Voor het Heiligdom ïan Eerherstel zijnde aan het slot zijner rede, be sprak mr Bomans mee.r in 't bijzon der Ir ns Katholiek Staatsprogram. Efcn daverend applaus viel den heer Romans op het einde ten deeL Daarna sluiting door den Voorzit ter niet gebed. I HARENKARSPEL'. HARENKARSPEL. Gemeenteraad. Dinsdag 14 Maart j.l. vergaderde de raad dezer gemeente. De raad was voltallig. De Voorzitter opent de vergadering waarna de notulen gelezen en on gewijzigd vastgesteld worden. De Voorzitter deelt mede, dat door Mej. Tuk ontslag is aangevraagd en gegeven als tijdelijk onderwijzeres en in die plaats Sdh'oten, Leiden is benoemd, zoodat ïfet onderwijs onge stoord zijn gang gaat. De collecte gehbuden door eenige jonge dames al'liier voor de noodlij denden in de Drenthschè Venen Weeft opgebracht de som van f 334.25. Voorzitter brengt openlijk dank aan de gevers. Bij de kasopname op 7 Maart j.l. 'gehouden moest zijn en wais f 246.43 De kohieren schoolgeld zijn door Ged. Staten goedgekeurd over Eet 4de kwartaal. De gesloten leening ten behoeve der gemeente is geplaatst op aandeeien van 300 onder de ge nie enten aren tegen 6 pCt. De nooduitkeeri tg aan de gemeen ten in verband met de distributie be draagt f 2777.68. Verder deelt de Voorzitter mede, dat zich' voor on derwijzer aan de school 'te Wlaarland geen sollicitanten hebben aangemeld Waarom B. en W. in overleg met den inspecteur en het hoofd der school hebben besloten geen verdere aproeping te doen, voornamelijk met de daar op hand zijnde veranderin gen. Werd algemeen goedgevonden. De Secretaris geeft verslag van den keuringsdienst 1921, waaruit wij op merken dat 364 keuringen zijn ge daan, waarvan 78 voor noodslachting Ingekomen is een schrijven van de afdeeling van het witte hluis om de indertijd toegestane subsidie van f 1200 te verhoogen in verband met de benoeming van een wijkverpleeg ster, wat nogal moeilijkheden mee brengt. Het voorstel van B. en W. om de subsidie niet te verhoogen, wordt algemeen gesteund. Allen zijn van ïneenlng, dat indien h'et noodig is om de uitgaven te bestrijden nreer iïnanciëele steun zal moeten worden gevraagd, 'deze aanvrage kan worden geiiciht tot de kerkbesturen of tot de leden, door contributie-verhooging Ook deelt de Voorzitter mede, dat voor onderwijzer aan de school te Diikshorn zich' 2 sollicitanten h'ebben aangemeld en dat het heden de laat ste dag daarvoor is. Thans komt aan de orde de veel besproken Waterleiding. De Voorzitter deelt mede, dat 7 adressen zijn ingekomen en 6 adres sen zijn van denzelfden inhoud en tezamen onderteekend door 192 per sonen, waarin om financiëele rede nen wordt aangezegd de aansluiting niet verplichtend te stellen. Het ze vende adres komende uit 'het oost- deel der gemeente en 67 handteeke- ningen bevattende was iets anders ingekleed. Daarin wordt gewezen op de hooge kosten van aansluiting enz. Adressanten beweren, dat de ge zondheidstoestand volstrekt niet on gunstig is en zeggen dat de gezond heid in handen van h'oogere macht berust- Dit besluit werd genoemd een Russische maatregel op Hollandschën bodem. De Voorzitter zegt in de verga dering met B. en W. de zaak te hebben besproken en het besluit van B. en W. was om niettegenstaand het groote aantal handteekeningen, de adressen voor kennisgeving aan te nemen. B. en W. zijn van oordeel, dat nu de aanbestedingen in verband met het raadsbesluit reeds hebben plaats gehad en het benoodigde ma teriaal reeds wordt aangebracht, het dus ondoenlijk is om zich terug te trekken. Waarom zegt spr., is in den beginne niet geprotesteerd? Toen sdiieen het of het een behoefte was voor onze gemeente en nu alles in orde is en het besluit is goedgekeurd, nu krijgt men allerlei tegensputtering Wij hebben den slechtsten tijd voor de uit te voe-en werken gehad, zegt spr. en hoopt, dat wanneer de zaak in orde is een ieder voldaan is over de resultaten der waterleiding. De heer Dekker is van meening, dat de waterleiding als zijnde een Provincial bedrijf door ons allen moet worden gesteund en onderhou den en dat wij toch zeker moeten bij dragen in de kosten van dit bedrijf. En ais er dan een stroom van zuiver water gaat door onze gemeente, zou het toch zegt spr., onzin zijn er niet 'van te gebruiken. Als wij zien hoe het bij ons gaat in den zomer als het wat droog is, de één betrekt water uit een kuil, een ander uit de z.g.n. zoetwaterslooten en men zegt dat is altijd nog zoo geweest. Maar bedenk eens wat er in dat water leeft, maar ook Wat er in sterft. Hoeveel kadavers ziet men soms niet drijven en dat water wordt maar heel ge rust gebruikt. Hoeveel ziekten kan dit toch veroorzaken. Maar zegt spr., het is gedwongen en daarom is het, dat men er zoo tegen gekant is. Spr. gelooft, dat als de aansluiting voor dc electrif-ieatie ook verplichtend was geweest, men dan dezelfde tegen werking zou hebben ondervonden. De heer S. de Vries is het met de vorige spreker volkomen eens en zegt dat het besluit is genomen in - overeenstemming met de gemeente-' naren. Ook de heer Bakker is van hetzelfde gevoelen en is er voor dé bedoelde adressen voor kennisgeving aan te nemen. Ook vraagt den heer Dekker wat er zou gebeuren als de raad zijn vorig besluit introk. De Voorzitter zegt, dat het moei lijk is te zeggen wat dan zou gebeu ren en gelooft niet dat dit door Ged. Staten dadelijk zou worden goedge keurd. Er zijn zegt spr., tussdfen de eerste besprekingen en. Wet raads besluit wel 13 weken .verloopen. Hadden Wij toen de adressen ge had, dit zou alsdan invloed Rebben uitgeoefend op den Raad. De meening van B. en W. is nog dezelfde zegt spr., als in den afge- loopen zömer, toen de bakken ledig waren, n.I. dat de waterleiding voor onze gemeente gewen se'it, zelfs noo- dig is. Maar ik'maak me sterk, zegt de Voorzitter met de gedachte, dat sommige tegenstanders nu al reeds voorstanders zijn geworden en dat de zaak wel in orde zal komen, als de verplichte aansluiting niet direct al te streng wordt toegepast. Door den Voorzitter wordt nog besproken de inhoud van Wet adres uit Bet oostdeel der gemeente, waarin wordt gezegd, dat men de gezondheid aan hoogere macht moet toevertrou wen. Voorzitter gaat hiermede vol komen aticioord, maar meent dat men toen niet Gods water over Gods ak ker mag laten loopen en al is de gezondheidstoestand juist niet ongun stig, misschien was deze nog gun stiger als men waterleiding Bad. Voor zitter vraagt of iemand nog Bet woord over deze zaak verlangt. De Beer Francis kan zich' zeer goed indenken dat er bezwaren be staan, maar gelooft niet, dat deze be zwaren opwegen tegen de voordeelen welke door aansluiting zullen wor den verkregen. Spreker zegt, wat hoorde men de laatste jaren en vooral in den afgelopen drogen zomer veel zeggen: de stedeling heeft toch maar veel voor, bij ons plaatelandsbewo- ners. Ze hebben gas, ze Webben elec- trisch en ook waterleiding en wij Web ben liet niet en nu is de gelegenheid om aan te sluiten en nu komen de protesten. Maar spr. zegt, dat het een onverantwoordelijke cfaad van den raad zou zijn geweest als hij' deze gelegenheid tot aansluiting niet had aangegrepen nu de leiding door de gemeente gaat zou in ieder geval de schade moeten betalen en dat bedrag zou duizenden guldens beioo- pen. Spreker zegt, dat het Wem veel genoegen verschaft, dat de raad met het voorstel van B. en Wj. sympathi seert. Het voorstel van B. en W. om de adressen voor kennisgeving aan te ne men, wordt met algemeen® stemtoon aangenomen^ Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de heeren Blad, J Burger en W. Stroopcr voor de school te Kerkebuurt, de heeren v. d. Laan, A. Kistemaker en J. Spaan voor Dirks hoorn, de heeren J. Re aud, J. Borst en P. Bekker voor Waarland. De Voorzitter bespreek 1/Jen toe stand, welke zich gaat voordoen als de scholen te Kerkebuurt en Waar land zullen worden omgezet in bij zondere scholen en zegt met de an dersdenkende ouders te hebben ge sproken. Dezen waren allen zoo be reidwillig, dat zij hunne kinderen dan naar de dichtstbijgelegen scholen zou den zenden, alilians die van de school te Kerkebuurt. Te Waarland is dit met het oog op de veel grootere afstanden niet zoo gemakkrlijk uit te voeren en hebben deze ouders verzocht of het niet mógelijk was voor deze kin deren (nel zijn er 15 of 16) een één- inanssciiool te bouwen. B.,en W. meen- -1, jtlat ze aan dit rechtmatig ver- .„k moesten voldoen. De onderwijzerswoningen zullen aan het R. K. Kerkbestuur worden over gedaan. Het voorstel van B„ en W. om de levering van 16 banken en verdere schoolmeubelen voor de schooi te Dirkshorn aan te besteden onder de burgers, wordt goedgevonden. De Voorzitter zeg'l, dat met de in werkingtreding der nieuwe schoolwet ook het 6 weken werkverlof is inge trokken. Dit is teruggebracht op 2 weken en dan énkel voor eigen be drijf, B. en W. stellen voor ont den tijd, waarin landbouwverlof kan wor den aangevraagd, te bepalen in de 4 eerste weken van Juni. De heer Dekker vindt het vreemd en ook heel aanstoolelijk, dat wel de kinderen verlof kunnen krijgen om te werken in eigen bedrijf, maar dat kjnderen, wier ouders geen bedrijf hebben, hiervan verstoken blijven. De Voorzitter zegt, dat dit in de wet is opgenomen ein hier 'kunnen wij piet» tegen doen. Het vermenig- vuldigingstijler voor de inkomstenbe lasting werd bepaald op 1.05 voor het belastingjaar 192223. Ook werd bij de gemeente aange klopt om steun te verleenen aan een voetbalclub. B en W„ stellen voor om te besluiten aan dergelijke sport verenigingen steun te verleenen, niet om zoo maar voor den voet weg te m bsidieeren, maar ieder geval op idizelf le behandelen. De Voorzitter zegt wel wat te ge voelen voor dergelijke vereerdgingen, Het zijn veelal jongens van een, jaar of 15, 16 e nmen kan hen op die manier van de straat en uit de kroeg houden De heer de Vries vindt, dat B. en W. in deze de zaak wel wat voor uitloopen en is bang, dat vele aan vragen zouden Komen. Spr. zegt wel voor steunverleening te zijn als het betrof een vereniging, welke levens vatbaarheid schijnt te bezitten. De heer Bakker zegt geen man te zijn (van vooruitloopen, maar vindt, dat men met den tijd mee tnloet gaan en zoo men deze dingen niet steunt, komen ze ook niet of moeilijk tot stand. De neer Dekker zegt ook een voor stander te zijn van ontspanning voor de jeugd. Dan weet je tenminste waar de jongens zijn en spr. vindt het ook geen vooruitloopen, want het is todh reeds aangevraagd. Ook de heer Francis kan zjch best met het voorstel van B. en W. ver eenigen. Zoodat het voorstel wordt aangenomen met tegenstemmer de heer de Vries. Bij de rondvraag informeert de hr. Dekker naar de electrificatie van Waarland, wijl spr. het niet gewenscht acht dat men ons strains vuur en wa ter tegelijk zal gaan bezorgen. De Voorzitter zegt op het oogen- blik geen inlichtingen te kunnen geven wijl hij hieromtrent niets meer heeft .gehoord, maar zegt toe, dat hij zal informeeren. Hierna volgde sluiitng. WAARLAND'. WAARLAND. Verhuurd. De 2 per- 'eeelcn weiland van den heer C. Blan- kendaal, te zamen groot 3.40.30 H.AV zijn voor den tijd van 1 jaar ver huurd aan den heer J. Zult, voor de som van T6oó. ZUID-SCHARWOUDE. ZD.-SCHARWOUDE. Raads- v e r gr a d e r i n g> op Donderdag 16 Maart. Afwezig de heer Bekker met kennisgeving. Na opening" vraag't de voorzitter of er bezwaren zijn tegen de no tulen. Dit niet het geval zijnde worden de notulen vastgesteld. De voorzitter doet hierna me- dedeeling, dat Ged. Staten heb ben goedgekeurd de geklleeniiiff oevr het electrisch bedrijf en de Gemeenterekening 1921. Ingeko men is het verslag van het Vleeschkeuringsbedriii waarvan de ontvangsten en uitgaven eikander vrijwel dekken, alsmede het., ver slag der Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Een en ander wordt voor kennisgeving' aangeno men. Verder deelt de voorzitter mee, dat wegens de nooduitkeerings- wet aan de gemeente door het Rijk zal worden uitgekeerd f 672.38 waaruit blijkt dat de H. O. het dubbele bedraagt van het kohier der Rijksinkomstenbelasting ia deze gemeente. Ingekomen is een adres onder- teekend door 337 ingezetenen, pro testeerende tegen de verplichte aansluiting bij de Waterleiding', waartegen men zich krachtig zal verzetten en verzocht wordt de verplichtingsmaatregel in te trek ken. B. en W. stellen voor zonder hierover discussie te voeren, het adres voor kennisgeving' aan te nemen, waartoe niemand het woord verlangende, wordt beslo- Hierna stellen B. en W, voor uit bezuinigiingsooigpunt niet meer van gemeentewege op Raadsver gaderingen, waarvoor presentie geld wordt gegeven, thee of an- andere ververschingen alsmede si garen beschikbaar te stellen. De heer de Jong kan hiermede accoord gaan en verzoekt dat dan voortaan een karat water aanwe zig is. De heer Zeeman meent dat vol gens het Reglement van orde het rooken tijdens de vergaderingen verboden is en acht het rooken 011- gewenscht voor personen die hier last van hebben. Ook zou hij met het oog op het feit dat mogelijk in de toekomst vrouwen in den Raad zullen komen, wensche'iijk achten dat er niet gerookt werd. De voorzitter zegt dat alleen in het Regl. van orde verboden wordt het rooken van de heeren van de Pers of anderen, maar niet van de leden. Voorzitter zegt toe. dat voortaan een karaf water aanwezig zal zijn. Het voorstel B. en Wi. wordt aangenomen. Terugkomende op het gespro kene van den heer Zeeman, in zake^ et rooken, zegt de voorzitter dat wanneer iemand die hiervan hinder heeft, verzoekt het rooken na te laten, men zeer wel aan een dergelijk verzoek gevolg zal go ven. Overigens zou spr. dit niet bij besluit willen verbieden. De heer Zeeman zegt, dat hij het niet graag voor zichzelf vraagt maar vindt het in het algemeen vooral voor vrouwen hinderlijk en als het verboden wordt, gebeurt het niet meer. Dit gaat den heer Kroon wel wat te ver. Spr. stelt zich voor dat het zou kunnen gebeuren dat hij en zijn vrouw tegelijk in den Raad zouden kunnen zijn, en waar mijn vrouw thuis geen bezwaren tegen het rooken heeft zou zii dit hier toch ook niet hebben, (bil.) De voorzitter yoegt hier nog bij, dat het zich zou kunnen voordoen dat toekomstige vrouwelijke raads leden zelf graag een sigaretje zouden willen rooken, in aanmer king genomen de geest der tij den. (Alg. vrooliikheid). De voorzitter stelt aan de orde een voorstel tot aanvulling van de instructie van den Gemeente- brandgevaar of diefstal te bepalen dat bedragen die niet onmiddellijk noodig; zijn, gestort worden bij 'n Bankinstelling door den Raad aan te wijzen en dat deze gelden niet zonder permissie van B. en Wi. kunnen worden opgenomen. Ver der het maximumbedrag van kas geld] te bepalen op f 1000.— De heer Kramer stelt in ver- band hiermede voor, iets verder te gaan en het geld tegen inbraak en brandgevaar te verzekeren. De voorzitter juicht ook dit toe. waarna, aangezien de Raad met de voorstellen accoord gaat, spr. voorstelt de gelden te deponeeren bij de Rafeissenbank. De heer Berkhout vraagt bij wel ken van de twee hier bestaande banken. Spr. zou zeggen bij die, welke de meeste rente geeft. De voorzitter zegt, dat B. en W. geen voorkeur hebben, maar voor stellen bij bank II. De heer Kroon zegt, dat de rente daar 5 pCt. is. De heer Berkhout meent dat de andere Bank minder rente geeft. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen. Aan de orde is vaststelling huis houdelijk reglement der Comm. tot wering van- Cchioolverznim, waartoe wordt besloten en benoe ming leden van deze Commissie. Aan de heeren Berkhouwer en J. de Geus, die niet kunnen worden herbenoemd wordt onder dank eervol ontslag verleend. Benoemd worden de heeren v. Minnen, C. Kramer, G. Gutter, B. v. Loenen en C. de Boer Wz. Besloten wordt tot het aangaan van 'n geldleening voor de U.L.O. school groot f 2700.— tegen een rente van hoogstens 6 pCt. en in 15 jaren af te lossen. Volgens art. 13 der Leerplicht wet moet de Raad een termijn be palen voor de twee weken Tuin- bouwverlof die kunnen worden verleend. B. en Wi stellen het tijd- vak van 1—28 juni voor met het oog op het koolplanten. Op de vraag van den hr. Groen antwoordt de voorz. dat dit geheel' buiten de gewone vacantie om gaat. De heer Zeeman vraagt or het niet gewenscht is dit tijdvak ge lijk de gewone vacantie .e doen vallen, oim de kinderen zoo min mogelijk aan het onderwijs te ont trekken. De heer Groen kan zich, aange zien de vroegere 6 weken ai tot 2 weken zijn ingekrompen wel met het voorstel B. en W. vereenigen. De heer Berkhout eveneens, om dat de gewone vacantie moet be stemd blijven voor de ontspan ning der kinderen en hiervan ais gelijk was weinig zou terecht ko men. Het voorstel wordt met alge- meene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag informeert de heef Berkhout naar de proef in de schooi met de gaskachel en hoe het er bij staat met de klok. Voorzitter antwoordt dat om trent de gaskachels nog geen me- dedeelingen kunnen worden ge daan. Wat de klok betreft is men nog steeds aan het onderhandelen met het ministerie van onderwijs over de kosten, die de Minister nu weer voor rekening van de ge meente brengen, waar gebleken is dat voor deze kleinere klok 'n nieuwe luids oei noodig is, mee- nen B. en W. in de geest van den Raad te handelen door te trachten den Minister van zijn zienswijze te rug te brengen. De heer Groen zegt de jongelui graag de voetbafliefhebberij te gunnen, maar met het voetballen op de openbare straat begint het een bedenkelijken kant uit te gaan. Het blijft nu nog bij kleine onge lukken, maar .aanstonds gebeuren er groote. Spr. verzoekt maatre gelen tegen de voetballerij op straat. Voorzitter zegt het hiermede vol komen eens te zijn, er zal streng tegen opgetreden worden, o.a. door het afnemen van den bal'. Het is niet aan de orde, maar er zou eens aan een terreintie "ge dacht kunnen worden. De heer Groen vreest dat hier mee het kwaad niet zou voorko men worden. De heer Zeeman zegt, dat hier geen terrein is te vinden, maar zou er veel voor gevoelen, men moet de jeugd tegemoetkomen in deze. De heer Groen zegt, dat wii al len vroeger ook op straat hebben gespeeld. De manier waarop, was echter anders, dit wordt levensge vaarlijk. De voorzitter is het eens, dat af gezien van een terrein het natuur lijk niet opgaat om' de straat hier voor te gebruiken. De heer De Jong vestigt nog maals de aandacht op de noodzaak van bestrating van den weg ten noordden van de Kerk. Voorzitter zegt, dat dit in de ge dachte van B. en W. is en sluit hierna de vergadering:, waarna de Raad in comité gaat. KNKHUIZEN. ENKHUIZEN. Jaarvergadering Harddraverij-vereeoiiging Enkhuizen en, Omstreken. Donderdagavnod werd in de Kolfbaan van den heer C. Loots de jaarvergadering gehouden van bo vengenoemde vereeniging. Uit het jaarverslag van den secreta- rin nlljkt, dat de vereeniging in zeer bloeienden toestand verkeerd. Het aan tal leden is in 1921 geslegen van 457 tot 473. De kas bleek na zeer belang rijke materiaalaankoop van ruim f600 een said ote hebben van f1616.54. De rekening, op verzoek van den voor zitter, door de heeren Jongbloed en Hooiveld nagezien, werd in orde be vonden, waarna de penningm. werd ge dechargeerd. Al» bestuurslid werd herkozen de heer P. Zwagerman, terwijl in de plaats van den beer Jb. Koster, die voor een herrbenoeming niet in aanmerking wensohte te komen, werd voorzien door de verkiezing van den heer H. D. Dade. Beide heeren lieten zjcli hun ne benoeming welgevallen. Het bestuur bestaat thans uit de heeren: C. Stapel Sr., voorzitter; Jb. Stelling, vice-voorzitterD. F. Beek hoven, secretaris; Joh. Buiter, penning meester; H. D. Dade, P. Oud, Jb. Schuurman, C. Stadegaard en P. Zwa german, leden. HEILOQ. HEILOO. „St. Joseph". Donder ■dag wond hteld da bouwvakarbeiders hond „&t. Jo-eph" en uitstekend bo zoohte vergadering in het lokaal van M. van Straten. De vporz'tter opende de vergade- ring. B© notulen werden goedge keurd. Ingekomen stukken. 'Van het hoofdbestuur een bepaling dat voor nieuwe en overkomende Jden geldt dat zij een half jaar in het bouw- vakbedrijf moeten werkzaam ziijin om als lid te worden aangenomen (vroeger 3 maanden) en dat tev«?ns dadelijk een entree g ld tnag' wór den betaald. Idem dat de u'tkeering bij ztekte wordt opgeheven ten ein de door verhoog'ng' der bijdrage voor de werkloozenkas, de uitkee- r'ng bij werk loosheid te kunnen blij ven verstrekken. De voorz't er gaf daarna verslag van de vergider ng van voorzitters in den Bondsraad. De heer van der Aa betreurt heit, voor g acute gezinnen dat do ztekte- ui ticeer ing is opgeheven. Spr. zou plaatselijk een ondersteuning voer deïjen willen oprichten. De vioorz't'er voelt daar veel voor Het zal een punt van bespreking cp de bestuursvergadering uitmaken vellicht kómt dit op de eerstc-olgen de vergadering aan de orde. Besloten wordt om Pp den feestdag van den Patroonheilige ,St. Jozef" een H. Mrs üe 'laten lezan, 's mor gens te 7 uur. De voorz' teer wekt op dat allen, getooid met insigne, tot de H. Ta fel naderen. Daarna sluiting. MEDEMRLIK. MED'EMBLIK. Gemeenteraad. Afwez'g wegens ziekte da heer W. C. Snel. De voorzitter opent de vergadering De notulen worden goedgek urd. Van Ged. Staten :s ingekomen: Goedkeuring van de verordening op de gasfabriek, idem verorden! g plaatselijke belasting; idem uitgifte erfpacht; idem proces brands to fen. Noodu:tic© ring aan de gerncn te volgens da wet van 12 Nov. 1921 100 pOt. wordt uitgekeerd. Goedgekeurd is verder do instructie Gemeente opz'chter; id. Suppl. Ho hier 1921 1922; welke stukken voor kennisgeving worden aangeno men. Adres van B. Maret, welke ver zoekt om ontheffng van de bouw en wonhgwet voor het bouwen van een schuurtje. De mevrderhe'd van B. en W. stelt voor goedgunstig 1e beschikken. Weth. Kooij zeg., dat hij niet tegen dit verzoek is, maar spr. stelt voor een wijzgjng in de bouw en won rgret aan te brmgen, daar omtheffn.g toch steeds aangevraagd en toegestaan wordt. De heer Vlaming vraagt zich af, waar dan het e'nde zal zajn. Het gevraagde wordt verleend. Mededeel ng van de viilingw: reeni g'ngen „St. Joreph", de „Eendracht" alhier, en „Ons Belang" te Opper does, welke het nood g achten, dat er een overhaal kómt aan de W©stp,r- haven, daar het niet alleen van belang is voor de bouwers, maar ook voor den handel, er is groote be hoefte aan een vlug vervo r. Ver zocht wordt, om een subsidie of het nemen van aandeeien groot flOO.— De voorz t er stelt voor, deze zaak direct te behandelen ©n meent dat wij een voorbeeld moeten ge,ven, daar het zeker ook een gemeen e belang is, dat hier een overhaal komt. De besturen der betrokken vereen'gingen hebben ook een adres g .'zonden aan de water lohappen. De voorzitter stelt voor, 10 aan deeien te nemen groot flOO.— De heer Kooij vraagt, hoe groot het benoodgie kapitaal is. Dit is nog niet bekend. De her-r Kooij kan zich met het voorrtel van den voor- z tier be t vereenig n. G en der le den is er tegen. Be heer Vlaming Vraagt, of het werkvolk geen schade zal hebben van den overhaal. De voorzitter meent van niet, als het vervoer beter wordt, zal ek meer handel komen. De heer "Waijer vraag' naar de rente; wordt deze gegarandaird? De voorzitter zegt, dat dit nog niet be bepalen s. De heer Meij'er meant, dat de spiooriar'even wellieht verlaagd pul len worden, zoo er een go da scheeps gelegenheid is, rente s nog niet aan te geven. De hear P. Kooij vraagt, of van de gemeente ook iemand zitting zal nemen in het bestuur. De voorzitter zegt, dat er grond noodig is in erfpacht, dus zullen ze de ge meente wel erkennen. Aan den Raad wordt krachtens art. 55 der Onderwijswet verzocht door het bestuur der R. K. Jongens school om een 3-tal boekenkasten. B, en iW. meenen, dit te moeten toestaan, daar ook de openbare en de Carietelijke ael col meubelen hab ben verkregen. De meubelen der Christelijke sebooi 2<jj|n aangekomeh. Met de vracht mee kotsten de kas ten f54 per a tuk. De heer Vlaming stelt voor, dat de kasten in de "gemeente zullen gemaakt worden, zoo Üe kasten niet hoog T zijn. Het Dag'. Bestuur aal ddt onderzoeken! f Voorziening in de onderwijzers vacature van den heer Uilenberg B. en W. ptellen voor No. 1 der voordracht te benoemen, h.l. de heei J. B. van Heulen, thans te Oostende deze wordt met algemeena Stemtaen benoemd. Voor de vacature van den heer Gravemaker is maar bén sollicitant de heer O. A. Sehillemanis, te Lisse De schoolopziener heeft pm deZe reden geadviveerd hem te benoemen Aldus wordt besloten. In verhand met de leerplichtwet moet opnieuw worden benoemd pan commissie tot wering van schoolver zuim. Hiervoor worden benoemd de heeren: J. Barkman, M. v. d Meer W. N. Vlaming n Jb. Riesebos. Wegens voorschotten aan tien ui-eu wen schcolbouw, en voor militaire uit gaven gedaan, vragen B. en W. een ka-geldieenina', zco noodig tot f 10000 Wordt toegestaan. De stem bureaux warden pis vblgt samengesteld: Stembureau I Burge meester P. Schoutsen, voorz., P. Kiooij waarn. voorz., Leden J. Waijer en O. Meijer, plaatsver vangen dlidi P. J. Koomen. Stembureau H Voorz. J. Bos, leden W. N. Vlaming en G. A. de Jong. plaatsvervangers W. O. Snel en Jb. Riesebos. Het voorstel om den gemeente ontvanger thans offieieeL te benoe men, -wordt aangenomen. In de commissie voor den vfedi- afslag moet aftreden de heer P. Kooij. In de gascomtoissie móet af treden de heer O. A. Meijer. Beide heeren worden herkozen. De lieer P. Kooij vraagt naar de huureommissie, werkt deze nog? Er zij'n bij' hem klachten ingekomen. De secretaris deelt mede, dat door on gesteldheid het werk wat gieteden heeft. Het optreden van dgn voorzit ter is echter van d}en aard, dat ver andering gewenscht is, dit zal on derzocht worden. De heer W. N. Vlaming zegt, dat in 't Van Houww ningspark druk gevoetbald wordt, tot schade van de gewassen en ver zoekt om verbetering. De voorz'tter zegt, dat het bij d Munt ook zoo ia, daar is bijna geen ruit meer heel, de politfe ziet er wel op toe maar kan niet overaj zijn. Onderzoek wordt toegezegd. De heer Waijer zegt, dat do huur- oemmissio zoodanig werkt, dat deze wel opgeheven kan worden. De voorz" tter zegt, dat hem nog geen zuivere gegevens in handeat zijn, maar hij zat dit onderzoeken. Hierna sluiting. Ver g bedrag f 6549.951/^ J. TL Dr. Nd. Deemster 2.50 G. Br. Bgmond a. d. Hoef 2 'O N. N. Egmond a. d. Hoef geschonken rent» 12.50 Van Jan, Piet en Klaas 2.50 Gomitè van Actie 20. A. der B. Zierikzee 10. O. G. M. te Voorburg 10 O. de G. Egmond a. d. Hoef. Weinig, maar uit een goed hart 0.50 Van N. N. uit dankbaar heid jegms onzen herder van oud-parochianen 2.50 N. N. Êginond a. d. Hoef 0.50 N. N. Egmond a. d. Hoef van een buibenkansje 2.50 N. N. Egmond aan Zee tot zekere intentie 2.50 Maandelij'ksche bijldrage N. N. ter eere van de H. Margaretha Maria voor een zaligen dood 1. Van onze Amsterdam- sehe zela,trice 10.50 N. N. Egmond a. d. Hoef 2.50 Wekelijksche bijdrage N.N. Ik heb nog zooveel goed te maken 11. N.N. Bgmond a. Hoef Tbt ik met die gewoonte breek Spaar ik fl elke week 1.— N. N. Egmond aan Zee 1 5 pOt. van mijn inkomsten voor het Heiligdom van Eerherstel 3.80 Plotaal f 6638.261,4 Let well Als straks de toren rijst van het Heil tgdam van Eerherstel, dan draag: zij tegelijk hoog in de lueht deze sohoone gedachte: dat wij kinderen van dezen tijd, Eer herstel moeten 'breng:n aan Jezus' Goddelijk Hart. Helpt ons toch! wij zij'n pas aan de fundamenten. i DE WINTERTARWE. Nu de vorst uit den grond ïs, kan men eerst den juisten toestand van de wintertarwe nagaan. Het blijkt, dat deze in den polder Waard en Groet zeer weinig heeft geleden. In den polder Anna-Paulowna is het gewas grootendeels vernietigd. Dit is evenwei meer een gevolg van den structuur van den grond, dan wei van den strengen vorst. De samen stelling van den grond, lijdt nog altijd aan de gevolgen van de overstroo» ming.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 6