Staten-Generaal Se Martelaren een fllknaar en hen tijd. GEMENGD Sociale Berichten. dal 'de Huren van piercieeten van kra&f- tens de Woningwet erkende licha men, welke ridh' beijveren te voor zien in de behoeften van aan rede lijke eiscfien voldoende woningen, niet gunstig afsteken bij die van par ticulieren. Nog zij vermeld dat 3e Minister Van Arbeid bericht zond, dat Rij tot zijn leedwezen verhinderd was de ver gadering bij te wonen. Tevens deed de voorzifter ae me- dedeeünig, dat de Weled. Gestr. Rr. Mr. 'A. Tepie zkU bereid Beeft ver klaard als rechtskundig adviseur den Bond ter rilde te «taan. DE ARBEIDSWET. De Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, wendde zich met een request tot Z.E. den Mi nister van Arbeid, waarin zijne Excel lentie eerbiedig, maar zoo dringend mogelijk verzocht wordt, de Algemee- ne Maatregelen van Bestuur zoowel in zake de Werktijdenbesluiten voor win kels als voor kantoren zoo spoedig mo gelijk in werking te stellen. NEDER LANDSCHE JOURNALISTENKRING. De algemeene vergadering van den Ncd. Journalistenkring had op 26 Febr. j.l. besloten, dat de Kring alleen dan zou toetreden tot de Internatio nale Persunie, wanneer geen enkel land werd uitgesloten, dodh alle lan den zonder onderscheid werden toe gelaten. Dit besluit is, op verzoek van zes tig leden aan het referendum onder worpen. Van de 426 gewone leden, die daartoe gerechtigd waren (de le den buiten Nederland zijn uitgeslo- tenl hebben er 224 aan het reieren- duni deelgenomen. De uitslag was, dat het besluit der algemeene ver gadering met -171 tegen 53 stemmen is bekrachtigd. OPRICHTING VAN WASCHHUI- ZEN TE AMSTERDAM. Bij raadsbesluit van 27 Januari 1921 werd ingesteld een commissie ter be studeering van het vraagstuk der Waschhwzen, aan welke Commissie de opdracht gegeven werd: le. na te gaan, of de arbeidersvrou wen geneigd zijn gebruik te maken van wasohhiuizen, waar gelegenheid bestaat haar wasdh' zelf te behandelen. 2e. zoo de sub le bedoelde vraag bevestigend wordt beantwoord, na te gaan, welke eisohen in het algemeen aan dergelijke waschh'uizen moeten worden gesteld. Op grond van de enquete en haar eigen ervaring is de Commissie een stemmig van meening, dat men door het oplichten van wasch'huizen, waar naar reeds lang reikhalzend wordt uitgezien, in een dringende behoefte van de arbeidersvrouwen voorziet. R. K. POLITIEKE LANDDAG. Onder de middelen, tot welslagen der a.s. verkiezingen, door het be stuur van den bond gesteld komt o.m. ook voor het houden van een R. K. Politieke Landdag, waarvan de organisatie aan den heer B. Th. de Wolf, als Directeur van het R. K. Centiaal-Propaganda Bureau, werd opgedragen. De heer de Wolf schrijft nu in een aan alle kiesv-ereemgingen toegezonden circulaire: Aanvankelijk op een vroegeren da tum gesteld, meende het bestuur, ook al gedwongen door de moeilijkheden een goed vergaderlokaal te krijgen, dat Dinsdag 18 April (3de Paasch- dag) wel de meest geschikte dag jou zijn onze aangekonde R. K. Po litieke Demonstratie te doen houden. Wij zijn geslaagd beslag te leggen op het grootste vergaderlokaal te Utrecht i ivoli" waar dus deze groot- sohe betooging zal worden gehou den en te 1 uur precies zal aanvan gen. Twee bekwame sprekers zullen er het wóórd voeren n.I. onze Veteraan in de R. K. Politieke beweging, de om zijn groote diensten voor de R. K. Partij, zoo gewaardeerde Oud irs_-A.s«- mi- m n Kolkman en de overal in de lande oïn zijn propagandistisclfftn ijver zoo be kend en gewaardeerd zfjhde Mr. Jan Bomans. 1 Zij zullen ons zegjgen waï onze Katholieke kïezersplicfit Is en ons aansporen dezen inzet van den ver kiezingstijd ten nuffe te makfen voor hen, van wier politieke plichtsvervul ling Bet af zal Rangen of 'de a.s. ver kiezingstijd ten nutte te maken Voor ken of wel 'ons land zullen brengen tot een langdurige parlementaire on macht. Dit moge in dezen tfjd Vooral, waar in de Roogere belangen nog al eens voor Ret mensciffelijk egoïstne mtoe- ten wijken, gezegd worden. Deze R. K. Politieke Landdag moet worden een uiting van eensgezind willen, een drang naar Ret voeren van echt gezonde R. KL politieke propaganda, een willen bestendigen van onze heerlijke Roonrecfie eenReid. welke ons in staat stelde datgene te bereiken dn Nederland, waarop wij thans met trots kunnen vijzen; een belofte aan elkaar gegeven op dien propagandadag met volle echit Room- sdh'e toewijding ons te geven aan Het verkiezingswet?, dat ons den Zege brengen moet. Moge deze geest, in welke de orga nisatie van den politieken landdag begonnen is, zich' vaardig maken van u allen en deze Katholieke demon stratie ons weder dat Heerlijk beeld geven van Roomscffie eenReid, Roonrsch willen en Roomsrfi' enthou siasme, zoonoodig voor het welsla gen van den verkiezingsstrijd. Deze dag moet ook een beeld ge ven, dat de Roomsche biijlmoedigfr'èid ons nog niet vreemd is geworden. Echrr gezonde opgewektheid diene het stempel te drukken op deze ver gadering, aan welker welslagen mu ziek én zang het Hunne zullen bij dragen. Voor Zondag 9 April zag onder- geteekende gaarne in zijn bezit de mededeeling hoeveel afgevaardigden ter vergadering zullen komen en vie uwer aan het gemeenschappelijk di ner zal deelnemen, wat bij voldoende deelname te zes ,ure zal plaats vinden in het Jaarbeurs-restaurant en waar van de kosten op ongeveer f '4 de persoon worden geschat. Laat dus niemand onzer ontbre ken en dus door het geheele land de leuze klinken: DINSDAG 18 APRIL NAAR Tl- VOLI—UTRECHT. Het programma voor den dag zelf zal te voren in de R. KL piers worden bekend gemaakt." Tot zoover de heer de Wolf. Wij twijfelen niet, of zijn propagan distisch woord zal allerwegen inslaan ToCh villen wij zijn opwekking nog eens dik onderstrepen. De Roomsche propagandadag mo ge schitterend slagen. DE KAMERVERKIEZINGEN. Dezer dagen vergaderden de dage- lijksdh 'besturen der Rijkskieskring- organisaities in Gelderland en Utrecht ter bespreking van de samensmelting der candidal e n lijs te n Overeengekomen werd: le. de sa mensmelting aldus aan de organisa ties voor te stellen: 1. Mr. A- Baron van Wijnbergen; 2. Mr. J. R. H. van Schaik; 3. J. G. Suring; 4. G. Bulten; 5. L. Baron van Voorst tot Voorst; 6. C. Knigge; 7. P. J. J. Haazevoet; 8. P. H. J. Steenhoff; 9. Mevr. S. C. G. Brons veld—Vitringa; 10. L. A, M. van Bas ten Batenburg. 2e. aan de candidaten van 6—10 te adviseeren, dat zij slechts dan een eventueele benoeming tot Lid der Tweede Kamer zullen aanvaarden, wanneer een vacature wordt veroor zaakt door het aftreden, overlijden of anderzins van een candidaat der lijst van den eigen kring. Haarlem nog. niet bekend is, Reeftken, dat de hoofdcursus van Kampen een voorlooipige telling uitgemaakt, 1 dat Rót politiek advies is gevolgd. Het politiek advies luidt zooais men weet: 1. Mr. J. B. Bomans, 2. CBr. v. Bilt, 3. Mr. P. Reymer, 4 Mevr. Bronsveld—Vitringa, 5. A. B. Micfiïelsen, 6. Mr. A. J. Leesberg, 7. A. J. Loerakker, 8. Bi'. Veltman, 9. P. Heilker. 10. CRr. Janssen. EERSTE KAMER. Vergadering v. Dinsdag 28 Maart. De VOORZITTER deelt mede dat zijn ingekomen berichten van verhindering van de heeren Van der Feltz wegens aml tsbezighe den; Kraus, den eerstvolgenden tiid; Slingenberg Veriieven, we gens redenen van gezondheid en d'Aumale van Hardenbroek. Verder deelt spr. mede, dat in gevolge besluit der Centrale Af- deeling gisteravond in de afdee- lingen zouden worden onderzocht de wetsontwerpen betreffende de Indische bankwetgeving en dat he den 11 uur in de afdeelingen zul len worden onderzocht de Bur gerlijke Pensioenwet, de begroo ting van Financiën ei. de verdere ingekomen wetsontwerpen. Donderdag 11 uur zal in open bare vergadering worden behan deld de Indische tariefwet en eeni- ge kleinere wetsontwerpen, voor- zoover deze dan in staat van wij zen zijn. De vergadering wordt verdaagd tot Donderdag il uur. Hoewel de uitslag van alle RL K. Minister van Financiën Mr. M. C. Kiesvereenigingen in den kieskring TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Allereerst wareneenige moties aan de orde. De eerste aangenomen motie was van den heer K. TER LAAN en be treft het nog steeds bestaande huwe lijksverbod voor militairen. De tweede motie was van den heer DE MURALT en noodigde den minis ter uit, de opkomst der lichtingen zóó te regelen, dat de eerste-oefentijd niet zou worden onderbroken. De motie werd met één stem meer derheid, 42 tegen 41, aangenomen. De beide andere moties werden ver worpen. De belangrijkste daarvan was die van mr. MARCHANT die den toe voer van beroepspersoneel wilde stop zetten. Vervolgens zijn bij artikelen der be grooting allerlei speciale onderwerpen behandeld. Daarbij diende de heer VAN RAP- PARD een motie in, uitsprekend dat het wenscfaelijk is, om. evenals voor den oorlog, de mest der militaire stal len publiekelijk te doen verkoopen. Zjj zal worden behandeld op een na der t,e bepalen dag. Een poging van den heer K. TER LAAN om de plaatselijke staven op te heffen, mislukte. Een nieuwe bezuinigings-poging deed hij bij het artikel, dat o.a. gelden uittrok voor heThalings-oefening.en. Hij stelde voor, dit artikel met ruim 245.000 gulden te verminderen, welk voorstel de bedoeling had, om in 1922 geen herhalings-oefeningen te houden. De Kamer heeft het amendement met 50 tegen 34 stemmen verworpen. Een motie-TER LAAN, de wensche- lijkheid uitsprekend dat het verlaagd spoorweg-tarief voor dienstplichtigen opnieuw zal worden ingevoerd, zal la ter worden behandeld, om den Minis ter gelegenheid te geven overleg te plegen met zijn ambtgenoot van Wa terstaat. De post voor den vrijwilligen land storm werd met 61 tegen 22 stemmen aangenomen. De sociaal-democraten en revolutionnairen stemden er tegen. Bij de 13e afdeeling inrichtingen van onderwijs kwam tegelijkertijd in behandeling 'het wetsontwerp tot wyzi ging van de wet regelend het militair onderwijs bij de landmacht. Dit ontwerp bedoelt mogelijk te ma- wordt overgebracht naar de Militaire Academie te Breda. De heer DÜYMAER VAN TWIST, gaf er een beschouwing over ten bes te. Hij bleek niet geestdriftig. Hij vroeg van den minister de toezegging, dat hij tot de verplaatsing van Kampen n. Breda voorloopig niet zal overgaan De heer DECKERS was over het ont werp goed te spreken en meende, dat de overplaatsing wel degelijk tot aan merkelijke bezuiniging zou leiden. De MINISTER deelde mede, dat de overplaatsing van den hofdcursus niet zal geschieden voor 1 October 1923, en bovendien alleen dan zal plaats heb ben, ^wanneer zij kan worden gescho ven in het algemeene reorganisatie plan. De reorganisatie wordt er dus geenszins door belemmerd Hierop is het ontwerp zonder hoof delijke stemming aangenomen. Eenige amendementen van den heer MARCHANT beoogden, den opzet v. den vliegdienst te vereenvoudigen, en speciaal de inrichting te Soesterberg. Evenzeer wilden zjj bezuinigen op aankoop en onderhoud. De heer OUD heeft deze voorstellen op bezuinigings-motieven verdedigd. De MINISTER merkte op, dat de amendementen-Marchant deden den ken aan het hanteeren van het slagers mes. Hij herhaalde dat hij ook in zake de luchtvaart-afdeeling naar zoo groot mogelijke beperking zal streven, doeh het geld dat werd aangevraagd was noodig, en de organisatie van den vliegdienst moest wordeD aangepast aan de organisatie van het leger. De exploitatie van den dienst zai echter worden vereenvoudigd. De amendemen ten verklaarde spr. onaannemelijk. Na replieken werd het eerste amen dement-Marchant niet 53 tegen 29 stem men verworpen. Art. 113 vliegdienst werd in dezelfde stemmenverhouding met 53 tegen 29 stemmen aangenomen. Het tweede amendement-Marchant, werd met 49 tegen 29 stemmen ver worpen. Vervolgens is nog aan de orde geko men een amendement-Marchant om art. 125 te verminderen met 3 miilioen gul den. De MINISTER zette uiteen dat hij reeds 3 miilioen op den post heeft be zuinigd vergeleken bij den oorspron- kelijken opzet. Verder kon hij niet gaan. Hetgeen aangevraagd wordt, is strikt noodzakelijk, n.I. datgene wat dient tot instandhouding van het be staande herstellingen en voorts aanschaffing voor het bestaande ge schut. Nieuw geschut wordt niet aan gevraagd. Het amendement verklaarde de mi nister onaannemelijk. Heden zal er worden gestemd. De vergadering werd tot heden 1 u. verdaagd. ZEGELTJES PLAKKEN VOOR VREEMDE DIENSTBODEN. (Schriftelijk beantw. vragen) Op de vragen van den heer Ter Hall. betreffende den verzekerings plicht krachtens de Invaliditeits wet van hier te lande werkzame vreemde dienstboden, antwoordde de Minister van Arbeid o.a., dat de aankondiging van den voorzit ter van den Raad van Arbeid te 's-Oravenhage niet is geschied met medewerking of op aanspo ring van den Minister, terwijl het doen van aankondigingen als de onderhavige niet gebonden is aan zijn instemming. Het is aan geen redelijken twij fel onderhevig, dat een vreemde dienstbode, welke hier te lande werkzaam is in dienst van een bin nen het Rijk wonenden werkgever, verzekeringsplichitg is krachtens de Invaliditeitswet, zoodat voor haar door den werkgever pre mie verschuldigd is. De Minister is niet bereid een wetswijziging te bevorderen, waarbij de vreemde dienstboden van den verzekeringsplicht worden jongelui met sehooiopiaiding als uitgezonderd. -a Indien bedoelde arbeiders gedu rende hun verblijf hier te lande ziek worden met gevaar voor inva liditeit, zullen zii als verzekerden de noodige geneeskundige behan deling op kosten der Rijksverzeke ringsbank ontvangen. Worden zij invalide en is te hunnen aanzien de wachttijd vervuld, dan kunnen zii aanspraak op invaliditeits rente maken. SURINAME. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Ver slag over het wetsontwerp tot vvii- ziging' van de kolotr'ale huishou delijke besrooring van Suriname voor het d'ensfiaar 1019. OPENBARE VERPACHTINGEN. Verschenen is het voorloopig verslag van het wetsontwerp tot het regelen van het drawp- der kosten van openbare ve'rr v rin gen en het uitloven van premiën bii openbare verk-oopingen en ver pachtingen. LANDBOUWBEQROOTING 1922. De Min. van Landbouw heeft een Tweede Nota van wijziging in ediend op hoofdstuk X der Staats egrooting 1922. Het is gebleken, dat de toestand van de Eendenhouders in Noord- Holland, speciaal in Volendam on houdbaar is. Een en ander is een gevolg van ziekte onder de een den en van den abnormaal dro gen zomer, waardoor niet alleen veel dieren zijn gestorven, doch ook de eierproductie belangrijk be lieden het normale bleef. Deze personen zijn slechts voor onder gang te redden, wanneer van re- geeringswege steun wordt ver leend. Het is mogelijk gebleken, dat 'n Bankinstelling onder Staats garantie f 110.000 als crediet be schikbaar stelt. De terugbetaling dier gelden zal geschieden door tussdienkomst van de verkoop- vereeniging in overleg met bedoel de Bank. Hierdoor wordt de vrii stenige zekerheid verkregen, dat de risico voor het Riik zeer gering zal zijn. noodig hebt. Die jongelui leidt u mor gen op. En overmorgen is het pand huis open. „Maar resident f j „U heeft me begrepen, overmorgen* „En ofschoon hoogsre ambtenaren aankwamen met instructies en ver ordeningen en „de regeering raad plegen" enzoovoorte, enzoo voorts, het pandhuis was overmorgen geopend en all-e pandhuizen in die residentie zijn nog geopend. „Toen kwamen d© rekesten der stakers, die bingoeng (de kluts kwijt) waren geweest, en poesing (het hoofd liep hun om) en am poen vroegen, se- rboe ampoen (duizendmaal vergiffe nis) en de moesten smeekten hun ou de plaateen w-eer te mogen innemen. „Doch op elk' rekest kwam de kant- teekipn'ng: „deponeeren". „En dat is nu de manier waarop een ongemotiveerde staking, waarhij de staker3 de marionetten zijn der volklsmisieiders, onderdrukt kan en moet worden. En met de volksmisleiders zal de regesring dan verder ze-lf wél afre kenen". DE VAN MISS GA VEEL. De midden-Java-(j&rresi»ndent van de „Indische Courant" heeft een on derhoud gehad met George Bergers die d© verrader van Miss Clavell zou zijn. Borgers beriep zich er op, dat hij, toen de Duitsohers hem gevan gen namen, in levensgevaar verkeer de, tengevolge van koeriersdiensten voor de Belg sch© regeering. Hij wist den dood te ontsnappen door den ver rader te spelen. Hij houdt vol, dat hij onschuldig is. VAN DiE PANDHUISSTAKING. De „Preanger Bode" schreef: „Een onzer residenten heeft het voorbeeld g geven, hoe de pandhuis staking onderdrukt kan worden. „De pandhuis beambten in die re sidentie hadden besloten, na confe rentie met den reg ut, niet te staken. „Den volgenden dag hadden ae op nieuw conferentie, nu met een leader en besloten ze wel te staken. - „De resident werd op-getelefoneerd en kwam. „Hij sprak niet met de stakers. Hij vond het pandhuis gesloten. ..Beleeners die teleurgesteld naar huis moesten en in de desa terug gekeerd, vertelden hoe „brani" de pandhuis beambten war-cn. „En de resident ondervroeg den administrateur en den onderbeheer der: „Kunt U schatten?" „Ja, resident". „Hoe lang hebt U no-odig voor de oppervlakk ge opleiding van lichters" „Een dag is genoeg". „Dan zend ik u heden nog zooveel EEN NIEUWE OVEREEN KOMST IN DE MEUBEL INDUSTRIE. Het Bestuur van den algremee- nen Nederlandschen Bond van Meubelmakers, Behangers, enz. deelt mede dat opnieuw tusschen werkgevers en werknemers is ge confereerd -over een tusschenvoor- stei. Er komt een nieuwe overeen komst voor den duur van een jaar tot stand op den volgenden grondslag: De minimumioonen, zooais die in hei a:geioopen contract zijn ge regeld, zullen voor alle groepen van geschoolde aarbeiders worden verlaagd met 8 pCt. en voo>r de routine-arbeiders met 12 pCt. Voorts is overeengekomen, dat aan het artikel, regelend den ar beidsduur op 45 uur per week, zal worden toegevoegd „Indien door wijziging van de Arbeidswet de mogelijkheid wordt geopend 48 uur per week te werken, zullen de werkgevers het recht hebben 48 uur per week te laten werken. De ze uren zullen in gewoon uurloon zonder extra-loon voor overuren, worden uitbetaald." Nader meldt men: In de gehouden hoofdoes.uurs- vergadermg van de werknemers- en werkgeversorganisaties in de meubelindustrie is overeenstem ming bereikt. Beide partijen hebben nie<"een loonsverlaging van 8 pCt. genoe gen genomen. Het Hoofdbestuur van den Alg. Bond van Meubelma kers, Behangers en aanverwante vakgenoo-ten heeft aan alle afdee lingen telegrafisch bericht ge zonden dat de staking, welke te gen gisteren was aangekondigd, is afgelast. STAKING IN KJtüDSLANL. Maandagmorgen is in verschillende plaateen - an Friesland het werk ge staakt door timmerknechts, g.-organi seerd in de moderne, christelijke en rooinseh katholieke bonden van ar- be.ders in het bouwvak. Gestaakt wordt bij de patroons, aan aesLoten bij de Federatie in Fries land, welke besloot het loon met 10 p€t. te. verlagen, waartegen de knechts z.eh verzetten en tot staking over g'ngen. Tie Leeuwarden, Drachten en an dere P'Laateen merkt men van de staking niets, omdat de patroons daar niet tot de Federatie toegetreden zijn. I. HET MINDERBROEDERSKLOOSTER TE ALKMAAR. Door Pater Dr. Willibrord Lampen. O. F. M. Bij het bouwen der gasfabriek te Alkmaar werden in 1852 muurwerken in den grond gevonden, die tot de fundamenten behourden der Franciscanerkerk welke daar eens boven de stadswallen uitstak. In het najaar van 1892 vond men nog een paar brokstukken van het berg- steenen maaswerk der ramen van de eens zoo veel bezochte kerk der Paters Franciscanen of zooals hun officieele naam luidt Minderbroeders. Ook in 1800 had men bij het omspitten van de noordzijde der Paardenmarkt behalve oude fundamenten ook doodsbeenderen aangetroffen, zeker afkomstig uit de alou de Minderbroederskerk, die Alkmaars ingezetenen gaarne als hun laatste rust plaats kozen. Ziedaar bijna alles, wat de ongeschreven geschiedenis van het oude Minderbroedersklooster meedeelt. Verder bezit het Stedelijk Museum nog twee schilderijen, voorstellende het Beleg van Alkmaar in 1573, waarop men de flinke kerk duidelijk ziet uitkomen. Een dezer schilderstukken werd door Pieter Aeriansz. Cluyt in 1580 voor den S. Sebastiaans-doelen gemaakt, van het ander is de schilde niet bekend. Hebben wij van de flinke kruiskerk met een klein torentje op het dak dus een goede voorstelling, van het klooster missen wij helaas elke afbeelding. De plaats, waar het klooster lag, is een deel van de tegenwoordige Paardenmarkt. Onze ter zake zeer bekwame oud- archivaris C. W. Bruinvis, dien wij meerdere malen zullen volgen, geeft de ligging aldus aan: „Het vrij groote terrein van het klooster, gedeeltelijk een boomgaard, was ten westen en noorden begrensd door de stadswallen, ten oosten door de Minnebroerssloot, die door een boog onder den wal, waarvan de Papentoren tot beschermer strekte, gemeenschap had met de vestgracht en de scheiding vormde langs het jonge begijnhof; en ten zuiden door ver schillende particuliere huizen, waartusschen de Paternosterstraat een toegang tot ket klooster verleende." In een oud handschrift van ongeveer 1514 lezen wfj, dat voor de komst der Paters Franciscanen deze plaats genaamd werd het ,Jieïlighe velt", omdat hier zeven priesters gezamenlijk een godvruchtig leven leidden. Dea 12den Februari 1448 werd te Alkmaar het klooster der Franciscanen gesticht en bevolkt door eenige kloosterlingen, die de strengere richting, die der z.g. Observanten, volgden, welke vooral door den H. Bernardinus van Siëna werd verbreid. Leiden had de Minderbroeders in 1413, Gouda in 1418 binnen hare poorten ontvangen en weldra waren zjj ook in Delft, Gorkum en Haarlem. Ook indien Opmeer en Sedulius het verzwegen hadden, zouden wij begrij pen, dat het doel hunner komst was door hun predikaties zoowel als door hun voorbeeld en de uitoefening der verheven bediening hun toevertrouwd te on derwijzen, te stichten, „de enge poorte en den smallen weg, die ten leven leiden te openen." In 1452 vroegen de zusters van het Middelhof een biechtvader uit de Min derbroeders te mogen kiezen, hetgeen door Bisschop Rudolf van Diepholt werd toegestaan. Eveneens was een hunner biechtvader van het Clarissen klooster, benoorden de Canisstraat. Een der martelaren, de eerbiedwaardige Cornelis van Diest, vervulde dit ambt een groot aantal jaren. Behalve in.de kerk van Sint Clara lazen de Minderbroeders dagelijks de H. Mis in het St. Elisabeths-gasthuis aan de Paternosterstraat gelegen en sinds 1344 bij het Middelhof later Burgerweeshuis behoorend. Uit de opbrengst van deze en dergelijke hulpverleeningen, alsmede van de goede giften en gaven der burgers moesten de Minderbroeders in hun onderhoud voorzien. Ten onrechte heeft de heer Bruinvis ergens gezegd, dat zij bij de burgerij niet zeer gezien waren, omdat zij bedelden, terwijl hun convent toch zoo aanzienlijk was, dat het met dat van Sint Ambrosius te Milaan wordt vergeleken. Maar de aanzien lijkheid, waarvan Opmeer spreekt, heeft alleen betrekking, zooals de heer Bruinvis zelf later aan zijn werkje „Alkmaar in 1560" toevoegde, op „de godsvrucht en de geleerdheid der bewoners, niet op de gebouwen". Ook geeft de oud-archivaris zelf aan, dat men het een groot voorrecht acht te na zijn dood in een pij der broeders in hun kerk begraven te worden. Dit zou toch zeker niet het geval wezen, indien die broeders niet goed bij de bur gerij stonden aangeschreven. Om de drie jaren wordt er in iedere Provincie der Minderbroedersorde ka pittel gehouden, een vergadering der kloosteroversten, waar de belangen der orde besproken en nieuwe oversten gekozen worden. Driemaal is zulk een provinciaal kapittel te Alkmaar gehouden in 1473, 1499 en 1534. Op het ka pittel, dat den eersten Zondag in Mei 1499 werd gehouden, was P. Sanctus Oliverius, overste aller Minderbroeders aan deze zijde der Alpen, president. Van de welwillendheid der Alkmaarsche burgerij ten opzichte der Minder broeders getuigen de bijdragen voor den bouw eener nieuwe kerk, waarmede in 1481 een aanvang werd gemaakt. In 1484 was de kerk nog niet gereed, want er werd in dat jaar nog twee malen steen en kalk gereend van de kerk meesters der Groote Kerk, die toen herbouwd werd. In 1486 werd de kerk plechtig ingewijd. Tot aan den geuzentijd vinden wij melding gemaakt van verscheidene giften en legaten aan de Minderbroeders gedaan. Zoo vermaak ten Pieter Claass. Paline en zijne echtgenoote Josina van Foreest den 5den October 1540 vijf-en-twintig rijnsgulden en aan elk ander Minuurbroederkloos- ter in Holland zes gulden. Dirk Sjjmons, de zoon van Claas Corff, gaf den 4 April 1510 vijftig rijnsgulden op voorwaarde, dat er 100 heilige Missen voor hem zouden worden opgedragen. Voor het begraven in de kloosterkerk gaf men den broeders ben aalmoes, waarvan 20 etuivers aan den pastoor der pa rochie moest worden afgestaan. De stedelijke overheid droeg pok nu en dan in het onderhoud der kloosterlingen bij. Zoo gaven zij tot 1559 elk jaar 10 rijnsguldeu voor den miswijn en zes gulden voor den maaltijd op het feest der kerkwijding. Daarentegen mochten de broeders niet bedelen, ook niet in de kerken, dan met stedelijke toestemming en dan nog alleen met een der zes schalen der armmeesters. Niet slechts in Alkmaar, doeh ook in omliggende plaatsen verleenden do Alkmaarsche Minderbroeders bun diensten en hielden er termijn of collecte. Insgelijks deden andere kloosterlingen te Alkmaar b.v. de Predikbroeders of Dominicanen, die hier een huis hadden voor hun terminarius den collec tant. In Enkhuizen predikten de Alkmaarsche Franciscanen in den vas tentijd de lijdensmeditaties. In 1506 beklaagden zij zich echter bij het Utrecht- sche Domkapittel, dat de stedelijke regeering van Enkhuizen hen achterstel de bij de Augustijnen aldaar. Hierop antwoordden de schepenen van Enkhui zen, dat de Minderbroeders geen recht hadden daar te prediken en termijn te houden: „want 't geen dat zij gehadt hebben is geweest uuyt speciaelder gra- cien en anders niet." Verder bemerken zij meer genegen te zijn tot hun eigen klooster in Enkhuizen dan tot een vreemd klooster elders. Van de oversten van het Alkmaarsche klooster zijn ons bekend Jan Steen- wijck, die in 1528 vermeld wordt, Pieter van Delft in 1545, Aart van Bree in 1558, Cornelis Aartsz. in 1566. In laatstgenoemd jaar begonnen in onze goede stad de godsdiensttwisten een ernstig karakter aan te nemen. In Augustus werd door Guillaume Mostert een hier wonend Antwerpenaar, en den barbier Sijbrant namens verscheidene hervormingsgezinder bij de stedelijke regeering een verzoek ingediend om het gebruik van een kerk. Waarschijnlijk hadden zq de kloosterkerk der Francis canen willen hebben, zooals later bleek. Hun verzoek werd afgewezen. Dezelfde maand vertoefde in „Het Gulden Vlies" Willem van Sonnenberg de rentmeester van een der oproerige edelen, Hendrik van Brederode. Son nenberg ontbood den Gardiaan overste der Minderbroeders Cornelis Aertsz., die zich met een anderen pater Jan van de Kerkhof derwaarts begaf. Hier vroeg de rentmeester op hoogen toon, of het waar was, dat twee broe ders naar Texel gezonden waren, van wie er een beleedigende woorden ten opzichte van Hendrik van Brederode zou hebben gebezigd. De Gardiaan ver ontschuldigde zijnen medebroeder, Jan van Mechelen, een goed preuiker en bescheiden kloosterling. Te meer wilde de Gardiaan aan de beschuldiging geen geloof hechten, omdat hij nog kort te voren zijn medebroeders had ver maand vooral voorzichtig te zijn in hun uitlatingen en niemand eenigen aan stoot te geven. Sonnenberg beweerde echter, zijn beschuldiging te kunnen bewijzen en eischte bestraffing van den pater; anders zou hij den Heer van Brederode er nader bericht van geven. Om alle moeilijkheden te voorkomen schreef de gardiaan aan den provincialen oyerste, die Jan van Mechelen naar Gouda verplaatste. sa, ïc. v Aos Maandag 27 Ma Bureau voor de R. om zijn houding t de voorgestelde -w Arbeidswet. Na breedvoerige met overgroobe me men besloten zich op het standpunt, werkweek wettelijk gehandhaafd. Men sprak zloh i sel, neergelegd in der wet, den Hoof beid aangeboden, v leg tussohen w-erkjg mere de werkweek kunnen worden ve] Opgemerkt werd bij de Tweede Kam< ontwerp op verschi gunstig afwijkt van Washington. Het Vakbureau treft nog andere v gingen, zich dezer Minister van Ar bed' Kamer wenden. HIT HET MIJ Naar de „Tel." verneemt, heeft op bestuursvergaderinge Ned. Mijnwerkersb king plaats gehad Loonsverlag'ng, die directies tegen eén digd, mocht worden mogelijk op een d mij nondernemi ngsn prooi ameëren, in st de andere organisat Op de bestuursv dien bond van Don dienaangaande giobe* stellen gsdaan word TYPOGRAFEN ROTTER Er is staking ui drukkerij „De Maa, dam. De drukkerij „De trad openlijk de ta eischte, dat de Fed' bepaalde straf zou toe is de Federatie bonden na Lang aar Zij verbood den tj bij „De Maasstad" hebben hier dus m dige geval te doen, veraen'gLng een stak mers proclameert. „De Maasstad" het van actie achter zi fcerspatroons hebben klaard de orders van over te nemen. Het moet zijn, dat de Fe ze twee patroons nu proclameert. Wanne* staan weer andere le mite van actie geree deze patroons over groote staking in drijf behoort dus onmogelijkheden. Na eenig-e ma; laise zal de firma A margarine-fabrieken heden af weder me aan het werk graan. D® BOOMEN NIK Maandagavond ruit eeerde een motorwie weg bij de Wilhelmii sum, gaande in de sum. Op hetzelfde oo de e©n trein. De mi gegrepen en bijna c De afsluitboomen waï POGING TOT In een der perceel yammerbuurt te An een 62-jarige weduw Naar verluidt „zit 2 in". Deze vrouw he,< jar gjn kostganger huwelijksaanzoeken evenveel malen afs deed de kos iganger thans met klem ee) zoek. Als altijd we wc. Voor zij er op vu te de man haar bij de te haar te worgjo, T offer blauw werd nat en verschool zich in r.ge huizen, alwaar werd. IN ROOK GEi Toen de „VenezueU Indische Mail van P Plymouth aankwam ning Standard", dee Lag gedaan dat op zee gjoOnstatt jonge meisjes, de sa Rampazzini en Sara Iglesias, die naar Europa onderwej Parijs muzek te dood in haar hut slaap gest.kt dooi een belendend vertre gedrongen was. Verse van de bemanning rook bevangen war bewusteloos, maai' gebracht worden. 8 wer< van 13 '9£ de m. stu gu r c en, ko MOORD Tusschen Bentheim ap Du.tsch grondgebi een afschuwelijke ®wee jongelui moo van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2