Noord-Hollandsch Dagblad. TWEEDE BLAD mmn UIT DE PERS. "sport en spel Rechtszaken Woensdag 99 Maart 1922. ProvindaaJNiettwi Itir. Mr. Ruïjs deBeerenbrouck. in de Pailementaire Film van „De Vrijheid" sdhrijft de teer D. Hans: Toen inder'ijd de "eer Jhr Mr Clfa:les RuijS de "Beerenbrouck "Mi nister-President werd, hebben we al lemaal een beetje sip langs onzen geachten neus gekeken? Waarom? Wel eenvoudig: een Premier van 44 jaar leek den "meesten van ons een on-hollandsch waagstuk. in ons kleine vaderland is men zoo weinig gewoon jonge figuren in hioo- ge ambten te zien. En dus Ik wed er een lief ding om, dat de 'ieer Ruijs dè Beerenbrouck er zelf 30k een beetje van opgekeken heeft. Hij zat net zoo lekker en zoo veilig in het gouvernementshuis van z'n geliefde Limburg, opvolger van een alom geëerden vader, toen hij vrien delijk werd uitgenoodigd maar eens eventjes Minister-preside'nt te worden Denkt u dat Wij het prettig gevon den heeft? Hij had het gevoel of hij een drommedaris cadeau kreeg. Kort na zijn optreden zei de Minister-pre sident tegen mij: „Ik heb om dit ambt niet gevraagd en ik heb bet niet begeerd. Ik was veel Jièver Com missaris der Koningin gebleven". En dit is de eenvoudige waarheid. Denk u in de rij van statige minis ter-presidenten, die wij in de latere tijden op liet Binnenhof hadden zien verschijnen. Als daar waren: RoëlI, Pierson, Kuijiper, de Meester Heemskerk, Cort van der Linden. Eén en al plechtigheid en gede gen ernst- Zelfs de opgewekte Heems kerk was niet zoo jong mher. Een stoet om stijf te staan van eerbied. Zestigers, zeventigers. Vaak met sneeuvvige lokken om den van staats- manswij's'heid zwaren sch'edel. Denk vooral aan Ruijls' onmiddellijken voor ganger: Cort van der Linden. Een giljsaard, gedragen door. een plhilo- sotisdhe rust. Een staatsman van eer ste kwaliteit. In de moeilijke oor logsjaren als een nationale patriarch, een moderne vader-des-vaderlands. Wanneer z'n sille, sttatige stem door 's lands vergaderzaal klonk en scheen op te. stijgen uit den zilver- witten baard een stem, vol rustige, voorname, koele trots, als een zwaan die op een blank meer drijft dan zweeg alles. Geïmponeerd. En toen daar opeens: de jeugdige jouverneur van Limburg. Een slan ke, prettige figuur. Even over de veertig. Kampioen van alle Holland- sche premiers, wijl: de jongste. En onze nuchtere, bedachtzame Hol landsche aard kwam een beetje in ver zet. Was dat geen waagstuk? Was dat wei ernstig en deftig genoeg Ze ker, het staat we' nergens in de Grondwet, dat de minister-president grijs haar moet hebben, of althans als hij géén fear teelt een grij zen baar, of, j,n 't alleruiterste, een kleur van pieper-en-zout, maar het was toch een goede nationale zede geweest. En nu plotseling zoo'n jonge man in het beroemde Torentje? Het Torentje van Thorbecke....? Het is tot-nu-toe zonder ongeluk ken afgeloopen. De glasruiten van onze nationale waardigheid liggen nog niet in scherven op den grond. De vier jaar van een normale Hol- landsche regeer-periode zijn bijna om en de jeugdige premier heeft zich als zoodanig volkomen weten te hand hayen. Verschillende van zijn ambt- genooten zijn om hem heen gevallen. En.... hij liet ze vallen. Naudin, ten Cate, Alting von Geusau, Bijleveld, Pop-, De Vries. Men zou kunnen zeg gen. dat de minister-president niet al tijd gelukkig ds geweest in de keuze van zijn ambtgenooten. Het wijst niet op sterkte van een kabinet in zijn ge heel, als het in drie jaar liefst 5 mi nisters verliest. Gezwegen nog van de heeren Excellenties, die zicih tot lieden op "een stoei met drie pooten zittende hébben gehouden, maar die ook verdienen te verdwijnen. Doch nu is bij al deze verwisselingen dit "Wel liet eigenaardigste geweest: dat de positie van den premier onge schokt is gebleven. De heer Rpiys de Beerenbrouck is een alleraangenaamste figuur. Nie mand zal hem gouvernementeele kracht en waardigheid ontzeggen, maar bij stelt ze nooit op den voor grond. En wanneer ge hem verschij nen ziet op officieel© recepties, maakt hij stellig een representatieven in druk. Maar Wij teeft bovenal twee al- ler-beminnelijkste karakter-trekkenHij is de eenvoud zelf en hij is joviaal. H'ij houdt niet in liét minst van op smuk en on-natuur, van franje en giroot-doeneoj, ën hij heeft, staan de in de hoogste positie waarin iémand liet in ons land brengen kan, z'n Limbuigsclfie goed-rondhëid en .opgewektheid in den omvang volko- vus$ii behouden, Bh heeft zich nooit' opgesloten. Hij was steeds bereik baar. Hij is niettemin, als tet moet, zelfbewust en in moeilijke oogenblik- ken ook sterk door zelfvertrouwen. Hét is todh waarlijk geen kleinigheid dat hij zich deze vier jaar door een zware regeer-periode met zooveel per soonlijk succes hééft heengeslagen. Zeker, z'n begrooting1 leverde niet veel moeilijkheden op. Maar bij de Grond wetsBerzienirijp toonde Rij zidh' zonder nu bepaald groote-stijf-re- devoeringen zwaar van geleerdheid te houden volkomen meester van de situatie en wist hij de verscheiden heid van onderwerpen te beheerschten en telkens, ook tegenover den storm vloed van amendementen, een eigen standpunt te kiezen. Heelemaal al leen. Zonder' ambtenaar in z'n kiel zog. Eerlijk gezegd was dit een pres tatie, waarvoor ik bewondering lïeb gevoeld. En dan: de leiding van Wet Kabinet. Hier is veel wat de buitenwereld niet ziet. Des te meer waarde hechtte ik aan Ret qprdeel van een alleszins bevoegd man, die dagelijks in 's Mi nisters nabijheid verkeert, en die mij verzekerde dat de Premier bij de leiding der Regeering van bijzondere talenten Reeft blijk gegeven. En zoo voegde hij er bij in Novem ber 1918 was de heer RuijS de Bee renbrouck in hét Kabinet een van de teel weinigen, die Riet hoofd koel wist te houden. Hij Wield krachtig en beslist de teugels in handen en verloor geen oogenblik z'n opgewekt heid. Endus ligt de conclusie voor de hand, dat de piroef 'met den jongsten Pre mier, die-ons landje in z'n parlemen taire periode Reeft gehad geenszins op een mislukking is iiitgêloopen. De heer Ruijs de Beerenbrouck heeft zich weten te handhaven en is in z'n persoonlijk beleid vrijwel geheel on gerept gebleven. Mocht de rechter zijde straks winnen en mocht dit Ka binet blijven, dan laat 'het zich aan zien, dat de tegenwoordige premier het roer van staat in handen zal hou den. AI zal hij verstandig doen met een paar mannetjes over boord te zet ten. De ervaring heeft nu bewezen, dat men geen grijzen baard behoeft te hebben, of Iokken-van-sneeuw, om aan het hoofd der Regeering te staan Trouwens ons brave voorgeslacht be greep dat ook. De geachte heer Jan de Witt was 25 jaar toen hij pensio naris van Dordt en 28 jaar toen hij raadspensionaris werd. De heer Ruijs heeft één gebrek: Rij is katholiek. En aangezien katholiek tegenwoordig, naar een opgewonden propagandist heeft verzekerd, „troef'' is Maar wij, liberalen, vergeven het der. minister. HeusCh. Wij' hebben van Thorbecke verdraagzaamheid ge leerd. En Minister Ruijs de Beeren brouck zélf, is óók een verdraagzaam man. Een prettige figuur. Iemand als Zijne Excelientie h'et niet wat te gemeenzaam vindt om tnee uit visschen te gaan. Summa sumimarum: De jongste Premier. Eenvoudig. Opgewekt. Kuiert graag in de Ka mer rond, om in allerlei bankjes al lerlei praatjes te maken. Geen grijs haar. Zelfs geen grijze baard. Geen groot verleden vóór eft achter zich. Geen dikke boeken over staatsrecht op z'n geweten. Staat op gespannen voet met den drankduivel. Als deze hem eens alleen tegenkomt, is de Weer Ruijs nog niet gelukkig. Alles bijeen: een goed minister". en* ven y israziüê POLITIEK MORGENROOD? Na den dónkeren naclit, waarin de positivistische Minister van Financiën, Homero Baptiste, op het joelen en schreeuwen van 'n handjevol puritei nen en comtisten, iiet reeds aam de Katholieken gegeven verlof introk, om bij gelegenheid der herdenking van Brazilië's 100-jarige onafhankelijkheid, boven op den Corcovado, 'n hoogen berg, gelegen aan den ingang van Rio's naai. een monumentaal beeld van den Verlosser te onthullen, om zoodoende het land onder Christus' bescherming te stellen en aan alle binnenvarenden te zeggen, dat het Ka tholicisme Brazjlië's nationale gods dienst is, werd er bij de opkomst dei- zon 'n politiek morgenrood waarge nomen, hetwelk, als wij ons niet be driegen, de Brazifiaansche Katholieken met blijde hoop mag vervullen. Het initjatief, genomen door den Aarts bisschop van I'arahyba, D. Adaucts, om dooi- de Kamers den Kerstdag ais nalionalen feest- en dankdag aan het Opperwezen te doen verklaren, is met gunstigen uitslag bekroond. Het wets voorstel in dien geest is door het Con gres en dea Senaat aangenomen. Op het verontwaardigd protest van een anderen Bisschop, D. Octavio tegen de onzedelijke wet, welke het' vorise jaar de heillooze hazardspelen tegen betaling van. belasting, overal toeliet besloten dezelfde regeeringsljchamen het gegeven verlof te beperken tot de badplaatsen. Bij de burgerlijke feesten, welke in het Braziliaans clie onafhan kelijkheids-jubeljaar 1922 met grooten luister gevierd worden, werd de Ka tholieke Kerk officieel ultgenioodigd tot deelname. Twee groote nationale feesten, één van het z.g. „Fico" of „ik blijf' (in Brazjlië), woord gespro ken door den grondlegger van het Brazifiaansche keizerrijk, D. Pedro I, tot de Commissie, welke hem ver zocht niet naar Portugal terug te lree- ren, ondanks het bevel zijns vaders (laten politieke onthullingen spirekeu van „combinatie" tusschen vader en zoon!) en het andere van de over brenging der gebeenten van den stich ter van Rio de Janeiro, Cotacio de Só, naar het Capucijnerklooster, wer den reeds opgeluisterd door de aan wezigheid van de hoogste kerkelijke autoriteiten, die broederlijk samengin gen met die van de civiele macht Het Centrum van de Goede Pers, "n Katholieke instelling, werd onlangs door de regeering officieel als van „algemeen nut zijnde" erkend. Het schemerlicht van Roomsche emanci patie schijnt te willen dóórbreken, maar lang kan het nog duren, vóór de Roomsche middagzon hare rijke stra len zal uitgieten over héél, héél Bra zilië. Wel gaan er dikwerf ernstige stemmen op, die, wijzend op Holland ,en Duitscnland, sterk aandringen op de vorming eener Katholieke Staats partij, maar de Bisschoppen, door den H, Geest bezield, om de Brazifiaansche Kerk te besturen, schijnen het oogen blik daarvoor nog niet gekomen te achten. Wat zou ook 'n kersversche Katholieke Partij beginnen zonder da gelijks gerugsteund te worden door een kordate Katholieke dagbladpers, welke hare ir egeeringsvoorstellen voor het volk uitlegt, verdedigt en sympathiek maakt? Het vae sou" .wee den een ling" gaat ook in de politiek op! 't Is waar, op den len Juli van dit jaar zal Brazilië> '-n groot Roooisch dagblad, „O Djauio",. rijk worden, maar zullen dadelijk duizenden en nogmaals dui zenden Katholieken zjch op deze cou rant willen abormeeren, d. w. z. zien laten oriënteeren, vooral op politiek ge bied, door de onveranderlijke Rooim- sefte beginselen? Dit staat hard te bezien, aangezien Brazilië wel 'n over wegend-Katholiek land „heet", maar het niet „is", daar de groote meerder heid practised het indifferentisme of de lauwe onverschilligheid voor gods dienst heeft. Ook vete goede Katho lieken zien nog lang niet in, dat voor al in de journalistiek z.g. neutraliteit uitdraait op vijandelijkheid tegenover Kerk. Wijden die couranten, zooais dezer dagen, eetiige waardeerende ar tikelen aan de nagedachtenis van den Vredespaus, Benedictus XV, of geven zij merkwaardige bijzonderheden uit het leven van den meuwgekozeri Op perherder Pius XI, dan zeggen ver schillende Katholieken: „zie eens, hoe godsdienstig onze pers is; waarvoor hebben we eigenlijk nog een Roomsch dagblad noodig." Dat dezelfde cou ranten op de tweede en derde pagina net protestantisme of spiritisme aan- bevgjen, propaganda, maken voor Nieuw-Maltliusiaansahe praktijken en op de laatste bladzijde schunnige bios- coopjDortretten tentoonstellen, zien de onnoozelo hanzen niet. Velen hebben net zooveel benul van Roomsche pers als de vulpen, waarmede ik dit briefje schrijf. Daar komtnog bij, dat hel aantal Brazifiaansche analphabeten schrikbarend groeit en dus het aantal lezers zeer beperkt is. Telt de staat Bahia er 90 o/0| de overige staten zitten met 70 o/0 te kijken. 21/2 Mil- tioen kinderen "op schoolleeftijd genie ten geen lager- onderwijs en algemeen is de klacht, dat het trouw school bezoek na het eerste leerjaar zoo ont zettend afneemt. Wie hier met veer moeite z'n naam kan „teekenenwordt al niet meer onder de analphabeten gerekend, en behoort tot de „kiezers". Dat de duistere vrijmetselarij, welke ons volk al meer dan dertig jaren regeert, met opzet haar z.g. „stemvee" dom houdt, otn er zoodoende gemakke lijker over te heerschen, kan niemand verwonderen, die eenigszins den dom- perigen aard van deze licht- en kemntis- schuwe dujvelsbende kent. Heel goed wetende, dat het beste en goedkoopste middel, om1 aan het Brazifiaansche analphabefisme een einde te maken ;s, overal in den lande bijzondere scholen op te richten met subsidie van de re geering, blijft zij toch hardnekkig aan het veel duurdere openbaar onderwijs vasthouden, ja, zou fiefst het mono polie van alle onderwijs willen heb ben, om zoodoende haar fievelings- idee, de leekenmoraal, overal te zien triumfeeren. Sommige Staatsscholen hier besteden aan onderwijzend perso neel driemaal meer dan de niet ge subsidieerde bijzondere scholen, ja, er zijn er, waar voor iedere 2 leerlingen een afzonderlijke leeraar is. En die „luie heeren" worden betaald ook met Roomsche belastinggelden! Iedereen begrijpt, waarom het de cruacoimeric te doen is. Zij heeft ijverige propa gandisten noodig voor de verkiezingen op den len Maart 1922, waarbij de strijd gaan zal tusschen Oilo Peganha, haren candidaat, die, zooals den 2Ien Julj 1921, aan alle Brazifiaansche Brgeschreven werd, de „idealen van de vrijmetselarij zal verwezenlij ken" en den Katholieken Dr. Arthur Bernadres, die liever geen stap wil zetten naar den regeeringszetel, dan zijne Katholieke gevoelens le verza ken. Eén rijkbetaalde en daarom ijve rige propagandist voor de candida- tuur Nilo Peganha is haar meerwaard dan duizenden Brazifiaansche kinde ren, die door hare schuld alle onder wijs jnoeten derven, zoowel oip open bare als op bijzondere scholen. Als de beruchte kerkvervolger BrNilo maar gekozen wordt, laten alle ware volksbelangen haar kond. Dan inrtniers zal het politieke morgenrood gauw worden weggevaagd door donkere on weerswolken, wier maconnieke blik semflitsen doodend zullen neerknette- ren op vele zwakke, nict-vereenigde geloolsgenoo.len. God zij ons genadig! frei CONST AN1OIO .VAK EIJK, O Fl M CASTRICUM. CASTRICUM. Lezing. Het Bestuur der Vereeniging „Ontwikkeling" te Duin en Bosch heeft er slag van om voor de leden der vereeniging mooie en leerzame avondjes te organiseeren. Maandagavond trad als spreker op de heer M. C. van de Roovaart, die een voordracht hield over „Chopin", met medewerking van den heer A. F. Mui.j- sers, violist. De heer v. d. Roovaart schetste op bijzondere boeiende en onderhoudende wijze het leven van Chopin als mensch en als kunstenaar. Chopin, ofschoon van geboorte een Franschman, is in Polen opgegroeid en opgevoed, en had ook een Poolsche moeder, zoodat bij Polen als zijn vaderland beschouwde. Hij was reeds op 4 a 5 jarigen leeftijd een z.g. wonderkind; hfj speelde toen reeds uitstekend piano. Toen hij 7 jaar oud was, verklaarde zijn uitstekende leermeester, dat hij het kind niets meer te leeren had. Op 8-jarigen leeftijd maakte hij reeds zelf composities, waar van de heer v. d. Roovaart er een op de piano liet hooren. Als gymnasiast werd hij in verschil lende kooge kringen en aan het hof uitgenoodigd om zich te laten hooren. Zijn vader zorgde er echter voor dat hij niet „over het paard werd getild"; hij werd heel gewoon met jongens van zijn leeftijd opgevoed. In onderschei ding van de meeste andere groote kunstenaars heeft Chopin geen armoe de gekend, hy was een aristocraat. Op 18-jarigen leeftijd had hij reeds veel succes in Weenen; later ook in Frank rijk en in Engeland. Verscheidene bij zonderheden en interessante episodes uit Chopins leven vertelde de heer v. :d. Roovaart. Spreker liet ter opluistering en ver duidelijking verscheidene composities van Chopin hooren, waarbij hij vooraf de gedachte, die in het stuk lag opge sloten, mededeelde, waardoor de mu ziek beter te begrijpen was en er dus te mooier om was. Wij hoorden b.v. in een stuk, dat het opkomen en afzak ken van een storm voorstelde, de re gendroppels neervallen en de donder slagen klinken, en in een ander liet krijgsrumoer; het aanvallen, vooral van de ruiterij was dit heel duidelijk, men hoorde de paarden galoppeeren, steeds dichterbij, dan de strüd en ein delijk de overwinning. Ook was bijzonder mooi een klaag zang van Chopin, die men bij zijn be grafenis heeft gespeeld. Hij leed en is gestorven aan tering, en is slechts 33 jaar oud geworden. Wat de heeren v. d. Roovaart en Muijsers op hun instrumenten presteer den, was buitengewoon. Het talrijke publiek dankte de beide musici dan- i-ook met een hartelijk en langdurig ap plaus. Nooduitkeering. Wtf vernemen, dat de nooduitkeering van het Rijk volgens de wet van 12 November 1921 voor do gemeente Castricum bedraagt over 1921 4497.08. ENKHUIZEN. ENKHUIZEN. - Avondschool v. a.s. ambachtslieden. Bevorderd van le naar 2e klasse J. Beemster, A. Bos, J. Buisman, K. Groot, G. J. Harlaan, G. v. d Heide, J. Heij'man, J. Honig, P. Kar- rernans, C. Klein, J. Lub, P. Lub, Schouw, K. Reuvers, A. Meier. Niet L. v. d. Pol, G. S. Schotsman, j. bevorderd 4. Bevorderd van 2e naar 3e klasse: A. Berkhout, O. de Bruin, F. Goos, J. Hoekstra, A. Karreman, G. van Leeuwen, R. v. Sloten, IC Spaan, K. Spaan Sz., J. v. d. Velden, H. Visser en IJ. de Jong. Niet bevor derd 2. Bevorderd van 3e naar 4e klasse: L. Arnout, C. v. Dok, P. v. Leeu wen, G. Ramkema, D. Schaap*, D. Scihou, T. Vingerhoed, S. Zelven- thflis. Niet bevorderd geen. Diploma's: J. de Bruin, B. de Jong A. Rui 11, K. Smit, K. Vijselaar. „Stem en Snaren" zal op' 5 Mei opvoeren oratorium „Josna". Als so listen zullen medewerken Mej. G. Gölzinger uit Basel (sopraan) en de heeren Jac. v. Kempen (tenor), Her man Mulder (bariton) en Max KIoos (Bas). Crescendo heeft Wet instru mentaal gedeelte op zich' genomen. Geslaagd. Onze vroegere P'laatsgenoote Mej D. Houtman, (hans te Amsterdam, slaagde voor de akte Nuttige Handwerken. AND1JK. AND1JK. Lichting 1923. Het aan ta! ingeschrevenen voor de lichting 1923 bedraagt 38. Eén van de inge-; schreveneu was onwillig zich' te la ten inschrijven waarom tegen hém proces-verbaal werd opgemaakt. EDAMV OLENDAM. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente komt op Vrijdag 31 dezer 'a nam. 2 uur in openbare .ver gadering bijeen Aan de orde komt o.m.: Stemming over punt 1 van Wet pra.e advies van B. en W. inzake een adres van den Edamaohen 'Bestuur- dersbond en van den R. K. transport- arbeidersbond. Prae-advies inzakte het verleenen van gemeentelijken toeslag op werk- loosheidsnitkeeringen. Besluit inzake het toekennen eener toelage aan Bouwviereenigingen voor gemaakte onkosten. Wijziging der straat- en lichtbHas ting. Idem van da verordening tot heffing van leges ter secretarie. Verzoek van het bestuur der doop. zuivelfabriek' otn grond in erfpacht. iWjj'ziging der schoolgeld Vierorde- Wijziging der verordening' inzake verbod van het berijden met motor rijtuigen en rijwielen van de „Kleine Kerkstr." en de Lingerzijde. Vaststeli ng ©ener verordening re gelende de landbouwverloven in den zin van de Leerplichtwet. Voorstel tot verlenging van den ter mijn van het beheer der Zes N.-H. Steden tot 1 Januari 1923. Verzoek van A. J. die Koning en anderen om grond in koop. Besluit tot onbewoonbaarverkla ring van het perceel wijk V. No. 12 Aanbieding van het gemeentever slag. Idem van het verslag, bedoeld bij de Woningwet. Behandeling der rekening van het Prot. Weeshuis. Vaststelling van het kohier van het Havengeld. Benoeming van stembureaux voor de verkiezing van leden voor de Twee de Kamer. Benoemmg van een Lid der school commissie. ZWAAGD1JK. ZWAAGDIJK. Een verrassing. Bij den heer 'M. Besseling alhier, kwam Zondag j.l. onverwacht een kloek aanstappen met 18 springleven de kuikëns Bij nader 'onderzoek bleek, dat het dier dezelve 'had uif gebroed in en greppe/ in het land. waar de ledige eierdoooen werden gevonden. Zeker wel een unium. STAKING. In aansluiting op ons bericht van gisteren kunnen we vermelden, dat de oorzaak der staking gezocht moet worden in z.g. „besmet werk". Althans het vermoeden daartoe ligt voor de hand. De vorige week Dinsdag kregen de stakers opdracht 500 kisten te maken en kregen daarbij hun op- draehtbewijs. 't Bevreemdde hen, dat daarop tegen de gewoonte in geen firma vermeld stond waarvoor deze ver vaardigd moesten worden. Nadien kre gen ze nog driemaal dergelijke orders en op hun vragen voor welke firma deze kisten bestemd waren, ontwij kende antwoorden. Nóch de bazen, nóch de schipper die de kisten ver voeren moest, wist waarheen de zen ding vervoerd moest worden. Dit kwam de vervaardigers ver dacht voor en zij stelden resp. Kunne hoofdbesturen Reermee in kennis. Het gevolg hiervan was, dat een p'erso- neelvergadering werd gehouden waar bij de resp. hoofdbestuurders der- beide bonden aanwezig waren. Besloten werd de vervaardiging der- hun opgegeven opdracht niet te doen doorgaan, daar h'et werk 'hun ver dacht voorkwam, als zijnde „besmet" en afkomstig uit. Amsterdam. RELLETJE. Dinsdagmorgen vond aan de Mod derbakken een nogal ernstig relletje plaats, waarbij' flinke Mappen vieien. Oorzaak, van dit voor onze anders rustige stad ongewone schouwfco.o- neel, was de lossing van een schip zand. De Hoornsche Transportarbeiders- bond, welke zich doorgaans met de uitvoering dezer werkzaamheden be last, was ditmaal niet met de lossing belast, of althans geen Rarer leden nam aan het Iossirrgswérk deel. Dat dit niet in goede aarde viel, is te begrijpen, terneer nog, daar eenige buitenlui vermeenden kalm he! schip te lossen. Echter hadden ze brriten den waar gerekend, d.w.z. de Hoornscihë transportarbeiders, want het duurde niet lang of de heeren brachtten de z.g. onderkruipers aan het verstand, dit „karwei" te verlaten. Hieraan werd echter geen gevolg ge geven en spoedig daarop begon de vertooning die in een kleinen burger oorlog ontaardde. De aannemer, de heer Zwaan be kwam een opimepper, die zoodanig gericht was dat een blauw oog als re sultaat achterbleef. Een onzer poli- tie-agenten welke de orde wilde her stellen, kreeg eveneens een duffer, die hém ter aarde deecf tuimelen. Intusschen waren meerdere agen ten aangerukt en moesten met blanke sabel en met bedreiging 'hunner vuur wapenen, de rust herstellen. Hei SChip werd nu verder naai de Modderbakken gesleept en dit ter rein door politie afgezet. t VOETBAL TE MEDEMBLIK. West-Fiisia III speelde Zondag te gen V. V. M. 11 te Medemblik. Mooi spel werd niet gegeven. Daar Vf .-Fr. eenigszins ruw speelde, wa ren eenige V. V. M.-spelers niet zoo als ze konden zijn. Er werd geen vrij spel gegeven, tegenover het te forsche spel van W.-hr. Ook scheids rechter Kalken werkte niet mee, den wedstrijd mooi te doen zijn. Tal vna handsballen weiden niet op gemerkt. Geheel genomen, was 'Ret geen interessante wedstrijd. Einde was, ondanks de activiteit van den keépier van V. V. ,M. 3 voor JJk.-Fnsia —O ,V. y. M Adsp. V. .V, iM-I. D. iW. (Hoog woud). De adsp'iranten waren in be tere conditie. De jongens weten zidh te laten gelden. De r,ust ging voor Ren in inet 2—0. In Ret 2de gedeelte voerden zij dit op tot 4 punten, ter wijl 1. D. Wi, slechts 1 geval wist te maken, WedcfeHfk aardig sfeel werd, door de adspiranten gegeven. De scteidsrecfiter Hoogendijk Ieiddede- zen wedstrijd uitstekend. VOETBAL TE ói-ANRROEK. De utislag Van den voetbalwed strijd Stormvogels I—V. V. V. I Oude Niedorp 6—1, in 't voordeel der Stormvogels. ARR. RECHTBANK IE A KM AAR Zitting van Dinsdag 28 Maart. UITSPRAKEN: G. A. K., Alkmaar, gevaar veroor zaken door schuld; vonnis bekrach tigd. Hendr. K., Schoor!, nv-n-tre^'n" jachtwet, tweemaal f 5 Iv-^'e sri'S. tweemaai 5 dagen hechtenis. Joh. Adr. La G., A'dam (gedA vei duistering, 2 maanden gev.-sfrcc. Simon K., Koegras, melkverval- sching, vrijspraak. Jacob K., Sc'hagen, (kinderwetten-I diefstal, ter besch! Regeerng g I 1 zonder straf. E. K. huisvrouw van B. te U-k, zaakbeschadiging, f 10 boete subs. 10 dagen gev.-Sfraf. Jan S.. Uric, diefstal, f 15 boete subs. 15 dagen gev.-straf. Jacob de B„ huisvr. v. B te Urk, vernieling, 1 20 boete subs. 20 da gen gevangenisstraf. Wniem v. d. B. te Urk, bedreiging, vrijgesproken. Jan P. te Urk, ambtsbelemmermg, f 40 boete subs. 40 dagen gev.-straf. Luitje V. te Avenhorn, overtr. leer plichtwet, vonnis bekrachtigd. P. M., Aartswoud, ged., diefstal van vee uit de weide, 9 maanden gevangenisstraf. KANTONGERECHT TE ALK .i^AR Uitspraak 24 Maart '22. J. B. te Heiioo, overtreding spoor wegwet, f 10 boete subs.- 5 dagen hechtenis. A. T. J., J. G., te Heer-Hugowaard, ni staat van dronkenschap de orde verstoren, ieder f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. A. K. Lz. te Egmond aan Zee, J. v. K. te Castricum, loopen over ve-fcoden grond, de le f 4 boete subs. 2 dagen hechtenis, de 2e f 4 eni f 8 boei-e subs. 2 en 4 d. heel;.. P. K., te Alkmaar, te snel mo o, ai, f 8 boete subs. 4 dagen h-c' C. J. V., H. G. L, C. J. fe Alk maar, W. C. D„ A. J. V., J. P. V. ie Lirnmen, F. G. R., te Castricum, nachi rust verstoren, ieder f 5 boe'e subs. 3 dagen hechtenis. P. J. N. B., G. P., W. S„ P. L., H. dc H. te Alkmaar, A. S., te H ems kerk, T. C. te Beemster,- W. S. te Waimenhuizen, dronken c a d 1 en 2e icde'r t 7 boete subs. 4 dagen hechtenis, dé 3e, 4e, 5e, 6e, 7e en 8e iedei 11 2 'boete subs. 1 dag-hcch en's. J. v. d. M., f. C T„ C. P. de G„ J. de V., M. B., A. R. A, G. P. te Alkmaar, L. L., te Wijk aan Zee en Duin, A. B. te Heerhugowaard, K. v. T. te Akersloot, R. C. P., J, C. P., K. H. te Bergen, overtreding poli.ie- verordening, de le en 4e ied'er f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis, de 2e en 10e iedar f 2 boete subs. 2 da gen hechtenis, de 3e, 7e, 8e en 9e ieder f 3 boete subs. 3 dagen hecht, de 5e, 6e en 12e ied.r f 6 boete subs. 4 dagen hechtenis, de 11e f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. J. H. R., B. J. te Alkmaar, W. K., A. B. te Nocrd-Scharwoude, M. A. v. d. H. te Bergen, overtreding ar beidswet, de le f 1 boete subs. 1 dag hechtenis, de 2e f 6 boete subs. 3 dagen hechtenis, de 3e en 4e ieder f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis, de 5e driemaal f 6 boete subs, drie maal 3 dagen hechtenis. I. K. Mz-, P. G. Dr., F. E„ H. K. Az.. E. S. Jz., K E. Jz„ S. S A. E. S. Jz., H. J„ .1 P. Cr., K. W„ E. G. Cz„ R. Z. JKz., A K., P. dé VC'. te Bergen, P. de V. te Castricum, oveitrcdino jachtwet, de le, 2e, 5e. 6e. 14e iede'r t 20 boete subs. 10 dagen hechtenis, de 3c, 4e, 16e, ieder f io boete subs. 5 dagen hech.enis, de 7e en ?e ieder f S boete subs. 11 dagen tuchtschool, de 7e en 10e ieder tot voorwaardelijke plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van 1 maand met ccr. proeftijd van 1 jaar, de 11e en 12e ieder t 30 boete subs. 15 da gen hechtenis, de 13e f 20 boete subs. 4 dagen hechtenis, de 15e t 4 boete subs. 2 dagen hechtenis. M. P., G. A. P., C. S. te deiioo, A. B. te St. Pancras, T. W. L., J. S., A. v P., te Uitgeest, J. W. te Heer-Hugowaard, S. J. v. W., G. T. B., T. J. v. d. B„ C. B.j J. J. L., J. W. v. d. S„ te Bergen, J T., H. W. te Oudkarspel, F. j. M. W. te Koedijk, C. v. T., te Zuid- en Nooid-Schermer, C. A., D. B., te Lirn men, H. A., C. de G., A. B., S. dt G. te Egmond-Binnen, G. S. te War- menhuizen, W. de B., W. O. te Zijipe A. S., P. de G., te Zuid-Scharwoucle, G. T. te Broek op Langendij'k, J. S. J. G. te Schermerhorn, I J. B., C v M., J. P., P. C. N„ J. Wl., Q. J. 'Bi.» P. A. A. te Alkmaar, J. M. te Uitlui den, L. S. te Beemster, D. B. tc Zaandam, H. A. H. te Akersloot, H. K. te Ote'rleek, J. B. te Castricum, P M. te Aai+swoud, overtreding rijwiel reglement, de le, 2e, 9e, 10e, 13e, 15e, 34e, 35e, 40e, 45e, .ieder f 3 boeie subs. 3 dagen hechtenis, de 3e, 6c, 7e, 12e, 16e, 17e, 18e, 19e, 20e, 21e, 22e, 23e, 24e, 26e, 27e, 28e, 29e, 30e, 31e, 33e, 36e, 37e, 38e, 39e, 41e, 42e, 43e, 44e, ieder f 4 boete subs. 4 dagen hechtenis, de 4e, 5e, 8e, 11e, 14e, 25e, 32e, ieder f 2 boete subs. 2 dagen hechtenis, de 46e 6 boete subs. .4 dagen (hechten ia.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 5