Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: 43S bUITÉNLANü. ÏT R. K. STAATSPROGRAM. RECLAME TABAK ROOD MERK BLAUW MERK GROEIM MERK J. R. HEUSS versprcidë berichten kürte berichten. FEUILLETON f Abonnementsprijs Per kwartaal voor Alkmaarf 2. Voor bui'en Alkmaarf 2 85 Met Oef lustreerd Zondagsblad ,0 60 f hooger Advertentieprijs; Van 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclame! per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, t 100,—, f 60,—f 35,—, f 15,— In ons blad van Woensdag hebben onze lezers bet langverwachte ontwerp van hpt R. K. Staatsprogram 1922 af gedrukt gevonden. Zoo'n ontwerp spreekt natuurlijk genoegzaam, voor zich zelf: iedere stand en groep kan er in vinden in hoeverre naast de al gemeens beginselen aan bijzondere be langen is voldaan. Schiet het program naar sommiger meening te kort. dan zullen wij daarvan wel aanstonds hoo rpn op vergaderingen, in de pers en vooral op de Algemeene Vergadering, welke 13 Mei a.s. te Utrecht zal wor den gehouden en waar van dit con cept program het KatbolicK Staatspro gram 1922 zal moeten worden ge maakt. I ocb vallen er ook onzerzijds al vast eeuige opmerkingen te maken, vooral bij dit ontvverp-program. Zel den toch zal een verkieziugsprogram zoo groote beteekenis hebben als het Koonische program voor 1922. Ge woonlijk toch is zulk een program meer een strijdleus, een wachtwoord, -en omschrijving van het doel van den aanval, ot wat men wil, in ieder geval iets, waarover de partijgenooten zeil het spoedig eens zijn. Immers, het ge meenschappelijk ideaal, een christelij ke regeering, is bekend en wordt voor opgesteld. Dat de mannen, die straks sa de verhoopte overwinning het roer van staat in handen zullen nemen, in 'hnstelijkcn geest zullen rtgeereu, wordt vanzeli sprekend geacht. Van daar, dat de groote massa er zich tot nu toe niet erg warm om maakte om de te verwachten regeeringsdaden van te voren nauwgezet te omschrij ven. Uitmaal staan wij ei helaas heel an ders voor. De Katholieke Staatspartij heeft zich tot een leidende, tot de lei dende partij in hei land opgewerkt. De formateur van bet laatste Kabinet was een Katholiek en Roomscben be zetten zeer gewichtige ministerszetels en andere openbare betrekkingen. Wanneer dus dezen zomer, mede door de hulp der Katholieke kiezers, de vorming van? een nieuwe christelij ke re'geering mogelijk wordt, zal de Katholieke Staatspartij weer voor een groot deel haai invloed op de politiek van den dag kunnen doen gelden. Sinds den oorlog nu is die politiek er eene van geweldige staatsinmen ging en bemoeiing met het dagelijksch leven geworden. Vandaar dat tiendui zenden, uie zich vroeger niet anders met. „de politiek" bemoeiden dan eens in de vier jaar rechts te stemmen, nu gaan redeneeren: die politiek be- iieerscht mijn leven; ik kau geen voet meer verzetten of ik vind den Staat in een of anderen vorm op mijn weg: dus zal ik voor mijn deel zorgen dat mijn partij de richting uitgaat, die my de Vieste lijkt! Vandaar de meer dan gewone be langstelling ditmaal voor de a.s. ver kiezingen in de Katholieke partij. Voor heden willen wij het bij het coustateeren van dit feit alleen laten en niet dieper ingaan op de al zoo vaak besproken noodzakelijkheid, dat de Katholieke kiezer boven alles en op de eerste plaats zijn Roomsch begin sel zal laten gelden en eerst op de tweede plaats in de politieke actie zijn materieele belangen zal behartigen. Wij nemen voor heden de omvang rijke en verhoogde belangstelling in het politieke leven als een feit zonder meer aan en wijzen dan op de groote verantwoordelijkheid, welke op de lei ding onzer Roomsche Staatspartij dit maal rustte bij bet ontwerpen van een Katholiek Staatsprogram. Bezien wij nu het voor ons liggen de ontwerp dan kunnen wij ons niet onttrekken aan den indruk, dat dit stuk in tweeën is gemaakt; het vormt geen eenheid: 't is als een brief van langen adem, dien de schrijver had af gesloten en toen bemerkte, dat hij een belangrijke passage vergeten bad. Tijd en gelegenheid ontbreekt hem om zijn epistel opnieuw te schrijven en dus voegt hij er een post seriptum aan toe Zoo is bet o.i. met dit mncept-pro- gram ook gegaan. Het oude program was aangevuld en bewerkt tot een edi tie 1922, toen de groeiende ontevre denheid onder een deel van het Katho liek kiezerscorps het noodzakelijk deed schijnen iets meer te geven dan de verbeterde uitgave van het pro gram 1918. Bij een staatsprogram kan men echter geen post seriptum plaat sen en zoo ontstond dan het inleiden de hoofdstuk onder den naam „alge meen" wat in vroegere program» ge mist wordt. Natuurlijk ware het ons liever ge weest, wanneer heel het verkiezings- prugram den geest van den tijd had geademd liever gezegd, wanneer het ontwerp uit ééne bezielende gedachte was voortgekomen Maar goed beschouwd is dit toch maar hoofdzakelijk een kwestie van vorm en 't komt er voornamelijk op neer, wat er in het program staat. Nu spreken de tien hoofdstukken buiten de algemeene inleiding voor zich zelf. Wij hadden, wat daarin ge schreven staat, niet veel anders ver wacht. Voor 90 pCt. vormen deze hoofdstukken het oude program van 1918; we zien daaruit, hoe juist de al gemeene beginselen vroeger reeds zijn omschreven en boe langzaam ander zijds de wetgevende molen draait. Sommige wenschen konden geluk kig vervallen als de finaneieele ge lijkstelling van openhaar en bijzonder lager onderwijs; afdoende regeling der salarissen van het onderwijzend per soneel, herziening der leerplichtwet tot invoering van een zevende leerjaar, enz. Up andere punten toont het pro gram den geest van den nieuwen tijd: zoo is de paragraaf „Justitie" met vier punten vermeerderd, waaronder deze belangrijke wenschen: herziening van het huwelijksgoederenrecht en afschaf fing van den wettelijken eisch om 'n huwelijk eerst voor Jen ambtenaar van den burgerlijken stand te laten insehrij ven alvorens het sacrament des huwe lijks in de kerk mag ontvangen wor den Zoo vinden wij verder zeer scherp en juist den eisch van publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie in.paragraaf VII omschreven; is de ontwikkeling van zelfbestuur in de koloniën gelukkig geredigeerd. Nog enkele kleinere aan vullingen en verbeteringen zouden te noemen zijn. Bijzondere aandacht vraagt echter nog het inleidende toevoegsel. Laten wij een geheim verklappen. Op de te Amsterdam gehouden vergadering van de groep Cranenburgh met het dage lijksch bestuur van den Algemeenen Bond is door vertegenwoordigers van eerstgenoemden gevraagd, dat hun iets zou worden aangeboden om hun ongerustheid voor de toekomst en hun ontevredenheid met den tegenwoordi gen gang van zaken weg te nemen. Is daaraan dit „algemeene" hoofdstuk, dit toevoegsel, te danken? Zoo ja, dan lijkt ons deze oplossing niet onjuist. De heeren van Cranenburgh c.s. weten dan precies, hoe ver de leiding meent te kunnen gaan om aan hun bezwaren tegemoet te komen; anderzijds blijft men den organisatorischen weg bewan delen en zal de Algemeene Vergade ring in hoogste instantie beslissen, wat er in het Katholiek program zal staan en wat niet. «■■■BnBBBmKBBHnHKESR TABAKSFABRIEK „DE WAKENDE LEEUW" PRivi Kvxursir BILLIJKE PR9J7EN LAAT A '25 - ALKMAAR Meer dan hier gedaan is, kan men van een partijleiding zeker niet eischen; andere dan de algemeene ter men, waarin de vijf punten der inlei ding zijn vervat, mochten niet worden gebruikt; 't is de juiste omschrijving van do Katholieke Staatsidee, toege past op deze moeilijke en benarde tij den. 't Kan geen kwaad, dat onze par ty bij de heerschende wrijvingen zoekt naar een formule, waaraan al len zich kunnen onderwerpen. Meer1 mag echter niet worden geëischt; en wie iets meer of iets anders wil, die kome naar de Algemeene Vergadering te Utrecht, vcchte daar voor zijn mee ning en onderwerpe zich dan ten slot te aan het besluit van de meerderheid! W. DE CONFERENTIE TE GENUA. Naar uit Rome wordt gemeld, is de voorloopige agenda van de conferen tie van Genua aan de verschillende re geeringen medegedeeld. Behalve de reeds door ons gepubli ceerde punten, gewaagt het tweede punt van de agenda van het herstel van den vrede in Europa op een hech ten grondslag, en het derde punt van de_ agenda, behandelt de noodzakelijk heid van het herstel van het vertrou wen tusschen de verschillende landen, zonder daarbij inbreuk te maken op bestaande verdragen. UIT DE BEIERSCHE METAAL INDUSTRIE. Naar de bladen uit Mannheim mel den, zijn bij de gehouden stemming in de metaalindustrie van Mannheim Ludwigshafen 16.265 stemmen uitge bracht vóór en slechts 1300 stemmen tegen de staking. Gisteren werd in al le bedrijven de opzegging van den dienst op 31 Maart overhandigd. HET INCIDENT TE LEIPZIG. Uit het onderzoek van de politie, in zake den aanval op den secretaris van het Fransche consulaat, is gebleken, dat men hier te doen heeft gehad met het afweren van dezen opdringerigen Franschman, die een dame beleedigde De dader is een Zweed. HET NABIJE OOSTEN. De ministers van buitenlandsche za ken hebben aan de militaire deskundi gen onder leiding van Foch opgedra gen om op den grondslag der reeds door het militaire gezag te Konstanti- nopel voorbereide plannen de voor waarden të onderzoeken eener vreed zame ontruiming van Klein-Azië, wel ke afhankelijk zal zyn van de aan vaarding van de andere voorwaarden der in onderzoek zijnde algemeene re geling. Een groot deel van den middag werd besteed aan de bestudeering der yuaestie van de besrherming deT min derheden zoowel in Azië als in Europa De Volkenbond zal worden tiitge- noodigd mee te werken tot de toepas sing van bovengenoemde maatregelen DE STAKING TE RANDERS. De gemeente-arbeiders te Randers hebben geen gehoor gegeven aan den oproep der autoriteiten om het werk te hervatten. De gemeentelijke bedrij ven worden nu in werking gehouden met behulp v. den Deenschen burgerlij ken hulphond, 'n vrijwillige organisa- tje, die' zicb ten dienst van de autori teiten stelt als de gemeentebelangen bedreigd worden. LOONSVERLAGING. De gemengde commissie voor de Belgische mijnen had besloten, de loo- nen van de mijnwerkers met 5- pCt. te verlagen, welke verlaging op 12 Maart j.l. is ingegaan. Thans heeft de com missie opnieuw vergaderd en is over eengekomen, dat de verlaging 8 pCt. moet bedragen, zoodat op 1 Mei a.s. nog een verlaging van 3 pCt. zal wor den ingevoerd. FIUME. De regeering van Zuid-Slavië heeft tot den Volkenbond en de kabinetten van Londen en Parijs een protestnota gericht naar aanleiding van de geweld daden, gepleegd tegeD leden der con stituante van den staat Fiume. MINISTERCRISIS IN HONGARIJE. Naar wordt gemeld, is de Hongaar- sche minister van financiën Kallay wegens de onverwachte hoogte der schadevergoedingseisehen voornemens af te treden. NA DE STAKING IN ZUID- AFRIKA. De gemeenteraad van Johan nesburg heeft het rapport eener commissie goedgekeurd, waarin wordt aanbevolen dat het geheele ge- meentepersoneel 48 in plaats van 44 uur per week zal arbeiden. DE IERSCHE QUAESTIE. Commandant O'Connor van het Ier- (sche republikeinsche leger deelde me de, dat de legereonventie, Zondag zal worden gehouden. Er zullen moties worden ingediend, waarbij de trouw van het leger aan de republiek wordt bevestigd en een uitvoerend comité zal worden benoemd, dat het oppertoe zicht over het leger zal hebben. Het Hoogerhuis behandelde Woens dag het Iersche verdrag. Birkenhead verklaarde, dat er tee kenen waren, die er op wezen, dat Dc Valera besefte een verslagen man te zijn. Zijn jongste uitlatingen waren ge praat van een man, die weet te zijn verslagen. Te Belfast zijn gisteren twee leden der speciale politie doodgeschoten. DE CONFERENTIE TE WARSCHAU. Op voorstel van Italië werd Chodz- ko, minister van Gezondheid van Po len, met algemeene stemmen tot voor zitter der Conferentie benoemd; ter wijl dr. Terburgh 'n Nederlander, Gru- velhier Frankrijk en Groenland Finland tot ondervoorzitters be noemd werden. De internationale gezondheidsconfe rentie nam in een voltallige zitting 'n resolutie aan, die verklaart, dat de gezondheidsmaatregelen, die de staten van Oost-Europt tot nog toe hebben getroffen met het oog op het woeden van epidemieën, gebeel onvoldoende zyn geworden. DE BETALING DER BEZET- TINGSKOSTEN. Herrick heeft aan Poincaré de nota der Ver. Staten overhandigd betreffen de de terugbetaling der bezettingsko^ ten van het Amerikaansche leger aar' den Rijn. In de nota wordt het reehi der Ver. Staten op terugbetaling aan getoond, zonder dat evenwel de da tum der betaling wordt vastgesteld. MOTIE VAN VERTROUWEN. Aan het slot van het debat over de regeerihgsverklaringen heeft de Itali- aansche Senaat met bijna algemeene stemmen een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. SNEEUWSTORMEN. Te Parijs hebben Woensdag bijna den geheelen dag hevige sneeuwstor men gewoed, terwijl er een Duitenge wone lage temperatuur heerschte. Uit de provincie wordt gemeld, dat overal zware sneeuwvallen plaats ge had hebben; in het bijzonder in de Py reneeën en de andere bergstreken, waar spoor- en telegraafverbindingen geheel verbroken zijn. Blijkens berichten uit Karlsruhe heerscht in Baden en Wurtemberg se dert Woensdag een onafgebroken he vige sneeuwstorm. Het verkeer is op vele plaatsen gestoord, vele telefoon- en telegraaflijnen zijn vernield De ther mometer daalde gistermorgen tot 10 graden onder nul. EEN HOOGGEPLAATST AMB TENAAR OMGEKOCHT. Er is een bevel tot inhechtenisne ming uitgevaardigd tegen den gouver neur van den staat Oklahoma V. S. Robertson. Hij wordt beschuldigd, dat hij zich heeft laten omkoopen om aan een bank vergunning te verleenen tot voortzetting harer zaken, nadat zij insolvent was verklaard. DE ZAAK—GRUPEN. De zaak-Grupen schijnt nog lang niet te zijn afgeloopen. Zooals men weet, moet thans nog het verdwijnen van mevr. Grupen worden opgehel derd. Woensdagavond heeft men de hulp ingeroepen eener helderziende, ten einde op die manier te vernemen, of de vrouw nog leeft dan wel, zoo als men vermoedt door Grupen ver moord is. De spiritistische seance, die bijna twee uren duurde, leverde echter geen resultaten op. Wat geen enkel weldenkend menseh verwondert! ONTPLOFFING VAN MIJNEN. Te Klautsch is een wagen met mij nen, die gedemonteerd zouden wor den, ontploft. Vele arbeiders zyn ge dood of gewond. Uit Coblenz woedt gemeld: De laatste Amerikaansche bezet tingstroepen zullen op 17 en 22 April en op 16 Mei vertrekken. Sedert eergistei avond ver toeft de bekende leider der boi- siewiki Radek wederom te Berlijn De jaarlijksche conferentie van de Vereenigde Kamers van Koophandel in i asmanie heeft een resolutie aangenomen tegen de hervatting van den handel met de voormalige vijandelijke landen voor Januari van het komenoc iaar. Blijkens een draadloos N. T. A.-bericht uit Berlijn zijn tengevol ge van een föhn door een buiten- gewonen stormvloed te Venetië 't San Marcopiein en de laag gele gen stadswijken overstroomd. In den toestand van de'Ber- üjnsche arbeidsmarkt is een gun- srige wending ingetreden. Op hef oogenblik ziin er in Groof-Berlijn slechts nog ongeveer 50.000 per sonen als werkloos ingeschreven; 41.000 mannen en 9.000 vrouwen, In den Joegoslavischen Minis terraad is aan den Minister voor sociale voorzorg een crediet toege staan ten bedrage van 1 milüoen tot aanschaffing van verplaatsbare volkswoningen. Uit Sicilië wordt gemeld, dat de vulkaan Etna sedert enkele da gen in werking is. Het Ministerie van Financiën deelde aan de Oostenrijksclie de legatie mede, dat een voorschot van 100 millioen Tsjechische kro nen op het crediet aan Oostenrijk ter beschikking der Oostem ijksche regeering staat. Het Domkapittel van Keulen heeft besloten de vroegere kei- zersklok, die een slachtoffer van den oorlog werd, opnieuw te doen gieten. De klokkengieter Heinrich Verich is met het grootsche werk belast. De klok, die den naam zal diagen van „Duitscne k.ok aar den Rijn", zal 5U.OOÜ K.Ci. wegen en een middellijn hebben van 3.25 M. Woensdag was net i2u iaar geleden, dat keizer Wilhelm I ge boren werd. Tai van kransen met rood-wit-zwarte linten zijn aan den voet van het zoogenaamde Na tional Denkmal neergelegd. De Engelsche autoriteiten te Hongkong hebben bekend ge maakt, dat een einde za, worden gemaakt aan het oude Cnineesche stelsel, waardoor het geoorloofd was, jonge meisjes als moetsai te verkoopen. Hei Huis .n Afgevaardigden keurde de wet goed waarbij de Amerikaanse,.e legers e k e wordt teruggebracht op 115 OOu, ingaan de 1 Juli a.s. De Manne-Commiss.e uit het Huis van Afgevaardigden kwam tot overeenstemming omtrent het wetsontwerp, waaroij de sterkte v. het Amerikaansche Marineperso neel bepaa.d wordt op luim 80.600 ziinde iO.OOO minder dan noodig is om het Verdrag van Wasning.on uit te voeren. Toi een aanzienlijke verscner- ping der wetsbepalingen nopens de verantwoordelijkheid voor pers delicten in Zu.d-Slavie werd be sloten. De minimum s^rat voor de ze misdrijven werd tor twee maan den gevangenis en 5000 dinar boe te verhoogd. - De politie arresieerde te ülei- witz ze en Dreunick, die ver dacht u„.Ui van medeplichtigheid aan den aanslag te Peiersdort, en Pyttlick, die den moord op Seick- nert zou hebben gepieegd. - De politie-auioriteuen verrich ten verscheidene arrestaties onder de geïmmigreerde monarchistische Russen te Warschau in verband met de veiligheid van den Staat - De bliksem stoeg in in de chemische ïauoraloria der marine te Rio de Janeiro, ten gevolge waarvan de munitie, die zich daar bevond, ontp.of,e. ZIJN SLACHTOFFER. 40. II-. DE MARKIES BIJ CHRISTINE. Op zekeren morgen was Christine alleen op hare kamer, toen er zacht op de deur geklopt werd. De jonge vrouw denkende dat het Mark was, die terugkeerde, opende snel zonder eenig kwaad vermoeden, maar zij deinsde dadelijk achteruit, met een kreet van wanhoop op de lippen. Ach ter de deur stond markies d'Arbois. Gebruik makende van hare verbazing, hare ontroering, stootte hij de deur open en trad achter haar binnenen. Christine kon haar oogen niet ge- looven. Zij was verlamd, als versteend. „Gij zei ze en haar afschuw nam toe, naarmate het begrip tot haar terugkeerde, „gij 1" „Ik," zeide de markies bedaard. jEn zonder omslag te maken, trad hij |iet vertrek verder binnen. Christine wilde schreeuwen, om jralo roepen, vluchten»/'" v' *'~v Ruw pakte hij haar bij den arm. „Geen woord," zei hij, „ik moet u spreken Zij zweeg, beheerscht door zijn blik en zij bleef hem vol schrik aanstaren in e. e soort van betoovering, alsof zij .nog niet wilde gelooven, dat hij 't was, die daar stond, en zij meende een speelbal te zijn van een vreeselijke nachtmerrie. Ai de angst, dien zij voor dien man moest hebben, was nog niet tot haren geest doorgedrongen, zoo verstomd w»s zij. Zij had zelfs nog niet gedacht aan haar zoon, die haar ongetwijfeld door dien man ontroofd zou worden. Ook had zij niet gedacht aan Paul. Haar geest was verdoofd. Zij blegf met open mond staan in afwachting van hetgeen er gebeuren zou. „Ik zou u niet herkend hebben," zei de markies, „als ik 't niet geweten had, dat gij 't waart en als 't uwe oogen niet waren. Ge hebt u mis vormd om mij te ontsnappen maar gelukkig kondet gij uwe oogen niet veranderen, die altijd prachtig zijn, ik zou ze onder duizenden herkennen." Christine viel hem met een gebaar in de rede. Zij begreep en gaf zich rekening van hetgeen er gebeurde Zij slaakte een kreet. Mijn zoon Zij wilde langs hem heen de kamer ver laten. De markies hield haar opnieuw tegen. „Dadelijk," zei hij, „luister eerst naar mij." Zij bleef op dezelfde plaats staan, geheel onbeweeglijk, Daarna slaakte zij een kreetPaul Alles schoot haar te binnen. De herinnering aan al het leed, al de smart door dien nfan veroorzaakt en de markies stond weer voor haar in het afschuwelijke licht van de gepleegde misdaad, en het ontzettende van de bedreigingen jegens haar zoon. Zij wilde opnieuw schreeuwen, ont vluchten. Hij hield haar zoo ruw tegen, dat zij een kreet van pijn slaakte. Het was alsof hare bëenen niet meer in staat waren haar te dragen en viel op een stoel neer. Zij was zoo bevreesd, dat men haar het kind zou afnemen, dat hij over tuigd was, haar bereid te vinden tot inwilliging van al zijn wenschen. Om die reden ging hij persoonlijk naar Parijs. Voor alles, voor de vijandelijk heden een aanvang namen wilde hij een onderhoud hebben met zijn vrouw. In deze zielstoestand klopte hij aan de deur van de kleine woning waar zij woonde. De angst van Christine bij zijn ver schijning, sloeg den bodem in aan zijn hoopvolle verwachtingen. Hoe zou hij de vrouw, die toch op zijn gezicht schrikte, alsof hij een afschuwelijk ongedierte was, wier oogen open spalkten van afschuw en schrik, kun nen bewegen tot hem terug te keeren De markies wanhoopte er aan. Hij beproefde 't toch nog maar bij de eerste vriendelijke woorden, bij de eerste poging dwong zij hem de be leefdheden, die hij wilde zeggen, in te slikken. Zij vroeg met een vijandschap, met eene uitdrukking van afschuw en onmiskenbaren haat :,,Wat komt ge hier doen Zijt ge dan nog niet moede mij te vervolgen „Ik vervolg u niet," stotterde hij, en al zijn brutaliteit verdween, „ik vervolg ii slechts met mijne liefde." De oogen van Christine fonkelden. „Uwe liefdel Durft gij spreken over liefde, gij Jj „En waarom niet Ik ben toch uw echtgenoot." „Gij zijt voor mij niets anders dan de moordenaar van mijn eersten man." „Nog altijd die belachelijke be schuldiging." „Belachelijk Zijt gij het dan niet, die...." „Ik was krankzinnig. Ik wist niet wat ik zei. Uwe minachting bracht mij tot wanhoop Toen heb ik die domme zelfbeschuldiging uitgesproken. Maar hebt ge er een minuut aan kunnen ge looven Heb ik het uiterlijk van een misdadiger. Hoe zou 't mogelijk zijn, dat ik, een markies d'Arbois...." Christine keek hem aan. „Uwe oogen," zeide ze, „hebben u nog meet verraden dan uwe woorden. Zij liegen niet, zelfs niet in dit oogenblik. Zie daar, ik zie het, daar voor mij." De markies sidderde. „Wat bedoelt ge?" „Zij spreken van schurkerij en van misdaad 1" De heer d'Arbois was lijkkleurig ge worden. „Maar ge zijt krankzinnig," riep hij. „Neen, neen, ik ben niet krank zinnig, alles toont uwe schuld aan, alles beschuldigt u. ai sluit ik ue oogen, al zou ik geloof willen hechten aan uwe woorden, het baat niet. 't Is alsof ik de gave heb van liet tweede gezicht, en gij staat voor mij, bezoe deld met het bloed van Paul." Christine had deze woorden me^ zooveel overtuiging uitgesproken, daj; de markies in de hoogste mate ontzet het bloed in zijn aderen als 't ware tot ijs voelde worden. Hij bekeek zich van het hoofd tot de voeten om te zien, of er werkelijk geen bloed op Jiem kleefde, dat e kleederen en de handen rood verfc e. Deze beweging ontging Christine niet. Zij zeide :„Ge ziet 't zelf wel." „Wat?" „Gij ziet 't zelf, het bloed. Ge voelt het Hij kon een kreet van schrik niet weerhouden en herhaalde :„Maar gij zijt gek 1" En hij trachtte haar den mond te sluiten. Het scheen hem toe alsof na deze beschuldiging het tooneel der misdaad voor zijn oog verrees. Hij zou van afschuw getrild hebben, als hij zich niet met alle krachten beheerscht had. j fWwtlf vervotpd). J-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1