Noord- Hollandsch nagblad DEBbc BLAD. SPORT EN SPEL Zaterdag H Maart 1922. De Pausnamen Yan de Kerklijsien ingezonden stukken ii. 1 Wat is een profetie? Een profetie is de zekeré voorzeg ging van eene toekomstige gebeurtenis (lie in hare natuurlijke oorzaken door geen enkel geschapen wezen kan wor den gekend. Als dus de uilkomst van zulk een voorzegging aan de voorspelling beant woordt, dan weten we zeker, dat die voorzegging Goddelijk werk was. En zulk een Goddelijk ingrijpen in den natuurlijken loop der dingen is alléén mogelijk, wanneer God daarvoor een goede, belangrijke reden heeft. Een voorbeeld uit het Oud-Verbond. Het Goddclooze koningspaar Achab en Jezabc! van Israël hadden met dui- velsche sluwheid den onschuldigen Naboth doen ter dood brengen en de houden verslonden zijn overblijfselen. Maar toon de koning den buit van zijn moord de wijngaard van Naboth, spoe dig daarop in bezjt ging nêmen4 slond onverwachts vóór zijn praalwagen de grijze Elias. De profeet wist door God delijke openbaring al wat gebeurd was cii sprak: „Dit zegt de Heer: gij zijt eoii moordenaar en daarbij een roover. Op deze plaats, waar de honden Na- bolh's bloed gelekt hebben, zullen de honden ook uw bloed lekken." En ook van Jezabel heeft de Heer gezegd: „de honden zullen Jezabel verscheu ren op het veld van Jezabel." Letterlijk zijn deze voorzeggingen aan Achab en Jezabel vervuld gewor den, En toch: geen natuurlijke aan wijzingen duidden Elias op dezen on- waardigen ondergang van het konink lijk echtpaar. Dan is het alléén ver klaarbaar door Goddelijke tusschen- komsl. God had daarvoor inderdaad een belangrijke reden: want het ge- heclc optreden van Elias werd 'door God aldus bezegeld als liet optreden van een afgezant des Heeron, naar wiens waarschuwingen Iraeis koning niet had willen luisteren. Welnu. Wanneer ook St. Malachias, in waarheid, door God onder liet pro- feleulal ware opgenomen, dan moet dit allerzekerst ook tot een voortreffelijk doel gebeurd zijn. Maar wie ter wereld is nu bij machte slechts bij benadering, aan te geven, tut welk goed doel God deze profetie kon henben gegeven Was 't om bet menschdom te ver sterken in Christus' woordv dat Hij te allen tijde zou wezen met zijn Kerk? Maar daarvoor hebben we toch in de Evangelieb I d'te een krachtiger bewijs! Was 't om lot stichting voor den mel-ivatholiek, hel Pausschap te ver heerlijken? Maar er licht weinig sticli- lends 111 den bijnaam van den betniu- nelijken en dicp-go'dsdieljtjgcn Inno- cenlius Hl: „Onverzadigbaar dier". En de groote. geleerde en in-beschaaïde Benedictus XIV heet „dier van hel land" 2. Mannen der wetenschap, man nen van naam, staan gereed om te bewijzen, dat, vóór het jaar 1593, geen letter over deze profetie op het pa pier gebracht is. En toen 11a de pu blicatie ;n hel „Liguuib Vilae" in lo95 de profetie was bestudeerd,^ begon al dadelijk hel enthousiasme te bekoelen, wam ia de Duilsche ujtgave van het „I.i.uiim Vita ie", die in 1607 te Augs burg verscheen, is de profetie... over- gcsuigen. E11 als na eenige jaren Cia- «>l!ius, de geleerde Dominicaan, zijn groot-werk: „Levens en roemruchte daden der Roomsche Opperpriesters en Kardinalen" uitgeeft, zien we daarin een diep stilzwijgen bewaard over de gelukkige vondst van zijn vriend cu dit terwijl iiij over Malachias zelf méér- aaien gewaagt. d Met nadruk ook valt te wijzen op liet feil, dat in Malachias' lijst tus- schen de ware Pausen, a c h t tegen pausen staan genoemd, dia behouden» fién enkele op geenerlei wijze van de echte te onderscheiden zijn. Zelfs heet dc tegenpaus Clemens VII „Van liet Kruis des Apostelschap". 4. Er is een veel-beleekencnd ver schil tusscheii hef eerste en liet tweede gedeelte der profetie. Vóór liet jaar 1390 loon de pro fetie wereldkundig werd gemaakt zijn de Pausen allerduidelijkst aange wezen. Dit tijdperk beslaat 74 Pansregee- ringen en de namen dier 74 Pausen zijn allen ontleend of aan liet wapen, i 11 doop- of familienaam des Pausen aan zijn vroegere waardigheid, kardi- naalslitél, geboorteplaats, of zij zijn ontleend aan meerdere dezer elemen ten. Dit zou met een lange lijst zijn toe te lichten Wij ge.ven slechts enkele voorbeelden Coeleslihus II heet „Uit het kasteel aan den Tibes", waarvan hij inderdaad geboortig was. Gregorius IX worclt „Adelaar van Ostia" geheeleu: hij was Kardinaal-Bisschop van Ostia en voer de in zijn wapen een adelaar. Calixtus HI en Alexander VI zijn de ecnigen van de 74, die een 03 in liun waperi' voeren. Ook tweemaal, en niet moer, heeft de profeet in zijn motto's van de os melding gemaakt en jujst in het ge val van deze twee Pausen. Adriaims VI, Vonzc Nederlandsche Paus. heet Leo noren li lis „Leeuw rtorentius' Waarom? Omdat zijn vader Florentius heette en hij zelf een leeuw in zijn wapen had. Hieruit valt op te merken dat geen enkele behoudens één van de 74 bijnamen het pontificaat des Pausen leekent. Zelfs de meest, glorieuze re geeringen, als die van Innocentius III, Bonifaciiis VIII, Njcolaas V en Leo X, zijn door nietszeggende symbolen aangeduid. Blijkt hjer niet zonneklaar, dat het doel der namen is om aan te geven, niet op wat wijze de nieuw- gekozen Paus het bestuur zou voeren, niet de wederwaardigheden van zijn paus-regeering, maar alleen welken Kardinaal lot Paus zou worden geko zen! BeanlwooVdt aan dezen opzet ook het tweede deel der Profetie? Dit zullen we zien in het derde, laatste artikel. Volendam, 3 Maart 1922 Z. DE KORTE, Pr. ALKMAAR. H. LAURENTRUS. Zo. lialf 7, kwart voor 8 en 9 uur de stille H.H. Missen, half 11 Hoogmis, half 1 en 1 uur C'at., 3 uur Bijbel en Liturgie. Van 2—4 uur is de kerk open, om den Kruis weg te komen bidden, 6 uur Lij densmeditatie, waarna Ctongr. y. d. H. Alpysius. Heden de collecte voor 'de St. Radboudsticht.'ng. Ma. 7 uur Clongr. v. d. meisjes. D'i. kwart voor 8 voor de mannen. Wo. half 8 voor de vrouwen. Do. avond 7 uur Lof. Vr. 7 uur oaf. v. d. H. Kruisweg waarna vereering der relikwie van het IT. Kruis. Vr. 4 uur lreohthiooren voor onze jeugdige" communicanten, te 4 uur moeten de jongens komen biechten v d. lesr'ng v. d. Weieerw. heer lï. Bilars, voor wis Zaterdag 7 uur alfjem. H. Communie. Za. van 4—6 en van half 79 uur bieeïithooren, te 4 uur moeten de jongens komen biechten van de te Naleerlng. Do. 9 uur gpz. Maanddienst voor Guurtje Kon ng—Groenvel d. SR DOMINICUS. Heden 2e Zondag v. d. Vasten, te 6 uur, half 8 en 9 uur de stille H.H. Missen met onderrichting, half 11 Hoogmis met predikatie. Onder alle H.H. Missen sohaaloolleete v. de St. Josephkerk, half 1 C'at. voor de knderen der 7e klas, half 5 Cbnar. voor de mannen, kw. voor voor de jongelingen, 7 uur Lof ter eere van den Zoeten Naam Jesus D'i. 9 uur giz. H. Mis ter eere van den H. Antomius. 's middags kw. over 4 moeten alle kinderen biech ten om Woensdagmorgen kw. voor 7 gezamenlijk te oommunicieeren. D'nsdagavond 7 uur Meditatie over hot lijden Onzes Heer en Jesus Clhv'stuS en van 7—8 uur biechtkooren Wo. laatste der 7 Woensdagen ter eere van den H. Joseph, half 8 gez. H. M's, 's avonds 7 uur Con- gregat'e voor de vrouwen. Do avond 7 uur Clongr. voor de meisjes. Vr. avond 7 uur Kruisweg Za. avond 7 uur Lof ter eere der, AUerh. Maagd en Móéder Gods Mar'a. Zaterdagavond 10 uur zal we der een extraboot naar Amsterdam vertrekken ter vererng van het IJ. M'rakel. Pluatskaarten te verkrij gen bij den Eucharistisohen Bond. Zo. feestdag van den H. Aarts vader Jo eph, Bruidegom der AUerh. Maagd Mar'a en Pa hóón der Kerk. H. JOSEPH. Zo. 2e Zondag der maand, bijz. toegewijd aan den Zoeten Naam Jesus, collecte voor de St. Rad- boudsUchling half 8 on 9 uur stille H.H. Missen, half 11 Hoogtes. hal! 7 Lij de n smedta I ie door een Eerw. Paler Oapucijn. i •Ma. van 4—5 uur gel. om te Rechten voor de kinderen, 7 uur Lof ter eere van clen H. Petrus, Mart. Pa'roon der z'eken. D'i. onder de IJ. Mis van half algem. H. Commune voor de kin deren der leering van Pater v. d. El.se.n. Van 5—7 uur b'echthooren. Wo. laatste der 7 Woensdagen ter eere van den H. Joseph, 7 uur Lof met gebeden en ge'z. ter eere van den IJ. Joseph. Do. avond 7 uur Lof ter eere van het AU r\ Sacrament. Vr. avond 7 uur Kruisweg. Zo. a.s. feestdag van den H. Jo seph, Patroon van onze kerk. BERGEN. Zo', de H.IJ. Missen te 7, half 9 en 10 uur, 1 uur Cat-.,, 2 uur Lof j Half 3 H. Earn, voor de vrouwen, half 3 Mariaoongr. voor de meis jes 'n de kapel der Eerw. Zusters half 7 Mar'acongr. voor de jongens. Wo. avond 7 uur Lof ter eere van den H. Josef, daarna vergade ring voer de leden der Dier de Orde. Do. avond 7 uur Lijdensmeditatie. Vr. avond 7 uur oefening van den H, Kruisweg. Za,. van 4 tot half 9 biechtte B© gïbeden worden verzocht voor Piot Clastricum en Anna Ejwiart, wed van Dirk Verduin, die in den Heer zijn overleden. 1 HEEMSKERK. j Zo. de H.H. Missen te 7, half 9 en 10 uur de Hoogmis, half 2 Oat., half 3 vergadering van de Derde Or de, te half 5 Mariaoongr., te half ,7 Lof met Lijdensmeditatie. Ma. do II. Mis te 7 uur e.n te' 8 uur gaa. ,H. Mis van Req., 'ove- 'rigs dagen de H.H. Missen te 7, half 0 ©n uur. Wo. avond half 7 Lof ter eere van den H. Joseph met Rozenh. Do. avond half 7 Lof met Roz. Vr. avond half 7 oefening vain den Kruisweg, met vereering van de re likwie van het H. Kruis. Za. middag van 4 uur af gel. om te biechten en te half 7 Lof ter eere van Maria, met Rozenh, In^deze week' Oat. naar gewoonte en biechth. voor de 3e en 4e klasse M. de R. Beleefd vraag ik eenigé plaatsruim te. Bij voorbaat mijn dank. In een café komende trof mij een plakkaat van de firma Schermer uit Hoorn, waarin als agitatie tegen de drooglegging de kiezers worden aan gespoord niet op den heer van der Bilt te stemmen. Hoewel geen voorstander van plaat selijke keuze zijnde trof het mij dat deze caféhouder en hoevelen zullen er zoo zijn die bijna uitsluitend ka tholieke bezoekers in. zijn inrichting krijgt, zich leent om een zoo verdien stelijk Kamerlid als den heer van der Bilt in een kwaden reuk te brengen. Van de handelwijze van genoemde fir ma zal ik maar niet spreken. Ieder die zaken van personen weet te scheiden zal zijn neus ophalen voor dergiljjke practijken. Ik kan u wel zeggen, .dat het biljet op mij averechts heeft gewerkt en ik gaarne de katk. kiezers wil opwekken 0111 de belangen van onze partij niet op te offeren aan de belangen van den drankhandel en te zorge dat a.s. Zater dag en Zondag de heer van der Bilt 'n plaatst op de lijst krijgt die zijn her kiezing zeker maakt. Van alle critiek en alle oneenigheid die op het oogenblik onze partij be roert is er geen praktijk zoo walgelijk als de boven gesignaleerde. Laten de Kath. kiezers door hun stem toon en hiervan niet gediend te zijn. X. W. F. B. V.-BOND. Woensdag 8 Maart was een verga dering uitgeschreven bij Gez. Bier- laag, waarbij de heer Kruijver secre taris van den Haarlemschen Diocesa- nen Voelbaibond als spreker zou op treden. Boei was te komen tot op richting van een W. F. B. V.-bond De heer Hoogendijk opende de ver gadering met den Christeiijken groet en vond het jammer dat Nibbixwoud en Hoogwoud niet vertegenwwoor- digd waren. Daarna gaf de heer Hoogendijk het woord aan den heer Kruijver. Daar er al eens geschreven is over den West-Fi ieschen R. K. Bond,'heeft het bestuur van den Dioc. Haarl. Voetbalbond gemeend, deze zaak eens te moeten onderzoeken, aangezien hier een goede organisatie noodig is. Daar de W, F. R. K. niet zelfstandig mag' wezen en om nu den Dioces. Haarl. Voetbalbond zoo sterk 1110- gtt'ijk te maken, wordt alles onder één bondsbesiuur gebracht; men kan hier zeer goed een West-Friesche Kling vormen, welke dan in het dis- stract Hoorn komt. Daar het de wensctt is van het be stuur van den Biocesanen Haarlem schen Voetbalbond, dat met Septem ber van dit jaar het district Hoorn gevormd is, alle vereenigingen Ko ninklijk en Bisschoppelijk goedge keurd zijn, moet voorloopig al op 7 vereenigingen gerekend worden, wel ke alle toe zullen freden. Velen hier in West-Friesland kunnen een R. K. Voetbalbond oprichten, opdat de R. K. Voetbalbond in West-Friesland bloeie. Na nog- eenige besprekingen ge houden te hébben, sprak spr. de hoop uit, dat hij' later met de be sturen deze zaak nog' eens zou kun nen bespreken, ten einde voor goede leiding te zorgen. De heer Hoogendijk dankte den h'eer Kruijver voor zijn nuttige aanwijzin gen en sloot de vergadering met den Glrristetijken groet. ZUID-SCHARWOUDE. ZUID-SCHARWOUDE. R. K K i e s v e r. De jaarvergadering de zer vereeniging was ondanks het slechte weer vrij goed bezocht. De secretaris, de heer J. Groen, de voorzitter verhinderd was, las Az. opende en deelde mede, dat vervolgens de notulen en jaarver slag en deelde naar aanleiding van de vorige vergadering mede, dat er geen sprake van was, dat men te Broek op Langendijk meer rechten op de verloskundige heeft dan de burgers van Zuid-Schar- woude. De vorige functionaresse heeft zelf deze onjuiste praatjes in de wereld gebracht. Volgt rekening van den pen ningmeester welke bii een pnt- vangst van f 110.39 en een uitgaaf van f 106.90 sluit met een batig sal do van f3.49. De rekening .wondt in orde bevonden. Hierna bestuursverkiezing je gens aftreding! van den heer .N Rot, die zich niet meer beschikbaar stelt. Na stemming en herstem ming wordt gekozen de heer K. Buur met 30 stemmen tegen 13 OP den 'heer P Bruin Jnz, De ge kbzene zal mét zijn benoeming in kennis worden gesteld. De voorzitter zegt hierna, dat reeds meermalen de verkiezing van twee vrouwelijke bestuursle den is uitgesteld. Hoewel ook dit maal' weinig vrouwen aanwezig zijn, wil hii tot de verkiezing over gaan. Men behoeft zich niet bij de aanwezigen te bepalen. Na twee stemmingen en her stemming worden gekozen de da mes Zut—Schouten en BruinHei lig1, die beiden niet aanwezig', met hun benoeming in kennis zullen worden gesteld. Bij punt contributie zegt de voor zifter dat het bestuur meent een verlaging te kunnen voorstellen, waarbij het echter hoopt dat velen van de 100 kiezers die nu nog geen lid ziin, zich zullen aansuli- ten. Het bestuur stelt drie klassen vo-o-r n.l. 60, 45 en 30 cent en voor dubbele leden (man en vrouw) f 1.—f 0.75 en f0.50. De beer Bekker informeert naar de gezinnen waar een groot aan tal personen lid zijn. De voorzitter zegt, dat het niet best mogelijk is hiervoor ook nog weer een regeling' te treffen, waar echter de omslag aan het bestuur is opgedragen, zegt .spr. toe. .dat bii de regeling, met de groote ge zinnen rekening zal worden ge houden. Het voorstel wordt hierna on der applaus aangenomen. Voorz. hoopt dat nu werkelijk het gevolg zal zijn dat velen zich zullen aansluiten en vraagt hier voor de medewerking der aan wezigen. Volgt bespreking stemming can- didaten Tweede Kamer. De voorzitter geeft eenige inlich tingen naar aanleiding van de rondgezonden oproepingskaarten, voor de stemming op a.s. Zater dag en Zondag, die zal gehouden worden in twee stembureaux, n.l. in de naaischool en hét kantoor van Kramer. Men is bij deze stem ming volkomen vrii uit de 12 candidaten een nummering van 1 10 te maken, in het belang van de eenheid in de partij dringt spr. er echter ten dringendste óp aan het politiek advies te volgen, waarvoor men het bovenste blokje heeft zwart te maken. Voorzitter bespreekt in het kort de acties van de afd. Wognum inzake Mevr. Bronsveld en die van den heer Zonneveld. Het bestuur heeft ech ter geen aanleiding .gevonden om hierdoor een van het politiek ad vies afwijzend advies te Reven. Nochtans is men in deze als lid vrii in z'n keuze. De heer P. Bet vraagt eenige in lichtingen over de stemming', die hem worden verstrekt, en criti- seert het politiek advies, spreekt over de kamerleden die de f5000 hebben aanvaard, en nu ook weer gezorgd hebben dat ze zelf boven op de lijst staan. Spr. wii een landbouwvertegenwoiordiger en zal op Zonneveld stemmen. Wat hebben wij aan de landbouwverte- genwoordigers uit andere streken. De heer A. v. Diepen spreekt over de stopzetting van de aard- appelenuitvoer in 1920. Als er menschen in de Kamer zaten, die onze belangen hadden gekend, had dit niet gebeurd. Spr. zal stemmen op een tuinbouwcandidaat en zich niet storen aan het politiek advies en het advies van het bestuur. De voorzitter bespreekt het on zinnige van den eisch om in elke kieskring landbouwers te stellen. Waar zou het toch heen moeten als elke stand in elk district ziin eigen vertegenwoordiger zou wil len hebben. Spr. heeft al meer te gen Standenvertegenwoordiging gewaarschuwd. Wij moeten afge vaardigden hebben die in staat zijn voor het algemeen belang op te komen, 't Is voor een bepaalden stand een voordeel "wanneer iemand uit dien stand in staat is als Kamerlid met aile kennis en a-gemeene ontwikkeling die daar voor vereischt wordt, op te tre den. Waarom hebben de heeren zoo i emand niet voorgedragen Spr. heeft zich bij deze heele be wegipg al meermalen afgevraagd wat nu eigenlijk de aanleiding is van deze critiek. Voor 4 jaren te rug hebben wii aan onze Kamer leden ons vertrouwen gegeven. Wat hebben zij gedaan óm nu weer aan den dijk te worden ge zet? Zullen de heeren nu Zon neveld er in brengen om hem er 4 jaar weer uit te werken? Er is een a'igemeene ontevreden heid, die volgens spr. voortkomt uit de malaise en de economische wanverhoudingen ais gevolg v. den oorlog. In elke organisatie komt dit naar voren en het is treurig dat men van de treurige toestand de schuld tracht te schui ven op de regeering en volksver tegenwoordiging. Laten wii .eens naar het buhenamd zien en dank baar erkennen dat daarbij verge leken de toestand in ons land nog heilig is. De heer H. Kruijer meent uit alles wat er over geschreveen wordt de conclusie te moeten trek ken dat men ontevreden is over degenen die het politiek advies hebben gemaakt. .Voorzitter zegt, dat het politiek advies is gegeven door de Kies- kringbesturen die wij zelf gekozen hebben en dat daarbij terdege re kening is gehouden met het aan tal ktesvereenlgtngen dat de can didaten naar voren hebben ge bracht. Spr. vraagt of het redelijk zou zijn bijv. Bronsveld die in 35 vereenigingen is gesteld een voor keur te geven boven bijv. Bo rn a ns en van de Bilt, die door 70 a 80 vereenigingen naar voren ziin gebracht, .of Zonneveld, die slechts in een paar plaatsen is ge steld De heeren Bet en van Diepen pleiten nogmaals voor land- en tuinbouwvertegen woordige rs, en laatstgenoemde vraagt of hij er minder katholiek pm is als hij in Juli niet op de Roomsche lijst stemt. Spr. zal op een landbou wer stemmen van welke partij dan ook, of anders stemmen. Voorzitter zegt niet over de ka tholiciteit van den een of ander te willen oordeelen. Laat men ech ter overwegen, dat er hoogere be langen zijn dan de belangen van ons eigen standje en dat' hij, die als de Roomnsche ljjst er is, door thuis blijven of door niet-Room- schen te stemmen, medewerkt tot bestrijding der Kath. partij en daar door tot bestrijding van Kerk en Godsdienst. Spr. weet -ook wel za ken te noemen, die hij graag an ders zou zien, maar al zou hij nu van alle candidaten geen bevredi ging van zijn verlangens verwach ten, dan nog acht hij zich onder zware zonde verplicht te stem men op de Roomsche lijst. (Anl.) Voorzitter sluit de discussfes, wijst er nogmaals op dat Zater- en Zondag ieder vrij is een keuze te doen, maar het bestuur houdt zich aan haar advies: stemt op 't politiek advies. Bii de r ondvraag vraagt de heer A. v. Diepen, welke motieven de drie Kath. raadsleden bewogen hebben de waterleiding te stemmen, die zoo diep ingrijpt in de aangelegenheden der burgcrij, Spr. begrijpt niet waarom men zoo'11 dwingend besluit klakkeloos kon nemen. De Voorzitter zegt als zoodanig en niet ais raadslid te zullen antwoor den en vermeent, dat de lieer v. D. naar den bekenden weg vraagt en liet hem hierom zeker wet niet te doen is. Spr. gelooft niet, dat het anderhalf laar geleden genomen besluit klakke loos is genomen, maar 11a rijp beraad. De heer van Diepen, gesteund door de lieer T?_ Bet, becritisecren nu scherp hel genomen besluit cn ver klaren, dal 80 pCt. van de burgerij er tcgcu is. Meerdere aanwezigen uiten zicli in dezen geest. De heer G. Bekker zegt, dat de protestbeweging hoofdzakelijk gericht is tegen de hooge kosten van liet water- onderzoek. Overigens beschuldigt spr. de protestcommissie van onjuiste voor lichting inzake dc kosten enz. De heer J. Berkhout zegt, dat men zijn naam op de lijst heeft gezet zonder dat hij er wat van wist. Hij is latei- naar de commissie gegaan en heeft geëischt dat zijn naam werd geschrapt. De heer Jb. Frederiks zegt, dat de heer Groen maar schrijft, dal die hand- teckening'en niets beteekoneu. (Voorz. sciiudl van neen) Maar liet was zijn plicht als Roomscli raadslid eerst te vragen wat de kiezers er van dachten. De Voorzitter zegt, dat dc kiezers vertrouwen hebben geschonken aan hc.li, dis zij hebben afgevaardigd en dat dezen het met hun eigen geweten hePb-en uit te maken wat zij in het al gemeen belang noodzakelijk achten. Spr. geeft de heeren Frederiks c.s. de verzekering, dat zij als zij hel volgende jaar in den Raad zullen zitten, het zelfde zullen doen. Dit is althans huil plicht. Ga, bij het nemen van een besluit, wat het ook zij, waaraan een financieel oïfer vastzjt, met een lijst rond cn het zal aan liandteekenin- niet ontbreken. Het nemen van praoti- sche zaken ten algemeene nutte is dan een onmogelijkheid. De lieer Klaver noemt het poppe- kast. Anderhalf jaar geleden ij liet besluit genomen en toen hoorde men er niet over en nu men met den aan leg begint gaat men protestecren. De heer A. v. Diepen zegt, dat de Raadsleden ook verrast zijn door de hooge kosten van het onderzoek. De Voorzitter zegt het hierover ook niet eens te zijn eii dit punt zal zeer zeker ook wel in bespreking worden gébracht Den heer J. Kos Kz. bevreemdt hel dal in Heiloo geen verplichting is cn men voor f5 zijn water kan lalen onderzoeken. .Dc Voorzitter is hiervan niet op dc hoogte, maar dit verandert niets aan het feit. dat men hier gedwongen was de verpliclitingsverordeuing te maken. Critiek op de raadsleden zijn we hier ai gewoon. Spr. vindt het vreemd, dat van de 28 raadsleden aan den Langen dijk er 22 voor hebben gestemd, dal cr te Noordscharwoude en Ie Broek op Langendijk geen sprake .is van pro testacties. Daar hebben.de raadsleden toch ook geen overleg gepleegd met dc burgerij. Zijn al die menschen, ook fle raden van Warmenhuizen cn Ha- rencarspel enz. tc veroordeelen cn hebben alleen dc enkelen, die tegen hebben gestemd, liet bij het rechte eind? 'Verschillende heeren voeren nog het woord en de vraag wordt gesteld, of het besluit eventueel nog gewijzigd of ingetrokken zou kunnen worden. De Voorzitter is er persoonlijk van overtuigd, dat er binnen een paar jaren wel een modus zal gevonden worden 0111 de gemeenten, die niet willen aan sluiten, hiertoe te presseeren. Hot Prov. j Bedrijf is er en cr is nog een andere I macht boven de Raadseollejfes. IWal intrekking van net oesiuit heb Mi gesteld dat de Raad hiertoe zou be sluiten gelooft spr., dat men zich in Haarlem niet als kwajongens zal lalen gebruiken en een zoodanig be sluit niet door Ged. Staten zou worden goedgekeurd. Wat de lieer P. Bet aanleiding 'geeft om te toornen tegen de lui, die je maar dwingen tot dergelijke dingen en waar voor anderen in de plaats moeion wor den gebracht. 1 Waarna aangezien het sluitings uur is genaderd de Voorzitter de vergadering sluit EGMOND-B1NNEN. EGMOND-B1NNEN. Kiesvereeniging Donderdagavond hield de R. K. Kies vereeniging haar jaarvergadering. Ge lezen werden de notulen der vorige verg. en liet jaarverslag. In het laatste wees de secr. er op, dat er nog steeds weinig vrouwen lid waren onzer afd., maar hij stelde daarbij de vraag, of het wel wensehelijk was, gezien het onver kwikkelijk getwist der laatste weken, onze vrouwen in dat politieke gesehar rel te betrekken. De rekening van den penningmeester werd in orde bevon den en sloot met een aardig batig sal do. Hierna kwam aan de orde de can- didaatsteiling. Voorgelezen werden de van het Kieskringbestuur ontvangen stukken, die tot zeer veel critiek aan leiding gaven. Gevraagd werd, hoe de beperkte gros-lijst was tot stand geko men. en hoe derhalve 13 candidaten van de vooiloopige alphabetische gros lijst waren verdwenen, zonder dat de afd. daarin gekend was. Het Kieskringbestuur schijnt eenvou dig art. 19 uit het Reglement geschrapt te hebben. Geprotesteerd werd tegen de wijze waarop hel Kringbestuur de taak van liet afdeelingsbestuur bemoei lijkt, door eerst op Dinsdag de oproe pingskaarten toe te zenden, als die op Woensdag reeds in liet bezit der leden zouden moeten wezen. Ook over de wijze waarop liet advies was tot stand gekomen werden scherpe opmerkingen gemaakt. Het werd wensehelijk ge acht, dat bestuursleden, die zcit op de voorloopige candidaten-lijst voor komen, zich onthouden vau de mede werking aan het totstandkomen van dat advies. Een der leden betreurde het, dat het Kringbestuur den heer Reijmer niet1 eenvoudig van de lijst had afgevoerd, nu deze candidaat burgemeester van Hilversum was geworden. Daardoor was de toestand wellicht heel wat hel derder geworden Ook op den heer Romans werd critiek uitgeoefend we gens de vele absemies. Verder werden besproken de inge komen moties van de Kiesverecnigin- gen te Wognum en te Limmen, die de candidatuur van Mevr. Bronsveld en van den lieer L. Zonneveld aanbeva len. Na eenige discussies werd beslo ten te adviesecren tot geheele vrijheid der leden. Wel werden allen aangespooia a. s. Zondag te komen stem men, en van hun recht een 7.00 goed mogelijk ge bruik te maken door ót volgens het politiek advies te stemmen d.i. uitslui tend een witte punt zwart te maken in bet boven van de lijst geplaatste vakje, ófwel door liet plaatsen van de ci,jfers 1 tot 10 achter de namen der candidaten hunner keuze, liet stem bureau houdt zitting in Café van dei- Molen na de vroeg- cil na de hoogmis en van half 4 tot 5 uur in tiet stemlo kaal. Oproepingskaarten meebrengen! Aan de beurt vau aftreden va» de voorzitter, de heer IV. J Apeldoorn. Deze verklaarde zich niet meer herkies baar te stellen. In vroeger jaren was de samenwerking met de centrale be sturen steeds allerprettigst. Thans ecliter werden dc afdeeliugsbesturen slechts beschouwd als dc kn. uitjes, die het werk vooi ds boeren hadden op te knappen. Uit alles wat ai do laatste weken naar voren gekomen was, was nok zijn vertrouwen in die heeren aan merkelijk geschokt. Daarom wensekte hij van een bestuursfuctic .if te zien. Toen 11a een paar stemmingen bleek, dat er onder de aanwezigen weinig ambitie voor den presidentshamti be stond, gaf de voorzmei in zooverre toe, dat hij tot, de volgende vergade ring de zaken nog leiden zal. De Ew. Adviseur wenschte hem met dit besluit geluk. Na de gewone rondvraag en nadat de voorzitter secretaris en penning meester, de commissie van onderzoek en de leden had dank gezegd, werd de vergadering gesloten met den Ohr. groet. ST. MAARTEN. ST. MAARTEN. Verpacht'ng Op Maandag 13 Maart a.s. zal h u lüC'O'.gewas aan den West friese dijk, van paal 2—3S en het liooi- gawas der dijken en wegen r Ban ie St. Maarten om o.n an geld worden verpacht, voor den tijd van 1 jaar. Een en ander zal pla.it-* v'iiden in het lokaal van den he r A. Zwaicman te St. Maarten, des nam. ten 1 ure. R. K. K esvereen'gSg „S:. Mar tinus". Gp Vrijdag 17 dezer ver gaidert bovengenoemde vereepiging. De agenda bevat o.m. de jaar er la gen van secretaris en pjniin ;u, Aftredende bestuursleden zijn d h e- ren P Blom, Jao. Zal en K. .Mulder, WINKEL. WINKEL. Verkoop v n r eige- was. Het bestuur van den polder Waarden Groet besloot voor ecnigjn tijd hot r el gewas bij gesloten biljet ten voortaan te verknopen. voor deze eerste verkoop mg waren 3 bil jetten ingekomen t.w. 1 van G. Dubbeldam, te Gorinohem f 4.50 per voer CÖ bos. 2. P. Z .vak man, Bars ngerhorn, gedeeltelijk f 1G gedeeltelijk i 9 per voer. 3. P©ty cn- Clo. Kolhorn, 16.75 per voer, eony lier rijiop.a. Gegund .nan No. 2.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 9