ONS BLAD No- 439. Woensdag 22 Maart 1922. 14e Jaargang. 99 99 Abonnementsprijs: Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: ffiK^433 Brieven uit Frankrijk. öUITLftLAftü. VERSPREIDE BERICHTEN feuillet om ZIJN SLACHTOFFER NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Per kwartaal voor Alkmaarf 2. Voor buiten Alkmaarf 2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclamei per regelf 0 75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor. uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—t 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15,— BEZOEK AAN MGR. CHAPTAL. Enkele dagen voordat uit Rome de ofticieele benoeming van Mgr. Chap- tal, tot titulair Bisschop van Isconda, en hulp-Bisschop van Parijs bekend werd, had ik het hooge voorrecht-door Mgr. Chaptal te worden ontvangen in het „Maison de familie", waar hij zijn zetel heeft opgeslagen. Geruimen tijd duurde het onderhoud met dezen prelaat, wiens verheven cn moeilijke taak, ook ons Nederlanders, zjj het dan in geringere mate dan de andere nationaliteiten, van zoo nabij betreft. Mgr. Chaptal is de Bisschop voor de Katholieke vreemdelingen te Parijs, die zoo zeer behoefte hebben aan geestelijke leiding, van wie velen, vaak door omstandigheden, het Room- sche geloof hebben verloren of althans hebben verwaarloosd. Monseigneur gaf mij een overzicht van den arbeid, hem opgedragen en van de voorloopige plannen door hem opgemaakt. Voorloopige, want slechts in staat var, voorbereiding verkeert nog de uit oefening van zijn apostolischen werk kring en telkens nieuwe rijzen bij hem op, om deze zoo vruchtbaar mogelijk te doen zijn. Het aantal vreemdelin gen te Parijs is zeer groot ruim 235.000 zeide hjj mij en de meesten daarvan, uit Spanje, België, en Italië afkomstig zijn van huis uit katholiek. Eenige dagen later op het diocesaan congres, onder leiding van kardinaal Duboi» gehouden, waar Mgr. Chaptal zijn herderlijke taak aan een bespre king onderwierp, muest hij erkennen dat dit door hem genoemd getal, blij kens nader uitgebrachte rapporten nog verre werd overtroffen. De Belgen al leen zijn met meer Jan 88.000 verte genwoordigd en zij die niet ais dusda nig bekend zijn, vormen wellicht een aantal dat daar niet ver beneden blijft De Engelsche katholieken zijn minder talrijk. 5000 ongeveer, maar de Spaan- sche en vooral de Russischekolonie is zeer uitgebieid. De laatste in het bijzonder is aan den geestelijken zorg van Mgr. Chaptal toevertrouwd. Reeds hebben vele dezer vreemdelingen kolo nies zeide monseigneur, een eigen geestelijke van het land zelf, aan hun hoofd; worden godsdienstoefeningen in speciale kapellen voor de vreemdelin gen gehouden, waar in de moedertaal wordt gepreekt, maar niet allen verkee ren in dergelijke gunstige omstandig heden, de Belgen hebben 4 Vlaamsche geestelijken, uit het Bisdom Gent af komstig, tot leiders; het tijdschrift „Ons Vlaanderen" houdt de landstaal onder hen levendig en een Vlaamsche boerenbond is sedert enkele maanden in Frankrijk opgericht. Niet minder dan lü.000 landbouwers, Belgen van oorsprong, zijr, hier gevestigd. Het aantal Katholieke Nederlanders te Parijs is uit den aard der zaak ge ring en van een band tusschen hen, kunnen w.ij niet spreken. Toch zal ook over hen Mgr. Chaptal zijn bisschop pelijke zorg.-u uitstrekken' en was het mij een groote vreugde Monseigneur, een Hollandschen geestelijke te kunnen aanwijzen, die sedert 30 jaren te Parijs woont en, belast is met de opleiding van missionarissen en in deze derhal ve vele inlichtingen zal kunnen ver strekken. Mgr. Chaptal gaf mij te ken nen zich met dezen priester in verbin ding te zullen stellen en gelijk mij de zer dagen uit een onderhoud met dezen geestelijke bleek, heeft hij reeds aan deze belofte voldaan. Het zal derhalve mogelijk zijn dat ook onze katholieken landgenooten eventueel de heilzame werking onder vinden van een instelling die groot nut voor den zielzorg der Hollandsche katholieken te Parijs kan opleveren. Vaag zijn nog de plannen, boe alles in zijn werk zal gaan; wellicht zuilen bijeenkomsten worden gehouden, zal, volgens Mgr. Chaptal, een centrum ge vormd worden, waar de katholieke vreemdelingen te Parijs, op geregelde tijden, onderrichtingen zullen ontvan gen en nauwer met elkaar in contact zullen treden. In ieder geval het feit dat Z. H. de Paus een Bisschop speci aal voor hen heeft willen benoemen, stemt tot groote verugde. De dankbaarheid daarvoor bleek ook op het reeds genoemde congres, niet slechts uit de hartelijke welkomst woorden van Kardinaal Dubois, maar ook uit die van de verschillende gees telijke leiders der thans reeds bestaan de vreemdelingenkolonies.. Zij allen getuigden van hun blijdschap in Mgr. Chaptal hun geestelijken vader te mo gen begroeten, aan wiens liefdevolle lpiding zij zich ten volle toevertrou wen. Wie, als ik, geruimen tijd in zijn een voudige werkkamer, met den nieuwen bisschop heeft mogen spreken; ge hoord heeft uit zijn eigen mond met welk een liefde en toewijding hjj de zware taak op zich heeft genomen, kan niet anders dan geheel die dank baarheid deelen. Zijn geheele persoon lijkheid is van een innemende voorko mendheid, die het tot hem gaan ver gemakkelijkt en de overtuiging geeft dat men niet te vergeefs zijn hulp, waar die vereiseht, zal inroepen.' Wat de Nederlandsche katholieken te Parijs betreft, maar al te vaak is gebleken, dat velen hunner, nauwelijks deze wereldstad binnengetreden, de weg naar de kerk hebbeD verloren en in plaats van het goede voorbeeld te geven, zich weinig aan hun godsdienst laten gelegen liggen. Geestelijke zorjr is voor hen zeer ze ker van het allerhoogste belang. Welk een goeden naam over het algemeen Hollandsche Katholieken, ook buiten het vaderland bezitten, bleek mij uit de woorden van Mgr. Chaptal, die hen evenals Mgr. Ceretti bij een bezoek enkele maanden geleden, als vurige Katholieken kenschetste. Niet slechts in naam. zeide hij, ook in de praktijk toonen zy zich Roomsch in merg en been. Reden te meer voor onze geloofs genooten in den vreemde om niet ach ter te staan bij die in het moederland en de handhaving van die schoone re putatie te bevorderen. Afscheid nemende van Mgr. Chaptal na hem bedankt te hebben voor het on derhoud, mij toegestaan, nam ik met mij de herinnering aan een minzamen kerkvorst en de overtuiging dat in de toekomst, de geestelijke belangen van de katholieke vreemdelingen te Parijs, in geen betere handen konden gesteld. Als de thans nog schematische plan nen vaster vorm hebben aangenomen, als de wijze waarop Mgr. Chaptal zijn zegenrijken arbeid zal uitoefenen, na der zal zijn geregeld, zal ik ongetwij feld hierop terug komen. Parijs 15 Maart 1922. Mr. P. v. S. DL CONFERENTIE VAN GENUA. Bevestigd wordt, dat Poincaré niet naar Genua zal gaan, daar hij tijdens Millerands verblijf in Algiers niet lang afwezig zal kunnen zijn. De directeur van het Internationaal Arbeidsbureau te Genève, Albert Tho mas, verklaarde, dat het bestuur van het Internationaal Arbeidsbureau be sloten had zijn medewerking aan te bieden en hem had opgedragen, naar Londen, Parijs en Rome te gaan en daar een offjcieele ujtnoodiging van het Inlernationaal Arbeidsbureau te hewerken. Lloyd George was het prin cipieel met deze gedachte eens, maar had bedenkingen. Met een eventueele uiinoodiging van het Internationaal Arbeidsbureau als adviseerend lichaam was hij het echter volkomen eens. Ook Poincaré en Bonomi hadden er niets tegen in te brengen. Frank A. Vanderlip, de bekende New Vorksche bankier, heeft medegedeeld, dat hij tijdens de conferentie wel te Genua zou zijn, doch niet als ver tegenwoordiger der Vereenigde Staten. Uit Rome wordt inzake de samen stelling van de conferentie te Genua gemeld, dat de Engelsche delegatie, 110 personen sterk zal zijn. De Belgi sche delegalie zal uit 14 personen be staan. De Zvvitersche delegatie zal uit 8 personen bestaan. Het is nog niet bekend, uil hoeveel personen de Fran- sche delegalie zal bestaan. De Duit se lie delegatie omvat 80 personen. De Ita'iaansche delegatie is 110 personen sterk. Japan zal met 100 man vertegen woordigd zijn. Voorts zijn nog vertegenwoordigd Noorwegen met 8 gedelegeerden, Zwe den met 10, Denemarken met 10, Ne derland met 10, Luxemburg met 4, Spanje met 15, Portugal met 9, Hon garije met 7, Oostenrijk met 6, Albanië met 3. Rusland met 80, Joegoslavië met 12, Polen met 40. Letland met 6, Estland met 24, Litauen met 7, Tsje- c.ho-Slowakije met 30, Finland met 7, Griekenland met 22 en Roemenië met 22 vertegenwoordigers. Men gelooft, dat de conferentie der neutrale staten op 27 Maart te Bern zal plaats hebben. In het Engelsche Lagerhuis deelde Chamberlain mede, dat de conferentie van Genua op 10 April zou worden gehouden en dat de Britsehe gedele geerden zouden zijn Lloyd George, Curzon en Horne. De premier zou op 6 April in het Lagerhuis terug- koeren en zou dan dadelijk de mee ning van het Huis vragen over de politiek der r egeering ten aanzien van Genua. De r egeering zou een motie indienen, waaru;t duidelijk zou blij ken of de regeering al dan niet het vertrouwen van het Huis bezit. DE RAAD VAN DEN VOLKEN BOND De Raad van den Volkenbond zal op 24 Maart voor een korte zitting te Parijs bijeenkomen. FIUME. De Italiaansche intocht in Fiume heeft de Zuidslav;sche regeering aan leiding gegeven, een uitvoerige nota te richten tot de Ententeregeeringen, waarin op herhaalde schendingen van het verdrag van Rapallo door Italië wordt gewezen. Maandagavond werd te Belgrado het nog niet bevestigde berichl ontvan gen omtrent een nieuwen staatsgreep der fascisten in Fiume. Zij zouden in Suxsak binnengedrongen zijn. De „Popoio Romano" maakt vol gens een B.T.A-bericht uit Rome mel ding van een incident te Napels, waar stakers handelsgebouwen van fascisten aanvielen. De „Tribuna" verneemt uit Brindisi dat het havenbedrijf volkomen stil ligt, terwijl de stakers met revolvers een aanval deden op den zetel van de olaatselijke fascistische afdeeling. Volgens de „Messagero" werden er naar aanleiding van de mishandeling, om een kleinigheid, van een jongen man door fascisten, revolverschoten gewisseld, waarbij twee dooden en een gewonde vielen. De leider der fascisten werd met een dolk doodgesloken. Bij Reggio Nell Emjlja werden na een twist een persoon gedood en een gewond. Volgens te Belgrado ingekomen au thentieke berichten weigerde de voor zitter der constituante. Rudoni, die be waakt wordt door zes carabinieri, de bijeenroeping te teekenen van de con- oiiluante om o ver te gaan tot de ver kiezing van een nieuwe regeering. Van de 80 afgevaardigden namen er 38 de vlucht. Drie hunner werden terugge bracht DF. STRIJD IN MAROKKO. In het o fficieele communiqué wordt gemeld, dat de kanonnen der Rif-bc- woners opnieuw het eiland Alliuce- mas en het eiland Penon de la Gemara hebben gebombardeerd. Het vreemdelingen-legioen heeft een aanval op een vooruitgeschoven post afgeslagen. Een door de Rif-bewoners afgevuur de granaat is in de nabijheid van den hoogen commissaris uiteen gespron gen. De generaal werd echter niet ge wond De Minister van Oorlog heeft ver klaard, dat de operaties in Marokko Lijdelijk geslaakt zullen worden, ten einde de aanstaande operaties beter te kunnen voorbereiden. GEEN STAATSGREEP IN BULGARIJE. Het Buigaarsche gezantschap te Berlijn spreekt ten stelligste het be richt "tegen, volgens hetwelk de re geering Slamboelinski door de mili taire partij zou zijn omvergeworpen. DE UlTSi-UITlNG IN DENE MARKEN. De samenwerkende vakvereenigingen hebben eeu mededeeling gezonden aan den bond van werkgevers, waarin wordt voorgesteld, dat de beide cen trale organisaties vergunning zullen verleenen voor het voortzetten der onderhandelingen door de afzonder lijke vakvereenigingen, teneinde tot een overeenkomst té komen op (je basis van de voorstellen der regeeringsbe- middelaars d.d. 9 Maart. De jongste aankondigingen inzake de uitsluiting hebben o. a. ook betrekking op de kleermakers in het geheele land. Aan de groote staking in Randers nemen ook de arbeiders van de vak- en electrieileilsfabrieken deel. Deze fa brieken werden door militairen en po litie bezet. De militairen hebben scherpe patronen ontvangen. Slechts de arbeiders van de waterwerken ne men niet aan de slaking dee.I DE 1ERSCHE QUAESTIE. Uit Cork wordt gemeld, dat ver scheiden aanhangers der voorloopige regeering door gewapende lieden naar een onbekende bestemming zijn weg-, gevoerd. In de nabijheid van Londonderry zijn een groote meelfabriek, een houl zagerij en boerderij en een schuur kwaadwillig door brand verwoest. De spanning aan de grens tusschen Noord- en Zuid-Ierland is sinds ver leden week nog toegenomen. Omtrent het gebeurde te Maghera kan' nog worden gemeld, dat het een afdeeling van het tersche Republikein- sche leger was, die aldaar verscheen, na de grenswacht ongemerkt te zijn gepasseerd. Zij wist de politie-barak te overrompelen, door zjch als een van de wacht terugkeerende patrouille voor te doen. De „Times" verneemt nog uit Du blin, dat de roekelooze redevoering, welke De Valera in het Zuiden van Ierland heeft gehouden, alle Ieren heeft ontstemd. De Valera betoogde n.L, dat, indien de kiezers de Londensche overeenkomst zullen aanvaarden, hij en zijn aanhangers did or een 'trcom van Iersch bloed zullen verijdelen. De vrachtrijders te Belfast hebben gestaakt vegetis het gevaar op straat door een kogel getroffen te worden. Naar gemeld wordt, zijn er in het ge heel 27 vrachtrijders gedood en 150 gewond. Milljgan, een lcjder uit Ulster, en zijn metgezel zijn in Tyrone in een .hinderlaag gevallen en gedood. Het Lagerhuis van Noord-Ierland heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij aan de plaatselijke burgerlijke autoriteiten drastische bevoegdheden worden gegeven voor het hersLel der orde. Gisteren werd in het Hoogerhuis een belangrijke verklaring afgelegd door lord Salisbury, bij het voorstel om over te gaan tot de artikeisgewijzo behandeling van de wet inzake het En gelsen-! ersche verdrag. Sprekend na mens een vrij groot aantal „peers", die amendementen op de wet hadden ingediend, zeide Salisbury, dat geen hunner voornemens was, om de wet te doen mislukken. DE GRENSREGELING IN WEST- PRUISEN. De gcall. jrenscommissie in West Pruisen heelt een aantal Duitsche cc meenten aan den O. oever van de Weichsel aan Polen toegewezen^ waar door West-Pruisen met ingang van 1 April volkomen van de rivier is al- gesneden. De Duitsche commissaris 'heelt hiertegen geprotesteerd. HET BELGISCHE KONINGSPAAR. De Koning en Koningin van België en Prins Leopold zijn Maandagnarnid- dag in Rome aangekomen en hebben zich naar het Quirinaal begeven. Gis teren brachten zij een bezoek aan het Vaiicaan, waar de Paus hen op plech tige wijze ontvangen heeft. MIJNWERKERSSTAKING IN AMERIKA. De slaking der arbeiders in de ko lenmijnen is tegen 1 'April geprocla meerd. Naar raming zijn hierbij MKi.000 arbeiders betrokken. DE ONRUST IN BRITSCH- INDIë. Het bestuur van het Nationaal Con gres tc Aninedabad heeft een resolu- ie aangenomen, die uj(drukking geeft aan de meening, dat de arrestatie van Gandhi en de zellbeheerschnig, waar van het land olijk geeft, de zaak van het Kalifaat en zelfbestuur ten zeer ste heoben bevorderd. DE REIS VAN DEN PRINS VAN WALES. De prins van Wales is gisteren te Colombo aangekomen. Wegens intimidatie en geweldpleging tegen regeeringsdienaren en aanhan gers der regeering bij gelegenheid van het bezoek van den prins van Wales aan Pesjawar en de daarop volgende vijandige houding der menigte, op 15 Maart, tegen belastingpersoneel, wer. den er op 18 en 19 Maart verschil lende arrestaties verricht teneind* hieraan een einde te maken. DE GEHEIMZINNIGE HOTEL- MOORD TE LONDEN. De verdenking in zake den geheim- zinniigen moord op Lady White, die de vorige week dood in haar karnet in hotel Spencer te Londen werd gevonden, is thans gevallen op den 18-jarigen Henry Jacobi, spoeljonger in het hotel. Jacobi had reeds voordat hüf aan het werk werd gesteld in hotel Spen cer, uit èen particuliere woning geld gestolen. Hij heeft bij het eerste on derzoek in de moordzaak verklaard, dat hij vreemde geluiden in den kel der had gehoord. NA 20 JAAR TERUGGEVONDEN. Naar wij* in de „Figaro" lezen, heelt een Italiaansche dame, na ge durende 20 jaar alterlei nasporingen te hebben gedaan, haar kind terugge vonden, dat op zekeren dag uit de wieg verdwenen was. Het kind van weleer is thans een spoorwegbeambte. Vijf lien jaar ge leden werd het door een marskramer geadopteerd. Door de tussc'ienkomst van een notaiis kon de moeder haar kind terugvinden. De vader van den jongen, een oud hoofdofficier, woont te Turijn. Hij heeft zich thans bereid verklaard voor de toekomst van zijn zoon te zorgen. ANTI-GODSDIENSTIGE AGITATIE DER SOVJETS. Uit Moskou wordt gemeld, dat het centrale comité van de Russische com munistische partij aan a-Ie provinciale comité's heeft opgedragen een zoo groot mogelijke anti-godsdienstige agitatie op touw te zeden. De confis catie der kostbaarheden van de kerk zal moeten worden voorafgegaan door conferenties, vergaderingen en besprekingen tusschen de communis- nisten, welke ten doel hebben de godsdienstige gevoelens bij het volk weg te nemen. HELA KUHN KRANKZINNIG. De Weensche correspondent van de „Basler Nachriohten", schrijft dat de gewezen Hongaarsdie dictator Be- la Kiuhn, die voor rekening van de Sovjet-regeering, zich gemoeid had in de extremistische beweging in Duitsciidand, gek geworden is. Bij zijn terugkeer uit Berlijn, werd 'hij door de Sovjets met veel eerbewijs ontvangen, die in 't eerst weigerden te gelooven, dat hun vertegenwoor diger niet meer toerekenbaar was. Men gaf hem het ambt van „politieke Iegercomtnissaris", maar Bela Kuhn maakte van zijn nieuwe positie ge bruik, door in den loop; van een week in een enkel district 7000 sol daten ter dood te veroordeelen en neer te schieten. DE BOMAANSLAG IN JAPAN. Het uit New York afkomstige be richt, omtrent een beraamden bom aanslag tegen het keizerlijk poleis te Tokio wordt bevestigd. Verwacht woidt dat de minister van binnenlandscihe zaken en het hoofd der politie hun ontslag zullen in dienen. Uit nadere berichten blijkt, dat de man, die het slachtoffer werd van iij.n bom, de bedoeling had, in eigen persoon aan den Mikado een memo randum aan te bieden. Intusschen is uitgelekt, dat het me morandum veertien punten noemt, die 38. Unristine was het vertrek binnen getreden op den voet gevolgd door den dokter en Mark. De ruimte was voldoende voor haar en haar zoon. Zij keek uit de vensters. Men zag in de verte de kruinen van eenige boomen, die door den wind heen en weer gezwierd werden. Dat was ten irnste iets groens en dat groen deed de noop in de toekomst bij haar her leven. Daarop kwam een gevoel van rust over haar. Op deze hoogte, bij deze opeenhooping van huizen, die zij om zich heen zag, hre ver haar oog reikte, gevoelde zij zich volkomen veilig. Wie zou haar hier komen zoe ken Zij zei tot den dokter Hij schijnt {nij toe, dat ik 't hier heel goed zal hebben Men huurde de woning en den vol genden ochtend deed dokter Bernau er de noodige meubeltjes brengen. Daarop nam hij afscheid van zijne vriendin, kuste den kleinen Mark wei twintig maal en verliet hem met tra nen in de oogen, ondanks zich zelf voor hem sidderend. Christine was alleen te Parijs, alleen met Mark. DE DOODSTIJDING. V. De eerste dagen van haar verblijf te Parijs waren voor Christine uiterst moeilijk. De jonge vrouw had hare moeder nooit verlaten, uitgezon derd de weinige maanden die zij bij haren eersten echtgenoot geweest was Welk eene verandering, toen zij al leen met haar zoon leefde in de twee kamertjes, gelegen op eene vierde verdieping. Het licht drong binnen d^or kleine vensters: en als uitzicht ai zijgniets anders dan schoorsteenen e„ daken, en nog eens schoorsteenen en daken I Bovendien werd in al de gewoonten van.de arme moeder plotse ling eene algeheele omwenteling ge bracht. Geregeld eens per week ontving zij een brief van dokter Bernau, geadres seerd aan mevrouw Leblond, poste- restantewant voor het vertrek van den dokter was afgesproken, dat zij op die wijze de briefwisseling met hem zou onderhouden. Aan hem alleen mocht zij schrijven. Onder geep voorwendsel moest zij zich tot hare moeder wenden. Den dag, dat de troostrijke brieven van den dokter kwamen, was zij steeds het opgeruimdst. De heer Bernau hield haar op de hoogte van het proces, dat afliep zon der naar tegenwoordigheid, en hij deed haar glimlachen, toen hij vertelde hoe leelijk markies d' Arbois en de heer Lantin op hun neus keken, toen zij vernamen, dat Christine en haar zoon verdwenen waren. Zij waren er niet op voorbereid geweest en hadden die bittere pil nog niet kunnen verte ren. O, dat was een uitmlntende grap geweest En de dokter eindigde steeds on veranderlijk met de woorden „Voor al geen enkele onvoorzichtigheid Verberg u goed." Men heeft niet het minste vermoeden, waar ge u be vindt, en hier zal men niets vernemen! Christine keerde dan gerust gesteld naar hare woning terug. Op zekeren dag ontving zij den bneï, me naar den dood aankondigde van hare moeder. Alsof zij er een voor gevoel van had, dat deze brief een droevige tijding behelsde, had zij hem niet geopend aan het postkantoor, zoo als zij gewoonlijk deed het regende dien dag ontzettend. Zij had zich ge haast naar haar woning terug te leeeren en eerst, toen zij boven was, ver scheurde zij de enveloppe. Bij de eerste woorden begreep zij alles. Zij slaakte een vreeselijken smart kreet, sloeg de handen boven het hoofd samen en viel bewusteloos voor de deur neer, den geopenden brief nog in de hand. Mark had 't gehood. Hij snelde toe. De deur van den buurman werd geopend. Een nog zeer jong man, hoog-blond, met groote blauwe oogen, trad naar buiten, en kon een uitroep niet weer houden, toen hij een vrouw op den grond zag liggen. Hij snelde naar haar toe, trachtte de onbekende op te nemen, terwijl hij haar toeriep „Mevrouw 1 mevrouw wat hebt ge? Hij bemerkte het weenende kind en zeide „Kent ge die dame „Het is niiine moeder I" „Mijne buurvrouw prevelde de' man, die zeer ontroerd scheen. Hij vroeg: „Wat heeft zij?" „Ik weet 't niet, mijnheer." Daarop begon de kleine te weenen en te snikken „Zij is dood, mijn moe dertje, zij is dood De schilder had Christine thans onder zocht en hij zeide: „Zij is niet dood, maar slechts bewusteloos." Mark wierp zich naast haar neer. „Moedertje moedertje weende hij, zie mij aan 1 spreek eens tegen mij!" „Laat mij haar nu eerst helpen," zei de buurman, de jonge vrouw in haar kamer dragende. Hij legde haar op bed. „Het zal niet zoo erg zijn," zei hij tot het kind. „Hebt ge hier wat bij de hand „Ja mijnheer, ja." En de kleine ging de karaf'halen. De schilder bemerkte den brief, in de krampachtig saamgeknepen vin gers van Christine. „Uwe moeder heeft zeker eene droevige tijding ontvan gen," zei hij tot het kind. „Ik weet 't niet, mijnheer." „Zij zal spoedig weder bij kennis komen.'.' „ais zij dood is, zal ik ook sterven," zei de kleine „Zij zal niet sterven," antwoordde de schilder, zij beweegt zich alweder. De jonge vrouw sloeg werkelijk de oogen op, nadat de buurman haar sla| pen bevochtigd had. Zij zag Mark, heinnerde zich alles en zei„Bid, mijn kind, uwe groot moeder is dood Nu eerst zag zij' den buurman, die eerbiedig eenigszins ter zijde was gaan staan. Zij begreep alles. Die rnan was haar ter hulp gekomen. Zij richtte zich op. „O mijnheerzei se, „ik dank u." ,,'t Heeft niets tl beduiden, me vrouw. Ik hoorde een kreet. Ik maak u wel mijne verontschuldiging, dat ik misschien een weinig onbescheiden ben geweest, maar toen ik niemand an ders zag dan het kind,achtte ik het noo- dig hulp te bieden." De jonge man wgs blijkbaar verlegen en streek zenuw achtig met de handen door de lokken, tegelijkertijd achteruit naar de deur gaande. Christine dankte hem nog maals in warme bewoordingen, niette-, genstaande de droefheid, die hare ziel vervulde.-Wor.öt vervolg^

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1