OftlS BLAD No- 445. Woensdag 29 Maart 1922- 14e Jaargang Bureau: HOF 6, ALKÜAAR. - Telefoon: SS433 STAATSPARTIJ. Splitsing aanstaande? BUITENLAND. verspreide berichten BIN8ENLAND Het Kamerlidmaatschap van NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD SS SS Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaarf 2. Voor buiten Alkmaarf2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Advertentieprijs; Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclame! per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor. uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,t 100,-, f 60,—, f 35,—, f 15,- -:o:- We behoeven het niet te verhelen, dat wo niet zeer, zéér gemengde gevoe- p "3 tennis genomen hebben van de tig di"g, dat in de Maandagavond te Am sterdam gehouden vergadering der Lra- LW.burghianen besloten is op 7 April a.=. te Utrecht een bijeenkomst te be leggen van degenen, die met de actie— vr.n. Cranenburgh instemmen, en dat - ingevolge oen Maandag gevallen be sluit' aan die vergadering zal wor den geadviseerd voor de komende ver kiezingen met eigen candidaten uit te komen, alsook een kiezersorganisatie in het leven te roepen. Do medededeeling van een enkel dagblad, als zonde een oplossing der kwestie in (aderen zin in accoord n.l. mn A i bestuur van den Bond van R. K. i iesvèreenigingen alsnog waar d.inüjk wezen, blijkt derhalve ietwat i optimistisch geweest te zijn: vvn staan wel degelijk voor een be slissing, voor een keerpunt in de ge- s: hiedenis van onze tot op heden ééne en in haar eenheid volkrachtige Roomsch-Katholieke Staatspartij. Wij staan voor een gevaarvolle cri sis: zal de Katholieke Staatspartij één blijven'? Of zal zij zich splitsen in conservatieven en voorultstrevenden? Zuilen wij, Katholieken, het solida- riteitsbegrip tusschen werkgever en werknemer hoog houden, het be grip, volgens hetwelk patroon en ar beiders niet vijandig tegenover elkaar moeten noch mógen staan, volgens hetwelk de sociale kwestie moet opge lost, worden in en door de waarachtige Katholiciteit, welke zich demonstreert in de eenig-juiste opvatting van werk geversplichten ééner- en werknemers plichten anderzijds? Of zullen wij in onze partij (zij het ook in netteren vorm) den materialis- tischeii' klassenstrijd (gevloekt woord!) binnenhalen en ondanks ons sehoo- ne alle-menschen-broeders-beginsel met* politieke, met parlementaire wape nen den strijd tusschen kapitaal en ar beid ook onder óns uit gaan strijden? Wij stellen de kwestie misschien wat al te zuiver, we onderscheiden mis schien wat dl te meedoogenloos, doch, gezien de wenschen der Crtmenbur- ghianen, gezien ook de regeeringsmaat regelen, welke zij afkeuren, moet de distinctie ten slotte aldus gesteld wor den als wij baar aanduiden. Temeer nu dit begin van splitsing, eenmaal tot feit geworden, onbereken bare gevolgen kan, ja, wellicht zal hebben, waartegenover de misschien beter-bedoelende aanstichters van de scheiding machteloos staan, indien de beweging hun (gelijk thans wellicht reeds eenigszins het geval is) over 't hoofd groeit. zeker! Wij begrijpen héél goed, dat onze Katholieke partij bij een eventueele splitsing als bovenbedoeld haar Katholieke eenheid niet inboeten zal: ons Katholiek geloof en onze Ka tholieke zeden blijven het hoogste en in laatste instantie ook het éénigste ideaal van allen; komt er scheiding, dan zal 't slechts een scheiding" om wille van verschillend economisch en economisch-taktisch inzicht zijn; de vraag is zelfs gewettigd, of mét de ab- norinaal-economische omstandigheden ook dit voor onze Katholieke eenheid abnormaal verschijnsel niet verdwij nen zal, doch dit alles neemt niet weg, dat de Katholieke staatkundige eenheid dooi een cventueele sciieidin°" in bepaaldopzicht toch zal te loor gaan, en door den toestand van liet oogenblik alreeds zeer ernstig be- d'riegd- wordt. "wanneer wij dit ten zeerste betreu ren, dan ligt daarin tevens een afkeu ring van wat de bewerkers der een- heidsbeureiging thans verricht hebben en blijkens bovengenoemd be sluit alsnog' verrichten willen. Van wélke zijde een eenheidsversto- riug ons ook zou bedreigen van hen, die de. sociale maatregelen der laatste jaren nog niet voldoende achten, óf van hen, dié nieenen, dat men daarme de reeds veel te ver gegaan is wij keuren eeu dergelijke bedreiging ten zeerste af. Bil 't ware te wênschen, dat de Cra nenburghianen evenveel solidariteitsbe grip wilden toonen als zij, die zich misschien wel évenzeer verongelijkt achten imaar dan vanwege de 'tegen overgestelde materieele belangen) dooi de economische geschiedenis der late re eu vooral vroegere jaren. Wij kunnen den indruk niet van ons afzetten, dat deze eenheidsbedreigers met wel wat véél égards behandeld zijn tot op heden in vergelijking met- de ontevredenen, welke nu en dan in min andere kringen een dreigend ge luid lieten vernemen. Dat echter Dode zij dank oil ier de machtige inwerking der 'luiste lijke solidariteitsgedachte daar spoedig verklonk. De actie der Cranenburghianen lijkt ons teméér ongemotiveerd en lakens waardig, nu hun voormannen juist degenen zijn, die in de kiesvereeniging nimmer (hoegenaamd) hun eigen ge luid deden hooren, den organisatori- schen weg versmaadden, en nu, op het laatste moment, plotseling ondanks hun vroegere lakschheid de gebeur tenissen zouden willen doen geschie den naar htm speciale wenschen. Het motto is prijzenswaardig: „er mogen geen Roomsche stemmen verlo ren gaan", doch ditzelfde was be reikt, indien men steeds in directe voe ling gebleven was met ons Roomsch- politiek leven, indien men zijn in vloed te goeder ure en op de juiste plaats had doen gelden. We willen alsnog hopen, dat de schei ding zij het ook niet een scheiding in het hoogste ideaal voorkomen wordt. Onze en veler waarschuwing moge klinken in deze dagen. Een waarschuwing, vooral in het belang der Cranenburghianen zélf, die indien de bedreiging een fait ac compli wordt in de toekomst (van wege de tegenactie) juist het tegen overgestelde zullen bereiken van wat zij beoogen. DE MOORD. OP DEN BELGISCHEN OFFICIER. Na hel rapport te hebben aange hoord van den minister van Nationale Verdediging over den moord op lui- 'enant Graf en andere ernstige feiten, welke zich te Duisburg hebben voor gedaan, hebben de Belgische minister^ een in krachtige termen opgestelde pro- teslncita aan de Duitsche regeering goedgekeurd. FRANKRIJK EN SPANJE. De Spaansche ministerraad heeft be skoten, dat een Spaansch Ojprlogsschip lei- beschikking zal worden gesteld van den president der Fransehe republiek en deel zal uitmaken van zijn escorte gedurende zijn reis naar Marokko. IIET ARBEIDSCONFLICT IN DENEMARKEN, De voornaamste ontwikkeling in den sland van 't arbeidsconflict is dat de Ver. v. werkgevers op verzoek van de landarbeiders besloten heeft de uit sluiting van de landarbeiders op te hef fen, teneinde den normalen uitvoer van landbouwproducten mogelijk te maken. De vereeniging van werkgevers heeft slappen gedaan om de kwestie van de onwettige slakingen te Renders voor het Arbitrage-Hot te brengen. DE ONRUST IN INDIE. In den Middcn-Pundsjab heerscht groote ongerustheid over de uitbreiding der jAlcali"-agitatie onder de Sikhs, Nog steeds worden hardnekkige po gingen gedaan om de families van sol daten en van soldaten met verlof te intimidceren. terwijl lallooze redevoe ringen worden gebonden tegen de wet op de opruiende vergaderingen. Vele redenaars eu organisators zijn gear resteerd. In de dorpen heerscht o-veral civiele ongehoorzaamheid DE CONFERENTIE TE GENUA. Poinearé zal niet voor de opening der conferentie naar Genua gaan, doch bet is niet onmogelijk, dat hij er zich gedurende do laatste periode hoen be geven zal na den terugkeer van pre sident Mjllenind iqt Algiers. Theunis en Jaspar zullen de Belgi sche regeering op de conferentie te Genua vertegenwoordigen, te zamen met industrieelen, financiers en verte genwoordigers van vakvereenigingen. De geallieerde deskundigen hebben eergister liet onderzoek voltooid van de Britsche voorstellen inzake de fi- naneieele en economische problemen, welke te Genua zullen worden bespro ken. De „Daily Telegraph" meldt, dat de deskundigen later op den dag de ontwerpen der adviezen hebben nage gaan over de punten van algemeenen aard. Rusland eischt dat zijn oorlogspres taties in rekening zullen worden ge bracht. De delegatie brengt verder een nauw keurige opgave mee van de schade, door de verschillende interventies in Rusland veroorzaakt. In zake de 'schulden vau vóór den oorlog, zal de delegatie te Genua een moratorium van ten minste 20 jaar cisehen. l-T' NABURIGE OOSTEN. De té lest van den door de drie ge- 1 üeordc ministers vau buiteuhuuische aken aan de regouriugeu te Athene; Konslanlinopel en Angora gerichten brief, alsmede de zich daarbij aanslui tende documenten zijn Maandag gepu bliceerd. De „Sublieme Porte" doet in haar antwoord op de nota inzake het slui ten van een wapenstilstand opmerken, dat de quaestie niet alleen tot haar '•essort behoort. Een copie der nota "i ere regcêiing te Angora toegezonden. DF. SCHADEVERGOEDING. In den Fransehe Senaat heeft de minister van financiën verklaard, dat er nog niets overeengekomen is tus schen de geallieerde ministers betref fende een Duitsche leening. De quacs- tie is ter studie bij de Commissie van Herstel DE IERSOIIE KWESTIE. Te Newtown-Caiiningliam in Donegal vielen eergistemr'republikeinsche troe pen poli tietroepen van den vrijstaat aan, die oen kazerne bezet hielden. De poiitietroiepen boden weerstand en maakten aanvankelijk zes gevangenen. Later keerden de aanvallers echter te rug, verdreven dc bezetting en bevrijd den de gevangenen. Drie vrijstaters liepen naar de republikeinen over, de anderen werden in vrijheid gesteld. Ei- vielen geen dnodeli. Collins verklaarde dat de. voorloo- pige v egecring bewijst al het mogelijke Ie willen doen om den vrede in het Noorden te verzekeren. Hij ziel noch tans geen uitweg uit de impasse, vóór dat Craig radicaal zijn onvriendelijke houding wijzigt tegenover dc voorloo- pige regeering en de hulpêlooze min derheid te Belfast .Collins deed een heiligen a an va! op Craig, dien bij be schuldigt de overeenkomsten als vodjes papier te behandelen Gistermorgen zijn te Belfast verschei dene branden uitgebroken, o, a. in ee.li jamfabriek. Toen. zich een menigte ver zamelde, werd er een bom geworpen, waardoor drie personen werden ge wond,. Na de aanneming in derde lezing van bet Ierschc wetsontwerp door bet Hoogerhuis, heeft Lord Birkenhead de Lórd-Kanselier, gezegd, dat alle in lichtingen van de regeering hierop neerkomen, dat, indien de materieele krachten, welke Ier beschikking van de voorloopige regeering staan, sterk genoeg zijn om vreesaanjaging lvjj de stembus 'den kop in 1c drukken, de beslissing van de Ierschc gevolmach tigden len dc beslissing van het Iersche parlement (bekrachtigd zal worden door de groote meerderheid der Ier sche kiezers. DE PRINS VAN WALES. Een draadloos bericht uit Tokio maakt melding vau de vele festivitei ten. die den prills van Wales bij zijn aanstaand Dezcek wachten. Er zij aan ontleend, dat de prins den 12en April te Yokonama door kroonprins Hiro- HitiO zal worden afgehaald en dat een Japanscli eskader do „Renown"' tege moet zal varen. De. prins van Wales zal een week le Tokio' toeven, waar luisterrijke feesten zullen worden aan gericht. Daarna zal hij nog Kyoto en Osaka bezoeken, DE REDE, VAN Dr. WIRTII. Voor eecn diehtbezet Huis en volle tribunes, in tegenwoordigheid der rijks minisiers en vertegenwoordigers der Dupsche staien, hield de rijkskanselier zijn rede over de nota der Commis sie van Herslelj welke vijf kwartier duurde en waarin bij o. m. zeide: Het belastingen,mprorBis is een in- legrcerend bestanddeel der buitenland- sehe politiek. Een vernietiging van het compromis beteekent ook een vernieti ging der buitenlandscbe politiek. Deze vernieljging beeft plaats gehad door de nota der Commissie van Herstel en het schrijven aan den rijkskanselier. De in hét schrijven aan den rijks kanselier gestelde voorwaarden, waar in wij een nieuwe verzwaring van den toestand zien, hebben in Dujtschland terecht grooc opgewondtenbeid veroor- azaakt. Een pijnlijke verrassing is de ciscb, onverwijld een plan op te ma ken vOiOr niéuwe belastingen van 60 milliard papiermailc, waarvan minstens 10 milliard in dit jaar moeten worden gegarandeerd. Dat is absoluut .onmo gelijk. Wanneer de toestand der valuta in Midden-Europa niet op orde komt, dan kan cr ook geen wederopbouw der we reldeconomie beslaau. Het denkbeeld eener iiilerualiouale schadevergoedingsleening wint steeds meer veld en is de laatste maanden ook in Frankrijk levendig besproken. Dit is een leeken. dat liet inzicht toeneemt omtrent de vraag, waar de oorzaak vau den toestand moei worden gezocht. vraagstuk uit economisch oogpunt be schouwt, moet men tot de conclusie komen, dat Dujtschland voor gerui- men tijd, minstens voor het jaar 1922, van alle betalingen in contanten moet worden vrijgesteld. Het hoofdprobleem der conferentie van Genua is de wederopbouw van Midden-Europa en Rusland, en ik kan mij niet indenken, dat daar de eerste en voornaamste voorwaarde voor een snellen en zekeren wederopbouw ter zijde zal worden gesteld. De wederop bouw van Midden-Europa en Rusland is onmogelijk zonder de saneering van Duitscjiland Of Genua is tot mislukking gedoemd, óf dc geall. regeeringen moeten de plannen der Commissie van Herstel met het doel van Genua in overeen stemming brengen. Voor deze beslissing staan wij thans. DE RAAD VAN DEN VOLKEN BOND. De Raad van den Volkenbond heeft gisterenmiddag zijn laatste bijeenkomst gehouden. Hij heeft de besluiten ken baar gemaakt welke in de verschillen de quaesties zijn genomen, zooals be wapening, Russische vluchtelingen, Saargebied, conferentie te Warschau en te Genua en die op de agenda ston den. HÉT CONFLICT IN HET ENGEL^CHE MACHINEBEDRIJF. Het eerste gedeelte van dc loonsver laging in de seheepsbouwnijverheid, n.l. 10 Vi shilling per week, treedt he den in werking; het tweede gedeelte, een verlaging van zes shilling, den 26en April. De organisatie der arbeiders heeft den 25.000 man van de werven aan de Mersey verordend gisteravond in sta king te gaan. De arbeiders van de wer ven aan do Tees staken eveneens. In Southampton staken 5000 arbei ders in het scheepsbouwbedrijf; in an, dere havens een duizendtal meer. "De conferentie van. organisaties in het machinebedrijf heeft besloten het algemeen beginsel te aanvaarden, dat de werkgevers het recht hebben hun eigen bedrijven te beheeren. De werkgevers stonden op deze voorwaarde voor het hervatten der on derhandelingen. De onderhandelingen betreffende de uitsluiting der machinisten zijn tc mid dernacht definitief afgebroken. IIET BELGISCHE KONINGSPAAR. Do Belgische souveréineii, do kroon prins en Jaspar, minister vaubiiiten- kpidschc zaken, zijn gisteren om één uur te Rionie aangekomen. Zij werden aan het station door het ItaliaansCïfe koninklijke echtpaar, dea kroonprins, de ministers en tal van autoriteiten ontvangen. De menigte bereidde hun een indrukwekkende ontvangst, Zij moesten wel tién maal op bet balkon van bet Quirinaal verschijnen. 's Middags begaven koning Albert en koningin Elisabeth zich van -uit liet gezantschap bij net Viticaan naar het Vaticnan om den Paus tc bezoeken. Zij brachten eveneens een bezoek aan den kardinaal-staatssecretaris. Daarna begaven zij zich naar de basiliek vajj Sint-Pieter. Bij hun terugkeer in liet Belgische gezantschap ontvingen zij het bezoek van den kardinaal-staatssecretaris, de leden van bet diplomatieke corps, enz. FORD EN DE ARBEIDSWEEK. In de auLomobienabrieken van Edsel Ford, den zoon van den befaamden Henry Ford, is de vijf daagsche werkweek ingevoerd. Al le fabrieken zullen voortaan op Zaterdag en Zondag gesloten zijn. „De arbeiders", zeide hij, „hebben méér noodig dan een dag voor rust en ontspanning. Dit is het oordeel van mijn vader en ook van mijzelf'. De loonnormen zullen geen verandering ondergaan. 'EEN AARDBEVING IN ZUID- SLAVIë. Het gansche oostelijke en noordelij ke gedeelte van Servië is Vrjjdag door een ernstige aardbeving" geteisterd, wel ke ca. elf minuten duurde. Vooral Bel grado en vele provincie-steden werden getroffen. Te Belgrado werd een huis volkomen verwoest, vele andere wer den beschadigd. De menschen vlucht ten verschrikt naar de straat-. ïn hotel „Moskwa"ontstond een paniek. Te Pozarewatsj, dat het meest heeft geleden zjjn vele huizen totaal vernield. Hier en in twee andere plaat sen zijn ook menschen omgekomen. MOORDAANSLAG. Op den voormaligen leider der Rus- ische cadettenpartij is gisterenavond te Berlijn een moordaanslag gepleegd. lezing. Onder de lezing werd uit het publiek, waarschijnlijk van monarchis tische zjjde, een revolverschot op Mil- joekof gelost. Hij werd echter niet ge raakt. Daartegen trof de kogel den pro fessor en voormalig Russischen sena tor Nabakof, die naar van verschillen de zijden wordt gezegd, vroeger ka merheer van den tsaar is geweest. Na bakof zakte in elkaar en was onmiddel Hjk dood. COMMUNISTEN GEARRESTEERD. De Sueté générale bevestigt de ar restatie te Jeumont van twee militan te socialisten, Mayer en Poisson, die uit Moskou zijn teruggekeerd, waar heen zij met een geheime missie waren gezonden. Op hen zijn zeer belaDgwek kende documenten gevonden van de centrale Sovjet te Moskou afkomstig en voor do leiders der Fransehe com munistische partij bestemd. In de valie zen der beide eommi^usten zijn proe ven aangetroffen van communistische affiches en brochures, die te Parijs moesten worden gedrukt. KüRTb BERICHTEN. De eigenaars van de Parijsche café's en restaurants hebben be sloten na 10 April geen strijkjes meer in de établissementen te ne men als protest tegen de belas ting van 35 procent op zaken waar muziek gemaakt wordt. Volgens een bericht uit Rome hebben de Italiaansche bezettings troepen te Skoetari (Albanië) be vel gekregen de siad te ontruimen. De Iioogieeraar aan de Hoo pte school te Munchen, Fehr, heeft de functie van Duitsch minister voor de Voedselvoorziening aan genomen. In de zitting van de soeiaiisa- tie-commissie van den Tsiechi- schen. kolenraad, waarin beraad slaagd werd over de regeling van de koienproductie, is een beslis sing aangenomen welke zich uit spreekt tegen de invoering van gedwongen aaneensluiting. Als reserve op het aanvul lingsverdrag inzake de Zuidzee nain de Amerikaansche Senaat een verklaring aan, vaststellend dat Binnenlahdsche quaesties u tgesol ten zullen zijn van de viervoudige overeenkomst en het aanvul'lings- verd-'g Maandag is te Berlijn het ver drag tusschen Duii.se. Jand en Let land ter regeling van de economi sche betrekkingen tusschen beide landen geteekend. Sciianzer is gisteren via Pa rijs naar Rome vertrokken. In verband met de ontdekking van wapens te Linz is een vervol ging ingesteld tegen den voorma- ïieri eersten luitenant Binder, zoo mede tegen den ingenieur Felix Feind, bij v/ien Lind scherpe gas sen en stinkbommen had besteld. De Tsjecho-Slowakische Mi nister-president Benes begeeft zich begin April naar Genua. Waar schijnlijk zal hii bij deze geelgcn- heid ook Rome bezoeken. De Engelsche kanselier van de schatkist deelde in het Lager huis mede, dat/her bedrag, door Amerika geëischt voor de kosten van het Amerikaansche bezettings leger aan den Rijn ongeveer 241 miliioen dollar bedraagt. Wanneer men liet scliadevei-goodings i Mil joekel' hield in de Philharmoni Mr Paul Rf-ümer Naar wij thans definitief kunnen mededeelen, zal Mr. Paul Reijmer in verband met zijn benoeming tot bur gemeester van Hilversum voor de vol gende parlementaire periode niet we derom een kamerzetel aanvaarden, zoo dat het vast staat, dat Mevrouw Brons veld-Vitringa iu de plaats van Mr. Paul Reijmer haar intrede in de Ka mer zal doen (indien er tenminste tengevolge der actie-van Cranenburgh 'geen zonderlinge dingen gebeuren.) Gebleken is thans toch, dat zoowel in „Helder" als in „Haarlem" het Po litiek Advies gevolgd is, dat derhalve Mevr. Bronsveld-Aitringa de vierde plaats op de definitieve lijst inneemt, welke vierde plaats door het be danken van Mr. Paul Reijmer in derde plaats verandert. De actie-Van Granenburgh es In de Maandag te Amsterdam ge houden vergadering der leden van de groepieering-Vaii Cranenburgh' is besloten tot het houden eener al'ge- meene vergadering te Utrecht, op 7 April 1922,'van allen, die adhaesie be tuigden met het artikel „De Richting"] in de Politiek". Tot voorlcopig comité van uitvoe ring zijn gekozen de heeren R. C. A. van Cranenburgh, jhr. mn C. H. van Nispen tot Sevenaer, W. Baroft van Voorst tot Voorst, S. W. Swaite, dr. B. W. Nuyens, P. J. M. Ver- schure, mr. L. van Cranenburgh, mr. Th. Westerwoudt, mr. C. V/. Hüf- ter, mr. J. A. van Sonsbeek, L. C. J. Nieuwenhuys, welk comité met meerdere heeren uit verschillende stre ken des lands zal werden aange vuld. Vooits werd niet 30 tegen 16 stem men en 5 blanco besloten de alge- meene vergadering te Utrecht te ad- viseeren, eigen candidaten te stel len, alsmede een kiezersorganisatre-, in het leven te roepen. Tot bijwoning der algemeene ver gadering zal h et DagelijTvSch Bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen worden uitge- uoodigd. Vermelde vergadering te Utrecht ?al alleen toegankelijk zijn voor ge- noodigden en voor de pers. „De Tijd" teekent hierbij het vol gende aan: Men herinnert zich dat wij onmid dellijk na het verschijnen van 's hee ren Van Craner.burgh's artikel „De Richting in de Politiek" voorzagen, dat het spel zou eindigen met het stellen van eigen candidaten naast of tegenover die der R. K. Staatspartij. Thans is reeds in een voorloopige vergadering het nieuwe „Poli iek Ad vies" tegenover het „Politiek AdvLs" der R. K. Staatspartij gesteld en het zal de vraag zijn, of het Dagelijkseh Bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen onder deze omstandigheden bereid zal we zen. deel te nemen aan de constituee- rende vergadering eener nieuwe kie zel sorganisatie, die de R. K. Staats partij uiteen wil scheuren. Naar wij vernemen, zijn in de ge houden vergadering vóór de beslis sing betreffende hét Stellen van eigen candidaten ernstige stemmen gehoord' om hiertoe in geen geval bij de a.s. stembus over te gaan. Zelfs dreigen enkele, dien avond niet aanwe,zige, onderteekenaren van de bekende ad vertentie zooals ons ter core kwam zich terug te trekken, indien hier toe mocht worden besloten, fntus- schen is het te vreezen, dat de uiter ste elementen der groep gewonnen spel. krijgen. Hoe ernstig de schade zou wezen, die in dit geval aan de R. K. Staatspartij zou worden toege bracht, schijnt nauwelijks te over zien. R. K. BOND VAN WONINGBOUW- VEREENIGINGEN IN HET BIS DOM HAARLEM". Bovengenoemde Bond kwam in vergadering bijeen in Den Haag. het 'bestuur onderging de wijzi ging, dat het thans zal bestaan uit 5 personen, waarvan één als gedele geerde uit het Centraal-Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond daarin ritting heeft. Den penningmeester werd in ver band met het gelanceerde voorstel tot contributieverhocging opgedragen een nieuwe begrooting saam te stel len. Met algemeene stemmen vereenig- de de vergadering zich met hét voor stel om met allen aandrang bij de Regeeriug er op aan te dringen, dat Rijks-voor schotten in h ,o id zaak wor den verstrekt aan de Woningbouw- vereenigingen en eerst dan, wanneer deze in de haar toegedachte taak te kort schieten, de gemeenten daar voor in aanmerking te doen komen, benevens dat de rechten van de le den onverkort zullen blijven gehand- haald, zoodat, bij voldoende aanwe zigheid van rijksambtenaren, leden dér vereeniging dezen de voorkeur- genieten vóór de bezetting van de 10 pCt. der gebouwde woningen, door de regeering geëischt voor rijksamb tenaren. Er werd een resolutie aangeno men. waarin aangedrongen wordt bij de Regeering, dat de tot heden ge durende de tijdsomstandigheden ont stane tekorten door bescnikbaarstel- ling van gelden „a fonds perdu" zul len worden genivelleerd; dat met de vóór 28 December 1921 toegestane voorschotten zonder uitstel worde be vorderd de uitvoering der reeds goedgekeurde bouwplannen; dat bij de verdeeling der voor 1922 toege stane gelden ernstig rekening worde gehouden met de behoeften der wo- ningbouwvereenigiiigen wat betreft haar ledental en daarna pas met ge meentelijke bouwplannen; dat aan groote gezinnen ook in redelijkheid de gelegenheid worde geboden, on der niet verzwarender omstandighe den. zich behoorlijk te huisvesten;

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1