BUITENLAND. No. 443. Maandag 27 maart 1922. 14e Jaargang. .ONS BLAO" Brieven uit Frankrijk. KCRTF BERICHTEN B1HKENLAND FEUILLETON ZIJN SLACHTOFFER. NOOR D-HOLLAND SC H DAGBLAD Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaarf 2.— Voor buken Alkmaarf 2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger Advertentieprijs: Van 1 5 regels f 1.25 elke regel meer f 0 25; Reclamei per regel f 0 75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor. u-lbetaling per plaatsing f 0.60 Aan a! a abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, t 100,—, t 60,—f 35,—, f IE :o: EEN NOODLOTTIG VONNIS. „Woorden wekken, voorbeelden trekken". De waarheid hiervan blijkt dw >n, dag uit en doet zich vooral op ktt gebied der criminaliteit gevoelen. Nauwelijks heeft een boosdoener ge tegenheid gevonden zijn misdadig uit gedacht plan op een nieuwe wijze ten uitvoer te leggen, of kort daarop staan nkvrderen gereed, zijn voetsporen te drukken. Een moordgeval wordt haast .net wiskunstige zekerheid binnen en kele dagen door een tweede of meer dere gevolgd. Dit verschijnsel zich voordoende bij alle soorten van crimi naliteit, is wel het meest voorkomende bij de zoogenaamde „crimes passio- uels", de misdrijven uit hartstocht. Den laatsten t,,d zijn de gevallen er van ontelbaar en telkens weer berei ken ons nieuwe berichten van vrou wen die op hun mannen, en van man nen die op hun vrouwen hebben ge schoten. De reden van deze epidemie is niet ver te zoeken. De jury te Bordeaux heeft mevrouw Perron, die uit jalou sie, niet in een vlaag van zinsverbijs tering maar wel overwogen, haar echt genoot bet leven heeft benomen, vrij gesproken. Zij heeft deze vrouw niet schuldig geoordeeld en aan haar misdaad het cachet gegeven, gevolg te zijn der han delingen door haar trouweloozen man gepleeedUDit moge al waar zijn, het neemt niet weg, dat geen mensch, ten 7,ij uit zelfverdediging, het recht heeft te dooden en dat zeker een te voren beraamde moordaanslag, niet verdient itraffeloos te blijven. Het oordeel van de jury te Bor deaux, dat herinnert aan talrijke ge vallen van voor den oorlog, toen een dergelijke uitspraak gewoonte was, is niet alleen onverdedigbaar en onrede lijk, het heeft reeds aanstonds, na de bekendmaking, betreurenswaardige ge volgen gehad. „Weest ervan overtuigd sprak de procureur-generaal te Bor deaux, tot de jury, dat, indien gij de ze vrouw vrijspreekt, deze moord door meerdere gelijksoortige zal wor den gevolgd. Hij heeft maar al te zeer gelijk gehad en eerder dan hij ver moeden kon, heeft dit vrijsprekend vonnis van een zwakke jury, talrijke personen tot misdrijf gebracht,. Zeker, niet alle omstandigheden wa ren in de verschillende gevallen dezelf de, maar zonder twijfel heeft het voor uitzicht op vrijspraak, zijn invloed doen gelden. Trouwens een enkele heeft niet geschroomd zulks zelf te bekennen. Een revolver schijnt heden ten dage, het onmisbare in die huis gezinnen, waar de? vrede niet woont, de liefde in haat is verkeerd, omdat het geloof ontbreekt, aan die liefde de hoogere wijding te geven. Men gaat in sommige kringen om met een revolver als een kind met zijn speelgoed, men aarzelt niet er gebruik van te maken als men is gekwetst in zijn ijdelheid of vertrouwen en vergeet, dat niet daarin de oplossing is te zoeken. Het einde van een menschenleven door misdaad verkregen, kan nooit een ein de maken aan inwendige kwellingen. De jury te Bordeaux heeft hare sanctie aan dit moreel afkeurenswaar dige en maatschappelijk ontoelaatbare vernietigingsspel gehecht en zij die slechts vrees koesteren voor de men- schelijke gerechtigheid, hebben er de dwaze kracht in geput, het voorbeeld van mevrouw Perron te volgen. Deze toegevelijkheid voor den moord nit hartstocht, is niet nieuw, zij da teert reeds van een 40 tal jaren 'gele den. Voor dien werd een misdaad uit slecht begrepen liefde, uit winstbejag of om welke beweegreden ook, op de zelfde wijze berecht. In 1792 heeft voor het eerst een ad vocaat „Bellart" vrijspraak gepleit voor de „crime passionel" en al was het resultaat dien eersten keer, niet wat hij hoopte, hij is toch de aanlei ding geweest, dat er voortaan onder scheid werd gemaakt tussehen moord uit hebzucht en moord uit onbeheersch ten hartstocht. Sedert dien is men op dien eens in geslagen weg voortgegaan; mut heeft vrijgesproken in de meest zonaerlinge gevallen zonder te denken aan hooge re beginselen, die onze daden moeten' beheerschen. Het werkelijk belang der mensch- heid eischt, dat men het verderfelijke van een vonnis als dat te Bordeaux gaat inzien en in het vervolg de „cri me passionel" wederom wordt gelijk gesteld met andere misdrijven, al zul len ook verzachtende omstandigheden van invloed op den strafmaat kunnen zijn. Straf in ieder geval verdient de aan ran der van zijn medemensch en on toelaatbaar is het, hem vrij uit te la ten gaan. De waardigheid van een juryrecht spraak en het vertrouwen er in wordt niet verhoogd door een vonnis als het bovengenoemde. Reeds, zijn er velen die de voor keur geven aan een rechtspraak door bevoegde rechters met wetenschappe lijke wetskennis boven een willekeu rig, door het lot aangewezen college vau, wellicht betrouwbare maar vaak onkundige personen. Het proces Lan- dru heeft bewezen, hoe tweeslachtig een juryuitspraak kan luiden, een uitspraak die den doodstraf ten gevol ge heeft en aanstonds daarop wordt gevolgd door een verzoek om gratie, door diezelfde jury geteekend. Een dergelijke handelwijze is mis schien te verklaren uit de twijfel die juist bij dilettant-rechters begrijpelijk is, zij brengt echter rechtsonzekerheid-, en schokt het vertrouwen in de justi tie. Ongetwijfeld, er zijn gevallen dat een jury haar goede zijde heeft, als on omstootelijk een misdrijf en de schuld van den misdadiger vaststaat, doch het wettelijk bewijs niet geheel kan ge leverd worden. Hoogst zelden echter komt dit voor en wanneer het gebeurt, zal met reden twijfel blijven heerschen in de gemoe deren van hen, die slechts oordeelen volgens een innerlijke overtuiging. Het aantal van de tegenstanders der jury neemt met den dag toe en is ze ker gegroeid door de houding te Bor deaux, die in breeden kring ongerust heid heeft gewekt. Men zal niet spoe dig overgaan tot wijziging van een rechtspleging die sedert een 40 tal ja ren burgerrecht heeft verkregen, maar ook zonder de jury af te schaffen, zal het mogelijk zijn, wijzigingen aan te brengen die de maatschappelijke vei ligheid zullen verhoogen en de rechts zekerheid vergrooten. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht, het zou echter 'n misdaad zijn voor de Fransche jury in het algemeen, zich aan die te Bor deaux te spiegelen; evenmin mag Me vrouw Perron als voorbeeld gelden voor de zwakkelingen uit onzen tijd die zelfs een scheiding niet voldoende achten om een huiselijk drama te be emden, maar zich eigen recht willen verschaffen met wapens in de hand. Wie het geloof als" veiligste wapen getrouw blijft, zal zich in de scheiding noch in het geweld, zijn kracht behoe ven te zoeken. Het geweten is de meest onfeilbare rechter en veroordeelt evengoed al heeft ook een jury vrijspraak laten volgen. Indien zij dit begrepen, die grijpen naar het schiettuig eu de scheiding als een hooge uitkomst beschouwen, er zou minder ellende worden geleden, minder geluk worden verwoest, en bovenal minder misdreven worden te gen het groote gebod der naasten liefde. Parijs, 22 Maart 1922. Mr. P. v. S. DE DUISCH-POOLSCHE CONFE RENTIE. Daar Olsjefski in antwoord op het verzoek van Calonder om de afgebro ken onderhandelingen nopens de liqui- datiequaestie te hervatten zich plotse ling onbevoegd heeft verklaard, heeft oud-minister Schiffer besloten met een gedeelte der delegatie naar Duitsch- land terug te keeren en alleen dege nen achter te laten, die nog voor de beraadslagingen omtrent de redactie en de vertaling van het ontwerp aldaar moeten blijven. LLOYD GEORGE. Lloyd George, die veel beter is, zal niet vóór het einde dezer week te Lon den terugkeeren. Volgens de „Times" gelooft men in coalitiekringen, dat de premier niet langer het voornemen koestert af te tre den, hetgeen hij zijn collega's zou heb ben doen weten. DE ONRUST IN BRITSCH-INDIë. Twee Indiërs zijn ter dood veroor deeld en vier tot verbanning voor het leven op beschuldiging van moord op een Amerikaansch ingenieur, genaamd Doherty, gedurende het bezoek van den Prins van Wales. DE IERSCHE QUAESTIE. Ofschoon de hooge spanning in som mige gedeelten der Iersche grens is ge weken, blijft de algemeene toestand on gewijzigd. Aan beide zijden is het geweervuur dagelijks waarneembaar. Op geheimzinnige wijze is men Vrij dagavond binnengedrongen in de bu reaux van de inlichtingen-afdeeling v. het ministerie voor Ierland te Londen. Laden en kasten werden doorsnuffeld blijkbaar bij het zoeken naar vertrou welijke bescheiden. LENIN AFGETREDEN? Blijkens een bericht van de „Neue Berk Zeitung" zou de voorzitter van den Moskouer Sovjet hebben verklaard dat Lenin lijdend is aan kanker. Het te Berljjn verschijnende Russi sche blad „Golos Rossi" meldt, dat Le- uin is afgetreden. DE TOESTAND IN ALBANIë. De conferentie van ambassadeurs heeft besloten een einde te maken aan de internationale militaire bezetting van Albaneesch Skoetari, Volgens telegrammen nit Prizrend zijn groepen Albaneesche opstandelin gen, bij vervolging door regeeringstroe pen, bij bet dorp Kranovnik op Ser visch gebied doorgedrongen. Na versterking te hebben gekregen dreven Servische gendarmes hen over de grens terug. Er vielen aan beide zij den dooden en gewonden. HET CONFLICT IN HET ENGEL- SCHE MACHINEBEDRIJF. Vrijdagavond is er een gunstige wen ding gekomen in het conflict in het ma chinebedrijf. De bemiddelaars, aange wezen door den gemeenschappelijke» raad uit de arbeidersbeweging hebben bun besprekingen met Sir Allen Smith, die de vertegenwoordiger is der werk gevers, hetvat. Blijkens een officieele mededeeling, werden er bij die besprekingen vorde ringen gemaakt. DE DREIGENDE MIJNWER KERSSTAKING IN AMERIKA. Op het Witte Huis werd medege deeld, dat de regeering alle bronnen voor een vergelijk of een conferentie tussehen de kolenmijnbezitters en de mijnwerkers heeft uitgeput en het des wege onwaarschijnlijk is, dat de sta king kan worden vermeden. Naar uit Toronto wordt geseind, ver wacht men daar, dat op 1 April de werkstaking in alle steenkoolmijnen, van de Can'adeesche provincie Alberta zal ingaan. De vereenigde mijneigenaars van Canada deelden den minister van Ar- held mede, dat zij beslist blijven weige ren de huidige loonen na het einde van deze maand langer uit te betalen, en zij stellen voor, de nieuwe loonen door den arbitrageraad te doen vaststellen DE CONFERENTIE VAN GENUA. De Zwitsersche Bondsraad heeft be sloten om aan de gedelegeerden van sovjet-Rusland naar de conferentie van Genua machtiging te geven over Zwit- sersch gebied te reizen. Er werd een lange lijst aan den bondsraad overge legd. Volgens de „Lokal Anz." vertrekt de Duitsche delegatie op 8 April naar Ge nua. Volgens de „Paese" zal de Russische delegatie slechts dan naar Genua ko men, wanneer de Italiaansche regee ring haar veiligheid waarborgt. Wa- rowski heeft te dezer zako een schij ven tot de Italiaansche regeering ge richt. DE UITSLUITING IN DENE MARKEN. Het bestuur der samenwerkende vak vereenigiugen besloot het voorstel der werkgeversorganisatie, om weer onder handelingen tussehen de twee besturen te .openen, te aanvaarden. Dienover eenkomstig zal heden een bijeenkomst plaats hebben. AMERIKA EN DE COMMISSIE VAN HERSTEL. President Harding overweegt de be noeming van een Amerikaan als lid van de Commissie van Herstel HET INCIDENT TE PETERSDORF. De intergeall. commissie heeft aan Duitschland medegedeeld, dat de inter geall. rechterlijke autoriteiten, belast met de instructie in de quaestie van Petersdorf, een bevel tot inhechtenis neming hebben uitgevaardigd tegen 12 personen, die de wijk naar Duitschland hebben genomen. Zij verzoekt deze lie den onmiddellijk te doen opsporen en ter beschikking der intergeall. autori teiten in Opper-Silezië te stellen. FIUME. De „Mondo" bevat een telegram uit Fiume, waarin gemeld wordt, dat, daar de 28 leden van de meerderheid bleven weigeren deel te nemen aan de verga dering der constituante en hadden doen weten, dat met name de aanwezigheid van den militairen raad in het stadhuis de oorzaak van hun wegblijven was, de militaire raad zijn bevoegdheden heeft overgedragen aan de constituante. UIT DE ENGELSCHE KATOEN INDUSTRIE. Omtrent de kwestie der loonsverla ging, door de vereenigde katoenfabri kanten van Lancashire geëischt, wordt uit Manchester vernomen, dat aldaar besprekingen werden gehouden door de driemaandelijksche gedelegeerden vergadering van de werknemers uit de katoenspinnerijen. De secretaris deelde na, afloop mede, dat de fabrikanten eischen, dat de standaard stukloonen met 75 pCt. zullen worden verlaagd, hetgeen gelijk staat met een verlaging van de weekloonen met een bedrag v. 6 shilling en 114 penny per pondster- ling. De loonen der werknemers wor den in Juli j.l. bij het eindigen van de toenmalige staking reeds met 4 shilling 434 penny per pondsterling verlaagd. HET NABIJE OOSTEN. Een officieel bericht van de Zaterdag te Parijs gehouden conferentie over het nabije Oosten luidt dat de Minister v. Buitenlandsche Zaken gereed kwam met het bestudeeren der voorwaarden onder welke de vrijheid der zeeengte moet worden verzekerd, zoomede met dit onderzoek der financieele bepalin gen. Heden zal de conferentie de Fran sclie kwestie overwogen en de herzie ning v. h. verdrag v. Sèvres, de artike len die op de capitulatiën betrekking hebben het Turksehe militaire beheer eu de gendarmerie. Men verwacht dat morgen een grond slag voor den vrede zal worden ge vonden. De voorwaarden zullen clan worden geseind naar Constantinopel, Athene en Angora en bij aanvaarding zullen onderhandelingen worden ge opend De bladen melden dat de Grieksclie minister van Buitenlandsche Zaken in principe den Grieksch-Turkschen Wa penstilstand door Lord Curzon voor gesteld heeft aangenomen. VERSPREIDE BERICHTEN EEN AARDSCHOK. B. T. A. ontving uit Belgrado be richt van een hevigen aardbeving- schok, welke zich daar Zaterdag voor deed om 1.23 uur. Alleen geringe scha de van materieelen aard bracht deze teweeg, geen persoonlijke ongevallen. Bij de Etna doen zich sinds enkele dagen uitbarstingen voor met onder- aardsch gerommel. DE HONGERSNOOD IN RUSLAND. Een radiogram uit Berlijn bevat een mededeeling van Nansen in een rap port over den hongersnood in de Oe- krajine, behelzende, dat in een gou vernement met 1.288.000 inwoners 900.000 mensehen reddeloos aan den hongerdood ten prooi vallen. De geval len van kannibalisme nemen op schrik barende wijze toe. NOG EEN DUITSCH KIND IN FRANKRIJK. Bfj de redactie der „Munchener Ztg" verscheen de vrouw van zekeren Fi scher en verklaarde, dat haar in 1912 In Frankrijk geboren kind door de Fransche pleegouders te Boismartin nog steeds niet is teruggegeven, daar zij niet in staat is de pleegkosten ten be drage van 2610 frs. of 160.000 mark te betalen. VERBORGEN WAPENEN ONTDEKT In een warenhuis te Linz in Neder- Oost.enrijk zijn vier zware kisten ont dekt met 10Ó0 gasbommen, springstof fen en wapens. Deze kisten behooren blijkbaar aan de Orgesch toe. Nadere bijzonderheden over de herkomst en bestemming zijn niet voorhanden. Het ingestelde onderzoek heeft geleid tot de arrestatie van twee voormalige offi cieren. DE ONTPLOFFING TE DUDLEY. Tegen John Walter Knowles, direc teur van de fabriek, waar onlangs door een ontploffing van een voorraad munitie negentien meisjes werden ge dood, alsmede tegen zijn onderdirec teur Chadwick, is een aanklacht we gens doodslag ingediend. De eerste behandeling dezer zaak had Vrijdag plaats vo'or de politie rechtbank te Tipton. Knowles, die zich ten tijde van de ramp te Birmingham bevond, verklaar de, dat hjj telefonisch met een politie beambte had gesproken, die hem had medegedeeld, dat hij geen vergunning noodig had voor het demonteeren der patronen. Toen hij met het gebeurde in kennis werd gesteld, riep hij uit: „Ik hoop, dat zij mij piet zullen kunnen pakken wegens misdadige achteloosheid of zoo iets; het is mij juist alsof ik de arme kinderen heb vermoord." Bij de lusscUenlijdsche verkiezing te Cherlsey ''Eng.) kreeg de onafliun- kelijke conservatief Richardson 11.811 stemmen en de onafhankelijke liberaal Goagh 9-190. De „Vossische Zeitung" deelt mee, dat uit een villa in Dahlem (Rijn provincie) op klaarlichten dag een groot aantal kostbaarheden, te zamel» ter waarde van 2 millioen mark, zijn gestolen. Te Londen is een draadloos be richt ontvangen uit Funchal, volgens hetwelk ex-Keizer Karl ernstig ziek zou zijn. De Poolsche regeering heeft als vertegenwoordigs'er van Dawi ver zet aangeteekend tegen de hooge in- lergeallieerde bezettingskosten. De transpor (arbeidersbond te Berlijn heeft bepaald, dat alle in het transportbedrijf werkzame arbeiders heden in sympathieks taking moeien gaan, wanneer geen vergelijk is ge troffen inzake de staking van het per soneel der stadsreiniging;. Meer dan twee millioen ton Brit- sche en bujtenlantlsche scheepsruimte, waarvan 1900 duizend ton ui.sluitend Britscfi, liggen thans werkloos in 36 der voornaamste Britsche havens,. Naar de bldaen melden, heeft het congres van arbeiders in de glas industrie in Tsjecho-Slowaki zjcli le gen hervatting van den arbeid onder de door de werkgevers bepaalde voor waarden uitgesproken. De centrale commissie uit den. rijksdag bcelt een door nagènoeg alle partijen gesteund voorstel aangenomen, ingevolge hetwelk het administratief spoorwegpersoneel zal worden inge krompen. Een radiotelegram uit Berlijn meldt, dat de Zwitersche Nationale Raad een voorstel heeft aangenomen tot invoering van den algemeenen bur gerlijken dienstplicht van 6 maanden. Oostenrijk heeft met België een overeenkomst gesloten volgens welke ed schluden van vror den oorlog zoo worden berekend, dat 20 centiemes met 1 ki-oon worden gelijk gesteld. R. K. DAGBLADPERS. Naar de „Rsb." verneemt, ver gaderden een aantal directeuren v. R. K. Dag;blad en te Utrecht, waar ze den reeds Lang in uitzicht ge- stelden Bond oprichtten. De drie vcorloopige bes.uursteden de 'nee- ren Kuipers te Ro.terdam, Smits te Leiden en Bekkers te Roer- ond werden definit.ef gekozen, oenevens de heeren Bruys.en te 's-Gravenhage en v. d. Kallen te Nijmegen. Bes.o.en werd met de Katholie ke Journa.islen-vereeniging mede te vverken voor het a.s. Persoon- stres, terwijl verder over verschil lende aangelegenheden van goe dachten werd gewisseld o.a. over een persbureau. 42. -uj viel op de knieën, Paul aanroe pend, maar tevergeefs. Daarop snelde zij, met rollende oogen, loshangende haren, met de gebaren eener krank zinnige, naar de kamer van een harer buurvrouwen. Deze, die met Mark op een klein stoeltje naast zich zat te werken, sprong snel op, toen zij haar zag bin nentreden. Zij maakte een gebaar van ds grootste verbazing en schrik. „Wat hebt ge," vroeg zij.. „Hebt. ge niets gehoord?" „Neen, niets." „Die man heeft mij teruggevonden." „Die man," vroeg de ander, er niets van begrijpende. „Die man, mijn echtgenoot. Hij gaat juist weg en wil mi] mijn zoon ontnemen." Zij greep Mark in haar armen, hief hem hoog op, drukte hem aan het hart als om hem te beschermen en te verdedigen, en zeide :aJa, mijn 'kind,. mijn aangetteden Mark, men zal u mij ontsteken, aan mijne armen ontrukken aan mij, uwe moeder, aan mij, omdat ge het levend evenbeeld zijt van den man, dien ik beminde, aan mij, voor wie ge meer zijt dan het iicht, meer dan het leven, aan mij,die u het levens licht hebt geschonken, die het leven voor u gewaagd hebt, aan mij die zal sterven, als ge mij ontroofd wordt." Zonder er iets van te begrijpen, drukte het kind zich tegen zijne moe der aan, weenende omdat hij haar be droefd zag en door zijne tranen heen snikte hij :„Ik wil niet van u weg. Ik houd zooveel van u, moedertje." De goede buurvrouw was zeer ont roerd en tranen welden op in have oogen. Zij trachtte echter tussehen beiden te komen en deed eene poging om die smart tot kalmte te brengen. „Wees niet zoo bedroefd"" zeide zij. „Die man heeft u bedreigd, maar misschien zal hij zijne bedreigingen niet ten uitvoer brengen." „Hij," zei Christine, „hij deinst voor niets terug." „Maar wat wil hij dan toch „Hij wil mijn joont_^ Hij heej^hem niet lief. Hij kan nem niet liefhebben Hij heeft mij lief, inij. Zooeven heeft hii 't mij gezegd. Hij heeft 't mii dur ven zeggen, nadat Zij zweeg plotseling, bedenkende, dat 't beter was, haar geheim niet prijs te geven, in de vrees, dat deze vrouw evenals zoovele anderen zou weigeren geloof te slaan aan haar woorden. O, bewijzen Wie zou haar de be wijzen leveren Zij zou sterk zijn, zij zou strijdem, als zij bewijzen had van het gepleegde misdrijf. Maar waar ze te vinden Als zij hem beschuldigde, lachte men haar in het gezicht uit. Tot haar buurdame gericht, ging zij voort :„Hij heeft me lief. En het is om zich te wreken, om mij er voor te straffen, dat ik hem niet bemin, dat hij mij mijn zoon wil ont nemen." „Misschien zal hij zich bepalen tot bedreigingen," waagde de buurvrouw op te merken. „Wel neen," zei Christine, „ze zijn daar. De politie, de wet, de jus titie, weet ik wie al. Alles wat onrecht is, alle krachten, vereenigd tegen eene .moeder, di^ Ijajet) goon wil ver dedigen 1 Aden loeten-op ons, op mijn kind en mij. Als ik een stap wil doen, eene poging, vliegen allen op mij aan, onverbiddelijk, zonder medelijden, en zij zullen het kind nemen Met een waanzinnig gebaar wees zij naar de deur en zeiLuister, hoort ge hen Een groot rumoer werd gehoord op de trap, een lawaai van stemmen en naderende menschen. Christine wrong de handen :„Maar wat heb ik den hemel dan toch mis daan Wat heb ik misdaan De buurdame zeide :„Gelooft ge, d-at zij het zijn „Jajadie man liegt niet, wanneer 't er op aan komt kwaad te doe Het rumoer kwam naderbij. Haar buurvrouw plaatste zich voor haar. „Vrees niets," zei ze, „ik ben bij u „Maar wat zult ge doen, gij alleen, tegen al die gewapenden, tegen de wet?" „Blijf hier. Men zal bij mij niet binnen dringen." Christine nam haar zoon bij de hanct, en zij bleven onbewegelijk staan luisteren. De indringers waren op het portaal, slechts door de deur van hen geschei den. Men hoorde hun stemmen, ja bijna hun adem. Een hunner zeide, op de deur van de kamer wijzende Toen werd er met geweldige kracht op de deur geslagen, een slag, die over het geheele portaal dreunde en eene stem riep :„Doe open in naam der wet Werktuigelijk verborg Christine haar zoon voor zich en naderde haar duurdame. Beiden schenen geen drup pel bloed meer in hun aderen te heb- ben. Mark weende voortdurend, zon-1 der te weten waarom, maar verschrikt door het lawaai. Bij Christine had men natuurlijk niets vernomen. Men klopte opnieuw en dezelfde stem herhaalde In naam der wet, doe open." Dezelfde stilte. Daarop volgde de aanval, er werd geschopt, gevloekt en het hout kraak te. Men liep de deur in. Christine en haar buurvrouw keken elkander aan. De eerste waagdö te zeggen :„Ge ziet wel, ik heb 't u ge zegd. Ze deinzen voor niets terug 1' Men hoorde in het vertrek van Chris tine zware stappen. Deuren werden met geweld open geworpen, meubels verschoven en daarop volgden uit roepen van woede en verbazing. Men was blijkbaar teleurgesteld :„Wij heb ben hen getopt," zeide de buurdame, „zij hebben niemand gevonden." Er volgde een stilte. Het scheen, dat de mannen opnieuw in het portaal ston den, om te beraadslagen, wat er nu moest gebeuren. Men hoorde een dof geprevel, maar wat er gesproken werd, was niet te onderscheiden. Tegen de deur staande volgden de beide°vrou\ven angstig elk geluid. Toen hoorden zij plotseling een stem, die zeide:,,In naam der wet, doe open."- „Wie zijt gij „De commissaris van politie. „Wat wilt ge „Onderzoeken of de markiezin d'Ar- bois hier is." „Daar hebt ge geen recht toe,"- antwoordde Christine's ?T~-*vrouw. ik doe niet opety" ^Vardt ïSSÏfi-'ï'b

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1