ONS BLAD1 Tt eerlijk geweest. zusa slachtoffer BUITENLAND. Dinsdag 4 April 1922. 14e Jaargang Brieven uit Frankrijk. FEU ILL ET ON verspreids iJg-RICdTEN kor te aiaiojrjïn WO. 400. NQORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaarf 2. Voor buiien Alkmaarf 2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad O 60 f hooger. Advertentieprijs; Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25; Reclame® per regel f 0 75; Rubriek „Vraag en aanbod" btj vooiv uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—f 200,—, t 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15, :o: „Het Volk" vaD gisterenavond keurt in een artikel de „besch...rings"-mo- tie van het N. V. V., waaraan wij in ons blad van Zaterdag een artikeltje wijdden, af. „Het Volk" spreekt van een „betreu renswaardig" besluit. „Het blaast" zoo heet het verder, den protektionisten wind in de zeilen en zal zonder twijfel de t racht van ons verzet verzwakken tegen een poli tiek, waarvan wij diep ocertuigd zijn dat zij evenzeer in het nadeel van ons bedrijfsleven als van onze arbeiders klasse zou zijn. Het brengt daarenbo ven zekere niet onbelangrijke moeilijk heden met zich mee. Men denke maar cons aan het innerlijke konflikt, waarin •ui de verscheidene vakvereeniginsman nen geraken, die op de kandidatenlijs ten der S. D. A. P. voorkomen, ten deele met zeer goede kansen. Krach tens het program hunnei partij, aan de totstandkoming waarvan een aantal hunner meegewerkt heeft, zijn zij tegen protektie, maar krachtens het besluit dor hoofdbesturenvergadering van hun Vakverbond zijn zij ervoor „Het Volk" kapittelt verder; „In elk geval kunnen wij niet inzien dat op deze wijze de kracht der arbei dersbeweging als geheel versterkt zou (vorden, wanneer het N. V. V. zich in sen belangrijk politiek vraagstuk be wust tegenover de S. D. A. P. zou stel len." Ten slotte heeft „Het Volk" in de motie evenals Wij de soepelheid en de achterdeurtjes opgemerkt en het blad schrijit: „Nu moeten wij dit besluit in tus schen vooral niet te tragisch opvatten. Het besluit is nog al heel erg voorzich tig gelormuleerd en achteraf nog van een zekere toelichting voorzien, die de toch al beperkte strekking nog weer een stuk verder bekrimpt, bescherming wordt alleen, en dan nog slechts tij delijk, gewenseht genoemd voor be paalde gevallen „wanneer "daardoor geen belangen van andere industrieën worden geschaad." Het lijkt ons een tamelijke heksen toer, om met die beperking nog tot zekere bescherming te komen. Het zjj zool Doch de N. V. V.-ërs hadden in dit ge val toch eens tot op zekere hoogte de eerlijkheid willen betrachten en de waarheid dienen; ais menschen, die van ondervinding kunnen spreken; als menschen, die inzien, dat 't zóó met onzen handel en me+ onze industrie niet langer kan, hebben zij eenigszins om beterswil de macht der economi sche feiten willen erkennen. Doch, ziedaar: conflict met de ver- politieke partijbroeders, die een anti- beschermingsijactie in verkiezingstij den niet willen missen, en die on- 'lanks de mannen van het vak de goegemeente nog maar stééds wijs wil len maken, dat we èn goedkoop uit het ouitenland kunnen blijven koopen, èn duur tegen hooge loonen kun nen blijven produeeeren in het binnen land! De N. V. V.-mannen zijn den rooden politici een oogenblik te eerlijk ge weest! DE UNIVERSITEIT WORDT ONTVOLKT. Evengoed als de oorlog „nouveaux riehes", o.w. menschen heeft gescha pen, heeft hij den financieelen achter- uitgang van zeer velen op zijn gewe- "t r 48. Lantin keek zijn meester flink in de oogen en zei Ik ben er zeker van 't Was alsof de markies een hevigen schok kreeg :„Mijnheer Lantin," zei hij, schijnbaar onverschillig, „denkt ge na, bij hetgeen ge zegt Hoe zijt ge tot een dergelijke veronderstelling ge komen „Door niets en alles. Niemand heeft mn iets gezegd, maar ik heb alles ge raden en mijne overtuiging staat vast Ge begrijpt dat dokter Bernau die minder overtuigd is, en ik weet zeer bepaald, ik weet uit zekere bron, dat lm de bewijzen zoekt van het gepleeg de misdrijf, dat hij ze hoopt te ont dekken en als hij daarin slaagt, dan zijn hij 't en mevrouw de markiezin, die u in hun macht hebben." h ,c'lrlh sloeg den moordenaar om en 't was of hij inwendig ijskoud werd. Voor de eerste maal van »jn leven was lijj bang. Hij was bang, ten. De klasse die wel het zwaarst ge bukt gaat onder de duurte der tijden, de hooge huurprijzen, is die der studen ten aan de Parijsche Universiteit. Wie in het van ouds beroemde „Quartier Latin", het studentenkwartier bij uit stek, zyn oor te luisteren legt en uit eigen mond den huidigen toestand hoort vertellen, krijgt de overtuiging uat het hier een ramp geldt van groote beteekenis voor de intellectueele toe komst van het land." Het kan niet anders of het aantal studeerenden gaat met groote schreden achteruit, daar slechts weinig ouders meer in staat zijn de hooge kosten van het universitaire onderwijs te dragen. Het leven van een student voor den oorlog was niet duur, minder kostbaar dan dat van hun collega's in Nederland en aan andere hoogescholen. Twee hon derd francs per maand waren voldoen de om hem een behoorlijk onderdak, een degelijke voeding en de noodige leermiddelen te verschaffen. Tegen woordig is voor een zelfde levenswijze minstens het driedubbele noodig, hij dient dan echter zijn maaltijden in de meest eenvoudige restaurants te gaan zoeken, zelfs de onschuldige landwijn door water te vervangen, zich het roo- ken te ontzeggen en afstand te doen van ieder genoegen, dat buitengewone uitgaven vereischt. De leermiddelen zijn der mate in prijs gestegen, dat een aankoop van studieboeken tot het uiterste dient beperkt, wat de ontwik keling zeer ten nadeele komt. Geen wonder dan ook dat er een noodkreet uit, het Quartier Latin opgaat, eener- zijds aangeheven door de tegenwoordi ge zonen en dochters der Parijsche „Al ma mater", andejzijds door de profes- soren en faculteits-vereenigingen, die maar al te goed begrijpen, welke scha delijke gevolgen Frankrijk in de toe komst door achteruitgang der studee- rende jeugd zal ondervinden. Thans reeds is het verschil tusschen het aantal ingeschrevenen v. den cur sus 19211922. 10.638 en dat van '14, 17.308, te groot, maar een gerechtigde vrees bestaat dat de achteruitgang zich steeds sterker zal doen gevoelen. Het aantal vreemdelingen dat te Parijs stu deerde was altijd vrij omvangrijk en bij den achteruitgang dient met hun ver dwijnen voor meer dan de helft, zeker rekening gebonden, maar 'dit neemt niet weg dat ongeveer een 6000 jeugdi ge Franschen thans verstoken blijven van hooger onderwijs, vergeleken bij de jaren van voor den oorlog. Wat dit te beteekenen heeft is maar al té dui delijk. Een tekort op allerlei gebied, 'n gebrek aan geneesbeeren, aan weten schappelijk onderlegde mannen en vrouwen, die de toekomst van een land voor een groot deel in hunne banden hebben. Wijsheid is niet afhankelijk van stand en geld, maar juist door de financieeie zorgen die een universitair onderwijs met zich brengen, ontstaat het gevaar dat niet slechts het aantal maar ook het gehalte vermindert. Wie geld bezit kan studeeren, is daarom echter nog niet daartoe aangewezen. Noodgedwongen moeten toelatings examens worden vergemakkelijkt, kan men niet meer de hooge eisohen stellen vroeger gevorderd om een doctoraat te veroveren. Vermindering in aantal, achteruit gang ook wat het wetenschappelijk ge halte betreft. Twee droevige verschijn selen die vorderen dat maatregelen ter bestrijding er van worden getroffen. Vreemd mag het heeten dat in een tijd, waar zooveel geld voor sociale maatregelen wordt uitgegeven; waar men bewezen vindt zelfs om de bolcs- sport aan te wakketen er millioenen worden besteed aan het bouwen van sportparken, het zoo noodige geld voor dat het misdrijf tegen hem zou getui gen hij was bang dat de geest van Paul uit het graf zou opdoemen, om hem te beschuldigen en in het verderf te storten. Op zijne beurt keek hij den heer Lantin doordringend aan eri zei In dien het nu eens zoo was, als ik mij werkelijk daaraan schuldig gemaakt had, als de gevaren, waarop ge zin speelt mij inderdaad bedreigden, zoudt gij mij dan kunnen redden „O, zeker." „En hoe dan „Ik zal 't u zeggen." „Laat hooren." „Zooeven, gedurende de ontmoeting van mijnheer den markies de mevrouw uw echtgenoote, heb ik de houding van mevrouw de markiezin oplettend gade geslagen." „Welnu „Mevrouw de markiezin scheen mij overspannen -en bovenmate opgewon den. Hare oogen hadden iets wilds. Men zou er op gezworen hebben, dat zij niet bij haar verstand was. Indien meri dat kon doen verklaren door een handig geneesheer De markies had gesidderd lk be- grijp u," zei hij, „gc wilt, dat ik mijne studentenbeurzen,, zoo moeilijk is te vinden. Engelen, heel enkelen echter zien thans in dat er iets gebeuren moet de bouw van een studentenwijk voor minvermogende studenten ligt in de be doeling, maar drie jaren zullen noodig zijn dit plan van Deutsch de la Meur- the te verwezenlijken. Goedkoope ho tels met voeding en huisvesting voor billijken prijs, men vraagt er om met klem en men staat op het punt inder daad binnen niet al te langen tijd, in de behoefte van een 1200 studenten te zullen voorzien. Wel ver zijn zij af van den tijd dat student zijn beteekende, onbezorgd het leven genieten. Ik heb er aangetroffen die in hun vrije uren deel uitmaakten van een strijkje in een der groote café's op de boulevards; an deren deden dienst als figurant in re vues en operetten en zelfs eenigen ontzagen zich niet als pakjesdragers en sjouwerlieden, zich het. noodige te verschaffen om in hun levensonder houd te kunnen voorzien en hun stu die te kunnen voltooien. Het zijn niet meer de studenten die op het beroem de bal Bullier, den toon aangeven, met hun snaaksche invallen tot vreugde zijn van het kwartier dat zij bevolken. De ernst der tijden heeft ziin stempel gedrukt op deze klasse van jonge men schen, die Murger vereeuwigde in zijn „vil do Boheme" en Piet Paaltjes be zong in zijn studentenliedjes. Nog zet ten zij een enkele maal hun zorgen op zij, wij zagen het bij de Micareme-fees- ten toen een met studenten gevulde omnibus, mee deed aan den optocht en des avonds hun opgewektheid zich, onder een sneew van confetti deed gel den, maar voor hoevelen van hen, zal de dag daarna een ledige beurs, des te ernstiger de duurte der tijden hebben doen blijken. Indien voor iets de hulp van Maccenassen dient ingeroepen is het zeer zeker voor het stichten van studiebeurzen voor minvermogende studenten. De intellectueele toekomst van het Fransche volk staat op het spel, en het is niet overdreven te zeggen, dat in deze geen dag en geen nacht kan ge wacht worden. Directe steun is een dringende eisch om een dringende debacle te voorko men. Parijs, 29 Maart 1922. Mr. P. v. S. NA KARL'S DOOD. De Hongaarsche rijksbestuurder Hor thy en de premier Bethlen hebben ex- keizerin Zita telegrammen van rouw beklag gezonden. In Weencn gaat het gerucht, dat Karl in zijn testament den wensch heeft uit gesproken, dat zjjn lijk naar Weenen gebracht zou worden. Men verwacht dat de sociaal-democraten en de üuitsch-nationalen zieh daartegen zul len verzetten. In de kringen, van den hofadel is men onmiddellijk begonnen een collec te van juweelen te organiseeren, om Zi ta een flinke som gelds ter hand te kun nen stellen. In Hongaarsche legitimistische krin gen schijnt men zich nu reeds warm te maken voor een regentschap van Zita, tot de kroonprins meerderjarig zal zijn De Hongaarsche regeering heeft be volen, dat op alle openbare gebouwen en kazernes de vlag halfstok wordt ge- heschen, dat de theaters moeten sluiten en in de koffiehuizen geen muziek ge maakt mag worden. Het eerste directe telegram over het vrouw voor krankzinnig doe door gaan „Juist." „O," zeLde heer d'Arbois, den zaak waarnemer aanziende, „ge zijt grooter schurk dan ik „Ik koester den wensch, mijnheer den markie? nuttig te zijn, en ik zie geen ander zeker middel." „Dit zou inderdaad een middel zijn." „Een onfeilbaar middel. Is de krank zinnigheid van mevrouw de markiezin eenmaal vastgesteld, dan kunt ge haar doen opsluiten en niemand hecht meer eenige waarde aan hetgeen zij kan zeggen." Markies d'Arbois volgde deze rede neering oplettend. Zij scheen hem flink en helder toe, wel in staat, om iedereen, die niet bevooroordeeld was, te over tuigen. „Het zal noodig zijn een geneesheer te vinden, die een weinig wil mede werken." „Ik beiast er mij mede, er een te zoeken. Ik heb er zelfs reeds in 't oog, een man die zeer in aanzien staat, een beroemd zielkundige, die de 'zonder linge eigenschap heeft, om overal krankzinnigheid te zien. Mevrouw de overlijden van den ex-keizer ontving de gewezen Hofburg-geestelijke, pre laat Seidl Zaterdagochtend om 10 uur, Het. luidde als volgt: „De Almachtige heeft Z. M den kei zer tot zich geroepen. Ik verzoek u, missen voor het zieleheil van den over ledene te laten lezen. Zita." In Weenen maakte het bericht min der indruk dan men aanvankelijk ver wacht had, zooals ook de biddiensten in de kerken slechts door eenige leden van den adel, hooggeplaatste officieren ên personen uit de vroegere hofkringen werden bezocht. De koning van Spanje heeft den paus telegrafisch uitgenoodigd met hem samen te werken om te verkrijgen dat aan ex-keizerin Zita en haar kin deren de noodige middelen worden toegestaan om in-hun onderhoud te voorzien. CONFERENTIE VAN GENUA. Volgens de „Evening Standard" zal Lloyd George zijn reis naar Genua niet onderbreken De Japansche delegatie zal behalve burggraaf Isji, Japansch gezant te Pa rijs, baron Hayasji, gezant te Londen, en Kengo Mori, Japansch gedelegeerde bij de Commissie van Herstel, een aan tal vooraanstaande financieeie deskun digen bevatten Reeds te Londen en te Parijs is ge sproken over de procedure, die te Ge nua gevolgd zal worden. Het „Foregn Office" was vóór de instelling van een commissie van gedelegeerden der mo gendheden, vertegenwoordigd in den Oppersten Raad, die dan het werk zal regelen. Te Londen wilde men speci aal een politieke Cv/inmissie instellen, wat men te Parijs onnoodig achtte. Poincaré zou aangedrongen hebben op de vertegenwoordiging dei Kleine Entente in de commissies Wanneer de Dardanelles geneutrali seerd worden, wensèht Rusland aan de roentrble deel te nemen. De „Times"-eofrëtrpon'dent te Genua, meldt, dat een honderdtal verdachte in dividuen, Italianen en vreemdelingen, in verschillende'herbergen der stad zijn gearresteerd. De Italianen zijn naar him woonplaats teruggebracht, de vreemdelingen zijn over de grens gezet Rijkskanselier dr. .Wirth zal Woens dagavond Berlijn verlaten om zich na een kort verblijf te Frankfort a. d. Main en Freiburg naar Genua te bege ven. Zaterdag vertrekt de Duitsche de legatie onder leiding van Ratheau naar Genua, DE MIJNWERKERSSÏAKING IN AMERIKA. John L. Lewis, voorzitter der United Mine Workers of America, heeft den eersten dag der staking officieel mede gedeeld dat 600 van de 7500 mijnen in den lande gesloten zijn, en dat 600.000 man in twintig staten de mjjnwerkers in de westelijke provincies van Canada niet inbegrepen den ar beid hebben neergelegd. Davis, staatssecretaris van arbeid, heeft een verklaring uitgegeven, waar in hij zegt, dat er wel voor twee maan den kolen in voorraad ziin Opmerkelijk is dat Davis de verant woordelijkheid voor de staking in de bitumineuze mijnen den werkgevers toeschrijft, die weigeren met de arbei- ders te confereeren Het dageljjksch verlies de: kolensta- king wordt geschat op 1.200.000 ton kolen en 2 miilioen dollar aan loonen in de bitumineuze mijnen, en 300.000 ton kolen en 800.000 dollar aan loonen in de anthraeietmijnen. In Hlinois hebben ongeregeldheden onder de 'mijnwerkers plaats gehad, waarbij twee politieagenten zjjn ge wond. DE ROMEINSCHE KWESTIE. Naar aanleiding van het bezoek van het Belgische koningspaar aan het Quirinaal en het Vaticaan, publiceert volgens „De Tijd" de „Osservatore Ro mano" een artikel, waarin er op gewe zen wordt, dat de oude Romeinsche kwestie, niettegenstaande wijzigingen in enkele bijzonderheden, steeds onop gelost blijft, totdat de volkomen vrii- heid en onafhankelijkheid van den H. Stoel zullen zijn tot stand gekomen, overeenkomstig het van God verkre gen recht en onder waarborg van alle volken en regeeringen. OXFORD EN Z. H. PAUS PIUS XI. De Curatoren en de voornaamste waardigheidsbekleders van de biblio theek van Bodley in Oxfoid, alsook de bgkende professoren zullen aan Z. H. den Paus een versierden gelukwenseh brief zenden. Dit wordt gedaan cm de gebeurte nis te herinneren, dat voor de eerste maal in de Pauselijke geschiedenis de kroon toegestaan is aan Iemand, die studeerde aan de Universiteit van Ox ford en de Bibliotheek-van Bodley be zocht. Dit „adres" is in het Latijn op per kament geschreven en rijkelijk met zij de overtrokken. STEUN AAN RUSLAND. De Centrale commissie van den Prui sischen Landdag verwierp een voorstel van dr. Meyer om 20 miilioen mark ter beschikking van de' hongerlijdenden in Rusland te stellen en oain een voorstel aan van Huschke om het staatsministe rie te verzoeken, de rijksregeering aan te sporen, onverwijld eer internatio nale hulpactie van alle beschaafde sta ten tot leniging van den Russischen hongersnood op touw t" zetten. DE TOESTAND VAN LENIN, Te Berlijn is bericht ontvangen van prof. Klemperer, die aan het ziekbed van Lenin is ontboden. Prof. Klempe rer zou verklaard hebben, dat hij Le- nins ziekte geneeslijk acht. Hij lijdt aan hoofdpijn. Momenteel is hij tot werken in staat, hoewel sterk overspannen. EEN ITALIAAN SC H-OOSTEN- RIJKSCHE CONFERENTIE. Nog vóór de conferentie van Genua zal of daar ter stede of in een andere Italiaansche stad een bijeenkomst plaats hebben tusschen den Oostenrijk- schen en den Italiaanseken minister van buitenlandsehe zaken, waarbij eeni ge tusschen beide landen hangende (juaesties zullen wordeD besproken. DE ENGELSCHE REGEERING. Het debat in de Engelsehe Kamer van Afgevaardigden over Je buiten landsehe politiek eindigde met het aan nemen van een motie van vertrouwen in de regeering met 484 tegen 78 stem men. DE IERSCHE KWESTIE. Aan het eind der vorige week zijn te Belfast twee politiebeambten gedood, alsmede vier burgers. Een der laatsten werd in zijn eigen woning doodgescho ten. Zijn drie kinderen werden gewond. De moord op vier burgers te. Belfast was een wraakneming voor het dood schieten, Zaterdagavond, van een poli tieagent. Een zuigeling werd in de armen van een meisje op straat door een kogel ge dood. Michael Collins heeft gezegd, dat in dien de aanhangers van De Valera niet wilden medewerken tot het herstel van Ierland, zij althans een politiek van „leven en laten leven" konden aanvaar den. Terzelfder tijd verklaarde De Vale ra te Dundalk in het graafschap Loutb dat zijn volgelingen den vrijstaat niet erkenden en het bewind-ervan in het Zuiden en het Noorden geheel onmo gelijk zouden maken. Omtrent de sleepboot, die dezer da gen uit de haveD van Queenstown weg gevoerd werd, wordt gemeld dat ze het eigendom der regeering was, 400 geweren aan boord had, benevens 'A miilioen kogeis. De boot werd gekaapt door partijgangers van De Valera uit Cork, waar de geweren en de munitie in vrachtauto's werden overgeladen en naar onbekende plaatsen vervoerd. Een torpedojager en een sloep, wel ke de sleepboot vervolgden, bonden te Cork alleen de ledige boet weghalen. Zondag werd te Dublin een parade gehouden, waaraan deelgenomen werd door aanhangers van De Valera, 90 pCt. vormende van de vjjf bataljons der brigade Dublin van het Iersche re- publikeinsche leger. De deelnemers waren niet in uniform. Gewapende en gemaskerde mannen hebben te Multyfamham weer een trein uit Belfast aangehouden. Zij ver nielden de goederen en verdeelden het brood uit den trein ouder de armen. Een politiepatrouille ontmoette een groote groep republikeinsche soldaten, die bezig waren zich in het belgachtig terrein van Lonely te oefenen. Er ont stond een vinnig gevecht, waarbij een aantal betrokkenen werd gewond. (.ikouit BRAND. Nassau, de hoofdplaats utr Braha- ma-eilanden (West lnd.ë; is door een iievigen b.and geteisterd. Vanuit Key West, de kustplaats van Florida, op 250 Eng. mijlen a.o^Jiu v«.i Nassau werd op het noodsein „S.O.S.'f hulp gezonden in den vorm van twee met hrandbhisdwnateriaal, levensmiddelen enz., beladen schepen. Er bleek, dat een groot hotel in brand stond en dat het vuur het heele stadje, 12500 inwoners tellende, met den ondeigang beureigde. Het geluk te de hulpexpeditie den brand 'tot het hotel en eenige andere gebouwen te beperken. De schade wordt op millioenen dol lars geraamd. VALSCHEMUNTERSPROCES in het valschemuntersproces te Dusseldorl werd uLspiaak gedaan. Elf beklaagden werden vrijgespro ken, 27 to gevangenisstraffen van ne gen maanden tot zes jaar veroor deeld en de hoofdschuldige tot 13 jaar tuchfcisstrhi, waarbij is inbe grepen de straf voor een vroeger ge pletgd dc.gtijjk misdrijf. De mees te beklaagden werden tevens veroor- deelü'tot verlies der burgerlijke eere rechten. Men herinnert zich, dat het hier jing om de vervaardiging»van Neder- andsche en Duitsche bankb.ljetten. In tegenspraak met de kranten berichten over een ernstigen brand in de Anselmschacht wordt uil Ratibor gemeld, dat daar niets bekend is van zoo'n ongeluk. De Anselmschacht ligt niet in den kreits Ratibor, doch in Tsjceho-Slowakije. Havas haait uit een intervieuw van den medewerker van de „Excel sior'' met Trotzky aan, dat deze, spre- markiezin zal verdwijnen zonder dat iemand er iets van bemerkte." „Dan blijft de dokter nog," zei de heer d'Arbois. ,,0, die," zei de heer Lantin op zon derlingen toon, „dien neem ik voor mijne rekening. Als mijnheer de markies mij vrij spel laat, sta ik voor alles in." De markies keek den heer Lantin aan. Hij was bang te begrijpen wat de schurk bedoelde. Om hem niet te ver plichten zich-nader te verklaren, zei hijIk geef mij geheel in uwe handen en als ge slaagt, kunt ge mij alles vra gen, wat ge wenschi en als 't in mijne macht staat, zult ge 't hebben.". „Ik neem die belofte dankbaar aan," zei de schurk, „en ik zal aan het werk gaan. Om te beginnen, ga ik naar het kasteel en ik neem het kind, dat daar meer in veiligheid zal zijn, met mij mede Hier zou 't u slechts hinderen." Met deze woorden scheidden de twee ellendelingen. Markies d'Arbois had zieh naar 't hotel doen brengen, door dr. Le Blanc. Deze dokter, een beroemd ziel kundige, zooals wfi gezegd hebben was afkomstig uit de buurt van Tours, maar sedert verscheidene jaren woon de hij te Parijs. Hij had een zekeren naam verwor ven in het behandelen van zenuw- en zielsziekten. Hij was den markies aan bevolen door den heer Lantin, die zijn adres had achtergelaten. „Ziedaar een man," had de markies tot zichzelf gezegd na dokter Leblanc gesproken te hebben, „dien ik in mijne macht houd door deijdelheid em waarmede ik alles kan doen, wat ik wil." En werkelijk, van het eerste on derhoud, dat zij te zamen hadden, toonde dokter Le Blanc tegenover den markies een meegaandheid, die bijna iets laags had. Hij stelde zich geheel ter beschikking van den mar kies, innig gelukkig hem nuttig te kunnen zijn. Dokter L Blanc was dus dadelijk in den smaak gevallen van markies d'Arbois. Deze wenschte hem gaarne onder vier oogen te spreken. De dokter boog :„Geheel ter be schikking van mijnheer den markies." Toen begon de markies te spreken over zijne vrouw en de onrust, welke .zij hem gaf. Dp zijne manier vertelde hij op welke wijze zij hem verlaten had, de moeite, die hij gedaan had om haar te bewegen tot heij^ terug te ko men, welk leven zij" te Parijs leidde, de belachelijke lasterpraatjes, welke zij hem naar het hoofd wierp, die op den duur aanleiding konden worden, dat zijn naam ernstig bevlekt werd. „Het is waarschijnlijk," zei de geneesheer, die aandachtig naar de klaagliederen van den markies ge luisterd had, „dat mevrouw de mar kiezin niet bij haar volle verstand is." „Ik vrees het ook, dokter, ik ben e» ernstig bang voor." „Het is ongetwijfeld een zenuwachtig stelsel, zeer vatbaar voor indrukken en gejaagd. Dc minste ontroering, de minste onaangenaamheid in het leven, zal haar vermoedelijk sterk aandoen. Heeft mevrouw de markiezin mis schien een groote smart in haar leven gehad „Ja, een zeer groot leed, waarover zij zich nooit zal troosten. Een jonge man, met wien zij sinds eenige maan den gehuwd was, is aan '"'ar zijda neergeschoten geworden." ftVorrff v(Tvok<%

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1