.ONS BLAD No- 436. Zaterdag 18 Maart 1922. 14e Jaargang. De 8-uren-dag. 1ste kwaliteit Stof n Nieuwste dessins Lafste prijzen Vraagt sta'en. Ziet de alage's. VERSPR 3D' R RICHTEN jopgE sum OIKSCIE BIGMAftlS BMKER's Koffis en Thee NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 39 Abonnementsprijs: Advertentieprijs; Per kwartaal voor Alkmaarf2— BlSfeaU* HOF 0 ALKMAAR. - TeSefOOfi: 433 Van 1-5 regels f 1.25; elkeregel meer f 0.25; Reclames Voor buiten Alkmaarf 2 85 OUrBÖU. nvt MLr\liiHHiVi REDACTIE No. 633 per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor. Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. g uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 2QO,—f 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15,— Het was eigenlijk reeds vóór de aanneming van de wet op den 8-uren dag te voorzien, dat bij de prakti sche doorvoering der nieuwe wet héél wat onberekenbare factoren zich zou den doen gelden. In ieder tijdperk zou zulks het geval ';eweest zijn, stééds zouden we hij toepassing van een zóó ingrijj enden maatregel voor onvoorziene en met al le berekening spottende uitkomsten -ijn komen te staan, nog daargelaten de speciaal Nederlandsche verduurde- ring ten opzichte van het buitenland, welke van een en ander gelijk wij indertijd schreven het gevolg zou moeten zijn, indien Nederland vrijwel op eigen gelegenheid den 8-urendag zou invoeren. Vooral eehter in jaren als welke wij •thans beleven, in welke de economi sche strijd om het bestaan van alle lauden zwaarder dan ooit is, moest de 8-urendag onvermoed groote, onver moed-ernstige gevolgen hebben; te meer waar tengevolge van de buiten- landsciie valuta vrijwel alle Nederland sche artikelen voor het buitenland te duur en daardoor onverkoopbaar wor den of geworden zijn. Tot ontzettend groot nadeel van ban del en industrie in Nederland, tot ver lamming van ons economisch leven, met als verschrikkelijke gevolgen: fi- nantiëele onmacht der fabrikanten en andere werkgevers, stopzetting of ver minderde werking van bedrijven, werk loosheid, ondersteuning van overheids wege, armoede, leed. Én dat alles in steeds noodlottiger wisselwerking. Want de moreele inzinking, welke door al deze treurigheden veroorzaakt wordt, moet ertoe bijdragen, dat onze volkskracht gestadig afneemt, dat de fabrikanten, en andere werkgevers steeds onmachtiger worden, dat de werkloozen gaan Vertwijfelen, en dat de onberaden daden van ieder in nood verkeerend volk ook hier niet uitblij ven. De Hemel moge ons ervoor sparen, dat het verloop der economische toe standen in ons land zóó treurig zal worden als elders het geval is, wan- leer een volk tot werkloosheid in het Internationaal economisch leven ge- ioemd wordt, doch, wanneer wij dit van den Hémel afbidden, dan mag van óns ook verlangd worden, dat wij d.w.z. alle burgers van Nederland ertoe zullen medewerken om het on heil van ons af te wenden. Moeten wij in dezé omstandigheden het feit, dat het wetsontwerp van Mi nister Aalberse tot invoering van den 8-urendag eenmaal werd aangenomen betreuren'? Geenszins! Er is indertijd een groote en een schoone daad gesteld; het leven van den arbeider is rustiger en meer verzekerd geworden; er is zeer uit 'Irukkelijk paal en perk gesteld aan den arbeidsduur; de werkgever, die „rueksichtlos" véél van zijn arbeiders zou willen vergen, is aan banden ge legd. Er is véél bereikt, en het Neder- landsche volk had zich gelukkig mo gen prijzen, als het zónder zijn on dergang' te bewerken de gevolgen van den 8-urendag zich duurzaam had kunnen laten voltrekken. 't Heeft tot onzen en tot vèler spijt niet zoo mogen wezen. 't Ware tè schoon geweest! De internationale verhoudingen dwingen tot een herziening van het eenmaal met zooveel enthousiasme ge nomen besluit. Om wille van het volksbestaan, om wille èn van fabrikanten en andere werkgevers èn van arbeiders moeten er maatregelen getroffen worden, wel ke offers eischen. Welke die offers voor de arbeiders zijn, blijkt uit het door ons reeds ge publiceerde voorstel van- Minister Aalberse tot wijziging der Arbeidswet 1919. Wij aarzelen niet, hier van „offers" te -spreken Doch zijn die offers den inzet een beter mogelijke voortzetting van ons economisch leven niet waard? Zal iémand zieli daaraan willen ont trekken, wanneer aller heil op het spel staat? Neen, onze arbeiders zijn tè goed, dan dat zij zich tegenover de gemeen schap en vooral ook tegenover zich zelf zóó onwelwillend zouden wil len toonen. Daarvan houden wij ons overtuigd En als men ons de vraag stelt, wélk middel tot verbetering van de econo mische omstandigheden ons nog het minst tegen de borst stuit: arbeidsver- lenging of loonsverlaging, dan aarze len wij niet, aan arbeidsverlenging de voorkeur te geven: daardoor'wordt liet levenspeil der arbeiders althans niet directelijk verlaagd, daardoor krij gen vrouw en kinderen het niet min der Véél wordt in deze dagen opge merkt, dat het allereerst de arbeiders zijn, die nu de nood nijpt de of fors moeten brengen. Iu 't algemeen is deze opmerking niet juist: wie zal het zeggen, hoe gróóte offers tallooze werkgevers niet alreeds gebracht hebben en nog steeds brengen om met inachtne ming van den 8-urendag nijverheid en handel in stand en de arbeiders aan het werk te houden! Doch die offers worden veelal ge bracht in stilte. Voorts mag nimmer vergeten wor den, dat het kapitaal, door middel waarvan de arbeiders hun loon win nen, toch het eigendom der werkge vers is: het eigendomsrecht een der noodzakelijkste steunpilaren voor de goede instandhouding der maat- scchappij blijft bij ons, katholieken, als een paal boven water staan! Wat inmiddels in deze dagen wèl op gemerkt mag worden, is, dat thans méér dan ooit betreurd moet worden, hoe in het iaatste jaar het schoone be drijfsraden-ideaal, waarin werkge ver en werknemer zich zoo vriend schappelijk en solidair hadden kun nen vinden op den achtergrond is geraakt. Zéker: „het rijsje moet groeien", doch als het rijsje minder belemme ring had ondervonden van meerdere zijden, dan zou het thans reeds veel krachtiger ópgekomen zijn, dan had er thans reeds meer algemeen een be ter wederzijdsch begrip kunnen be staan, dan was er meer voeling ge houden, dan waren de arbeiders nog dieper doordrongen geweest van de noodzakelijkheid der thans door Mi nister Aalberse voorgestelde Arbeids wetswijzigingen. Wij hopen en vertrouwen, dat de ar beiders deze noodzakelijkheid thans tóch wel zullen inzien, doch tevens hopen en vertrouwen wij ook, dat de Roomsche werkg'evers tegenover de hier door de arbeiders te brengen of fers in deze tijden aanleiding zul len vinden om met meer welwillend heid hun aandacht te wijden aan de oplossing der sociale kwestie zij het dan ook min of meer in den Fa C 8A8EUÜG, Sentismsns Tailors Fnidsen 50, t.o. de Nieuwstraat. en geest der bedrijfsraden, in ieder ge val: in den geest van verbroedering solidariteit! ttUITERLANl). DE ONLUSTEN AAN DEN RAND. De overmeestering van Fordsburg, de zuidelijke voorstad van Johannes burg, door de regeeringstroepen, schijnt de laatste krachten der rebellen te hebben gebroken. Er is weliswaar nog werk le verrichten, daar geïsoleerde troepjes opstandelingen nog zouden bunnen beproeven verzet te bieden, dochV.de strijdkrachten, welke ter be schikking der regeering slaan, zijn te talrijk om een lan.gdurigen tegenstand mogelijk te maken. Er is nog niet bekend gemaakt wat de regeering der Unie voornemens is met de dujzenden gevangen genomen rebellen te doen. Bij den strijd rondom Benoni is met ongekende verwoedheid gestreden. De staat van beleg was aigekondjgd, doch ten gevolge van een botsing tusschen een blanke en een inboorling ont- stond een hevig gevecht, waarbij de politic van alle zijden door de „roo- den" werd aangevallen. De politie drong eenige huizen binnen, waaruit werd gescholen, en nam zestig man gevangen. Daaronder bevond zich een Rus, die geen woord Nederlandsch of Engelsch kende. Hij was goed gewa pend en verklaarde einde Januari in het Randgebied te zijn aangekomen. Zondagnacht werden in Benoni ware orgiën gehouden. Woonhuizen en win kels werden leeggeplunderd en in brand gestoken. De „rooden" vuurden op elkeen, die in hun bereik kwam en dr. Dalston, de directeur van het hospitaal, moest om bescherming vra gen, daar de rebellen dreigden de ge wonden te zullen afmaken. Pracht-toes tanden DE IERSCHE KWESTIE. Een congres, dat in Ierland gehou den zou worden, waarin getracht zou worden het lersche leger te onttrekken aan de centrale regeering, gekozen door het volk, namelijk <le Dail Fire- ann, is door den Engelschen Minister van Verdediging verboden De Valera heeft gezegd, dat Ierland slechts door oorlog zijn onafhankelijk heid kon verkrijgen. Het was onjuist te zeggen, dal het leger bet verdrag wenschte. De Ieren moeten vólgens hem vechten voor hun rechten. De „Evening Standard" meldt nog omtrent bet doodschieten of zwaar verwonden iu hu nbed van drie zieke politiebeambten in een hospitaal te Galway door gemaskérde mannen, dat dit laaghartig misdrijf door vier man nen werd gepleegd, die van de gelegen heid gebruik maakten, dat de verpleeg sters baar avondeten nuttigden. Kort tevoren waren drie gemaskerden oen ander ziekenhuis binnengedrongen en hadden er een landbouwer doodge schoten, die verpleegd werd voor won den, bij een aanval in zijn woning opgedaan. Patrouilles van het lersche repu- blikeinscho leger en mannen der Royal Irish Constabulary zochten te- 'feuill-eton ZUH SLACHTOFFER 35. De heer Bernau keek haar aan alsof hij zijne ooren niet vertrouwde. Hij begreep er niets van. ,,0, speel maar niet de Verbaasde," Zei de stervende. „Zij is hier. Ik heb haar gezien." „Wie?" „Christine, mijne dochter." „Christine en waar was ze dan „Hier aan het voeteinde van mijn ped. Zij heeft mij omhelsd. Ik heb haar in mijne armen gedrukt. Ik zal niet sterven zonder haar teruggezien te hebben. Ze loopt toch geen gevaar, dokter De dokter begon er iets van te be grijpen. De arme vrouw, wier hersenen Verzwakt waren, had eene zinsbe goocheling gehad. Zij dacht zooveel Pan hare dochter, dat zij haar werkelijk haast het bed gezien had. Hij dankte den hemel, haar deze gunst geschon ken te hebben. De arme moecjer de kaarheid_ zeggent zou ecu wreedheid geweest zijn. Hij zeide :„Welnu, ja, zij is in staat geweest een oogenblik later te komen. Maar Vertel 't niet, zeg t aan niemand. Niemand heeft haar gezien." „Is 't niet zoo, dat zij een oogenblik geleden hier geweest is?" De dokter knikte met het hoofd. „Als ge eens wisr, wat ze mij ge zegd heeftWat heeft ze mij lief. Zij wil mij niet Veriaten. Zij zal mij met zich medenemen, zoodra ik mij iets beter gevoel. Het schijnt, dat de kleine Mark 't uitmuntend maakt zijn. Nooit zal men hent vinden. Hij wordt door soldaten bewaakt. Chris tine ook, zij heeft niets meer te vree zen." De arme vrouw ijlde. De dokter trachtte haar tot kalmte te brengen. „Ja, ja," zei hij, „maar spreek niet zooveelDat verzwakt u en ge zult minder snel beter worden." „Zoudt ge mij niet toestaan te Ver trekken „Jawel, als ge verstandig zijt." „En er is werkelijk niets meer te vrsezen „Neen, niets." „Dus die soldaten „Ja, ja, die bewaken Christine, slaap nu echter, als ge weder op krachten wilt komen." De barones legde het hoofd op het kussen en scheen in te slapen. Haar gelaat was kalm en zacht en er speeicle zelfs een glimlach om hare lippen, 't Was het zooeven gesmaakte geluk, dat haar zoo stemde.'De dokter be schouwde haar gedurende eenige oogenblikken en hij prevelde met een teederen bIik„Arme vrouw Vervolgens ging hij naast het bed zitten in een gemakkelijken stoel, waar hij steeds gewoon was te waken. De ademhaling van de zieke werd zwakker en zwakkeren als zij thans kon sterven, dacht hij, zou zij gelukkig heengaan met het beeld harer dochter voor oogen. Diepe stilte heerschte in het ver trek. Men hoorde buiten den herfst wind, die door de boonten huilde en de takken van de laatste bladeren beroofde. De dokter had een boek en keek het door. Zijn geest was elders. Hij dacht aan het ongeluk, dat Chris tine bedreigde, door het verlies der vrouw, die zij beiden zoo noode misten. Van tji,cj_tpt_tij(j keek h'i met sp_an- vergeefs naar de moordenaars. De „Manchester Guardian" maakt melding van een gerechtelijk onder zoek in Downpatriek (Ulster) naar het overlijden van zekeren Gilmore. Gil more bereed een motorfiets en hoorde blijkbaar het bevel om halt te houden niet. Een der specials, de 19-jarige Nederlander Vanel, die sedert meer dan een jaar in Ierland is en als palroulle-commandant optrad, loste daarop een schot met de bedoeling net rijwiel te raken en het tot staan te brengén, doch in plaats daarvan dood de dc kogel Gibnore. De jury besliste, dat dc wonde was toegebracht door een patrouille „specjales" in de uit oefening van haar taak. Het op touw gezette congres van het lersche republikeinsolie leger had ton doel een „uitvoerend comité van het leger" in te stellen. De voorloopige regeering beschouwde dit als een po ging om een militaire regeering tegen over haar zelf te stellen. DE TOESTAND IN BRITSCH- INDIE. Het spoorwegpersoneel te Tundla, waar de staking van den Oost-Indi- schen spoorweg was begonnen, heeft het wérk hervat op de door de maat schappij gestelde voorwaarden. Elders is de arbeid echter nog niet alge meen hervat. Dc Zaklta Kliel, een der meest in vloedrijke, zoowel ais rumoerige stam men der Afridi's, hebben z;cli neer gelegd bij de voorwaarden, w.lko de Indische regeering hun heeft opgelegd wegens nun aandeel in den Afghaan- sehen oorlog van 1919, en in verschil lende overvallen, wapendiefsfallen enz. Wat beduidt, dat hier weer een stam onderworpen werd Volgens den correspondent van de -,;D Express" iu Britseh-tndiö heeft dé rus van den prints van Wales den Laesland aldaar niet verbéterd. DE ACTIE IN MAROKKO. Bij de thans hervatte actie in Ma rokko hebben de Spanjaarden aan de Kcrlrivjer voor het eerst tanks ge bruikt tegen de Kabylen. DE CONFERENTIE VAN GENUA. Het Kopenbaagsche blad „Politiken" meldt uit Stockholm, dat de conferen tie der neutrale staten, waartoe de Zweedsche regeering uitnoodigingen heeft verzonden, thans a.s. Zaterdag in Stockholm zal beginnen. Do Zweedsche regeering heeft de volgende landen uitgenoodig'd: Noor wegen, Denemarken, Nederland, Span je en Zwitserland. Het staat nog niet vast, of dr. Wirth dan wel dr. Rathenau als leider der Duitsche delegatie naar Genua zal gaan. De beslissing hieromtrent zal afhankelijk worden gesteld van de vraag', of de minister-president van Engeland en Frankrijk persoonlijk al of niet aanwezig zullen zijn. In de betrokken kringen is men van opinie, dat Lloyd George onvoorwaar delijk zelf aan de onderhandelingen zal deelnemen en dat dientengevolge ook Poincaré er niet van zal afzien de conferentie persoonlijk bij te wo nen. DE TOESTAND TE FIUME. Uit Sussak wordt gemeld, dat het bevel oveT het revolutionaire leger is toevertrouwd aan den fascist Kabroe- ni. Het rev. comité gaf last tot de bij eenroeping van een Constituante bin nen 24 uur. Kabroeni nam de dicta tuur op zich. Te Fiume is de staat van ning naar het gelaat der barones, dat even wit was als de kussens, waar op het rustte. De dienstbode opende zacht de deur. „Heeft dokter onsniet meer noodig „Voor het oogenblik niet. Ge kunt naar bed gaan. Ge zult wel behoefte hebben aan slaap." „O, daarom is 't niet." „Zeker, ga maar naar bed. Als ik een van u beiden noodig heb, zal ik bellen." „Arme mevrouw," prevelde de dienstbode. Daarop wenschte zij den dokter goeden nacht en Verwijderde zich onhoorbaar. De heer Bernau nam zijn boek weder ter hand en opnieuw werd het doodstil. De barones sliep voortdu rend, maar hare ademhaling werd meer fluitend, meer benauwd. De dokter stond op. Over de zieke gejbogen, volgde hij Vol onrust de Verschijnselen. Plotseling trilde hij hevig. Een uitroep ontsnapte hem „O, mijn God, dat is het einde In hetzelfde oogenblik maakte de barones eene beweging, zij opende de .oogen, stak.de §rpien uit. en lispelde beleg afgekondigd. De fascisten heb ben de stad Sussak uitgenoodigd om zich aan hun gezag te ondeTwerpen. De bevolking van Fiume eischt onder drukking van de militaire dictatuur der fascisten. HET SCHRIKBEWIND TEGEN DE SOCIAAL-REVOLUTIONAIREN IN RUSLAND. De arbeidersleider Henderson heeft van de Russische delegatie in het buitenland telegrammen ontvangen, behelzende de mededeeling, dat de Sov jet-regeering besloten heeft haar poli tiek van terrorisme tegenover de so ciaal-revolutionaire partij te hervat ten. Gemeld wordt dat de leiders der sociaal-revolutionaire partij, die drie jaar in de gevangenis hebben gezeten 20 Maart zuilen terechtstaan, en ook dat de Sovjet voornemens is, hen te executeércn. De telegrammen dringen aan op de tusschenkomst van de so cialisten der geheele wereld. DE KATHOLIEKE PERS IN AMERIKA. Kipa meldt, dat de bisschop van Belleville, mgr. Althoff, aan zijri gees telijkheid een rondschrijven heeft ge zonden, waarin hij klaagt over de kort zichtigheid van vele Katholieken in Amerika, die nog maar niet het gewei dige belang der Katholieke pers kun nen inzien, en niet voelen, dat ze den plicht hebben haar'te steunen. In een brochure van het „Nat. Cath. Welf Council", aldus mgr. Althoff, staat, dat het meerendeel der Katholie ken in de Ver. Staten geen Katholieke bladen lezen. En dit is een onomstoo- telijk feit. Van de bijna 20 milïioeu Katholieken is nog geen millioen op Katholieke kranten geabonneerd. Ge middeld 5 personen maken in Ameri ka een gezin uit. Derhalve komt in één millioen slechts van de vier millioen katholieke huisgezinnen een katholiek blad. Ten slotte wijst Z. D. H. erop, dat He Pausen steeds hebben verklaard, dat de Katholieke pers tegenwoordig een gewichtige en heilige zending te vervullen heeft en dat derhalve ieder Katholiek den plicht heeft de Katho lieke pers te steunen, en spoort de geestelijkheid aan, in verband met de reeds -begonnen persmaand, om met behulp der Katholieke vereenigingen een systematische campagne op touw te zetten, zoodat in 't vervolg elk Ka tholiek gezin op minstens één Katho liek blad is geabonneerd. BEDROGEN WERKLOOZEN. Een menigte van 6000 man, voor het meerendeel uit vreemdelingen bestaan ■de, en elk van „werkbrief jes" voorzien hebben dezer dagen het arbeidsbureau van Ford's hoogovenwerken in Spring well bestormd. De werkbriefjes bleken vervalseht te zijn. Zij droegen de nagemaakte handteekening van Henry Ford, en waren door de mannen van een onbe kend persoon voor vijf tot vijftig dol lar gekocht. Toen de vervalsching aan het licht kwam, ontstond er groot tumult onder de. werkloozen, die hun geld van de Ford-onderneming terugeischten. EEN LEEGE URN. Dezer dagen is te Straatsburg het standbeeld afgebroken van Keizer Wil helm I, op de vroegere Kaiserplatz, thans de Place de la République. Toen in 1911 de eerste steen werd gelegd, deelden de Duitsche bladen mede, dat onder het beeld een urn met muntstukken, dragende de beelte nis van den overleden keizer, was be graven. Deze urn is ook werkelijk te voor- „Christine, mijne dochter 1" Hare lippen maakten het geluid Van een vurigen kus, daarop viel zij weder achterover. Zij was dood Dood, dacht de dokter, in de armen van hare dochter, hoewel deze afwezig was. Hij dankte den hemel, dat zij op die wijze gestorven was. Hij ging naar den schoorsteen, trok aan de schel koord en eenige minuten later snelde de dienstbode toe. De heer Bérnau wees naar hare meesteresAlles is geëindigd," zei hij, De vrouw viel op hare knieën en barstte in snikken los. De tijding van den dood der barones verspreidde zich spoedig in den om trek en kwam ter oore van markies d'Arbois. Hij ontbood dadelijk zijnen zaakgelastigde, den heer Lantin. „Welnu," zei hij, mijn schoonmoe der is dood." „Ik weet het, mijnheer de markies." „En hare dochter is niet Versche nen „Ik begrijp er niets Van. Die men- schen zijn sterker dan ik dacht. Maar zij kan toch niet nalaten bij de be grafenis te komen. Als zij niet komt, .zullen wij een anderen weg inslaan^ zegt tegen Ik gebruik nooit anders dan want dan heeft men BESLIST het BESTE. Eerste Alkmaarsche Eiecfrische Koffiebranderij en Theehandel. schijn gekomen, maar de munstukken ontbraken. Een politieonderzoek heeft uitgewezen, dat hier van diefstal geen sprake kan zijn, zoodat indertijd een ledige urn moet zijn begraven. HET DUITSCHE KIND TE NANCY. Omtrent de aangelegenheid van een Duitsch kind dat te Naney werd vastgehouden in verband met een schuld van een Duitsche aan een Fransche familie wordt medege deeld, dat de Duitsche legatie te Pa rijs er in geslaagd is de zaak te rege len. De gevraagde som gelds wordt door de Duitsche legatie voorgescho ten en bij de politie te Nancy gedepo neerd. EEN VONNIS. Een arbeider, Klingier, die op de markt te Dinkelsbuhl in den Nieuw jaarsnacht een bom wierp, waardoor 25 personen zwaar werden gewond, is tot negen jaar tuchthuisstraf en vijf jaar eerverlies veroordeeld. Hij beken do de daad te hebben gepleegd omda' zijn makker niet uit de hechtenis ont slagen werd. HANDIG GEDAAN. Dezer dagen werd een Russisch por tretschilder Georg Loukinsky in een achterbuurt van Mentone overvallen en beroofd. Toen hij weer van de ont vangen slagen was bijgekomen, liep liij naar eèn politiebureau om bet ge beurde aan te geven. Hij vroeg papiei en potlood, maakte snel een schets van zijn aanvaller: twee politie-agenten gingen erop uit, gewapend met dit sig nalement, en binnen een half uur wat de 'dader gearresteerd. KuRTt BüRiCHTEN- In een zitting van de Spaansohe Kamer heeft de socialistische afge vaardigde Saborit den minister van Publieke Werken verzocht om te itn- termedieeren in de mijnwerkcrsslaking te Perarubia. De directie der fabrieken van Krupp deelt mede, dat tot 15 Februari 1850 geëmployeerden, van wie 500 ar beiders, voor meer dan 23 m.llioen mark aandeelen hebben getcökend. Volgens een bericht uit Ham burg is daar de Hausa-Kenaalvereeni- ging opgericht, die ten doel lieeft da drie llausasteden, Hamburg, Bremen en Liibeck, door een gToot kanaal te verbinden. Na den dierentuin te Hamburg zal thans ook die te München we gens gebrek aan middelen tot onder houd worden gesloten. Gemeld wordt, dat de Tsjecho- Slawaaksche communisten de algemee- ne staking voor de landarbeiders heb ben afgekondigd. Slechts 600 namen daaraan deel. Talrijke choleragevallen in de Oekrajine worden gemeld. Do Duitsche Reiohspost kondigt nieuwe tariefverhoogineng aan, welke echter nog niet op 1 April in wer king zullen treden. Een wetsontwerp is verschenen !ot redeling van den aanvoer, de dis tributie en de prijzen van couranten- paier en de grondstoffen daarvoor in Duitschland. De Raad van den Volkenbond zal 3 April bijeenkomen. Die duivelsche dokter houdt ons voor den gek. Hij alleen onderhoudt brief wisseling met mevrouw de markiezin, en hij is in staat geweest om voor haar de ziekte harer moeder te ver bergen, maar hij kan toch onmogelijk verhelen, dat zij dood is. Ge zult zien, dat alles naar wensch zal gaan." In strijd met de verwachtingen Van den heer Lantin verscheen Christine niet bij de begrafenis harer moeder. De eenige rouwdragende was dok ter Bernau, en eerst den dag na de begrafenis schreef deze aan Christine om haar de smartelijke gebeurtenis mede te deelen. Hij vertelde aan de jonge vrouw de laatste oogenblikken der barones, die stierf in de meening, dat zij haar omhelsde. Hij zeide haar dat de barones er in toegestemd had, voor haar kind te verbergen hoe ziek zij was, uitvrees dat deze hare schuil» plaats zou verlaten en de onvoorzich tigheid zou begaan, op het kasteel te komen, waar zij dadelijk overvallen zou zijn geworden. Om Mark te redden," had de barones zich deze opoffering- getroost en om die reden moest hare" dochter zich er ook kalm bij neer- i leggen, -..Wofdi; ver vol vd, 4

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1