Jb ,ONS BLAD ZUH SLACHTOFFER. No. 454. Zaterdag 8 April 1922. 14e Ja^gang. n Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: 433 EN ONHEILIG B^SLUli1. BUITENLAND. KORTE BERICHTEN. BINNENLAND De actie Van GüranenSmiii FEUILLETON NÖ9RD-H0LLANDSCH DAfiBLAD Abonnementsprijs: Per k ariaal voor Alkmaarf 2. Voor buiten Alkmaarf2 85 Met Gei lustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Advertentieprijs.- Van 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0 25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor» uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alls abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500, f 400,-, f 200,t 100,-, f 60,-, f 35,-, f 15,- -:o:- Gisteren is te Utrecht door de Cra- nen burghers of neen, laten we lie ver zeggen: door de Swanianen een besluit genomen, zóó als wij het voorzien en (eerlijk gezegd; gevreesd iben. Blijkens besluit der meerderheid wil en zal men van werkgeverszijde ondanks de ernstig-vermanende taal van Mr. A. Baron van Wijbergen voor det komende verkiezingen der Tweede Kamer eigen eandidatenstal len. Waardoor de splitsing in de Katho lieke Staatspartij tot op heden heer Ujk één een feit wordt, waar door wij onderscheid krijgen tusschen Roomseke werk gevers en werk nemers waardoor wij den verfoeilijken klas aenstrijd in eigen boezem krijgen uit te vechten en waardoor tot een aan fluiting gemaakt wordt de heilige leer dat er vrede moet zijn onder ons, ka tholieken, allen kinderen van den éénen Vader, die in den Hemel is. Wij willen de beteekenis van dit feit niet overschatten: Och! we weten 't wel: 't is maar een groep heethoofden, die de goede en goed-bedoelde actie van-Cranen- hiirgh tot een schandelijke vertooning heeft gemaakt en tot dit „sucees"(ll heeft gebracht; de malcontenten, die thans eigenzinnig hun weg willen gaan volgen, zijn degenen, die in het katholiek staatsverband tóch niet thuis behöoren, die van echte solidariteit volgens „Rerura npvarum" tóch niets willen weten in hun hart, die nog vast geworteld zitten in het Oud-liberalis- me, die niets geméénd hebben van bun eerlijkheid en hartelijkheid tegen over de arbeiders in 1918, die katho liek zijn en op het Katholicisme een beroep doen, als het geldt de bescher ming van hun brandkast We weten 't wel; en daarom zeg gen we: zulke katholieken kunnen we in ons staatsverband wel missen. Zijn er grieven? Welnu, dan kunnen en konden zij kenbaar gemaakt wor den, en dan zou daarmede in het par tij-verband rekening gehouden wor- den. gelijk de facto in het nieuwe ka tholieke Staatsprogram reeds ge schied is. Doch omwille van eigenbelang het groote belang der katholieke staats- eenheid in gevaar te brengen? Ja, trachten te niet te doen? Dat kan nooit door den beugel. Dat was niet geduld vau arbeiders- zjjde. Dat wordt ook niet van de zijde van werl gevers getolereerd. Zeer terecht o.i. heeft het Bondsbe- stuur dan ook niet gecapituleerd en geen verbinding van lijsten toegestaan Wie zich buiten de Katholieke par tij plaatsen wil, hij ga! Anderszijds willen wij de gevolgen van dit besluit ook niet onderschat ten: wij weten, dat er vele ontevrede nen ziju. eu och! zoo licht loopen de mensehen met een „interessante" dis- sidenten-heweging mee, vooral, als ze nog meenen (de kortzichtige poli tiekers!) er profijt uit te kunnen halen Doch, hoe zwaarder het nadeel voor de Katholieke eenheid, voor de katho lieke Staatspartij wezen zal, des te zwaarder verantwoording rust op hen die aan deze beweging de onzalige nding_ gegeven hebben. Dat die verantwoording, voor men sehen met ontwikkeld verantwoorde lijkheidsgevoel al te zwaar is, kan blijken uit de houding van den heer van Granen burgh zelf: hij wenschi niet mee te gaan met de stroöming, welke van zijn oorspronkelijke actie bet gevolg geweest is. Bij houdt halt, waar in het alge meen katholiek belang halt gehou- lv. moet worden. Zijn houding moge alsnog velen tot tijdigen inkeer brengen. NA DEN DOOD VAN EX-KEIZER KARL. Brj de uitvaart van den ex-keizer waren de meeste familieleden en het gevolg aanwezig De koning van Span je had een krans gezonden. Volgens de „Echo de Paris" heeft de Raad van Ambassadeurs besloten, dat er porringen zullen worden ge daan, om de apanage van ex-koning Karl te regelen. Aan Zita en haar kinderen zal wor den toegestaan Madeira metterwoon te verlate», en zich in Europa te ves tigen. Het zal baar echter niet worden toegestaan, in Hongarije te verblijven. In antwoord op het telegram van koning Alfonso van Spanje, betreffen de de ondersteuning der weduwe en der kinderen van ex-keizer Karl van Habsburg, heeft de H. Vader geant woord, dat hij voor de familie Habs burg een passend onderhoud en vrij heid van beweging, alsmede van ver blijf heeft gevraagd. Hij zal de kwes tie ter conferentie van Genua onder de aandacht der aldaar vergaderde mo gendheden brengen, en den gezant van Spanje machtiging verleenen om in naam van den H. Stoel te spreken. Ex-keizerin Zita zond een telegram aan graal Apponyi, waarin zij dezen verzocht namens haar en den jongen koning allen Je danken, die den afge storvene tol het laatste oogenblik trouw zijn gebleven. De terlegenwoordigers der Kleine Entente le Boedapest hebben een nota overhandigd, waarin met kracht wordl opgekomen legen den terugkeer van Zita en haar familie naar Hongarije. PRUISEN EN DE HOHENZOL- LERNS. In het proces tnsschen prins Frie- drich Leopold van Pruisen en den Prui sischen staat inzake de bezitting Pla- tow-Krjanke werd door het Landsge- richt te Schneidenmuhl uitspraak ge daan. De beschikking van het Pruisi sche dept. van financiën over de be zittingen van den prins werd onrecht matig verklaard en het eigendomsrecht van den prins op het landgoed erkend DE CONFERENTIE VAN GENUA. Volgens den Praagschen correspon dent van de „New-York Herald" over weegt de Tsjechische minister van builenlandscfie zaken Benes, als woord voerder der Kleine Entente, in Genua voor le stellen, dat de Ver. Stalen en Engeland een groole leeniug ten be- noeve van Duitschiand zouden uitschnj ven tol dekking van de geallieerde «r-hndevergoedingSLisehen en wel tegen garantie van de Duitsche scbatkisii- ontvangsten en douanerechten. De „Times" verneemt u;t Tokio De Diplomatieke Raad heeft twee be langrijke beslissingen genomen: lo om de Sovjelregeering in verband met de conferentie te Genua niet te erkennen, tenzij deze de schuld van 200 mil- lioen yen aan Japan erkent; 2o. te eischen dal de regeering van Tsjita, alvorens Siberië te ontruimen, de be palingen nakomt van de nota ten aan zien der commercieeie en andere waar borgen. In de leidende kringen der conffe- renlie werd gisteren de vraag van hel onderzoeken der volmachten bespro ken, waarbij men er voornamelijk over beraadslaagd heeft, hoe men moet han delen ten opzichte van de Russen, van wie eenige, zooals men weel, on der aangenomen namen optreden, die van. hun eigenlijke namen afwijken. Z II. de Paus heeft aan den Aarts bisschop van Genua een eigenhandig schrijven gezonden, aan welks einde Z. II; zegt: Moge de zegen van God over de eonierentje neerdalen. Moge in de beslissingen, welke, naar Wij iiopen in den geest van liefde zulien genomen worden, over de arme mensebbeid, die eensgezindheid uitstra len, welke zoozeer gewensebt wordt en welke, door de volken nader lot elkaar te brengen, ben opnieuw na acht jaar van smarten en ruïnen doet voortschrijden op den lichtenden weg van arbeid, vooruitgang en bescha ving. Moge aldus verwezenlijkt worden het Ticaal der kerk, welke, zooals de H. Auguslinus zegt, de burgers met de burgers, de staten met de staten en de mensehen onderling mei alleen door een herinnering aan de eerste ouders, maar ook door een zekere broeder schap vereenigt. De Paus besluit dan, na dezen wensch. met allen Zijn zegen te geven. Hel Bestuur van hel Internationaal Christelijk Vakverbond geeft de vol gende eischen te kennen: 1. dat de regeeringen in Genua bij de bestudeering en bij het afsluiten der overeenkomsten zjch zullen laten lei den door de beginselen der christelijke rechtvaardigheid en liefde; 2. dat zij in het bijzonder zullen trachten te komen tot een slabiliseering der valuta en lot het verhoogen en egaifseeren van de koopkracht der be volking, in de verschillende landen; 3. dat de af te sluiten verdragen noch diracl noch indirect de verwor ven rechten van den arbeidersstand mogen schaden, vooral niet die, welke bij de stichting van de Internationale Organisatie van den Arbeid in Hoofd stuk XIII van het Verdrag van Ver- siiHes vastgelegd zijn; 4. dat de regeeringen bij de studie en de uitvoering van de te nemen eco nomische maatregelen advies zullen in winnen bij de erkende vertegenwoordi- ders der verschillende arbeidersorga nisaties. De Fransche ministerraad hechtte zijn goedkeuring aan den tekst der geschreven instructies voor de Fran sche delegatie te Genua, welke geba seerd zijn op bet memorandum van 31 Januari. DE IERSCHE KWESTIE. De „Times" verneemt uit Dublin, dat vijf leden der oude Iersche gen darmerie in verschillende deelen van Ierland vermoord zijn. Een vrouw, met een revolver ge wapend, heeft in Donegal twee trei nen aangehouden en er twee pakken dagbladen uit Ulster uitgesleept en verbrand. Genera al-majoor Arthur Solly-Flood is door veldmaarschalk Sir Henry Wil son benoemd tot militair adviseur van de regeering van Noord-Ierland. De Valera bevindt zich in Donegal met een geheimzinnige zending. Seiner het beele graafschap heeft zijn zijde gekozen. Gisternacht hebben driehonderd man nen een slrooptocht gehouden in het iloume-elablissement en vaten whjsky en wijn vernield. Men schat de aan gerichte schade op honderdduizenden ponden sterling. De republikeinen hebben een poging gedaan om zich meesier te maken van de telefooncentrale te Dublin. Vrij stoattroepen echter verijdelden deze poging. Craig, de premier van Ulster, heef! medegedeeld, dat hij van de Zuid-lcr- sche regeering nieuwe verzekeringen bad onlvangen, dat zij van plan was den vrede af te dwingen. HET EIGENDOM DER VROEGERE VIJANDEN. Het Engelsche Hoogerhuis heeft een motje aangenomen, behelzende dat de bepalingen van de vredesverdragen, waarbij persoonlijke eigendommen van (vroegere) vijandige onderdanen dezen worden ontnomen, niet zullen worden toegepast ten aanzien van sommen groot 5000 pond sterling of minder in gevallen, waarin de eigenaar van Britsche aikomsL j3, of 25 jaar achter een in Engeland had gewoond vóór 4 Augustus 1914. EEN ERNSTIGE AARDVER SCHUIVING. Aan de westzijde van de Rhone- vailei, bij Villeneuve, aan hel meer van Genève, heeft een vrij ernstige aard verschuiving plaats gehad, die nog niet geheel tot stilstand is gekomen. Ont zaglijke roismassa's zijn vail den Moot Granunonl naar beneden gestort op de dorpen Les Evouettes en Port Valais. Dit eerste dorp. is reeds geheel ont ruimd, want de pogingen om den val der rotsblokken door stutten te bre ken, mochten niet baten. Tat van wijn- s'aarden en bouwlanden zijn verwoest. HET AR BEIDERSOONFLICT IN DENEMARKEN. Naar' uit Kopenhagen gemeld wordt zal het door het scheidsgerecht uit gewerkte „gedwongen vergelijk" waar schijnlijk door alle vakvereenigingen worden aangenomen. De loonen wor- de,n verlaagd met 10 a 12 pCt, De achturendag blijft in beginsel gehand haafd en overuren worden betaald, nl. 22 pCt. voor het negende en 331/3 pCt voor alle volgende overuren. GENERAAL SEMENOF GEAR RESTEERD. De bekende Russische kozakken-ge neraal Semenot is bij ziju aankomst le New-York gearresteerd. Hij werd er van beschuldigd in 1919 in Siberië allerlei bontwerk en wollen goederen ter waarde van 95.000 pd.st. te heb ben gestolen, welke waren behoorden aan een thans bankroete handelsmaat schappij. DE MIJ N.WERKERSSTAKING IN AMERIKA. De slaking in de mijnindustrie werkt algemeen door. De mijnwerkers, die geen genoor gaven aan den oproep om het werk neer te leggen sluiten zich geieidelijkerwijze bij de stokers aan. DE CONFERENTIE DER NEU TRALEN. In een uitvoerig telegram van den specialen corresondent van de „Infor mation" te Bern over de conferentie van neutralen, zegt deze, dat de dis cussie op hem den indruk heety ge maakt, dat twee neutrale landen, en speciaal Holland, hun geheele onaf hankelijkheid wenschen te behouden en niet geneigd zijn vóór de bijeen komst van Genua tot een bepaalde ixrljliek ioe te treden. De confefrentie der neutrale staten te Bern hield zjch in een langdurige zitting Dczig mei de verschillende voor -lellen ten aanzien van het verleenen van internationale credieten en de in voering van een internationale munt. Omtrent de beraadslagingen, die ge heim worden gehouden, kan men «tennis vermoedens uitspreken, daar liels er van wordt openhaar gemaakt. In 1921 verlieten 23.450 Duit sobers het land, van wie 4/7 mannen D© Eransóhe Kanier van Afge vaardigden nam bet wetsontwerp aan tot bet verbenen van een voorschot van 55 mi tiioon aan Oostenrijk. Frans Abich, d© moordenaar van luitenant Graff, te door de ga heimo politie te Hamhorn gear resteerd. Te Londen is ova-leden profes sor Albert Venn Dicey, bekend autori belt op bet gabiecl ran het constitu tioneel recht. Dank zij de tegemoetkomende bonding aan beide zijden zijn de te Berlijn gevoerde onderhandelingen over een Dultsch-T&jeoliisch. han delsverdrag geëindigd met een gun stig resultaat. Er heerscht groote oneenigheid tusschen de Duüsoh© ambtenaren, le den van de „Ro'ch grwerkschaft Deiut scher Eisen bah iter". In den nacht van 6 op 7 April heeft zekere Baïsing, in 'n aanval van waanzin zijn vrouw en zeven kinderen van 3 tot 11 jaar vermoord De moordenaar is voortvluchtig. In. Groot-Brittonnië en Ierland zijn in 1921 bij ongelukken op straat gedood 2845 personen, tegen 2837 in 1920. Er kwamen nl. 2328 doodehjke ongelukken voor in Engeland en Wa les,, 350 in Schotland en 167 in Ier land. Egyple heeft een nieuwe vlag gekregen; een groen doek, waarop een witte halve maan en drie wilte ster ren. In de Islamitische wereld is groen de kleur der adellijkheid, in zoover dat het dujdt op de rechtstreeksehe afstamming van den Profeet. In 1894 werd Léonie Joniaux tot de dodostraf veroordeeld wegens ver giftiging. De straf werd naderhand ver anderd in levenslangen dwangarbeid. Thans is na éénparig gunstig advies van het gevangenbestuur, Léonie Joni aux, die nu 72 jaar oud is, voorwaar delijk in vrijheid gesteld. Ilel wetsontwerp voor een ge dwongen leening in Griekenland is goedgekeurd. De Donau-conferentie zette de beraadslingen voort Er werd over te legrafische verbinding langs den ge- hpelen loop van den Donau van Ulm af lot Braila onderhandeld. De draad- looze centrale voor het Donau-gebied zal le Boekarest worden gevestigd. Blijkens de jongste opgaven over de verkiezingen voor de armbesturen van Londen zijn er 410 „municipal reformers", 46 progressieven, 102 on- afhankelijken en 128 Labourcaindidaten gekozen. Een tegenvoorstel-Antérion, geba seerd op den diensttijd van een jaar in Frankrijk, werd met 342 tegen 247 stemmen verworpen, het Binendement- Ossdla met 321) tegen 237 stemmen. Bemelmans is te Berlijn aange komen om met de Duitsche autoritei ten te beraadslagen over een wijziging der overeenkomst. Aan het „Journal des Débats" wordt gemeld, dat Gabrielle d'Annun- zio, de nieuwe voorzitter van den Zee- liedenbond den zeelieden te Genua heeft aanbevolen zjch absoluut rustig le houden tijdens de conferentie. Het studentencorps van een uni versiteit in Virginia heeft een lid uit het corps gebannen omdal deze, hoe wel eenmaal gewaarschuwd, zich toch aan alcohol te buiten was gegaan. In liet corpsorgaan wordt geklaagd, dat in de toalsle maand de studenten meer gedronken hebben dan in het geheele vorige jaar. Bij de laatste trekking van het Credit Nalional is de hoofd [wijs van een half millioen francs gewonnen door een onderwijzer te Toulon, Du-cron geheeten. Niettegenstaande dat buitenkansje zal Ducron zijn huidige werkkring niet opgeven. (Vervolg verslag vergadering van voorstanders der van C'ranen- burgh-actie te Utrecht in het Jaarbeurs-gebouw). Voor het eerste deel zie men de rubriek „Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage." Notaris Swane leest een citaat voor uit de brochure van mr. Bonians, waar in word aangevoerd, dat de belastin gen de grens der draagkracht hebben overschreden. Spr. demonstreert met voorbeelden, dat de belasting ook te zwaar drukt op de kleine inkomens en dat de finaneieele toestand van het land naar een ramp voert. De tegen woordige staatsuitgaven zijn niet te aanvaarden. De Kamer en de Regee ring toonen niet ruggegraat genoeg om aan den drang van steeds meerde re uitgaven te weerstaan. Er moet forsche bezuiniging komen. Ook op de sociale maatregelen, die schatten kosten, zonder dat het, gestelde doel wordt bereikt. Afschaffing van de crislswetten is de tweede eisch, dien spr. stelt. Spr. komt tot het R. K. Staatsprogram en verwjjst naar de bespreking van dit program in „De Tjjd". Zelfs dit, het meest gematigde katholieke blad zegt spr. moet toegeven, dat er geen teruggang, zelfs geen stilstand komt op het terrein der sociale wetge ving. Spr. betoogt, dat de inhoud vac het R. K. program niet overeenstemt met de beginselverklaring in het eer ste hoofdstuk. Hierna voerde de heer Th. Jannen van Haarlem, onderteekenaar van de bekende advertentie van 22 Febr. j.l., het woord. Spr. herinnerde aan de No vemberdagen van 1918. Toen heeft de R. K. Staatspartij er voor gezorgd, dat Nederland voor een groote ramp bleef gespaard. Applaus. Nu heerscht er de malaise en als ge volg daarvan werkloosheid. Wie geeft ons de verzekering, vraagt spr., dat het revolutiegevaar voor goed is ge weken? Moeht de dreiging nogmaals opdoemen, dan is het gevaar zeer groot, dat de R. K. arbeiders ons zul len toevoegen: De eerste maal hebben wjj de zaak opgeknapt, zoeken jullie het nu zelf maar uitl Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze heropende de heer Van Cranenburgh de vergadering en deel de mede, dat behalve de reeds tevo ren bpgegeven spreker, dr. A. Kervel uit Den Haag, nog 20 sprekers zich hadden opgegeven, die elk nu 5 minu ten konden krijgen. Dr. A. Kervel wilde allereerst de 52. Eene siddering voer den markijs Ooqr de leden, maar hij hersteloe zich oogenblikkelijk. Hij nam den schijn aan alsof hij spottend lachte en mora- pelde :„AltiJd drtzelfde dwaze denk beeld." „Wij zullen zien of ik wel werkelijk krankzinnig ben. Dokter Bernau heeft den kegel bewaard, waardoor Paul getroffen werd, en die kogel Zij kon verder niets meer zeggen. De markies viel haar driftigrin 'de rede. Een ontzettende vrees deed hem net bloed in de aderen stollen. „Ha 1" riep hij buiten zichzelf van woede, „ge hebt uw eigen vonnis ge veld. En ik die in weerwil van hetgeen ffian algemeen ssiüe, nog niet aan uwe krankzinnigheid wilde gelooven 1" »Mtjne Krankzinnigheid Gij ge- e-s!113* kraniqinnig ben ffe ufcu "ton m auivz,inmg, nietwaar, ^H?oeri£*eea%eniei,diedatdenkt; omdat ik dien man aanklaag, mijn Mieei'sl* Ml» VSfmoord te hebben 1 wees op Lantin. Hij ging voort„en hier is de dokter, die u heeft onder zocht." Met een verschrikten blik, en be vende over al hare leden, daar zij nu begon in te zien, welke een strik haar gespannen was, zag zij de beide man nen beurtelings aan. Nu begreep zij, waarom dokter Bernau haar bevolen had, niet in de nabijheid van het kasteel te komen De ellendelingen 1 Zij beschuldigden haar van krankzinnigheid 1 En toch overzag zij nog niet den gelieelen om vang haror ellende. Zij was nog onbe- tot hoever de snoodheid harcr len zou gaan. ,Maar ik ben niet gek," riep zij. „Dat zeggen alle krankzinnigen," antwoordde de dokter. Christine zag hem verschrikt aan „Ha, dus ook gij houdt mij voor krankzinnig, mijnheer." „Zeer zeker, mevrouw, Ik in de eerste plaats, daar ik de gelegenheid had ti gade te slaan gedurende den aanval van razernij." „Ja, ik ben krankzinnig, nietwaar, ndat ik dien man aanklaag, miin I wust Omdat ik het kind opeisch, dat men mij ontstolen heeft 1" „Gij zijt het, omdat gij alle ker.- teekenen van krankzinnigheid ver toont," antwoordde de geneesheer „Voor hoeveel heeft men u omge kocht, om zóó te spreken riep Christine buiten zich zelve. De dokter scheen een oogenblik onthutst, „ik gehoorzaam slechts aan de stem van mijn geweten, me vrouw. Ik weet wat gij gedaan hebt ik ben u nagegaan en heb u bestu deerd, en mijne overtuiging is geves tigd." „Dus ben ik gek „Zonder twijfel volslagen krank zinnig." „Nu, het zij zoo. Eigenlijk is uwe meening mij tamelijkonverschillig. Er zijn rechtbanken in Frankrijk, en de rechters tot wie ik mij wenden zai, zullen mij mijn kind teruggeven. Zij zullen niet toestaan, dat hij langer vertoeft onder het dak van den moor denaar zijns vaders." De markies beefde. „Uw toestand gebiedt uw echtge noot dien maatregel te pennen," ant woordde de tickler* Als aan den grond genageld, bleef de jonge vrouw staan, nauwelijks durfde zij hare oogen gelooven 1 Opge sloten als een krankzinnige Hoe was 't mogelijk, dat zij daar riiet aan ge dacht had 1 Goed# God, deze mannen deinsden dus voor niets terug 1 Met bliksemende oogen, riep zij uit;„Ha, ellendige schurken 1" Volslagen wanhoop maakte zich van haar meester. Hevige angst door trilde haar en zij fluisterde :„Maar dan ben ik verloren." Zij keek om zich heeni Nergens hoop op redding, op hulp, geen enkele kans om te ontvluchten De deur was gesloten. Drie mannen stonden om haar heen, en bij de deur waakten twee lakeien, wier ongunstig uiterlijk haar bekend voorkwam, en die haar schenen te begluren, gereed haar op 't eerste teéken aan te grijpen. Alles was haar nu duidelijk. Zij was in de val geloopen. Eenmaal opgeslo ten, zou zi] haar zoon niet alleen meer zien, maar zij zou zelfs hem niet meer van verre kunnen volgen, hem zien opgroeien!. Toen had zij een aanval van plotse linge OBüilQeyigipg. OverstóDt dQ«L wanhoop, viel zij neer aan de voeten van den markies, strekte smeekend de hands» naar hc'm uit en zeide met gebroken stem„Genade I Ik zal u niets ntecf verwijten ik zal u niets meer zeggen. Nooit zult ge mij weer zien. Houd mijn zoon maar sta mij toe, hfer te komen, om hem door het hek te zien spelen De markies wendde het hoofd om. „Gij hoort mij niet, gij antwoordt niet," zei Christine op diep bedroef den toon. „Gij blijft dus tot aan het einde toe onverbiddelijk „ik wil dat ge mijne vrouw zijt," antwoordde dé markies. Driftig, richtte Christine zich op. „Nooit, nooit, riep zij, „nooit zullen uwe lippen, rood van Pauls bloed, mij nog aanraken „Hoe kunt ge dan medelijden van mij verlangen Ik heb u iief, „ik aanbid u, en gjj hebt zelfs geen mededoogen met mij „Ik heb geen misdaad begaan!" „ik ook niet, wat ge ook denkt en wat ge ook zegt. Gij hebt dit voor wendsel te baat genomen om een schijn van reden te geven aan den afkeer, denj .afschut?;, welker» ik o JbMssISm ik noch niemand anders, zat daarvan het slachtoffer zijn. iedereen die in onzen strijd betrokken werd, heef' mij in het gelijk gesteld. Zelfs de he mel was aan mijne zijde, toen ik in een tweegevecht mijn leven voor u op het spel zette." ,,'t Is zoo," zei Christine bitter, „al les gelukt u, en mij loopt alles tegeii! Maar 't zal eens mijne beurt worden. De dokter was gereed met schrijven. Hij reikte den markies '"et papier toe. „Ziehier," zei hij, „cL «r hebt ge het benoodigde stuk." De markies keek het even in en gaf het daarna aan Lantin, waarop hij vroeg: „Is liet 'rijtuig daar?" „ja, mijnheer." „Voorui^ dan," beval hij, zonder Christine nog aan te aien. Deze sidderde heftig en zeide „Dus is het waarGij neemt mij mede, om mij als een krankzinnige te doen opsluiten Ge z< it dus deze nieuw» laaghartigheid begaan „Ge hebt den strijd gewild." ant woordde de markies.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1