ONS BLAD9' Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: ESESTSJVS-4M BUITENLAND. No. 451. Woensdag 6 April 1922. toe Jaargang 55 ..f2— Advertentieprijs: „KATHOLIEKE STAATKUNDE." VERSPR IDS BERICHTEN KORTE BERICHTEN feuilleton im SLACHTOFFER. HOLLANDSCH Abonnementsprijs °er kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad f 285 f hooger. Van 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25; Reclame! per regel f 0 75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voos uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f 100,—, f 60,—f 35,—, f 15,-. -:or- Onrler het motto „Orde, Vrede, Wel vaart" is te Leiden een nieuw half- maandelijkseh tijdschrift „Katholieke Staatkunde" verschenen, onder redac tie van Dr. Emile Vervier, privaat-do cent in de economische en sociale po litiek aan de Universiteit te Leiden. Is het op zichzelf al „toevallig", dat in deze tijden nu allerwegen de doodsklokken luiden over de drukkers en uitgeverswereld een nieuw or gaan den moed heeft te verschijnen en zich aan te meiden, nog méér „toe vallig" moet het heeten, dat dit orgaan, zij het ook nog officieus zich open- haart als exclusief Katholiek-conserva tief; juist, nu de voorbereidingen tot de verkiezingen in volion gang zijn; juist, nu de van Cranenburgh-ac- tie op haar stevigst gevoerd wordt. Een enkel citaat kan ons zekerheid vorschaffen, omtrent de richting, wel ke de redactie van dit orgaan in wil slaan. of liever: reeds ingeslagen is. In het inleidingsariikel der redactie, getiteld „Bevrijding"(l?) heet het: „Het wachtwoord op politiek en sociaal gebied wordt tegenwoordig gegeven in het verêenigingsleven. Hoe de politieke leuzen daar ont staan, niemand die het controleert. Op welke gronden die leuzen steunen niemand die het onderzoekt. Zij ko men eenvoudig op als de storm, en de Pers is dadelijk bereid om ze als onfeilbare dogmata aan het katholie ke volk door te geven. Het mag als bekend verondersteld worden, dat de leiders in het veree- nigingsleven als regel leeken zijn op sociaal en economisch gebied. Niette min matigen deze leeken, beroep doende op het getal hunner volgers, zich leerstellig gezag aan en eischen zij, zelfs van den ontwikkelden ka tholiek, dat deze aanneemt, hetgeen de organisatie voorhoudt te geloo- ven. Willen wij staatkundig weer ons zelf worden, dan zal het aoodig zijn al die kleine Pausen af te zweren en ons te ontworstelen aan den geeste lijken druk der sociale beweging. Doch dan moeten wij ons ook be vrijden van de moderne kwaal bij uit nemendheid: den angst. Want zie toch hoe wdaas wij zijn: ln het meest aetueelo vraagstuk van den dag nl. de tegenwoordige sociale politiek, zijn wij het in hoofd zaken althans allen met elkaar eens. Het is ons aller overtuiging, dat de ze politiek op de tegenwoordige wij ze geen voortgang kan hebben, dat ze min of meer ruineus is voor ons land en tevens veel te weinig afdoen de voor de arbeidende klasse. En dit durven we nu niet tegenover elkaar bekennen. De leiders der vakvereenigingen durven het niet" zeggen uit angst voor hunne leden; de leden niet uit angst voor hunne leiders. De volks vertegenwoordigers durven het niet bekennen uit angst voor hunne kie zers; de kiezeis durven er weer niet openlijk voor uit komen uit vrees hunne afgevaardigden te ontstem men. De Pers durft de waarheid niet zeggen uit vrees voor Je lezers; de lezers durven zich niet laten lioo- ren, uit vrees, in de Pers aan de kaak gesteld te worden. Zoodoende houden vele katholie ken er tegenwoordig twee opinies op na, te weten: hun „eigen" katholieke opinie en daarnaast eene officieele, voor hen klaargemaakte, vreemde opinie; die zij huldigen als lid eener organisatie, fractie, redactie, of eenig ander collectief begrip; en bij nader onderzoek dikwijls de opinie van niemand blijkt te zijn. Het is aan bovenbedoeld „bevrij dingsproces", thans in het eerste sta dium verkeerende, dat wij met dit tijdschrift naar de mate oirter kracht zullen medewerken." Deze „maidenspeech" zegt genoeg! Aan het boven uiteengezette „bevrij dingsproces'' wil het nieuwe tijdschrift (nu de gansche katholieke pers het al gemeen belang te eerlijk wilde dienen, dan dat zij een partijdige actie ten gun ste van werkgevers alléén zou bevor deren, noch ook dulden), aan dit, „bevrijdingsproces" wil het nieuwe tijdschrift „naar de mate van zijn (on ze) kracht" (is dit een bedreiging?) medewerken. Aan dit „bevrijdingspro ces" Waarvan wil de redactie of lie ver:-de groep van personen, voor wie zij spreekt zich bevrijden? We kunnen het in enkele woorden zeggen: Van den arbeider. En van de sociale wetten, welke tot bescherming van den arbeider werden uitgevaardigd. Om terug te kunnen keeren tot het economisch liberalisme van voorheen, waardoor de werkgever in de abnor- maal-bevoorrechte, en de werknemer in de abnormaal-nadeelige positie komt. Déze indruk wordt bij ons gewekt door den inhoud van deze eerste afle vering van het Cranenburghiaansche tijdschrift. Wij willen er thans reeds aanstonds van getuigen (en 't is in onzen mond een herhaling van wat we reeds vroe ger zeiden), dat indien er „bevrijd" moet worden bij de bevrijding reke ning gehouden zal moeten worden met beide partijen: met den werkgever, wien de sociale maatregelen tot op he den misschien economisch wat te ver gingen (wij herinneren nogmaals aan ons artikel over den 8-uren-dag), doch tevens ook met de werknemers, die vóórdat de sociale wettelijke maatrege len werden genomen in al te ongun stige positie verkeerden, die heden ten dage derhalve terecht (Lr. verhouding tot de economische omstandigheden) iets méér verlangen, dan zij vóór dien tijd bezaten. 't Moet uit zijn met het economisch liberalisme, zij het ook onder katholiek mom. En wanneer 'dit nieuwe tijdschrift onder schóón motto cok (b.v. er mo gen geen stemmen voor de katholieke partij verloren gaan) dat liberalisme bij ons (wederom) wil binnenhalen, als het den klassenstrijd aan ééne zijde wil aanwakkeren, dan zullen wij tegen die agitatie ageeren „naar de mate van on ze kracht". Eerlijkheid en billijkheid naar beide zijden èn naar de zijde van den werkgever, die in deze tijden al te zwaar te kampen heeft om zijn bedrijf in stand te houden; èn naar de zijde van den werknemer, die niet in de li beralistische uitbuiting van voorheen terugzinken mag eerlijkheid en bil lijkheid naar beide zijden, ziedaar ons motto! Dit lijkt ons een motto, méér „soli dair" en méér in overeenstemming met de „Rerum Novarum" dan het motto van „Katholieke Staatkunde": Orde, Vrede, Welvaart, welk motto maar al to gemakkelijk in libeTaal-oconomi- schen zin kan worden uitgelegd. Als „Katholieke(?) Staatkunde" vóórtgaat in de richting, welke zij thans insloeg, dan wenschen en voor spellen wij haar een zeer kort publici- teits-leven. Evenals wij de van Cranenburgh- aetie in haar ongewenschte, wat te vér gaande uitingen en aspiratie's een zeer kort leven wenschen en.voor spellen. De groote Katholieke eenheid zal zich naar wij hopen en vertrouwen niet laten verdeelen. Ook niet in economischen zin. Nóch door kapitalisten-, nóch door arbeiders-belanghebbenden NA KARL's DOOD. Van een persoon, die met den ex- keizer, ook tijdens diens exil, voortdu rend in relatie heeft gestaan, hoorde de „Neue Freie Presse", dat Karl erg geleden heeft onder heimwee en finan- cieele zorgen. Hij trok zich de schei ding van zjjn moeder Ma ia Josepha en zijn broer Max, die beiden in Beie ren wonen, heel sterk aan. Toen hij naar Funchal vertrok, had hij niet meer dan duizend trancs bjj zich en hij heeft dagen beleefd, waar in hij niet meer dan tien francs in huis had. In zijn testament worden als zijn be zittingen genoemd de villa Wartholz bij Reichenau en het kasteel Feistritz in Stiermarken. Verder laat hij na een vermogen in baar geld van 63 millioen Oostenrijk- sche kronen, van 13 mülioen kronen in effecten en vijf levensverzekeringspo lissen. elk van één millioen kronen. Op alle particuliere bezit is echter be slag gelegd. De Hongaarsche minister van buiten landsche zaken, Banffi, heeft de verte genwoordigers van Engeland, Spanje, Zuid-Slavië en Italië de verklaring af gelegd, dat de dood van den ex-ko- ning in den politieken toestand geen verandering zou teweegbrengen. De uitvaart van ex-koning Karl vindt heden plaats. De koning van Spanje zou bij de begrafenis vertegen woordigd zijn. De gouverneur van Funchal heeft namens de Portugeesche regeering aan ex-koningin Zita en aartshertog Otto een eondolatie-betuiging doen toeko- komen. DE CONFERENTIE VAN GENUA. In zekere geallieerde kringen werd de verzekering gegeven, dat de Itali- aansche regeering bij de andere mo gendheden stappen heeft gedaan om tot een voor-bijeenkomst te Genua te komen, waarop door haar vertegen woordigers een gemeenschappelijke procedure betreffende de werkzaamhe den opde conferentie zou worden vastgesteld. De politieke correspondent van de „Yorkshire Evening News" vernoemt, dat Lloyd George te Genua uitgewerk te voorstellen zal aanbieden ten behoe ve van de onverwijlde instelling van een internationale corporatie voor het economisch herstel van Europa. Het advies van den economischen rijksraad inzake de conferentie van Ge nua is aan de Duitsche rijksregeering toegezonden. Het behandelt finaneieele, economi sche, handels- en verkeersquacsties. Ten aanzien van het verkeer worden uitgebreide voorstellen gedaan om trent de beperkingen, die Duitschland sedert den oorlog, wat het verkeer te water en te land betreft, zijn opgelegd. DE VOLKENBOND. Rusland Is bereid tot den Volken bond toe te treden, onder voorwaarde, dat ook zekere andere naties kunnen toetreden en dat de Volkenbond aan Rusland's herstel krachtdadig zal me dewerken. DE RUSSISCHE DELEGATIE TE BERLIJN. Tusschen de Russische delegatie en het dept. van buitenl. zaken zal een regeling worden getroffen nopens de teruggave van het Duitsche legatiege bouw te Petersburg en het herstel daar van, alsmede over de huisvesting der Duitsche vertegenwoordigers te Mos kou. DE MIJNWERKERSSTAKING IN AMERIKA. De gevolgen van de Zaterdag inge treden mijnwerkersstaking beginnen zich reeds te doen gevoelen in een be perking van het spoorwegverkeer. Officieel verluidt thans dat, behalve de 12.000 mijnwerkers uit Nova Scotia en de 9000 uit Kentucky, alle aange sloten arbeiders aan den siakingsop- roep gehoor hebben gegeven. Senator Borah, heeft gezegd dat, In dien de-noodzakelijkheid dringt, de re geering genoopt zal zijn in te grijpen. Wanneer de industrie niet wordt gere organiseerd in het belang van het pu bliek, zoo zeide hij, dan zal het aan het publiek zelf staan om een proef te nemen met do exploitatie als openbaar eigendom. EEN VERKLARING VAN POINCARé. Aan het einde van de interpellatie over de buitenlandsche politiek werd met 484 tegen 78 stemmen een motie aangenomen, waarbij vertrouwen uit gesproken wordt in de Fransche regee ring om op de conferentie te Genua Frankrqk's rechten en belangen te be schermen onder de voorwaarden en door middel van de waarborgen voor zien in het memorandum van de Fran- sehe regeering van 30 Januari. EUCHARISTISCH CONGRES. De Italiaansche regeering heelt aan de bezoekers van het aanstaand Eu charistisch Congres, te Rome, in de Mei maand te houden, een vermindering tier, spoorwegtarieven toegestaa n. Deze vermindering beloopt 45 pCt. voor de kortere afstanden en 65 pCt. voor de grootere. De Nederlandsche pelgrims kunnen gebruik maken van deze vermindering van af de Italiaansche-grens. DE IERSCHE KWESTIE. In N oord-Ierland is in een vergade ring van 3000 leidende zakenlieden 'n vereeniging opgericht ter bevordering van den vrede en een betere verstand houding met Zuid-Ierland. De vergadering zegde Craig plechtig haar steun toe bij diens pogingen om de politieke misdrijven te onderdruk ken. Churchill deelde in het Lagerhuis mede, dat tusschen 10 Februari en 26 Maart te Belfast 32 protestanten en 51 katholieken werden gedood en 86 pro testanten en 115 katholieken gewond, terwijl één officier en zes politieman nen werden gedood en zes soldaten "en elf politieagenten werden gewond. DE ONRUST IN INDIë. De posttrein naar den Pundjab is Maandagavond op 174 mijl afstand van Calcutta ontspoord. De locomotief en zes wagens kantelden en stortten van den hoogen dijk af. Vele personen werden gedood of gewond, ook ver scheidene Europeanen. Het ongeluk wordt toegeschreven aan stakers. DUITSCHE KABINETSBESPRE KINGEN. Gisterenmorgen zijn in de rijskanse- larjj tusschen de ministers besprekin gen gehouden. Het betrof het antwoord, dat de Duit sche regeering aan de commissie van herstel op haar jongste nota zal geven Men mag aannemen, dat het ant woord reeds binnen enkele dagen aan de commissie van herstel kan worden overhandigd. VRIJLATING POLITIEKE GE VANGENEN. De Spaanscho ministerraad hechtte definitief zijn goedkeuring aan het program van actie in Marokko, dat op gesteld is in volledige overeenstem ming met den hoogen commissaris, die heden weer vertrekt. De regeering heeft 317 politieke ge vangenen op vrije voeten gesteld. EEN KABINETSCRISIS IN POR TUGAL. Volgens de bladen heeit het Portu geesche Kabinet collectief zijn ontslag aangeboden, nadat de ministers van Oorlog en Industrie hun ontslag had den aangeboden. DE COMMISSIE VAN HERSTEL. De commissie heeft akte genomen van het akkoord van Wiesoaden d.d. 6 Oct. 1921 nopens de levering van ma terialen aan Frankrijk. Bepaald werd, dat de rechten der mogendheden, die niet vertegenwoordigd waren op de conferentie der geallieerde ministers van financiën, moeten worden gewaar borgd. De commissie keurt de inwerkingtre ding goed van het protocol van Wies- baden van 7 Oct. 1921 nopens de leve ring van rollend en industriemateriaal en vap vee. Ten aanzien van de ko- lenlevering keurt de commissie de wij ze goed, waarop deze geschiedt, alsme de de prijzen, die zullen worden bere kend. De commissie keurt met zekere wijzi gingen, die thans aan de Duitsche re- geerjng zijn voorgelegd, het ontwerp akkoord goed, dat ten doel heeft de wijze van levering bij de schadevergoe ding in natura te vereenvoudigen, en dat van 15 Maart 1922 tusschen Frank rijk en Duitschland. DE BOMAANSLAG IN BUDAPEST. Hieromtrent kan noff: het vol gende medegedeeld worden: Bil een diner der oppositie-chibs in het achtste district heeft een po litieke oomaansag p'aats gehad, die tot nu toe 4 dooden en 28 zwaar gewonden heeft gekost, meest geachte burgers van Buda pest. De afgevaardigden van den liberalen vleugel hadden voor den avond 8 uur in een club een di ner besteld, hetwelk door eenigs honderden personen werd bijge woond. Men begion echter later, daar de candidaat-afgevaardigden der oppositie zich verlaat hadden. De meeste gasten zetten zich aan tafel, toen een vreeselijlce knal weerklonk, die van 2 getempeerde helsche machines afkomstig was. De muren der zaal stortten in en bijna alle aanwezigen bekwamen kwetsuren. Bii de onbeschrijfelijke verwoesting zag men mannen met bloedende ledematen vreeseliik jammeren en de chaos werd nog grooter, doordat het licht was uit gegaan. Deuren en vernsters wer den opengerukt; een honderdvou dig jammergeschreeuw weerklonk en eerst na vrii langen tijd kwam hulp opdagen. De "reddingsbriga de vond 4 dooden en omstreeks 40 gewonden in een zaal vol bloed bij afgevallen kronen en onder vernielde meubels. Toen de po litici binnentraden had de catastro phe reeds plaats gehad. Den geheelen nacht was men met het reddingswerk bezig en de politie nam terstond 40 personen in hechtenis om de daders te ont dekken. Waarschijnlijk hebben twee monteurs, die heimelijk de club zijn binnengedrongen, de hel sche machines opgesteld. De Minister van Binnenlandsche Zaken verscheen zelf op de plaats van het onheil en gelastte ter stond het strengste onderzoek, ter wijl de regeering tracht de daders op te sporen en een dergeiiiken aanslag te verhinderen. Het is een toeval, dat geen politieke partij leider onder de slachtoffers is, die uit artsen, advocaten en kooplie den bestaan. Ook 2 journalisten die over het diner berichten moes ten maken, bevinden zich onder de gewonden. De vertegenwoordi ger van het Amerikaausche Ronde Kruis, kapitein Podla-w, was een der eersten, die ter plaatse var- scheen en den gewonden hulp verschafte. EEN BRUTALE ROOVERS- BENDE. Vier bandieten drongen het huis van Albert S. Shattertuck te New- York binnen, een millionair van de deftige Washington square. Zij s'oten man, vrouw en bedien den in den kelder op, gingen op hun gemak het huis door van be neden tot boven en verlieten het met juweelen ter waarde van 900.000 dollar. De bedienden riepen de politie. Een van de vier werd gearresteerd toen hij naar het huis terugging om zijn overjas te halen, die hi: er had laten liggen. HET SLECHTE WEER. Een draadloos N.T.A.-telegratn meldt, dat sterke overstroomingen de dijken der Missisippi verwoes ten en dat de toestand kritiek wordt. Een deel van den Missouri Pacific-spoorweg staat reeds on der water; vele personen en le vensmiddelen moeten uit bedreig de plaatsen worden gered. Een groote storm, die hikt op die van Februari, heeft de hydro- electrische diensten in het geneele westelijke deel van Ontario voor het oogenblik verlamd. Het ,,Journali" verneemt uit Hel- singfors, dat op 29 Maart op verschil lende plaatsen van Petersburg brand uitbrak. De Italiaansche troepen zijn be gonnen met de ontruiming van Skoe- tari. Drie bataljons hebben de stad reeds verleen. De troepen der regee ring van Tirana werden, geetstdriftig begroet. Graaf Woeste, een van de leiders der Belgische Katholieke partij, is ern stig ziek. Woeste is 86 jaar. Londen, Zuid-Engeland en Wales zijn opnieuw geteisterd door een hevi- gen storm, die liet verkeer op veie plaatsen heefl gesoord. Lloyd George zal heden een bes- spreking hebben met de bemiddel ings- commissie inzake het geschil in de machinenijverJieid. De „Echo de Paris" verneemt uit Madrid: De verliezen van de Spaan scho troepen gedurende de laatste ope ratie in Marokko bedragen 223 dooden, waaronder 12 officieren. Onder de Russische bevolking pi het kustgebied van de Zwarte Zee is een ernstige revolutie uitcebroken. Generaal Poedjolloe zou naar Koeban zijn gezonden aan het hoofd van een' kozakkenfeger om den opstand te on derdrukken, welke zich nog steeds uit breidt. 4!i „ziedaar," zei de geneesheer met iets zegevierends in toon en gebaren. „Meer is er niet noodig. Zelfs geringere •schokken zijn in staat om die fijne gestellen in de war te brengen." „Na dien tijd, is zij er nooit meer goed boyenop gekomen," zei de mar kies schijnheilig. „Hare krankzinnig heid bestaat daarin, dat ze mij van dien moord beschuldigt." „U, mijnheer de markies?" „Mij." „Dat is dus zeer ernstig." „Ja inderdaad, hoogst ernstig. Om die reden beweert zij, niet langer met mij te willen leven en zij wil mij niet terugzien. De eerste maal, dat zij mij die beschuldiging in het aangezicht geslingerd heeft, "heb ik er om geglim lacht, niettegenstaande de smart, welke ik gevoelde, haar aldus "te zien. Maar toen ik zag, dat die dwaze overtuiging zich inear en meer nes telde in hare verzwakte hersenen, en f dat zij den afschuw voor mij zoo vet dreef om het kasteel des nachts in een stortregen te verlaten, haar zoon medenemende, die doodziek had kun nen worden, toen begon ik ongerust tc worden." „Waarachtig, geen wonder." „Ik heb maatregelen moeten nemen, om mij het kind te doen teruggeven, maar zij was met mijn zoon vertrok ken, zonder dat men wist wat er van haar was geworden. Gedurende een jaar heb ik zal het mogelijke gedaan om haar tc vinden, en eers,t sinds enkele dagen, ben ik haar op het spoor gekomen. Ik heb haar te Parijs ge vonden, levende in ellende, oryie reen valschen naam, den naam van mevrou- Leblond. Zij had haar gelaat mis vormd, onder voorwendsel niet her kend te willen worden.i' „De ongelukkige is bepaald krank zinnig," zei de geneesheer. „Gelooft ge dat „Er valt niet aan te twijfelen. Het zijn zeer sprekende verschijnselen, en 't wordt hoog tijd ook voor uwe rust, maatregelen te nemen. Men mag die ongelukkige niet aan haar zelf over laten. Het is noodzakelijk, haar op te- sluiten. Ik zie geen ander middel." „Om daartoe te geraken, zou ik van een bevoegd man een getuigschrift noodig hebben." „Ik zal 't u geven, zoodra ik haar onderzocht heb. En daartoe stel ik mij geheel te uwer beschikking." „Te Parijs of elders „Ge behoeft mij slechts te telegra- feeren." „Ik dank u zeer, dokter." „De ongelukkige zal 't veel beter hebben in een krankzinnigengesticht. Zij zal er beter verzorgd worden, dan overal elders, indien er hoop op beter schap bestaat...." „Ik zal niets verzuimen, al het mo gelijke te doen om haar te doen her stellen," zei de markies. Nadat het terrein aldus was voor bereid, namen de Ipeide mannen van eikander afscheid. Den volgenden morgen ontving de heer d'Arbois een bezoek van den speurhond Eendenbek, die van den heer Lantin de opdracht had gekregen alles na te gaan wat er voorviel ln het huisj waar Christine woonde. De schurk bracht belangrijk nieuws. Dok ter Bernau en de zoogenaamde me vrouw Leblond hadden aan de statie Orleans den trein genomen en waren vertrokken naar Schoon-Oord, de woonplaast van dokter Bernau. „Goed," zei de markies tot zichzelf. „Daar ginds z.al de strijd dus voort gezet worden. Het zij zoo 1 Daar zal ik meer op mijn terrein zijn." En eenige uren later, nam hij ook den trein om naar het kasteel d'Arbois terug te keeren. Hij liet echter een briefje achter voor dokter Le Blanc, om zich gereed te houden, daar hij elk oogenblik kon geroepen worden. Evenals de heer Lantin, dacht ook de markies, dat de strijd feller dan ooit kon ontbranden.dat men van alle mogelijke wapens gebruik zou maken en dat de uitslag thans beslissend zou zijn. De beide schurken waren vast besloten voor niets terug te deinzen, voor geen enkele misdaad, geen enkele laagheid. Voor den markies stond op het spel de redding of de schande. Thans was 't niet meer alleen de harts tocht, die hem leidde, of de zucht naar wraak, het was zijn eigen behoud. Hij worstelde om te ontkomen aan de gevangenis, aan de onyer, wiljjght aan het schavot, als men er ten minste in slaagde, bewijzen voor zijne misdaad te vinden. De ellendeling was dus tot alles besloten, liever dan te bezwijken. De aangevangen strijd zou verschrik kelijk worden, honderd maal ver schrikkelijker," dan die waarin hij overwinnaar was gebleven. XVI. DE KRANKZINNIGE. Zooals wij reeds vertelden, was het kasteel d'Arbois een doodsch, oud gebouw, dat zeker reeds van over drie eeuwen dagteekende. Het lag in.'t midden van een uitgestrekt park, omgeven door zeer hooge muren. Van den weg af kon men het park en het kasteel slechts zien door een ijzeren hek, dat echter alleen geopend werd om rijtuigen door te laten, daar eene deur, iets verder in den muur, de gewone toegang was. Een breede laan voerde van het hek naar het kasteel zonder inspanning kon men van daar uit zien, wie zich op het balkon, dat rondom het kasteel liep, bevond. Het was bii dit hek, dat Christine sedert het vertrek uit Parijs en de aan komst te Schóón OorA sejieele «ren doorbracht, in weerwil van de-waar schuwing van dokter Bernau, die vreesde, dat hare vijanden haar een strik zouden spannen. Zij wilde be proeven, het kind, dat men haar ont roofd had, en zonder hetwelk zij niet kon leven, van verre te zien en het te roepen. Daar Mark goed bewaakt werd, had zij hem tot dusverre nog niet bespeurd; doch het scheen haar toe, dat zij altijd bij hem was indien zij in de nabijheid bleef van de plek, waar hij zich bevond. En dan, ééne hoop bleef haar over een of anderen dag zou hij buiten het kasteel komen. Zij wilde aan den markies niets anders vragen dan de toestemming, den geheelen dag achter dit hek door te brengen, alleen om haar zoon te kunnen zien, die daar in de verte speelde en haar van tijd tot tijd eens zou toelachen, om haar op die wijze te toonen, dat hij haar niet vergat. Maar kon zij den heer d'Arbois dezen troost afsmeeken Zonder genade zou hij haar afwijzen, herhalende wat hij reeds gezegd had i „Kom met hem mede, dan zal ik V ontvangen.',! CWordt veryoIsuMJr

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1