Telagfammen <UNST EN KENNIS Kerk en Mooi. Provinciaal Nieuws Sociale Berichten. GEMENGD NIFDWS ELEIN ALLERLEI. Hantiil te Markt en 'daarmee adviseerde hy den minls- ter hier rekening mee te willen hou- den. Spr. brak zijn rede af, waarna de '- vergadering tot heden 11 uur werd ^verdaagd. DE GRONDWETSj HERZIENING. In 'de Memorie van Antwoord op het Voorloopigr Verslag' der Eerste Kamer betreffende de voor stellen tot herziening- van ie Grondwet erkent de regeering.dat er inderdaad bii het volk weinig geestdrift is voor deze herzienings voorstellen, maar ze zijn daarom nog niet minder belangrijk. De wijzigingen in de troonop volging en in de Indische staats regeling zijn voor ons land van groot gewicht te achten. Zoodat er ook geen reden is voor het ver wijt der Eerste Kamer, dat de re geering al te lichtvaardig tot een nieuwe herziening overging, zoo kort na de vorige. De Minister van Binnenlandsche zaken ver klaart dat hii de principieele auaes ties bij deze herzieningen steeds zoo krachtig mogelijk heeft ver dedigd en handhaaft zijn mede- deeling, in de Tweede Kamer ge daan, dat de Koningin voorne mens is over haar inkomen onder zekere omstandigheden gedeelte lijk niet te beschikken. De regeering acht de oppositie tegen de verhoogde schadeloos stelling der Tweede Kamerleden en tegen de pensioenregeling min of meer overdreven. Zii verdedigt die, evenals de terugwerkende kracht der pensioenregeling, waar tegen in het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer zeer vele leden bezwaren hadden ingebracht. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. De Tweede Kamer heeft de amende menten-Ossendorp en De Jonge, inge diend bij 'de begrooting van Suriname met groote meerderheid verworpen. De begrooting van Suriname en de begrooting van Koloniën, zijn daarna zonder hoofdelijke stemming aangeno- men. De heer VAN IJSSELSTEIJN moest eenige speciale ontwerpen verdedi gen. Bij een daarvan een suppletoi- re landbouw-begrooting over 1921 kwam de heer TEENSTRA er op nieuw tegen op, dat er uitgaven wa ren gedaan vóór de Kamer ze geno teerd had. Het ontwerp ging er door. Behandeld werd ook het ontwerp tot aanvulling en verhooging van de Landbouw-begrooting 1921: dekking der nadeelige saldi van crisis-instellin gen. Voor dit doel vroeg het ontwerp «en bedrag van 4.295.000 aan. De heer VAN SASSE VAN IJSSELT besprak het bekende geval-Hertzber- ger. Aan dezen oud-directeur van het riikskleeding-magazijn werd door het Rijk een provisie van een half milli- oen gulden uitbetaald, voor verkoop van kleeren aan Polen. De minister heeft den heer Hertzberger zeer gehul digd, omdat hij genoemd bedrag wil terugstorten, maar spr. geloofde niets van de belanggeloosheid van den betrokken persoon. De heer VAN BERESTEYN heeft nog eens de beide moties toegelicht, d'ie hij reeds vroeger indiende. Voor afschaffing van de N. U. M.- heffingen leverde de heer WEIT- KAMP een pleidooi. Op de zonderlin ge houding van den minister in de Hertzberger-affaire vestigde de heer DUYS de aandacht. Deze keurde het ernstig af, dat de minister bepaalde stukken niet aan de Kamer heeft over gelegd, omdat er niet om „gevraagd" was. De MINISTER VAN LANDBOUW, beantwoordde de sprekers. Hij deelde mede. dat hij niets te verbergen heeft De Kamer kan alles onderzoeken, hij wil desnoods onder eede getuigen, want hij heeft voor niemand iets te verbergen. De rijkskleeding die over was mocht de heer Herztberger tegen provisie ver koopen. Dit is geschied. Aan Polen. Er was een Poolsch-Hollandsch consor tiiim. dat ook op die provisie recht meende te hebben, maar deze vorde ring is zoo juist door de Haagsche rechtbank ontzegd. Polen heeft 1 Maart j.l. een'deel van de schuld be taald en zal 1 Juni weer een deel be talen. De heer Hertzberger zou volgens contract 3 pCt. provisie krijgen. Waar om? Omdat hij den verkoop van Po len tot stand had weten te brengen. F waarom of hij nu die provisie wil terugbetalen? Omdat hij genoeg heeft van de oppositie! De heer K. TER LAAN was van oordeel, dat de minister een ambtenaar als de heer Buckmann had moeten be houden door hooger salaris en niet moeten laten weggaan. Verschillende sprekers hebben bij de replieken nog het woord gevoerd. Daarbij werd er een tweede motie ingediend, thans door den heer TEEN STRA. de wenschelijkheid uitsprekend dat alle crisis-wetten zouden worden ingetrokken. Er ontstond meeningsverschil over de vraag of deze motie direct zou be handeld worden. De Kamer zal over de behandeling der motie heden be- .alissen. De MINISTER heeft zijn beleid nog eens verdedigd. De vergadering werd tot heden 11 uur verdaagd. VOORKOMING VAN ZONDER NOODZAKELIJKHEID BOU WEN VAN SCHOLEN. Verschenen is het Voorfoopigr Verslag over dit ontwerp van wet. 'WIJZIGING VAN DE KIESWET Verschenen is het Voorloopip Verslag over het voorstel van wet tot wijziging van de Kieswet. NI IVERHEIDSONDERWIJS. (Vragen van Kamerleden). De heer De Kanter heeft den Minister van Onderwijs enz. de volgende vragen gesteld: lo. Acht de Minister het nie{ ge- wenscht, dat aan het oezit der di ploma's, uitgereikt na met goed gevolg afgelegde examens, zooals die geregeld zijn bij de wet van 28 Mei 1870, de bevoegdheid wordt verbonden tot het geven v. Nijverheidsonderwijs in de vakken, waarvoor die diploma's gelden? 2o. Zoo ja, is de Minister be reid te bevorderen, dat deze quaes tie spoedig ten gunste van de be trokkenen wordt opgelost? DE MAATSCHAPPIJ „ZEELAND." De heer Van Beresteyn Heeft den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: lo. Is de Minister niet van oor deel dat, indien bii de a.s. zomer dienstregeling de dagdienst naar Engeland aan de stoomvaartmaat schappij Zeeland wordt toegewe zen, het verkeer over Vlissingen dreigt te verloopen? 2o. Is de Minister niet van oor deel, dat de export naar Enge land van versch vleesch ernstig schade zal ondervinden van de verplaatsing van de aankomst der Zeelandbooten van Folkestone n. Harwich? 3o. Welke invloed heeft de op heffing van de nachtboot op het postvervoer van en naar Enge land? 4t>. Zal de ochtendverbinding v. Zeeland met het overige gedeelte van Nederland niet slechter wor den, nu des morgens geen booten meer aankomen? UIT DE TYPOGRAFIE. Behalve aan de drukkerij „De Maas sfad" is ook het drukkers- en zetters- petsoneel van de firma Hofman te Rotteidam en van de firma Van 't Hoif en Jongepiier te Schiedam in staking gegaan. Naar men mededeelt, bestaan er plannen meti drukkersfirma's ook bui ten Rotterdam in de staking te be trekken. De bedrijven, waar gestaakt wordt, worden met beperkte Hmiipntki- delen voortgezet. Het comité van actie is van mee- nine, dat hét conflict 'wel spoedig tot net verleden zal Sehooren. Deze week is tusschten de verschil lende patroons- en werkliedenveroon- den geconfereerd over het eventueel oplossen van het conflict. De bespre kingen hebben echter geen resultaat gehad. IN HET LANDBOUWBEDRIJF. «n de Provincie Groningen zrjn de besturen van werkgevers- en werkne mers-organisaties net nog niet eens over de loonsverlaging. in het Oldambl wenscht de Werk gever sbond 75 pCt. van hét Joon in in 1921 te betalen, waarmee de werk nemersorganisatie niet aocoord gaat. De Landbouwbonden van werkge vers in het Westerkwartier en op het Hoogeland wenschen de loonen be paald zien door onderling overleg tus- schen landbouwers en landarbeiders individueel. Te Vetleiveen werd een conferentie gehouden tusschen werkgevers en de werknemersorganisatie in hét veen- bediijï, welke tot geen resultaat leidde De Bond van Steenfabrikanten heeft den steenfabriekarbeiders een loonsverlaging van 25 pCt. aange zegd. ARBEIDSVOORWAARDEN AARD APPELINDUSTRIE. De vakvereenigingen betrokken bij de aardappelmeeltabrieken, kwamen, bijeen, ter bespreking van de arbeids voorwaarden voor het komende jaar. Besloten werd bij' de .Vereeniging van fabrikanten een gemeenschappelijke bespreking aan te vragen. Naar aanleiding van het verzoek van de Vereeniging van werkgevers van de Coöperatieve Aardappelmeel fabrieken om gedurende de campag ne met 2 ploegen van 12 uur elk te mogen werken, heeft de Directeur- Generaal van den Arbeid het gevoe len der organisaties ingewonnen. Geadviseerd is het verzoek af te ERNSTIG AUTOONGELUK. Woensdagmorgen maakte de heer G. T„ te Venlo, directeur voor Lim burg der R. V. S., ©en auto proefrit, vergezeld van zijn Inspecteur uit Maastricht en zijn controleur uit Tle- gelen. Bij Br gen (gem. Well) tlo-g de auto, bij het nemen van een draai om, met het noodlort g gevolg, dat de Inspecteur doede l ijk gewond werd en hij onmiddellijk den geest gaf. De bede andere inzittenden bi-kwamen niet gevaarlijke wonden aan gelaat en handen. Den bestuurder treft geen echuld. Er werd met matige gang gereden. DE DUBBELE MOORD TE GAR.DEREN. De zaak van de moord te Gar- deren komt vermoedelijk in de maand April voor de rechtbank'. De verwijzing naar de openbare terechtzitting hieeft evenwel not? niet plaats gettad. Wijl op ae eerstvolgen- de zitting, 13 ApriL, detztó zaak' niet op de rol staat, ligt het vttor dei hand dat zij' zal worden behandeld opi de volgende zitting van 27 April B.kl BRUTALE AANRANDING. Een kellner te Hillegersberg zou le Rotterdam 's nachts met eenige vrien den uitgaan. Vooraf stopte hij 375 gul den in een zijner sokken om beroo- ving te voorkomen. Nadat het drietal nogal veel aan Bacchus geofferd had, herinnerde de kellneer zich niet meer waar hij zijn geld gelaten 'bad. Hij tastte in zijn zakken en meende ten slotte beroofd te zijn, van welk feit hij zijne vrienden beschuldigde. Hij wilde eindelijk zijn kameraden met een dolk te lijf. Deze werd hem uit de hand geslagen, terwijl bij zelf zoo ongenadig werd afgeranseld, dat hij in een nabij'zijnd buis moest worden opgenomen, waar hij geholpen werd en zich plotseling herinnerde, dat het vermiste geld in een van zijn sokken moest zitten. Uit de sok werd het ver volgens in een porfefeuille gedaan. In hetzelfde huis bevond zich ook een man, die den kellner naar huis zou brengen en een rijtuig werd besteld. Buiten Rotterdam gekomen moest de koetsier stoppen, omdat de begeleider zei, dat de kellner er was. Eien fluiste rend gesprek, dat de eerste met den koetsier voerde werd door den laat ste niet verstaan. De Rotterdammer vroeg: ,,Waar heb je je geld nu ge daan?" De niets kwaad vermoedende kellner haalde hierop zijn portefeuille voor den dag. Plotseling ontving hij een slag in zijn gezicht en werd hem zijn geld ontrukt. Het rijtuig met den aanrander was verdwenen voor de be roofde was bijgekomen. In verband hiermede is de kellner F. J. aangehouden en in verzekede bewaring gesteld. DE BRAND TE MAASTRICHT. De brand op de opslag- en bewaar plaatsen der fabriek „de Sphinx" werd omstreeks 2 uur door den bewaker, die de ronde deed, ontdekt. Kort daarna sloegen de vlammen al uit het dak der loods, die geheel uitbrandde. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, vatte het vuur met alle materialen aan. Dank zij het flink werken der brand weer kon het waohtershuis en ook het vlakbij gelegen slachthuis behou den blijven. Een groot gedeelte vas de schutting is echter verbrand. De schade aan pakmariaal en ongepakt aardewerk, dat bijna allemaal gebro ken is ,is zeer groot De brandweer der fabriek is nog druk bezig om de groote hopen bran dend hooi en een groote hoop bri ketten te blusschen. Omstreeks 40 jaar geleden is het racosdement ook geheel uitgebrand. MOEDER EN KIND VERDWENEN. Ten huize van haar vader aan de Baarsjes te Amsterdam wonen een dame en haar vijfjarig zoontje. Zij leeft gescheiden van haar man. Eenige kee- ren heeft de echtgenoot gedreigd haar te zullen dooden. Gisternacht begon de familie daar waarde aan te hechten. De dame en het kind waren namelijk niet thuis gekomen. Woensdagavond waren ze uitgegaan en sinds dien heeft niemand meer iets van het tweetal gehoord of gezien. Een ander feit, dat reden tot ongerustheid gaf, was, dat de vrouw meer dan eens over zelfmoord had gesproken. De politie werd dan ook gewaarschuwd.. In verband met eenige vermoedens werd eerst geïnformeerd naar den man, die zich nog in de echtelijke woning in het Slotensche kwartier moest bevinden. Hij was echter niet thuis. Inmiddels werd de agent Water met zijn politiehond Albert ontboden Men gaf den hond lucht aan een der kleedingstukken der dame. Daarna liep het dier via de Baarsjes en de Olercq- straat naar de halte van lijn. 3 in de Bilderdijkstraal. De hond bleef hier staan. Vermoed wordt, dat de vrouw en het kind aan die halte de tram hebben genomen Gisteren werd de man ontdekt bij familie te Arnhem, Van de verdwijning van zijn vrouw en kind wist hij niets af. De politie stelde bij verschalende familieleden een onderzoek in, dat ech ter geen resultaat opleverde. Het twee tal is spoorloos verdwenen Kleede ren heeft zij niet mede genomen VERVAARDIGERS VAN VALSCHE BANKBILJETTEN. Voor het Assisenhof van Antwerpen is begonnen het proces tegen een ze vental Antwerpenaren en een Brus selaar, die beschuldigd zijn van het vervaardigen van valsche bankbiljetten van de Nederl.. Bank. De beschuldig den vormden een goed ingerichte ben de valsche munters, die gedurende twee jaren heeft gewerkt en aanzienlijke winsten moet gemaakt hebben. De val- '»rhe biljetten, meest van f25, werden v-ioral te Antwerpen, Brussel eu Rot terdam' in omloop gebracht. Twee an dere met de bende in relatie staande personen, de schippers De Bruyn en Van Exberghem, werden in Nederland gearresteerd, waar zij zich voor het gerecht zuden te verantwoorden heb ben. i— iYf thsohoten wleid ha verboor voör riem rechter-commissaris naar het hlths van bewaring overgebracht da arbaiidter Koster van Wedder veer verdacht -van brandstichting. 1 i— Tc Bloemend aal is de schilders- knedht Leen Valn den: ladder geval len en aan do gevolgen overleden. Er wordt weer oen levendige smokkelhandel in Diuitsoh zilvergeld gedreven. Aan het station Herzogen- rath werd een kist ita beslag geno men die 12.000 Zilveren marken "be vatte. Amsterdam, heeft Zijn peperwer pers Nijmegen blijkt zijn car bid wer pers te hebben. Dinsdagavond wier pen jongens in volle stadsdrukke car bid to de oogen vtan een meisje. Door den veearts is bij' een rund van den veehouder D. Gerrit sen te Nijlega, een geval van milt vuur geconstateerd. I In het Ehreeteiinerbosclt te- Kerk rade vonden werklui een geldkistje nog enkel© papieren bevattende1. Uit het ingesteld onderzoek' bleek, dat het toebehoorde aan een der talrij ke echutterijien van Kerkrade. Het was de yeretenigingsk'as, die uit het sehiutterslókaal gastolen was. S. werd tijdens .een vechtpartij door een revolverschot gewond. De kogel kwam terecht tusschen de rib ben. 8. werd in het z.g. Fransehe klooster te Sifctard geopereerd. De revolver is in beslag genomen. Een van de eigenaren van het Huisvan Jan de Witt te Dien Haag. 6, heeft een rekest tot de Tweede Khmer gericht, waarin hij verzoekt cnn een schadeloosstelling, daar de Eerste Kamer den aankioopi van dat perceel heeft afgestemd. Te Echt (Limb.) is aangehouden de landbouwer M. H. aldaar, verdacht van poging tot doodslag, gepleegd op den werkman P. Nies te Echterbosöh, door op dezen uit een revolver twee schoten te lossen. Gistermiddag heeft in de 'Gzaar Peterstraat te Amsterdam eeh droevig ongeval plaats gehad. De 87-jarige Blom kwam te dicht bij de kachel, waardoor zijn kleeren vlamvatten. Deerlijk gewond werd hij naar het O. L, Vrouwengasthuis vervoerd. Zijn toestand Is ernstig. De politie te Leiden heeft ge arresteerd de winkeljuffrouw De M., die zich schuldig heeft gemaakt aan verduisteringen ten nadeele van haar patroon, de kantoorboekhandelsfirma Servaas, tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer I 3000. Te Zetten is Woensdagnacht op twee plaatsen ingebroken in het post kantoor, waar men een rijwiel heeft ontvreemd, en in de villa „Het Witte Huis", waar de inbrekers f210 hebben gestolpn. Te Kaalwijkerbroek, gem. Bar- neeveld, is de landbouwschuur van D. van Ee geheel afgebrand. Ongeveer 20 varkens en biggen en verscheidene kippen zijn in de vlammen omge komen. Te Zwolle is op bet stations emplacement gistermiddag de 25-jarige arbeider-temmer Velthuis tusschen een locomotief en tender doodgedrukt Velthuis was gistermorgen onder trouwd. Op het stationsemplacement te Roosendaal is de leerling-machinist A. uit Tilburg, terwijl zijn machine water nam, bekneld geraakt tusschen tender- kap en toevoerbuis van de waterkraan. A., die ernstig verwond werd, is na verbonden te zijn naar Tilburg ver voerd. Een bediende van een Amster- damscbe bankinstelling beeft bij de pol tie een valsch bankbiljet wan f 25 gedeponeerd dat op het kantoor van die bank in betaling was gegeven. De beer A. Sta»* ex-burgunees- ber van Genidringjn, beeft titans een betrekking aanvaard op de lampen- fabr.ek van Gebr. Koob, te Wesei. In Twente is weel sneeuw gen vallen en gisternacht vroor bet daar elf graden. De dikte van de ijslaag in de slooton is 12 millimeter. MEDEMBLIK. i MEDEMBLIK. Brand. Gister avond heeft een brand gewoed in het stoomgemaal de Vier Noorderkoggen De brand werd spoedig onüdekt. Be woners uit Onderdijk trachtten met emmers water het vuur dat in de stokerij woedde, te blusschen. Het blusschingswerk werd spoedig over genomen door de brandspuit van Medemblik. Het gelukte den machinist van bet stoomgemaal, die juist kwam om de machines aan te zotten en een ander machinist den stoomketel leeg te la ten loopen, waardoor een ramp werd voorkomen. De brand, die hier spoedig was ge- bluscht, beperkte zoh tot de stoke rij. De machines die in een nabij gelegen gebouw zijn opgesteld heb ben niets geleden, zoodat het ma Ling;werk spoedig zal kunnen worden hervat. De oorzaak is vermoiedelijk het vallen van voinken in een kist met houtwol in de stokerij. URSEM. URSEM. Landbouwwintercursus. Woensdagavond werd alhier de laat ste les gegeven van den landbouw wintercursus. Aanwezig waren: de heer Fokkeman, rijkslandbouwleeraar te Schagen, de heeren J. Medemblik, H Ammerdorffer en J. Buis, als leden van de Commissie van Toezicht, de heeren J. Oud en J. Schaap; resjx ah voorzitter en secretaris van den L. T. B., de EdelAchtb. Heer Burge meester Van den Heuvel en de heer J. Winkel van Beemster, leeraar a. d. cursus. De heer Fokkema wees op bet groote nut van de kennis, welke de leerlingen gedurende de drie cursus jaren hadden vergaard en op de nood zakelijkheid van de landbouwkennis en de kennis van het landbouwboek- houden in de toekomst. Hij hoopte, dat de leerlingen er rijkelijk de voor- deeien van zouden genieten. De Burgemeester gaf namens hel 'gemeentebestuur zijn groote belang stelling te kennen en beloofde ook in later jaren den cursus steeds te zullen steunen, i Na het examen werd het diploma uitgereikt aan de volgende leerlingen Willem Smit Jacob S. Gud, Gerrit Seijts, Eduarri v. d. Meij, Pieter Peere boom, Klaas van Diepen, Pieter Schaap. Nico Zuurbier, Theodorus Prinse. (Jerrit van Beukeinrg en Pe trus J.. Oud. De heer G. Seijts bood ah herin nering en uit dankbaarheid den schei denden leeraar een keurige wandel stok aan.. Na een hartelijk afscheidswoord van den leeraar wera de cursus gesloten. EDAM. f EDAM. Stille week. De Burge meester maakt bekend, dat door hem in de stille week geen toestemming zal gegeven worden voor Bet Houden van uitvoeringen of publieke verma kelijkheden, -alsmede, dat op even- tueele aanvragen om verlenging van politïe-uur voor Herbergen, tapperijen e.d. afwijzend zal worden beschikt. 'Burgerl. Stand van 23—28 Maart. Geboren: Klaas, z. v. Hendrik Prins en Tpijntje Lodder. Hendrik, z. v. Jan Tuip en Hendrica Peek. Overleden: Geertje Buifs, 63 jaar, geHuwd met Klaas van Vlaanderen. Pieter van den Berg, 86 jaar, wedn. van Griefje Hofman. Jan van Beers, 63 j'aar, geHuwd met Maria' de Jong BRAND. Gisteren is door onbekende oorzaak de boerenhofstee van den heer A. Zijp te Avenhorn afgebrand. UITSLAG VEILING, Nol. Verhoeff te Avenhorn heeft Donderdag j.l. in het Café „de Toe last" te Hoorn, ten verzoeke van mej. de Weduwe en de Erven van den heer S. Dikstaal, door de Makelaars Bos, Paauw, Reinders en Balk, pu bliek verkocht: Een huis met erf, druivenkas en vruchtbaren bessen- en oofttuin, bij zonder gunstig gelegen, ten deele ook voor bouwterrein, a. d. Drieboomlaati te Hoorn, no. 121, groot 12 Aren 19 19 c.A. Te aanvaarden: tuin direct, buis 1 Mei a.s. Gekocht door O. Blokdijk te West woud en S. Dikstaal te Hilversum, voor f 5325. Vjer huizen en erven achter op 't Zand le Hoorn, nos. 23, 24, 25 en 26, allen per week verhuurd. GEVONDEN VOORWERPEN: Een koralen halsketting, twee por- temonnaies inh. eenig geld, een tasehje, een kinderschoentje een ban,d van een kinderwagen, een goud kruisje, een rozenkrans en een kat. BENOEMD.. Tot onderwijzeres aan de R. K. School alhjer is bënoemd Mej. M. J. M. Schemerte, Zwaag. prof, O. Rohvbach, Gotiba, priof. Br Otto Steohe, Hochwaldahausein, prof' Dr. Erite iWicke, Oliemnite, Dr. R„1 Ulllztn TITn'rtV»' ..Inrti 'II dolf Hiller, iWien'. gina, i i ,i 11 V i Per aanschrijving is door de direc tie der Nederl. Sftoorwegen een op gave verzocht om namen van amb tenaren en beambten al of niet belast met de loketbediening, welke het Es peranto machtig zijn of bezig zijn zich deze taal eigen te mak'en. Beedis enkele maanden geleden werd door het Hoofdbestuur der Pos terijen en Telegrafie dienstorder 961 uitgevaardigd waarbij hetee'fde ver zoek' werd gsdaan aan het personeel HET NABIJE OOSTEN, i PARIJS. 31 Maart. Uit COnstantïnopel wordt gomeld, dat de regiering de nota der geal lieerden heeft behandeld. De voor stellen betreffende Thraoië en de Zeecngten worden onvoldoende ge acht. Verwacht wordt, dat de Turk-'1 sclie regeering zal vast houden aan een vereeniging van Turkije met Adrianopel en Gallipoli. BOMMENWERPEN OP AXEL,. Zooals destijds is gemeld, had 'de Engelsche regeering door middel var ons departement van buitenlandsch zaken aan het gjmeentebestuur van Axel bericht, dat Eng-land bereid was om 5000 gulden vergoeding te schenken voor degeleden schade door een bomaanslag op de gasfabriek aldaar in den nacht van 7 op 8 Nov. 1917. Op advies van den directeur der gasfabriek, d0n heer K. A. Wiech man, werd daarmede echter niet in gestemd, daar de schade belangrijk meer had bedragen en werd dooi den directeur in overweging gegeven ons die schade te doen opnemen door 3 deskund gen. Een Engelsch en een Nederlandsch ing mieur en een door deze twee heeren te benoemen arbi ter. Alaoo werd door dan Baad van Axel besloten. Het onderzoek is ge schied en rapport is ter plaatse uit gebracht met heit gunstig resultaat dat thans aan het gemeentebestuur van Axel is uitgekeerd de som var f 10.000.-. EX-KEIZER KARL. PARIJS, 31 Maart. De toestand van ex-Keizer Karl blijft ernstig- Een Weensch-e geneesheer is ontboden. Men hoopt evenwel den ex-vorst te kunnen behouden. LEN1N. PARIJS, 31 Maart- Terwijl er ge- rucfiten loopen over den dood van Lenin, meldt de draadlooze dienst te Moskou, dat Lenin eèn politieke rede houdt ter gelegenheid van de ope ning van het 11e Congres der Cqm- muiiistische partij. BOEK EN BLAD I „DE RICHTING IN DE POLITIEK." Verschenen is ter N.V. Druk kerij en Uitg.-Mij. „Dante Alighie- ri" te Castricum de reeds aange kondigde brochure van Mr. J. B. Bomans „De richting in de poli tiek" of „Ónze getuigenis in 1922" We komen op deze brochure nog nader terug. ZUSTER M. CAN1SIA f In het gesticht „De Voorzienig heid" te Noordwijkerhout over leed de eerwaarde zuster Maria Maria Canisia, tot voor enkele ïa- ren algemeen overste van de Con gregatie der Arme Zusters van het üoddeliik Kind. SEMINARIE HAGEVELD TE HEEMSTEDE. Op 2 Mei zal de eerste steen worden gelegd van het seminarie Hageveld te Heemstede. MGR. L AELEN. Gisteren is te Roosendaal gearri veerd Z. D. H. Mgr. J. Aelen Aartsbisschop van Madras (Br.-in dië). Tijdens zijn verblijf in het vaderland zal Mgr. in het Missie huis te Roosenndaal vertoeven. E&PERANTO-NIEÜWS. De Du tsche Bond van Academisch ge vormden zond een circulaiije de wereld in, waaraan wij het volgende ontleenpn: Ook de wetenschappelijke wereld heelt een internationale taal noodig. 11© fe ten hebben bewezen dat deze taal alleen Esperanto kan zijn. Van de Internatkmalie Jaarmarkten ge bruiken minstens 19 Esperanto op groote schaal. Door Esperanto kan dè vrucht van iederen geesfces-arbeid op de snelste en billijks» wijze onder alle cultuurvolken der wereld wor den verbreid en productief gemaakt. Ieder kan zich Esperanto iin een half jaar tijd zonder veel inspanning en kosten gen maken. Op de lange lijst van onderteeke naars met klinkende namen komen op de csircsulaire o.a. voor: Prof. Dr. A. Schmidt, Potsdam, prof Dr. Brauer, Hamburg, prof. Dr. W. Koppen, Ham burg, prof. Dr. Ledermann, Nurnberg VOOKLOUP1G MAKKi linHlGHT. ALKMAAR, 31 Maart.. Op de Kaas markt waren heden aangevoerd: 60 stapels, wegende 61.000 K.G. Fabriekskaaskleine m. m. t 44. id. z.. m. f 41commissie m. m. r48.Boerenkaas: kleine m. m. f44. id. z. m. 1' 41.commissie m. m. f 47. Handel vlug. EIEREN VEILING TE VOLENDAM. Op dce Woensdag gehouden Eieren- veiling waren aangevoerd 327.000 een deneieren, prijs van 17.50 tot f 8. per 100 stuks en 8500 kippeneieren van t'7.10 tot f7..30 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 30 Mrt Langed. Groentenveiling. Roode kool le soort 1 16.8017.80, 2e osort f8— f 9.30 gele kool le soort f 6.209.70, 2e soort 11.602.10, witte kool le soort 14.805.80, 2e soort f3.40, blau we aardappelen 1 16.80, uien le soort f36.70, 2e soort f.60, alles p. 100 K.G. A-auvoer- 70000 KG. roode kool, 22.150 K.G. gele kool, 22.100 K.G. w. kool, 200 K.G. aardappelen en 3150 K.G. uieen. N00KD8CHARW0UDL, 30 Maart. Blauwe aardappelen f 11.80, bravo's f 12.50, red sJSr f 9.30, uieu f 41.90, id. drielingen f 21 90, id. stek 1' 18.40, roo de kool le soort l 8.6018.80, 2e soort f 8.709,70, uilscnot f 7—9.30, gele k. te soort 16.70—9.60 2e soort f 7 90, uitschot f 2.605.70, witte koot f 4.60— t 5.70, 2e soort f 3.705 30, uitschot f 1210. kroten f 2.40, ailes per 100 K.G. Aanvoer 29 Maart: 975 K.G. aard appelen, 40.185 K.G. roode kool, 27.945 K.G. gele kool, 46465 K.G. Deenschr wjtte kool en 507 K.G. uien. WAKMENHU12EN30 Mrt. Roode kool f1160—19.20, uitschot f 4.60—6.20 gele kool 16.30—7, Deensche witte k. I 45.10, blauwe aardappelen f 13.20, bravo's f 11.90, alles per 100 K.G. WOGNUM, 29 Maart. Late aardap pelen i'4.205.20 per baal; spruitkool 13.95 per zak; 216 manden witlof f 13 51 per 100 K.G. HOORN, 30 Maart. Heden hebben 16 vaartuigen nier aangevoerd: 75 pond bot 20i/229Va d per pond; 43 pond aal 45 cL per pond; 31 tal baring I 5.405.85 per tai. HEILOO, 30 Maart. Exportveiling „St. Willibrordus". Brusselscli witlof le kw 5064 ct., 2e kw. 3448 cl-, 3e kw'. 25- 32 ot. per K.G. Aanvoer 1800 manden. HOORN, 30 Maart. Kaas. Kleine f 44.Commissie f 43.F-briek f 13. Aanvoer 12 stapels, wegende 10.280 K.te Handel goed.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2