Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: gSSSmSSKS433 BINNENLAND Ne. 455. Maandag 10 April 1922. 14e Ja rgang. 55®HS BLAD" Brieven uit Weenen. BUITENLAND. VERSPREIDS BERICHTEN KüRTE BERICHTEN - feuilleton ZUH SLACHTOFFER. NQDRD-HOLLANDSCH DAGBLAD Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buien Alkmaar .........f2 85 Met Gei lustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Advertentieprijs: j Van 1 5 regels f 1.25; elke regel meer f 0 25; Reclame! per regel f 0 75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor» uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alia abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hén verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500, f 40Q,f 200-, t 100-, f 60,-, f 35,-, f 15,- DE GELDKWESTIE. WEENEN, 3 April 1922. Hoe men in Weenen leeft in de hui dige. dagen, is zeker en gewis alleen maai interessant voor degnen, die zelf niet in Weenen wonen, en voor mij is het naturlijk ook weer moeilijk om mij thuis te gevoelen in de toestanden van andere steden. Moet ik uit eigen erva ring spreken, dan kan ik zeker gerust zeggen, dat Weenen een der dierbaar ste plaatsen van Oostenrijk is, en ik kan er gerust aan toevoegen, dat de meeste buitenlanders van dezelfde opinie zullen zijn indien zij een bezoek aan Weenen brengen, waaraan ik dan nog direct wil toevoegen,' flat men als buitenlander met hooge valuta hier in Weenen werkelijk een glanzend en vor stelijk leven kan leiden. Want nog al tijd is het waar: „Zijt ge in Weenen geweest, dan weet ge wat te vertel len." In vroegere „Alt Wiener" tijden, dan nam men een beetje klein geld in zijn tak en men kwam wel rond. Laten we ons nu echter eens voorstellen, dat iemand op reis gaat en hij steekt de kiqitale som van een millioen Kronen in zijn portefeuille. Wil hij met zijn mil lintn naar de hoofdstad van Hongarije lii tdapest, reizen, dan krijgt hij er daar nog slechts het tiende deel voor of 100.000 Kronen; gaat hij naar de hoofdstad van Tsjecho-Slowakije, nl. Praag, dan is de Weensche millionair reeds afgedaald tot de gelukkige be zitter van 6000 Kr. en zou hij naar Zuid Tirol gaan, dan zon hij slechts 2850 Lire op zak hebben. Zoo ziet men enkel en alleen reeds uit, dit beeld van vergelijking met vroegere Üostenrijksch-Hongaarsche staten, dat het oude Oostenrijk er wer kelijk het erbarmelijkst aan toe is. Zou hij echter naar het Buitenland willen, dan zou hij te Amsterdam slechts ca. 400 gulden ontvangen en mneht hij den Atlantischen Oceaan willen oversteken, dan kreeg hij slechts 143. Dollars uitbetaald indien hij nog maar zoo ver kon komen, het geen niet gaat omreden de reis naar Amerika meer dan een millioen Kro nen kost. Een Oostenrijksch millionair kan zich dus niet de weelde veroorlo ven van een overtocht naar Amerika, zelfs niet tusschendeks want zou men nog met eenig convenient reizen, dan komt de overtocht duurder. Zou hij te Londen komen dan zag hij zijn kapi taal daar "freduceerd tot een armzali- - p, T uiiUf En toen moet ik zeggen, dat toen ik laatst op een zakenreis in Zwitser land was, ik daar goedkooper uit was dan in Weenen. Het kostte me daar 6 francs per dag, hetgeen gelijk staart met 9000 Kronen. Het grootste onge luk is, dat de Oostenrijksche totaal zijn waarde verloren heeft, ondanks nog eventueele noteeringen. Toch wordt er hier in Weenen nog wel verdiend. Er zijn branches waar een arbeider 30.000 tot 40.000 Kronen p. week ver dient, ofschoon een geestelijk arbeider in een geheele maand nog geen 5.000 Kronen te zien krijgt. Het is haast niet te gelooven en toch is het zoo. En het zal nog erger worden. Moskousche toestanden gaan wij hier tegemoet Zooals het nu gaat, kan men de toe komst zonder veel moeite voorspellen en iedereen ziet het hier ook in, dat de Oostenrijksche staat te gronde moet gaan, want de werkloosheid stijgt on rustbarend. Fabrieken en bedrijven zijn niet meer in staat de loonsverhoo- gingen geregeld toe te staan en het eindresultaat is, dat een groot deel der arbeiders zonder werk komt. Verleden week was eT hier nog een groote de monstratie waarbij door werkloozen aan de Regeering verzocht werd om de ondersteuningen te verhoogen, en de Oostenrijksche staat heeft ook wer kelijk de werkloosheidsondersteuning toegestaan en verbeterd. En zoo krijgt in Weenen een werklooze dagelijks zijn 960 Kronenom er wat voor te gaan wandelen. Wat moet er van den Oostenrlikschen staat terecht ko men? Nogmaals het gaat den weg van den ondergang snel tegemoet. Het aantal deelnemers schat ik op circa 12000 man. Gelukkig was men dezen keer tot de overtuiging geko men, dat het plunderen en rooven en vernielen van etalages en winkels van in dezen geheel onschuldige mensehen wel wat onrechtvaardig is Op 1 December 1921 was het op die wijze in Weenen toegegaan en de demon stratie lien dan ook in de grootste stil te af, ook al omdat de Weensche po litie uitgebreide maatregelen getrof fen had. Toen het publiek eenige dagen te voren lucht kreeg van deze demonstra tie. zag men direct, de mensehen in de weer en speciaal de Banken om alles met planken dicht te timmeren. Ik zeg speciaal de Banken, want Wee nen is een echte Bank-stad geworden. Op eiken hoek van een straat, waar men ook heenziet, treft men Banken aan en alle geheel nieuwe, pas ge vestigde ondernemingen. Wie is de di recteur of eigenaar van zoo'p Bank? Natuurlijk: een jood! En ik zal er maar bij zeggen: een Poolsche jood, die in oorlogstijd ziin geboorteland verliet en nu natuurlijk reeds lang een eerzaam Oostenrijksch Staatsburger is gewor den en dan nog wel met den titel van: „Bankdirektór". Ik spreek nu niet over een afzonderlijk geval, doch zoo heeft men er bij ons in Weenen duizen den. En daarom: weg met de onbarm hartige niet met de goede Jo den, die bier in Weenen zijn; ze wer ken slechts om den Staat nog eerder in den afgrond te helpen. Weg met deze parasieten onzer samenleving: zóó is op het oogenblik de opinie van elk eerzaam en weldenkend burger. H. SIEGL. DE IERSCHE KWESTIE. Volgens de „Daily Mail" hebben muiters de kazerne van Rathfarnham bij Dublin veroverd, die onlangs door de vrijstaters was bezet. Er werden ook schoten gehoord bij het hoofdkwaï i r van de regeering van den vrijsta: te Dublin, waardoor een paniek werd veroorzaakt. Wegens de aanvallen op oud-leden der Royal Irish Constabulary is de ont binding van dit corps opgeschort. Het verlies aan belasting tengevol ge van het verloren gaaa van whisky bij den aanval op het entrepot te Du blin wordt geschat op twee millioen pond sterling. Naar verluidt werd de ze aanval door de boycot-commissie te Dublin inderhaast in elkaar gezet, ten einde het plan van, den eigenaar om de whisky per gecharterd schip naar Belfast te vervoeren, te verijdelen. Als voorbeeld hoe de Iersche extre misten het gezag van den vrijstaat tot een aanfluiting maken, kan dienen een proclamatie, geteekend door den divi sie-commandant van Sligo en waarin alle politieke bijeenkomsten aldaar worden verboden. Griffith zou er op Paaschzondag ten gunste van het ver drag komen spreken Gewapende mannen hielden te Tem plemore, in het graafschap Tipperary, een goederentrein aan. Zij maakten zich meester van de in dezen trein lig gende goederen uit Belfast en verniel den ze. Te Dublin worden ernstige pogin gen aangewend om een modus viven- di tot stand te brengen tussehen den vrijstaat en de republiekeinsebe lei ders. Een draadloos N. T. A.-telegram meldt nader, dat het de bedoeling is dat beide partijen overeen zullen ko men, dat de verkiezingen ongestoord zullen plaats hebben en dat beide par tijen gemeenschappelijk hun militaire krachten zullen aanwenden om de wet tcloosheid te beteugelen. Van de Vale ra zou worden geëeischt, dat hij een poging zal doen om do-activiteit van het republikeinsche deel van het le ger aan banden te leggen. NA DEN DOOD VAN ES-KEIZER KARL. Volgens een tot nu toe niet beves tigd bericht uit Boedapest zouden de tussehen de Hongaarsehe regeering en de legitimistische leiders gevoerde be sprekingen tot een overeenstemming Imhben geleid, meldt het „Hdbld.". Zoowel minister-president Bethden en de rijksbestuurder Horthy als de leiders v'an alle monarchistische groe pen moeten zich voor de troonsbestij ging van Otto hebben verklaard. Dc regecring zou bij de staten der groote Entente de noodige voorbereidingen treffen, opdat de troonsbestijging van Otto zonder moeilijkheden kan geschie den. Gedurende de minderjarigheid van Otto zouden de regeeringszaken worden gevoerd door een raad, waar in eenerzijds de rijksbestuurder Hor- t.hv en anderzijds de legitimisten-lei der graaf Apponyi zitting en stem zou den hebben Voor den teiugkeer van Zita en Ot to naar Hongarije hebben de Hongaar sche magnaten een inzameling op touw gezet, die reeds meer dan 20 millioen kronen heeft opgebracht. Naar uit Boedapest wordt gemeld, is in de persoon van den tweeden zoon van het Roemeensche koningspaar, Ni eolaas, een nieuwe candidaat voor den Hongaarschen troon opgestaan. Konin gin Maria van Roemenië heeft onlangs Belgrado bezocht om daar den weg voor haai- zoon te effenen. Ook de reis van president Masaryk wordt met de ze quaestie in verband gebracht. De leider der Servische propaganda in het buitenland, Kritstinowitsj ver toefde dezer dagen te Boedapest en moet bij de Discontobank een groote som gelds hebben gedeponeerd naar het heet voor propaganda ten gunste van prins Nicolaas. EEN PAUSELIJKE MAALTIJD AAN WERKLIEDEN.... Z. H. de Paus heeft een maaltijd aangeboden aan de werklieden, dfe Zij ne particuliere vertrekken hebben in orde gebracht. Met hen zaten in het Pauselijk hospitium Santa Maria aan Markies Sacchetti, en de architekten na de opzichters der Apostolische Pa leizen. Door middel van mgr. Confalo- nieri liet de II. Vader aan de verheug de werklieden den Pauseljjken Zegen brengen. DE CONFERENTIE TE GENUA. Alle officieele lezingen van het ge sprek van vijf kwartier, dat Poincaré en Lloyd George in den trein tussehen het Gare du Nord en Gare de Lyon ge had hebben, stemmen daarin overeen, dat beide preiriers het volkomen eens waren en dat alle viees voor verras singen van de zijde van Llovd George onnoodig is. Evenals Poincaré be schouwt hri de overeenkomst van Boulogne als den grondslag van de conferentie en hij verklaarde uitdruk kelijk, dat hij niet van plan is toespe lingen te maken op de Fransche be wapeningen, doch slechts od de Rus sische, hetgeen logiseh is, omdat Rus land tussehen twee en vier millioen man troepen op de been heeft. Ook de schadevergoedingen aan Frankrijk te betalen, zouden niet behandeld wor den. DE CONFERENTIE DER NEUTRALEN. De conferentie van gedelegeerden der neutrale staten stelde vast dat er overeenstemming van opvatting der delegaties bestond ten aanzien van de verschillende vraagstukken, voorko mende op het program van Genua. Verder sprak zij den wensch uit, dat de conferentie bij het nemen van haar besluiten de taak van den "Vol kenbond zou eerbiedigen en kwam zij tot overeenstemming betreffende Rus land en de financieele en commerei- eele vraagstukken in het algemeen. Naar uit Bern wordt gemeld, was men het op de Zaterdag gehouden con ferentie der neutrale delegaties er vol komen over eens, dat het middel voor het economisch herstel van geheel Eu ropa mede gelegen is in het economi sche herstel van Duitsehland. In zake de hervatting van de poli tieke en commercieele betrekkingen met Rueland was verder de meerder heid der conferentie het tr over eens, dat van de Russische regeering moet worden geëlscht de instelling van con sulaire rechtspraak en de formeele ex kenning van het particuliere eigen dom. Als garanties voor het verleenen van credieten moeten de Sovjets de t)enetz-kolenmijnen en de petroletim- bronnen in onderpand geven. EEN SENSATiONEELE BEROOVING. De kassier van de Vereinigle Lausitzer Glaswerke, Oesterreich genaamd, werd door vier roovers met revolvers neergeschoten toen hii op een locomotief wikle klim men om een bedrag, bestemd voor de uitbetaling van loonen, «naar Tzscherniiz te brengen. De roo vers namen hem zijn geldtasch af en vluchtten een bosch in. Zii wer den onmiddellijk achtervolgd. Daarbij werd een huipboschwach- ter door de roovers doodgescho ten. Een der achtervolgden werd door een schot getroffen en joeg zich toen een kogel' d,oor hef hoofd. Twee anderen werden ge vangen genomen. De vierde ont- kwam. De kassier is inmiddels overleden. EEN BOM IN EEN PAASCHE1 Een banketbakker te Turijn, die dezer dagen een partii Paascheie- ren had besteld, bemerkte bii aan komst van de zending", dat een der eieren was gebroken. Bij nader onderzoek bespeurde hii evenwel dat in het ei een bom was verbor gen, welke geheel den vorm van een ei had. Alleen door het feit, dat het mechaniek had gefaald, was een ontploffing voorkomen. EEN MEESTERLIJK SCHOT. Uit Bern wordt gemeld: In de nabijheid van Hasli heeft zied een bijzonder eigenaardige gebeurte nis afgespeeld. Een vrouw was aan het werk in haar tuin en had haar kind zoolang op een gras veld gezet. Plotseling schoot een proote vogel omlaag, die het kind vast greep en in de lucht mede voerde. De vader, die door het raam het gebeurde had gezien, greep snel een geweer. Hii slaag de erin. den vogel omlaag te schie ten. waarbii het kind als door 'n wonder ongedeerd bleef. Een be kend zoöloog uit Bern heeft ge constateerd, dat de vogel een in F.urooa uiterst zeldzaam voorko mende condor was, met een ko lossale vlucht. TOENEMENDE MISDADIGHEID. Men begint zich in New York nu wel degelijk ongerust te maken oevr de „golf van misdaad", wel ke de stad teistert. Sedert Januari ziin niet minder dan 93 moorden gepleegd en dagelijks worden par ticuliere personen aangerand en beroofd In New York zijn dit jaar reeds 25.000 vergunningen verleend aan- particulieren tot het dragen van wapenen. UIT DE DUITSCHE GEVANGE NIS ONTSNAPT. De „Libre Belgique" meldt, <H in den nacht van 7 op 8 April eeu Duitsche vliegmachine in België is geland en wel in het gebied van Welkenraedt. Een der vliegers ver klaarde te ziin Henry Wandt hoofdredacteur van het Dui sche blad „Die Freie Presse". "Wandt was te Potsdam gevangen gezet, beschuldigd van hoogverraad. Hii on'.vluchtte en besloot uit Duilsch- iand per vliegmachine te vertrek ken. Het lag in zijn bedoeling om naar Holland uit te wijken, doch de vliegmachine raakte den koers kwitt en landde in België. Wandt en zijn bestuurders werden naar Brussel overgebracht ZELDZAME POSTZEGEL VER KOCHT. Te Parijs is een zeldzame post zegel van Britsch-Guvana voor 300,000 francs verkocht door den héér Griebert, volgens de „Matin" een „Angelsaksisch vertegenwoor diger van geheimzinnige persoon lijkheden." Met de kosten mede komt de postzegel' op 352.500 francs. Men fluistert, zegt de „Ma- tin", dat de zegel is aangekocht voor den koning van Engeland. De Poolsdhe volksvertegenwoordi ging heeft de wet inzake de overne ming der regeering van "Wilna aange nomen. Te Warschau is de eerste zitting gehouden van de Poolsch-Tsjeflho-Slo- vvaaksctie oommissie voor de indnder- heidsqnaestie .in de grensstreken. De groote uitsluiting in Denemar ken, die verscheidene weken heeft ge duurd, is geëindigd. Op de vergade ring van werkgevers en werknemers werd het voorstel van het solwridsge- rf c.trt aangenomen. Het wél" wordt he den hervat. TJjt Berlijn wordt radiografisch gemeld, dal de overeenkomst nopens de ontmanteling en neutralisatie de? A.v Inndstslanden na de ratificatie op 6 dezer in werking is gelreden. - Prises Mary en Viscount Lascelles zijn Zaterdag uit Parijs te Londen te ruggekeerd van hun huwelijksreis. Volgens het blad der Amcrikaan- «icho bezettingstroepen, dat te Koblenz verschijnt, zou het thans definitief vast slaan. dat alle Amerikaanscbe bezet tingstroepen op 1 Juli u;t het Rijnland zulten worden teruggetrokken, Volgens een bericht uit Belgrado is Zuid-SIavjë opnieuw door ernstige aardbevingen geteisterd. Veie honder den huizen zijn daarbij verwoest. D© schade wordt gescVit op ruim 60 mil- .lioen dollar Het O. M. te toskou rond de helft van het materia:/ waarop de be schuldigden tegen eoc» .revolutionai ren berust, aio onvoldoei terug. Nn de toetreding van de Rijksdag- fractie der commnni tisché arbe d groe pen tot de fractie der onafhankelijke sociaal-democraten met elf leden van de viiitien, is dc onafhankelijke sociaal democratische fractie in den Rijksdag met 71 leden weder op één ma de sterkste fractie Roovers deden een aanval op een [rein op het traject Hallc-HelLstadt en schoten daarbij twee vrouwen ca een jongeman dood in den nacht van Donderdag op Vrijdag heoben dieven kans gezien de brandkast, inhoudende voor meer dan kiOO p.st aan juweeten, geldswaardige manieren, §nz. te stelen uit de zaak van den juwelier Scott in Tottenham (.Londen). Vermoedelijk is de kaal met een auto vervoerd. Het bericht, dat Oo'.rat besteand zou zijn ora Fransch gezant bij het Vatikaan te worden, wordt thans be vestigd. Jqnnart wi!de al lang weg. Ooiral zal hem in Juni definitief ver- va ng«n. De Porte heeft hear antwoord op de voorstellen der geallieerden aan de Hooge Commissarissen doen toe komt n. De Roemeensche begrooting voor 1S22, vcorziet in een vermindering dei' iegersterkte om bezuinigingsredeneai van 155.000 tot 125.000 man. I Naar uit Cherbourg wordt ge meld, stortte tijdens een brand aldaar een gebouw ineen, ten gevolge waar van vijf personen bedolven werden. Vier hunner werden zwaar gewond, terwijl de vijfde werd gedood. De financieele commissie uit don óroerikaanschen Senaat beeft een van republikrirische zijde inged'ende motie aangenomen, volgens welke de bepa lingen der ontworpen permanente ta riefwei. zich zal baseeren op de vvaar- deering der goederen in bet land van oorsprong. DE CONFERENCE TE GENUA. 18 Februari wendden bet Bureau voor de R. IC Vakorganisatie en hiet C. N. V. zich tot de regeering met bet verzoek wel te willen overwe gen op welke bCjze bij de samen stelling van de delegatie voor cle con- teientie te Genua rekening gehouden zou bunnen worden met de wensdre- lijkhekT eener behoorlijke vertegen woordiging der Nederiandsdh'e ar bei ders. Het R. K. Vakbureau ontving een schrijven van den Minister van Bin- nemandsche Zaken waarin medege deeld wordt dat uit door de Re- geeiing verkregen inlichtingen is ge bleken dat ter conferentie te Genua Hoogstwaarschijnlijk geen arbeiders vraagstukken zullen worden behan deld. Mocht bet evenwel anders uitval len, dan stelt de Regeering zich' voor den Weer P. J. S. Serarens, lid van liet bestuur van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie te Utrecht opi te toefen om a's toegevoegd adviseur £3. „Ja," hernam zij, ik heb gestreden en ben overwonnenmaar men za! mij bevrijden «n ik zal gewroken wor den." „En wie moet dat dan zijn „Dokter Bernau." „De markies haalde de schouders op „Voorwaarts," gebood hij, zich tot Lantin wendende. Op 't oogenblik toen zij den drempel zou overschrijden, richtte zij zich tot den markies„Neem u in acht, Mar kies d: Arboïs," riep zij uit, „eenmaal zal het u berouwen, zoo gehandeld te hebben Dedagzal aanbreken, waarop gij dit u«r zult vervloeken, waarvan de herinnering u bloedige tranen zal doen storten 1 De ellendeling antwoordde slechts met een spottend gelach en Christine verdween. Lenige oogenblikken daawia, hoor- i fle men een rijtuig wegrollen. Lantin trad de zaal weer binnen, en naderde den markies. „Ziezoo, dat is in orde," zei hij fluisterend. Nu behoeven wij ons al leen nog maar te ontdoen van dokter Bernau, en daar belast ik mij mede! Dan zal mijnheer de markies gerust kunnen slapen, het verleden is dan uitgewfscht. XVIII. DUBBELE MOORD. Op zekeren morgen een paar dagen na hetgeen wij boven vertelden, was het dorp in groote opschudding. Dok ter Bernau en diens huishoudster wa ren dien morgen vermoord geworden. De melkmeid, geen antwoord krijgend op haar herhaald bellen, cn denkende dat Brigitte nog sliep, was het huis omgeioopen, cn zooais het meer ge beurde, had zij hare kan met melk over de heining heen, in den tuin gezet. Daar aan de tuinzijde was haar iets bijzonders opgevallen. De tuindeur stond wagenwijd open, waaruit zij besloot, dat de'bewoners reeds op wa ren. Zij riep opnieuw en schelde dit maal aan den tuinkant. Geen antwoord Zij besloot litemaar weg. te gaan, maar vroeg in het voorbijlö'optn aan de buren of zij juffrouw Brigitte ook gezien hadden in de veronderstelling, dat de huishoudster wellicht was uit gegaan. Een ontkennend antwoord krijgend, begon zij zich ongerust te maken en aan de menschen, die zij ontmoette, vertelde zij wat haar op 't hart lag. Na verloop van eenige minuten, stonden een tiental nieuws gierigen voor het huis van den dokter, dat nog steeds aan de voorzijde geslo ten was. Het sloeg negen uur en noch Brigitte, noch haar meester stonden ooit zoo laat op. Men besloot eindelijk nog eens te schellen. Geen antwoord. Toen begon men werkelijk beangst te worde». Zeker was den dokter iets overko men., misschien was hij ziek, wellicht dood Maar Brigitte dan Zou zij ook ongesteld zijn Ook dood Dat was toch vreemd en men begon allerlei ver onderstellingen te maken. Aan eene misdaad had nog niemand gedacht. In het rustige plaatsje behoorde zoo i ts tot de zeldzaamheden. En buitendien, waarom, zou men den dokter vermoord hebben Hij stond volstrekt niet als rijk bekend, had geene vijanden, en wijdde zijn ge heel leven aan hulp en raad te ver leenen, zoodat hij door iedereen^ 'ge acht en bemind werd. Voortdurend werd men angstiger door de pijnigende stilte. Er was stel lig iets bijzonders gebeurd. Het aantal nieuwsgierigen groeide steeds aan. En werd eerst om den waarnemenden burgemeester gezonden, daar het hoofd der gemeente afwezig was. Na dat deze ambtenaar zich op de hoogte had gesteld, besloot hij het huis binnen te gaan, vergezeld van twee of drie omstanders, wien hij veraosht hem te vergezellen. De anderen bleven, In afwachting van de dingen die komen zouden, bij den tuinman staan. Allengs kwa men er meer kijkers, door nieuwsgie righeid gedrevan. De plaatsvervangende burgemeester en zijne metgezellen waren nu in huis. In de benedenvertrekken even als in de keuken scheen alles in de bes te orde. Alleen de tuindeur stond open dit kwam hun vreemd voor. Het was een glazen deur, die nooit gesloten werd, daar men niet vreesde voor in brekers,,.. Misschien was de dokter doodeenvoudig in den tuin, Brigitte wellicht ook en voor men 't onderzoek voortzette, de tuin doorzocht. Nie mandDaar bemerkte een der mannen, op den muur aan de rivier zijde, sporen van beklimming. Het klimop was stuk gerukt, takken ge broken, en zelfs lagen er steenen op het voetpad. Op een stukje grond, nog onlangs omgespit, stonden irn'ruKken van schoenen. De angst snoerde ieders hart, en haastig liepen zij weer naar het huis thans met de somberste voorgevoelens bezield. Nauwelijks waren zij op de eerste treden van den stoep, of 't kwam een van hen voor, dat er bin nen zuchten cn klaagtonen weerklon ken. Zij luisterden aandachtig. Niets dan doodsche stilte. Hij had het zich zonder twijfel ingebeeld. Verder ging men naar de eerste ver dieping, waar de dokter sliep. Men tikte aan de deur. Geen ant woord De burgemeester draaide den deurknop om, opende, doch deinsde in het zelfde oogenblik met een kreet van ontzetting terng. Een vreeselijk schouwspel vertoonde rich aan hunne eogen. De kamer lag geheel overhoop. Di meubels waren vernield, de gordijnt* en het behang sel droegen bloedsporen. Welk een verwoesting I En dokter Beman, de goede, algemeen beminde man, lag naast zijn bed, ip zijn bloed badend. Een kreet van afschuw doorklonk de stille kamer. De drie mannen tracht ten den ongelukkige hulp te verleene», in cle hoop, dat zij nog bijtijds kwamen ma :r het lijk was reeds verstijfd De dood moest sedert eenige uren inge treden zijn. En de huishoudster Zou die oude getrouwe her elfde lot hebben onder gaan Voor hare kamer, op de tweede ver dieping, vlak bij de trap lag zij, even-i eens dood. De arme vrouw had zekc, haren meester ter hulp willen snellen toen de schurken haar hadden neerge veld. Zij was in haar nachtkleed, en do kandelaar, dien zij in de hand had ge had, was in de gang gerold, waar een verbrande plek in 't hout de plaats aanwees waar de kaars was uitgegaan. PW»relt Ycrveigi.jf

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1