ONS BLAD' DÜi f ËftLANü. ZIJN SIACHTO FFÉR. BINNENLAND No 434 Uonüeraag 16 Maart 1922. 14e Jaargang. VERSPR IDF BFFÏCHTEN KvRTE BERICHTEN. FEUILLETON Het R K. Staatspregram NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Abonnementsprijs Per kwartaal voor Alkmaarf 2. Voor builen Alkmaarf 2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Advertentieprijs; Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25; Reclamef per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor. uitbetaling per plaatsing f 0.60 Oian alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—t 100,—, t 60,—f 35,—, f 15,— DE STAKING AAN DEN RAND. Inboorlingen deelen mede, dat bij den bommenaanval van Zondag vele revolutionnairen zijn gedood, terwijl 2 der leiders ernstig werden gewond. De rebellen hebben 86 door hen gevangen genomen politie-ag'enten weder vrijge laten. De troepen maakten bij de bezet ting van een mijn aan den Rand 158 revolutionnairen gevangen, doch de lei ders ontkwamen. De omtrekkende be weging der regeringstroepen is vol tooid. Het oostelijk en het westeNk district, alsmede de districten Petro- ria en Germiston zijn gezuiverd. Dit moet nog alleen geschieden met ge deelten van het centraal district. De revolutionairen hebben Fords burg overgegeven, nadat zij gedurende 75 minuten aan een bombardement wa ren blootgesteld. Een vluchteling uit Fordsburg deel de mede, hoe hij zag dat een revolutio naire poster drie inboorlingen be schoot, een doodend, twee wondend. Eenige personen, die door geweer schoten gewond waren, lagen op straat om water roepend. Menschen in nabu rige huizen, die hen helpen wilden, wer den door de rooden beschoten. Een ooggetuige te Rodettenville zag de revolutionairen schieten op inboor lingen en hen daarna voortsleepen langs de straat. FIUME. De Italiaanscbe nationale held en dichter Gabriele d'Annunzio, heeft 2 proclamaties uitgevaardigd. Den legidnairen, die het raadhuis te Fiume bestormden en de jegeering van Zanella ten val brachten, brengt hij hulde, evenals allen, die de onderne ming zoo krachtig ter hand hebben ge nomen. Wat veroverd werd blijft be houden. Aan de vrijscharen van Vene tië verklaart hij: Ik geloof dat het thans mogelijk is den strijd te hervat ten en teneinde te voeren." DE IERSCHE KWESTIE. In Iersche kringen te New York is opwinding veroorzaakt door het be richt, dat de gouverneur van den Aaat New York de vrijlating over- veegt van den Ierschen agitator Ja mes Larkin, die straf ondergaat we gens crimineele anarchie. Het heet dat parkin na zijn invrijheidstelling naar zrland zal terugkeeren. In een Sinn Fein-wijk van Belfast 3 een lafhartige bomaanslag gepleegd. Er werd een bom geworpen te midden /an een menigte menschen, waardoor 13 personen werden gewond onder wie verscheidene kinderen. Er was opzettelijk gepoogd een me nigte bijeen te brengen, door een brandschel aan den openbaren weg in werking te stellen. Bij bet verschijnen der brandweeT, verzamelden zich een groot aantal nieuwsgierigen. Toen het loos alarm bleek te zijn, ging de brand weer heen en werd uit een naburig groepje mannen een bom onder de me nigte geworpen. DE STRIJD IN MAROKKO. Twee in den ochtend uit Dardrius vertrokken Spaansche colonnes hebben Woensdag drie stellingen bezet, zóó- dat de beheersching der beide plateaux van Arkaf en Likermin voortaan ver zekerd is. De talrijke strijdmacht, die over 'n front van 15 K.M. in versterkte posi ties was verschanst, bood hardnekki- gen tegenstand, doch werd uit de ver sterkingen geworpen, achtervolgd en zwaar getroffen. POINCARE EN DE BOLSJE WIEKEN. Geruchten, die den laatsten tijd ge- loopen hebben over contact, dat Ca- chin, de leider der Fransche commu nisten, door middel van een tusschen- persoon gehad zou hebben met Poin- caré om hem voorstellen van de bolsje wistische regeering over te brengen en die thans als gegrond worden erkend, worden druk besproken. Men verwijt den communisten dit contact, maar wil aan den anderen kant weten wat er eigenlijk gebeurd is en of het waar is, dat Cachin vervolgens ook weer voor stellen naar Moskou heeft overge bracht. Het feit, dat Poincaré de laatste da gen in de „Humanité" heelemaal niet meer uitgescholden is, heeft de aan dacht getrokken en de opinie doen ontstaan, dat tusschen de bolsjewisten en de Fransche regeering zekere on derhandelingen gaande zijn. Ten einde daaromtrent te worden ingelicht, heeft Erlich, specialiteit in Russische zaken en bekend anti-bolsjewist, een interpel lat.ie aangevraagd. Deze interpellatie zal 24 dezer behandeld worden. AANHOUDINGEN VAN SCHEPEN DOOR GRIEKENLAND. Griekenland wordt zoo langzamer hand specialiteit in bet aanhouden van buiteuiandsche schenen. Thans weer is het Duitsche stoom schip „Otrante", komende van Ham burg in do haven van Patras aangehou den, onder verdenking dat het oorlogs contrabande vervoert. Het schip werd opgebracht om in het arsenaal zijn lading te lossen. Dc Italiaansche gezant te Athene heeft tot het ministerie van buitenland sclie zaken een vertoog gericht wegens het in beslag nemen van het Italiaan sche s.s. „Abazzia" door een Grieksche patrouille. De Italiaansche autoriteiten verkla ren, dat het schip Turksche officieren en oorlogsmateriaal vervoerde, voor de. Kemalisten bestemd. DE SCHULD AAN DEN OORLOG. Naar een Berlijnsch correspondentie bureau verneemt, zal de commissie v. onderzoek van den Rijksdag naar de schuld aan den wereldoorlog, zich Za terdag naar Munchen begeven om daar den Duitscben gezant bij het Va- ticaan, die hiertoe van Rome naar Munchen komt, over de vredesactie v. den paus te booren. HET BEGIN VAN HET CONCLAAF. Do „Osservatore Romano" publiceert een van 1 Maart gedateerd Motu Pro- prio, waarin Z. H. de Paus vaststelt, dat de coflclaven in de toekomst eerst vijftien dagen na den dood van den Paus zullen aanvangen. DE OPSTAND IN ALBANIë. De opstand in Albanië schijnt voor al tegen den minister van oorlog ge richt. Bevestigd wordt, dat de opstandelin gen zich van Durazzo hebben meester gemaakt en dat zij Tirana belegeren. De regeering is gevlucht en de stad wordt alleen door den minister van oorlog verdedigd. De bewoners van Valona maken ge- meene zaait met de insurgenten. HET NIEUWE GRIEKSCHE KABINET. Hot kabinet is nu geconstitueerd. Gounaris heeft behalve het premier schap ok do portefeuille van justitie op zich genomen. DE NIEUWE BISSCHOP VAN TRIER. Het domkapittel heeft wijbisschop dr. Bornewasser te Aken tot bisschop van .Trior gekozen. De H. Vader heeft deze keuze bekrachtigd. DE HONGERSNOOD IN RUSLAND De „Daily Telegraph" meldt, dat de hongersnood in Rusland zich over nieuwe gebieden uitbreidt. Het heele bekken van de Zwart Zee en de Zee van Azof schijnt bij de catastrofe be trokken te zijn. HET DRIJVEND DRANK- PALEIS. Dezer dagen maakten wij melding van het plan van eenige New Yorkers om buiten de driemijlsgrens een schip te stationneeren, dat als drijvend drank paleis zou kunnen dienst doen voor dranklustige lieden, die er een uitstap je buitengaats voor over zouden heb ben. Thans is van overheidswege te verstaan gegeven, dat een dergelijke ontduiking van den geest der drank wet niet zal worden geduld. De pro motors van het plan schijnen niettemin voornemens het door te zetten. De actie der douane-autoriteiten om de dranksmokkelarij aan de zeekust te fnuiken wordt intusschen steeds krach tiger. Thans zullen ook zeevliegmachi nes aan de beteugeling van de smok kelarij deelnemen en wel door het uit werpen van bommen. „Hdbd." VLEKTYPHUS DOOR POSTPA- KETTEN. In bet postkantoor te Reval is een reeks ambtenaren, werkzaam bij de pastpaketdienst aangetast door vlek- typhus. Uit een geneeskundig onder zoek is gebleken, dat zij geinfecteerd werden door besmette paketten. Om deze besmetting in de toekomst te ver mijden zullen voortaan alle postzen- dingen gedesinfecteerd worden. DE MOORD OP ERZBERGER. Naar de „Munchener Neueste Nach richten" verneemt, beeft bet gerechts hof te Offenburg in Baden het verzoek tot bet verleenen van rechtingang te gen dr. A. von Muller, die verdacht werd den moord op Erzberger begun stigd te hebben, afgewezen. GROOTE BRAND TE CHICAGO. Gisterenmorgen vroeg is door brand te Chicago een blok van zes gebouwen vernield. Officieel wordt de schade op 5 mil- lioen dollar geschat. Het schijnt, dat men het vuur nog niet meester is. DE BENDE VAN ADEGHEM. Het assisenhof van Gent heeft na 'n proces, dat meer dan twee weken ge duurd heeft, uitspraak gedaan inzake de bende van Adeghem, welke, gelijk men weet, gedurende twee maanden België onveilig maakte en tal van moorden en diefstallen bedreef. De hoofdmannen der bende, Naudts en Roelandts, werden ter dood veroor deeld, Mortier tot 25 jaar dwangarbeid Graminans eveneens tot 25 jaar dwang arbeid, enz. Curzon heeft medegedeeld, dat hij geenszins voornemens is, af te treden. Volgens berichten- uit Moskou hebben in Sovjet-Rusland weer massa arrestaties van arbeiders plaats ge had. De sovjets ontwikkelen een vin nige actie tegen de sociaal-revolution- uaire partij. De leden der Democratische fractie in de Wetgevende Vergadering ie Delhi hebben alle leden der Verga dering uitgenoodigd om mede te wer ken ten behoeve van de oprichting van een borstbeeld van Montagu, den afgetreden minister van Indië. in de Vergaderzaal. - De Russische volkscommissaris sen voor voedselvoorziening Brjoeoha- now, en voor landbouw Jakowenko, hebben in alle gouvernementen doen weten, dat de boeren het reclht heb ben, zelf voor den aankoop van het noodige zaaikoren te zorgen. Al maal water in den wijn! Mo. Cumber heeft bij den Ame- rikaanschen Senaat een wetsvoorstel ingediend tot het slujten van verdragen voor de vorming van een vereeniging van volken Alle leerlingen van de hoogste klasse van het Gymnasium te Lich- tertehle, een voorstad van Berlijn, zijn van school gejaagd wegens wangedrag. Deze heertjes hadden op alle moge lijke, manieren getuigenis afgelegd van hun monarchistische gevoelens. Te Weimar is, ju verband met den uiterst critieken toestand der .Duit sche pers, een conferentie gehouden van dagbladuitgevers. Dringende maat regelen van regeeringszijde worden on verwijld noodig geacht. Te Lissabon zijn in verschillen de gedeelten van de stad bommen ge worpen, waardoor een aantal slacht offers vielen. Ook twee der bommen werpers werden door het ontploffen van een hom gedood. Men vond op hen afbeeldingen van Lénfn en Trotzki. De regeering treft krachtige maatrege len, Talrijke personen zijn gearres teerd. Het wetgevende lichaam van den staat Yukatan houdt zich op het oogen- blik bezig met een wetsvoorstel, waar bij het verbod zal worden uitgevaar digd, dat z;ch pi den staat niet meer dan zes katholieke priesters zullen op houden. De katholieken protesteeren krachtig tegen deze voorgenomen over weldiging. Te Branik (bij Praag) lieeft men de lijken ontdekt van een man, een vrouw en hun dochter, die op beest achtige wijze vermoord en beroofd bleken. De moord moest reeds 3 da gen geleden hebben plaats gehad. Van dé daders tot nog toe geen spoor. Botsingen hebben te Genua plaats gehad tusschen soc. en fascisten; dc .- op. kondigden dc algemeen® steking af. Dc Weensche landsregeering heeft zjeh vóór invoering van den zomertijd uitgesproken. Sultan Foead wordt heden tot koning van Egypte geproclameerd. - De kleine entente heeft haar pro gram voor de conferentie van Genua vastgesteld. De bestaande wed es ver dragen moeten gehandhaafd blijven. In een rede te Bochum heeft Snelden gedreigd, dat de socialisten uit de regeering zullen treden, wan neer aan den graanwoeker geen. einde wordt gemaakt. Ee.il nieuwe entente-nota is ge zonden aan Duilsoliland inzake dc ontwapening. De Entente deelde aan Hongarije mede, dat zijn wenschen inzake het Burgenland niet kunnen 'worden ver wezenlijkt. De twee Fransche soldaten, die bij den moord op den wachtmeester der politie Riesenberg te Gleiwitz zijn betrokken geweest,, zijn door een bui tengewonen krijgsraad elk tot 4 jaar tucIithuLsslral veroordeeld, benevens ontslag uit den dienst. Aan de weduwe van den vermoorde is door den dis- tricls-contróleur van Gleiwitz voorloo- pig 5000 Mlc. uitbetaald. Naai- de „Lok. Anz." uit Osna- brück verneemt, hebben zich daar 140 gevallen van vleeschvergiftiging voor gedaan. In liet oudemannenhuis van La- grasse heeft een 48-jarige oorlogsinva lide, de plotseling zijn verstand scheen te liebhen verloren, een ziekenzuster met een nies aangevallen en haar tal rijke wonden toegebracht. In wanihopi- gen toestand werd de religieuze naar "el ziekenhujs overgebracht. De krank zinnige werd door gendarmen gear resteerd. ,34 „Bovendien weet Christine niet, dat ge zoo zwaar ziek zijt. Ik heb 't haar moeten verbergen, want anders zou niets haar teruggehouden hebben. Zij zou zich in het verderf gestort hebben, zonder u te redden." „Het is zoo droevig, zoo te moeten sterven." „Maar zie 't toch niet te ernstig in. Ik hoop u nog te redden," zei de heer Bernau. De barones schudde bedroef het hoofd. „Tracht mij niet te bedriegen met eene hoop welke gij zelf niet koester." De dokter antwoordde niet. Hij wist beter dan iemand anders, dat zijne vriendin verloren was, en se dert hij tot die overtuiging gekomen was> verkeerde hij in een tweestrijd. Moest hij Christine waarschuwen Pij was de eenige, die met de jonge yr°dw briefwisseling onderhield. Hij «leen wuMfefa» zij sioii be vond en als hij schreef, dat hare moe der stervende was, zou Christine da delijk toesnellen en dan was alles verloren. Hij had de jonge vrouw op de hoog te gehouden van den loop van het proces, maar daar zij zich volkomen veilig achtte, had zij zich daarvan weinig aangetrokken. Zij had de schouders opgehaald, toen'zij de be-' schouwingen las, waarin zij voorge steld werd als eene slechte echtge- noote en tene slechte moeder. Het eenige wat zij zich aantrok was, dat zij na het vellen van het vonnis, meer dan ooit blootstond aan de vervol- ging_ van den markies. Als deze de hand op haar en haar zóón legde, kon niets hen tegen zijne wraakzucht beschermen. Ziedaar wat de dokter bij zich zelf beredeneerde en wat Christine ook zeer goed wist. Maar de heer Bernau vreesde dat de jonge vrouw, onder de ontroering, welke het nieuws van de ziekte harer moeder zou opwekken, alle voorzichtigheid uit het oog zou verliezen, om zich in de klauwen van den wolf te werpen, zooals men wel eens zegt. Maar kon hij van den an deren kant de barones laten sterven zonder hare dochter te waarschuwen en zou deze hem later niet verwijten, de voorzichtigheid te ver gedreven te hebben Dit waren de oorzaken van den tweestrijd van den dokter, en die tweestrijd nam toe, naar gelang de krachten van barones de Mézèire afnamen. Toen hij overtuigd was, dat de toe stand zijner vriendin wanhopig was, besloot hij eindelijk Christine te doen overkomen, maar tevens' zou hij alle maatregelen nemen om een ongeluk, dat hij zoozeer vreesde, te voorkomen. In hetzelfde uur echter, toen hij dat besluit genomen had, ontmoette hij in de buurt van het kasteel den heer Lantin, die op zijne prooi scheen te loeren. De hatelijke zaakgelastigde van den markies scheen in de opgeruimd- ste stemming te verkeeren. Zich vroo- lijk de handen wrijvende, sprak hij den dokter aan „Zoo, zoo," zei hij. „Ik hoor, dat 't volstrekt niet goed gaat op het kasteel." „Wat bedoelt ge Wat gaat er niet goed op het kasteel," zeide de heer Bernau weinig toeschietelijk. „Het schijnt dat mevrouw barones zeer ziek is. Zij zal voor haar dood nog wel eens hare dochter willen om helzen." „Welnu „Welnu, dan zullen wij haar terug zien. Wij zullen de markiezin d'Arbois ontmoeten. Zij zal wel genoodzaakt zijn, uit hare schuilplaats te Voor schijn te komen 1 Ik moet zeggen, dat ge 't knap hebt aangelegd en goede voorzorgen naamt. Mijnheer de mar kies heeft de politie nog niet aan het werk willen zetten, want het stuit hem tegen de borst om voor eene dergelijke zaak, zulke middelen te gebruiken, maar ik geloof, dat wij er ook geene behoefte aan zullen hebben." „Waarom dat „Omdat wij mevrouw de markiezin d'Arbois binnen kort op het kasteel hier zuilen zien. Tot weerziens, waarde dokter." De heer Bernau was nauwelijks in staat om den groet fatsoenlijk te beantwoorden. Zijn vijand, die zich in hoogst tevreden stemming verwijder^ Naar verluidt is het concept-pro gram van de R. K. Staatspartij, met de samenstelling waarvan het dagelijksch bestuur van den Bond van R.-K. Rijks,kieskring-organisa ties en Mgr. dr. Nolens m de twee de helft van Februari gereed kwa men, door den secretaris van den Algemeenen Bond Aan de leden van het Bondsbestuur toegezon den. Van belang zijn vooral de advie zen, welke door de verschillende R.-K. (niet-politieke) organisaties aan 't Bondsbestuur werden ver strekt. Om onze lezers een volle dig overzicht te gleven, laten wii hier de betreffende adviezen vol gen. De Afgeimeene RL K. Werkge- versvereèniging heeft de volgende wenschen kenbaar gemaald: I. Instelling van een afzonderlijk Departement van Nijverheid en Handel en een voor Landbouw. II. Instelling van een Rijkskin- derfonds. III. Invoering van een spaarver- plichting voor jonge ongehuwde arbeiders. IV. Het bevorderen van de grootst mogelijke zuinigheid in alle takken van overheidsdienst. V. Het nemen van maatregelen waaraan de gedachte ten grond slag ligt, dat in het bedrijfsleven zoov. mogelijk de rechtstreeksche invloed der staatsorganen w-o-rdt uitgeschakeld en vervangen door wettelijl; erkende regelingen, vast gesteld dop-r de organisaties van werkgevers en werknemers, en in 't algemeen door de organisaties der belanghebbenden in gemeen overleg. De Nederlanddsche Boerenbond heeft de volgende wijzigingen en aanvullingen voorgesteld I. „Bevordering van de veilig heid en bestrijding van die land loop erii ten platteiande". Ila. „Bij het handhaven der be staande en het invoeren van niep we belastingen worde er zorgvul dig tegen gewaakt, dat er speci ale belastingen of verhoogde be lastingdruk op bepaalde groepen der bevolking worden gelegd". b. „Geleidelijke afschaffing van die indirecte belastingen op eer ste levensbehoeften.". lila. Bevordering der publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. b. „Wettelijke regeling- inzake het deelnemen van belanghebben den aan de uitvoering van sociale wetten (toe te vo-eg-en: en algie- meene maatregelen van bestuur)", c. Organisatie der sociale verze- zekering in dien geest, dat, waar dit mogelijk is, de uitvoering! der verzekering, onder controle der overheid, worde in handen gelegd van de georganiseerde bedrijven zelf (werkgevers en werknemers)" d. „Bezuiniging! zoowel in het overheidsbeheerals bit de uitvoe ring van wetten en algemeene maatregelen van bestuur". IVa. Er worde een afzonderlijk Departement van Landbo-uw inge- de, naoogena, zei Itij tot zich zelf „Welnu en ik zeg neen. Ge zult mevrouw d'Arbois niet op het kasteel zien 1 Gij en uw meester zullen die voldoening niet smaken." Van dit oogenblik af stond zijn be sluit vast. Hij nam de verantwoorde lijkheid op zich, Christine niet te waarschuwen. Zij zou hem er later vergiffenis voor schenken, 't Was in- mers ter wille van het kind. III. DE DOOD DER BARONES-MOEDER. De krachten Van barones de Mésièrc namen met den dag af, waardoor de Verantwoordelijkheid, welke de dok ter vrijwillig op zich genomen had, steeds grooter werd. Hij hield zich echter flink. Hij schreef aan Christine dat hare moeder een weinig lijdend was en gaf haar den raad om zich zoo min mogelijk te toonen en geen enkele onvoorzichtigheid te begaan, daar de vijand steeds waakte. De jonge vrouw, die den toestand harer moeder niet kon vermoeden, dacht er niet aan, Parijs te Verlaten. In een der volkrijkste wijken wonende, leefde zij, zooals de portjer gezegd stelkL i b. „Herziening van de wettelij ke regeling' der jacht ter verzeke ring van de rechten en de belan gen der grondgebruikers". c. „Bevordering van eigendoms verkrijging doo-r den gebruiker, (Nieuw" toe te voegen zinsne de). „In 't bijzonder do-or handha ving en uitbreiding van den over heidssteun bij het stichten van boerderijen o-p woeste en andere niet of niet voldoende gecultiveer de gronden". d. „Bescherming, steun en be vordering van de uitbreiding' van den kleinen boerenstand", - V. „Waar noodig keuring en controle op levensmiddelen en wettelijke bepalingen stellen exp het vervatechen daarvan met in achtneming van noodzakelijke be zuiniging met het oog op Rijk, provincie, gemeente en belasting plichtigen". Voeling met de partijleiding- Naar „De Tijd" verneemt werd de vóórvergadering, waarvan spra ke is in de onlangs gepubliceer de correspondentie tusschen het dagelijksch bestuur van den Al gemeenen Bond en de heeren Van Cranenburgh c.s., gisteren te Amsterdam gehouden. Voor het dagelijksch bestuur waren op de ze vergadering! aanwezig de hee ren mr. A. Baron van Wijnber gen, L. Heerkens Thijssen en m!r. Frans Teuüngs. Van de voorstanders der nieu we richting waren aanwezig de heeren Van Cranenburgh, H. B. Defoer, P. F. J. Everard, mir. G. W. Huffer, L. Cl I. Nieuwenhuvs mr. J. A. van Sonsbeck en andere onderteekenaars der bekende ad vertentie. i NEDERLAND EN BELGIE. Het „Hdbd." schrijft: In de „Nation Beige" betoogt de reserve luitenant De-muyter dat het overbrengen van den loods- dienst van Vlissingen naar Zee- brugge ongetwijfeld de Belgische haven, waar allé scholen en dien sten in verband met de zeevaart samengetrokken dienen te wor den, ten goede zou komen. De 3400 menschen, die thans de Bel gische kolonie te Vlissingen vor men, verteren in Nederland, met inbegrip van de belastingen, 7 a 8 millioen frank per jaar. Het zou beter zijn als dit te Zeebrugge werd verteerd. De Belgische kin deren moeten de Nederlandsche scholen bezoeken, het Nederland sche volkslied meezingen en ko men onder Nederlandschen in vloed. Om dien invloed te keer te gaan zenden echter de brave lood sen hun kinderen later naar Bel gië om' Fransch te leeren. Mo reel en stoffelijk' zou België er dus voordeel' bij hebben den loods dienst naar Zeebrugge over te brengen. DE TABAKSWET Het hoofdbestuur van den Na- tionalen Hanzebond van sigaren winkeliers besloot een telegraml te zenden aan den Minister van Financiën, verzoekende, uit over wegingen van algemeen belang, de invoering der Tabakswet 2 ja ren uit te stellen. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. De officieel'e candidaten lijst voor de drie Noordelijke Provin cies luidt overeenkomstig het Po l'itiek Advies: 1. iA. C. A. V. Vuuren. 2. Dr. H. .Wi. Takken- had tot den speurhond die haar zocht, het leven van een kluizenaarster. Zij ging niet uit dan wanneer het hoogst noodzakelijk was, en wandelde met haar zoon niet anders dan wanneer het donker was. Bovendien bezocht zij uiterst weinig bezochte wegen. Maar laat ons terugkeeren tot de barones, die niet meer door den dok ter Verlaten werd. Terwille van haar liet hij zijne gewonfe zieken aan ande ren over. God had medelijden met deze smart. Hij zond aan deze bedroefde moeder een onuitsprekelijken troost. Op een avond trof de dokter haar in de hoogste verrukking aan. Haar gelaat straalde alsof het grootste geluk haar overkomen was. Hij naderde het bed. De stervende greep zijne hand en drukte die met alle kracht, welke zij nog kon aan wenden. Met een onbeschrijfelijke uitdrukking vol geluk, riep zij hem toe :„Dank 1 Ge hebt me baar terug gegeven. Dank 1"^

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1