hauwert. Yoor het Heiligdom van Eerherstel Landbouw en Veeteelt Hoe en door welke personen Werden wij geregeerd in 1914? Over 't algemeen was het niet door mensctien, die hun Christelij ke ideeën in het publiek gingen openbaren. In verschillende fin-» stellingen o.a. de Universiteit werd getracht de mensch te vervreem den van den Godsdienst. Het ze delijk en godsdienstig verval nam1 dermate foe, dat een wereldoor log niet was te weerhouden. Deze oorlog die volgens menschelijk inzicht slechts enkele weken zou kunnen duren, duurde niet min der dan 4 jaren. Hierna werd in 1918 de gansche moderne wereld geteisterd door revolutie, ook in ons land deed men onder leiding' van Mr. Troel stra hier toe pogingen. Onder de ze omstandigheden kwam behou dens een kleine wijziging, onze huidige regeering .aan hét bewind. Voor de eerste maal werd het ka binet samengesteld door een ka tholiek formateur Dr. Nolens en mochten w ijo-ns verheugen met 'n Katholieken Minister-President. Dit was evenwel een uiterst moeilijke taak; zij stonden voor een desolaten boedel, die de libe rale regc ering had nagelaten. Dr. Nolens nam het aanbod van h. M. de Koningin m-et een wei nig overdenking' aan, Ten eerste ómdat de linkerzijde ook het recht werd gegeven om te regeeren, doch aangezien zij zich hiertoe onmachtig bevonden, werd door onze partij uit hoog plichtsbesef deze zware taak- aan vaard. De overtuiging had postge vat, dat er iets moest gebeuren. Overal en in alle landen wMemen het gezag; en de ekrk vertrappen. Men' zagT zooals eens is gezegd, keizers en kronen over de straat rollen. Zoo- kwam op een gegeven dag Keizer Wilhelm met zijn acht sulo's aan de grens te Eisden ons land binnen, de toestand van de aangrenzende landen was be denkelijk. Daarop volgde de be kende revolutierede van Troielstra (e Rotterdam en zijn overbeken de uitlatingen in de Kamer. Dit alles vond paats onder de tegenwoordige regeering. Het bleek al spoedig, dat onze Troelstra zich grovelijk had ver gist en het waren onze mannen, die zijn kwaadaardige plannen wis ten te verijdelen. Met vereende krachten riepen zij uit, wat ook val, wij staan pal." U weet wat er gebeurde. Troelstra sloop on der de wol en Wijnkoop yroeg van schrik een glas water.... Het waren mede onze arbeiders die met hun vaandels in den top weerstand boden. Vervolgens bespreekt de geach te redenaar het Paaschmanifest, 't welk was onderteekend 'door alle katholieke organisaties uit ons land en werkte onder Kath. vlag. Nie'uwe tijden vragen nieuwe maatregelen. Zoo- nam onze regee ring de eene maatregel vo-o-r de andere na, om aan de menschen datgene te geven, waar ze meen den recht op te hebben. En onze liberale heeren beloofden o-p aber il efi ijs; ek toon hun medewerking. Zij hadden voor alles wat verbe tering eischte schatten over, als maar werd gezorgd dat een even- tueele revolutie zou uitblijven. Nauwelijks is dit achter den rug oh... wat gaan de heeren doen, onder leiding van hun orgaan „De iNeuwe Rotterdammer"? Nu wii een malaise hebben te doorstaan, een inzinking in hei za ken leven valt allerwc-ge te consta- teeren, ja, nu gaan diezelfde hee ren „ach en wee!" roepen over een Ruys de Beerenbrouck. en scheiden in dat orgaan over Mi nister Aalberse. Nu gaan ze afkammen, wat ze mede zelf tot stand brachten. Maar laat U niet verleiden door dit po litiek gedoe. Door dit koor van bezuiniging trachten zij slechts kie zers te winnen. Spr. haalt enkele punten uit het program van den Vrijheidsbond aan, welke punten misleidend zijn Zeker er zai in deze vier jaar we! eens een regeeringsmaatregel zijn genomen, die nu van achteren bescnouwd beter gewstee ware ot anders te zijn genomen. Maar geachte vergadering, wel ke regeering zal1 hiervan ver schoond blijVen, wii ondervinden dit toch' dageHjksch zelf in eigen bedrijf? In de „Nieuwe Rotter dammer" de voorlichter van den Vrijheidsbond, laat een liberaal heer. die nog wel de titel draagt Van Dr. zich on minachtende wijze uit over het beleid van Minister Aalberse. doch laat ik' zijn verschil lende grieven de revue passeeren dan valt te constateeren, dat het eene thuis hoort onder het depar tement van justitie en het andere onder Onderwijs en dat dit in geen geval betrekking heeft op Minister Aalberse. Wii leven in een tijd, dat ieder eiscben stelt, en aan redelijke eischen is al veel tegemoet ge komen. Neemt b.v. het belang viopr een boerenstand. Was het niet Minis ter van I jsselsteijn die ons verlos te van alle distributie-maatregeen en ons de vrije handel teruggaf? En toch kan men er verzekert van zijn, dat als de liberalen weer aan het bewind mochten komen, dan zou P-osthuma weer in het reg-ee- ringskasteel terugkeeren. -Wil men de meerderheid behou den in de Kamer dan zal1 eenheid onze weg zijn, en moeten wij in zien, dat het volmaakte hier op aarde niet is te bereiken, het eigen belang .moet men in deze op den achtergrond stellen. Zoo wij zor gen, dat die mooie eenheid één zal blijven zie ik 'onder Gods ze- f en nog eens schitterender t-o-e- omst tegemoet. (Cav. applaus). Hierna werden de stemkaarten uitgereikt; na de stemming bleek dat ieder zich had g.eho-uden aan het politiek advies. j WINKEL'. WINKEL. Vergunning verleend.— Aan den lieer H. van Riet', wagen maker alhier, is vergunning, verleend voor plaatsing en in werking bren gen voor een Benzine-motor. Alhier -is vergunning verkend aan het bestuur van den polder Waard en Groet om de arbeiders vanaf 1 April tot 30 September 10 uur te laten werken, alléén Zaterdags niet. Postdienst. De ondernemer van de Aufodienst Winkel—Slation N.-Scharwoude zal, zoo wordt ver nomen, ooft met 1 Mei de postdienst waarnemen voor Winkel. CASTRICUM. CASTRICUM. i—Steimmingi Groslijst. Naar w-e vernemen zal a.s. Zondag na de H.H. Missen en na de Meditatie gelegenheid zijn tot het stemmen óver de groslijst en politiek advies -in de zaal van die Erven van Benthem'. Alle R. K. leden van de Kiesver. worden drin gend aangemaand alsdan van de geboden gelegenheid gebruik te maken en nun stem uit te brengen. Zijn we goed ingelicht dan ad viseert het bestuur met aandrang om het politiek advies te volgen. Niemand o-ntbreke dus a.s. Zon dag. Verkiezing Kamer van Koophandel. Verleden Dinsdag werd alhier gestemd voor 9 leden van de Kamer van Koophandel te Alkmaar, waarvoor 48 kiezers van Castricum waren opgeroepen. Dank zij het ijverige bestuur v. de R. K. Iianze afd. Castricumi werd dóór 66 pCt. der kiezers aan de stemming deelgenomen. Burg. Armbestuur. Doo-r 't Burgerlijk Armbestuur is in zijn vergadering; van 8 dezer to-t voor zitter benoemd het nieuw benoem de lid de heer G. Louter en tot secr.-penningm. de heer J. de Nijs di eto-t heden voo-rzitter was. De heer B. A. Res heeft na een 26-jarige vervulling zijn betrekking van Secr.-penningm. neergelegd. Geboren: Cbrnelis, a. .van M. Wil- br nk en A. v. d. Berg. Johannes Hen drikus, z. van W. B. Xtooaen en A. Nagel bout. Maria Martha Clornelia d. van. F. Glorie en M. P. Neelis sen. Wilh-elmina, d. van H. J. Hei- denian en W. E. Wilken. Banoratius, Oor nel is, z. van J. Beentjes en O. G-. Groenland. Simon Hendrikus, a. y, S. Beentjes en H. Zonneveld. Overleden: Jaoo-ba Groentjes, 17 jaar, te Castricum. Abratóm Ooster ling, 79 jaar te Amsterdam, Antje Heij-era-bend, 70 jaar te- Helder. Hen drift Christiaam To-1, 89 j. te Am eterdaim. Gerrit Levering. 46 j, te Oastr'cum. Maria van den Berg. 90 j. te Amsterdam. Maria van He-erd, 20 j. te Amsterdam. Cbrnelis ,Voet 51 jaar te öastricum', NIEWE NIEDOEP. Ziekteverlof. Aan mej. Ai van Dijk', onderwijzeres alhier, aan school I is 2 maanden verlenging van ziekteverlof toegestaan. DEN BURG. DEN B-URG. Tentoonstelling vak school. Donderdag en Vrijdag is in Hotel Texel een tentoonst. gehou den van kleedingstukken, vervaardigd dooi- leerlingen van de Industrieschool te Helder en der cursussen in cos- tuinm naaien dezen winter te Den Burg! en Oosterend gegeven. De beiangsteliinig was zeer groot. Nantur.ijk bestond (het publiek in hoofdzaak uir dames, maar toch zagen we ook eenige heeren op de tentoon stelling,. Bjijkbaar stelden deze ook belang) in dames toiletjes. Nu -mooie japonnetjes waren er genoeg, alsook biouses, kinderjurkjes, en nogi enkele mantels, tt Meest verbaasde ons 'i groote aantal kleedingstukken hier op- Texel' gemaakt en toch' beweerde de vriendelijke leerares, dat nog' lang niet alles was ingezonden. De Texeisclie aames hebben dezen winter flink gearbeid en de leiding was in zeer bekwame handen. Alles zag er smaakvol en aljerliéfsf uit. Op de afdeeiing' „Den Helder" za gen we hoe daar vanaf 't begin, on derricht' glegeven wordt in naaien, knippen, borduren en teekenen. Ook was een klein gedeelte gere serveerd voor de aïdeelingi kookcur sus. Wat daar gezien werd deed ons watertanden. 't PraCtisoH hut der school, kwam in aiks naar voren. Wij twijfelen dan ook niet of veie dames van Texel zul len 't onderwijs aan de Industrie school' te Helder volgen en de ver volgcursus in costhum-naaien op Texel 'zar door veje dames bezocht worden. UicsTagi aanbesteding weg- Schil- dereind—Wa-alderweg'. Grondwerk: D. C. Witte, 937.20; G. Schoenma ker f 880.25. Hekwerk totaal: D. C» Wüffe f 250; M. Bakker f 80. Hekwerk alléén Sdhiiderweg|—Julia- nastraat: G. Schoenmaker f 105. Alken >t hekwerk totaal aan den laag sten inschrijver gegund; 't ove rige gunning aangehouden. Mond- en Klauwzeer g'eweken. Officieel werd dezer dag-en bekend gemaakt, dat 't Mond- en Klauwzeer op Texel geheel is geweken. BERGEN. BERGEN. Ingekomen. S. Ko-o-rn en gezin, N. H. Koopman Stroomierlaan 7 van Koedijk. M. A. Koster, n.h. Landbouwer, bii S. Kuilboer, Zakedijkje van Baar land. B» Bucher, n.h., z.b. bij Kratz, Russenweg 11 uit Duitschland. A. Rood en gezin, r.k.. Kaasmaker, Bergerweg 103 van Zijpe. J. Pe per n.h., dienstbode bij B. da SilL va de Pereira, Meerweg 5 van Alkmaar. J. Twisk r.k., Kaasmaker, bii A. Rood, B-ergerweg 103 van Zijpe. P. C. Labouchere en gezin n.h., z.b. Russenweg 8 van TOa- geningen. Eeken, r.k„ dienst bode b-ii.Jb. Rampen, Meerweg 4 van Bovenkarspel. N. F. Schouten r.k. dienstbode bij J. A. Verwer, P. Panderstr. 14, Bergen aan Zee Amsterdam. A. van Witteveen, n.h. dienstbode bij P. C. Labo-uche re Russenweg 8 van TOagienin- §en. A. Hermann r.k. dienstbode ii F. de 'Heer Kloots, Kóm-laan 1 uit Duitschland. M. M. Freun-d, e.l'. huishoudster bij J. da Silva de Pereura, Meerwijklaan 4, uit Duitschland. Vetrokken: WL J. Bellekomi r.k. chauffeur, van Verlengde Geest- weg 24 naar Alkmaar, Eijkelen- burgstr. 60. Jn. Leurs n.h„ boe renknecht, van Groeneweg bij J. de Graaf naar Alkmaar, Hoever- weg 24. G. P-. Boerlage r.k., Kaas van Bergerweg bii F. J. Fok naar Monnikendam, Zuideinde p.a. G. Ro-eiiage. J. G. M. Brink, r.k., 2|.b. van Pensionaat, Loudelsweg 20, naar Haarlemmermeer, Nieuw Vennep. Demeente-vekiwachter. De woning van den gemeente-veld wachter J. van der Kerk is thans aan het telefoonnet aangeso-ten en wel onder nummer 89. Diefstal? Do-o-r den jachtop ziener P. R. is in de duinen een redig,_ groen beschilderd, ijzeren geldkistie gevonden. Vermoedelijk heeft het er nog met lang gelegen, aangezien ter plaatse waar het kistje is gevonden, in het najaar nog helm' werd geplant. Drankwet. Door Burg. en W-efh. zijn P. Oldenburg IJsbr.zn. en lac. Rijnierse Lzn. na de afwij zende beschikking op hun verzoek om vergunning to-t verkoop van sterken drank in het klein, thans o-p hun verz-o-ek geplaatst op de lifst, bedoeld in art. 13 der Drank wet. Hinderwet. Doo-r B. en Wl. dezer gemeente is, ingevolge de Hinderwet, aan N. Bakker, brood bakker alhier vergunning ver leend tot het oprichten van een heete-hichtoven bii gijn bakkerij aan de Dorpstraat, ouder voor waarde dat de schoorsteen der bakkerij wordt opgetrokken tot 8 meter boven den beganen grond. Aan de Maatschappij tot -detail verkoop van Petroleum „de Au tomaat" is ingevolge de Hinder wet, doo-r B. en TO. vergunning verleend tot het oprichten van een kluis tot berging- van benzine aan het eprceei, gelegen achter het per ceel, plaatselijkgemerkt Bree- laan Nr. 7, zulks onder de navol gende voorwaarden: a. de benzine moet worden aan gevoerd en bewaard in luchtdicht gesloten metalen bussen, elk van ten hoogste 10 liter inhoud; b. dat o-p de deur der inrichting met goed leesbare letters, ten ge noegen van B. en TO. mo-eï wor den aangebracht de aanduiding „benzineSewaarplaats". c. dat to-t afvo-er van benzine damp op de kluis moeten zijn aan gebracht twee metalen buizen van cirkelvormige doorsnede, elk wijd 10 c.M. en 'reikende tot 3 c.M. bo ven den vlo-er van de bewaarplaats en moet zijn voorzien van een goed werkende zui-gkap en de an dere buis van een regenkap d. naar genoegen en volgens aanwijzing door of vanwege B. en Wi mo-eten in de nabijheid van de benzinebeawarplaais stee-ds ten minste één kubieke Meter droog zand en eenscho-p aanwezig zijn in een doo-r of vanwege B. en iw. goed te keuren kist, om ingeval van brand als bluschmiddel te kunnen worden aangewend; e. geen groote hoeveelheid dan 24 liter benzine mag in de berg plaats aanwezig zijn: f. in de nabijheid der bewaar plaats moet op aan te geven plaats een bord worden gesteld waarop mei duidelijke leesbare letters staat aangegeven „Verboden te ro-oken en met vuur en licht in de nabijheid der benzinebewaarplaats te komen.''- HAUWiERT. Geitenioftvereeniging. Gpi 8 Maart hield de Geitenfokver. haar jaarvergadering. De o-nvangsten bedroeg-en in 1921 f 351.27, de ,-iifg. f 301.341/2 Inge.schreven zijn 45 gei ten, van de 34 bokken, in 't vorig jaar geboren, zijn er 7 aangehouden. Hiervan werden er 6 (goedgekeurd. Op de tentoonstelling; te Enkhui zen werden behaald 10 prijzen, te weten, drie eerste, 1 tweede, 3 derde en 3 bestu-ursprij'zen. De heer P. Water werd herkozen ais bokkenhouder. Tot afgevaardigde naar de Prov. vergadering wordt be noemd de heer K. Druif. OPMEER. OPMEER. Holl. Mij. van Land bouw. Alhier werd op 8 Maart de vergadering gehouden van de Holl. Mij. van Landbouw, onder leiding van den heer van Balen Blanken, die Het overlijden Herdacht van den heer H. J. K. van der Steen, meer dan 60 jaar lid der afdeei-ing-. Ajs afgevaardigde naar de vergade ring; te Amsterdam' werd aangewezen de heer G. Stapel van Sijbekarspel. De ontv. bedroegen f 2856.041/2 en de uitgaven f 1370.27. De heer Broers van Alkmaar g-af de leden een goed inzicht van de werking! van een nieuwe instelling „Het Veem" te Alkmaar. OOSTEK-BLOKKER. OOSTER-BLOKKER. Ouderavond. Weder werd Hier een ouderavond gehouden onder voorzitterschap van den heer J. Terpsfra, H. q. Sch, Een 70-tal ouders waren opgekomen. Als vertegenwoordiger van het gemeente bestuur was aangewezen de heer C. Dejien. De voorzitter hield een inlei ding- over de oudercommissies en hSar werkkring', waarna de heer Man- fel een lezing' Hield over de nieuwe leerplichtwet, land-, en tuinbouw ver loven. AARTSWOUD. AARTSWOUD. Huis en erf van den heer S. Koorn is bij openb. ver koop in eigendom overgegaan aan den lieer P. Helder, alhier, voor f 2511.—. OOSTHUIZEN. OOSTHUIZEN. Collecte. - De al hier ten behoeve der Venen gehou den collecte heeft de som-ma van f 188.50 opgebracht. BERKHOUT. BERKHOUT. Te water. - Aan het Noorddijker weggetje geraakte de melkauto te water. Het is nog tame lijk goed afgeioop-en, daar de bestuur der zich' in tij'ds wist'te redden, eeni ge materiëele schade was er wel te betreuren. Met moeite heeft men de vrachtauto op het droge weten te brengen. HOOGKARSPEL. HOOGKARSPEL. De omzet aan het Kringkantoor Hoogkarspel van den Handeisraad (L. T. B.), bedroeg in 1921 vier ton. Intronisatie. Woensdag had de intronisatie plaats in het pas op gerichte, nieuwe gebouw van den Handeisraad aan de Wijzend. De plechtigheden werden verricht door den Zeer Eerw. Heer Pastoor van Lutjebroek. Vorig; bedrag; f 6432.311/2 N. N. Eg-mond aan den Hoef tot zekere intentie - 1.— Mej. J. v. d. B. te Berkel 'f' 2.50 W. B. M. w. te Alkmaar f 10.— Comité van Actie 20.— Eg.mond aan den Hoef: t. e. v. d. H. Antonius 3.— Egmond aan den Hoéf: Door onzen propagan- 1 dist 18.75 Chr. Wl-, Schiedam 5.— Van één onzer Ze- latricen tll.70 J. F. W. J- te Dordrecht 10.— Van één onzer Ze- latrieen 6.90 N. N. Obdam t 2.50 Wed. A. w. te Ob- -» dam 2.50 G. van Sf. te de Kwakel 2.50 J. de Wl, Egmond aan den Hoef: Uit de spaarpot der kin- delen (4.50 Jb. de W-, Egmond aan den Hoef, tot zekere intentie r 1.75 Wekelijksdhé bijdra- j gen: - N. N. Ik heb nog; zoo veel goed te maken 1.— N. N. Egm. aan Zee 5 pCt. van mijn inkom- komstén voor het Heilig! dom v. Eerherstel 14.05 Totaal f 6549.961/2 Let wel. Als straks de toren rijst van het Heiligdom van Eerherstel, dan draagt zij tegelijk hoog in de lucht deze schoone gedachte: dat wij, kinderen van dezen tijd, vooral Eerherstel moe ten brengen aan Jezus' Goddelijk Hart. Helpt ons toch, wij' zijn pas aan de fundamenten. ACUTE VAN DE MELKBOEREN IN P.URMBREND EN OMGEVING O-p Dpnderdag 9 Maart j.l. werd er in „de Dioele" te Farm erend een vergadering gehouden uitgasclire ven idppr «enige beljariglieibbiandei melkveehouders welke zioli ten doel stelde om hier ter plaatse door oprichting van een jnelEdehixale ]of anderzine een zekere macht vtor de veehouders-melkleveranciewi te ontwikkelen, tegenover de groothan del in de melk. 1 Deze vergadering waarop ook tie Edelachtbare heer burgemeester Kooiman tegenwoordig was, werd geleid door den heer D. Blokker, veehouder te Purmerend, die in Zijto openingswoord een uiteenzetting gaf v. d. verhouding van den boer die de melk produceert en de melkhandel waarbij ten duidelijkste aan het licht klcwnt, dat naar spr's oordeel in die verhoudn'g verandering moet komen Men wil een organisatie stichten welke voor de boeren een gele genheid zal schep-pen om zelf oven hun waar te beschikken. Nu wordt maar gezegd, aldus de voorzitter,; hier heb je wat voor je melk". In 10 maanden tijd is hu de prije met 8 cent achteruit gegaan en het is niet onmogelijk dat ze jn 12 maait den met 12 cent achteruit gaat In 18S4, zoo herinnert spr. uit zijn tijd, was de kaas f 31 en in 1885 kreeg men f13 voor 100 pond Haiti was wel een groot verschil, maar dat was een gevolg van gewone maatschappelijke toestanden. Nu ko men de verschillen to-t stand omdat ze werden bepaald door slechts en kele personen en inrichtingen als de „Vanri", v. d. Berg, „Hollandia"- en enkele anderen. Het do-el is dus in hoofdzaak meer vrijheid aan de boeren te geven, voor him product. O-m een dergelijk p-lan uit te voteren is er voor de omgoving geen besehikter plaats dan Purmerend dat aan de hoofdwegen, van spoor, tram en water ligt. Waar om het bestuur meent, dat hier een dergelijke inrichting tot stand moet komen, 't staat, zegt spr., de boeren tegen den borst zich te laten knech ten en zich bij een actie te laten' zegg-en „Jullie komen toch wel", Onder applaus der vergadering neemt daarna burgemeester Kooi man het w-oord, die ook de voor besprekingen van deze vergadering! heeft medegemaakt. Spr. zegt,, dat hij zich niet wil uitspreken over da vraag of de boeren billijk of onbil lijk worden behandeld, maar als zij zelf meenen, dat dit laatste het geval is, dan hebben zij récht hier tegen op te komen en zijn zaj dit' ook tegenover zichzelf verplicht. De vraag komt nu: „Moeten jul lie zelf een bedrijf op-richten"? En dan zegt spr. het m-oet toch niet prettig zijn alleen maar geld te ont vangen voor zijn waar. Met het eigen bedrijf komt tooh beter he' van de boer to-t zijn recht. Voor een melkoe-ntrale acht spr, het hier de gsschikste plaats, dit wordt door allen erkend. Spr. brengt dan eenig-e dingen van practischen aard naar voren. Moet er gewerkt worden in den vorm van een Naamlo-oze Vennoot schap of een Coöperatieve veree- nigin-g, met algeheele of to-t een bepaalde aansprakelijkheid Spr. meent dat een en ander niet dadelijk zul kunnen worden be sloten, en dat er een commissie benoemd moet worden, die met machtiging' van de vergadering de zaak verder uitwerkt. Spr. herhaalt dan dat hij zich plaatst op een onpartijdig standpunt, maar dat de boeren tegenover zichzelf de plicht hebben tegen de do-o-r hen ver meende onbillijkheden o-p te ko men. Volgaarne zegt Z.Ed.b. zijn medewerking voor deze zaak toe. Dan vo-lg-en de discussies. Goedgevonden wordt in te tee kenen voo-r een bedrag van f5.—, waarvoor alle aanwezigen teeke- H iervan zal doo-r de Commissie de kosten van onderzoek worden bestreden. Tot leden der commissie wor den nu benoemd de heeren D. Blokker, Purmerend, Jb. Zeekant Beemster, J. Hoo-ijberg, Middelie, Th. Stadigaard, Wijde Wormer, G.: Gro-oit, Purmerend. J. Munnikhuis, Purmerend, S. Ubbeis, Kwadijk, P,; Kamp, Purmerend en KI. Laan Pz. te Mi-ddeiie. De voo-rzitter is van meeningi dat de vergadering als goed ge slaagd mag heeten, dankt de aan wezigen voo-r hun opkomst, spoort aan flinke propagandisten te ziin voor de zaak en sluit daarna de vergadering. Vrij naar hel Erigelscii van W. W. Jacobs, iloor L. II. Obdam. (Vervolg) Op 'n zekeren dag werd Jac. ech ter schitterend, beloond voor zijn edelharl-lgiieid. Wij passeerde het huis van zijn c-om, waar George Barstow nu de lakens uitdeelde en w-erd door G-eorge minzaam aan gesproken. Ik heb- je schandelijk verongelijkt, Jac. Glarfc, zei George Barstow, in de deur staande. He? zei Jac,. niet w-einig verbaasd. Geef dat aan je kleine Jimmij. zei George en stopte Jao. 'n shil ling in de hand. Hij heeft er al een van me gehad, maar ik dacht la ter, hét is te weinig. Waarvoor? zei Jac. hoe langer hoe meer in de war, Omdat hij mijü kat tarug gebracht heeft, zei Ge-oirga Barstow. Ho© zij is weggeraakt kan ik niet begrijpen, maar ik' ben haar drie uur kwijt geweest en ik was op 't punt o-m het op te geren, maar daar kwam Jimmy en bracht haar terug in zijn armen. Het is een aardig klein kereltje en hij doet jo-u alle eer aan. Jiaqs beproefde te spreken, maar hij loon geen woord uitbrengen. Hij! waggelde op zijn beenen en H'en-ery Walker, die juist voorbij kwam, nam hem bij den arm en bracht hem- naar huis. Jac. sjokte mee o-f hij 'n slaapwandelaar was, maar half weg bleef hij staan bijl een wil gen heg en sneed er een flink-en stok uit. Dat was 'n presentje voor •Jimmy, zei hij, die had hem- al zoo dikwerf om 'n stok gevraagd en Jac, had het tot dusver altijd vergeten, ik betwijfel echter sterk of Jimmy yeel plezier heeft gehad om vad-ers attentie. Tot ieders verwondering was de witte kat aan het eind van het eerste, jaar nog in lev-en. Maar Gero-rgj Barstow bewaakte haar mot do meest mogelijke zorg* -en verloor haai' niet meer uit het ge-zicht. Als hij uitging, nam hij! de kat mee in een pakmand en om te voorko men, dat zij op een of andere sllnksche manier werd rergeviem, be taalde hij Isaac Sawaijer, die het grootste huisgezin had van Qlaijburg, eLke week 'n lixpence, waarvoor een van Isaac's jongens v-erp-licht was eerst de melk te proeven, voor hij die aan de kat gaf. Het tweede jaar werd de» Kat tweemaal ziek, maar de veearts, die George er hij' haalde, zei dat do kat zoo stevig was als een 4 duims -draadnagel en met zorg "behandeld, wel 20 jaar kon worden. Maar toen Georga Barsto-w hem vertelde, hoe de vork eigenlijk in den steel stak, veranderde hij van me&ning en aeide, dat de kat misschien toch nog lan ger zo-u leven, als ze in huis werd gehouden. Zoo had Geo-rge Barstow circa 3 jaren het v-ette dor aarde genoten, toen op eens het noodlot hem trof doordat de kat de plaat po-etste. Hij had da stommiteit het ven stér in de vporkainer o-p te zetten, oim er iets -uit te gooien, dat hij niet meer kon gebruiken en deze gelegenheid nam de kat ten bhat, om 'ni er uit te smeeren, m'et een Snel heid van wol 2 mijlen in 't uur. George Barstow rende haar ach terna, maar hij' had evengoed kun nen probeeren om' 'n fokkerstwea- dekk-er te vangen. De kat was half dol van vreugde over de Vrijheid die ae zoo lang gemist had en het duurde niet lang of George Barstow had haar uit het oog verloren. Alle daigen stond de arme kerel buiten om wacht, zonder eten of drinken, uitkijkend naar de kat, tot het donker w-erd en hij' niets meer kon zien. En dan ging hij terug in huis, hop-ende tegen alle hoop in, dat zij terug zou .komen om wat te eten of te drinken, maar niks hoor. Alle nachten zat George to dutten in een leunstoel in de voorkamer, met d-e deur wijd open, maar te vergeefs. Eindelijk was hij ton einds raad. Hij liep de deur uit e-n ver telde aan sommige lui, dat de kat was weggeloopcn en hij 5 pond be- Looniiig gaf aan degene, die het dier terug bracht. Dat nieuwtje liep- als een Loop-end vuur dooi' Claijb-urg. Nog nooit in je leven heb je 200'n jacht gozien. Geen oud wijf bleef bij haar spLnnenwièl. De mannen ver zuimden het werk, de kinderen de school en. de vrouwen haar huishou den, om to-oh maar die 5 pond te verdienen. Des middag3 maakte Ge orge Barstow er 10 pond van, op voorwaarde, dat de kat veilig en geaond werd teruggebracht en men- sohen die te oud waren om te loo- pan, stonden in de deur van hun huisje om de kat te Lokken als zaj soms voorbij! mocht komen. Jac. Clark nam ook deel aan de algemeene jacht, ijverig bijgestaan door vrouw en kinderen. Waarlijk, ik' ge-loo-f dat iedereen in Cla-ij - burg zich in 't zweet liep om d© 10 pond te verdienen, uitgezon derd de Domine en Bo-b Pretty Natusuqijlk begrepen we heel goed, dat de geestelijke niet mee deed. D-at kon -hij in zijn positie moeilijk doen, maar we snapitën niet, dat Bob' Prel- ]y, 'n lage, stroppende en stelende sdffavuii - zidlT zoo koest hield. En op-k' op d'en tweeden dag, to-en George Basstow, behalve de 10 pond, bovendien nog' uitlooft een shilling per week, 'n jaar lang, stak Bob- geen hand uit. Alles wat hij deed, was degenen, die naar de Kat zochten, voor den gek te honden. Heb je overal gekeken, waar je denk, dat de Kat zitten kan, Bill, zei hij tegen Bill Chambers. •Niks vaster, dan dat, zei Bill. Nou, dan zal je ergens anders moe ien kijken, zei Bob- Prei-ly, I k zou wel weten, waar ik moest wezen, als ik 'het er fop g'ezet had o-m de kat te vinden. Waarom yind jij Baar dan niet? 'vroeg Bill. Omdat ik er niet van Bon, kwaad te stichten, zei BoB Preily. Ik wil niet onvriendelijk zijn tegen Jac. Clark doo-r mijn msschenkomst, daar Bet? je 't 'heeje ding,... Zejis niet vco-r al dat geld, zei Bill. Nog' niet v-oor 50 pond, zei Bob- met 'n air alsof hij er 100.000 te osteren had; ik dacht dat je me betqr kende, Bill Chambers. Ik geloof, zei Bill, dat jij meer van de Kat weet dan rechtuit is. Ga jij maar zoeken, Bijl, zei Bob' oïjnnekeud. Het is een goeie -oefening voor je, broer, je heb: toch' al twee dagen je werk verzuimd. Ik geef je 'n halve Kroon, als je me in je huis laat zoeken, zei Bill, hem strak' aanziende. Ik kan dat niet doen voor dien piijs, zei Bob Prelly, z'n hoofd schud dend, ik ben maar een arme gesjoch ten jongen, maar ik ben heel kiesclf- ke-urig op mijn visit-, snap je? Nadat dit gesprek in het dorp was bekend geworden, hield iedereen op met zoeken naar de Kat, hoewel nie mand gejoo-fde dat Bob Prelly de grap zoo ver zou drijven, om de Kat in zijn huis -ongesloten te houden. jTOiondt yervofgdj,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 6