Sociale Berichten. 6EMENGD NIEUWS Kerk en Softool. Staten-Generaaï Landbouw en Veeteelt Provinciaal Mieuwg de delegates ter jfJCte Ce Staan. Zaterdagochtend Beeft de tijdelijk'e Voorzitter van den Ministerraad Jfir. Mr. RuijS de Beerenbrouck, een der vertegenwoordigers van Nederland op ide conferentie te Genua, zich! per- Staatsspooitrein yan 10.58 daarheen begeven. EEN R. KL. BIOSCOOP TE AM STERDAM, De plannen tot opridfitmg eener R. K. Bioscoop te Amsterdam, waar toe voor eenige maanden het initia tief werd genomen, zijn in een dius danig stadium van ontwikkeling ge komen, dat binnenkort de voltooiing yan deze inrichting kan worden te gemoet gezien. Met het Centraal Bu reau van „Voor Eer en Deugd'' te Roermond zijn besprekingen gehou den. AANBOD AAN DE DIENSTWEI GERAARS. De Minister van Oorlog Reeft aan de dienstplichtigen der Voorjaars- pjoeg die zich' thans wegens dienst- weigeiing in arrest bevinden -doen mededeelen, dat hlun, zoo zij daartoe genegen zijn, uitstel van eerste oeie- ning kan worden verleend onder voorwaarde, dat zij zich verbinden te zijner tijd ter vervanging van hunne militaire oefening diensten te verrich ten in een of andere Staatsinstelling yan niet militairen aard. BEZUINIGE4G. De rijksbezuin'gingsinspectte Reeft in veiband met een in te stellen on derzoek naar de mogelijkheid van besparing op de uitgaven ten be hoeve der rijkspolitie de tusschen- Icomst van de Commissarissen der Ko ningin ingeroepen tot het verkrijgen yan een overzicht van den groei der gem-eente-poitie in de jaren 1913 tot en met 1921. WIJZIGING INVOERRECHT OP VLEESCH. „De Slagerscourant" verneemt van Bet Depaitement van Financiën, dat de Minister van Financiën een wijzi ging van hét invoerrecht op vleesch voorbereidt. Deze wijziging houdt geen veihooging, doch wel een bil lijker regeling van Wet invoerrecht op yleesch in. De wijziging zal niet in de eerste jflaats op "ArgeniijnscW vleesch, dan wel op vleesch', dat in verschen en gekoelden staat verkeert, van toepas- $ng wordien gebracht. HET ZWITSERSCH VISUM'. Reuter seint uit Bern, dat, volgens «en besluit van den Bondsraad, on derdanen van Nederland en van de Nederlandsche koloniën Zwitserland kunnen binnenkomen met passen, wel ké niet van een visum zajhi voorzien. Dit geldt niet voor Nederlanders, die bi Zwitserland werft komen verrichten „voor Ben blijft een visum' vereiscfit. DE VLOOTWIET. Naar de „Rsb." jiit parlementaire Vrjugen verneemt, worden pogingen Aangewend om Minister van Karne- beck te verzoeken, zoo spoedig raoge- Jjlc uit Genua terug te komen om on- %Mddel|ijk na Bet Paasdhreoes de be handeling van de Vlootwet te kunnen Vooftzeiten. Deze poging wordt ech ter van k'alholieke zijde niet gesteund. Indien minister Van Karnebeek niet Spoedig na Paschén terugkomt, adhtte mén etn behandeling van de Vlootwet vóór de verkiezingen zoo goed als uitgesloten. VFR A^ING VERVOERTARIEF. DEN HAAG, 7 April. Naar de „Tel." verneemt zullen door de Ne- aeiiandsche Spoorwegen met ingang van 1 Mei 1922 behoudens goed keuring der Regeering de een heidsprijzen der s p-oo nv eggo ede re n - en veeta ieven gewijzigd worden. De extra-heffing van 25 pQ. welke thans boven de gewone prijzen wordt ge vorderd, komt daardoor te vervallen. Bovendien worden nagenoeg alle spe cial e tarieven gewijzigd en diverse nieuwe ingevoerd, welke belangrijke verlagingen beteekenen. ZAAIGRANEN EN GOEDEREN "IN NATURA VOOR RUSLAND. Het R. K. Huisvestingscomité te 'S-Hertogenbosch' en het Centr aal Bu reau voor de K. S. A te Leiden héb ben besloten om gezamenlijk door hel geheele land een inzameling te Organiseere.n van zaaigranen en an dere goederen in natura. Zoodra dit plan is ingewerkt en de regeling ge reed is, zal zulks overal worden be kend gemaakt. De aldus bijeenge brachte voorraden zullen door mid del van de door den Bond van Steun- comité's gecharterde schepen naar Rusland worden getransporteerd. HET TWEEDE HALF MILLIOEN i^OOR RUSLAND AAN Z. H. DEN PAUS. Zooa's bekend is, kon de K. S. A. reeds eenigen tijd geléden namens de Nederlandsche Katholieken 'n c'.èque van 500.000 lire afdragen aan de Pauselijke internuntiatuur te 's-Gra- venhrteneinde deze aan den Héili gen te doen geworden. Verwacht werd, gezien de alge- toieene sympathie voor deze steun- achtie dat het mogelijk zou zijn om reeds vóór 1 April hét tweede half ïnüiioen bijeen te hebben. Wel is waai- bleek deze hoop te optimistisch doch 'een feit is dat deze som er voor een overgroot gedeelte reeds is en dat .uiterlijk' 15 April een voldoende bedrag bijeen zal z'ijn om wederom een cheque van een tuuf migioen Rre af te dragen. Deth'alve verzoekt Bet Centraal Bu reau der K. S. A. aan afren, die nog 'grootere bedragen yooe Rusland on- der, ztóff hebben cwn deze alvast op te zenoen. Des te eerder zal Bet mfl- hoen blijken te z3jn volgestort. Waar nog geen plaatselijke aïdee- ling bestaak kan men hei volgende doen: 1. De Zeeree rw. Hé eren Pastoors kunnen een kérkbollecte doen hóuden. 2. De Beeren burgemeesters van overwegend katholieke gemeenten kunnen bevorderen dat er straatooi lede wordt gehóuden. 3. Men kan ter plaatse den ver koop organiseeren van de rijk ge- illustreerde brochtere „De ellende in Rusiand". Alle geiden worden afgedragen aan hét Centraal Bureau der KL S. A. in Nederland, te- Leiden, Postrekening no. 57216, hetwelk ook gaarne in lichtingen verstrekt. Alleen de op brengst van straatcollecten zende men aan den „Bond van Steunoomité's voor de noodlijdenden in Rusland". Princess egrach't 27, Den Haag, die dan een en ander met de K. S. A. verrekent. DEMOCRATISCHE PARTIJ. Zaterdag en Zondag werd te Am sterdam de consutueerende vergade ring van de Democratische partij ge houden. Prol. Mr. J. E. Heeres voorzitter, behandelde in zijn openingsrede „het ontstaan en de bedoeling der Demo- cratisceh Partij". Als doel der partij staat voorop de verbreking der tegenwoordige anti these. Men moet het initiatief nemen tot vestiging eener algemeene demo cratie zonder in politieken zin onzui vere toevoegsels als „sociaal", Chris telijk", „vrijzinnig". Na deze rede werd overgegaan tot de behandeling van: Voorstel - van hét Hoofdbestuur om aan de verkiezingen voor de Twee de Kamer deel te. nemen miet één lijst voor het geheele land. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Doel der Democratische Partij is het bevorderen van de toepassing der democratisdhte beginselen. Om hiertoe te geraken, wenscht zij te bevorderen de verwezenlijking van de volgende beginselpunten 1. Versterking van den invloed en hét gezag van aen Volkenbond. 2. Ontwapening van Nederland be houdens de verpachtingen, welke door Nederland worden aanvaard als lid van den Volkenbond. 2. Wettelijke regeling der mogelijke tegemoetkoming aan de gemoedsbe zwaren tegen het vervullen van den militairen dienstplicht zoolang deze nog wordt gevorderd. 4. Handhaving van ons vrijhandel- stelsel. 5. Publiek- en privaatrechterlijke maatschappelijike en economische ge lijkstelling van vrouw en man. 6. Ernstige bezuiniging in de Huis houding van Rijk en Gemeente. 7. Belastingheffing naar draagkracht met inachtneming van de gezin ssieric- te. 8. Betere regeling deT fünancieele verhouding tusschen rijk en gemeen ten. 9. Exploitatie Van gemeensdhaps- wege om daarvoor In aanmerking bo mende bedrijven, wanneer die in hét belang der gemeenschap mogelijk blijkt, zonder gebondenheid aan eenig vooropgezet productiesysteem. 10. Regeling van de medezeggen schap der werknemers in bedrijven voor zoover noodig door wettelijké maatregelen. 11. Handhaving van Bet beginsel der arbeidswet 1919. 12. Redht óp gelijk staatspensioen aan alle Nederlandsche mannen en vrouwen op een bij de wet te be palen leeftijd, zonder premiebetaling. 13. Doeltreffender maatregelen u**r bevordering van de volksgezondheid. 14. Verbetering van Bet Volkson derwijs. 15. Verbetering in ons rechtswezen. EERSTE KAMER. BEGROOTING VAN ARBEID. Bij de behandeling van 'de be grooting van Arbeit! in de afdee- lingen der Eerste Kamer hebben vele leden de vrees uitgesproken, dat sommige maatregelen van den Minister wel eens in de verkeerde richting werken. Met name heb ben zii gewezen op de werkloos heidsverzekering, die geen verze kering tegen werkloosheid meer is. maar de werknemers van den arbeid afhoudt, in stede van den arbeid te bevoréieren. Men wensch te. dat de regeering bii het verke nen van steun uitdrukkelijk de voorwaarde zou stellen, dat deze alleen mag worden genoten, in dien geen werk is te krijgen, waar door in het onderhoud van den werklooze kan worden voorzien. Bii de bespreking van de arbeids wet_ werd algemeen het oordeel geuit, dat in deze wet veel te wei nig rekening is gehouden met den aard van den te verrichten ar beid. Met lclem wordt aangedrongen op spoedige uitvoering van het voornemen, om de werkzaamhe den verbonden aan de uitvoering van de gansche verzekeringswet geving aan de Raden van Arbeid op te dragen. Zii meenen, dat het cp den duur voldoende zou zijn, zoo in elke provincie (behalve in de steeden Amsterdam, Rottendam en 's-Gravenhage) één Raad, van Arbeid gevestigd zou zijn, zoo uotrcliff met bijkantoren. IJIT DE SIOARENINDUSTRIE. Ter beëindiging van het conflict tusschen de plaatselijke Vereeni- gingen van R. K Sigarenfabrikan ten, gevestigd te Eindhoven, eener ziids en den Neder! R. K. Tabaks bewerkersbond anderzijds, is de volgende overeenkomst getroffen: de leden van bovengenoemde Vereenigingen verbinden zich om alle werklieden, die door dit con flict bii hen-op straat zijn geko men, weder hunne vorige plaatsen, te laten innemen en het geheele bekende Collectief Contract te handhaven o-p dezelfde wijze als dit door de georganiseerde pa troons in den lande practisch thans wordt toegepast. Bii deze toepassing geldt de vol gende tusschen (loon) regeling; Vanaf de eerste nieuwe werk week na 16 Maart 1922 tot 6 wé ken na onderteekening dezer over eenkomst of tot dat een nieuw Col lectief contract in werking treedt A. handhaven het geheele beken de Collectief Contract, behalve B. de loonparagraaf voor siga renmakers. Voor hen geldt de vogende rege ling Sigaren met een detailprijs tot en met 6 "cent 20 pCt. minder is f 12.S0; Sigaren met een detailprijs van 7, 8. 9^en 10 cent 15 pCt. min der is f 13.60; Sigaren met een detailprijs van 11, 12 en 12i/s cent 10 pCt minder is f 14.40; Sigaren met een detailprijs van 13, 14 en 15 cent 5 pCt. minder is f 15.20. Sigaren met een detailprijs van 16 c. en hooger ongewijzigd is f 16. Deze Ioionen gelden voor een 3e klasse plaats. C. De lOonen van alle andere ar- beiders(sters) 15 pCt. minder dan de thans volgens het bestaande Collectief Contract geldende. De Neder! R. K. Tabaksbewer- kersbond verklaart zich bereid: lste de staking op te heffen bij alle bovengenoemde firma's. 2de te trachten dat bovenstaan de loonovereenkomst (tusschen re geling) zoo spoedig mogelijk door een definitief Collectief Contract wordt vervangen. HET ONTSLAG BIJ DE SPOOR WEGEN. In verband m-et fiét ontslag van los peisoneei en te verwachten verlenging der werktijden op de hbofdbureaux héett ten deputatie uit de hoofdbestu ren van St. Raph'aël en den Prot C.hr. Bono van Spoor- en Tramweg personeel dezer dagen een langdurige bespi eking gehad met de directie der Ned. Spoorwegen. r k' De deputatie betoogde, dat door Het ontsiaan van een zoo groot aantal ios personeel op de crisis, in de par ticuliere bedrijven hét velen moeilijk ra, vallen elders arbeid te vinden. De directie antwoordde, dat in het gehieei van de circa 2500 man perso neel on de hbofdbureaux 230 perso nen in ïossen dienst zijn ontslagen. Wanneet hét nog in dienst zijnde per soneel unstig wil medewerken om de normiki voorgeschreven werktijden zoo productief mogelijk te maken, waardoor naair de directie opmerkte, de kans om ïanger te werken tevens tot een minimum kan worden beperkt, is het niet haar bedoeling nog meer personeel te ontslaan. Ook omtrent hiet vaste personeel, dat nog geen vol jaar in dienst is, weid tót dusver geen enkele beslis sing genomen en er zal niet anders dan in uiterst noodzakelijke omstan digheden daartoe worden overgegaan. Op de vraag van de vertegenwoor digers der organisaties of niet gedu rende een bepaalden tijd 'aan deze onisiagenen een uitkeering kan wor den gegeven, kon de directie momen teel geen toezeggingen doen. Wan neer, om zooveel mogelijk te voor komen dat eenige avonden in de week moet worden overgewerkt in de regeijng der bureau-werkzaamhe den v erbeteringen kunnen worden aan gebracht; verklaarde de directe zich bereid voorstellen van de "organisaties in overweging te nemen. LOONSVERLAGINGEN. Naar wordt vernomen, wordt er op 't Oiogenblik ten stadhuize te Amsterdam gewerkt aan een plan volgens hetwelk de loonen voor gemeentewerklieden en ge meente-ambtenaren met ongeveer 10 pCt verlaagd zullen worden. Dit plan gaat uit van de afdeeling Financiën. Naar wii vernemen heeft de Federatie van timmerpatnoons in Friesland zich tot de handelaren in bouwmaterialen gewend met ver zoek, aan de stakende gezellen geen materialen te leveren, tenzii voor eigen gebruik bestemd. In de lage venen in Friesland is de campagne nog niet aangevan gen; verveners en tur^fnakers zijn nog niet tot een lbonacooord ge komen. De veenboeren willen la ger Loon, de arbeiders niet. In vo rige jaren was in dezen tijd h-et veenwerk al druk aardden gang. Aan de fabriek van koperwer ken der firma H. K. van Winger den en Zonen, te Gorinchem, heeft men het ioon der arbeiders met 10 pCt. verlaagd, terwijl voortaan 's Zaterdags de fabriek den gehee- lea dag stop gezet wordt. In de algemeene ledenverga dering der plaatselijke Federatie van Bouwvakarbeiders, te Amster dam (Dip Woensdag 5 April gehóu den, werd een motie aangenomen waarin naar aanleiding van be sprekingen betreffende de stakin gen ih net grond- en Boutbedriif, 't bestuur der plaatselijke federatie wordt opgedragen „in overleg met de federatie van Houtbeewrkers, zoo noodig stakingen te pnocla- meeren. DE SOH3LDEEIJEN-DIEFSTAL Aangaande de schilderij endiefistal vernemen wij dat, nu de familie is thuis gekomen, gebleken is, dat de aangerichte schade, nog meeviel. Er zijn vijf schilderijen uit de lijsten gesneden, voor een gezamenlijke waarde van etioa f3000. De betrokken verzekeringsmaat schappij Looftf 500 belooning uit voor opsporing der daders. NOODLOTTIGE BOTSING Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur reed een kleine expeditie auto van het dagblad „De Telegraaf' in de Mar nixstraat. te Amsterdam. Die wagen had ongeveer den hoek Korte Mar nixs traa tH aar 1 etn mor pk in bereikt, toen van den kant van de Zoutkeets- gracht een motorrijwiel in snelle vaart kwam aanrijden. Het rijwiel wierd bestuurd doo-r den 20-jar:gen Van Leeuwen, wonende' aan de Ma-rn.ixkade. Z'n 18-jarige broeder had op de duo zitting plaats genomen. De beide voertuigen kwamen in botsing. De gebroeders van Leeuwen werden van het motorrijwiel geslin gerd. In het politieposthuis Haarlemmer plein waar zij waren binnengedragen constateerde een medicus, dat bij den oudsten der beide patiënten het rech- berdijbeem was opengescheurd. Boven dien had hij een hoofdwonde opge- loopen Zijn broer was aan he-t lin keroog en aan den wang gewond. De chauffeur van de auto kwam er met eeh paar betrekkelijk lichte wonden aan de handen af. Hij kon, na verbonden te zijn, huiswaarts k-ee- ren. De beide andere patiënten wer den per auto van den Gene&ïkundi gen Dienst naai- heit Binnengasthuis vervoerd. De motor bleek geheel ingedrukt te zijn. Van de auto ward de radia tor beschadigd. KORDAAT. Een mijnheer uit Beverwijk die te Rotterdam Logeerde, begaf zich Vrijdagavond om een uur of elf uit een café aan de Korte Hoogstraat naar zijn hotel in de Hoofdsteeg. Op den hoek van da Hoogstraat en Wij de Markte-teog werd hij plotseling door een voorbijganger aangesproken die de vea-too-nirg is een bekende zakkenrol Iers truc met veel vertoon van hartelijkheid op ham afstoof, hem de hand drukte en tegslijk alle po- g'ngen in het werk stelde zijn vrije hand naar die borstzak van den „pro vinciaal" te brangan. De „provinci aal" kreeg argwaan, vooral toen hij bemerkte, dat nog een andere „ken nis" achter hem aan kwam. Hij trok een jachtmes, dat hij in een schee naast zijn broekzak droeg en dreigde de beeren, die zich op het verweer uit de voeten wilde maken, het mes tusschen de r'bban-te zullen steken, als ze van hun plaats afkwamen. Twee politieagenten, die op hun weg naar huis, toevallig passeerden, werden te hulp geroepen en rekenden het tweetal in. De twee heeren wer den aan het politiebureau herkend als twee bekende straatschuimers. EEN BELOONING VAN 10.000 MARK UITGELOOFD. De in den nacht van Donderdag op Vrijdag in den D trein Amsterdam— Berlijn aangevallen reiziger heet Frie drioh Muller. Be heer Muller is door dolksteken in longen en borst gewond, doch zijn leven verkeert niet in gevaar. Muller sliep alleen in een coupé eerste klasse. De spoorwegautoriteiten van Haste hebben op d© arrestatie van den da der een belooning van tienduizend mark uitgeloofd. FELLE BRAND TE TILBURG. Zaterdagavond circa 8 uur werd door bewoners van den Korvel- echen wesr te Tilburg opgemerkt dat in het aldaar gelegen groote magazijn der Kon. Schoenfabriek der Firma J. van Arendonk een verdachte vuurgloed opflikkerde. Onmiddellijk requireerde men de brandweer die met groot mate riaal aanrukte. De felheid awarmede het vuur om zich heen greep, deed inder daad een groote ramp duchten. Enkele minuten nadat de brand was opgemerkt, laaiden de vlam men reeds hoog op en hoe spoe dig de brandweer ook ter plaatse was verschenen, toch kou niet wordenn belet, dat het grtiote ma gazijn met zijn respectabele voor raad overléder en zooileder en voor de verzending gereed staan de schoenen één vuurzee was. Het gevaar voor uitbreiding was daarom zóó groot, wijl het maga zijn, waaronder de kantoren der firma gevestigd zijn, aangebouwd is aan de overige huizen van den KorvelSchen weg. Omtrent dé oorzaak van den brand tast men volslagen in het duister. De schade is zeer groot. Aan de kantoren is enorme wa terschade toegebracht, alsook aan de aangreenzende huizen. De firma is pp beurspoSs ver zekerd „DRINKDAGEN". In het begin der vorige week kondigde het werkvolk, werkzaam bii het Tehuis voor Ouden van Da gen te Amstelveen, den architect aan, dat zii eenige dagen den ar beid wilden neerleggen en z.g. drinkdagen houden. De opzichter waarschuwde hem voor de gevol gen. Niettegenstaande dit bleef ai het werkvolk tegelijk weg. Inmid dels waren door den architect maatregelen genomen, en binnen eenige uren, nadat de werklui niet gekomen waren, waren zii vervan gen door Duitsche krachten. Tewe dagen later meldden zich het oude personeel 14 man sterk weer aan, doch de architect wei gerde hen den toegang op grond, de de schuld bii hen lag. Ter voor koming van wanordelijkheden wa ren de marechaussee en politie van het gebeeurde in kennis ge steld. Zii behoefden echter niet in te grijpen. KLEIN ALLERLEI. De Zeister politie arresteerde een zekere v. d. Berg u;t Rotterdam, die een Bossche firma voor een bedrag van f 15 000 oplichtte en z;ch ook in verschillende andere plaatsen nan op lichting schuldig maakte. In Dinxperlo, met een bevolking van 3265 zielen, kwamen sedert 26 Februari, dus gedurende bijna 6 weken, geen sterfgevallen voor. De voerman Eibers te Elten is van zijn kar gevallen en even later aan de bekomen worden bezw'eken. Te Lathum is een met 'n paard bespannen wagen van den hoogen dijk getuimeld. De berijder, de landbouwer Van Beek, bekwam daarbij ernstige kwetsuren, Een Amsterdamsch rechercheur heeft twee mannen aangehouden, die bij een bankinstelling in de Spuistraat een vermoedelijk vals-ch bankbiljet van f 1000 in betaling hadden gegeven. Uil Maas en Waal bericht men, dal daar nu tengevolge van de voort durende nachtvorsten nog minder gras in het weiland staat dan de vorige maand. De hooiprijzen stijgen met den dag. ----- In een heuvel, gelegen in een dennenboschjc aan den weg naar de zg. Appeibergen, nabij Harendermolen, is een groote urn gevonden. De afgra ving wordt voortgezet onder leiding van dr. A. van Giffen. De Vereeniging Amsterdainsche Melkverzorging „Hermes" heeft beslo ten den straalprijs van de melk met ingang van gisteren niet xmet 1 cent, doch met 2 centen per liter te ver lagen. De s-traatprijs van gepasteuri seerde, losse melk wordt dan 16 et en voor gepasteuriseerde flesschenmelk 20 cent Er doen zich te Maassluis twee typhusgevallen voor. De melkslijters te Oostzaan heb ben den melkprijs verlaagd tót 13 cent per liter. Te Almelo is aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld een ambtenaar ter gemeente-secretarie al daar, verdacht van fraude. In de raadszaal van Fijnaart heeft een hevige gasontploffing' plaats gehad, waardoor de in de zaal uitge bouwde schoorsteen geheel vernield werd. Persoonlijke ongelukken .kwa men niet voor. De oorzaak is onbe kend. r Wederom is de melkprijs te Nieu- wer-Amslel met 2 cent verlaagd en gebracht op 14 cent per liter. De prijs van de zoetemelk is te Boskoop gebracht van 13 op 11 cent ptr liter. Te Delft is uit de Schie opge haald het lijk van een onbekenden ongeveer 40-jarigen man, gekleed in grijze jekker. Op den rechterarm is getatoueerd D. K. M. v. d. H. en op den linkerarm een ster, een hart en de letters M. R. De man had blauwe oogen en een grof gelaat. SLA DIT NIET OVER. Hebt ge wel eens doordacht, hoe juist in de Paaschdagen duidelijk wordt, dat Jesus zielen zoekt? Hij achtervolgt bijna zijn Apostelen en zijn leerlingen, put zich uit in over tuigingsmiddelen om hen te doordrin gen van het geloof aan zijn verrijze nis. Jesus' liefde is in volle actie. Zoo doet zijn Kerk ook. Zij zoekt en noodt hare kinderen, en brenot hun dan Jezus, veel meer dan dat zij men- schen naar Jesus leidt. Heel de orga nisatie van haar zielzorg beoogt im mers te zorgen, dat Jesus in zijn H. Sacrament „en" met al zijn genademid delen dicht bij de menschen is. Daardoor hebben de meesten het Geloof gevonden en behouden. Door de zorg der Kerk heeft Jesus zich aan ons bijna opgedrongen veel meer dan wjj hebben gezocht. Welnu toonen wij daarvoor dank baarheid, en doen wij dit juist in den Paaschtijd door een daad. Helpt de Kerk aan meerderen Jesus te brengen, door hare zielzorg uit te breiden, parochiefi te stichten, en nieuw-gestichte te onderhouden. Legt u daarvoor in deze dagen een enkele versterving op en besteedt het uitgespaarde geld tot een milde Paaschgift aan onze arme nieuwe Pa rochiën. Dat is een daad van dankbaarheid, die uwe Paaschvreugde verhoogt. Stort op postrekening Voorschoten 8725. Rector TH. M. P. BEKKERS. J tc verlaten, PAASCHVEETENTOONSTELLING De te Zaandam gehouden 20i Paaschveetentoonstelling Is voor de vereeniging tot opbeuring der week markt aldaar* een groot succes ge weest. Nog nimmer tevoren werd een zoo groote collectie vee ingezonden. Voor al het fokvee was ruim vertegenwoor digd. De meest bekende fokkers uit Noord-Holland traden hier tegen el kaar in het stijdperk en voor de ju ry was het dikwijls een nog moeilijke taak uit het beste het allerbeste te bekronen. Voor de rationeele fokkerij zijn deze tentoonstellingen een uitnemend pro pagandamiddel meent het „Hbl." om dat zij anderen opwekken eveneens te trachten in die richting verbetering van het fokmateriaal te verkrijgen. Ook in de rubrieken vet vee waren buitengewoon mooie exemplaren inge zonden. Er was een levendige handel op dit gebied, aangezien vele slagers op deze markt hun inkoopen deden van het voer de Paschen benoodigde slachtvee LANDBOUW- ONG EV ALLEN VERZEKER! NG. Op Vrijdag 31 Maart j.l. werd in een buitengewone Algemeene Verga dering te IJfrecHt, de laatste hand gelegd aan de reorganisatie der be staande Onderlinge Lancfbouw-Onge- vailenverzekeringen van de R. K. Boe renbonden in Nederland, welke tot nu toe federatief samenliepen in de „Bóe ren-Herverzekering". Met ingang van 1 Mei a.s. zullen deze instellingen a[s één gefiéel voor het heeie land, worden voortgezet onder den naam „Boeren- en Tuin ders-Onderlinge", gesplitst in afdee- lingen zich uitstrekkende over liet gebied der gewestelijke of Diocesane Land- en Tuinbouwbonden. Zoo zal derhalve van 1 Mei a.s. af de bekende „Diocesane Landbouw- Onderlinge" te Leiden (instelling van den L. T. B.) haar taak voortzetten voor hét Bisdom Haarlem, ouder den naam „Boeren- en Tuinders-Onder linge", terwijl alle risico's .ddarblj' op de gewone wijze <j°ortoofpen. Zooals bekend was deze reorga nisatie der Vereeniging noodig, in verband met de naderende wettelijke regeinig der Landbouw-Ongevallen- verzekering. ENKHUIZEN. - Bekeurd. Tegen 4 personen, die zich op het afgestoten terrein der Gem. Reini ging bevonden, werd deswege door de politie procesverbaal op gemaakt ZWAAG. ZWAAG. Benoemd. Tot onderwijzer met hoofdacte aan de R. K. Rar. School te Lisse is be noemd de heer C. de Goede, on derwijzer aan de R, K. Par. schooi alhier. OOSTHUIZEN. OOSTHUIZEN. - Het aan tal kiezers in deze gem. bedraagt 621 voor de Tweede Kamer, 614 voor de Prov. Staten en 591 voor den gemeenteraad. OPMEER. OPMEER. De 20000 loten van de Opmeersche Paardenmarktver Loling zijn nu al weder alle ge plaatst. Onderh. verkocht Het per huisceel van den heer C. Godvliet huis annex kruidenierswinkel, be woner G Groot Kz. is bii onderh. verkoop overgegaan in eigendom van den heer J. Groot Cz. WERVERSHOOF. WERVERSHOOF. De Kaasfa- biiek behaalde over de maand Fe bruari 12 cent per Liter melk aan de leveranciers uit en maakte thans f 40 voor 50 K.G_ kaas. - BERKHOUT. BERKHOUT. De vorst. Het ziet er alhier voor den landbouw niet best uit. Eiken dag vriest het zoo hard, dat de slooten dicht liggen met ijs. Als 't zoo doorgaat, dan zullen de vroege aardappelen laat worden en is dit voor onze landbouwers een schadepost. Als ze lang duur zijn, wordt er dadelijk gesproken over lioo ge consumptiekosren, doch als ze foedkoop zijn, zullen verscheidene ouwers niet toe kannen, wat veel erger zou zijn. 't Is te hopen, dat de natuur maar spoedig verandering geve. GROOTEBROEK. GROOTEBROEK. Geslaagd. De Keer P. Bronkhorst alhier, slaagde voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde. OOSTHUIZEN. OOSTHUIZEN. De vernieuwing der brug, die dit dorp verbindt, met den Jaag weg is opgedragen aan den heer de Groot, aannemer te Purme- rend, die reeds met het werk een aanvang heeft gemaald. - H. M. de Koningin-Moeder dtiaagttot de herstelling van deschóo ne Herv. Kerk alhier, een bedrag van f 450 bij, verdeeld over 6 jaren. ZWAAGD1JK. ZWAAODIJK. Aanrijding. - Den heer A. Vijn, vrachtrijder alnier, over kwam een minder aangenaam geval. Op hét Keern werd zijn vrachtwagen door een auto aangereden. Zijn voer tuig werd wel 4 Meter ver wegge slingerd en bekwam groote schade, j Getukkg had bij zijn wagen weten

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2