TWEEDE BLAD Moert!- Hotlandsch Baqblad. ALKMAAR. Woensdag Maart t922. Inqezondan stukken Ï6rurtlccF'erna ver'Hez*n® van ^e" De groote landbouw tentoonstelling. Belangrijke Geschiedkundige documenten gevonden. 300jarig- bestaan Kaasdragers- gilde. L-immen, 14 Maart '22. Aan den heer Hoofdredacteur van het Noord-Hoilandsdh1 Dagblad, Alkmaar. WelEd. Heer, Verzoeke beleefd voor onderstaand stuk eenige plaatsruimte in Uw blad te willen verteenen, waarvoor bij1 voor baat onzen dank. Het bestuur der R. K. Kiesveree- niging te Li mme 11 heeft met veront- waaidiging kennis genomen van het totaal onjuiste verslag hetgeen is op genomen in Uw blad, over de lezing van den heer L. Zonneveld, alhier gehouden den 2 Maart j.l. Onbegrijpelijk is het edhter dat JU. Mijnheer de Redacteur, nog geen melding hebt gemaakt, dat het ver slag gci..e; onjuist was; direct den vo!..< '"-"n dag is U toch door ver- sehpi'.nde personen uit Limiinen hier op gewezen, er is zelfs iemand ge weest die U telefonisch hiervan mede- deeling deed. In plaats van direct het stuk tegen te schrijven, laat U zelfs Vrijdag daarna den heer Barnhoorn wit Assendelft nog uit dit zoo onjuist en hoogst onbetrouwbaar bericht ci teeren; dit als slot op de serie aan vallen weike deze week op den heer Zonneveld zijn gedaan. Nij wij echter den naam lezen van dezen correc'ten verslaggever van Uw geacht Dagblad bevreemd ons 'het niet, want de heer Smits was in 't geheel niet tegenwoordig op de Ver gadering onzer Kiesvcreeniging en zijn zijne berichten geheel uit de lucht gegrepen. Wij kunnen dan ook niet nalaten hiertegen sterk te protes tveren. Bijgaand zenden wij U een juist verslag van het verhandelde met be leefd verzoek dit ook in Uw blad te willen opnemen. U nogmaals dankende voor de ver leende plaa.sruimte, Hoog,achtend, He. Bestuur der R. K. Kies vereniging, Limmen. [Nóg onbegrijpelijker is het dat Bet besfuur ons dit durft verwijten; niet zoodra hadden wij van den lieer Kimman Het verzoek ontvangen om mede te deelen in de courant, dat Het verslag niet van HEM afkomstig was, of wij hebben (begrijpend, dat er weer onjuistheden in het verslag geschreven zouden zij'n), aanstonds aan dit verzoek voldaan; even later (we konden onzen verslaggever nog niet om nadere inlichtingen, even tueel rectificaties verzocht hébben) belde de heer Valkering ons opi, om ritede te deelen, dat het verslag on juist was; daar deze simpele mede- deeling ons niet genoeg houvast gaf, hebben wij den heer Valkering ge vraagd, of hij zoo vriendelijk zou wil len zijn, ons schriftelijk (te doen) °P (te) geven, WAARIN precies de onjuistheden bestonden, opdat wij al les volledig zouden kunnen corrigee- ten. De heer Valkering zegde ons, zulks aanstonds toe, en verheugd, dat wij de zaak nu spoedig in 't reine zouden kunnen brengen (ZONDER Je hierbedoelde schriftelijke inlich- ingen konden wij dat NIET) wacht ten wij ai, tot wij.... eerst gisteren middag het rectificatie-verslag van het Jesfcuru- der Kiesvereeniging (van den heer Valkering) ontvingen, onder bij- voeging vair boven-afgedrukt vrien delijk verwijt 't Is onbegrijpelijk.... Tenzij men in aanmerking neemt, "K" a|t'jd beter een verwijt MA- mcVLV?'1 dan"" itl ONTVANGST NEMEN. Zoo heeft de lieer Valkering die rijn beloite zóó laat vervulde dat er nog méér misverstand door ontstond £r blijkbaar óók over gedaclfvtf Wij vertrouwen, dat wij! THANS een volkomen JUIST versl. plaatsen- Wat zegt hiervan de persoon, die aari onzen correspondent de (foutieve) in lichtingen vei scÈafte Zou Het niet wensch'elijk zijn, dat m nu eens voor den dag komt? Red.J VERSLAG VAN DE VERGA DERING VAN DE R. K. KIES- .VEREENIGING TE LIMMEN OP 2 MAART 1922. De Voorzitter opent de vergade ring met den Chr. groet en Heet de aanwezigen welkom en houdt een koite inleiding in verband met den grooten strijd welke ons te wachten Staat, namehjk, de groote verkiezin gen en hoopt dat deze aan onze Ka tholieke Staatspartij' een schitterende Overwinning moge geven. De Secretaris doet voorlezing der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierna rekening van den Pënning- jneester; deze wordt nagezien door ue heeren Wokke en Erkamp en bij ■monde van den Heer Wokke goedge- .„R®. |ïee' Zonneveld vraagt naar s»- 'cuiing der bestthirsverkiezing den l5eftn door de vergadëringi en niet zooals net regie-' ment voorschrijft door Het Bestuur, daar dit voorstel reglementswijziging vereischt; wordt Het aangehouden tot een volgende vergadering1. Alle bestuursleden worden met groote meerderheid Herkozen en na men Hunne benoeming aan. Hierna verkrijgt de Heer L'. Zonne veld hét woord als spreker voor deze vergadering. Spreker verontschuldigt zich met te zeggen, dat Hij1 wel met eengien schroom zijn scHreden Heeft gephia,st op Het politieke pad, Het welk veel ai zoo glibberig is, doch vooral voor iemand die altijd zijn ie- ven Heeft doorgebracht te midden van zijn bedrijf is dit geen gemak kelijke taak, maar overtuigt als ik ben zegt spreker, door de ervaring geleefd, dat ook het platte land her recht en ook de plicht Heeft in de politiek mede te spreken, wil ik trachten U hedenavond duidelijk te maken, dat Het noodig is U op te wekken tot Katholiek te stemmen en vervolgens aantoonen wat de Regee ring heeft gedaan en wat hét Katho liek Piogram bevat. Vervolgens schetst spreker de groei onzer Ka tholieke Partij is begonnen met het jaar 1848 toen ons bij de Wet wat meer vrijheid werd geschonken en geetl een beeld van wat mannen als Broere, Alberdingk Thijm en Smits v. de Katholieke zaak hebben gedaan. Toi in '1853 hét herstel der Bisschop pelijke Hiërarchie volgde. Dit veroor zaakte weer een storm tegen Rome. Het liberaal beginsel, een gruwel voor den Katholiek, had de Schoolwet Kap- pevne gemaakt, doch het verlangen der Katholieken om het onderwijs Kathoiiek te doem zijn, deed in ons Vaderland de coalitie tusschen Katho lieken, Anti-revolutionairen en Chr. Hist, ontstaan, waarvan wij thans op onderwijsgebied de schoone vruchten plukken. Spreker behandelt vervol gens het Ministerie Kuijper, Heems kerk en daarna het tegenwoordige Ministerie Ruys. Door verschillende oorzaken en verschillende personen wordt tegenwoordig het Ministerie Ruys becritiseerd. Nu kan er wel verschil van meening zijn, zegt spr., maar laten we toch vooral voorzich tig zijn. Ons Ministerie heeft ons. God zij dank, met krachtige Hand we ten te leiden door de stormen welke rondom onze grenzen woedde, doch daarbinnen heeft rij met vaste hand het schip van Staat wéten te be st,ui eh door de benauwende dagen van 1918. En is het waar dat ons Ministerie bij zijn Sociale Wetgeving wat veel naar gen zijde van hét Nederiand- sche Volk heeft gezien, zooals door sommigen wordt beweerd, namelijk naar de Chr abe.ides dan Heeft het dit gedaan in overeenstemming inet de beroemde Encycliek „Reium No- vanum". Laten we échter vooral trach ten de eenheid te bewaren, denk aan het succes der Coalitie in den school strijd. Wanneer wij' straks tezamen zoowel mannen als vrouwen, ter stem bus moeten trekken, Iaat dan toch vooral die eenheid ons richtsnoer rijn. Wanneer de kiezers bepaald hébben wie zij als 1, 2, 3 enz. op het biljet willen geplaatst zien, moeten wij ons door niets laten weerhouden en alhoe wel ik voor mij niet dweep.met het Politiek Advies, zal ik het U uit or ganisatorisch oogpunt ten sterkste aan bevelen. Spreker sluit hiermede ziijn rede. De Voorzitter dankt hem voor zijn degelijke, eenvoudige en zakelijké rede. De heer Zonneveld verzocht hier na, met het oog op den ernstigen toe stand van zijn vader, de vergadering te mogen verlaten. Hierna werd overgegaan tot de Rondvraag en werd het woord ver leend aan den heer Kimman, die 11a een korte toelichting, de bekende mo tie ter behandeling indiende Het be stuur brengt de motie in stemming welke werd aangenomen met 106 te gen 6 stemmen. De heer M. Dekker vraagt, waarom op de vorige vergadering geen 5 candidaten op de groslijst werden eplaatst, aangezien de heer Loerak- er ook door een tiental kiezers werd gesteld. De Secretaris wijst den heer Dek ker op artikel 16 van het Reglement der R. K. Kieskringorganisatie, dat bepaalt, dat ten hoogste vier perso nen worden gekozen. M. de R. Beleefd veraoek ik U een plaats in Uw veelgelezen blad Met verwonder!lig dan laatsten tijd, den slrijd bij de c-andidaatsielling na gaande, vraag ik mij af, of dit nu onze vrijheid 43, jn het uiten onzer meen:ng, om op te komen voor onze belang.nl In Uw blad d.d. lees ik een ingezonden stuk van X (waarom geen naam genoemd?) ten opzichte v. Van der Bilt. Deze heer stemde voor plaatselijke keuze. Iets, wa,t door on ze Geestelijke Overheid aan drank- Les r „dorsvercen g ngen werd a.g ra den. Echter bove, genoemde he r be pleitte zulks onlangs nog in Onze Courant, daartoe door zijne persoon lijke meening gedreven. Nu zou ik U willen vragen: door wiens toedoen heeft Hij zitting als Kamerlid? Is het door socialisten of liberalen, of door 0113 Katholieken? En is Van der Bilt onze Katholieke vertegen woordiger, dan zal Hij zich ook aan onze Katholieke beginselen moeten houden.. Zijn persoonlijke meening mag hier niet meer gelden. Plaatse lijke keuze staat toe drank te mogen koopen en te gebruiken, doch be strijdt op de eerste Dlaats ons, ver gunninghouders wat ten gerieve is- van sooiet.eiten en dergelijke. Och er zijn zooveel gelegenheden, die ge vaarlijker zijn dan menige kroeg. Waarom zijn wij nu Katholiek geor ganiseerd? Met goedkeuring van ons Geestelijk Gezag? Om nu door onze eigen partij, zakelijk gesproken te sterven als een offer voor de goede zaak. Sluit Schiedam is nog recht vaardiger, maar dan barst het, ach terdeurtje, plaatselijke keuze is biets Straks zal ons verweten worden bij de stembus dergelijke heeren onze stemmen onthouden te hebben. Maar och wij zijn Üe slagen der zweep a-I gewoon, Twijfelaars kunnen wij niet gebruiken. En mocht het niet baten, dan zal het gelden als protest tegen deze dwaze actie. U, M. d® R., dankend voor de verleende plaats ruimte, noem ik mij geen X of K„ maar J. KOK, Hotelhouder Hoorn. Heden hield de Hollandsche Maat schappij van Landbouw te Amsterdam haar 110e algemeene vergadering. De volgende algemeene vergadering, waarop het 75-jarig bestaan der Maat schappij gevierd zal worden, wordt te Alkmaar gehouden. Zooals onzen lezers reeds bekend is, zal te dier gelegenheid ongeveer half September een groote vierdaag sche landbouwtentoonstelling georga niseerd worden. Door den speurzin van den WelEw. heer Kapelaan B. H. C. Hosman is de zer dagen in het kerkelijk archief der St. Laurentius-parochie te Alkmaar een menigte documenten gevonden, welke betrekking hebben op Hfet aarts priesterschap van Meijlink 1786 tot Gerving, die in 1840 te Alkmaar over leden is en uit wiens nalatenschap de ze stukken in genoemde pastorie ge raakt zijn. t De gevonden documenten vullen zeer gelukkig de gegevens aan, welke omtrent het aartspriesterschap van Holland en Zeeland in het oud-bis schoppelijk archief te Haarlem gevon den worden. Te gelegener tijd zal de publicatie van deze historische vondst be werkt door den ZeerEerw. heer J. C. v. d. Loos, pastoor te Uitgeest, een aanvang nemen in de „Bijdragen voor de gesch. v. h. Bisdom Haarlem." Naar ons reeds sinds maanden be kend was wij lieten vermelding achterwege op verzoek van den Presi dent der waagmeesters, die er tevens bij ons op aandrong, dat wanneer eenmaal tot vermelding werd overge gaan de Alkmaarsche pers het be richt op denzelfden dag lanceeren zou, naar ons reeds sinds maanden be kend was, zal in den loop van den ko menden zomer het 300-jarig bestaan van de Alkmaarsche kaasdragersgilde gevierd worden. Nu is er sprake van geweest, dat dit feest zou samenvallen met de algemee ne vergadering van de Alg. Ned. Ver. ter bevordering van het Vreemdelingen verkeer, als wanneer op 21, 22, 23 en 24 Juni a.s. 'n paar honderd da mes en heeren, leden der vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, een be zoek aan Alkmaar komen brengen. Echter is er ook over gesproken dat het feest gevierd zou worden bij gele genheid van de groote landbouwfees- ten. Een beslissing viel nog niet, dewijl nog steeds gespeurd wordt naar den juisten datum van oprichting van de kaasdragersgilde; wordt deze da tum alsnog gevonden, dan is het niet onmogelijk, dat het feest op den eigen lijken heriniieringsdag, geheel op zich zelf gevierd wordt. Een bericht als gisteren ih de „Alkm. Crt." verscheen de voorzitter van „Alcmaria" deelde ons mede, dat hij tot zijn spijt bij vergissing verzuimd heeft, ons de inlichtingen te verstrek ken, welke hij aan een toevallig bij hem zijnden verslaggever van de „Alk maarsche Crt." mededeelde een be richt, als zou het vaststaan dat het kaasdragersfeest tegelijk met de A.N. V.V. vergadering gevierd wordt, is derhalve op z'n minst genomen voor barig. Waarschijnlijker is het» zelfs volgens het laatste nieuws in deze, dat het gil- de-feest tijdens de landbouwfeesten wordt gevierd. Inmiddels kan wèl als vaststaand medegedeeld worden, dat er plannen uitgewerkt worden tot uitgave van een historisch kaasdragersgilde-gedenk boek en tot het uitreiken van een his- torischen gedenkpenning bij gelegen heid van het gildefeest. LEEUVv I'N'S uEDDiiN- EN MEU BELFABRIEK. Heden is Het filiaal van Leeu- win's bedden- en meubelfabriek, in 't Payg'lop 13, alhier, geopend. Etalage en interieur spreken vol doende voor de degelijkheid van Het hier aangebodene. Eén enkele blik volstaat beslist, om ieder te over tuigen, dat dit tiliaal biet alleen beschikt over een haast onoverzich telijke keuze op 'het gebied van bed den, matrassen, dekens en meube- Ilen, maar ook dat wat er te koop gesteld is in "kwaliteit en prijzen kan wedijfveren met de scherpste conciu- rëntie. Gedurende de maand 'Maart wordt' aan iederen koop-er boven dé f 10 een deken cadeau gegeven. Men zie verder in dit blad de veel zeggende advertentie. EERSTE KIEVITSEI. Hedenmorgen is het eerste kievitsei gevonden door den heer C. Kaandorp te Limmen, die het ei verkocht aan den heer Meiroos, eiererihandelaar, alhier. MACHINESCHRIJVEN. Op 16 December van het vorige jaar werd door den hoofdvertegenwoordiger voor Alkmaar en omgeving van de Oli ver-schrijfmachine de fa. van Putten en Oortmeijer een cursus geopend in het machineschrijven waardoor aan 'n lang gevoelde behoefte werd voldaan. Voor dezen cursus werden ingeschre ven 54 cursisten. Op een prettige wij ze werd aan de cursisten door den cur susleider den heer H. A. Maas het door hem ontworpen 10 vingersysteem eigen gemaakt en door allen werd bij het eindigen v. d. cursus spontaan de tevredenheid betuigd voor het onder richt aldaar genoten. Op» 22 Maart a.s. zal wederom een nieuwe cursus wor den geopend. In afwijking van den vo rigen cursus, welke bestond uit 13 les sen, zal deze worden gegeven in 15 lessen, en de cursusgelden bedragen hiervoor 25 bij de inschrijving te voldoen. Moge het initiatief voor deze cur sussen, waaraan door het zoo kostbare materiaal groote finantieele offers moe ten worden gebracht, ruimschoots be loond worden door een groote deelna me. Zie verder advertentie. DIEN STT LICHT, WET KOSTWINNERSVERGOEDING. De Burg. dezer gemeente brengt ter kennis van belanghebbenden: Aanspraak op vergoeding. 1. Wanneer he yerpliolit verblijf in werkelijken dienst van een dienst plichtige tengevolge heeft, dat vol doende jniddelein tot levensonderhoud ontbreken of zouden komen te ontbre ken aan personen, ais hieronder in punt 3 vermeld, en hem om redenen van dienstbelang geen vrijstelling ran den dienst of van den werkelij- ekn dienst wordt verleend, dan wordt naar de hierna verme lde r eg Tan aan bedoelde personen op hun verzoek een vergoeding tot 's Rijks kais toegekend. 2. Ook voor onverplicht verblijf in werkelijken dienst kan zoodanige ver goeding worden toegekend, mits Se dienstplichtige behoort tot een der der door den M nister yan Oorlog of van Mar no aangewezen groepen. 3. Onder de personen, in punt 1 bedoeld worden uitsluitend begrepen: a. de eohtgeiKJOie yian den dienst plichtige; b. dens bloed- en aanverwanten in do rechte linie; o. diens andere bloed- en aanver wanten in den tweeden graad; <f diens pleegouders; e. de personen, in wier onderhoud 'de 'dienstplichtige krachtens rechter- /fjk vonnis moet voorzien. Bedrag der vergoeding. De vergoeding bedraagt ten hoog ste f2.50 per dag. Wordt thans een ho-ogor bedrag genoten, dan kan dit gehandhaafd blijven voor den verde ren duur van den tegenwoordigen wer kelijken dienst van den dienstplich tige. Het bedrag mag niet hooger zijn dan voor heb levensonderhoud noodig is en mag ook niet te bovengaan het geen door het verblijf in werkëlijkcn dienst aan inkomen vér to ren gaat. Hoe en door wien de aanvraag wordt gedaan. De aanvraag moet door of namens hem of haar, die op de vergoeding meent aanspraak te hebben, monde ling of schriftelijk worden gedaan zoo mogelijk drie maanden vóór de opkomst in werkelijken dienst. Zij geschiedt bij den burgemeester der gemeente, waar verzoeker woont of woont deze buitenslands bij den lur- gemeester der gemeente, waar de dienstplichtige voor den dienstplicht staat ingeschreven. Beslissing. Na onderzoek der aanvraag door den burgemeester wordt daarop be slist door den Minister van Oorlog of 'van Marine, naar gelang de dienst plichtige tot de land- of tot de Zee macht behoort. De beslissing wordt door dien Mi nister ter kënnis yan verzoeker ge bracht. Uitbetaling. De uitbetaling geschiedt behalve voor de Zeemacht in garnizoensplaat sen rechtstreeks door den militairen administrateur, jn andere plaatsen en voor de Zeemacht steeds door tus- sohenkönist van den burgemeester. Woont de persoon, die de vergoeding geniet, buitenslands, dan geschiedt de uitbetaling mede rechtstreeks dooi den militairen administrateur. In ge meenten, waar de uitbetaling door tusschciiko-mst van den burgemeester plaats heeft, geschiedt deze ter ge meente secretarie, uiterlijk dan 5den, I5den, en 25en der maand of op 'den eerstvolgenden werkdag daarna tel kens over den vijf dagen tevoren ger eindigden termijn van tien dagen. De uitkeering strekt zich in het ai' gemeen slechts uit over de dagen, waarop d© dienstplichtige werkelijk bij den troep aanwez'g was; de dagen van verlof tellen in den regel niet me de, behalve die .van vertrek of van terugkeer .van verlof, die van verlof 1. ^Tierset van gezondheid, die van al gemeen verlof en die van uitzonde- rngaverlpf dR laatste verlof beperkt tot ten hoogste yier dagen, men binnen een maand 11a den Voor .Vergoeding niet in ontvangst geno de uitbetaling yastgestetden dam wordf als vervapen beschouwd. Vrijstelling in vervanging van ver goeding. Voor verblijf onder de wapenen voor eerste oefening wordt -vergoe ding slechts bij uitzondering toege kend. namelijk slechts dan wanneer óm redenen v'an dienstbelang geen vrijstoll'ng wordt verleend. Een dienstplichtige, die voor eerste a fi ning moet opkomen en meent kaetwin ner te zijn, zal daarom goed doen tij- djg voor do opkomst vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwinner schap to vragen. Laat hij na zulk een aanvraag tijdig te do-en dan zou hij hen, zoo hij een tijdlang onnoodig ia het aan z:oh zeiven te wijten lieb- werkëlijken dienst ami moeten vim-blij ven zonder dat veer d't verblijf ver goeding zou worflen genolen. DIENSTPLICHTWET. De Burg. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 1 Maart 1922 de militiewet, de landweerwet en de landstormwet zijn vervallen en vervangen door de Dienstplichtwet. Van de-ze wet zijn van bijzonder beiang de hierna ver melde bepalngen. Verplicht ngen van Groot-verlofgan gers". Met ingang van genoemden datum gelden voor de groot-verlof gangers, om het even of zij behoord hebben tot de militie of tot de land weer, de volgende verplichtingen. „Voor hen, die op of na 1 Maart 1922 Groot Verlof krijgen. 1. De groot-verlofganger doet bh nen tien dagen na den dag, waarop hem na den aanvang der eerste oefening vioor de perste maal groot verlof is verleend, volledige opgaaf van zijn adres aan den burgemeester eener Nederland-che gemeente. - Hij, die, na als vrijwilliger te hebben gediend, als dienstplichtige met groot verlof vertrekt, doet zoodanige opgaaf binnen tien dagen na den dag, waarop het verlof is verleend. 2 De opgaaf geschiedt in de ge meente, waarin dé verlofganger ge vestigd is of zich vestigt. Indien hij niet in Nederland gevestigd is of zich vestigt, zoomede indien hij zich vertrek met groot verlof tijde lijk buiten Nederland begeeft, doet hij de opgaaf in de gemeente zij ner keuze. De verplichtingen, onder 1 en 2 vermeld, moeten geacht worden ook te rusten op hen, die voor 1 Maart 1922 voor de eerste maal met groot verlof zijn gezonden en die zich op 1 Maart 1922 nog niet bij den Bur gemeester hadden gemeld. Voor a'le gpootverlofgangers. 3. De groot-verlofgangers, die iwan adres verandert ook al geschiedt dit binnen dezelfde gemeente —-'doet op 28 Februari 1922, zijn met fjf- gsng van 1 Maart 1922 „buitenge woon dieii-tpiichiig'' gevtorden. Als zoodan g rusten op hen de verplich tingen, onder 1 tot en met 8 ge noemd, doch ai leen voor zooveel zij' vroeger in werkelijken dienst zijn ga woest bij de Landmacht. Hebben rij echter gedend bij de zeemacht, dan zijn op hen alleen van toepassing de verpüchttegen, onder 1 tot en met G en 8 genoemd, en geldt de bepa ling onder 7 slechts ten aanzien van uitrustingsgoederen, op of na 1 Maart 1922 ui'gereikt en ynor zoo ver de minister van marine niet anders bepaalt „Vertrek naar en uit Nederlandseh Indië." Zoolang iemand, d'e voor inlijving aangewezen of ingelijfd is, ook in Nederlandseh Indië aan den dienst plicht onderworpen is. zijn de bepa lingen van de Dienstplichtwet, voor zoover het tegendeel niet blijkt, niet op hem van toepassing. Hij, die voor inlijving aangewezen of reeds ingelijfd is, geeft, als hij zich naar Nederlandsch-Indië be geeft daarvan vóór zijn ver rek da ;r heen kennis aan den burgemeester der gemeente, waar hij laatstelijk overeenkomstig de bepalingen van genoemde wet opgaaf van zijn adres deed. Hij geeft daarbij op naar wel ke plaats en voor welk doel hij zich daarheen begeeft. De hierbedoelde persoon zendt, zoo hij Nederland oh Ind verlaat, hiei ven vóór zijn vertrek, met volledi ge opgaaf van zijn nieuw adres, be richt aan den burgemeester van bedoelde gemeente. Virliekt hij naar Nederland, dan zendt hij dit bericht binnen tien dagen na aan komst in Nederland. INGEKOMEN PERSJNEN J. van der Himst, r.k., depothou der. Heiligland 10, Uitgeest. J. Dek ker, r .k„ boerenksecht Hoeverpad 45 Oastr'cnrn. F. van Tatenhove g.k., ar beider, Fnidsen 80, Texel. P. L. de Jong, d.g., pakhuisknecht, Konings weg 21a, Amsterdam. W. van den Wijnga-art, r.k., onderwijzer, S Anna- straaf 26, Oudenbosch. Th. A. van Verhelst, r.k., arbeider, Schermeer- straat 14, Pr nc -nhags. W. R ener, n. h„ Los werkman, KL Nieuwland 13, Riuurlo. I. O. Bakker, h.L, winkelbe diende, Verdr.-Oord 62, Amsterdam. F. J. CL HeLl'mgnan, n h., schilder, Stuartstraat 78, Huorn. E. Geer lings, r.k'., dienstbode, Oudegr. 146, Nou i- wijkerkout. M. A. Deurloo, n.k., keur meester, Heemraadstraat 10, Bever wijk. J. Biaauw, n.k., reiziger, Me- tiusstraat 3, Hoorn. W. J. Bellekom, r.k., chaufieur, Eikelenberg taat 60, Bergen. J. H. Groot, r.k., bakkerskn. Vrouwenstr. 1, Amsterdam. C. Kar tonnen tien dagen, daarna volledi- 6ton, r.k'., liefdezuster, St. Elisabeth ge opgaaf van zijn nieuw adres aan den burgemeester der gamieiente, waar hij laatstelijk als groot verlof ganger werd ingeschreven. Is deze gemeente hem niet beidend, dan doet hij de opgaaf aan den burgemeester der gemeente, waar hij voor den dienstplicht werd ingeschreven. Heeft hij zich in een andere ge meente in Nederland gevestigd, dan doet hij zoodauge opga-af binnen tien dagen tevens aan den burge meester van laatstbedoelde ge meente. 4. De groot-verlofganger, wien een zakboekje is uitgereikt, legt dit over zoo-w-el bij de eerste als bij' elke latere opgaaf van adres. In geval van vestiging in een andere gemeente in Nederland geschiedt de ze overlegging alleen in de gemeen te, waarin de nieuwe woonplaats is gelegen. In geval van verandering van adres in het buitenland be hoeft de overiegg'ng toet plaats te hebben. 5 Tot het doen vtan de verschijnt de verlofganger ter se cretarie der gemeente,' op da. daar voor bestemde plaats Onder verant woordelijkheid van den verlofganger kan de opgaaf echter, - met over legging van het zakboekje,namens hem' door een ander of schriftelijk door hem zelf geschieden. - 6. Naar door den minister te stel len regelen en behoudens de daarbij vast ie stellen ui zonderingen en af wijkingen, geeft de groot-verlofgan ger, op gelijken voet als onder 3 omschreven,, kennis van vertrek naar en terugkeer uit het buiten land ter zake van de uitoefening van de zeevaart of de zeevisschierij De groot verlofganger behoeft in -het vervo-lg voor het uitoefenen van de buitenlandsche zeevaarl of de zeevisscherij buitenslands geen ver gunning meer te vragen en ook niet vioor verblijf in het bupenland. Hij moet echter zorgen, dat de burge meester der gemeente, waar hij laat stelijk als groo-t-verlofgangér werd ingeschreven, voortdurend op de ho-ogbe is van de zeereizen, die hij doet. 7. De groot verlofganger is ver plicht de tot zijn uitrusting bekooren de goederen, voor zoover deze hem zijn u.tg reikt of door hem zelf zijn aangeschaft, naar beboeren te be waren en te onderhouden, zoo-mede te zorgen, dat zij niet worden ge^ bruikt builen de gevaUe-n, door den mniister aangewezen. 8. De groot-verlofganger is ver plicht oin in de gevallen en na-ar de voorschriften, door den minister vast te stellen, goederen in out vangst te nemen of in te leveren. 9. De greo-t-verlofganger is ver plicht om zich, daartoe opgeroejoen elk jaar eenmaal te onderwerpen aan een onderzoek. „Vr-cegere Landstormplichtigen." •Zij. die lands tor mp-lichtig waren gesticht, Delft. M. M. de Jong, r.k., liefdezuster, St. Elisabethgosticht te Delft. A. Hupohcr. r.k., liefdezuster, St. ELisabethgestioht, Deifi. E. Keuris n.h., dienstbode, Koorsir. 10, Wie- ringerwaard. W. H. Muis, r.k., coif feur, Payglop 3, Haarlem. A. Wigla- ma, geen, ass. ingenieur, Nieuwe- elcot 2, Hengelo. II. P. E. H. Wanna, r.k., zonder beroep, M'ent 11, Nijme gen. A. de Ruiter, n.h., dienstbode, Oudogracht 293, Enschede. J. Jon ker. n.h., dienstbode Ken nemers, raat weg 86, Avereest. B. M. Valk. r.k., dienstbode, Kenne-merslraalweg II Ol denzaal. P. Stapel, n.h., reiziger, Lin den gracht 19, Heerkugowaa.rd. A. J. de Wit, r.k'., caféhouder, Lult. Ou- dorp. 87, Zijpe. E. Pa,ut, geen, zonder beroep, Kenn.-park, 25, Eh.enhouen. W. Kiess, geen, lede-rfahr. Nno-rder- kade 191, Dutechland. M. Rook, r.k. dienstbode, Hoeverpad 45, Dui.sch- iand. Cf Du n, r.k., zonder beroep, Ko ningsweg 44, Gemert. M. Tijmes, n.h., le- rl. verpleegster S adiriek nh Ak r- sluot. O. Ens, n.h., zonder beroep, N. H. Diaconie, IJsselmonde. P. O. M. Veer, r.k., zonder beroep-, Gr Niéuw- Land 6, Rosmalen. J. O. Gerritsen, n. h„ pakhuisknecht, Huls raat 6, Uit geest. VERTROKKEN PERSONEN. A. W. M. Spaapen, geen, kruide nier-bediende, I'ïiidsen 103, Ó-ost aan. H. J. Zandyoort, r.k., ueionwerker. •Westerweg 60, Amsterdam. T. N M-oeijes, n.h., dienstbode, Magdalenen i fa-aat 22, Amsterdam. H. Dikkers, n. h„ zo-nder beroep, Polderstraat 15, Deventer. G. Vliet, n.h., timmerman, Bierkade 3, Uithoorn. G. A. Mantel, n.h., dienstbode, Bergerweg 66, Pur- m-erend. A. Grootjes, r.k'., diens'bode, Herrenstraat 6, Zud Soharwoude. J. O. Ocuiijn, o.r.k., zander beroep-. Snaar manslaan 51, Lei-den. O. J. Niebo-er, d.g., naaister, Snaarmanslaan 99, Mei den. H. G. BarthoLemeus, rk„ kapper, Langestraat 65, Uaastreht. G. M. Preijtr, e.L, zmVr beroep-, Luige tr. 47, Ca tr cum. H. Lingen'ian geen, leerl-ooer, St. Annastraa-t 15, Oudorp O. H. Impink, r.k., landbouwer, Wes terweg 64, N.euwe Nicdo-rp. O. L. Vo gels, r.k., ambt. R. O. G., Ie Kabel- straatt 8, Avereest. A. ter Horst r. k„ ambt R. O. G„ Zcgl's 73, Ave reest. B. Moraal, n.h. dienstbode Ou- d-egracht 146, Koo-g aa.11 de Zaan. A. Hagemann, r.k., dienstbode, gchelp- ho-ek 17, Rotterdam. W. ter Haar, n.h., ambt R. O. G„ NieuwesLoot 13a, Avereest. A. Brouwer, n.h.. off. leg r d-es heiis, Llmmer oe.< 40a, Ami sLer-dam. W. Kemink,' n.h., dienslbo-- de, Langestraat 65, Di'nxperLo. J. P. A. 0. Go-etm-aikers, ge-en, teekenar-es, Metiusstraat 19, Amsterdam. A. L. van Breetnen, n.h., dienstbode, Kenn.- park 22, Ileitoo. J. Asijee, r.k., ambt. R. O. G„ Snaarmanslaan 125, Aver reest. J. de Boarder, n.h. smid Bur gerweeshuis, Nteuwo Niedorp. -W. Willéms, n.h., zonder ber„Doodlauu .6, Zaandam. A. Bésse, n.h., bouvkuti-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 5