hiervoor in een stad als Alkmaar abnormaal hoog en bezuiniging' hierop zeer urgent moet worden geacht. noodigt den Burgemeester uit bij eventueele vacatures met deze meening des raads ernstig reke ning te willen hóuden. Iedereen in dezen Raad wil' op de politie bezuinigen. Als er woe lingen komen, dan heb je de bur gerwacht en het leger. De heer GOVERS: Bosman helpt wel. De heer WESTERHOF: Bos man ais hopman ee n buiten gewoon verdienstelijk man. Ik heb je echter liever bij het roode vendel. (Gelach). Spr. meent dat we met één in specteur kunnen volstaan. Als we 20 of 30.000 kunnen bezuini gen, za! dat ook den heer Thom sen aangenaam zijn. Hiermede breekt spr. zijn rede af, om haar 's avonds weer voort te zetten. De VOORZITTER schorst de vergadering tot 's avonds half 8. AVONDVERGADERING van Donderdag 29 Maart. Afwezig dezelfden als des mid dags. De VOORZITTER heropent de vergadering. De heer WESTERHOF vervolgt zijn rede. Spr. komt tot de vraag, omtrent den verkoop van drank gedurende de kermis. Spr. vraagt hoe B. eii W. er toe komen, ten ten en kramen geen locaiiteiten te ncemen. Vooralsnog betitelt spr. ze nog als dusdanig, in afwachting van de bewijzen van B. en W. In tusschen blijft de vraag, of B. en W. vergunning aan dergelijke lo caiiteiten geven. Daarom stelt spr. de volgende motie voor: No. 9. De Raad van meening dat er in de talrijke vergunnings- en vërLoflO'Caüteiten gelegenheid te over is voor het gebruik van alco holhoudende dranken, noodigt B. en W. uit ter gelegenheid der kermis geen tenten of andere in richtingen toe te laten waar alco holhoudende dranken worden ver kocht of geschonken. Spr. zal niet vragen om droog legging, doch den middenweg be wandelen. Spr. denkt niet aan op zet bii het lang,uitblijven van prae- adviezen, uit té brengen door B en W. Door eenige leden wordt toe zicht op opzichters gevraagd. Er moeten echter feiten genoemd wor den. De heer GOVERS: Dat heb ik gedaan. De heer WESTERHOF acht dit geen reden voor generaliseeren. Die meening wordt toch gevestigd Spr. wil een bepaalde toezeg ging hebben, dat voor de men schen boven 65 jaar, wien al concessie is verleend, door te mo gen werken, het nieuwe systeem niet toegepast zal worden. Met belangstelling heeft spr. de vraag gelezen, om.rent opvoeren der opcenten op de personeele be lasting. Mevr. Aukes stelde het lichtelijk overdreven voor. Spr. is het er wel mee eens, dat het niet goed is deze belasting op te voeren. De voorstellen tot reorgamsee- ren van het lager onderwijs, zul len binnenkort komen, zeggen' B. en W. Wanneer komen die voor stellen? Gezien de ervaring waar borgt spr. het „binnenkort" een zekeren ouderdom. Dat is hier wel eens een jaar. Spr. acht het van belang nu eens precies te weten, wanneer die voorstellen komen. Daarom stelt spr. de volgende motie voor: 10. De Raad, gehoord de dis cussies, noodigt den wethouder van onderwijs en sociale aangele genheden uit, in eerstvolgende raadsvergadering zijn voois.ellen tot reorgani?'ftie van het Lager Onderwijs ter tafel te brengen. Zegt de wtliouder toe, dat ze in de volgende vergadering komen, dan trekt spr. zijn motie In. De plannen tot uitbreiding der stad moeten bespoedigd worden. Ze liggen te lang ter visie. B. en W. zeggen, dat in den vervol de de begrooting vroeger zal verschij nen. Over het late verschijnen hebben ze geen reden tot verontschuldiging gevonden, welke ook niet in andere gemeenten voorkomt. Iedereen beeft het wel eens moeilijk met den drukker. Spr. gaat de verschil lende excuses na, welke tot nu toe ge golden hebben. Het eerste jaar was de burgemeester pas geïnstalleerd en had een wethoudersverwisseling plaats ge vonden. Verleden jaar was achter stand in te halen. Op die manier ko men we in Juni terecht. Wij zijn de eenigste plaats De heer RINGERS: Maastricht! De heer WESTERHOF: Dan hebben B. en W. een medeschuldige in het donkere Zuiden, m'nheer Leesberg. En nu zeggen ze nog wel: van Alkmaar begint de Victorie Als B. en W. geen behoorlijk excuus weten, dan moeten ze maar niets zeggen en zullen wij maar denken: zoolang dit college er zit, krijgen we de begrooting niet eer der. Wat de verbreeding van net Schar loo betreft, uit zuinigheidsoogpunt wil spr. dit werk uitstellen. Al was het alleen maar om de men schen, van wie we niet weten, waar- ze heen moeten, 't Is ook een aange naam oogenblik, dat spr. het met B. on W. eens is. De VOORZITTER: het is inderdaad een aangenaam oogenblik. Gelach. De heer WESTERHOF: het was we- derkeerig. Vervolgens komt spr. tot de stads gehoorzaal. Op do begrooting is er 809 voor uitgetrokken. Er is nog niets van gekomen' Er is aen liefheb ber aangewezen in de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. V. V.. V.. 't Zou ook kunnen oeteekenen Vrije Vrouwen vereeniging. We hebben niets, wat de vreemde lingen kan trekken. Kunst is er niet, en moet nog beoefend worden in een zaal uit het oer-tijdperk, alleen ge schikt voor een boerenbr ïiloft. Ge lach. Als spr. er aanleg voor had, dan zou hij een stadsgehoorzaal willen ex- ploiteeren zonder garantie van de ge meente, zooals de landbouwvereeni- ging wil hebben. Daarom stellen wij de volgende mo tie voor: De raad, zich door dczmi uitspre kende voor de zoo spoedig mogelijke totstandkoming van een stadsgehoor zaal, van oordeel dat B. en W. voor de voorbereiding daarvan geen tijd weten te vinden, uoodigen B. en W. uit in eerstvol gende raadsvergadering een voorstel te doen tot instelling en benoeming van eene commissie uit den raad, wei ke met toekenning van een blanco crediet tot taak zal hebben nog dit jaar geheel uitgewerkte plannen voor den bouw en de exploitatie van een stadsgehoorzaal gereed te maken. We vragen niets anders dan een degelijk onderzoek. De zaak zal voor de inwoners van verstrekkende voordeelen zijn. Spr. acht de Nieuwpoortslaan een goeden toegangsweg tot bet Sportpark Daarom meent spr., dat de strook grond er niet behoeft bij te worden ge nomen. Over de demping van den Kooltuin zal spr. niet meer spreken. Daar is geen nieuw lichtpunt in gekomen. We kunnen daar zoowel over stemmen. Spr. meent, dat de Zandersioot wel gedempt kan worden. B. en W. zeggen dat de stank 50 M. verplaatst zal wor den. Dat is ook de bedoeling. Niet om de stank te verplaatsen - gelach - maar om die te verwijderen. Nu ressorteert bij onder de omwo nenden. De heer LEESBERG: Nee.... De heer WESTERHOF: Ja, m'n heer Leesberg, als u er woonde, zou u de gemeente een proces aandoen. Spr. stelt de volgende motie voor: Ondergeteekendc, lid van uwen raad stelt u voor te besluiten nog dezen zo mer tot demping over te gaan van 'n deel van de Zandersioot waar deze te gen de Nieuwpoortslaan doodloopt en wel over een lengte van pl.m. vijftig meter. J. WESTERHOF. Hiermede besluit spr. zijn aigemee ne beschouwingen en hoopt, dat deze moties genade zullen vinden bij den Raad. De heer V. D. BOSCH heeft den indi.uk gekregen, dat de begrooting zeer in mineur gesiemd was. B. en W.. zijn zoo buitengewoon pessimis tisch gestemd, is daar wel reden toe? Mr. W. C. Bosman heeft ons vorig jaar uitgerekend, dat Aikmaar rijk is. Het zou niet kwaad zijn als wij op een hoofdversehijnsel wezen. Of schoon spr. het met B. en W. eens is, dat wij op finantiëel gebied een crisis doormaken, meent spr. er na druk te moeten opleggen, dat er richtpunten zijn, waaruit blijkt, dat wij een betere toekomst tegemoet gaan. Het tijdperk, dat we achter den i,ug hebben, is de oorzaak van al liet wee dat we thans kennen, maar nu zijn er .reden om aan te nemen, dat er een kentering komt. Sp'r. iilu- treert dit aan de hand van een voor beeld en door citaten van verschillen de schrijvers. Als wij op allerlei ge bied tczen wat er op dit oogenblik door vooraanstaande menschen ge schreven wordt, dan zien wij dat ailes wijst op een vooruitgang op ei'hiscli gebied, op een dieper Gods dienstig ieven. Spr. vestigt de aan- c't deze verschijnselen, omdat hij goed vindt, dat dit in dezen raad Vviui gehoord. Er zal altijd nog' wel wat af te dingen zijn op bet beleid van B. en W., maar men moet niet noode- loos vitten. Spr. zal van dit stand punt dan ook uitgaan.Door sommi ge leden is gewezen op de noodzake lijkheid van bezuiniging en men moetf daar wel degielijfc rekening mee 'hou den. Hef is waar. dat er ia het vela.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 5