Sociale Berichten. GEMENGD NIEUWS LUCHTVAART. Berk en Schoei. BINNENLAND KLEIN ALLERLEI. ALKMAAR. KM de over an "wgatiisatre >en det roode leger, verklaarde uniformen van Oiiitechland te hebben ontvangen^ De Zwitsersche Bondsraad heeft bij den Nationalen Raad een wetsont werp ingediend, waarbij de Bondsraad gemachtigd wordt in lijden van ern stige economische crisis de 54-urige Werkweek in te voeren. jDe ,,Soir" meldt, dat de Duit- Scher, die den Belgischen luitenant GralT heett doodgeschoten, thans be kend is. Het is een zekere Franz 'Adich, die tot het Dujtsche politie corps behoort en sedert 30 Maart voortvluchtig is. Hei aantal werklooze en uitge sloten metaalarbeiders bedi-aagt in Mnnchen 13 000. in Neurenberg 26.000, in Augsburg 9000, in Wurtemberg fit 000 Het Belgische koningspaar is Zondagmorgen 11 uur, vergezeld van den kroonprins, den minister van Bui- tenlandsche Zaken Jas par en eenige leden van de hofhouding uit Rome te Brussel teruggekeerd. Ter begroe ting waren aan het station o.a. aan wezig de ministers Theunis, Berryer en Ru.-ette De rijksconferentie van Tsjecho- Slowakische glasarbtiders heeft de 2 door vertegenwoordigers der vakver- eenigingen en der werkgevers uitge werkte bemiddelingsvoorstellen aan vaard. Het werk werd gisteren hervat. Naar uit Boekarest wordt ge meld, heelt de voormalige Hongaar- sche minister-president graaf Michael Karolvi, die wegens hoogverraad wordt vervoigd, de Roemeens che regeering om verlof verzocht zich in Roeme nië te vestigen, In Zuid-Servië heeft een groote overstrooming plaals gehad. De stad Milrowitza en omgeving en vele land streken van het vroegere Sandsjak Novibazar staan onder water. De scha de bedraagt volgens de tot nu toe ge dane raming meer dan 20 millioi i dinar. Tengevolge vaii een storm in Amerika, welke gepaard ging met een jswaren sneeuwval, leed een schoener schipbreuk en werd het straatverkeer gestremd. Het aantal werkloozen in Polen is tot 200.000 gestegen. FEUILLETON. Bij vergissing is vervolgnumtner 47 van ons feuilleton in plaats van heden een paar dagen eerder geplaatst, zoo dat in dit nummer dus no. 48 ver schijnt. DE CONFERENTIE TE BERN. Gisteravond vertrok de heer V an der bande Bakhu,,. msul gene raal in algemeenen dienst naar Bem, om deel te nemen aan de bijeenkomst yan experts, die de Zwitsersdte re— regeer li ïg den 5en April aldaar heeft bijeengeroepen. MARKTWEZEN IN NEDERALND. In een te. Utrecht gehouden verga dering van directeuren van het markt wezen en marktmeesetrs is met alge meen. stemmen besloten tot stichting van eer. bond van hoofdambtenaren bij hei marktwezen in Nederland. Het doel van den bond zal zijn, te Streven naar: bevordering van het marktverkeer en van de algemeene dienstbelangen. bestudeering van de eisohen, die ge Steld moeten worden aan goed inge richte markten, van juiste en meer eenvormige reglementeering van Samenstelling van aanvoeren en prijzenstaiistiek en van het belang rijke vraagstuk der plaatselijke pro viand eering juiste aanwijzing en uitbreiding van het ambtsgebied, waar dit onzuiver is begrensd; aanpassing van hlet marktwezen aan gewijzigde omstandigheden; juister waardeenng van de nuttig heid van het ambt. Leden van den bond kunnen zijn directeuren van het marktwezen, hoo,diiiarkfcmeesters en markteesters, die als hoofd van dienst werkzaam zijn, benevens hunne adjuncten. Het voorlooroig bestuur bestaat uit de heeren Kooiman, directeur der Markten en Beurzen te Rotterdam, Sanders, directeur van den Markt en Havendienst te Zwolle, Wiersma, marktmeester van de veemark'kt te Leeuwarden, en Mennes, hoofdmarkt meester te Rotterdam. DS, ACTIE-VAN. CRANENBUROH c.s. „De Maasbode" berichtte, dat de groep Van Cranenbuigh op de jong ste vergadering heeft besloten, „dat onder geen omstandigheden aan 't Dag. Bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesverenigingen gelegenheid zal worden geboden voor debat (op de op 7 Aapril a.s. te hon den vergadering te Utrecht), waar voor men nu den tijd voorbij acht. Titans ontving „De Tijd" een schrijven van mr. C. W. Huffer, lid yan het Comité-Van. Cranenburgh, met de officieele mededeeling, dat 't bericht van de „Msb." inderdaad „ten ©enenmale onjuist is". De in Noord-Brabant verschijnende Katholieke bladen brachten j.l. Zater dag een advertentie, waarin zij die zich 'niet kunnen vereenigen met de tot nu toe gevolgde politiek en in stemmen met de actie-Van Cranen- burgfi c.s, worden aangezocht daar van Wijk te geven door inzending yan hun naamkaartje. MGR. DR. W. H. NOLENS. Pij Kon, Besluit is aan Mgr. dr.' .W[H. ■Nolens, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, te 's-Gra— venRage verlof verleend tot Ret aan nemen van hlet Ordeteeken 2de klasse van het Borstbeeld van Simon Boli var van Venezuela. i NEDERLAND—BELGIE. Verschillende Belgische bladen mel den, dat de besprekingen, welke te Ltv- zern tusschen de ministers Jaspar en van Karnebeek over de Nederlandsch- Belgische kwestie waren begonnen, te Genua zullen worden voortgezet. GEZANT TE MEXIOO. Naar wij vernemen, kan thans wel dra de benoeming worden verwacht van een gezant te Mexico.. Voor dien post zou bestemd zijn de gep. schout bij-nacht W. D. H. baron van Asbeck, oud-generaal van Suriname. Tegelijkertijd wordt de bezetting ver wacht van den vacanten post van ge zant in Brazilië, waarvoor de oud minister van koloniën mr. Th. Pleyte werd genoemd. UIT DE SIGARENiNDUSTRIE. De plaatselijke R. K. Vereenigingen va nSigarenfabrikanten te Eindhoven Valkenswaard en de Kempen, hebben een verzoek tot de besturen der an clere sigarenfabrikantenbonden in die districten gericht, waarbij medewer- knig verzocht wordt, dat geen der bij haai' in staking zijnde rabeiders bij de leden der andere piatroonsbon- den in de tabaksnijverheid zal worden aangenomen. In een j.l. Zaterdag en Zondag ge- Ihouden gedelegeerdenvergadering van den Nederlandschén Sigarenma kers- en Tabaksbewerkersbond is 'n motie aangenomen, waarin de verga dering zich bereid verklaart accoord te gaan met een eventueele met de beide Klein-fabrikanten-vereenigingen af te sluiten overeenkomst op den grondslag van 10 pCf. loonaftrek. DOOR AMMONIA KDAMPEN BE DWELMD. De opzichter Jansen van de fir ma Tfeteman en Dros te Leiden kwant Zaterdag bij de inspectie door de fabriek in de slagerij, toen liij ptoteeLng bedwelmd werd door am- moniakdampen, welke het lokaal vul den doordat een lek was ontstaan en de compressor van een ammo- niaikmachine. Gelukkig kwam er spoe dig hulp opdagen, doch het bleek dat oogen en keel ernstig door de am moniak waren aangetast, zoodat wordt gevreesd dat de man niet we der het voLle bezit van zijn gezicht i terugkrijgen. •ZONDERLINGE ZELFBESCHUL DIGING. Zondag is uit het Galgeven onder de gemeente Berkel het lijk opge haald van een ongeveer 30 jarigen Dmtscher, woonachtig te Tilburg. In kteedingptukkien, die op den kant la gen, zou naar verLuidt een notitie boekje zijn gevonden, waarin ge schreven was: Ik ben de moordenaar van Mr. Wijsman. Men neemt dit echter niet au serieux, daar de Duit- scher niet goed bij het hoofd was. Eenige andere Duitsohers hadden de Tilburgsohe politie reeds eerder voor hein gewaarschuwd. VLUCHT OVT'R HET DAK. Gisterennacht ontdekte een soirveil leerende poli tiengent twee mannen in het gebouw „Arnhem" aan het Rokin, te Amsterdam. Zij bevonden zich in een kelder, die in gebruik is bij de firma Mak. Toen het tweetal dien politieagent in de gaten kroeg, vluchtte het, geen kans ziende naar buiten te komen, dieper hèt gebouw in. Een hunner sprong door een ruit. Deze man wist ten slotte het dak te bereiken en wandelde van daar naar het dak van het aangrenzende gebouw der fa. RLfcman en Sartorius en vervolgens naar het dak van het ga bouw der Rot terdamsche Bank, waar die politie hem wist te grijpen.Op den man werden inbrekerswerktuigen en een browning gevonden. Zij n mededader, die hoogstwaar schijnlijk ook op het dak is geweest heeft men niet gevonden. Deze schijnt dus kans gezien te hebben zich ergens naar beneden te laten glijden. De inbrekers hadden nog niet den tijd g had iets buit te ma ken. De aangehoudene is een berucht inbrekerstype, bij zijn kornuiten be kend onder den naam „de goddeloo- ze". Hij is reeds vele malen met de politie in aanraking geweest. EEN VLOEKVERBOD. Als gevplg van het onstuimig' ODtreden en vloeken van het raads lid Jaartsveld tegen den burge meester van Lichtenvoorde in de jongste Raadsvergadering dier ge meente heeft het raadslid Zeiler het voorstel ingediend om in het Reglement van Orde den Raads leden het vloeken en bezigen van ongepaste uitdrukkingen te verbie den. EEN BANK TE ROTTERDAM OPGELICHT. Een groote bank te Rotterdam is het slachtoffer geworden van een reeds gerutmen tijd achtereen gepleegde oplichting- Coupons van aandeelen der bank zelf moe ten ontvreemd zijn voordat ze ge registreerd waren en dan later zijn aangeboden op verschillende na men van effectenhandelaars, soms ook van particulieren. het afdus ontvreemde bedrag kan wel 60 k 70 mille bedragen. De mogelijkheid is groot dat de daders zich onder het eigen per soneel der bank bevinden. Het onderzoek wordt voortge zet De oplichting moet reeds zijn gepleegd met coupons van divi denden over 1919 en 1920, meldt „Hbbd SMOKKELARIJ. Uit Kleef wordt gemeld: De Duitsche douane is aan de Neder landsch-Duitsche grens bij Beek een systematische kapitaalsmok- kelarii op het spoor gekomen. Zit heeft te Wijier een achttienjarig meisje met 184.000 mark in pa pier en haar vader met 24.000 mark en twee verzegelde brieven van een bank te Kleef gearres teerd. Het meisje verklaarde, in den loop van éen jaar zes a ze ven maal kapitalen naar Neder land te hebben overgebracht. Er is een gerechtelijk onderzoek ingesteld. In de nabijheid der militaire schietbaan te Midlaren is een zeer ern stige twist ontstaan tussohen den 21- jarigen J. H. aldaar en den 61-jarigen G. N., in de woning van laatstgenoem de. Hem werden eenige messteken aan hoofd en hals toegebracht. De dader is gevat. De 16-jarige P., M. te Gronin gen heeft in een vechtpartij den 13- jarigen S.. met een mes een diepe steek in den rug gegeven. De dader is aan de justitie overgeleverd. Te Nijverdal is een arbeider- telegrafist bij het rangeeren onder den trein geraakt. Zwaar gewond is de man naar het ziekenhuis overgebracht, waar hii overleed - Op een gehouden ledenverga dering van den Alg. Melkslijtersbond te Amsterdam, op 29 Maart j.l, is met algemeene stemmen besloten den ver koopprijs der melk vanaf 1 April voor- loopig te stellen op 16 oL per liter. Door den 72-jarigen O. v. d. Z. te Nieuwer-Amstel is bij de jwlitie aangibte gedaan wegens grove mishan deling, hem aangedaan door den 26- jarigen B. N., die door een bij af doening van zaken ontstaan verschil in woede ontstak en hem boven op het hoofd krachtige.slagen en de noodige trappen toediende. Do postautodieiist Stavenisse Tholen ia dezer dagen onder laatst genoemde gemeente door een defect aan de stuurinrichting, tegen een boom aangereden en totaal verbrijzeld. De inzittenden, chauffeur en postbe ambte, kwamen met onbeduidende ont vellingen en den schrik vrij. Ingaande 3 dezer is de melk prijs te Stavenisse van 16 op 14 ct. per liter gebracht. To St Aiithonie-parochie? gem. Maasdam, is het 4Tjarig zoontje van B. A ia 't Veld, nabij de ouderlijke woning in een sloot geraakt en leven loos daaruit opgehaald. Met ingang van Zaterdag is de melkprijs te Vlaai-dingen tot 10 ct. per liter verlaagd. Met ingang van gisteren js de heer ir. A. Heldring, commissaris van de N. 4. „Algemeen Handelsblad", door het college van commissarissen tot ge delegeerde benoemd en als zoodanig opgetreden, Mén deelt van bevoegde zijde mede, dat dè mogelijkheid tot het doen plaatsen van annonces op de postzegel- vellen onder het oog gezien is. Hier aan wordt binnenkort bij nieuwe op lagen uitvoering gegeven. Mevr. M. O. van der Lgut Jansen en mevr. JurgensPrinzen en hare dochters werden door Z. H. den Paus in particuliere audiëntie ontvan gen, Onlangs meldden wij, dat een moeder en haar vijfjarig kind, die ten hujze van haar vader te Amsterdam woonden, vermist werden. Thans is zij door de politie ten huize van be kenden in Den Haag ontdekt De aan leiding tot de verdwijning is niet be kend. «oor de studenten ontvangen in Re»den zouden worden, die met even groo recreatiezaal, w-elke m een feesthal te toewijding en volharding de goschie- WflÖI LlCrSOil^ipi&ll, j flonia TTftn Allrmnna tr\L 1 De prefect van de studenten hield een toespraak, waarin hij schetste het leven van den groeten apostel Paiulus. Aan vele kanten werd prof. Aenge- nent geluk gewensdït en talrijk wa ren de gescJienken, welke Zijn Eerw. weiden aangeboden. Er werden veel telegrammen en bloemen ontvangen. Om half vijf kwam Zt. Di H, de Bisschop van Haarlem, Mgr. A. J. Gallier met dien HoogBerw. vica ris-generaal Mgr. M. P. J. Möllmann en de beide Eerw. secretarissen Prof. Aengenent persoonlijk felieitee- ren Z. D. H. bedankte den Eerw. ju bilaris voor het vele goede, dat hij auowel ais opvoer i van de aan staande cterg als in zijn Werkzaam heid buiten liet seminarie in die vijf en twintig jaren verricht had en benoemde hem tot eere kanunnik van Zijn kapt. I. De Eerw. jubilaris, Z. D. H. den Bisschop bedankend, sprak de belofte uit, dat zooals in het verleden zoo ook in de toekomst nauwe aanslui ting aan het kerkelijk gezag de grondslag zou zijn van zijn werk in het seminarie en daarbuiten. DOODELIJK VLIEGONGELUK TE HELDER. Nader vernemen wij omtrent dit ongeluk: Het toestel is geheel vernield. De Mar.ne Luchtvaartdienst on derhield geregeld, ook bij vaak ruw weer, het verkeer in de lucht, o.a. werd door haar regjLmatig de post van en naar de door ijs afgesloten Waddene' landen bezorgd. In de laatste twee jaren was geen ongeluk voorgevallen. Het 'slachtoffer, de officier vlieger Auwerda, was 32 jaar oud en Iaat een weduwe met een kind achter. Luit. O. P. Auwerda was een van de meest betrouwbare marine-officier vliegers. Niet alleen op vlieggebied heeft deae officier uitgeblonken, doch ook in algemeenen sport zin was Au werda een van de meest op den voorgrond tredende fguren. Zoo won Auwerda twee malen den beker in den bekenden vijfkamp voor officie ren van het Nederiandsch Olympisch Goanité. JUBILEUM PROP. J. D. J. AENGENENT, I Gisteren hierdiajoht de Zeereerw. ZeergeL heer Prof. J. D. J. Aen- genent te Warmond den dag, waar op hij voor 25 jaren de H, Priester wijding ontving. Om half 10 droeg de jubilaris door theologanten geassisteerd, - de Hoogmis op, terwijl het koor de „Missa, Davidica" van Perosi uitvoer de. Onder de aanwezigen waren be halve de moeder en verdere familie van den jubilaris: Z.Exa Minister P. AaLberse, mr. A'. Tepe, directeur van het Centraal Bureau voor K. S. A.'; president en professoren van het groot seminarie, dan oud-professor, ple baan Westerwoudt, da pastoors Wij' tenburg, dr. .Vlaming en Riengs, als ook prof. J. Th. Beijsens. Pastoor G. van Noort MeLd de feestpreek, naar aanleiding van Jo hannes 15e Hoofdst. 16a vers: „Gij hebt Mij niet vterkloryi, maar Ik. heb u verkoren en heb u gesteld opdat gij gaat, en vrucht draagt, en uwe vrucht blijve; opdat die Vader al hetgeen gij Hem in Mijden naam zuLt vragen, u gevia"s i Om 12 uur werd de Jubileerende Hoogleeraar, in geselschap van diens familie, genodigden, en de President en prptfe^attga yan het SJeminarie, Hedennacht is zacht en kalm in den hoogen ouderdom van 92 jaar overle den onze hooggeachte stadgenoot, de heer C. W. Bruinvis. Het bericht komt niet onverwacht; reeds lang was het ons bekend, dat de levenskrachten den goeden grijsaard geleidelijk méér ontzonken, dat zijn af geleefd lichaam vooral sinds hij op 1 September van het vorig jaar een ernstige beenbreuk bekwam hem nog slechts een planten-leven veroor loofde, dat iedere nieuwe dag hem een laatste nadere voorbereiding tot den eindelijken dood was. Het licht zijner «oogen was ver zwakt, zijne hand was zoo onzeker, dat hij haar niet meer op papier brengen kon, moeizaam bewoog hij nog de stramme ledematen, zijn geest raakte uitgeput: 't was niet meer mogelijk met hem een onderhoud te voeren om te profiteeren van de groote oudheid kundige kennis, welke hij voorheen steeds zoo rijk en zoo welwillend een ieder ten dienst deed staan. Hoewel de heer Bruinvis zich kort geleden nog te Schoorl bevond en zich daar zoowaar nog te paard heeft laten tillen om langs het schoone, door hem zoozeer geliefde duin een ritje te maken, we wisten, dat hy den laat- sten tfjd steeds méér aan het leven ont viel. Het bericht van zijn overlijden komt niet onverwacht. En tóch! Nu wij hem gestorven weten, nu voelen wij eerst recht de beteekenis vanAlkmaar zonder Bruinvis. Het valt zwaar in liet bestek van een dagbladartikel de figuur en de betee kenis voor Alkmaar van den heer Bruinvis te schetsen: een lijvig boek deel zou daaraan gewijd kunnen wor den. Immers, uiet alleen heeft de heer Bruinvis een welhaast historisch-lang leven in Alkmaar uitgeleefd en gedu rende dat leven natuurlijk veel onder vonden en gewerkt, de heer Bruin vis is door zijn bijzondere liefde voor Alkmaar, door zijn historische en oud heidkundige kennis, door zijn werken op velerlei gebied in dienst der ge meenschap, een heel zeldzaam burger, een burger van buitengewone geestelij ke en sociale grootte geweest. 'Niemand is er in Alkmaar heden ten dage aan te wijzen, die een zóó groote en uitgebreide kennis van oud-Alk maar bezit, als waarover de heer Bruiu vis beschikte met het grootste gemak, en 't gitót nu, zóó als de heer Bruin vis ons jaren geleden met onverholen spijt en weemoed getuigde: met hèm daalt véél kennis van oud-Alkmaar in het graf, kennis, welke wellicht voor altoos verloren is, welke wij, menschen van den jongeren tijd, nim mer meer achterhalen zullen. Gesteld al, dat er onder óns gevon- denis van Alkmaar tot in haar fines ses zouden willen en kunnen na-speu- ren, gesteld al, dat de nieuwe, ge jaagde tijden daartoe niet veelal een beletsel wareu. Gelukkig heeft de heer Bruinvis onB in geschrift en gesprek véél van zijn ontzaglijke oud-Alkmaarsche feiten- en zaken-kennis nagelaten, gelukkig heeft hij door zijn belangeloozen arbeid iu het gemeente-archief zéér veel oud- Alkmaarsche wetenschap voor het na geslacht Behouden: hèm danken wij het, dat niet nog ontzettend veel méér uit onze stedelijke geschiedenis verlo ren ging. Bij het verscheiden van den eminen- ten man past daarvoor eerbiedige hul de en dankbare herdenking. Levendig herinneren wij ons nog, hoe in de Raadszitting van Donderdag 26 April 1917, den heer Bruinvis eer vol ontslag verleend werd als archiva ris der gemeente. In stilte luisterden de raadsleden toe toen de voorzitter het met van ouder dom bevende hand geschreven briefje om ontslag van den heer Bruinvis voorlas, en licht ontroerd klonk 's burgemeesters stem, toen hij als zijne meening te kennen gaf, dat men met verleening van eervol ontslag zonder méér aan de verplichting niet voldeed, doch dat hij den oud-functionaris na mens den Raad een betuiging van dank wilde doen toekomen als waardee ringsblijk van de groote verdiensten, welke de heer Bruinvis zich gedurende de laatste 18 jaren ten opzichte vaó de gemeente verworven had als belang loos en met de grootste toewijding ar beidendarchivaris. 't Was duidelijk, dat 's burgemees ters woorden algemeenen bijval von den: hoe kon 't ook anders? Officieel is toen de heer Bruinvis als archivaris afgetreden, doch niette min bleef hij aan 't archief werkzaam, hoewel zijn bezoeken aldaar na ver loop van tijd steeds zeldzamer werden om ten slotte geheel op te houden. Slaan wij thans nog eens een blik langs den langen levensbaan, welken de heer Bruinvis aflegde. Hij werd geboren te Alkmaar, op 26 Juni 1829. De heer Bruinvis was een der wei nigen, die nog stamde uit dien goeden ouden tfjd, toen wandelingen naar Am sterdam en naar Nieuwe Diep nog niet tot de uitzonderingen» behoorden, toen 't was een evenement! de eerste booten van hier naar Purmerend ver trokken, toen de menschheid nog niet nerveus was aangedaan door het ge- jaag van den nieuwen tijd; wat ech ter méér zegt, 'en wat oneindig veel zeldzamer is: de heer Bruinvis was een der weinigen, wij durven welhaast zeg gen: een eenig-overgehlevene, die met open oogen en met opeu ooren dien goe den, 'ouden tijd op zich heeft doen in werken, die den ouden tijd en alles, wat er toén was, in zich opgenomen en behoedzaam, onverlet bewaard heeft voor de latere geslachten...., waar toe wij behooren. - Gelijk alle jongelingen, die zich tot iets hoogers in kunst of wetenschap geroepen gevoelen, zoo miste ook de jonge Willem Bruinvis de benoodigde ambitie voor het vak zijner vaderen: de apotheek. Onwillekeurig zocht hij zich of schoon geassocieerd met den heer Broto in de apotheek, welke later over ging aan den heer H. J. F. Wanna, Ritsevoort andere, meer met zijn werklust overeenstemmende bezighe den in het catalogiseeren van oude pen ningen, o.a. voor den heer Gend van Orde zijn „vaderlijken vriend" destijds burgemeester van Zaandam. Van alle apothekers- of doktersstu die had hy een heel natuurlijken af keer; toch was hij, naar vader's wensch ingeschreven bij de toenmaals hier be staande „Klinische School" en werd hij na gunstig afgelegd examen in het jaar 1859 „lector". In 't zelfde jaar huwde hjj met mej. D. Schreuder; den aandachtigen lezer zal het verband tusschen examen-afleg ging en huwelijk in-aanmèrking ge nomen 's jongelings .afkeer van de apothekersstudie niet ontgaan. - Slechts één jaar heeft de heer Bruin vis tijdens zijn leven buiten zijn ge liefd Alkmaar vertoefd: 't. was, toen hij als teekenaar en schrijver tegen woordig was bij de inpoldering van Waard-Nieuwland óp Wieringen. Echter: niet alleen als geschied- en oudheidkundige heeft de heer Bruinvis zich verdienstelijk gemaakt voor de gemeenschap. In vele college's heeft de heer Bruin vis tijdens zijn lang leven een functie vervuld. In het jaar 1874 werd hij gekozen tot lid van den Raad en in '87 tot wet houder, als hoedanig hij in '99 70 jaar oud aftrad. Van '73 tot 1915 was hij regent van het Proveniershofje „De Wildeman"; vanaf '61 was hij bestuurslid der ver- eeniging „Alkmaar Ontzet", waarvan hij later president werd en na dien steeds eere-lid is gebleven hij was eere lid van het Oudheidkundig Genoot schap, bestuurslid van „Volksonder wijs"; van '81 tot '95 fungeerde hij als Doopsgezind diaken; van 1854 '83 was hij hoofdredacteur der „Alk- maarsche Courant", ook werkte hij in 1872'73'74. mede aan de „Helder- sche Courant." Memoreeren wij vervolgens, dat hij jarenlang regent was van het Burger weeshuis, lid van het Historisch genoot schap, gevestigd te Utrecht, lid van do Maatschappij van Letterkunde te Leiden, lid v. h. Provinciaal Utrechtsch Uit deze opsomming moge blijken hoe groote achting on wa&rdeerlng dc heer Bruinvt» met alleen Jn Alkmaat doch ln heel het land genoot, on welk een arbeidzaam leven hij gelrio heeft. Zijn groote verdiensten werden door de regeering erkend, door toekenning van de ridderorde Oranje-Nassau'", en kort geleden nog op 's heeren Bruinvis 91 sten verjaardag mocht burgemeester Wendelaar het genoegen smaken, den grijsaard opnieuw te deco teeren met de medaille van verdienste ten opzichte van verzamelingen van Wetenschappen en Kunst. De overledene ruste in vrede! Zijn gedachtenis zal voortleven, zoo lang de geschiedenis van Alkmaar door hem zoozeer geliefd en beoefend - zich vóórtweeft. Naar wy vernemen, zal de ter aarde- bestelling van het stoffelijk overschot vau den heer Bruinvis waarschijnlijk plaats hebben Donderdagmiddag op de Algemeene Begraafplaats. MAGGI's PRODUCTEN. Gisterenavond werd in de bovenzaal van de „Unie", Choorstraat, alhier, de aangekondigde voordracht gehouden over „Doelmatige volksvoeding met betrekking lot de'Maggi's producten." 'n Dertigtal dames waren opgeko men. Daar deze voordraclit zuiver bau- delsbedoelingen heeft en een krachtig betoog is voor de samenstelling en superioriteit van de Maggi-produclen boven andere merken, sneenen wij niet verplicnt te zijn tol bet geven van een verslag. Na de voordracht volgde de Maggi- film. die ons liet zien de fabriek van Maggi's voedingsmiddelen in Kempttai, Zwitserland: a, het landbouwbedrijf, b. het fabrieksbedrijf. Tusschen Him en voordracht be reidde een kookleerares de nieuwste soepen, waarvan kopjes aan de dames aanaeboden en om bun werkelijk hoogst aangenamen smaak gewaardeerd werden. INBRAAK. Hedennacht is ingebroken in dc zeepziederij van den heer P. de Lange aan den Achterweg. De dieven zijn over de groote poort geklommen, wel ke- toegang tot de fabriek geeft, en hebben met een meegebrachte schip- pershaak de grendels afgeschoven. Óp de binnenplaats gekomen, zijn zij een deur, welke niet gesloten was en toe gang Lot de fabriek gaf, binnengcsloo- pen. Vervolgeus hebben zij twee (tot het kantoor toegang gevende) deuren geforceerd. Ini het kantoor vond men heden morgen alles doorzocht Ongeveer f40 aan iiaar geld hebben dc dieven weten te bemachtigen. Pogingen om de brandkast te Jor- ceeren zijn mislukt. Het geld. dat ontvreemd is, bestaal in hooidzaak uit klein zilver- en koper geld, waarop de aandacht van het pu bliek gevestigd wordt. AANGEHOUDEN Hedemnorgfc zijn door dé politie aangehouden twee vreemdelingen: een Luxemourger en een Pooi, die iet wat verdacht niet van de ver- eischte papieren waren voorzien. Eerst gaveu zij voor gebroeders te zijn. Zij hadden n.l. papieren, welke gelijkluidend waren. Bij l'ouilleering vond men toen in een schoen van den één een soort identiteitsbewijs. Toen kwam uit, dat ze iu 't geheel vreemd van elkaar waren. DE VERMISTE COUPONS,' Naar wij vernemen zijn de coupons, welke dezer dagen uit ©en geadviseer- den brief (verzonden door den betaal meester te A Ham aar aan de Neder- landsche Bank te Amsterdam) terug gevonden, notabene op de schrijftafel van den kassier-generaal der Neder- landsche Bank te Amsterdam1. KENNISGEVING. De Burg. dezer gemeente brengt Ier kennis van belanghebbenden^ dat ge durende dertig dagen ter secretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd eene opgave der uitkomsten van de meling en schatting bedoeld in art. 15 der wet op de Grondbelasting. Bezwaarschriften hiertegen kunnen bij Ged. Staten dezer provincie worden ingediend, binnen dertig dagen na heden. TE WATER GELATEN. Van de Scheepswerf „De Volhar ding", alhier. ?ijn met goed gevolg te water gelateneen stalen sleep boot, lang 45 voet, breed 12 voet en voorzien van een 45 P. K. Kromhout motor en gebouwd voor rekening van den heer P. Wijtenkamp, Zaandam; een gtalen sleepboot, lang 50 voet, breed 12 voet en voorzien van een 45 P. K. Kromhout motordeze boot is ge bouwd voor rekening van den heer J. Stokkiink, Amsterdam. Te vens woraen de kielen gelegd van nog 3 bestelde vaartuigen, 2 van circa 45 ton en 1 vischmotorboot GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen op alle werkdagen van 0—1 uur aan het Bureau van Politie. (Zich te vervoegen bij den Wacht-Commandant.) 2 paar handschoenen, 1 kinder pakje, 1 lipssleuteltje, 3 portemoft naies met en zonder inhoud, I halsketting, 1 duimstok, 1 spring» touw, eenige sleuteltjes, 2 mesies,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2