tralie. sac". epen ichrijven k Noord- Holfandsch Dagblad. TWEEDE BLAD NG. looiÉ Brie" Kevelaar ALKMAAR ZOON, urdes. ie, Payglop. Donderdag 16 Februari 1922. Rechtszaken Vergadering ra den Raad üE WdïE KAT. ALKMAAR. 48 fl. f 0 85. iar O. L. Vrouw oor het feest van 17 tot en met t Bestnnr: i, pr., Secretaris. avert in alle ALKM AAR ."i tRT, om half 9 mede te gaan. estuur .N, Voorzitter. Secretaris Is IO nnr, jtboot vanat de ille Ommegang ar bij de hee- MUNK KUI- br het vertrek LSTUUR. Aantal lessen ing te voldoen gente der ïde het geachte van 15 MAART jer beleefd in de louwen. HHEftTS. maakt onderge- lüJDAGAVOiN'D oenen en noodigt zijn voorganger ïg dat voor goede BOOIJ. arr.-rechtbank te alkmaar. Zitting van 14 Maart. NIEUWE ZAKEN. Een dorpsboks- kampioen. H^t was voor den bakkersknecht jb. v. E. te Uitgeest 'geen aangename ontmoeting, toen hij op 13 Jan. tegen zekeren Jacob S. aanliep, welke Jacob reden meent te hebben op van E. verbolgen te zijn. S. begon al heel gauw te boksen en bewerkte v. E. volgens de regelen der kunst, gaf hem 'n lik op z'n oogen, 'n lik op z'n wang en 'n stomp tegen z'n maag, zoodat do bakker zich lang niet lek ker gevoelde." Tegen den dorpskampi- oeu werd heden f25 boete subs. 25 d. gevorderd. Het boksen brengt hem nog liet zooveel op als Jack Dempsey. The Ohristmast tree in the forest of mr. v. Reenen. Een artistiek gekleed jongmensch Stelde zich aan de rechtbank voor als mr. B., kunstschilder te Bergen. Onze artist was zoo vrijpostig geweest be gin December te Bergen aan Zee een Hink denneboompje om te hakken en zich toe te eigenen. Het boompje was bestemd door mr. B. om als kerstboom dienst te doen. Maar het was 't eigen dom van den heer v. Reenen e.s. en dus had de kunstschilder er met zijn vingers af moeten blijven. Dal zag de bekl. nu ook wel in en hij zal met vreugde de boete betalen, die de of ficier vordert, als de rechtbank hem tot betaling veroordeelt. Het is maar f25 en dus niet de moeite waard, om er 25 dagen de kleuren der rijks- roggemik en regeeringsnert voor te besludeeren De geplaagde sleepersbaas. De sleeper joh. K. te Hoorn, die reeds lang was getergd door een vroegeren knecht, werd op 23 Nov. in een herberg te Aven- horn opnieuw door dezen aange sproken. K., die bemerkte dat zijn voormalig factotum met hem „de kachel wou aanmaken", werd zoo driftig, dat hii hem 'n watjekou met een bitterglaasje op z'n oog gaf. De klap kwam zoo- geducht aan, dat de mishandelde, deerlijk toegetakeld, de straat o'plien naar den dokter. Hit heeft een gedeelte van het gezichtsvermogen uit dat oog verloren. Het andere oog is gelukkigere zond gebleven, maar voor den drif tig en sleeper was het gebeur de een leelijk gevalletje. Hij heeft reeds f 100 schadevergoeding be- laald en hoorde nu nop 4 maanden gevstraf legen zich vorderen. Maar' de officier gaf hem ook den raad, als hij veroordeeld wordt, zich om gratie'tol H. M. de Koningin te wen den De sleeper was echter leelijk overstuur en zelts de in hét vooruit zicht gestelde gratie kon licm niet roosten. Ruzie onder de biggenbakers,. De koopman K. B. te SL Maartens brug, was ontevreden op zijn bejaar den collega J. B. uit Schagen, over een varkensnegötie, waarbij IC. z;ch verongelijkt achtte. Toen hij nu op 18 Januari vader J. aan den Tjalle- wal te Schagen ontmoette, begon hij weer over die varkens te kwebbelen en wond zich daarbij zoo oj>, dat hij den ouden J. 'n opstopper toediende. Dinsdag stond IC, terecht en zoowel uij als B. kregen ruimschoots gele genheid over dit varkensincident uit te wijden Eisch f 50 boete sub. 50 dagen. De officier was vandaag duur, maai er waren weinig klanten en ZEd. was zeker bang, dat de onkosten niet ge dekt zouden worden. Die was niet goedkoop uit De 21-jarige C. H. uit Bergen, 'n jongmensch, wiens naam niet voor het eerst in derechtzaal werd genoemd, stond terecht ter zake mishandeling van zijn dorpsgenoot M. B. Beid. ont kende pertinent, doch de officier achtte het feit bewezen en vorderde f150 hoete subs. 150 dagen. KANTONGERECHT TE ALKMAAR Uitspraak 10 Maart 1922. J. S. fe Uitgeest, overtreding! spoor wegreglemenlt, f 5 boete. subs. 3 da gen hechtenis. J. D. Jz .te Broek op1 Langen- dijk, C. de J., te Heer-Hugowaard, overfr. Invaliditeitswet, de le 28-maal t l boete subs. 28-maal 1 dag hech tenis, de 2e, 13-maaJ f 3 boete subs. 13-maal 3 dagen hechtenis. K. R. te Graft, overtreding vee- politie, f 100 boete subs. 30 dagen hechtenis. J. K. te Heer-Hugowaard, over treding woningwet, f 25 boete subs. 15 dagen hechtenis. N. K. te Egmona aan Zee, loopen verboden grond, vrijgesproken C. P. te Castricum, overtreding leerplichtwet, f 5 boete subs. 3 da gen hechtenis. M. A. O., te ft-Hugowaard, K. B. te Alkmaar, overtr. arbeidswet, de le f 25 boete subs. 10 d. hecht., de 2e f 5 Loete subs. 3 d. hechtenis. W. K. te 's-Gravenhage, J. H. S. te Hillegom, J. A. v. G. te Alk maar, te snel motorrijden, de lef 10 boete subs. 5 dagen hechtenis, de 2e en 3e iedejr f 8 boete subs. 4 da gen hechtenis. G. v. d. M., P. J. M„ S. H. te Egmond aan den Hoef, N. W»., M. T., te Alkmaar, overtr. IJkwet, de le en 2e ieder tweemaal f 2 boeten' subs, tweemaal 2 dagen hechtenis, de 3e f 2 boete subs. 2 dagen hechtenis, de 4e .vierman,! f 2 boeten subs, vier maal 1 dag hechtenis, de 5e f 2 boete subs. 7 dagen tuchtschool- W. de G. te Scihoorl, P. R., H. T. te Uitgeest, G. K. te Krommenie, A. K. te Graft, overtreding visdh- en jachtwet, de le f 12 boete subs. 6 da gen hechtenis, de 2e en 3e ieder f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis, de 4c' f '15 boete subs. 7 dagen hecht, de 5e. f 8 boete subs. 4 dagen hechtenis. E. S., T. K., G. P., S. W. te Alkmaar, P. V. te Uitgeest, C. P. K. te Krommenie, C. Z. Pz. te Egmond aan Zee, P. K. te Stompetoren, H. M. te Beverwijk, dronkenschap, de le, 4e, 5e, 6e, 8e en 9e ieder f 2 boete subs. 1 dag hechtenis, de 2e f 8 boete subs. 5 dagen hechtenis, de 3c en 7e iedelr f 7 boete subs. 4 da gen hechtenis. J. R. Ite St. Paneras, N. J. v. H. te Nieuwe "Niedorp; P. D, S., M. M. B., J. C. T., J. A. R„ E. M., C. L. H., K. W., H. Z„ J. v. d. M., A. S., J. G., N. WL te Alkmaar, C. O. te Oterjeek, J. B. te Hoorn, J. v. d. F. te Uitgeest, overtreding politieverordening, de le f 4 boete subs. 2 dagen hechtenis, de 2e en 3e ieder f 2 boete subs. 7 dagen tuchtschool, de 4e en 17e ieder f 2 boete subs. 1 dag hechtenis, de 5e, 6e en 15e ieder f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis, de 7e, 11e en 16e iedep f 5 boete subs. 3 dagen hecht., de 8e f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis, de 9e en 10e ieder f 8 boete subs. 4 dagen hechtenis, de 12e f 6 boete subs. 3 dagen hecht., de 13e1 f 1 boete subs. 1 dag hecht., de 14e f 4 boete subs. 4 d. hecht. C. H. te Egmond aan Zee, K. H., P. B., te Egmond-Binnen, T. J. S. te Beemster, G. B., Wi. R„ G, R„ J. D. te Sdhoorl, J. T. L., H. M. J. P. te Heiloo, P. J. te Noord- SCharwoude, K. K. te Liunnen, G. P. K. te Krommenie, M. S. te Cas tricum, A. P., H. V., te H.-Hugo waard, A. M. te Oudkarspel, P. K.. A. J. W., T. H. de L., te Zuid- te Utgeest, J. H. te de Rijp, G. Nf.ï, gcmeentebcgrooting, dienst 1922, mo- A. S., D. WL, J. J. A. B, N. BL,4" A, v. E., te Bergen, F. ft te Aker sloot J." KL te Harenkarspel, D. K. te Huiswaard, J. D. WL te Blaricum, O. KL te Driehuizen, J. B. te Am- stferaam, H. J. S. te Hilversum!, C. K., P. J. ft., ÏW. S„ A. J. M., P. J. S. te Alkmaar, overtreding rijwiel reglement, de le, 2e, 6e, 7e, 8e, 10e, 11e, 12e, 13 e, 14e, 16e, 18e, 19e, 20e, 21e, 22e, 23e, 24e, 26e, 27e, 29e 30e, 32e, 35e, 37e, 38e, 39e, 40e, 42e en 43e ieder f 4 boete subs. 4 dagen hechtenis, de 3e, 25e en 31e iedétr f 2 boete subs. 7 dagen tucht school, de 4e en 41e iedetVf 3 boete subs. 7 dagen tuchtscEoool,- de 5e, 9e, 15e, 17e, 28e, 33e, 34e en 36e iede(r 3 boete subs. 3 d. hechtenis. der gemeente ALKMAAR, op Donderdag 16 Maart 1922, 's nam. 1 uur. Voorzitter de heer W. C. Wendelaar. Secretaris: de heer C. D. Donath. Afwezig de heer Sluis. De VOORZITTER opent de verga dering. De notulen van de vorige vergade ring worden vastgesteld. Ingekomen stukke Tir De VOORZITTER deelt mede, dat is ingekomen: a. een adres dd. 2 Maart 1.1. van de afd. Alkmaar van den Nederl. Aan- nemersbond, verzoekende voortaan in bestekken voor gemeentewerken eene bepaling te doen opnemen omtrent ge schillen. In handen van B. en W. gesteld om bericht en raad. A b. een schrijven dd. 8 Maart 1.1 No. 11 van de Ged. Staten, ten ge leide van een afschrift van het be sluit lot regeling der bezoldiging van de ambtenaren van den Burgerlijken -Stand. Voor kennisgeving aangenomen, o. een schrijven dd. 8 Maart LI. No. 93 van hetzelfde college, ten ge leide van het goedgekeurde raadsbe sluit van 2 Februari 1.1. No. 7, tot steun van particuliere bouwnijverheid. Aisvoren. d. een adres dd. 14 Maart LL van den heer C. J. Reiziger, verzoekende ontslag als leeeraar aan de gemeente lijke normaallessen, ingaande 1 Mei sm Het ontslag wordt tegen genoemden datum eervol verleend. Stadsziekenhuis. Voorstelinzake geldleening aan het Stadsziekenhuis wegens kosten verbou wing. Zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Peusionneering Wethouders. Voorstel inzake pensionneering van wethouders en van hunne weduwen en weezen. De heer WESTERHOF verzoekt aanhouding van dit voorstel tot de vol gende vergadering. Aldus besloten, Geldleening en hoogere subsidie Ambachtsschool. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten: a. met de Vereeniging „de Am bachtsschool" voor Alkmaar en Om streken, als beschikking op 't adres van haar bestuur dd. 22 December j.l. een geldleening te sluiten, groot f90.000, voor de verbouwing en de uitbreiding der bestaande school op nader overeen te komen voorwaarden; de te betalen rente zal dezelfde zijn welke de gemeente voor deze, even eens uit leening te vjnden gelden zal moeten voldoen; b. de subsidie aan de Ambachts school le verhoogen met zoodanig beflrag, dat deze voor 1922 uitmaakt 30 pCt. der netto-kosten, overeenkom stig art. 25- der Nijverheidsonderwijs wet, welke verhooging door het be- gen overschrijden, de kosten nader te regelen bij suppletoire begrooting. De VOORZITTER deelt mede, dat de directeur der school verzocht heeft dit voorstel thans te behandelen. De heer VAN DRUNEN wil het per soneel voor 80 pCt. uit Alkmaarders doen bestaan. De heer LEESBERG w;l ;n overleg met het bestuur der school treden. Spr. 'leeft er geen bezwaar tegen. Het voorstel wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Gemeentebegrooting. Voortgegaan wordt met de artikels- gewijze behandeling. De heer WESTERHOF verzoekt het woord te mogen voeren over het reeds afgehandelde volgnummer 87. De VOORZITTER heeft er bezwaar tegen. De heer WESTERHOF zal dan zijn bedoeling zeggen langs andere wegen Aan de orde is volgnummer 200 subsidie stadsziekenhuis. De VOORZITTER deelt mede, dat mej. Visser eenigen tijd aan het werk is bjj den jaarlijkschen schoonmaak. Het laatste jaar is ze er ook voor 'n paar dagen per week gedurende enkele uren tegen 1.50 per dag. De.heer SLUIS komt ter vergadering Mej. Visser wenschte na haar ziek te niet meer terug te komen en heeft een week extra loon ontvangen. Het bestuur van het ziekenhuis wenscht geen uitkeering te geven, De heer WESTERHOF merkt op, dat mej. Visser geregeld aan het zieken huis werkzaam was. Wegens haar zwakte heeft zij haar werk moeten sta ken. Spr. verzoekt B. en W., zich nog eens volkomen op de hoogte te stellen Dit zijn gevaarlijke dingen, want de particulieren gaan redeneeren; als de gemeente zóó doet, wat moeten wi dan doen. Bovendien heeft spr. andere inlichtingen. Met deze mededeelingen nemen wij geen genoegen. De VOORZITTER heeft geen be zwaar, aan dat verzoek te voldoen, Spr. meent echter, dat de inlichtin gen van den heer Westerhof niet juist zijn. In zeker opzicht was mej. Visser in gemeentedienst. Maar de besturen van instellingen als het ziekenhuis e. d. staan anders tegenover B. en W. dan de directeuren der bedrijven. Wij kim nen zoo maar niet zeggen: dat en dat moet je doen. Ze hebben een zekere autonomie. De heer WESTERHOF dringt nog maals op een onderzoek aan. Mochten spr's inlichtingen juist zijn dan heeft hij de hoop, dat het college het ver keerde van zijn handelswijze' inilet. De heer WESTERHOF stelt de vraag in hoeverre het bestuur van het stads ziekenhuis er mee accoord zal gaan. Spr. verwacht geen heil van een na der onderzoek. De heer WESTERHOF zal dan zelf een onderzoek instellen. De heer VAN DRUNEN vraagt, waarom B. en W. de post van het wees huis met 1000 verminderen. De kin deren krijgen nu slechts driemaal per week vleesch en driemaal iets op de boterham. Voor ons staat vast, dat de voeding der kinderen thans niet voldoende is. Spr. stelt daarom de volgende mo tie voor: A. De raad, gehoord de discussies over het Burgerweeshuis, Het betreurende dat B. en W. aan het college van regenten een verzoek hebben gericht om op de post „voe ding" 1000 te bezuinigen, spreekt als zijne meening uit dat de verzorging en voeding der weezen in elk opzicht goed behoort te zijn, en verwacht dat regenten bij het aan bieden van begróotingen daarmede wel rekening zullen willen houden. Spr. vraagt het college, of de voe ding voldoende is. De heer WESTERHOF brengt in be spreking het volgende voorstel: stuur is geraamd op f6435, met welk Sc'h'grwoude, G. H., P. Wl K., A. B. bedrag B. en W. volgnummer 230 der Burgerweeshuis. Voorstel tot goedkeuring a. der suppletoire begrooting dienst 1920 en b. der rekening van het Burgerwees huis, dienst 1920; c. der begrooting van die instelling dienst 1922. Spr. leidt uit een en ander af, dat de voeding verslechterd is. Zijn B. en W. op de hoogte van de oorzaak, waardoor het mogelijk is, het onderhoudsgeld per kind zóó laag te stellen? Spr. heeft gehoord, dat B. en W. op bezuiniging by het regentencol lege hebben aangedrongen. Dat "vindt spr. niet toelaatbaar. Er mag hierop niet bezuinigd worden. Wjj kunnen" hier een zijdelingschen invloed uitoe fenen. Het regentencollege van thans bestaat uit nieuwe regenten. De voe ding is als volgt: 's Zondags soep; 's Maandags Capucijners met spek of bruine boonen met spek, 's Dinsda;,* bruineboonensoep, 's Woensdags kar- nemelksche pap. 's Donderdags rijst met suiker, 's Vrijdags en 's Zaterdags aardappelen met groenten gestamp te pot, welke b.v. bestaat uit aardappe len met groene erwten. 's Morgens krijgen ze 3 sneedjes bruin brood des avonds vijf. De ouderen krijgen een kop thee. Dat is hopeloos onvoldoende Mevr. AUKES—TIMMER S meent, dat ze 's Zondags vleesch krijgen. De heer PLEVTER: Tien jaar terug. Mevr. WESTERHOF—KOOPAL: Dat is voor vader en moeder. De heer WESTERHOF heeft deze inlichtingen van de regenten zelf. Spr. vraagt met redTt, betere voeding. Dan komt spr. tot lïet weeshuis zelf. Spr. stelt de volgende motie voor B. De raad, gehoord de discussies over het Burgerweeshuis, van oordeel zijnde dat het bouwen van een nieuw weeshuis dat con tractueel als uitersten termijn voor 10 April 1924 geheel gereed moet wor den opgeleverd binnen den kortst mogelijken tijd dient te geschieden. noodigt B. en Wl dringend uit het bouwplan voor 1 Mei a.s. bij den raad in te dienen en maatregelen te tref fen dat het nieuwe gebouw uiterlijk 1 Maart 1923 geheel -gereed zal wor den opgeleverd. Over het weeshuis lag een sluier van geheimzinnigheid. Mén kwam er niets van aan de weet. Thans heeft spr. het weeshuis eens bekeken. De slaapgelegenheid is zóó, dat groot en klein Dij elkaar ligt. De slaapgelegen heid van jongens en meisjes is zóó, gelegen, dat de moraliteit in gevaar wordt gebracht door de onvoldoende controle. De slaapplaatsen zijn veel te klein. Er is één privaat voor dag en nacht en voor 25 kinderen. Bad gelegenheid ontbreekt. De kinderen gaan eenmaal in de veertien dagen naar het badhuis. De woonruimte is 40 M2. groot. Er wordt hierin ge speeld, geleerd, aardappelen geschild, gestreken en gemangeld. Het geheel is hoogst armelijk, minder dan Het armste armenhuis. De kamer der lin nenjuffrouw is veel te klein met dak- uitzicht- De levensmiddelenbergplaats is onvoldoende. Er zijn geen kleeren- kasten en linnenkasten. Kleeren wor den bewaard achter gordijnen. De speelplaats is een binnenkamer. Ner gens in het land Weeft men de wee zen hun huis ontnomen. Alleen hier. Nergens heeft men zoo weinig met de ouderlooze kinderen op als hier. Neigens bukten de regenten voor de miü-tairistiscWe overwegingen van B-. en WL Hier stonden dr. SdHreuder en Mevr. Snellen—De Lange het ge bouw af. De kinderen zijn in ver schillende hkiizen ondergebracht ge weest. Er zullen enkele kleine verbe teringen aangebracht worden. Maar het huis is er niet voor geschikt. Er kan hoogstens een groot gezin in wo nen. Spr. gaat de geschiedenis van het gebouw na. Men Heelt de kin deren nu laten zwerven. De heer WL C. BOSMAN: Hoe Hebben de regenten dat toegalaten?. De heer WESTERHOF: Ja, juist. Ook ik begrijp het niet. Maar IN elk geval wij zïijh er niet schuldig! aan. Wij kunnen wel verbeteringen aan brengen. Spir. wil desnoods het oude gebouw weer tot weeshuis bestem men. Als de zaak maar niet getrai neerd wordt. Er moet zooveel ge confereerd worden. Evenwel KAN de zaak in een week klaar zijn. Maar 't is de vraag, of het gebeurt. Er is Bet ganscfie jaar niets aan het weeshuis gebeurd. Misschien zal er dit jaar weer niets gebeuren. Dat een post op de .begrooting staat, beteekent absoluut niets. Spr. vraagt het col lege of dit jaar het weeshuis klaar komt. Den heer RINGERS is het bekend, dat het regentencollege aangedrongen heeeft op voorziening. Antwoorden B. en W. afwijzend op de vraag van den lieer Weslerhof, dan zal spr. voor diens motie stemmen, tnps de datum 1 Juli wordt. De heer WESTERHOF verandert zijn motie in dezen zin. De heer VAN DEN BOSCH vraagt, of het niet op den weg ligt, om de weeskinderen onder te brengen in ge zinsverpleging. Ook moet onder de oogen gezien worden, of het gehand haafd dient le blijven, halfweezen in het weeshuis op te nemen. De heer WESTERHOF: Wilt U dan geeen halfweezen helpen Den heer VAN DEN BOSCH lijkt het 't beste toe, dat het weeshuis blijft, waar het is. Misschien kunnen de scholen wel samengevoegd worden. Mevr. AUKES-TIMMERS kan met de motie van den heer Westerhof mee gaan. De heer H. E. BOSMAN meent, dat de voeding wel verbeterd kan worden, ook zonder de suusidieering van f 1000. De VOORZITTER, de sprekers be antwoordend, zegt, dat ook het col lege onbekend was met de toestanden ia het Weeshuis. Men kan er ons dus niet aansprakelijk voor stellen. Ook wij zijn van meening, dat het int het weeshuis niet is, zooals het wezen moest. Wij hadden een goed burger weeshuis, waar we van af zijn ge raakt en uu moeten we ons behelpen met een toestand, die niet is, zooals wij wel zouden wensclien. Wij hebben met het college vaa regenten vergaderd en opgedragen eenige dringende verbeteringen aan te brengen. Spr. wil hiermede niet be weren, dat de toestand nu ideaal is. Maar we hebben gedaan wat mogelijk is. Er is gebeurd, wat redelijkerwijze gewaagd kon worden. Er zijn aparte jongens- en meisjes zalen. Wij hebben den direoteur van Gem.-werken opgedragen, zoodanige verbeteringen aan te brengen, dat de zedelijke gevaren zijn opgeheven. Voor meeer frissche lucht zal gezorgd wor- den. In de behoefte aan meer wo- uingruimte kan moeilijk voorzien wor den. De bezuiniging is louter een admi nistratieve. De levensmiddelenprijzen zijn gedaald en het aantal weezen is afgenomen. Op onze informatie hebben regenten meegedeeld, dat f1000 be zuinigd kan worden, ook als de voe ding dezelfde blijft. Spr. heeft boven dien een onderteekende verklaring van dr. Conijn. Als spr. de menu's zou voorleggen der soldaten.... De heer WESTERHOF: Dat zijn geen weezen. De VOORZITTER: Neen, dat zijn krachtige jonge mannen, die heel wat meer eten noodig hebben. Als men die menu's ziet, dan vraagt men zich ook af, hoe ze daarvan kunnen leven. Spr verklaart dan, dat het College de mo tie onaannemelijk verklaart Er wordt mee bedoeld, dat bet bestuur noch by ons, noch by regenten in goede han den is. De heer WESTERHOF. Inderdaad. De VOORZITTER moet dat van zich afwijzen, 't Ware beter geweest, B. en W. op te dragen, bjj regenten te verzoeken een andere voeding in te voeren. De heer LEESBERG zal het gebouw aan het Luttik-Oudorp niet verdedi gen. Dat was beter dan het huis, waar in de kinderen toen gevestigd waren We leven nu in een overgangstijd. De regenten hebben ook liever een nieuw weeshuis, dan dat ze naar het oude ge bouw teruggaan. Er waren al plannen voor, maar men had er nog geen grond voor. Op 't oogenblik is deze zaak in behandeling. Spr. zegt toe, dat ze in orde komt, vóórdat de gemeente daar toe contractueel is verplicht. Nu is er een andere vraag gesteld: kan men het oude weeshuis niet verbouwen? Doen wij dat, dan geven wij toe, dat de be staande handelsschool goed is. En dat betwijfelt spr. Spr. voelt het meest Vrij naar het Engelseh van W. W. Jacobs, door L. H. Obdam. (Vervolg) Hei was echter 'n klucht om te zien roe kalm neef Jac hel opnam. Hij deed net of het hem geen lor kon schelen en toen Hennery Walker zei, dat het een schande was, zoo'n tes tament, ze ihij, dat hij er z;oh niets van aantrok, George Barstow was een oud man en hij gunde hem het voor doeltje graag zoolang de kat leefde. „Ik zal er van kunnen genieten, als ik n' oud man ben," zei neef Jac zacht- moedjg, „en dat is mij voldoende." Hennery Walker stapte op en toen uij voorbij het huis kwam, waar oude Gark gewoond had «n dat nu door George Barstow was betrokken, sprak U'J den ouden man toe over de sohut- 'ig en vertelde wat Jac Clark had Sezegd. George Barstow gromde wat en liep bukkend en snuffelend door zijn voor tuintje. „Heb je soms wat verloren," vroeg Hennery Walkings zijn gescharrel gade- „Nee," mopperde George, „maan ik ^ina wat. Kijk,' zei hjj nijdig en Pukte iets op van aen grond. „Dat is ®°.u Let vijfde stuk bepoeierde lever, fjk bjer dezen morgen in mijn tuin jmd.* i^L^hery Walke Zei niets meer en s deuntje fluitend, heen, meening die hij kreeg over Jac Clark begon echter wel wat te beteren en Jac steeg belangrijk in zijn achting. Hij sprak er 's middags met Jac Clark over, maar Jac toonde zich zeer ver ontwaardigd en zeide, dat als iemand het zou durven wagen hem van zoo iets le beschuldigen, hij zijn hoofd aan pap zou knokken. Jac zeide nog, dat bij noopte, dat de kat nog 100 jaar zou leven en dat hij evenmin er aan had gedacht om dde kat te vergeven, als Hennery Walke er aan zou denken om zijn borreltje te betalen, als hij wist dat een ander het voor hem zou doen. Hier in „de Bloemkool" werden 's avonds geweldige weddenschappen aangegaan over den tijd, dal" de kat nog zou hebben te leven. Niemand gal het arme dier meer dan één maand en Bell Chambers zat het hardste op te scheppen en deed zoo veel middelen aan de hand om de kat van kant te maken, dat het wonder mooi was om aan te hooren. De arme George Barstow was ver stijfd van schrik, toen liij er van hoor de en de zorg die hij nu voor de kat droeg, was roerend om te zien. De helft van den tijd had hij de kat zorgvuldig opgesloten in de achter- slaapkamer en gedurende dde andere helft liet George hem geen oogenblik met rust, zoodat de kat hem begon te haten als de pest. De arme George verklaarde half suf a.an Hennerv Walker- dat hy nu ge dacht had zijn laatste jaren rustig cn onbekommerd te kunnen doorleven, maar door die lamme kat moest hij nu nog harder werken dan ooit te voren. „Het dier heeft wat meer frissche lucht en beweging noodig," oordeelde Hennery Walker. „En dan Jac Clark?" risporteerde George Bastuw. „Ik ben aan handen en voeten gebonden, ik durf het huis geen oogenblik te verlaten. Ik ben nog niet in „de Bloemkool" geweest, sinds ik die kat heb gekregen en vannacht ben ik drie maal mijn bed uit ge weest om te zien of ze nog veilig was." „Nou," zei Hennery Walker, „let op mijn woorden, als die kat niet wat meer beweging krijgt, zal je haar vast en zeker kwijt raken." „Dat zal ik zeker, als ze meer be weging krijgt," zei George Barstow";, „dat is vast!" Nadat Hennery Walker was heenge gaan,gaan, zat de geplaagde man nog lang in gedachten en besloot voior de kat een halsband cn een hondemket- tiug te koopen, En nadat hij daaraan de kat naa vastgemaakt, ging hij er mee door, het dorp wandelen. Het was bepaald een pretje voor alle Honden van Claybury, die allemaal getrouw achter .George en zijn kal aansjokten, maar de kat was niets op die belangstelling gesteld en raakte in zoo'n overspannende toestand, dal George niets meer met haar kou be ginnen. Thuis gekomen, kroeg het dier - een stuip en George, die zooiets had gelezen over stuipen' bij kinderen op de scheurkalender, gaf de kat een warm bad. De stuip hjeld direct op, maar toen ging de kat zoo le keer en rende zjj half dol de kamer heen en weer, dat George Barstow bang werd om haar nabij te komen, 's Avonds was de toestand van het kostbaar dier zoo bedenkelijk, dat George Barstow een boodschap stuur de aan Bell Chambres, die bekend stond als een kippen-, honden- en kat- tendokter en hem vroeg of hij de kat niet iets kon geven. Bill zeide, dat hij thuis wel 'n poeiertje had, dat de kat direct ziou genezen en hij ging direct heen om het te lrnlen. Spoedig was Bill terug en mengde toen het poeiertje met een stuk boter. Dit is de ma nier, aei Bill, otn 'n kat medicij nen in te geven. Je smeert haar in met die boter en dan likt zij "het met poeier en al op. Meteen wilde Bill beginnen om de ka-t met zijn kostelijk preparaat in te smeeren, maar George Borstow greep hem bij den arm en hield hem Hoe kan ik weten, zei hij, dat het geen vergift is. Jij ben een vriend van Jac. OLark en het is best mo gelijk dat hij jou heeft betaald om haar te vergiftigen. Kom, kom, zei Bill, zoo'n ge- meene streek' zal ik niet uithalen, daarvoor moest jij me toch beter kennen. Nou, goed dan, aei George Bar stow, Jij eet er eerst van en dan krijg je 2 shellings inpiaats van é.én Je kan gemakkelijk een nieuw smeer seltje maken. Ik dank je verschrikkelijk, aei Bill, 'n leelijk gezicht trekkend. Nou, drie shellings dan, aei Ge orge Barstow, die meer en meer wantrouwig werd.... vier shillings... ala dan.... vijf shillings Bill Chambers had er niet van terug en schudde het hoofd, waarop George Barstow steeds vaster" over tu.gd werd dat hij Bill had betrapten deze beproefde de kat om zeep te brengen door hem vergift te laten oplikken en boodt eindelijk TO shil lings als Bill eerst de proef met zich zelf nam. Bill tuurde naar de kluit boter en dan weer naar de 10 shillings op (le tafel en eindelijk haalde hij diep adem, hield zijn hand voor de oogen verzwolg de boterkluit en stak iege lijk de 10 shillings in zij'n zak. Je ziet Bill, dat ik mijn voor zorgen neem, aei George Barstow, met voldoening.' Bill Chambers gaf geen antwoord Hij zat daar als 'n natgeregende zak armenturf, zoo wit ais een la ken en hij trok zulke buitengewoon akelige gezichten, dat George bang voor hem werd. Ben je niet lekker Bill?, vroeg hij eindelijk. I Bill keek hem aan of hij een geestverschijning zag en opeens sloeg hij zij'n rooi© zakdoek voor z'n mond sprong van zijn stoel op en rende de deur uit, alsof de duivel hem op de hielen zat, George Barstow dacht eerst, dat Bill, verlokt door de 10 shillings, toch bet vergift maar had opgeslikt, maar later viel hem in dat Bill de gevoeligste maag had van heel Claij- burg en toen veranderde hij van opinie. Dein volgenden morgen was de kat weer heelemaal beter, maar Georga Barstow had zoo de schrik gekre gen, dat hij de kat geen minuut meer uit zijn oogen liet gaan, zoo- dat Jac. Clark begon t© denken; dat hij langer kon wachten op zijn erfenis, dan hij, achter alles, aan vankelijk had gedacht. Wie hem echter hoorde praten, zou gedacht hebben, dat hij de kat vurig lief had. In de „Bloemkool" namen wijl niet veel notitie van zijn praatjes behalv© dat wij elkaar zoo nu en dan eens 'n wenk gaven, iets wat hij slecht verdragen kon, maar thuis bij zijn vrouw en kinderen, werd zijn huichelpraat geloofd als ware het 'ft Evangelie. (Wórdt .vervolgd).

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 5